Kerstbomenj acht wordt beperkt 4 PUF-toernooi is opwarmertje voor Kerst jazz horeca 'Gemeente heeft nu alle panden voor ABC-winkel' VLAAR0IN6S DAGBLAD ïsf SCUAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG G8URAN1 Politie en bewoners nemen maatregelen flOHB»iBBomsMt&sm&m Baggerslib lijdelijk naar NBM Schiedam Kinderen poseren als voetballer of Madonna Gaslucht na sloop Wethouder huiverig voor gipslozingen Botsingen op rijksweg 19 Maassluis schrapt verbranding bomen Honderden vrachtwagens uit Wassenaar Concerns: 'Zijdeveld was voorbarig' Landje van ::c< Chardon moet parkje worden Maassluis wil! geen drive-in Verhuisgeld voor ouderen geschrapt Ew'-'-i-iKX"y*i "-■ /^P.~-'j^-WfP -. DONDERDAG 10 DECEMBER 1987 redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 434520! Schiedam Op de valreep van 1987 trekken de Schiedamse ho- reca-ondernemers hun lijn van samenwerking door. Een duide lijk voorbeeld daarvan is de Kerstjazz Schiedam, die zater dag 19 december in 17 cafés wordt gehouden. Het is een win terse jazznigbt» zonder terrasjes, maar met vermoedelijk veel aantrekkingskracht op het pu bliek, zo halverwege de gezellig ste maand van hel' jaar. Dg Kerstjazz spruit voort uit de jazz- night, die tijdens de Branders feesten Schiedam al enkele ma len is gehouden. Een ander voorbeeld is het PUF- toernooi, dat een week eerder plaatsvindt, dus aanstaande za terdag. PUF staat voor de cafés Proosje, de Unie en 't Fust, die alle in eigendom zijn van de fa milie Leermakers en die in een driehoek liggen met de Koe- marktbrug als zwaartepunt. Het PUF-toemooi is inmiddels een traditie. De vaste bezoekers van de drie cafés komen tegen elkaar uit in tien zaalvoetbalteams, waarna zij 's avonds voor muzi kale verpozing terecht kunnen in hun stamkroegen. Het PUF-toernooi kan deze keer worden beschouwd als een voor proefje, een opwarmertje voor de Kerstjazz van de Schiedamse horeca. Maar bij de organisatie gebeurde er iets vervelends. Vo rig jaar speelde PUF zich af in sporthal Margriet in Schiedam en gezien het succes werd met een geboekt voor dit jaar. De da tum stond vastdachten Frans en Jan Leermakers. Maar toen zij kort geleden bij de Margriet hal aanklopten, wist men daar van niets. De sporthal had de zaal al voor iets anders gereser veerd. Ze waren dus gedwongen met het PUF-toemooi uit te wij ken en de dichtstbijzijnde plaats was Maasdam. Daarheen gaat zaterdag dus een hele stoet Schiedammers. Om twaalf uur is er de ontvangst van de voetballers met aanhang in de drie cafés, met een gratis kopje koffie, en om één uur vertrekt men richting Maasdam. De vol gende teams doen mee: het Proosje-team, de Salou-boys (va- kantievxienden die elkaar uit 't Fust kennen), de Goonies, het Fust-team, Hermes, Roobol, het Engelse team Dad's Army (Bri' ten die in Schiedam werken elkaar ontmoeten bij De Un voorts het vierde van Excels; Dr '20 en het team van de acht j ,e- broeders Overdevesten (stam gasten van Proosje) en hetUme- team. Er is een sportiviteitsprijs beschikbaar gestéld door slager Pim van Eyk (Slieker) en drie scheidsrechters bepalen wie die prijs krijgt. De fluitisten zijn De Rijke, De Raay en Van de Ham, Om zes uur sluit men het toer nooi af met soep en broodjes, 's Avonds treden in de drie cafés popgroepen op. Bob Bert spe len in 't Fust, het uit Podium en Rotown bekende Down &t Out in De Unie en het semi-akoestisehe trio Maybe It's The Blues in Proosje. Jan Leermakers voorziet een bloei van het Schiedamse uit gaansleven, als de cafés vaker de handen ineenslaan, zoals ook een week later met de Kerstjazz gebeurt. Jan Leermakers (Proosj'e), Ben o Kooy ft Fust) en Frans Leerma- if kers (De Unie) presenteren de PUF-wisselbokaal. 