HET MOOISTE KADO IN 't kleinste rm<je. 'Alleen orders kunnen Wilton nu nog helpen9 BI) WIE OOK WEER? Sloop monumenten voor impuls is oud verhaal 1A«»B OAGBUD SOMHAMSGHi GOUHM MfllWf VWftlWfS CBOHAWT m HET ERFBOEO Computerplan kost Schiedam negen ton Wijkgebouw De Flat 'echt een paleisje' Protest tegen bouw in Put en Dijkzicht Albert Heijn geeft souvenir aan het nieuwe winkelen op Slachtoffer tasjesroof in ziekenhuis 55"'per Brandstichter had geld nodig Chaos na ketting botsing Politiek Schiedam voelt zich machteloos Bij wie zijn de eethoeken veel te leuk om uit de hoek te komen voor deze advertentie Twee gewonden bij botsing Grote order Controlec □WATHIWEG DONDERDAG 17 DECEMBER 1987' Regionale redactie: Bred,. Havenstraat 6, 3131 HO Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DHR VELDEN Schiedam Als er in het na oorlogse Schiedam gepraat wordt over vernieuwingen in het winkelbestand, valt het op dat de Zaanse -grootgrutter Al- bert Heijn vaak een belangrijke rol speelt in deze ontwikkelin gen, Op dit moment bijvoor beeld speelt het Ahold-concem een voortrekkersrol bij het ver wezenlijken van een complex met Blokker en C A aan de Lange Kerkstraat Dit voornemen, dat wel eens tot het belangrijkste politieke issue van 1988 zou kunnen uitgroei en, blijkt veel overeenkomsten te vertonen met de ontwikke ling van de Oranje-galerij in de Oranjestraat. Ook toen moest een historisch stukje Schiedam het Rowallenhuis en het Sint Josefhuis voor een nieuw winkelcomplex, de nieuwe Bondsspaarbank en een nieuwe Monumenten in de regio: In deze serie wijdt liet RN beurtelings aandacht aan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumentenzorg. postkantoor wijKen. Zoals be kend dreigen nu de kop van de Lange Kerkstraat en het zes tiende eeuwse Hofje van Belois eraan te gaan, opnieuw onder het excuus Schiedam op te stu wen in de vaart der volkeren. Opening De opening van de Oranje-gale rij, bestaande uit 9 winkelbe drijven met 37 woningen daar boven, vond plaats op 29 maart 1952. Toenmalig burgemeester Peek deelde duidelijk in. de eu forie, die er rond de opening ontstond. Na het doorknippen van een lint door zijn vrouw liet Peek weten, dat hij zeer blij was met dit indrukwekkende bouw werk. „Ik ben zeeT verrukt dat dit complex aan het winkelcen trum kan worden toegevoegd. Deze winkels geven Schiedam een bijzonder cachet, een be langrijke versterking de strijd tegen de Rotterdamse con currentie". Albert Heijn opende in de Oranje-galerij als proef zijn eer ste zelfbedieningszaak in Ne derland. Vandaar waarschijn lijk, dat de voltallige directie vanuit Zaandam naar Schiedam afreisde om de opening bij te wonen. De winkel in Schiedam was op dat moment de grootste van alle 270 filialen. Als belang rijkste voordeel voor de consu ment noemde een woordvoer der van Albert Heijn de lagere prijzen. Door de zelfbediening was er immers veel minder per soneel nodig dan voorheen. De Nieuwe Schiedamsche Courant schreef er het volgende over: „Men kan zich moeilijk een be ter proefkonijn voor dit experi ment denken dan de Sehiedam- se huisvrouw en de Schiedam mer in het algemeen, die over het algemeen even moeten wennen aan nieuwigheden en niet direct vooraan staan om het voorbeeld te geven". Sommige Schiedammers vin den het nu dan ook heel merk waardig, dat Albert Heijn zon der slag of stoot bereid is dit 'monument van het nieuwe