Van der Vlist wil proberen Vlaardingen te vermurwen HOOGWERF \i VERRASSEND VUURWERK: KOM NU NAAR DE VERRASSENDE VOORDEELSHOW BIJ m Gorzen rekent op vredig uiteinde PvdA 'ers: vuurwerk alleen met oudjaar V1AMD1NES DAGBLAD SCHIÏDftMSBHECBMNÏ NIEUWE WflTEBWK CBUIUNT Kunstenaars verbijsterd over aankopen artotheek Kritiek op renovatie in Brugmanstraat Sara Droppert 103 jaar oud Steendijk-gif naar Broekpolder Eis 18 maanden voor wurgpoging Advocaat waarschuwt voor familievete m y Jong Begin evenaart Lee Towers Automobilist ontregelt tramverkeer Op de kop af duizend franc Nieuwe voorzitter PvdA was gewoon aan de beurt Redactie van Achterban gaat nieten mnun VRIJDAG 11 DECEMBER 1987 6, 3131 BC 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 „Het is gezellig hier vorrd politieman Bob de Jong van clubhuls De Dijk. Aan het hoofd van de tafel zitten jongerenwerker Kees te Gussinklo en Zuid-voorzitter Albert Bons vriendschappelijk naast elkaar. Op tafe ligt een kerstlaken, om in de stemming te komen. Schiedam Het belooft een rus tige jaarwisseling te worden op het kruispunt van Lekstraat, Rijnstraat en Nieuwe Maas straat. Het traditionele nieuw- jaarsvuur wordt verplaatst. Als er ook maar één kerstboom wordt aangesleept, zal de politie daadkrachtig optreden, voor spelde politieman Bob de Jong gisteravond tijdens een vergade ring in clubhuis De Dijk, waar een werkgroep een alternatief plan zat uit te broeden. En zowaar: de jongeren, de om wonenden, de politie, de bewo nersvereniging Scbiedam-Zuid, de gemeente en Klubhuis Zuid hebben elkaar weten te vinden. Als goede kameraden gaan ze proberen de dagen tussen Kerst en nieuwjaar leuke dingen te SchiedamPlaatselijke kunstenaars hebben verbluft gereageerd op dè lijst van aankopen voor de nieuwe arto theek in. de Blauwe Brug. Onlangs benader de de aankoopcommis sie, die een totaal bedrag van 28.000 gulden voor de aankopen te besteden heeft, zo'n honderd kunstenaars in de regio om werk ter beoorde ling in te zenden. Deze "week werd bekend ge maakt wiens werk wel en wiens werk niet uit gekozen is. ■Insiders ervaren het als opval lend, dat kunstenaars die er bij het Stedelijk Museum goed op staan niet in aanmerking komen voor aankoop door de artotheek. Nog maar enkele weken geleden werd een werkstuk van Henny van Leeuwen goed genoeg be vonden om in de collectie van het museum te worden opgeno men. Nu een door hem ingezon den werkstuk van vergelijkbare kwaliteit niet voor de kunstuit leen in aanmerking komt, rijst bij hen het vermoeden dat er so ciale in plaats van kwalititatieve indicaties aan de aankopen ten grondslag liggen, Immers, commissielid Hans Paalman is zowel bij de mu seum- als de artotheekaankopen nauw betrokken, waardoor zo'n ommezwaai in de waardering van Van Lee uwens werk zich moeilijk anders laat verklaren. Wethouder Luub Hafkamp, die zich overigens niet met de kunstverwervmg bemoeit, noemt de aankopen „een hand reiking naar de Sehiedamse kunstenaars, waarin, variatie en kwaliteit de belangrijkste crite ria zijn". Onder de Schiedam mers, wier werk is aangekocht, bevinden zich Ria Klop, Ed Stok, Frank van der Pluym, Ton van Gelder en Ad van Otterloo. Een Sehiedamse kunstenaar, ge confronteerd met de sociale indi caties als mogelijke achtergrond van de aankopen: „Dat zou ik flauwekul vinden. Elke kunste naar kan het geld gewoon goed gebruiken. Het toepassen van so ciale indicatoren is bovendien zinloos, Hoe kun je nu 75 kunste naars te vriend houden met een budget van 60.000 gulden op Jaarbasis?" Wethouder Luub Hafkamp hoopt volgende week bij de pro vincie. SO.OOO gulden binnen te halen voor extra aankopen voor de artotheek, waardoor kunste naars als Henny van Leeuwen, Frits Kloppers, Peter Hellemons en Martin Moesman mogelijk alsnog aan bod komen. Hans Paalman en commissievoorzit ter Franken waren over de aan kopen van nu niet bereikbaar voor