5 Vlaardingen Het Vlaardings gemeentebestuur voelt niets voor lozing van met cadmium verontreinigd afvalgips van kunstmestfabrïek Windmill in de Broekpolder. Wethouder Bas Guudriaan, die op 23 december een onderhoud heeft met minis ter Smit-Kroes, wil voor die tijd de commissie milieu raadplegen. Hij verwacht dat de commissie de gipslozingen in de polder af wijst. De Viaardingse politiek liet zich onlangs erg negatief uit over een provinciaal plan om gifgrond uit de Maassluisse Steendijkpolder in het recreatiegebied aan de Vlaardinger Vaart te storten. Goudriaan verwacht dat de poli tiek net zo afwijzend staat tegen over lozing van afvalgips in de Broekpolder. Lozing van het giftige gips in de polder is een van de mogelijkhe den, die een ambtelijke werk groep, het Crash-team,- heeft be dacht om een einde te maken aan lozing op de Nieuwe Water weg. Minister Smit-Kroes heeft gezegd, dat met ingang van 1 juli 1988 geen cadmium meer op de Waterweg mag worden geloosd. Het rapport van het Crash-team is nog niet openbaar, maar Gou driaan wil het wel vertrouwelijk aan raadsleden ter inzage geven. De omvang van de gipslozingen moet volgens de wethouder niet worden onderschat. „Stort je dat afvalgips in de Broekpolder, dan staat er na een jaar een blok van honderd meter lang, tien meter breed en tien meter hoog. Daar kun je huizen in uithakken", grapt hij. Schiedam Een vallend staart stuk van een rookkanaal was gisteren de oorzaak van een bot sing op rijksweg 19 tussen de Be- neluxtunnel en het Kethelplein. Toen de chauffeur van een per sonenauto met aanhangwagen de rijksweg wilde verlaten, ver loor hij het ijzeren geval, dat voor de wielen van een juist pas serende automobilist belandde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de geraakte wagen was dermate beschadigd, dat deze weggesleept moest worden. Een 43-jarige man uit Berkel veroorzaakte eveneens een on geluk op rijksweg 19. Hij ramde op de vluchtstrook de auto van een man, die met pech gepar keerd stond. De politie nam de man uit Berkel mee naar het bu reau, omdat hij te diep in het glaasje had gekeken. Maassluis Aan de jaarlijkse kerstboomverbranding in Maassluis is een einde gekomen. De gemeente zegt niet langer over een geschikt terrein te beschikken, waar de bomen in de fik gestoken kunnen worden. Vorig jaar kon nog gebruik worden gemaakt van braak liggende grond aan de Govert van Wijnkade. Dat is nu niet meer te gebruiken, omdat de grond momenteel geschikt wordt gemaakt voor bebou wing. Aan de traditionele kersboomverbranding is dan ook een definitief einde gekomen. Ook in de toekomst ziet het gemeentebestuur van Maassluis geen mogelijkheid om de kerstboomverbranding op een complex elders in de stad te organiseren. De verbranding van de bomen mag dan geschrapt zijn, de Maassluis- se jeugd krijgt wel de kans om de kerstbomen in te leveren bij mede werkers van de gemeente. Een ingeleverde boom brengt nog altijd een kwartje op. worden vervuild met afgedankte bomen. Op woensdag 6 januari kunnen de kerstbomen tussen 14.00 uur en 16.30 uur worden ingeleverd aan de Dr. Jan Schoutenlaan, NS-sta- ÜDn West, Seringenflat en de GAB-laan. Vlaardingen/Schiedam De politie in Vlaar dingen en Schiedam gaat tijdens de kerstbo menoorlog hard optre den. Jagers op afge dankte dennebomen mogen in overleg met de wijkagent een veilige bergplaats voor hun buit uïtzoêkéh. Maar wie op eigen houtje een verzamelplaats inricht, bijvoor beeld in een schuurtje of een kel derbox, kan