RW 19: nog meer autolawaai bij snelheid 120 Ion 'Busbaan open1 ROTTERDAMS PEIJWSBtAD Politiebureau: op ijsbaan of achter station Nieuwland Jubilerende FNV mist jonge leden Hans Paalman: 'Ik ga dóór Nieuwe Matex moet minderen WATERWEG BEL: 010-4004.444 Commissie milieu komt extra bijeen Auto slaat over de kop Echtpaar vastgeketend, dagopbrenst gestolen Bondspioniers hadden het moeilijk Artistiek caféduo boos op Lee Towers Kerstbomenj acht weer begonnnen Vroege kerst 'EEN ECHTE WERELDSTADSKRANT* MET. - ELKE DAG EEN SPECIAAL REGiOKATEP.N VOOR r, en extra ELKE MAANDAG: RN-sport - OP WOENSDAG: UITJOURNAAL WEEKEND: RN-ZATERDAG 4 WEKEN PROEFLEZEN VOOR 10,50, Maassluis De commissie mi lieu komt vanavond in een extra vergadering bijeen om de pro blemen te bespreken, die zijn ge rezen bij de voortgang van de sa nering van de Vertowijk in Maassluis. De vergadering is uitgeschreven door voorzitter Izaak van der Knaap op verzoek van enkele le- den. „Het gaat specifiek om de vergoedingen die de bewoners krijgen in verband met de over- 'last bij de sanering. Mensen die uit huis geplaatst worden krijgen een andere vergoeding dan mensen die de woning niet hoe ven te verlaten. Daarover zijn wat problemen ontstaan", aldus een woordvoerder van de ge meente Maassluis in een toelich ting. Schiedam Waarschijnlijk door het 'missen' van dé bocht kwam een Rotterdamse automo bilist zondagnacht op de Harga- laan onvrijwillig in aanraking met een lantarenpaal. De man, die uit de richting Vlaardingen kwam, reed zeer hard, waardoor zijn auto rechtop tegen de paal kwam te staan. De auto kantelde vervolgens en kwam op zijn dak terecht. De bestuurder liep een zeer been op en kreeg in het Schielandzie- kenhuis na een bloedproef een rijverbod opgelegd. Schiedam Commissa ris van politie Piet van den Hengel bestudeert drie serieuze lokaties voor een nieuw hoofd bureau, waarvan de bouw in 1989 moet kun nen beginnen. Samen met leden van zijn staf en met ambtenaren van het stadskantoor heeft Van den Hengel de hele plattegrond van Schie dam afgetast, op zoek naar vestigingsmoge lijkheden. Daarbij zijn meer plekken Kr sprake gekomen, waarvan er uiteindelijk drie overeind zijn gebleven. De commissaris wil evenwel het interne overleg niet verstoren door er publieke lijk mededelingen over te doen. Dezelfde plattegrond als waar van de politie gebruikmaakt leert evenwel, dat er twee zeer voor de hand liggende plaatsen zijn voor een nieuw politiebu reau zijn. Qua situering is de driehoek achter NS-station Nieuwland bij uitstek geschikt. Een alternatief is de voormalige landijsbaan aan de Schiedamse- weg, Hoewel de ligging hiervan minder gunstig is, kan nieuw bouw hier wellicht eerder plaatsvinden dan achter station Nieuwland. De politie liet al eerder een ster ke voorkeur blijken voor een hoofdbureau ergens tussen Nieuwland en Groenoord. Maar veel beschikbare ruimte is er aan weerszijden van rijksweg20 niet Een ideale lokatie zou het korfbalveld van Harga zijn, maar deze vereniging realiseer de recentelijk nieuwe kleedlo kalen, terwijl ook verdere ver beteringen aan kantine en veld worden aangebracht. De dienst sport en recreatie zou vreemd opkij'ken als Harga voor een bu reau zou moeten wijken, aldus een woordvoerder. Een bestudeerde lokatie is ook het terrein van zwembad Groe noord. Hiervoor hoopt wethou der Luub Hafkamp een hotel keten te interesseren, zodat het bad geprivatiseerd kan worden. Maar de ambtenaar, die zitting heeft in een werkgroep die zich met de toekomst van het zwem bad bezighoudt, denkt niet dat er bij een veranderde opzet van Groenoord ruimte overschiet voor een politiebureau. Dat zou hem sterk verbazen. Ook zijn lokaties onderzocht langs ae Burgemeester Van Haarenlaan. Het bureau zal 4000 vierkante meter moeten beslaan, te verdelen over twee of meer verdiepingen. Het stre ven is het bureau dicht bij goede uitvalswegen te bouwen, waar ook de bereikbaarheid met openbaar vervoer voldoende is. Aan die voorwaarde voldoet de* landijsbaan niet helemaal. Bo vendien zou