ROTTERDAM Patijn: Scheepsbouw dupe van 'kortzichtig beleid' O 'Ik dacht dat het mis zou gaan' Schiedam wil onderhoud duikboten bij Wilton <£V:;^£W4f *""v Vooral dienstverlening in Rijnmondgebied floreert Archeologisch onderzoek rond spoortunnel begint Aanbeveling ambtelijk crash-team: Stadsbevolking groeit door komst buitenlanders Recordomzet op veiling Berkel Rotterdam in alle facetten Tanker lekt acrylnitryl Vinger afgerukt JSf Qieëwboiiw) Meer geld voor aanpassing van woningen voor bejaarden Vijfduizend gulden voor waterscouts Rotterdams Nieuwsblad yRZ/RW/RY/RV» 22 december 1987 Rotterdam Het aan het lot overlaten van de Nederlandse scheepsbouw is in de ogen van commissaris van de Koningin Schelto Patijn „heel kortzichtig". Hij ziet de logica niet waarom de regering wel vijf honderd miljoen gulden besteedt aan het ruimtevaart-project Ariadne in Afrika, maar zich niet bekommert om de financië le nood van de werven. „Ik vind het onbe grijpelijk dat bewindslieden dan niet thuis geven". Patijn plaatste zijn kanttekening gistermiddag tij- dens de officiële opening van het Bedrijven Info Rijnmond, kortweg BIR geheten. In de afgelopen vijf jaar zijn in de metaalsector meer dan 6600 ba nen verloren gegaan. In het afgelopen jaar tus sen de peildata mei '86 en mei '87 werden in deze bedrijfstak liefst 1055 werknemers op straat gezet. De golf van ontslagen in de laatste maanden van dit jaar zijn bij deze cijfers nog niet eens in ogenschouw genomen. De teloorgang van de scheepsindustrie in het Rijn mondgebied is een domper op de groei van de werkgelegenheid, zo blijkt uit de werkgelegen- heidsenquête van het Bedrijven Register Zuid- Hclland. Alleen dankzij de overige dienstverle ning' en het bank- en verzekeringswezen is er sprake van een minieme toename: 0,7 procent of tewel met 2500 personen naar 376.530 werkenden. Het jaar daarvoor kreeg de werkgelegenheid nog een sterke impuls met 7500 nieuwe banen. Ook de sector transport, opslag- en communicatie bedrijven heeft opnieuw een klap moeten incasse ren. Daar is een teruggang van meer dan vijftien honderd arbeidsplaatsen te zien. In *85-'86 was er na een dieptepunt een opleving (bijna achthon derd personene extra), maar nu is de situatie nog erger. Hoewel de commissaris van de koningin gisteren nog eens benadrukte dat de BIR een samenwer king is tussen tien gemeenten in deze regio, heeft die eensgezindheid nog geen duidelijke vruchten afgeworpen. In vergelijking met mei 1986 telt Rijnmond tweehonderd bedrijven minder: 35.710 vestigingen. Dit cijfer had nog slechter kunnen uitvallen in dien deze neergang niet enigszins door de ontwik kelingen binnen de zakelijke dienstverlening was gecompenseerd. Er hebben zich tot mei van dit jaar honderddertig nieuwe banken en verzeke nngsmaatschappijen gevestigd in Rijnmond. Het aantal arbeidsplaatsen in deze sector nam met tweeduizend toe tot 47.600. De overige dienstverleningsbed rijven ereeerden ruim drieduizend banen en hebben nu gezamen lijk voor het eerst —net iets meer dan honderd duizend personeelsleden in dienst. Rotterdam De Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Rotterdam hebben voor archeologisch onderzoek rond de aanleg van dc spoortunnel in Rotterdam een bedrag van 1,3 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Rotterdam neemt hiervan 500.000 gulden voor zijn rekening. Het onderzoek, dat in principe de voortgang van de bouw met zal vertragen, wordt uitgevoerd door het Bureau Oud heidkundig Onderzoek van Gemeentewerken. Het spoortunneltracé, dat vanaf het Centraal Station tot het NS-station Rotterdam-Zuid een lengte heeft van. 3,5 ki lometer. doorsnijdt de Rotterdamse bodem vanaf het sta tion Hofplein onder de Nieuwe Maas door tot aan Zuid- Het archeologisch onderzoek richt zich op deze strook van gemiddeld 30 meter breedte en 15 meter diepte. Het staat uiteraard niet vast wat archeologen zullen aan treffen. Hoewel op de Linker Maasoever vondsten uit de Romeinse tijd en jonger niet uitgesloten