Rechter onderzoekt grap met vals geld Meer aandacht jongerenwerk Integratie uitgesteld N,a veertig j aar weer kans op paardenmarkt Bloemen van de koningin voor 70-jarig bruidspaar Feesttent Buitensluis goede bliksemafleider iftMMMiM 1MBÜNB5 OIGBLAO SEiRBHïCHi G8URANT HIEUWt WATERWEG COURAN! Hulpdienst in nood Iw ...«II, a,. M»m>„ 1^. m jgjg; gjggg SS SS Kerstboom foetsie Rover wil meer bussen op koopavond Nep-duizendjes van Amazing Stroopwafels Beroepskracht voor hangjeugd Vlaardingen: alsnog condoléanceregister voor Joop den Uyl Bingo voor pleegkind je Ikkie verhuist Plan voor West X West weer in de bres voor Van der Aa 'Duidelijke zaak: hier geen FilmNet' ÉÊÜM ÜE Vlaardingen De twaalf meter hoge kerstboom op de Markt in Vlaardingen is vannacht gestolen- De die ven hadden de boom wel eerst netjes afgetuigd. Vroe ge wandelaars troffen voor het bordes van het stadhuis nog de verlichting aan. Die was daar achtergelaten. Burgemeester Fred van Lier stak bijna drie weken geleden na een kerstconcert in de Grote Kerk de lichtjes in de kerstboom aan. „Het is triest dat hij gestolen is", vindt ambtenaar Wim van Pelt, animator van de kerst boomceremonie. ..Maar de boom heeft het daar toch be hoorlijk lang volgehouden". In een pand aan de Verheij- straat en in de Govert Maanschool aan de Profes sor Teldersstraat trof de po litie grote partijen kerstbo men aan. Kennelijk lagen die bomen klaar voor een groot vreugdevuur op oude jaarsavond, want er lagen autobanden en houten pal lets bij. Bomen, banden en pallets zijn door de gemeen tereiniging weggehaald. Daarna zijn de panden dichtgetimmerd. Schiedam/Vlaardingen Voer de halfuurdienst van buslijn 125/126 op koopavond op tot een kwartïerdienst. Dat voorstel doet de stichting Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) aan de vervoersmaatschappij West- nederland. Lijn 125/126 is voor veel inwo ners van Oud-Mathenesse, Vlaardingen en Schiedam een ideale verbinding met de Rotter damse binnenstad. Maar van een bus met een lage frequentie gaat volgens Rover geen enkele werving uit. Veel mensen pak ken dan toch de auto. De bussen rijden van het metro station op het Marconiplein in Rotterdam naar het Liesveldvi aduct in Vlaardingen vice versa, sommige gaan door tot de Steen- dijkpolder in Maassluis, andere gaan door naar Den Haag. Schiedam/Vlaardingen Het'begon als een grapje, maar het lijkt nu bittere ernst te worden: op 1 fe bruari buigt de Rotter damse rechtbank zich over de valse duizendjes, zoals die staan afgedrukt op een langspeler van de Amazing Stroopwafels, getiteld 'De straat betaalt'. Al meer dan een jaar geleden, in november 1986, werden de dui zendjes in beslag genomen in een atelier aan de Westmolen straat. Ook bij de drukker werd een inval gedaan. Het valse geld bleek in omloop te zijn gekomen, hoewel er nog geen enkele beta ling mee was verricht. De grap begon, toen Harr Wieg man de hoes ontworp voor de zesde plaat van de Stroopwafels. De Schiedamse illustrator ver zorgde ook eerder al hoezen van het populaire Vlaardjngse duo. De hoes bevat twee foto's, ge maakt in de Westmolenstraat in Schiedam. Op de voorkant wordt gesuggereerd, dat Wim Kerkhof en Rien de Bruijn na een vermoeiende werkdag naar buiten komen en tegen een Rolls Royce aanlopen. Er ligt een gi taarkoffer, waaruit talloze dui zendjes vallen. Op de achterkant van de hoes prijkt een foto, waarop Wim Kerkhof en Rien de Bruijn met die gevonden dui zendjes strooien. Het valse geld is ongeveer een centimeter gro ter dan echte bankjes en gedrukt op glad papier; opzettelijk, vol gens Wiegman, om ze duidelijk van geldige bankbiljetten te kunnen onderscheiden. De briefjes werden vorig jaar ge drukt bij een drukkerij, waar van de eigenaar met vakantie was, Zijn assistent zag er geen kwaad in. Alleen kwam hij later, nadat de langspeelplaat al op de markt was, op het idee om het geld ook nog eens on zacht pa