'De vervuiler betaalt - en dat is de ADM' A Compromis Duifpoi Ier HÉT ERFGOED Jeugdstad zwaait Piet Boschman uit Willibrordusschool geheel in 't nieuw WLMRDMGS flSiltftO SGHIEOAMSCHE C0U8ANÏ IBJll WflTEBWEB CMilfllf WÊ SUBSIDIESTOP IS DOODSTEEK Weinig knallen Wethouder Anton Wustrow over het Kerkeiland: i 37 Jongeren aangehouden Overval opgelost Auto's vernield Bijna inbraak Bollen voor busreizigers Nieuw vouwblad:!988kan nu al niet meer stuk Voorsprong WOENSDAG 30 DECEMBER 987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352056, 435055? - sportredactie: 4345209 Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumentenzorg door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Anton Wustrow, wethouder voor stadsontwikkeling, heeft het niet gemakkelijk. Als bestuurder, die nauw betrokken is bij het monu mentenbeleid, staat hij voor het probleem de gi gantisch dure restauratie van de kerk op het Schanseiland kosten 3,5 miljoen gulden rond te krijgen. Ook voor molen De Hoop denkt Wu strow in de toekomst veel geld nodig te hebben. Geld, dat de gemeente Maassluis niet of in onvol doende mate bezit. Politiek gezien vormen de pro blemen op het Kerkeiland ech ter nog steeds Wustrows heetste hangijzer. Projectontwikkelaar Goudswaard wil op het terrein van de afgebrande fabriek van ADM-De Ploeg appartementen realiseren» iets waar een groep bewoners van het Kerkeiland zich fel tegen verzet. Zij vinden dat de plannen niet in het histo risch karakter van het oude ha vengebied passen. De gemeente Maassluis verwijten zij gebrek aan inspraak in de plannen, en op Wustrow rust zelfs de ver denking dat hij onder één hoed je met de projectontwikkelaar speelt. Wustrow vindt het uit stekend dat zijn beleid kritisch gevolgd wordt, maar wil één ding even gezegd hebben: „Laat over die projectontwikkelaars vooral geen misverstand be staan. Alle kerstpakketten, die hier van hun kant binnenko men, gaan direct retour". Wustrow, sinds anderhalf jaar wethouder, is zich terdege be wust van de kritiek en kan voor de achtergronden ervan ook wel begrip voor opbrengen. „Het is natuurlijk een gegeven, dat een term als projectontwik kelaar bij veel mensen direct een vieze smaak oplevert. Deze houding geldt echter niet alleen voor bewoners, ook de gemeen te vormt eigenlijk een natuurlij ke vijand van zo'n ondernemer. Ook met Goudswaard hebben wij keihard onderhandeld over de voorwaarden, waaraan het project zou moeten voldoen." Met succes, want uiteindelijk 2ijn Monumentenzorg en de commissie welstand met de plannen akkoord gegaan". Maar wat doe je ermee aJs de ei landbewoners te hoop blijven lopen tegen de plannen, ze zelfs definitief dreigen te dwarsbo men? „Op zichzelf vind ik dat prima, het mag allemaal. We leggen de mensen desnoods uit, hoe ze een beroepsprocedure moeten star ten. Alleen vind ik wel, dat men dan een eerlijk verhaal moet vertellen. Er wordt altijd met een vingertje naar de gemeente gewezen, maar eigenlijk staan wij ook maar langs de zijlijn. Goudswaard heeft in principe4 gewoon geen bal met de bewo ners *e maken, zij zijn immers de grondbezitter. Het enige, dat wij kunnen doen, is hun plan nen bijsturen". Het uiteindelijk resultaat, dat nu op papier staat, behelst 38 woningen, waarvan 32 gesta peld in appartementen van 14 meter hoog, met een glazen en tree. Het antwoord op de ham vraag, of het plan mooi is en of het zich redelijk verhoudt tot de monumentale omgeving, wordt natuurlijk voornamelijk inge geven door subjectieve argu