winkelen' eraan te geven ten fa veure van nieuwbouw in. de Lange Kerkstraat „In Zaan dam wordt de eerste winkel van Heijn toch ook zo zorgvuldig ge conserveerd?" is hun verweer op de opmerking dat Albert Heijn geen historische vereni ging is. Dat dat laatste maar al te waar is, ondervinden momenteel en kele Schiedamse actievoerders. Zij leveren strijd tegen de drei gende sloop van belangrijk his torisch erfgoed zoals het Buiten hofje van Belois, waar Ahold als initiatiefnemer mede verant woordelijk voor is. Omloop Verantwoordelijk wethouder Chris Zijdeveld noemt de sloop noodzakelijk voor het opkrik ken van het stadscentrum. Door de komst van dit grootwinkel bedrijf zou een belangrijke im puls aan Schiedams winkelcen trumfunctie gegeven kunnen worden. Ook bij de opening van het nu door Ahold afgeschreven winkelcentrum vielen gelijklui dende verhalen te beluisteren. Een redacteur van de Nieuwe Schiedamsche Courant gaf bij de opening zijn visie op de stad. „Vanaf vandaag is Schiedam een andere stad. Een andere stad die eigenlijk minder volle dig is dan zij was. Het mag vreemd klinken, maar juist de mogelijkheden die deze galerij hebben geschapen, hebben de behoefte aan een volmaakte af ronding van de stad vergroot". Als oplossing voor het centrum De eerste zeifbedieningszaak van Albert Heijn in Nederland bevindt zich aan de Oranjestraat, Voor de komst van dit complex moesten verscheidene belangrijke historische panden wijken. Nu AH uit wil wijken naar de Lange Kerkstraat, dreigt de geschiedenis zich te herhalen. werd ook toen al gedacht aan een soort omloop. Vanaf halver wege de Hoogstraat zou er een doorbraak moeten komen door het Broersveld heen en de Broersvest, waard oor" het win kelend publiek een 'rondje cen trum' kon maken. Ook nu is het bereiken van zo'n omloop langs alle wmkels in het centrum nog steeds de leidende gedachte. Naast overeenkomsten met toen zijn er uiteraard veel ver schillen. Schiedam leefde in de jaren vijftig in de optimistische veronderstelling uit te groeien tot een stad met 100.000 inwo ners. Bovendien werkte de con currentie van Rotterdam, die zowel door Peek als door Zijde veld geregeld aangehaald is, in d:e tijd minder nadelig dan nu. Toen likte Rotterdam de won den van het oorlogsbombarde ment, terwijl het nu meerdere winkelcentra met een bovenre gionale uitstraling bezit Dat laatste verschil verlokt cri tici van Zijdeveld wel eens tot de uitspraak, dat de wethouder lijdt aan grootheidswaanzin. De 'grote omloop' van nu moet an derhalve kilometer worden. In de jaren vijftig opteerde men voor een rondgang, die amper half zo Jang was als de huidige met als doel zich goed te in stalleren voor een toekomst mei 100.000 Schiedammers „Zo'n grote om!oop als nu wordt voor gesteld kan economisch nooit floreren", zegt een schaduwpo- litirus, die zich door zijn liefde voor het oude Schiedam ook m de materie heeft verdiept Vlaardingen Een 70-ji Vlaardingse, slachtoffer van een tasjesroof, ligt sinds gisteren in het ziekenhuis. De vrouw kneusde haar heup, toen zij door haar belager tegen de grond werd gewerkt. De overval gebeurde omstreeks kwart voor acht 's avonds in de Jan de Rooijstraat. De dader, een ongeveer 20-jarige man, nade. de het slachtoffer van achteren en rukte baar de boodschappentas uit handen. Hij maakte 35 gul den buit. 