rekenen op een fik se bekeuring. Het brandgevaar is te groot, zegt de politie. Het aanleggen van een voor raadje autobanden, voor de tra ditionele brandstapels in de ou dejaarsnacht, wordt evenmin getolereerd. Volwassenen worden zonder pardon meege nomen naar het politiebureau en krijgen daar een boete, voor kin deren tot 17 jaar is een serie al ternatieve straffen uitgedacht. Met de Rotterdamse officier van justitie J.H. Moraal is overeenge komen dat voor het afsteken van vuurwerk boetes tussen 25 en 100 gulden mogen worden opge legd. Niet alleen de politie heeft maat regelen aangekondigd om rellen rond de feestdagen te voorko men. In Schiedam-Zuid is de be wonersvereniging met winke liers, ambtenaren, politieagen ten en brandweerlieden rond de tafel gaan zitten om een plaats voor de traditionele kerstboom verbranding vast te stellen. Vo rig jaar kwam het in de Gorzen tot ongeregeldheden. De bewo nersvereniging maakt van avond tijdens een informatieve bijeenkomst in jongerenhonk De Dijk bekend hoe ze de onrust dit jaar binnen de perken wil hou den. Voorzitter Albert Bons hoopt op een massale opkomst. Hij heeft de bewoners, die rustig oud en nieuw willen vieren, op het hart gebonden, vooral niet thuis te blijven: „Als u nu niet meewerkt aan het slagen van onze plannen, hebt u naderhand geen recht meer uw misnoegen kenbaar te maken", waarschuwt Bons. Schiedam Vierhonderd vrachtwagens met verontrei nigd baggerslib uit Wassenaar worden vanaf vandaag overge bracht naar het depot van de NBM aan de Nieuwe Waterweg straat in Schiedam. Daar worat de met kwik verontreinigde grond tijdelijk opgeslagen, „Hier ligt het niemand in de weg", zegt voorlichter Hans Poldermans van de NBM. De gemeente Wassenaar wilde de 5500 kubieke meter baggers lib aanvankelijk storten In het Braassemermeer, maar daar stak de provincie een stokje voor. Overleg tussen Wassenaar, gedeputeerde Hans van der Vlist en de NBM leidde gisteren tot de noodoplossing om het slib voor lopig maar op te slaan in Schie dam. Daar wordt het gestort op een dubbel geasfalteerde onder grond en afgedekt met folie. Van reiniging van het slib bij de NBM kan geen sprake zijn. Het bedrijf heeft wel een zuiverings installatie, maar die kan geen zware metalen uit het slib halen. „Maar wij kunnen hier wel het nodige kwijt, want depot 2 was toch leeg", aldus Poldermans. Zowel Wassenaar als de provin cie is gelukkig met de bereikte tijdelijke oplossing. Vlaardingen Foto's van leerlingen van tien Schiedamse en Viaar dingse basisscholen hangen te kijk in de wandelgangen van de Stads gehoorzaal. De kinderen poseerden voor de foto's als sterren, schet sten zelf hun kleding, maakten de foto's en drukten ze af. Het is een fotoproject van de sectie kunstzinnige vorming. „Blij dat dit in de tijd van Deelman en Brinkman nog mogelijk iszei wethouder Arij Maarleveld (onderwijs) bij de opening van de tentoonstelling. De meisjes hadden zich voor de foto's uitgedost als Madonna, een sprookjesprinses of een cheer-girl; de jongens vermomden zich als voetvallen drummer of judoka. Alle 250 foto's, die zij maakten en in de donkere kamer tevoorschijn toverden, zijn opgehangen in de wandelgangen rond het theater aan de Schieaamseweg, Bij de ope ning gistermiddag was de belangstelling nog niet overweldigend. „Maar vanavond, als Max Havelaar hier wordt opgevoerd, dan stroomt het helemaal vol", beloofde kunstzinnige vormer Rob de Vries. Ook de openingshandeling werd, door Mareille van de Jenaplan school, op de gevoelige plaat vastgelegd. „Als ik knip, moet jij ook knippen zei Maarleveld tegen het