menten. Persoonlijk vindt Wu strow het plan 'heel mooi', het geen voor hem met wil zeggen dat de kous daarmee af is. „Deze discussie hoort eigenlijk niet in de krant gevoerd te worden. Het liefst praat ik met alle be trokkenen over deze zaak. Het moet toch mogelijk zijn om met elkaar tot overeenstemming te komen?" Het wordt overigens kort dag voor Wustrow. Het project is ge baseerd op een bouwcontingent, •dat na eerder uitstel op 1 april verloopt. Naast de protes ten van de bewoners is er nog iets anders dat de plannen be dreigt: het gifprobleem. Zeer binnenkort komen de kosten op tafel van de sanering van de vervuilde grond van ADM-De Ploeg. Niet uitgesloten rnoet worden, dat deze Kosten zó hoog zijn dat Goudzwaard afziet van de plannen, of bij de gemeente aanklopt voor ondersteuning. „Geld zulien wij er niet vaor ge ven"', zegt Wustrow gedeci deerd. „Wij gaan uit van het principe dat de vervuiler be taalt - en dat is de ADM. In de omgeving van het terrein, waar de grond wel in gemeentehan den is, komen wij waarschijn lijk al voor genoeg kosten te staan". De mogelijkheid, dat de nieuw bouw niet doorgaat door de gif- problematiek of als gevolg van de bezwaarschriften van de be woners, sluit Wustrow zeker niet uit. Maar of de bewoners daar bij voorbaat blij mee moeten zijn, valt volgens Wu strow ie betwijfelen: „Grondei genaren zoeken net zolang, tot hun bezit geld gaat opbrengen. Worden het geen woningen, dan komt er wel weer een be drijf. De positie van de gemeen te zal tn ieder geval niet veran deren. Of je het nu jammer vindt of niet, de grond is niet van ons. Wij kunnen dus alleen bijsturen". Voorlopig is het nog lang niet zo «I ver, maar mochten de bewoners zelf de grond nog eens in han- den krijgen, dan krijgen ze dus SI op een heel andere wijze met de a: I overheid te maken. Nu probeert I men de overheid bij te sturen, I maar Wustrow laat nu al mer- Anton Wustrow: „Grondeigenaren zoeken net zolang, tot hun bezit ken dat de situatie dan omge- geld gaat opbrengen", keerd zal zijn. Vlaardingen Jeugd stad, het vakantieland voor kinderen in de Oude Lijnbaanhal, draaide deze week na een trage start op volle toeren. Dagelijks passeerden meer dan vijfhonderd kinderen de deuren van de evenementenhal. Jeugd stad nam vanmiddag op de slot dag afscheid van ambtenaar Piet Boschman (59), die de afgelopen veertien jaar de grote animator van het evenement was. Jeugdstad is elk jaar net weer even anders. Dit jaar staat er een afgedankte ambulance van de EHBO, de brandweer is present om de kinderen te laten zien wat persluchtmaskers zijn en er is een spellenhoekje. De belangstelling van de bezoe kers verandert ook steeds: gri meren en glasgraveren zijn deze keer het meest in trek. Zozeer zelfs, dat Boschman gisteren nog snel even met de auto naar Rot terdam moest om de voorraad grimespullen aan te vullen, En de sterren op het podium van de playbackshow slijten snel: Ma donna lijkt uit, Mei Kim en Sa- brina zijn de nieuwe toppers. Eén attractie is altijd in trek: het luchtkussen. Dat kon alle veer tien jaren blijven staan. Maar verder moest de opzet van Jeugdstad iedere keer worden vernieuwd: - Boschman: „Er is geen blauwdruk. En het valt na veertien jaar niet mee om nog voldoende creatief te zijn. Ik heb ook weieens gedacht, dat ik er te oud voor werd". Boschman gaat over enkele maanden met vervroegd pen sioen. Hij heeft alle edities van Jeugdstad tot nu toe meege maakt. De commissie vakantie besteding begon het evenement in 1973 op verzoek van de