'De politie is op zoek naar getui gen. Schiedam De aanschaf van thuiscomputers voor circa 600 ambtenaren gaat de gemeente Schiedam ongeveer 900.000 gul den kosten. De gemeente betaalt de helft van de apparatuur, die per "stuk f maximaal 4000 gulden mag kos ten. De ambtenaren, die mee- '•"doen aan het pc-project (pc staat voor personal computer), moeten samen ook 9 ton op tafel leggen. Ze hoeven niet in één ,,keer te betalen. Hun werkgever '•fungeert bij dit speciale project /als een soort postorderbedrijf: de klanten kunnen hun aankoop in maandelijkse termijnen vol doen. Het 'cadeautje' aan het gemeen- tepersoneel is niet in de begro- ting verwerkt, maar desondanks zal wethouder Aad Wiegman (fi nancien) waarschijnlijk weinig moeite hebben het voorstel 'maandag door de gemeenteraad te krijgen. De meeste fracties vinden het wel een goed idee, dat ambtenaren thuis vertrouwd kunnen raken met moderne elektronica. Alleen TJlferd Bruseker (CPN) noemt het plan onverantwoord. Als de gemeente vrijgevig wordt kan ze beter eens aan de minima denken, zegt de communist. Ais ook raadsleden van het voor deeltje kunnen profiterenwat nog onderwerp van studie is 2al Bruseker zeker niet toehap pen. „Je geeft jezelf geen presen tjes op kosten van de gemeen schap", vindt hij. De grootste oppositiepartij, het CDA, zal het voorstel van PvdA en VVD vrijwel zeker steunen. De christen-democraten zien het pc-project ais een uitstekend middel om de achterstand in te halen, die de overheid op het bedrijfsleven heeft. „Bij particu liere bedrijven werkt nagenoeg iedereen al met computers, ter wijl er legio ambtenaren zijn die er nog helemaal nooit mee te maken hebben gehad", zegt CDA-raadslïd Piet Roosen. Persoonlijk hoeft Roosen 'zo'n ding" niet: „Ik heb een schrijfma chine en een denkhoofd en daar doe ik al m'n hele leven mee, daar kan ik best nog een poosje mee vooruit". Gezien de positieve reacties in de politieke partijen ontmoet het Schiedamse pe-projeet aanzien lijk minder weerstand dan in Maassluis. Daar kwam een soort gelijk idee van PvdA-wethouder Anton Wustrow pas na veel ge touwtrek door de gemeenteraad. Maassluis Niets dan lovende woorden klon ken er gistermiddag in wijkgebouw De Flat aan de Burgemeester Schwartzlaan. „Het is echt een paleisje gewor den", zeiden opgetogen buurtbe woners, En burgemeester Hans van Es, die het gebouw opende, prees de vrijwilligers die in drie weken het kale geraamte heb ben ingericht. Echt keurig vond hij het. Het interieur was wel heel an ders geworden dan dat van het oranje-bruine gebouwtje, dat op 17 maart van dit jaar door brand werd verwoest. Veel lichter: wit 'en grijs voeren nu de boventoon in De Flat. Het gebouw mag ge zien worden, zei voorzitter Truus Verschoor, die bekende dat zij knap nerveus was gewor den van de lang verbeide ope ning. Balletmeisjes toonden voor het eerst hun kunsten aan publiek. Jaap Seegers, de penningmees ter van de vereniging, was nog vol van het vele werk dat vrij willigers bij de inrichting heb ben gedaan. Timmeren, cement mengen, behangen, gordijnen naaien en ophangen, schilderen; 't was a! met al een hele klus ge weest Trots was Seegers op het feit, dat De Flat in Maassluis 'het enige biljart ten westen van de Lijsterlaan'rijk is. De gemeente leverde na de brand een casco voor een nieuw gebouw. Met een actie in winkel centrum Koningshoek, onder het motto 'door de kunst uit de brand', werd geld verzameld voor de inrichting Drie weken geleden kreeg de wijkvereni- GOUDEN SLAVENBANDEN Bijvoorbeeld: 3-31/2 mm "tQQ- van310.