Laatste kans nieuwjaarsborrel Kans op lozing giftig gips in Broekpolder fs m 'Computer is veiliger dan kaartenbak' Politie: vlag uit voor nieuw bureau MMiÖfUS OABBiAÖ S0HIEDAMS6HE COURANT j NIEUWE WATERWEE COURANT depolzo Schiedam probeert 't nu in de Korenbeurs Bewoners eisen garantie Opdrachtje Getuigen van botsing gezocht Illegalen aangehouden Vrouw valt in de bus 't Doelpunt tegen grond Brandweerfiim schokt politici Museummedewerkster op non-actief WOENSDAG 9 DECEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 313Q AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De bewoners van de Steendijkpolder in Maassluis willen van minister Ed Nijpels de garantie, dat er na sanering van de gif wijk geen risico's meer bestaan voor de volksgezond heid en het milieu. In een brief zullen de wijkbewo ners de minister om die garan tieverklaring vragen. De com missie Bodemondezoek Steen dijkpolder blijft van mening, dat alleen die sanering uitgevoerd moet worden die alle gevaar voor de toekomst uitsluit „Als de provincie en de minister van mening zijn dat met de ge kozen saneringsvariant de risi co's worden uitgesloten, dan kunnen zij er geen bezwaar te gen hebben een verklaring af te teven die de bewoners van de teendijkpolder na de sanering vrijwaart voor de gevolgen van de aangetroffen verontreinigin gen", laat de commissie in een nieuwsbrief weten aan de bewo ners van de grootste gifwijk van ons land. Schiedam Beeldende kunste naars in Schiedam kunnen in de dure decembermaand een ex traatje verdienen. De gemeente heeft een prijsvraag uitgeschre ven: wie het aansprekendste ontwerp maakt voor een muur schildering op de gevel van KlubhuisZuia aan de Dwars straat, mag daar 10.000 gulden aan besteden. Er zijn een paar voorwaarden om te kunnen deelnemen. De kunstenaar moet in Schiedam wonen en bereid zijn over zijn ontwerp te overleggen met de gebruikers van het clubhuis. Bo vendien moet de naam van het clubhuis in de decoratie terug te vinden zijn. Voorde deelnemers is het wel kort dag; hun ideeén moeten vóór 31 december dit jaar bij de gemeente binnen zijn. Maasland/Vlaardingen Een 17-jarige bromfietser uit Maas land' is gistermiddag omstreeks kwart over een op de Kerkweg in zijn woonplaats geraakt door de aanhanger van een passeren de vrachtwagen. De jongen kwam ten val en liep schaaf wonden en kapotte kleding op- Ook de bromfiets werd bescha digd. De bestuurder van de ge-- heel witte vrachtwagen reed ge woon door. Ruim een kwartier later werd bij winkelcentrum Kastanjehof aan de Stations straat een lantaarnpaal omver gereden. De politie (01899-12375) zoekt in beide gevallen getuigen. De Vlaardingse politie zoekt ge tuigen van een ongeluk waarbij dinsdagmiddag rond kwart over twee op de kruising van de Zwa- nensïngel en de Zwaluwenlaan een 17-jarig meisje met haar brommer door een bruine perso nenauto werd gesneden. Het meisje bleef ongedeerd, de brommer werd zwaar bescha digd. Het telefoonummer.van de politie is 4342355. Maasland De rijkspolitie heeft gistermiddag in De Lier twee Turken aangehouden, die ille gaal in Nederland bleken te zijn. Eén van hen had Maasland als verblijfplaats. Hun aanhouding had te maken met een aanrijding met hun auto, waarna zij het op een lopen hadden gezet. Zij zijn overgedragen aan de vreemde lingenpolitie in Den Haag. Dat gebeurde ook met een Turk, die zonder de benodigde papie ren bij een tuinder aan de Com mandeurskade in Maasland werkte. Schiedam Door een plotselin ge manoeuvre van de chauffeur is een 57-jarige Schiedamse gis teravond in een bus van de RET komen te vallen. De vrouw werd in het Schielandziekenhuis aan een bloedende hoofdwond be handeld. De buschauffeur moest op de Peter van Anrooylaan on verhoeds op de rem gaan staan, omdat een automobilist vanaf de Smetanalaan te ver de kruising opreed. Schiedam De voor spelling van enkele be wonersverenigingen, dat de gemeente Schie dam pas in het verkie zingsjaar 1990 weer een nieuwjaarsreceptie zou houden, is snel achter haald. De Schiedamse bevolking krijgt al op 2 januari 1988 weer de kans de stadsbestuur ders de beste wensen over te brengen. Burgemeester Reinier Scheeres wil nog één keer proberen een succes te maken van de wegens matige belangstelling