politie, die klaagde over het geweld bij de jaarlijkse kerstbamenjacht. Boschman: „De toenmalige m- De ambtenaar jeugdzaken te midden van de bezoekers van Jeugdstad. spectrice Marjan Ekels kwam bij de gemeente, en vroeg of die iets voor de jeugd wilde organiseren in de kerstvakantie. De gemeen teraad zag daar wel wat in en stelde 50.000 gulden ter beschik king". De ambtenaar jeugdzaken kreeg van voorzitter Kees Sterrenburg van de commissie vakantiebe- steding een fraaie pen met ins criptie. Sterrenburg bedankte Boschman voor veertien jaar in zet en enthousiasme. „Met hem gaat een enorme hoeveelheid know-how verloren", weet mede-organisator Aad Groene- wegen. Vlaardingen Zonder subsi die van de gemeente is het af gelopen met Jeugdstad. Wet houder Arij Maarieveld is van plan in 1989 de gemeentelijke bijdrage van 33.000 gulden aan het evenement in de Oude Lijnbaanhal te schrappen^ „Dan is het gedaan", zegt Piet ■Doschman, secretaris van de commissie vakantiebesteding. De commissie organiseert jaar lijks twee evenementen: de herfstkermis en Jeugdstad. De kermis levert pachtgeld op. Dat is ongevper 15.000 gulden. De helft van dat geld gaat naar de gemeentekas, de andere helft mag de commissie gebruiken bij de organisatie van Jeugd- stad. „Maar daarmee kom je er niet", weetBoschman. Het evenement heeft in 14 jaar ook een goede naam opge bouwd bij de leveranciers. Boschman: „Jeugdstad is een begrip geworden". Zo krijgt de commissie veel gratis diensten aangeboden. Maar een klap van 33.000 gulden komt het evenement niet te boven. „Als het plan van Maarieveld doorgaat, hebben wij in 1988 de laatste Jeugdstad. Ik zou dat betreuren", zegt Boschman, „want er is veel behoefte aan". De wethouder was van plan de subsidie aan de vakantie-acti viteit a] voor 1988 te schrappen, maar daar stak de gemeente raad een stokje voor. Maasland Tussen de natuurbeschermers en de boeren is een voorlo pig akkoord bereikt over de toekomst van de Duifpolder, ten noord oosten van Maasland. Het compromis bestaat hieruit, dat in principe wordt ingestemd met beperkte boerderijbouw. Maar als'zich niet binnen énkele jaren een gegadigde meldt om in de Duifpolder een boerenbedrijf te beginnen, dan wordt het ge bied geheel ingericht ten behoe ve van de natuurbescherming. De Duifpolder wordt begrensd door de Vlaardingse Vaart, de Oostgaag en de Noordvliet. De polder is rijk aan weidevogels, kleine diersoorten en flora. Te meer omdat de VUetlanden er vlakbij liggen, is een verant woord omgaan met het natuur lijke milieu een vereiste. De Vlietlanden vormen in Midden- Delfland een natuurmonument van grote betekenis. Boeren en natuurbeschermers hebben vaak tegengestelde be langen (denk aan het mestover schot, wat bijdraagt tot de zure regen). Maar steeds vaker zullen zij zich genoodzaakt zien tot sa menwerking. De Duifpolder gold als een testcase voor de ver dere planvorming in Midden- Delfland. Vorige maand kwam de reconstructiecommissie er niet helemaal uit Glastuinder G.J. Koop deed het voorstel om in een kleine commissie een compromis te zoeken. Dat bleek op de laatstgehouden vergade ring redelijk te zijn gelukt. Zie ook pagina 11. Vlaardingen Zevenendertig jongeren uit Rotterdam zijn gis teravond door de Vlaardingse politie, in samenwerking met de spoorwegpolitie, aangehouden op verdenking van vernieling, diefstal en geweldpleging. De jongeren waren op weg naar dis cotheken. Van de 37 werden er 29 snel weer naar huis gestuurd. Zeven jongens en een meisje worden nog verhoord