commentaar. doen voor de mensen. Er komt vier dagen lang een tent te staan, met muziek, een bar en andere attracties, en de werkgroep hoopt dat de tent ook met de jaarwisseling een vrolijk tref punt zal zijn. Als het de aandacht maar afleidt van de kerk. De omwonenden, en met name de winkeliers, ondervinden al jaren overlast van de kerstbomen- brand en voor tien hoeft het niet meer. Voor de p« ilitie ook niet. De jongeren van De Dijk zijn zelf met het alternatieve plan komen aanzetten, en gedurende een jaar is er met alle betrokkenen over gepraat. Gisteravond werd het kerstbomenoverleg, zoals het zo plechtstatig heet, in een positie ve sfeer afgerond. Eén ding werd wel duidelijk: het plan heeft alleen kans van slagen, als de buurtbewoners zelf bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. Minimaal twee buurtbe woners per avond zijn nodig om in de tent te heipon met het bar- beheer, de muziekpresentatïe of andere klusjes. De belangstelling van de bewo ners van de Rijnstraat, de Lek straat en de Nieuwe Maasstraat viel gisteravond nogal tegen. „Gemakzucht", mopperde buurtbewoner Muus. „ze denken zeker: die werkgroep knapt het wel op". Maar ambtenaar Jan Kemps denkt dat alles wel op zijn pootjes terecht komt. Hij bracht subsidie mee en kreeg daarvoor het boekje 'Laat de .Gorzen de Gorzen blijven' ca deau. Schiedam De bewonersvere niging Schiedam-West vreest dat het met de renovatie van de Brugmanstraat de verkeerde kant op gaat De gemeente heeft daar panden aangekocht met de bedoeling deze op te knappen, maar de huur valt veel te hoog uit als het verbeterplan niet wordt aangepast. Hans Coster, voorzitter van de bewoners vereniging, had liever gezien dat de gemeente zich aan het in mei dit jaar afgesproken bestek had gehouden. Dat ging uit van een renovatie voor 86.000 gulden per woning en een huur verhoging van circa 150 gulden. In plaats daarvan werd enkele maanden later gekozen vooreen plan van 110.000 gulden per huis. De h uur gaat dan met 210 gulden omhoog. Dat is onbetaalbaar voor de mensen uit de buurt, zegt Coster. Bij de komende renovatie drei gen nog meer dingen fout te gaan, waarschuwt de bewoners- vereniging in een brief aan de gemeente. Vlaardlngen Burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw taan vanmiddag op de koffie bij ara Johanna Droppert. Zelfs voor Van Lier, die als het over het afleggen van visites gaat wel wat is gewend, is dat een tame lijk uniek bezoek. Het gebeurt niet vaak dat hij in de Haring- stad iemand kan feliciteren met het bereiken van zo'n hoge leef tijd. De in Vlaardingen geboren Sara Droppert is vandaag 103 jaar oud geworden. Schiedam Gezien de 'vele en verschrikkelijke' ongelukken die elk jaar gebeuren, willen Jacob Wiersma en Ben Sluiven- denleggen Va" vu,lrwerk in Schiedam aan strenge W De twee PvdA-gemecnteraadsleden vinden dat iedereen zich moet houden aan de algemene politieverordening. Daarin staat dat rotjes en-vuurpijlen afsteken alleen mag fiidem dé jaanrisseUng tussen elf uur 's avonds en half twee 's nachts De politie moet maar eens hard gaan optreden tegen iedereen' enfcsm' raa met rot'es ïooit- stellv Stuivenherg Het duo heeft burgemeester eij wethouders een aantal aanbe velingen voorgelegd. Zo wilier, ze dat clandestiene vuurwerk verkopers zonder pardon worden opgepakt en dat de politie mensen, die behalve in de oudejaarsnacht rotjes op zak hebben, een bekeuring geeft. Verder kan het volgens Stmven- berg en Wiersma geen kwaad, als de gemeente de bevolking in advertenties nog eens wijst op de kwalijke gevolgen die het af- steken van vuurwerk soms heeft. Waterweg De Zuid hollandse gedeputeerde voor milieu, ir. flans van der Vlist (PvdA), maakt vandaag in Schiedam bekend dat hij nieuwe pogingen zal onderne men om de gemeente Vlaardingen zover te krijgen, dat zij toestaat dat gif uit de Maassluisse Steendijkpolder in de Broekpolder wordt