omstreden nieuwjaarsborrel. Komt er ook dit keer niemand opdagen, dan wordt het evenement voorgoed aan de lijst afgedankte tradities toegevoegd. Scheeres heeft het besluit om te pogen de verwaterde receptie in ere te herstellen genomen onder politieke druk van met name het CDA. De christen-democraten hebben zich er mateloos aan ge stoord, dat de gebruikelijke ont moeting tussen burgerij en stads bestuur zomaar werd afgeschaft. CDA-fractievoorzitter Sïem Rosman organiseerde vorig jaar, bij wijze van protest, zelfs een al ternatieve nieuwjaarsreceptie. In andere fracties ligt het punt lang niet zo gevoelig. De PvdA denkt verdeeld over het nut van een receptie en staat er 'in het al gemeen' vrij sceptisch tegen over. CPN en PPR/PSP druk ken zich wat minder omslachtig uit: klein links vindt het gewoon weggegooid geld. „Het college van B en W is ook op andere da- fen voor de bevolking bereik- aar". VVD en D66 hebben zich niet eens meer in de laatste dis cussies gemengd. Jan Brouwer, ambtenaar kabi netszaken, is inmiddels bezig het komende feestje gestalte te ge ven. Hij is van plan zo'n 700 uit nodigingen de deur uit te doen. Jat is nieuw, want voorheen volstond de gemeente met een advertentie. Brouwer hoopt dat er van een persoonlijke invitatie meer wervingskracht uit gaat Behalve politici en verenigings bestuurders worden nu ook alle culturele instellingen en een groot aantal ondernemers uitge nodigd. „Die horen er tenslotte ook bij", aldus Brouwer. De receptie wordt gehouden op 2 januari, tussen vijf en zeven uur, in de Korenbeurs, een lokatie die tot nu toe alleen in gebruik is hij een tafeltennisvereniging en de stichting Gezinsverzorging Schiedam. Maar het monument aan de Dam leent zich volgens Brouwer ook prima voor een sfeervolle en stijlvolle gebeurte nis als de beoogde receptie-nieu- we-stijl. Vroegere lokaties, zoals het stadhuis en de foyer van het Passageth'eater, vallen er bij in het niet. „De Korenbeurs heeft een flink vloeroppervlak en het interieur kan leuk worden aangekleed", aldus Brouwer, die er een 'gezel lig en mooi feest' van wil maken. De muziek zal op de tweede dag van het nieuwe jaar niet ontbre ken: de genodigden worden ver gast op de vertrouwde klanken van het trio Harry Mars. Dat driemansorkestje, waarin ook John Paay meespeelt, de vader van de Schiedamse ster Patricia, luisterde al eerder gemeentelijke happenings op, zoals het afscheid van wethouder Cor van Tilborg en de ingebruikname van Ber- ckenrode, het fabriekspand van bedrijfsgemeenschap Schie- In de gemeente Maassluis is de nieuwjaarsreceptie onomstre den. Ieder jaar is het meer dan druk in de burgerzaal van het stadhuis, waar burgemeester Hans van Es en zijn vrouw vele handen moeten schudden. Ook nu wordt via een beschei den expositie de aandacht geves tigd op een gemeentelijke dienst. In de burgerzaal wordt de dienst Gemeentebedrijven voor het voetlicht gehaald. De receptie op maandag 4 januari is van 19.30 uur tot 21.30 uur. Vlaardingen De kans, dat met cadmium ver giftigd afvalgips van de kunstmestfabriek Windmill wordt geloosd in de Vlaardingse Broekpolder, is toegeno men. In een rapport van een ambtelijke werk groep, het Crash-team, wordt het lozen van het gips in de vervuilde pol der als de goedkoopste oplossing genoemd. „Ze zijn van de pot gerold", is het kernachtig commentaar van mi lieu-activist Remi Poppe. „De gemeente als vuilnisman van de industrie..." Tot 1994, wanneer de fabriek bij de produktie van kunstmest en veevoeder geen cadmium meer gebruikt, produceert Windmill nog 5,56 miljoen ton giftig gips- water. De minister heeft de fa briek echter te verstaan gege ven, dat het per 1 juli 1988 afge lopen moet zijn met cadmiumlo zingen op de Nieuwe Waterweg. Cadmium is een zwaar metaal, dat als het in het voedsel terecht komt aandoeningen van de nie ren en vergroeiingen aan de rug- gegraat kan veroorzaken. De hoeveelheid cadmium in het voedselpakket van de Nederlan der ligt al boven de norm van de 1 WHO, de wereldgezondheidsor- ganisatie. „In het rapport zijn alleen alle mogelijkheden om een einde te maken aan de gipslozingen op een rijtje gezet", aldus de Vlaar dingse milieu-ambtenaar J.M. Molenaar. Hij maakte met Rot terdamse enrijksambtenaren