Gemeente dringt aan op riolering hofje Maarïeve d zet zi jn loopbaan op het spel BI] WIE OOK WEER? lËJ Uw laatste goede voornemen in 1987 Hollands Kamer Orkest geeft Dug Out 'n nieuw perspectief 1AAII1GS DAGBLAD SCMEDAMSCHE COURANT NIEUWE WflTEBWEG EltlMT ïVr» *Sfm Sommelsdijksestraat deelt pluimen uit Welzijn moet zuiniger; krachten bundelen Prostituée ontvoerd en mishandeld Brand: schade aan 3 woningen Bij wie zijn de slaapkamers veel te dromerig om de ogen te openen voor deze advertentie? Politie kapittelt gluurder FNV-voorzitter Aggie Benner overleden Oplichter steunt Afrika Nu Man schopt agent Depressieve Maassluizer opgepakt Zwaard weg - MAANDAG 28 DECEMBER 1987 Regionale redactor Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-43432?g, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De bewoners van de Sommelsdijksestraat zijn nu toch wel zéér tevreden over de gemeente Schiedam, en dat is het melden waard, want er spreekt un dat zelfs na jaren lange strijd en wantrouwen een goede samenwerking mo gelijk is. Vrediger had 1987 m het ooit mei sloop bedreigde hutje mei kunnen eindigen. De Sommelsdijksestraat ligt er. gelet op de beschutte sfeer die er altijd was. de laatste dagen nogal open en bloot bij In de directe omgeving is alle be bouwing weggebroken. De krotten in de Jacobastraat en de Berendinastraat zijn ver dwenen. en ook m de koppan- den aan de Groene laan is de slopershamer gezet. De kaal slag. nu nog met puin bezaaid, zal van korte duur zijn Spoe dig wil de gemeente beginnen met nieuwbouw van zeven huizen aan de kop van de Sommelsdijksestraat. zodat het hofje zijn beslotenheid terug krijgt. Bouw- en woningtoezicht heeft aannemer J.Th. Leen- derts opdracht gegeven alle woningen op hun bouwkundi ge staat te onderzoeken, en de bewoners vinden dat Leen- derts dat netjes gedaan heeft. ..te goeder trouw, naar beste kennis en weten", zoals Leen- derts zelf schrijft Bouw- en woningtoezicht had dat inzicht nodig, want nu aehier de hui zen ruimte is vrijgekomen, door de sloop van de huisjes die er mei hun rug tegenaan stonden, wordt het goed denk baar dat cle bewoners hun hui zen aan de achterzijde mogen uitbouwen. Dat zal wel in overleg gebeu- ten met de bewoners van de Mid delhar nissestraat en de Zuidlandseslraat, want ook voor hen geldt dat er ruimte is vrijgekomen aan de achterzij de van hun woning. En veel mensen willen er wei een stukje tuin bij. Vroeger had ie dereen er een tuintje, maar de praktijk in deze straten in de Gorzen is jarenlang geweest dat al die tuintjes werden vol gebouwd. De één zette er een schuur neer. de ander een keuken, weer 'een ander een slaapkamer of fietsenstalling. Voorlopig is de vereniging van huiseigenaren van "de Som melsdijksestraat heel tevreden, dat bouw- en woningtoezicht positief meedenkt over ver groting van de woningen. De houding van de gemeente is wel eens andei's geweest. Grondruil De gemeente heeft zelfs aan geboden de Sommelsdijkse straat. die eigendom is van de bewoners, van riolering te voorzien. De vrees.bestaat dat als goede riolering uitblijft, de nieuwbouw aan de Groene- laan daar vervelende gevolgen van zal ondervinden. De be woners gaan gretig op het aan bod in en stellen bovendien een grondruil voor; zij willen hun straat best overdragen aan de gemeente, als aan de ach terzijde van hun woningen, waar gesloopt is, een strookje grond aan hen wordt terugge geven. De bewoners willen daarmee voorkomen, dat voor hun eventuele uitbouwtjes straks erfpacht moet worden betaald. Het is twijfelachtig of de gemeente op dit voorstel m- gaaL. Vol lof zijn de bewoners over de manier, waarop aannemer Mes de huisjes m de Jacoba straat en de Berendinastraat heeft geamoveerd. Bob Meu- lendijk. secretaris van de vere niging van huiseigenaren: „Het valt om de drommel niet mee om bij woningen, die rug aan rug tegen elkaar staan, één zijde weg te breken. Maar hier is zó voorzichtig gewerkt, ongel of el ij k! Mes heeft een kraanrijder ingezet, dat is de beste kraan rijder van Neder land. Moet