ge stort. Van der Vlist heeft B en W van Vlaardingen verzocht volgende donderdag in de commissie mi lieu een toelichting op zijn plan nen te mogen geven. Burge meester en wethouders hebben dat toegestaan. Het college stelt zich op bet standpunt dat nog meer gif in de Broekpolder uit den boze is, maar het ziet geen reden om Van der Vlist de deur te weigeren. Voor vanmiddag heeft de pro vincie Zuid-Holland een pers conferentie uitgeschreven bij de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR), waar gede puteerde Van der Vlist bekend zal maken welke plannen hij met het Maassluisse gif heeft. Mogelijk denkt hij aan tijdelijke opslag in de toch al ernstig ver ontreinigde Broekpolder: de eer ste grote gifbelt van Nederland. Thans 'is de Steendijkpolder de grootste bewoonde gifwijk van Nederland. In beide gevallen gaat het om Rotterdams havensiib, dat in de jaren zestig en zeventig werd op gespoten. Het slib bleek later ernstig te zijn vergiftigd. De Broekpolder was zo vervuild, dat Vlaardingen de ooit geplan de woningbouw onverantwoord vond. Ze kreeg een recreatieve bestemming. Daar nu nog meer giftig slib op storten, dat vindt de commissie milieu en in navol ging daarvan B en W te ab surd om over te spreken. Niettemin krijgt Van der Vlist donderdag een kans op hun ge moed te spelen. „Van der Vlist kan proberen wat ie wil, maar als hij denkt dat wij ja en amen gaan knikken, heeft hij bet goed mis", zegt wethou der Goudriaan laconiek. Vlaardingen Achttien maan den gevangenisstraf eiste offi cier van justitie mr. Van der Beek gistermiddag tegen een 23- jarige Vlaardinger, die op 15 sep tember zijn vrouw met een broekriem bijna wurgde. Advo caat mr. Blok vroeg onmiddellij ke invrijheidstelling voor 2Ïjn client om een vete tussen de fa milies van slachtoffer en ver dachte te voorkomen. Mr. Van der Beek echter wilde met zijn eis de Turkse verdachte en zijn familie duidelijk maken, „dat zulk gedrag in Nederland niet kan worden getolereerd". De verdachte zelf kwam tijdens de zitting met een nieuwe ver klaring voor de bijna noodlottige ruzie met zijn vrouw. De rech- ter-commissaris vertelde hij dat hij boos was geworden, omdat zijn vrouw de leefgewoontes van de Turkse gemeenschap niet wilde aanvaarden. Tegen de of ficier van justitie verklaarde hij, dat zijn vrouw hem belette con tact met zijn moeder te hebben. Voor rechtbankpresidente mr. R.C. Lensink-Bosman heette het dat hij woedend was geworden, omdat hij wilde gaan slapen en zijn vrouw op zijn plekje in het echtelijk bed lag. En bij die ver klaring bleef hij. „Ek kan mij niet zo goed begrijpen datje daar ru zie over maakt", zei mr. Len sink. De man, die in 1980 naar Neder-- land kwam, was dronken toen hij op de avond van de 14e sep tember met een vrrnd thuis kwam. Hij bracht de vriend en diens vrouw nog naar huis, kwam terug en begon de ruzie met zijn vrouw. Die lag al in bed. De man trok haar uit bed en be gon te slaan. De verdachte pakte een riem naar hij gisteren verklaarde om in zijn pantalon te doen ên GEGARANDEERD EEN VERRASSEND VOORJAAR DE VERRASSENDE REGEÜimG BH EEN KROONOCCASION 323 MODEL 87 VERRASSEND BINNEN BEREIK VERRASSEND VOORSTEL 6 MAANDEN LANG 0% RENTE DE 323 VAN VOOR WIE 2 STOELEN MOOI GENOEG VINDT EN ALS KLAP OP DE VUURPIJL Vlaardingen Taande'rijstraat 11 tel. (010) 434 84 82 VERRASSEND EXTRA VOORDEEL Bij DE 626 MODEL 87 Als u voordelig in een nieuwe auto wilt rijden moet u tiidens onze voordeelshow snel bij ons binnenstappen Want wq hebben een paar interessante voorstellen voor u Bij aankoop van een nieuwe Mazda 323 01 626 mode! '87 betaalt u 6 maanden lang 0°/o en geen aflossing Daarbii is uw huidige auto ons nu heel wat waard De innjjjwaarde zal in de meeste gevallen voldoende zijn voor de wettelijke aanbetaling leen kwart van de koopsomi En als uw interesse uitgaat naar een goede occasion bent u bi| ons ook aan het goede adres