pier te drukken om er zijn kennissen op een melige avond mee in het ootje te nemen. Maar toen kreeg de politie argwaan. De betrokkenen beschouwen het als een onschuldig incident, waarbij het woord 'valsemunte rij' zwaar overtrokken is, gelet op het enorme verschil met ech te briefjes van duizend. Schen ding van het auteursrecht ligt meer voor de hand: want, zoals hen later pas bekend werd, geld mag alleen nagedrukt worden in een formaat van tweemaal zo groot of tweemaal zo klein, Maar de hoes moest zo echt mogelijk lijken... en geld voor échte dui zendjes hadden de Stroopwafels niet; ook Harr Wiegman niet, wiens broer Aad in Schiedam wethouder voor financien is. Waterweg Inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, die gisteren een condoléanceregister wilden te kenen voor de overleden PvdA-voorman Joop den Uyl moesten daarvoor naar het stadhuis in Rotterdam. Op hun eigen gemeentehuis lagen tot op dat moment geen lijsten klaar. Op het Maassluisse stadhuis had de telefoniste 's middags nog geen enkele aanvraag genoteerd, maar in Vlaardingen .en Schiedam hadden de receptionistes diverse mensen moeten teleurstellen. „Ik moet u helaas doorverwijzen naar Rotterdam", luidde het standaardantwoord. „Da's niet zo goeie zaak", reageerde de voorzitter van de Vlaardingse PvdA, Bert Kalden. Op initiatief van partijlid Bep Cornel isse werd in allerijl alsnog besloten een condolé anceregister te openen. Dat ligt sinds vandaag op het Vlaardingse stadhuis ter tekening gereed. De afdelingen wijten hun trage reactie op het overlijden van Den Uyl aan de feestdagen, waardoor veel bestuursle den onbereikbaar waren. m Alida Prins en Leendert Valk. geflankeerd door de burgemeester. Schiedam Het was gis teravond zowaar stil bij de Heilig Hartkerk. Meestal hangen er tussen de kerst dagen en de jaarwisseling jongeren rond, zich opma kend voor de kerstbomen- jacht. Maar gisteren was alle drukte verplaatst naar de Buitensluis. Net aan de overkant van de Voorhaven is een feesttent neergezet, en dat bleek een goede bliksemafleider te zijn. Er trad een biuesgroep op, tra ge en slepende muziek produ cerend, en daar kwam niet al leen heel clubhuis De Dijk op af, maar ook jongeren uit an dere wijken toonden zich nieuwsgierig. Een groepje uit Oost werd op drankjes getrae- teerd, een vriendschappelijk Schiedam Stichting Lente feest adopteert een pleegkïndje via het Foster Parents Plan, maar omdat zoiets kosten met zich brengt zal met ingang van 1988 geregeld een Bingo worden gehouden. Beginnend op 13 januari wordt een bingo gedraaid, waarvan de op-, brengst op een aparte reke ning komt. Het pleegkind krijgt vele pleegvaders en -moeders, al dus Rietje Konings, doelend op haar grote achterban in de Tuinlaan. Schiedam Speelotheek Ik kie kan vanaf 1 februari een schoollokaal huren in de Woudhoekschool. De huur -kost 3000 gulden per jaar, maar dat krijgt de stichting „volledig gesubsidieerd. Zelfs -voor de verhuizing van de Blauwe Brug naar Woudhoek- heeft de gemeente een inri- dentéel bedragje van 250 gul den/aver. gebaar van barkeeper Kemeo van der Stelt. De bedoeling is ook de komen de dagen activiteiten te orga niseren bij de Buitensluis om de omwonenden van het kruispunt van Lekstraat, Nieuwe Maasstraat en Rijn straat eens een rustig oud en nieuw te bezorgen. Maar hele maal zonder problemen ging het nog niet. Enkele bewoners van de Lekstraat klaagden over te harde muziek, waarop twee agenten kwamen somme ren de installatie zachter te zetten. De optredende band was tot op het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat te ho ren. „Nou", zei Kees te Gus- sinklo, „zolang jullie ons ho ren, weet je dat alles goed gaat. Hoor je niks meer, dan is er wat aan de hand". Afge sproken werd dat de muziek tot elf uur mocht doorgaan. De politie had tenslotte zelf zitting in de werkgroep, die het plan voor de Buitensluis heelt be dacht. Dan moet je