je nagaan; zo'n ma chine tilt zo eventjes 7000 kilo, één verkeerde beweging en als kraanrijder zu je zo bij iemand m z n keuken. Maar er is niets misgegaan Die kraan rij der be heerst die machine alsof het een lichaamsdeel is. hij tikt er nog zachter mee dan jij met je pink" De bewoners hadden voor Kerst de kraan opgetuigd met versiering, de kraan rijd er slaagde er zelfs m de ballen een hele werkdag lang heel te houden. De bewoners van de Sommels dijksestraat. d'e 2elf een repu tatie hebben van handige vak lui. hebben daar met stille ver wondering naar staan kijken. Mes kan bij hen met meer stuk Aardig vonden ze het van de slopers, dat ook met materialen uit slooppanden omzichtig werd omgespron gen. zodat er nog knappe balk jes overbleven om leuke din gen mee te doen. Theo tn "t Hout" „Meestal wordt dat fi naal afgebroken, nu is het be waard Toch houdt Mes ook wel van een grapje. De heer Mans, die boven de Hudson-garage woonde, verhuisde vorige week in allerijl, omdat de vol gende dag met de sloop van dit pand zou worden begonnen. Mans wilde de sleutel inleve ren, maar de sloper zei gevat: „Och. meneer, die hebben wij niet nodig, wij komen er heus wel in..." Zeeklei De bewoners van de Sommels dijksestraat zijn blij, dat de leegstaande panden vóór de kerstdagen werden gesloopt. Ze waren bang. dat de jeugd er anders kerstbomen zou op sla «in voor de jaarwisseling en btj het brandgevaar voel den zij zich bij voorbaat al niet lekker. Ondanks alle gunstige ontwik kelingen hebben de bewoners nog één brandende zorg; dat de nieuwbouw aan de kop van hun straatje een fundering knjgt, die schade aan hun hui zen zal veroorzaken. „Als ze maar niet gaan heien!" zegt Bob Meulendijk nerveus. Er zal een extern -teskundige worden geraadpleegd om de fundering (van ouwe blauwe zeeklei) te bestuderen. De be woners hebben een architect op hei oog. met wie zij goede ervaringen hebben. Dick Bruyne. van het Delfise bu reau Stanza, was voorheen be- wonersdeskundige in Schie- dam-Zuid Hij maakte drie maanden geleden ook ai een tekening voor de Zwartewaal- Tegen het decor van een kraan- bij-avond wachten Beppie in 't Hout. Theo in 't Hout en Bob Meu- lendi|k de gebeurtenissen af. Voorlopig zijn zij tevreden. seslraat, waar het schoolge bouw moet worden ge-sloopt Dat wordt allemaal werk voor 1988 Voorlopig brengt dc Sommelsdijksestraat sfeer in de omgeving door de stemmi ge verlichting, die er al enkele dagen hangt Schiedam Drie Schiedam mers hebben bekend vorige week een Rotterdamse prosti tuée te hebben mishandeld en opgesloten. De drie mannen, in de leeftijd van 24 tot 28 jaar, pikten de vrouw dinsdagavond op aan de Rotterdamse G.J. de Jonghweg en namen haar mee naar een flat aan de Burge meester Van Haareniacin. Do mannen, in gezelschap van een 19-jarig meisje, mishandel den vervolgens de vrouw op wrede wijze. De vrouw werd bewerkt met een zweep en gummistok en werd gedwon gen een spelletje Russisch rou lette te spelen. Bij dit lugubere spel wordt cr één kogel in de cylinder van een vuurwapen gestopt, waarna de 'speler' de loop tegen het hoofd zet en moet afvuren Woensdagochtend vroeg slaag de de vrouw erin, na twaalf uur opgesloten te zijn geweest, uit de woning te ontvluchten. Langs een kabel wist zij het balkon van de benedenburen te bereiken, waar zij de aan dacht van een buurtbewoner wist ie trekken. De gealar meerde politie en brandweer bevrijdden vervolgens de vrouw uil haar positie. De da ders. van wie door de politie vermoedt wordt dat zij onlangs begonnen zijn met het aanzet geven tot prostitutie, werden snel aangehouden; zij zijn on dertussen voorgeleid Uil onderzoek in de woning werd duidelijk, dat er inder daad geschoten is in de wo ning. De politie heeft een re volver en enkele patronen ge- vunden. Het is de politie ech ter niet bekend, of er zich op het moment van het spelletje Russisch roulette ook een pa troon in het vuurwapen be vond. Het meisje, dat zich in het gezelschap van de daders bevond, is overigens vrijgela ten. Schiedam Een overkokende