Want een Mazda Kroon- occasion is geen 3 maar 6 maanden Jang gegarandeerd voigensde Bovag-garantie normen En als u wilt kunt u 'm binnen 2 weken omruilen (max 1500 kmi Er zi|n nog vee! meer redenen voor een bezoek aan onze showroom Daar venellen wij u graag alles zelf o /er In ieder gevaJ kunt u rekenen op een leuke surprise En bi| een proefrit maakt u kans op één van de 25 Bull Micrai Personal Computers1 Kom dus snel lang£r Schiedam Het kin derkoor Jong Begin uit Schiedam heeft een klein beetje Lee Towers geëvenaard. Op de Koe markt, waar de kleuters met Ijl gezang de kerst boom inwijdden, ston den gisteravond bijna net zoveel toehoorders als bij een topconcert tij dens de Brandersfees ten. En net als de Ne derlandse mega-ster koos het kleuterkoor voor een lekker in het gehoor liggend repertoi re. De vertrouwde Stille Nacht-klanken kwa men er niet aan te pas, misschien ook omdat stilte op een druk ver keersplein nu niet hele maal thuishoort. Voor- bijrazende auto's voeg den onophoudelijk dis sonanten tpe aan het ge zang, dat verder door het koper van de har monie Harpe Davids werd overstemd. Maar door die kleine onvol komenheden liet nie mand zich ontmoedi gen. De tientallen lam pions, waarmee de jeugd de verlichte kerst boom omringde, schie pen een intieme sfeer met een enorme aan trekkingskracht. De boom is ook dit jaar een geschenk van Sand- vik Nederland. De lampjes werden ontsto ken door de kerstman, burgemeester Scheeres en directeur Cuppens van Sandvik. Ze maak ten er weinig woorden aan vuil: een druk op de knop en de groene wou dreus baadde in licht. Ceremoniemeester Jan Brouwer (ambtenaar kabinetszaken) hoopt dat de vernielzuchtige jeugd er met zijn vin gers af blijft: „Vorig jaar moesten we al na één nacht vijftig lampjes vervangen". Voorzien van lampion- nen schaarde de Schie- o damse jeugd zich zin-1 gend rond de kerstboom op de Koemarkt. snoerde die om de nek van zijn vrouw. Presidente mr. Lensink liet foto's zien van de diepe strie men, de blauwe plekken en de opgezette nek, die de vtouw bij de vechtpartij had opgelopen. Het had weinig gescheeld of de vrouw had er het leven bij gela ten, verklaarde een arts. Toen de politie, gealarmeerd door de bu ren, aanbelde was het slachtof fer er zo slecht aan toe, dat zij let terlijk door haar knieen zakte. De vrouw van de verdachte wachtte het grootste deel van de zitting op de gang buiten de rechtszaal. Zij wilde haar aan klacht intrekken, omdat zij een vete tussen haar familie en die van haar man vreesde. Maarmr. Lensink Het enigszins cynisch merken, dat zij aan een verzach tende verklaring van het slacht offer geen behoefte had. „Wil meneer nog perse dat zijn vrouw hier allerlei vriendelijke dingen over hem komt zeggen", vroeg zij de verdachte. Van zijn raads man hoefde het niet en' toen liet ook de verdachte het er maar bij zitten. Advocaat mr. Blok heeft de af gelopen maanden zijn uiterste best gedaan om de verdachte op vrije voeten te krijgen. „Zijn fa milie trekt zich deze zaak erg aan", verklaarde hij, „Mijn dient moet herstellen wat hij beeft verknoeid. Hij heeft beterschap beloofd en dat zuigt hij niet uit zijn duim". Mr. Blok weet de ru zie aan de drankzucht van de man. De vrouw wil inmiddels haar man wel weer terug hebben. De verdachte heeft verklaard, dat alles wel weer in orde zal komen. „Ik ben bereid om te accepteren dat mijn vrouw thuis de baas is", zei hij. Dat verbaasde de recht bank-presidente. „Is dat dan niet wezensvreemd aan de Turkse cultuur?" vroeg mevrouw Len sink. De verdachte beweerde, dat dat niet zo was. „Dat is dan weer wat nieuws", bromde mr. Lensink-Bosman. De familie van de man had ad vocaat mr. Blok een waterpijp ten geschenke gegeven. „Een aardige geste", vond de raads man, die de pijp een plekje had gegeven op zijn kantoor. Hij ver telde dat de familie van zijn cliënt de pijp wil roken met ae familie van