zijn, zal het tracé op de Rechter Maasoever de meeste aandacht krijgen. Daar ligt het Middeleeuwse veen- en kleilandschap, waarin de ontginningsnederzetting Rotta ontstond. Al eerder zijn daar bij graafwerkzaamheden stukken aardewerk uit de 7e tot 12e eeuw bij toeval aangetroffen. Verdachte van oplichting: -Rotterdam Wegens oplichting i van de Amro-bank is gisteren tegen een 39-jarige man uit Lun- teren door procureur-generaal mr.J.G, Hage, voor het Haagse gerechtshof, zes maanden geelst. De man had in september een intern overschrijvingsformulier - ingevuld en aangeboden bij de -Amro-bank aan de Coolsingel en bij een filiaal in Schiedam. Hij wist zo 168.500 gulden los te ikrijgen, terwijl de bank nog een "''Vordering van meer dan zeven ton op hem had. Hij voelde zich als vroegere Werknemer van de bank onheus behandeld. Uit wrok had hij, sa men met nog twee anderen, een plannetje gesmeed de bank geld afhandig te maken. Dit gebeur de in de penitentiaire inrichting Bankenbosch, waar hij een straf - moest uitzitten. „U moet dat sfeertje daar ken nen", legde hij de president van het hof, mr.P.A. Roggen, uit „Om een beetje stoer te doen heb Rotterdam De bevolking van Rotterdam vertoont een stijging door de komst van grote aantallen buitenlanders. De meeste, mensen die naar Rotterdam komen vanuit het buitenland doen dat als vluch teling, of omdat ze hun oor spronkelijk gezinsverband weer willen, herstellen (gezins- 1 .hereniging). Deze tendens geldt ook voor de steden Am sterdam, Den Haag en Utrecht. De toestroom van immigran- - ten naar de steden is groter Uan het vertrek van stadsbe woners naar satelietsteden - (voor Rotterdam zijn dat onder 14 meer Capelle, Spijkenisse, Rid- derkerk, Hellevoetsluis). Daar- door neemt het totale aantal bewoners toe: De Rotterdamse f' bevolking vertoonde de eerste - negen maanden een toename van 1751 personen, dat is bijna honderd meer dan de toename r~ïn dezelfde periode van het vorig jaar. "Van de buitenlanders die naar "Nederland komen, wil meer jT.dan de helft in een van de vier ""'grootste steden wonen. Dat is - relatief veel, want samen her- bergen 'die steden 13,2 procent van de totale Nederlandse be- .^volking. ik het door laten gaan, maar ik dacht dat het nooit zou lukken. Je hebt te maken met allerlei fi atteringstoestanden. Door het formulier foutief in te vullen dacht ik dat het mis zou gaan. Het moet door een stuk of vijf sluizen". De president merkte op: „U hebt de achterlijkheid van de bank onderschat". Door de rechtbank in Dordrecht was de 39-jarige man veroor deeld tot vier maanden gevan genisstraf. Zowel de verdachte als de officier waren in hoger beroep gegaan. De verdachte wilde zijn straf omgezet zien in een alternatieve. Sinds ander half jaar heeft hij een eenmans bedrijfje. De procureur-generaal voerde aan dat de man, voordat hij aan zijn wraakactie begon, wist wat hem te wachten stond. Door de rechtbank in Middelburg was hij in 1983 ook al wegens oplichting veroordeeld. Dienstverlening kwam de procureur onbegrijpe lijk voor. Raadsman mr. Spigt meende dat zijn client het geld niet door mis drijf had verkregen, omdat hij ook nog een credietsaldo van 172.840 gulden had. „Hij mocht dus over dat geld beschikken". Daarbij was volgens de raads man het gebruik van een intern bankgiroformulier geen middel om op te lichten. Zijn cliënt had het meegenomen van de balie van de bank in Lunteren. „Het is geen serieuze poging tot oplich ting geweest". Het hof wijst 4 januari arrest. Gipslozing toch in slufter &V8V 9m «WW «ruw ■gtm t&*m sws .83 C-Y-&M 'dv-yy;» lil» ■■■■pigjinnvn SiWsSWf'&i Schiedam De Schiedamse gemeente raad heeft de regering met klem ge vraagd, het onderhoud van twee onder zeeboten in de zwaardvis-klasse aan Wil- ton-Fijenoord te gunnen. De raad nam gisteravond een motie aan waarin regering en parlement herinnerd worden aan beloften uit 1984 om Wilton orders te bezorgen. Dit is de laatste kans, die toezeggingen waar te maken, aldus de