er, bij een uitruk naar het Schiedam ten zuiden van de spoorlijn, de verleiding kunnen bestaan de Churchill- weg te mijden; agenten kunnen in plaats daarvan het Hazepad kiezen, hoewel dit recreatieve fietspad langs rijksweg 20 feite lijk alleen inpure noodgevallen door brandweer of politie mag worden gebruikt. Veruit de meest ideale plaats voor een nieuw bureau is bij sta tion Nieuwland, waar de Sehie- damseweg vroeger uitkwam op een. spoorwegovergang. Ten op zichte van beide stadsdelen ligt deze lokatie bijzonder gunstig. De nadelen hier zijn van be leidsmatige aard. Enerzijds heeft de gemeente Schiedam nog geen concrete plannen voor deze interessante lap grond; en een creatieve gedachtenont- wikkeling kan worden belem merd, als men reeds op voor hand rekening dient te houden met een politiebureau. (Een vergelijkbaar dilemma doet zich voor op het Stadserf, waar in ieder geval een bibliotheek is gepland,) Een argument, dat hiertegen kan worden inge bracht, is dat de planvorming juist versneld wordt, als ten minste één knoop wordt door gehakt. Een ander nadeel van het ter rein achter station Nieuwland is, dat het bestemmingsplan Bij dorp aangepast dient te worden, wil er een politiebureau ge bouwd kunnen worden. Maar niet uitgesloten mag worden, dat er bezwaarschriften worden ingediend tegen zo'n herziening van het overigens verouderde bestemmingsplan uit 1968. De gemeente bereidt wel een partiele herziening van het be stemmingsplan voor, maar dat heeft betrekking op de buurt schap Bijdorp aan de overkant van de Nieuwe Damlaan. Ging het oude plan uit van sloop van deze buurtschap, de gemeente denkt anno 1987 aan volledige handhaving. De ambtenaar, die bij de ge meente over bestemmingsplan nen gaat, wijst erop dat een her ziening voor hetgedeelte achter het station niet goed mogelijk is. zolang de gemeente niet scherp voor ogen heeft staan wat hier de meest wenselijke invulling Andere lokaties, die door de po litie onder de loep zijn genomen, zijn het Baehplem, hetStrickle- de-park tussen de 4 Molens en de Vlaardingerdijk, en de huidi ge plaats van het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat (ook Vlaardingen zal nieuwbouw plegen op de huidige plek van het hoofdbureau aan het Delf- tseveer). Toch liggen de2e loka ties te decentraal om ze thans verder te bestuderen. Maassluis Een overvaller heeft vannacht de eigenaar van chinees-restaurant Lotus in de Koningshoek en zijn vrouw in Maassluis aan de verwarming vastgeketend en de dagopbrengst buitgemaakt. De overvaller ging er met een bedrag van 2.000 gulden vandoor. De overvaller belde vannacht rond half één aan bij het echtpaar. De eigenaar deed open en werd met een smoesje naar buiten gelokt. De overvaller trok vervolgens een bi vakmuts over zijn hoofd en bedreigde de eigenaar van het restaurant met een pistool. De vrouw werd daarop gesom meerd om met geld over de brug te komen. Nadat de over valler de dagopbrenst had gekregen, ketende hij het echt- aan de verwarming en ging i paar vast a er vandoor. Waterweg De Industriebond FNV heeft dit weekeinde in de regio 170 jubilarissen gehuldigd. Zaterdagmiddag kwam de afde ling Schiedam bijeen in de Rank in Ketel om de jubilarissen met een staat van dienst, die varieer de tussen de 25 en de 70 jaar, in het zonnetje te zetten. Een dag eerder gebeurde hetzelfde in Vlaardingen. Doordat deze afdeling 80 jaar be staat kreeg deze bijeenkomst een extra feestelijk tintje. Bonds voorzitter Dick Visser kreeg het jubileumboekje 'Gfepekeld, ge hekeld en toch 80jaar' uitgereikt uit handen van de afdelings voorzitter Aggy Benner. In dit door W. Staubach geschre ven jubileumboek wordt uitge breid ingegaan op het reilen en zeilen van de bond in de laatste 80 jaar. Ter sprake komt ook de grote tegenwerking die in het Calvinistische Vlaardingen werd ondervonden en de levens wandel van diverse legendari sche vakbondsleiders. De titel slaat volgens Aggy Benner dan ook de spijker op de kop: juist door die moeilijke omstandighe den ontstond een grote onderlin