- NU 4 mm. van 432.- NU 308.- 7mm. van 1.075.- NU759.- Ook in andere breedtes voor slechts IiTV. 8ram! MODIEUZE GOUDEN ARMBANDEN Figaro schakel. Stijlvol in 14 krts. goud. Al vanaf 149.- bijvoorbeeld: van 289.- voor 209.- van 215.-voor GOUDEN RINGEN MET BRILJANT v MODERNE GOUDEN HANGER MET DIAMANT Een tijdloos design Kombir.eren kan ant deze hanger is in drie maten verkrijgbaar 14 krts. goud. Van 99.- VOOR HARTEWENS: GEEL GOUDEN HARTJE GEHEEL BEZFTMET BRILJANTEN 0.45 krt. Tw-vvs met garantiecertificaat. Normaal 2.650. NU Aanbiedinnen Niet genoemde maten voordezelfde iage prijzen leverbaar! Oude Binnenweg 45.3012 JA Rotterdam. Telefoon 010-4116615 OFF DEALER 0MEGA-LONG1NES Vlaardingen De brandstich ter, die half september een scha de van 70.000 gulden veroor zaakte in café d Oude Stoep, is vorige week door de politie op gepakt. De dader is een 2l-jarige Vlaar- dinger. Op zoek naar geld was hij "s nachts het café binnengedron gen. "Uit woede dat hij mets van z'n gading vond, overgoot hij een oude trui met spiritus en stak die in brand. Een deel van het inte rieur ging reddeloos verloren. Maasland Een kettingbotsing, waarbij in totaal acht auto's wa ren betrokken, heeft gister avond omstreeks half zes op rijksweg 20 voor langdurig op onthoud gezorgd. Omdat de afslag naar Maasland vol was, stonden de wagens op de rechter rijstrook van de rijks weg voorgesorteerd. Al het door gaande verkeer moest daardoor naar links uitwijken. In die cha otische situatie kwamen ver schillende auto's met elkaar in botsing Niemand raakte gewond, maar de materiële schade was groot. Hierdoor ontstond een file, die al voor Vlaardingen begon en die pas ruim anderhalf uur later was opgelost. ging de sleutel van het gebouw tje, „Toen was het nog een rot zooi", zei Hans van Es. „Wij kon den er zelfs niet in komen "zon der bagger aan onze schoenen te krijgen". De burgemeester vergeleek de functie van een wijkgebouw met die van het oude dorpsplein. „Daar komen mensen naartoe om elkaar het nieuws van de dag te vertellen". Hij vond dat de Westwijk maar blij moest zijn met die mensen, „die bereid wa ren om hun handen te laten wapperen. Want er is ook een groep mensen", zei Van Es, „die daar alleen maar uren naar kan kijken, naar het werk van ande ren. Met emg duwen zijn ook die mensen in het wijkgebouw te krijgen". De talrijke aanwezigen werden, gistermiddag in De Flat vergast op een première. De meisjes van de balletclub, die na de brand een tijdje uitweken naar een an der gebouw, deden hun eerste optrede 1 voor publiek. Schiedam In 1983 to verde burgemeester Reinier Scheeres nog een grondtransactie uit de hoge hoed. Politiek Schiedam redde toen de in financiële problemen geraakte scheepswerf Wilton-Fijenoord door voor 40 miljoen gulden grond aan te kopen en die weer in erfpacht uit te geven. Die zelfde politiek staat nu met de handen m het haar aan de zij lijn. „We kunnen niet veel meer doen", gaf Scheeres vanmorgen toe, terwijl hij op het punt stond zich op de werf op de hoogte te laten stollen van de actuele stand va» zaken. „Alleen orders kun nen Wilton nu nog helpen, We zullen bij de Tweede Kamer aan de bel trekken". Veel vertrou wen heeft hij daar niet in, want in navolging van directie, bon den en personeel concludeert ook Scheeres