ook de akoestische consequenties on der ogen willen zien, vonden de jongeren. Het werd na elven inderdaad rustiger. Tegen middernacht kwamen ook oudere buurtbe woners eens een kijkje nemen. Na één uur gingen de meesten naar huis, want toen was de tap gesloten. De vaste ploeg van clubhuis De Dijk bleef nog een uurtje langer hangen, en uiteindelijk pakte Kees te Gussinklo zijn matras; hij overnachtte er in z'n eentje. Halverwege de avond was een fotograaf belaagd door een jongen, die een slokje te veel op had. Kameraden wisten de jongen van geweld te weer houden, maar de fotograaf achtte het wenselijker onver- richterzake heen te gaan. Het was het enige incidentje op een verder geslaagde avond, vond Kees te Gussinklo. Maassluis Behalve een fruitmand van de ge meente Maassluis kreeg het 70-jarig bruidspaar Valk-Prins gistermiddag een bijzonder cadeau: een bloemstuk van hare ma jesteit de koningin. Burge meester Hans van Es en rijn vrouw bezorgden het koninklijk cadeau in het met slingers versierde huisje aan de Tulpstraat. Met hun twee dochters en twee zonen vierden Alida Prins (93) en Leendert Valk (96) hun 70-jarig bruidsfeest Een fan tastisch jubileum vond Van Es. Leendert Valk vertelde met smaak van zijn loopbaan als stoker bij sleep dienst Smit en later bij concur rent Wijsmuller. Vooral het relaas van een reis naar Wla- diwostok maakte indruk op de burgemeester. Leendert Valk hoorde bij de bemanning, die zo diep in Rusland een sleep boot afleverde en per trein te rugreisde. Later werkte Leendert Valk bij de bewakingsdienst van Witol, een dochteronderne- ming van de Shell. Na zijn pensionering in 1951 bleef hij voor dat bedrijf zelfs nog veer tien jaar op afroep beschik baar. Ondanks hun gevorderde leef tijd wonen de echtelieden nog zelfstandig in het huisje, dat zij na de Tweede Wereldoorlog betrokken. De zoons en doch ters zorgen er samen voor, dat zij dat kunnen blijven doen. Alida Valk-Prins is in 93 jaar haar gevoel voor humor nog niet verloren, zo bleek giste ren. Als jij 70 jaar getrouwd bent, kom ik bij jou op be zoek", beloofde zij de heel wat jongere verslaggever van deze krant. De Rotterdamse zanger Jaap Valkhof, op de foto nog in gesprek met de regisseur, zingt het jubilerende bruidspaar toe in restaurant De Mouterij in Schiedam (voorheen De Goudsbloem). Vanochtend werden er opnamen gemaakt voor het programma 'De Vara feliciteert...' Schiedam Het Delftse ar chitectenbureau S S mag de nieuwbouw ontwerpen, die op de hoek van Vlaardingerdijk en Fabrïstraat komt, op de plaats van hotel De Spil. Adempauze voor buurthuizen Vlaardingen Onder druk van de buurthuizen heeft welzijnswethouder Arij Maarleveld even zijn voornemen uitgesteld om enkele migrantenorgani saties al vanaf januari in de wijkaccommodaties Schiedam Onder win keliers op de Hoogstraat leeft het idee, na veertig jaar de paardenmarkt in ere te herstellen. Op 12 maart 1948 werd deze voor het laatst gehouden op de Grote Markt, ach teraan de Hoogstraat, en het zou volgens Chris Coppens een toeristische attractie van de eerste orde zijn als de "paarden markt nieuw leven kon worden ingeblazen. Cop^ pens is voorzitter van dé Hoogstraat-winkeliers. Hij wil het idee komende zijn bestuur maand met bespreken. Sinds de Brandersfeesten, met oude ambachten, een jazznight en andere evenementen, hech ten de winkeliers in de Schie damse binnenstad wel aan fol klore. In die sfeer past ook de paardenmarkt, dacht Coppens, toen hij erover las in het boek je Schiedams Straatleven van H. Kiela. En hij zag het al voor zich: paarden rond het stad huis, handjeklap, een klinge lend carillon in de toren van de Grote Kerk zoiets moet een succes worden, dacht hij. Ooit was de paardenmarkt een enorme happening, waarbij eenmaal in het jaar honderden paarden werden verhandeld. Maar de aanvoer van paarden werd bij elke jaarmarkt min der en op de laatste stonden er maar acht. De