deel uit van het Crash-team. Dat team zette 24 stortlokaties op een rijtje, die allen aan één voor waarde voldoen: zij zijn a! ver vuild. Molenaar: ,„Maar aanbe velingen hebben wij niet ge daan' Uit het rapport blijkt echter dat WÊSSmÊÊMMmÊÊmSSm De pijp, waardoor Windmill jaarlijks tonnen giftig afvalgips loost op de Nieuwe Waterweg. een pijpleiding van de Wind- mill-fabriek aan de Maassluisse- dijk naar de spuïtvakken 5 en 7 in de Broekpolder niet alleen het goedkoopst, maar ook technisch het gemakkelijkst uitvoerbaar Is. De transportkosten zijn ge ring. De gipsberg zou alleen met klei en grond afgedekt moeten worden, om te voorkomen dat doorsijpelend regenwater het cadmium meevoert naar het grondwater. De zwaar vergiftigde pap zou door indikking binnen vijf da gen keihard zijn geworden. Ver volgens zou het een koud kunstje zijn om de brokken los te hakken en te vervoeren naar de slufter- dam op de Maasvlakte. Mole naar: „Het is de meest voor de hand liggende oplossing. Op deze manier kan aan de wens van de minister worden vol daan". SF'er Remi Poppe is een heel an dere mening toegedaan: „Het is het meest krankzinnige wat je kunt bedenken", zegt hij. „Als de Vlaardingse politiek hiermee akkoord gaat, kunnen die politi ci en de ambtenaren die het heb ben bedacht wat mij betreft ook gelijk in de polder worden ge stort. Laat de Windmill maar op eigen terrein voor opslag zor gen". Het Centraal Actiecomité Rijn mond (CAR), waar Poppe ook deel van uitmaakte, demon streerde samen met bewoners van de Zuidbuurt vijftien jaar geleden al tegen de luchtvervui ling en de gipslozingen door WindmilL „Als dit plan door gaat". zegt Poppe, „komt er nog een veel grotere demonstratie. Wie gaat er nou giftig gips lozen in een recreatiegebied? Deze op lossing is gewoon de goedkoopste voor de industrie". Het CAR en later de SP hebben er altijd voor gepleit het licht radio-actieve af valgips te verwerken tot bouw materiaal. La ai dit niet Help hrt immiinpprojcet van Stichting Rcdtdc Kinderen (Nederland) enUm Giro604020.Yt.VJ Maasland De voormalige kleuterschool 't Doelpunt gaat tegen de grond. Het van 1969 da terende houten gebouw ver keert in dusdanig slechte staat, dat het nog slechts voor de sloop geschikt is. Op het aanbod van het Maaslandse gemeentebe stuur het gebouw gratis weg te mogen halen is door niemand gereageerd. 't Doelpunt is overbodig gewor den na de integratie van de zoge naamde onderbouw in het schoolgebouw van basisschool De Klim-Op. De opening van de uitbreiding van De Klim-Op had enkele weken geleden plaats. Het gemeentebestuur overlegt nog met gymnastiekvereniging NTO over het toegangspad en een hekwerk. Wat er met de vrijkomende grond gaat gebeu ren, staat nog niet helemaal vast. Volgens de nota Voortgang Wo ningbouw 1987 denkt het ge meentebestuur aan een bestem ming voor woondoeleinden. Het bestemmingsplan zou dan aan gepast moeten worden. Aange zien de lokatie echter onderdeel uitmaakt van een gebiedje met verenigingsdoeleinden (NTO- gymzaal en schietlokaal), wordt tegelijk afgevraagd of woning bouw nu wel 2o wenselijk is. Kerstboom in trek Sinterklaas heeft nog maar net zijn hielen gelicht, of de kerst boomverkopers doen alweer goede zaken. Het kerstfeest wordt ook voorde ondernemervan een steeds groter belang. Veel mensen laten immers het Sinterklaasfeest voor wat het is en doen Iets extra's met de kerst. Op de Markt in Maassluis gingen de kerstbomen gisteren grif van de hand. Het kerstfeest mag dan nog enkele weken weg zijn, nu dekoude ontegenzeggelijk zijn intrede heeft gedaan, wordt het in de verschillende woonkamers gezellig gemaakt met kaarsjes, linten en natuurlijk een kerstboom. Schiedam Alleen de schok kende beelden van een video film, waarin verkoolde lijken' werden geborgen, riep emotio nele reacties op. Want hoewel die ramp zich in Mexico-City had voorgedaan, kan ook de Schiedamse brandweer met zul ke calamiteiten geconfronteerd worden. Die harde waarheid drong giste ren door tot gemeenteraadsle den tijdens hun bezoek aan de brandweerkazerne. Comman dant Arie Metaal legde zijn gas ten uit, dat zijn korps zich allang niet meer alleen met bluswerk bezighoudt. Rampenbestrijding is een belangrijke neventaak ge worden en de politiek