dat „Den Haag he lemaal niets heeft gedaan om Wilton een goede toekomst te ge ven". VVD-fractieleider Gerard Ver- hulsdonk kijkt wat afstandelij ker tegen het dreigende ontslag van 800 man aan. Hij wil niet meezingen in het koor, dat poli tiek Den Haag de zwarte piel toedicht. „Kijk, Van Aardenne stopte geld in de scheepsbouw en werd weggehoond. Zijn opvol ger De Korte heeft daarvan ge leerd, stopt er minder geld in. rrfaar wordt toch ook wegge hoond Ik kan nu wel gaan jam meren. maar het zijn alleen maar loze woorden. We moeten de zaak wel reeel blijven bekijken. Mensen die zeggen dat de orders d ie nu naar RDM gaan bij Wilton thuishoren, vergeten te gemak kelijk dat we de pijn dan naar een andere gemeente verplaat sen. Bovendien vind ik het vreemd dat Wilton dit jaar cash heeft betaald voor de overname van twee bedrijven en nu in de problemen zit. Eerlijk: ik snap hot verband met". Het CDA houdt zich als grootste oppositiepartij voorlopig op de vlakte. Siem Rosman wacht eerst het overleg tussen de bon den en de minister af. „We zul len ons daarna beraden of we in actie moeten komen" Jn de recente ontwikkelingen ziet h:j wel een aanknopings punt orn de grondpolitiek in Schiedam bed rij fsvriendel ijker te maken „Mijn collega Van Lingen heeft er al eerder aan ge werkt om de erfpachtsiluatie voor woningen gelijk te trekken met die voor bedrijven. Deze klap geeft eens te meer aan dat Schiedam een gunstiger klimaat moet scheppen om nieuwe be drijven binnen te halen". Zie ook pagina 9 UTRECHT, ROTTERDAM, DIEMEN, BEVERWIJK. Vlaardingen Bewoners van de Asterstraat, Voorstraat en Irisstraat zullen bij de Raad van State bezwaar maken tegen de bouw van woningen in de Put en Dijkzicht. Onder het be zwaarschrift, dat vrijdag de deur ui t gaat, komen de handteke ningen van 47 bewoners. Zij klagen nu al over geluidsoverlast van de vrachtwagens, die af en aan rijden om de Put en Dijk zicht bouwrijp te maken. „Dat is tegen alle afspraken in", zegt Reinard Maarleveld, be woner van de Irisstraat. Op een hoorzitting i n mei van dit jaar werd de bewoners beloofd, dat zij geen bouwverkeer door hun straten zouden krijgen. Er zouden afspraken worden gemaakt met de aannemer om ervoor te zorgen, dat het bouwverkeer de Voorstraat, de Asterstraat en de Irisstraat zou mijden. De veel bredere VerkadesingeL, Kcthelweg en Emaus zouden de aan- cn afvoerwegen voor de bouwer zijn. Schiedam Een 33-jarige man uit Hellevoetsluis en zijn 7-jarig zoontje zijn gisteren gewond ge raakt bij oen botsing op de hoek van de 's-Gravelandseweg en de De Braauwweg. De man uit Hel levoet verleende bij de oprit naar rijksweg 20 geen voorrang aan een bestuurder uit Oostvoorne. Beide auto's botsten met zo'n klap op elkaar, dat de eerste wa gen een schuiver van dertig me ter maakte. Schiedam Controlec Con struction heeft de opdracht ge kregen tot het installeren van de instrumentatie van het Petro land Gas Treatment Center m Harlingen. Met de order is een bedrag van ongeveer drie mil joen gulden gemoeid. De op dracht komt van Lummus Crest, De oplevering van het werk moet m mei volgend jaar plaats hebben. Controlec Construction is een werkmaatschappij van Contro lec International, een groep van ingenieurs-, advies- en contruc- tïebureaus die zich bezighouden met de realisering van techni sche installaties.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1