het slachtoffer, ten teken van verzoening. Het weer hield de officier, die poging tot doodslag bewezen achtte, er niet van om langdurige gevangenis straf te eisen. De rechtbank doet op 21 december uitspraak. Schiedam Het tram- en bus- verkeer in Schiedam heeft giste ren tijdens de avondspits flinke vertragingen opgelopen. Oor zaak was een ongeluk in het via duct op de Nieuwe Damlaan. Daar reed een 42-jarige man uit Spijkenisse per abuis met zijn auto de trambaan op. Pal onder het station raakte hij de macht over het stuur kwijt en botste hij met een flinke vaart tegen het helt Een ambulance bracht de be stuurder, die volgens de politie waarschijnlijk een paar glazen teveel op had, met onbekende verwondingen naar het zieken huis. Het duurde een half uur, voordat een takelwagen auto en hek van elkaar gescheiden had. Schiedam D66-raodshd Adri Reijnhout blijkt inder daad de rekening te hebben voldaan. Tijdens de excursie van de commissie stadsver nieuwing naar Maastricht verklaarde hij zelf het eten en drinken te zullen betalen, omdat hij het maar onzin vond dat gemeenteraadsle den liepen te potverteren op kosten van de burgerij, en inderdaad heeft secretaris Harry Janssan hem de reke ning gestuurd. Het is een be drag van exact duizend Bel gische francs, dus zeg maar 55 gulden. Onze krant had de kosten globaal getaxeerd op 100 gulden. Reijnhout kreeg dan ook alleen de rekening voor bet diner gepresenteerd, „Kijk, ik dacht: voor de lunch gebruiken %ve een paar broodjes, nou, dat kan de gemeenschap wel dra gen. Dat er voor de commis sie vervolgens een overdadi ge lunch werd geserveerd, kon ik niet helpen". Reijnhout doelt op het feit, dat de commissieleden die dag tweemaal warm aten: in Maastricht en in een restau rant langs de snelweg van Antwerpen naar Rotter dam. Vlaardingen De PvdA-Vlaar dingen heeft een nieuwe voor zitter. Jurist George Wicart heeft de hamer overgenomen van Rob Suurendonk, die de af gelopen anderhalf jaar voorzit ter was. „Wij zijn geobsedeerd geraakt door de gemeentepoli tiek", zei hij gisteravond na zijn verkiezing. Wicart wil daar ver andering in brengen. De nieuwe voorzitter zei dat hij jaloers was op de afdeling in Schiedam, omdat daar in februa ri met kamerlid Jan Pronk wordt gediscussieerd over het rapport Schuivende Panelen. Wicart zou met zijn partij ook graag over de gemeentegrenzen heen kijken. „Want de leden ko men niet alleen voor gemeente politiek". Wicart zal niet elke maand bij de vergaderingen van de gemeen teraad zijn, „Ik ga niet steeds in die bankjes zitten om naar de flauwe grappen van Leo ten Have te luisteren", vertelde hij de afdeling. Het gaat Wicart in de gemeentepolitiek om princi piële vragen. „Willen wij een schouwburg bouwen of de riole- ■ringen vernieuwen?" gaf hij als voorbeeld. .„Allebei graag", zei fractielid Ten Have. „Kijk, dat bedoel ik nou", zei Wicart. Vlaardingen De huidige redactie van het PvdA-blad Achterban is nog wei bereid om de bladen te vouwen en er nietjes in te slaan, maar wil niet meer de redactione le verantwoordelijkheid dragen. Dat vertelde Bep Cornelisse gisteravond op de ledenvergadering van de PvdA, „In het blad staan al leen bestuursmededelingen, en dan is zo'n redactie maar onzin". De redactie is de afgelopen twee jaar in de PvdA-gele- deren driftig op zoek ge weest naar schrijvers. Maar die hielden zich kennelijk goed verstopt, want zij wer den niet gevonden. Zo kwa men er slechts stukjes van het bestuur in het dunne blaadje. Dan moet het be stuur er ook maar de verant woordelijkheid voordragen, vond Bep Cornelisse. De teloorgang van het eens strijdbare PvdA-blad ont- lokte de leden geen tranen. Er werden zelfs geen woorden aan vuil gemaakt. Fractielid drs. Bert Kandel heeft beloofd dat hij namens de fractie vier keer per jaar een stuk over de politieke actualiteit zal leveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1