motie. Het onderhoud van de twee onderzeeërs is wel iswaar ai aan de RDM uitbesteed, maar die werf heeft volgens de Schiedamse politiek nog voor jaren werk. Voor Wilton daarentegen is het karwei van levensbelang. De opdracht kan het ontslag van 200 werknemers in de nieuw- bouwafdeling voorkomen, WF moet door reor ganisaties al 600 mensen ontslaan en verdere leegloop is niet uitgesloten. Om de motie toe te lichten heeft burgemeester Rei nier Scheeres minister-president Lubbers om een onderhoud gevraagd. Ook de fracties in de gemeenteraad, met uitzondering van de PPR/PSP, die om principiële reden tegen de motie stemde, zullen de komende weken een maximale druk uitoefenen op Den Haag. In ja nuari bezoeken de Schiedamse fractievoorzit ters de vier grote partijen in de Tweede Kamer. Zij willen daarmee in het parlement een debat aanzwengelen over de toekomst van Wilton- Fijenoord. Volgens de politieke partijen in Schiedam is er ook een praktische reden om de onderzeeboten in onderhoud te geven bij Wilton. Die werf be schikt over dokken die specifiek voor dat kar wei zijn ingericht. De RDM moet die facilitei ten eerst nog houwen. Bleiswijk Bloemenveiling Berkel en Omstreken heeft voor het eerst in haar 84-jarig bestaan de 200 miljoen gulden omzet- grens doorbroken. Gistermor gen om 6.11 uur werd deze mijl paal bereikt toen Fred Wijmans een partij draceana's kocht van kweker H. Ammerlaan uit Ber kel en Rodenrijs. Beiden kregen van het veiiingbestuur een vliegreis naar Parijs aangebo den. „Met deze omzetstijging lijken we de bewogen jaren, waarin het ons financieel en commer cieel niet mee zat, achter ons te laten" betoogde voorzitter W. Valk vanmorgen in een feestre de tot de koperstribune. „Ik weet nog goed dat we in 1979 de 100 miljoen gulden grens bereik ten en ik had toen niet durven geloven dat we er acht jaar later al 100 miljoen gulden bij zouden hebben". Vooral de laatste vijf jaar is ge stalte gegeven aan een nieuw commercieel beleid. De veiling ging zich meer richten op.de op eéh veiling inkopende handela ren, Tot dan toe was het niet ge bruikelijk om het beleid af te m Een feestelijk moment In de bloemenveiling. worden uitgebreid tot circa 500 plaatsen. gorie handelaren. Toch blijkt het veilingbeleid succesvol te zijn, want vorig jaar moest bij voorbeeld de capaciteit van de veilingtribune met 20 procent Voorzitter W. Valk had door de slechte weersomstandigheden in het voorjaar niet verwacht de 200 miljoen omzet nog dit jaar te realiseren. „Maar omdat de laat ste drie maanden de prijs sterk steeg, hebben we de achterstand weer kunnen inlopen". Het Rotterdam van nu: nijver hijsende kranen, werkzaam aan hoogbouwwoningen en kan toorkolossen, aan de waterkant. De Maasboulevard krijgt lang zaam maar heel zeker vorm. In het water: binnenschepen en een drijvende bok. Aan de hori zon ligt de spoorbrug, die straks maar dan praten we over de tweede helft van de jaren negen tig het veld zal ruimen. En op de voorgrond de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog, het koopvaardijmonument De Boeg. Rotterdam Bij het tankop- slagbedrijf Matex in de Euro poort is gisteren tienduizend liter acrylnitryl verloren ge gaan. De vloeistof, onder bepaalde omstandigheden explosief, ging verloren tijdens het over pompen vanuit een tanker in een wal tank aan de Derde Pe troleumhaven. De vloeistof vervuilde de wal en het water. De bemanning van een in de buurt afgemeerd schip moest tijdelijk worden geëvacueerd. Rotterdam Bij een eenjarig Schiedams kind is gistermid dag de middelvinger afgerukt. Het kind zat in een buggy toen het met de hand bekneld raak te in de roltrap van het metro station Beursplein. De peuter is opgenomen in het Dijkzigt- ziekenhuis. door NICO DE VRIES Rotterdam DSM Meststoffen raag tot 1994 cadmium- houdend gips blijven lozen in de Nieuwe Waterweg. Maar concurrent Windmill moet zijn lozingen op een zeer geringe hoeveelheid na vanaf juli 198B sta ken. Windmill gaat tot half 1990 zijn verontreinigde