frituurpan was zondagochtend de oorzaak van een brand in de PKO-laan De 23-jarige bewo ner van het huis was. waarschijnlijk als gevolg van overmatig drankgebruik, op de bank in slaap gevallen. Het overkokende frituurvet kwam in aanraking met een stopcontact. Binnen de koitste keren stond do keuken in lichtelaaie, terwijl de brand ook het trapgat bereikte. Een bovenbuurman, die op het balkon gevlucht was, werd door de brandweer gered. De' bewoner werd gewond afgevoerd naar het ziekenhuis. De brand veroorzaakte schade aan drie wonin gen. Vlaardingen In de welzijnssector moet tot 1992 ze ven ton bezuinigd worden. Vier ton daarvan moet wet houder Arij Maarleveld doorberekenen, omdat het rijk de broekriem wederom aantrekt. De resterende drie ton betreft extra gemeentelijke bezuinigingen. Bij de presentatie van zijn meerjarenplan zei Maarleveld volledig te beseffen dat de welzijnssector zijn voornemens als een koude "douche zal erva ren. „Het zijn boze voorne mens in een stevige kerstbood schap", typeerde Maarleveld kort voor Kerstmis 'zijn plan, dat er vooral van uitgaat om een groot aantal instellingen onder één noemer te brengen, zodat de eigen identiteit on dergeschikt wordt gemaakt aan het grote geheel. De grootste klapkrijgt het dub- en buurthuiswerk voor de kiezen. Daar moet door te rugbrenging van het aantal ac commodaties van zeven naar vier bijna drie ton worden om gebogen. „In die sector kun nen we niet verder gaan' met bezuinigen. Öok met het oude renwerk moeten we heel voor zichtig worden. Bij nieuwe be zuinigingen in die gebieden sluit ik niet uit dat ik mijn conclusies trek en m*n koffer pak", luidde de veelzeggende boodschap van Maarleveld. Hij gaf daarmee verkapt aan dat zijn politieke toekomst al lerminst zeker is, want nie mand gelooft dat minister Brinkman zijn laatste snoei- werk heeft uitgevoerd. Herstructurering is het tover woord voor de kom ebde vier jaar. Bij dc afsluiting -van de meerjarenperiode moet er'één organisatie zijn voorsociaal- cultureel werk, opbouwwerk en een deel van het open jon gerenwerk. Hetzelfde geldt zo wel voor het ouderenwerk, kinderopvang en de volwasse neneducatie. Verder is Maarle- UTRECHT, ROTTERDAM, DIEMEN, BEVERWIJK. veld van plan de beroeps krachten een ruimer taakom schrijving jnee te geven, zodat ze ook voor ander werk kun nen worden ingezet. Doel van die operaties is overlappingen ie voorkomen, flexibeler ie werken en zodoende geld le besparen. „Er is mij de laatste jaren steeds verweten dat ik bezui nigingen vertraagd uitvoerde. Men zei: hij neemt niet duide lijk stelling. Dat doe ik nu dus wel", probeerde Maarleveld cle critici op voorhand de mond te snoeren. „We moeien de reali teit van de komende jaren ste vig in de gaten houden en dan kan ik vierkant achter deze bezuinigingen staan. Inder daad. ook als wethouder van socialistische signatuur". Over de bezuinigingen kan de welzijnssector met Maarleveld overigens nog enkele stevige robbertjes stoeien. Pas na vier discussieronden met de be trokkenen, waaruit een ont werpplan moet rollen, moet medio volgend jaar een defini tief plan worden gemaakt. Over de personele consequen ties kan Maarleveld nog wei nig concreets zeggen, In de meeste gevallen noemt de wet houder bezuinigingsbed ragen, die eventueel gehaald kunnen worden door de personeelsfor matie in te krimpen. Dat geldt bijvoorbeeld voor welzijns werk voor minderheden, kunstzinnige vorming, oude renwerk en CJV Liefde en Vrede. Enkele andere plannen van Maarleveld, zoals die in zijn startnotitie zijn verwoord, zijn: gezamenlijke huisvesting van de maatschappelijke dienstverlening in het Nestlé- pand: het volledig schrappen van de subsidie voor vakantieacti viteiten; studie over een vierde dien stencentrum voor ouderen in de Babberspolder. Vlaardingen Een 34-ja- rige bewoner van de Lis- sabc nweg is door de politie ernstig toegesproken, om dat hij zijn huis had ver bouwd om zijn buurvrouw te kunnen begluren. Hij deed dat via een oude lei ding van de centrale an tenne. In de douche