gemeente be sloot toen de nutteloos gewor den paardenmarkt op te hef fen. In zijn fotoboek Schiedams Straatleven maakt Kiela dui delijk, dat het op de jaarlijkse paardenmarkt een bedrijvig heid van jewelste was. Op elke tweede vrijdag van maart wer den tussen half acht en half elf 's ochtends de paarden aange voerd via Boterstraat, Hoog straat en Lange Kerkstraat. Alle dieren werden gekeurd door de veeartsenijkundige rijksdienst; een gemeentelijke veearts stond bij de toegang van de markt, aan de kant van de Boterstraat. Rond het stad huis was er een luid geroeze moes van handelaren, kopers en toeschouwers. Het loven en bieden ging gepaard met handjeklap, de handen soms met speeksel bevochtigd, „als of dit zou kunnen bijdragen tot een gunstige prijs", schrijft Kiela. Hoeven sloegen op het plaveisel bij een proefdraf van een paard, zwepen knalden welk geluid door de gevels werd weerkaatst, handelaren scholden en tierden tegen-on willige dieren Kiela: „Dat was de paardenmarkt op haar hoogtepunt". Oost en de VOP te huis vesten. Maarleveld wil die situatie nu in maart ver wezenlijken. Die tussen liggende periode wil hij gebruiken om met alle betrokkenen tot een ver gelijk te komen. De buurthuizen waren vooral kwaad geworden, omdat de wethouder de integratie van Surinaamse en Palestijnse or ganisaties en de Turkse vrou wenvereniging uit het komen de meerjarenplan tilde. Zij vinden dat hij tot komende zo mer moet wachten als de toe komstige koers voor het Vlaardingse welzijnswerk wordt uitgestippeld, Maarleveld reageerde op zijn beurt verbaasd op de kritiek van bestuurders en welzijns werkers. „Men doet het voor komen als een overval, maar deze integratie is slechts een uitvoering van een al eerder genomen democratisch be sluit", aldus de portefeuille houder. Ook in het voorlopig meerja renplan, dat een aanzet moet 2ijn voor eén discussie met de hele welzijnssector, hamert Maarleveld op het belang van integratie. Het welzijnswerk voor minderheden moet vol gens hem opgaan in het grote geheel. „Mogelijk zou een be perkt budget voor met name incidentele activiteiten ge handhaafd kunnen worden", aldus neemt Maarleveld een voorschot op wat komen gaat. Vlaardi'- -n Het jonge- renw w at de komende jaren meer aandacht be steden aan de groep van 14 jaar en ouder. Die extra inspanning staat haaks op ple wetenschap, dat die doelgroep de komende tien jaar getalsmatig met zo'n 30 procent zal afne men. Desondanks conclu deert welzijnswethouder Arij Maarleveld in de nota 'Jeugd- en jongerenwerk in beeld' dat nog veel wit te vlekken moeten worden ingekleurd. Uit de nota komt duidelijk naar voren dat de Vlaardingse jeugd op een aantal punten stiefmoederlijk is bedeeld. Dat komt omdat het idëntiteitsgë-, bonden jongerenwerk een be perkt bereik heeft. Ook verder wordt een somber beeld ge schetst: het soeiëteitswerk gaat steeds moeizamer, club- en buurthuizen houden de deur voor jongeren gesloten en het open jongerenwerk verkeert in een impasse. Maarleveld wil die situatie met een aantal concrete maat regelen verbeteren. Hij wil een beroepskracht voor twin tig uur vrijmaken om contac ten met de circa tien Vlaar dingse zwerfgroepen te onder houden. Het gaat om naar schatting 200 jongeren, die zich niet thuis voelen in de be staande voorzieningen. Maar leveld komt in dit verband met de term 'hangjeugd' op de proppen. Speerpunten in het beleid zijn verder de jongeren uit etni sche minderheden en de spij belaars. Volgens opgaven van scholen is die groep in Vlaar dingen zeer klein, maar de landelijke cijfers duiden vol gens Maarleveld op een onder schatting van het probleem. Er zijn maar enkele scholen die het verzuim doorgeven aan de leerplichtambtenaar, meent de wethouder. In de nota wordt verder ge pleit voor snelle herbouw van de jongerenvoorziening aan de Brusselweg en meer mogelijk heden voor jongeren in club- en buurthuizen. Schiedam