ge solidariteit binnen de bond. Dick Visser noemt deze achter grond de belangrijkste reden voorde van oudsher sterke posi tie van deze afdeling. „In Vlaar dingen lopen ze altijd voorop. Dat was in het verleden het ge val en dat zie je nu weer". Naast de strijd tegen de werkge vers hadden de pioniers ook nog te maken met de rechtzinnige delen van de kerk, die mets va.i de' rode broeders moesten heb ben. Zo werd pionier Wildenbos door zijn werkgever ontslagen omdat hij op een zondag aan vakbondsactiviteiten had deel genomen. Hij was die dag niet naar de kerk geweesb waardoor hij op een zwarte lijst van alle Vlaardingse werkgevers te rechtkwam. Ook het verhaal van Jaap van de Most illustreert de toenmalige verhoudingen. Als deelnemer aan een AJC- weekeinde werd hij bij terug komst in Vlaardingen enige uren 'opgeborgen'. Waarschijn lijk wegens het muziek maken en het vlaggen zwaaien. Dick Visser noemde ook de goe de bestuurders, van wie er ver schillende in het boekje aan bod komen, als een belangrijke oor zaak voor de voorbeeldfunctie die de afdeling Vlaardingen nog steeds inneemt. Met deze opmer king doelt Visser op het samen werkingsverband tussen de af delingen Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis en de extra vakbondsactiviteiten binnen de kleinere bedrijven. Een beleid dat er volgens Visser toe moet leiden dat alle werknemers en uitkeringsgerechtigden in de toekomst door de bond bediend worden. Een mogelijke bedrei ging voor de bondspositie vormt wel het feit dat het lidmaatschap niet meer als iets vanzelfspre kends beschouwd wordt, van daar dat districtsbestuurder Theo Berger in zijn toespraak in Schiedam met name een beroep deed op de solidariteit van de jongeren met de bond. Bondsbestuurders en jubilaris sen, bijeen in zaal De Rank in Schiedam. Voor jongeren is het lidmaatschap niet meer vanzelf sprekend. Vlaardingen Een kleine meerderheid van de bewoners van de Oranjebuurtis v6ór het openstellen van de busbaan over het Landje van Chardon voor autoverkeer. Dat is gebleken uit de enqüete, die de gemeente onder de bewoners heeft gehouden. Van de 347 mensen die het formulier te* ugstuurden waren er 197 voor openstelling van de busbaan. Het college van burgemeester en wethouders was vanochtend nog niet op de hoogte vanie uitslag van de enqüete. Morgen bespreken b en w die uitslag in hun wekelijkse vergadering. Als zij hun woord ge- standdoen, gaat de busbaan open. Het stadsbestuur heeft gezegd, dat zij zich bij haar besluiti diaten leiden door de stem van de bewoners. Er ïs echter nogéén prot «m: bewoners van de Prins BemhardLan en ID66-voorman Wil van Rijn hebben het college gewezen op de eerder gedane toezegging, dat van het Landje van Chardon een bmirtpark zou worden gemaakt. Schiedam Theo Koetsier is met een harde klap van zijn ge loof gevalien. Van zijn bewonde ring voor Lee Towers is weinig meer over. „Vijfenzeventig gul den is voor een arbeider een hoop geld, daar mag je toch wel iets voor verwachten", zegt de verbitterde kastelein uit Schie dam. Dat bedrag telde de uitbater van café 't Koetsiertje neer, om vori ge week de kerstshow van Lee Towers in Ahoy' te kunnen mee maken. En "passant hoopten Theo en zijn partner Martin die óók 75 gulden entree betaal de inspiratie op te doen voor hun eigen show. Maar de Marti no's kwamen van een koude kermis thuis. Het avondje, waar voor al in maart kaartjes waren besteld, liep uit op een grote ont goocheling. In plaats van topa- musement kregen de twee Schiedammers een hoop erger nis voorgeschoteld. Het uitzicht opXee en zijn dan seressen werd volledig bedorven door een stalen kraan van 3 me ter hoog, met een bewegende arm van 15 meter. Die installa tie, van waaruit de NOS televi sie-opnamen maakte, schoof tel kens in beeld. Enkele van de 400 toeschouwers op de tribune, waar ook Theo en Martin zaten, pikten dat niet. „2e werden pis nijdig en gingen hun beklag doen bij de organisatie", zegt Theo, die zelf net zo verontwaar digd was: „We weten allemaal dat Lee vroeger kraandrijver