gips in de Vlaardingse Broekpolder (tijdelijke deponiej storten en daarna in een afgesloten deel van de slufter. van vervoer en opslag: mini maal negen miljoen per jaar. Dit zijn de belangrijkste aan bevelingen in het eindrapport van her zogeheten crash-team, waarin Rijkswaterstaat en de gemeenten Rotterdam en Vlaardingen zijn vertegen woordigd. Als het aan het crash-team ligt, moet DSM wel vanaf half '88 zijn cadmium lozingen verminderen tot maximaal 1,8 ton per jaar en vanaf 1991 tot 1,2 ton. Die re ductie dient te gebeuren via technologische ingrepen. Met andere woorden: DSM mag geen cadmiumboudend gips opslaan. Na 1993 moet het Per- nisser bedrijf een schone pro- duktie hebben. Broekpolder Windmill mag tot 1994 slechts 0,6 ton cadmium per jaar in de Waterweg laten wegvloeien. De Vlaardingse kunstmestfa- briek krijgt vanaf half 1988 de mogelijkheid om twee jaar lang de Broekpolder te gebrui ken als tijdelijk opslaggebied. Daar zal jaarlijks zo'n 9 ton cadmium worden gestort. Bij de eigen fabriek dient Windmill een veld aan te leg gen waar de vervuilde gips- massa moet uitharden. Kosten van deze opslag: acht a tien gulden per ton gips. Wanneer de Broekpolder medio 1990 wordt gesloten, kan Windmill in de slufter terecht. Kosten sSr'sv* SÏS Sinds 1972 is de rerte voor maximale zekferh sid nset meer zo laag geweest. Maak gebruik van dit unieke Bouwfonds aanbod. Bel gratis 06-0556 (op werk dagen van 9-19 uur, op zaterdag van 10-12uur).Of stuur de bon op Ti, I k wil mee r weten over de S? j 30 Jaar Rentevast Hypotheek I Dhr /Mw i I Adres I Postcode I Telefoon I Voor nieuwbouw m I }n envelop zonaer postzegel j sturen aan Bouwfonds, j Antwoordnummer 34 [3860 VE Hoevelaken. [nv Bouwfonds I Nederlandse Gemeenten Compromis Bij deze oplossing van het crash-team dragen DSM en Windmill elk de helft van de kosten. Gisteren zijn deze bedrijven op de hoogte gebracht van de in houd van het eindrapport. Morgen praten Vlaardingen (dat onlangs grote bezwaien uitte tegen opslag in de Broek polder), Rotterdam en de mi nisters Nijpels, De Korte en Smit-Kroes over de aanbeve lingen. Mochten alle betrokken partij en het eindrapport als compro mis accepteren, dan is het ze ker dat het Amerikaanse be drijf W.R. Grace zich in Rot terdam zal vestigen. Grace, dat overweegt fluor van DSM te kopen, wil dat het voortbe staan van de meststoffabrikan ten is gewaarborgd. Rotterdam Het aantal aan gepaste woningen voor bejaar den moet fors omhoog. Daar om heeft de gemeente Rotter dam het bedrag voor de aan passing van nieuwbouw- en renovatiewoningen verdrie voudigd en opgeschroefd tot een miljoen gulden. Rotterdam heeft op dit mo ment een tekort van vijfdui zend aangepaste woningen voor ouderen. Om die achter stand versneld weg te werken, gaat de stuurgroep ouderen huisvesting, waarin naast ambtenaren ook burgers en vertegenwoordigers van be drijven zitting hebben, bekij ken of de toepassïngscriteria voor de zogeheten 2000-gul- den-regeling kunnen worden veranderd. Deze 2000-gulden-regeling voorziet in het door de ge meente subsidiëren van onder meer het verwijderen van dor pels, het aanbrengen van handgrepen en het leggen van loze leidingen voor alarme ring. In de nieuwe aangepaste regeling komt de aandacht vooral te liggen bij het beter toegankelijk maken van oude renwoningen, door de aanleg van traploze ingangen en lif ten. De regeling wordt alleen toe gepast bij bejaardenwoningen in de woningwet- en de non- profit-premiesector. Rotterdam De waterscout- groep Stichting Maasgroep l heeft van hc-t Nationaal Jeuedlonds Jantje Beton vijf duizend gulden gekregen voor verbetering en aanpassing va het wachtschip. Het Nationaal Jeugdfonas za melt geld in voor vrijwilligers werk voor de jeugd. In het af gelopen jaar kregen 380 pro jecten in het jeugdwerk een fi nanciële bijdrage. In de twin tigste collecteweek, van 2 tot november, werd een recor, drag van 2,8 miljoen gulden opgehaald. f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1