Bewonersvereni ging Schiedam-West is uiterma te ontstemd over het feit, dat de woningbouwvereniging Schie dam voor de tweede maal dit jaar een medewerker op non-ac tief heeft gesteld, te weten de heer Van der Aa, met wie de be woners van de 213 renovatiewo ningen rond de Anthonie Muys- straat nu juist zulke goede erva ringen hebben. Voorzitter Hans Coster vindt het stijlloos, dat een sociale corpora tie, die een woningbouwvereni ging geacht wordt te zijn, net voor de feestdagen een mede werker laat weten dat hij terug getrokken wordt van de rereno- vatie, die in West aan de gang is. „Die man zit helemaal in de put", weet Coster. Hij vreest een escalatie in de betrekkingen tus sen West en de woningbouwver eniging. Eerder dit jaar werd de heer Van der Aa, belast met de nieu we renovatie van de reeds in 1981 (slecht) gerenoveerde Sint Jozef-woningen, van het project teruggetrokken. West knokte toen voor zijn terugkomst. Van der Aa kwém terug. West gaf geen ruchtbaarheid aan dit suc cesje. Maar nu het opnieuw mis Ê_at, is voor Coster de maat vol. Schiedam De Telefonische Hulpdienst in Schiedam wordt met opheffing bedreigd. Als overleg tussen provincie, ge meenten en minister Brink man (welzijn) geer; financiële toezeggingen oplevert, moeten de vrijwilligers in de Lekstraat volgend jaar voorgoed de hoorn op de haak leggen. Zusterorganisaties in Leiden, Spijkenisse en Dordrecht wacht een zelfde lot. De vier THD's, instellingen waar men sen in een crisissituatie 24 uur per dag telefonisch terecht kunnen, waren tot vorig jaar financieel afhankelijk van het rijk en van de gemeenten waarin ze zijn gevestigd. Dat veranderde toen door invoe ring van de welzijnswet die verantwoordelijkheid bij de provincie Zuid-Holland werd gelegd. Die zette voor 1988 een inci dentele subsidie van 100.000 gulden op de begroting. Daar door gaapt op de begroting van de vier hulpdiensten een gat van 150.000 gulden. Een geza menlijke poging van de THD's om meer geld los te praten op het provinciehuis mislukte twee weken geleden. Gedepu teerde Aalbers ging niet ver der dan de toezegging, dat hij overleg wil voeren met minis ter Brinkman en de wethou ders van de vier gemeenten. Aalbers verwacht aan het ein de van het eerste kwartaal meer duidelijkheid te kunnen geven over het voortbestaan van de hulpdiensten. Bij THD's in Zuid-Holland werken vier beroepskrachten en 190 vrijwilligers. Schiedam De opmerking van adjunct-directeur Hans Klap van FilmNet, dat abon neetelevisie binnenkort ook in Schiedam zal neerstrijken, is volgens wethouder Aaa Wieg man volledig uit de lucht ge grepen. Klap zei vorige week tijdens de presentatie van FilmNet in j Vlaardingen te verwachten j dat ook Schiedam snel ruimte op de kabel zal inruimen. „Ik snap niet hoe hij daar bij komt", reageert Wiegman ver baasd. „Het is een duidelijke zaak. In juni heeft de commis- sie voor nutsbedrijven una- niem gezegd dat we FilmNet - hier niet hoeven. Er is sinds dien helemaal niets veran- derd". Dat Schiedam in zijn weiger- achtige houding door Klap op één hoop wordt geveegd met het oerchristelïjke dorp Stap- i horst, raakt Wiegman niet. j „Voor ons spelen principiële j argumenten geen rol, zoals m dat overigens alleraardigste dorp wel het geval is". De Schiedamse politici baseren hun nee op een kille bereke ning. FilmNet bereikt tussen de twee en negen procent van de bevolking. Wiegman vindt het geen pas geven om „een heel kanaal Beschikbaar te stellen voor een paar honderd mensen". Voor de commissie heeft ook de financiële kant een rol gespeeld. Wiegman, heeft becijferd dat de l0®*3" tingspremïe, die FilmNet be taalt, niet opweegt tegen de kosten die de ONS moet ma ken om het kanaal gebruiks klaar te maken. „Ik heb me bij de ONS voor de zekerheid nog laten informe ren over de animo in Schie dam. Die blijkt marginaal te zijn", aldus wiegman.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1