is geweest, maar dat hij zijn oude beroep meeneemt naar Ahoy', dat begrijp ik niet". Nauwelijks was een vechtpartij tussen toeschouwers, politiea genten, zaalwachters en camera mensen gesust, of de show werd wéér stilgelegd, dit keer omdat er olie uit het plafond druppelde. Oorzaak: een technisch manke ment aan de gondel waarmee Lee was afgedaald. De show moest in opdracht van de televi siemensen helemaal opnieuw beginnen, maar voordat de ster zanger ten tweede male in zijn gondel stapte, maakte hij het pu bliek 2ijn excuses. Theo Koet sier „Lee zei dat hij het zelf ook niet leuk zou vinden, als hij de hele avond naar zo'n kraan moest kijken". Maar, legde de zanger uit, de op namen waren bestemd voor een tv-festival in Montreux en dus moesten het 'mooie plaatjes* worden. Snuift Theo: „Ja, maar die mooie plaatjes gingen wel ten koste van mijn mooie avond". De show liep uit en 200 bezoe kers, onder wie Martin en Theo, misten de laatste metro. Een vriendelijke RET-ehef regelde uiteindelijk busvervoer naar het Centraal Station, maar voor het Schiedamse duo was de lol er toen allang af. Anderen, die een taxi moesten nemen, zagen zich voor nog eens extra kosten ge plaatst. Theo, die zegt weieens samen met Lee Towers in een program ma te hebben gestaan, heeft zijn idool een boze brief geschreven. „Ik begrijp best dat Lee er voor Montreux goed op wil staan. Hij moet ook hard werken voor ie dere gulden. Maar dat moet een arbeidersjongen ook. Dus die wil wéér voor zijn geld, Lee kan dat weten, want hij is zelf ook arbei der geweest". Theo en Martin alias de Marti no's uit Schiedam: „Wij moeten net als Lee Towers hard werken voor iedere gulden". Schiedam Met het doorknip pen van het draad van de omhei- ning van een kerstbomenhande laar in. de Gerrit Verboomstraat in Schiedam is zaterdag de 'kerstbomenjacht' geopend. Enkele jonge Schiedammers maakten 85 kerstbomen buit, ongetwijfeld met als doel ze in de nieuwjaarsnacht te verbranden. De snel ter plaatse zijnde politie zag de jongeren, die de kerstbo men in de plantage verstopt had den, snel wegrennen. Uiteinde lijk slaagde de politie er in, een 17- en een 18 jarige Schiedam mer in de kraag te vatten. Polïtiecommïsaris Jan van Hoff liet weten dat vanaf volgende week met het oog op kerstbo menperikelen de BAV- regeling in Schiedam geldt Deze regeling geeft de politie de mogelijkheid jonge vandalen* een schikking namens het parket voor te stel len. Er wordt gedacht jonge op roerkraaiers te werk te stellen bij het Schielandziekenhuis en de Openbare Nutsbedrijven. Schiedam/Vlaardingen Minister Smit-Kroes bemoeilijkt door baar ei gen enthousiasme de aanleg van rijksweg 19 door Midden-Delfland. Haar geestdrift om de maxi mumsnelheid op rijkswegen op te voeren tot 120 kilometer per uur, wat geresulteerd heeft in een kabinetsbesluit, leidt er nu toe dat zij een harde garantie hoogstwaarschijnlijk niet kan nakomen. Volgens Schiedamse en Vlaardingse tegenstanders van rijksweg 19 is het bij een snelheid van 120 km niet- te voorkomen, dat de geluidshin der het door Smit-Kroes gega randeerde maximum over schrijdt. Een hogere snelheid be tekent namelijk meer herrie. DeNederlandse Stichting Ge luidhinder heeft berekend dat van een snelweg waar 120 km gereden wordt, evenveel lawaai te verwachten is als van een snelweg waar tweemaal zoveel auto's 100 km rijden. Geluids wallen moeten minstens een me ter worden opgetrokken; alleen dan kan het geluid worden ge dempt tot het aantal decibel als bij 100 km zou zijn geproduceerd. Het is evenwel de vraag, of de reconstructiecommissïe Midden- Delfland zal toestaan de reeds in de plannen opgenomen geluids wallen met nog eens een meter te verhogen. Voorwaarde voor aanleg van rijksweg 19 is name lijk, dat de weg in te passen valt in het polderlandschap. Die in pasbaarheid is reeds omstreden, maar wordt te meer betwistbaar als 'horizonvervuilende' objec ten als hoge geluidswallen moeten worden aangelegd, aldus de tegenstanders van rijksweg 19. De maximumsnelheid gaat per 1 