fotograferende meisje. Met een feestelijk versierde schaar knipte hij een kerstlint doormidden. Ma reille drukte op de knop van haar polaroid-camera en toen de foto klaar was, mochten de genodigden naar binnen. Schiedam Een wolk aardgas is gistermiddag aan de kop van de Sommelsdijksestraat uit een nog met afgesloten leiding ontsnapt, nadat slopers daar met hun werk waren begonnen. Binnen korte tijd hing er in dé omgeving een zware gaslucht, die tot in de hui zen doordrong. Het duurde een uurtje, voordat de gasleiding kon worden afgesloten. Vanochtend konden de slopers hun werk hervatten. Weliswaar blijft het rustieke hofje, dat de Sommelsdijksestraat is, na sue- cesvolle acties van de bewoners behouden. Aan de kant van de Groenelaan gaan niettemin twee kopgevels tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuw bouw. Over enkele dagen zal ook een pand achteraan de dood lopende Sommelsdijksestraat De graafmachine bteef gisteren in de namiddag stil staan, toen bleek dat een gasleiding in de Sommelsdijksestraat nog niet was afgesloten. worden verwijderd. De gemeen te en de bewoners hebben ernaar gestreefd dat karwei nog voor de Kerst uit te voeren, zodat er daarna geen oude kerstbomen kunnen worden opgeslagen. Op die manier is een brandgevaar lijke situatie voorkomen. Spanning. De polaroid-plaatjes komen te voorschijn. Schiedam De gemeente zou er in geslaagd zijn alle panden in de Lange Kerk straat te verwerven, die de bouw van een ABC-waren- huis in de weg staan. Wet houder Chris Zijdeveld lijkt zich extra te hebben inge spannen om de panden in handen te krijgen, nadat hij door Albert Heijn, Blokker en C A onder zware druk was gezet. Een woordvoerder van de drie grootwinkelbedrijven zegt dat het einde van de verwervings- procedure in zicht is en dat de concerns binnenkort een archi tect opdracht zullen geven het warenhuis te ontwerpen. „Ieder een heeft nu de intentie zijn huis vrij te geven", aldus de woord voerder. Tot voor kort waren de exploi tanten van het toekomstige wa renhuis nogal ontstemd over de trage vorderingen van Zijde veld. Het Ahold-concern (Albert Heijn) vond dat de Schiedamse wethouder het plan voor de ABC-winkel op de hoek van de Kxeupelstraat en de Lange Kerkstraat veel te vroeg open baar had gemaakt. Zijdeveld kwam er afgelopen zomer mee op de proppen. De concerns wa ren bij die presentatie aanwezig, maar naar later zou blijken had den zij wat meer terughoudend heid best op prijs gesteld. „Meneer Zijdeveld is een beetje voorbarig geweest", zei een woordvoerder van het bedrijf in Zaanstad gisteren. Volgens Ah old had Zijdeveld in de rich ting van de consument verwach tingen gewekt, zonder de zeker heid dat die snel waargemaakt konden worden. Gisteravond meldde de onroerend-goedafde- ling van C A echter aan Ahold, dat de aankoopprocedures zo goed alsrondzijn. Ahold is tevreden, dat de aan houdende druk op Zijdeveld uit eindelijk toch resultaat heeft op geleverd. Het contact tussen de gemeente en de betrokken grootwinkelbedrijven was er de laatste tijd niet beter op gewor den. „Wij kregen telkens te ho ren dat 't niet lukte, en daar wa ren wij niet in geïnteresseerd", aldus de woordvoerder. Toen hij de overeenkomst met Albert Heijn, Blokker en C A bekend maakte, verwachtte Zij develd weinig obstakels. Hij ging ervan uit, dat niets de bouw meer in de weg zou staan. Ken nelijk hield hij geen rekening met de weigering van enkele huurders om hun pand snel te ontruimen, en nog minder met de houding van één bewoonster die onder geen beding haar huis wilde verkopen. Volgens C A zijn die weerstan den nu