had de man tegels weggebro ken om bij de leiding te komen. De 'gluurbuis' werkte naar twee kanten: de agent die in de woning van de buurvrouw door de leiding keek kwam oog in oog te staan met de ge schrokken man. De politie heeft de huis meester ingelicht en die heeft beloofd dat hij pas sende maatregelen zal ne men. Vlaardingen Aggie Benner, voorzitter van de Industriebond FNV in Vlaardingen, is op 44- jarige leeftijd overleden. Zij stierf op tweede kerstdag in het Amster damse Slotervaartzie- kenhuis. Zij was daarheen ver voerd, nadat zij op 21 de cember tijdens een bondsbijeenkomst in Amsterdam onwel was geworden. Aanvankelijk Teek zij goed te herstel len van een spoedopera tie aan haar hersenen, maar enkele dagen later deden zich complicaties voor en kwam zij te overlijden. Aggie Benner, die zich vooral inzette voor de ar- beidspositïe van vrou wen, en die behalve het voorzitterschap van de afdeling Vlaardingen tal van functies had binnen de FNV, wordt op 30 de cember gecremeerd op de Beukenhof in Schiedam. Vlaardingen Een 18-jartge oplichter heeft ongewild de ac ne Afrika Nu gesteund. De jongen ging in Vlaardingen de deuren langs, gaf 2ich valselijk uit voor krantenbezorger en wenste de mensen prettige kerstdagen en een voorspoedig 1988. Sommige mensen kregen argwaan en waarschuwden de politie. Agenten hielden de jongen aan en namen het be drag dat hij had opgehaald in beslag vijftien guldens en een stuiver. Hel bedrag is door de politie overgemaakt op gironummer 555. Vlaardingen Een 26-jange man heeft m de nacht van donderdag op vrijdag op de Oosthaven kade een agent in zijn gezicht geschopt De man stond tegen een gevel te plas sen De agent vertelde hem. dat dat geen pas gaf. Dat schoot dc man in het verkeer de keelgat De man. die weigerde zijn naam te noemen, is aangehou den en naar het politiebureau gebracht Baches orkestsuite voor ruig publiek door MARI TIMMERMANS Maassluis „Bij de opening van de nieuwe Dug Out was ik met vakantie. Dit is voor mij ook de eerste keer". Burge meester Hans van Es kent ui teraard wel de reputatie van hei jongerencentrum aan het Mackayplein. maar het valt hem alleszins mee. Ook de andere bezoekers blij ken het ruige groepseemrum best te waarderen. Een oudere mevrouw trekt verbaasd haar wenkbrauwen op: „Het is toch een gewone zaal7 Ik vind er tenminste niets engs aan". Het podium is versierd met roze geverfde gordijnen, aan de muur een poster van Prince en hier en daar wat graffiti. Enkele vaste bezoekers bekij ken de vreemde gasten nieuwsgierig en lijken er de pest over in te hebben, dat tij dens het concert de bar dicht gaat. De 23 musici van het Hollands Kamer Orkest ne men plaats, stemmen hun in strumenten en even later maakt dirigent René Snoei zijn opwachting. Het orkest heeft zich kennelijk aan de ambian ce aangepast. Geen smokings maar spijkerbroeken. Het zelf gemaakte dirigeerstokje is in eerste instantie zoek. maar even later klateren de honder den tonen van Bach's tweede orkestsuite door de heavy ruimte. Het orkest voelt zich op z'n ge mak. Nol a Ex el soleert met haar dwarsfluit virtuoos in het werk van Bach. Het wordt muisstil in de op rock bere kende zaal. Het adagio van Sa muel Barber volgt. Kornist Dirk Verhoeff speelt het Der de Hoorneonceri van Mozart en Jij kt voortdurend moeilijk heden te hebben met zijn in strument. Niet te horen overi gens Na de pauze klinkt een hyper- geve eltge serenade V3n Dvo rak en ais klap op de vuurpijl soleert violist Dirk Lottman m de temperamentvolle Zigeu ner weise van de negentiende eeuwse Spanjaard Pablo de Zarazate. Zelfs de ruigste roc kers keken er even van op Nieuwe wegen Zo zie je maar. zegt initiatief nemer. organisator en dirigent René Snoei na afloop „Het kan hier best en ik vond het erg leuk. Het klinkt uitstekend in deze ruimte. Dat moeten we vaker doen". De 31-jarige mu sicus uit Maassluis is nooit het experiment uit de weg gegaan en lijkt door het Dug Out-con cert nog zekerder van zijn zaak „In deze tijd moeten zoveel mooie en waardevolle