zal daar de financiële consequenties van moeten nemen. Metaal had 2ijn lezing de veelzeggende titel 'Brandweer in de branding' meegegeven. De brandweer staat in de bran ding. In de meidkamer wordt de raadscommissie uitgelegd welke soorten alarm er zoal bestaan. Ondanks die ernstige opmerkin gen werd het een gezellige bij eenkomst aan de Breedstraat. De raadsleden wierpen een blik in de garage, waar de nieuwe ver- bi ndings- en commandowagen veel bekijks trok. Na bezichti ging van het rollend materieel en de meldkamer pauseerde de delegatie in het leslokaal voor een portie bitterballen. Daarna werden de stoelen aangeschoven voor een vergadering van de commissie algemene bestuurlij ke zaken. Na een kwartiertje kwam WD- leider Gerard Verhulsdonk hij gend binnen: „Ha, eindelijk, jul lie zitten hier". De liberaal was de hele excursie glad vergeten en had voetstoots aangenomen dat de commissie als gewoonlijk in het stadhuis bijeen zou ko men. Schiedam Een geautomatiseerd bevolkingsregister is een be tere waarborg voorde privacy dan een bestand op kaarten. „Een computerbandje is sneller vernietigd dan een bak vol kaarten", vindt Schiedams burgemeester Reinier Scheeres, Met die opmerking stelde Scheeres VVD-fractievoorzitter Ge rard Verhulsdonk gerust. Schiedam gaat begin jaren negentig de bevolkingsregisters per computer verwerken en Verhulsdonk wil voorkomen dat die gegevens in geval van oorlog in verkeer de handen vallen. Maar volgens Scheeres is die angst ongegrond: „We kunnen alles met één druk op de knop laten verdwijnen", zei hij tijdens een commissievergadering voor algemene be stuurlijkezaken. De gemeente loopt ook niet het risico de kostbare gegevens door een fout of een storing kwijt te raken, Scheeres: „Zelfs als er een bom op valt, is dat niet erg. We houden op een andere plaats een. schaduwbestand bij". Schiedam Bij het Schiedamse poSitiebureau aan de Lange Nieuwstraat hing gisteren de vlag uit. De driekleur ging in top in opdracht van commissaris Piet van den Hengel, nadat deze maandag op het stadhuis offi cieel toestemming had gekregen voor de bouw van een nieuw bu reau. Op het stadhuis zetten de burge meesters van Schiedam, Haar lemmermeer, Noordwijk, Laren en Naarden hun handtekening onder een overeenkomst voor de bouw van vijf politiebureaus, waarbij uit oogpunt van kosten besparing één gemeenschappe lijke architect en één aannemer worden ingeschakeld. Bij het te kenen van dit zogenaamde con venant was de directeur-gene raal van het ministerie van bin nenlandse zaken aanwezig. Korpschef Van den Hengel is opgetogen. Schiedam meldde zich als laatste aan bij het groepje van vier en mag als eerste, in 1989, gaan bouwen. „Een besluit in recordtempo", aldus de Schie-K damse commissaris. Waar het nieuwe politiebureau precies komt, is nog steeds niet duidelijk. Met het oog op goede verbin dingswegen heeft de korpslei ding een duidelijke voorkeur voor een plaats ergens op de grens van de wijken Nieuwland en Groenoord, maar de lokaties liggen daar niet voor het opra pen. De nieuwe accommodatie gaat ongeveer tien miljoen gulden kosten. De naam van de aanne mer is nog niet bekend, wel die van de architect: Leesberg uit Helmond, die al een stuk of 25 Nederlandse politiebureaus heeft ontworpen. Schiedam Josine van Bocho- ve, staf-assistente in het Stede lijk Museum in Schiedam, heeft op verzoek van directeur Hans Paalman tijdelijk haar werk ge staakt. De reden, waarom de doctoran- da in de kunstgeschiedenis op non-actief is gesteld, is niet dui delijk. Paalman wil geen com mentaar geven op de affaire, die buiten het museum in verband wordt gebracht met oude me ningsverschillen tussen de direc teur en de staf. Zo'n. tien jaar ge leden was er al sprake van on enigheid over het museumbe leid. een conflict waarbij Josine van Bochove eveneens betrok ken was. Volgens Paalman 'ligt de zaak bij burgemeester en wet houders' en zit de assistente sinds vorige week maandag thuis. Het is voor Paalman een pijnlijk moment om een van zijn mede werkers de wacht aan te zeggen. Hij viert deze week zijn 25-jarig jubileum als directeur van het Stedelijk Museum. Hij recipièert vrijdagmiddag van vier tot'zes uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1