opgeruimd. Zijdeveld kon dat bericht vanmorgen niet bevestigen: hij was voor com mentaar onbereikbaar. Ook de betrokken bewoonster, de we duwe Niemantsverdriet, was niet bereikbaar- Het Ahold-con- cern houdt het erop, dat geld de doorslag heeft gegeven: „Het is niet de eerste keer dat een huis eigenaar een spel speelt om er fi nancieel goed uit te springen". Vlaardingen Had Wil Wn' Rijn (D66) het voor het zeggehW, Viaardingen, dan zou het Landje van Chardon onverwijld worden omgetoverd in t eeh' prachtig buurtpark. Dan werd er,, niet meer gepraat over de open-1 stelling van de busbaan, die over' het Landje loopt. „Die discussie' schaadt de geloofwaardigheid' van de politiek", meent Van. Rijn. w- Burgemeester en wethouders, hebben lussen 1969 en 1985 dej bewoners van de Oranjebiiurt; herhaaldelijk beloofd, dat van> het Landje yan Chardon een buurtpark zou worden gemaakt! De fractieleider van D66 heeftt die toezeggingen gevonden ih; brieven en gespreksverslagen.! uit die periode. Van Rijn vindt! dat de politiek zijn toezeggingen; moet nakomen. i Bij de gesprekken tussen PvdA;, CDA en VVD over het nieuwe^ college echter heeft met namende' WD ervoor gepleit de busbaan over het Landje van ChardonJ- voor het verkeer open te stellen.!; De andere twee partijen waren- het daarmee eeqs. Toen bleek' dat niet alle bewoners van de Oranjebuurt voorstander waren' van die openstelling, werd besló ten een enquête te houden: „Maar ik begrijp helemaal niet waarom die discussie weer".i§ opengebroken", zegt Van Rijn: „Dat lijkt mij meer een propa gandastunt van politieke partij-1 en dan dat het in het belang tfan de bevolking zou zijn". 1 MaassluisDe gemeente Maas sluis voelt niets voor de vestiging van een drive-tn-restaurant bin* nen haar gemeentegrenzen. r De firma Nolthenius Panhu^-J zen had in opdracht van één vah haar klanten de gemeente Maa$-1 sluis gevraagd, of de mogelijk* heid tot vestiging aanwezig was» Aan één van de belangrijkste'éi-- sen kon bet stadsbestuur echter niet voldoen. „Het bed rijf zou ge-i vestigd moeten worden aan ee£v rijks- of provinciale weg, tied, minuten-gaans van een stad. D|e mogelijkheid kunnen wij roet bieden". 1 Het fenomeen drive-in-restdtc- rant is nieuw in Nederland. Eje Amerikaanse firma MaeDouaJd^ opende onlangs zo'n restaurad* in Zeist. De belangstelling van het publiek overtrof alle ver wachtingen. Straten werden' door wachtende automobilisten geblokkeerd, waardoor bewo ners hun huizen niet meer kon-; den bereiken. Ook het Vendex-concern heeft bot gevangen bij het college van, burgemeester en wethouders. De onderneming wilde in Maas-j sluis een doe-het-zelf-markt vps-j tigen. Ook voor zo'n ondernö-i ming is naar het idee van B enüVV; geen ruimte in de stad. Vlaardingen De financiële steun voor ouderen bij verhui zingvan een grote naar een klei? nere woning komt volgend jaar te vervallen. Die subsidieregf ling was door het ministerie jn het leven geroepen om de door stroming te bevorderen. Om zo n verhuizing voor ouderen aan trekkelijk te maken, werd een bijdrage van 3000 gulden uitge keerd. „4 Omdat de regeling weinig effect - heeft gesorteerd, stopt het minis terie er volgende maand meet Ook het gemeentebestuur van Vlaardingen is nu van plan dé plaatselijke verordening, waarin de financiële steun is geregeld, in te trekken- De regeling mag in Vlaardingen nog uitlopen tot f april 1988. Dat geldt alleen voor ouderen, die reeds voor 1 januari een beroep op de regeling had den gedaan. Vlaardingen denkt op die manier 135.000 gulden fe bezuinigen. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1