mei omhoog. Het kabinet wil uit zonderingen maken voor be paalde wegen in de Randstad, met name rond Rotterdam, maar betwijfeld moet worden of de be perking tot 100 km per uur ook voor rijksweg 19 zal gelden. In de praktijk zal daar toch 120 km per uur gereden worden, vrezen flatbewoners in Schiedam- Groenoord en Vlaardingen- Holy. Hun flats staan pal langs het tracé voor rijksweg 19. De tegenstanders vinden, dat op zijn minst nieuwe geluxdsmetln- gen moeten worden verricht. Twee projectgroepen bestuderen de effecten van de te verwach ten geluidsoverlast. Een project groep richt zich op de effecten in de polders van Midden-Delf land, de andere richt zich op de effecten tussen het Ketbelplein en Midden-Delfland (parallel aan de gemeentegrens van Schiedam en Vlaardingen). De werkgroep Stop Rijksweg 19 re kende onlangs al voor, dat rijks weg 19 tussen de twee flatwijken alleen dan inpasbaar is, als deze geheel wordt overdekt. Feitelijk komt dat neer op een twee kilo meter lange tunnel, nog langer dus dan ze in Brussel zijn. De werkgroep kwam zelfs al'tot die conclusie bij een snelheid van 100 km. Vlaardingen Een bewonde rend 'oooohhh' klonk uit hon derden monden, toen burge meester Fred van Lier na het lezen van het kerstevangelie de lichtjes van de kerstboom op de Markt ontstak. Vlaardingen vierde vervroegd kerstmis. De kaarsjesavond op de Markt trok drommen be langstellenden. Een grote me nigte zong met koren en or kesten kerstliedjes in de Grote Kerk. Vervolgens stroomde het volk naar buiten om uit de mond van de burgemeester het verhaal van het kindeke Jezus in de kribbe te horen., Het muziekkorps van het Le ger des Heils speelde Nu ziit wellekome en het publiek zong zachtjes mee, Die! Wiegman in een onderonsje met Hans Paalman. Wieoman was rwin won Ho i/aIa ~l: - r-,1 één van de vele Schiedamse kunstenaars die Paalman's receptie bij woonde. Schiedam Tal van kunste naars, potitici en bekenden wa ren vrijdagmiddag aanwezig in het Stedelijk Museum om de ju bilerende museumdirecteur Hans Paalman de hand te druk ken- Voor Paalman was het vori ge week precies vijfentwintig jaar geleden dat hij Pierre Jan sen in Schiedam opvolgde. Voordat de receptie losbarste spraken onder andere Clara Stroman en wethouder Luub Hafkamp de jubilaris toe. On danks de regelmatig terugke rende strubbelingen in het mu seum, legde de adjunct-directri ce er de nadruk op, dat het pret tig werken Is onder Paalman. „Elk personeelslid heeft zelf twee werken uit mogen zoeken voor de expositie die nu in de hal te zien is. Dat bewijst mijns in ziens voldoende hoe fijn het is onder hem te werken". Ook Paalman toonde zich tevreden: „Het gaat weer goed met het mu seum, Ik blijf mijn taak dan ook nog een redelijk aantal jaren voortzetten". Vlaardingen Onder de veertig bedrijven, waarvan de hinderwet vergunning wordt ingetrokken of gewijzigd in verband met nieuwe milieuverplichtingen, bevindt zich ook het Vlaardingse bedrijf Nieuwe Matex. In de regio Waterweg-Noord gaat het verder om DSM Resins in Hoek van Holland (voorheen Synres). Alle andere bedrijven zijn gevestigd aan de overkant van de Nieuwe Waterweg. Behalve Exxon Chemical in Rozenburg liggen zij op Rot terdams grondgebied: in Pemis, in de Botlek, in Europoort, op de Maasvlakte en op de VondeJingenplaat De bedrijven krijgen nieuwe vergunningen in het kader van het Mi lieu Actieplan Rijnmond, dat tot doel heeft de luchtverontreiniging te verminderen. Uitstoot van zwaveldioxide, fluoriden, stof, reactie- ve koolwaterstoffen en stinkende en kankerverwekkende stoffen moet drastisch worden teruggebracht. Ook worden de waarschu wingscodes veranderd. Welke maatregelen Nieuwe Matex aan de Koningin Wilhelminaha- ven (zuidoostzijde) moet nemen, staat in het actieplan dat in Vlaar dingen ter inzage ligt bij de bibliotheek aan de Fransenstraat en in het stadhuis, en veraer onder andere bij de DCMR in Schiedam. Be zwaren kunnen tot 14 januari worden gericht aan de Raad van State,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1