dingen eraan geloven. Versobering en zuinigheid alom Voorbeelden le over, maar daar laat ik me met door afschrikken. Ik merk juist dai mensen blij zijn met iets echts en daar ook moeite voor willen doen. Nu verdwijnen de orkesten. Musi ci komen op straat en de over-" he id staal er nog bij te juichen ook Ik ben niet iemand die bij de pakken neer zit. Ik zoek nieuwe wegen en ik geloof dai dit Dug Out-concert een heel goede weg is". Dat René met bang is voor vernieuwing, blijkt ook uit zijn talrijke bezigheden Als een culturele octopus, trekt hij in zijn eeiimansnnderneming Kluster de meest uiteenlopen de kunstzaken naar zich toe. Aan het Rotterdams conserva torium studeerde Snoei af; hij bespeelt nagenoeg alle denk bare instrumenten. Met Zijn ei genzinnige lange haar zou hij even goed een leerling van Beethoven kunnen zijn als de gitarist van een popgroep „Natuurlijk moet je er je geld mee verdienen, maar dat is voor mij zeker niet het belang rijkste Ik vind kwaliteit en niveau zwaarder wegen. Zeker in een tijd waarin echte schoonheid totaal zoek is". Elitair De muziek van grote concert zalen wordt volgens René steeds meer elitair. „Het begint er echt op te lijken dat alleen welgesteld en nog van mooie dingen mogen genieten. Ik ben al jaren bezig met muziek. Bach en Mozart hebben hun kwaliteiten na zoveel eeuwen wel bewezen, maar ook in deze eeuw worden schitteren de dingen gemaakt. Maar met vooral popmuziek zie je ook hoe vergankelijk kwaliteit kan znn". Muziek naar de mensen. Dat valt niet altijd mee. René: „Kerken hebben vaak schan dalig hoge tarieven en bieden totaal niets extra's Theaters zijn meestal akoestisch onder de maat en soms ook erg duur. Jongerencentra. wijk- en buurthuizen hebben vaak schitterende zalen. De ge meente Maassluis stopt een he leboel geld in Dug Ouf om de punks en junks van de straat te houden. Maar ik vind datje er daarmee Nnog met bent. Je moet de jeugd erbij betrekken Dit soort gebouwen is toch ook van iedereen. Waarom zouden die niet voor concerten ge bruikt kunnen worden7" Beheerder Aad Sluyter is zichtbaar ingenomen met zijn nieuwe gasten. Het publiek is over de drempelvrees heen en voor de musici lijkt er een nieuwe markt aangeboord „Ik ga er aan werken dat dit soort dingen vaker gebeurt, en met alleen in Maassluis" Maassluis Een depressieve jongeman uit Maassluis heeft een deel van dc kerstdagen doorgebracht in een politiecel De 19-jarige Maassluizer werd op kerstavond gearresteerd, nadat hij aan het Sparrendal zo'n dertig kelderdeuren had ingetrapt en nadat hij tevens had geprobeerd twee auto's open te breken De politie ver wees de arrestant uiteindelijk door naar een psycholoog van hel Riagg Maassluis beleefde verder een rustige kerst Het enige teken van agressie was een openge broken kranieriauiomaat op het station. Maasland Op tweede kerst dag is bij een inbraak in een woning m Maasland een iele /isie. een horloge en een waard ontvreemd met on he tende waarde. De dief kwam oinnen door aan de achterzijde een raam te forceren De bewoners waren met thuis Schiedam Door het force ren van een voordeur hebben inbrekers zich in de nacht van eerste op tweede kerstdag toegang verschaft tot de Vegé- wmkel op de hoek van dc- Rcmbrandliaan en de Graaf Florisstraat in Schiedam. Uit de winkel werden tabaks wa ren met een totale waarde van 4500 gulden ontvreemd, ter wijl uit de erboven gelegen woning een videorecorder en een kleurentelevisie verdwe nen. De bewoner was enkele dagen de stad uit. ALS ie UElimSTE. HIEÖUS vm 1387 UIÊT UICTM/SSêAJ... ...16 HETV0TD€> VOOI? E€K RMAgOAJUEKfiUr Stuur deze bon jn een epen envelopzonder postzegelnaar ROTTERDAMS NIEUWSBLAD. AFD. ABONNEMENTEN Noteer mij voor een abonnement. De eerste twee weken krijg ik de krant gratis daarna betaal ik - j_J per kwartaal SA per maand SA Noteer mij voor ccn proefabonnement van 4 weken voor 10.50 SC Naam Adres Postcode. Plaats Telefoon - Voorl. Huisno L ANTWOORDNUMMER 157?, 3000 VB ROTTERDAM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1