De groep Rotterdammers zorgt volgens de politie al maanden voor overlast in en rond Vlaar dingse discotheken. Er worden nog meer aanhoudingen ver wacht. In de groep denkt de politie de jongelui te vinden, die een aantal weken geleden de kiosk op het plein voor station Vlaardingen- Centrum plunderden en later in de trein een conducteur moles teerden. Vlaardingen Met het oplossen van een reeks gewapende over vallen in Doetmehem heeft de Vlaardingse politie eindelijk ook het dossier-Van Roon kunnen dichtslaan. De daders van de Doetmchemse overvallen (buit 850.000 gulden) bleken ook ver antwoordelijk voor de overval op juwelier Van Roon aan de Hoogstraat. Daar werd 21 mei 1985 voor ongeveer een ton sie raden ontvreemd. De daders zijn een 27-jarige man uit Rijssen en een 33-jarige Amsterdammer, die inmiddels overleden is. Vlaardingen Bij een autobe drijf aan de Dr. Wiardi Beck- mansingel zijn vijf auto's met waarschijnlijk een hamer be werkt. Er werd voor ongeveer 4500 gulden schade aangericht Schiedam Dankzij een oplet tende voorbijganger heeft de po litie gisteravond even na tien uur een. inbraak bij de Hema kunnen verijdelen. Agenten troffen daar een 53-jarige Rot terdammer aan. die in beschon ken toestand verkeerde en op dat moment bezig was een ruitje te verwijderen. WaterwegLang niet iedereen neemt het zo nauw met de regels, die voor vuurwerk gelden. In een woning aan de Polderweg in Schiedam is gisteren een partij van zeventien kilo vuurwerk in beslag genomen. De politie slin gerde een 19-jarige Schiedam mer op de bon. Even daarvoor had de politie in een woning aan het Laagland tweehonderd strij kersgevonden. Strijkers worden als gevaarlijk vuurwerk aange merkt en mogen niet worden ge bruikt. De politie ziet die twee Vang sten' overigens als uitschieters. Verder is het in de stad letterlijk en figuurlijk betrekkelijk rustig rond het vuurwerk. De collega's in Maassluis beamen dat. Er wordt minder afgestoken dan voorgaande jaren, vertelt een politiewoordvoerder. In de stad zijn nog maar een paar doos jes vuurwerk in beslaggenomen, De Maassluisse politie verklaart de rust uit het late tijdstip» waar op hel vuurwerk officieel in de handel is. Evenals andere jaren heeft het korps deze dagen twee man vrijgemaakt voor vuur werkcontrole. De Vlaardingse politie heeft gis teren weliswaar dertien perso nen aangehouden, maar in alle gevallen was dat voor het voor tijdig afsteken van vuurwerk. rX f: Schiedam „Tien jaar tob ben", zegt directeur Frank Woutersen van de Sint Willi brordusschool, „Het gebouw aan de IJsselmondesestraat stond er al sinds 1922 en het was echt helemaal op". De Gorzense basisschool ver huisde twee jaar geleden, door de nood gedreven, naar het oude gebouw van de Wil helm inaschool. Terwijl de school in die noodbehuizing aan de Zalmstraat zat, werd het oude gebouw gesloopt Op dezelfde plaats verrees de langverwachte nieuwbouw. Na de kerstvakantie nemen de 140 kinderen van de Willibror dusschool hun nieuwe schoolge bouw feestelijk in gebruik. Schoolbestuurder Dries opent op 4 januari met een feestelijke ban ketsleutel de nieuwbouw. Woutersen: „We krijgen nu zes klaslokalen, een gymzaal en een grote gemeenschappelijke ruim te. Allemaal heel licht en heel modem. Alle klassen kijken uit over die gemeenschappelijke ruimte. Dat split-levelmodel is speciaal ontworpen door archi tect De Jong uit Gouda en het is een ideale vorm van scholen bouw". De ingang van de nieuwe school ligt niet meer aan de IJsselmon desestraat, maar om de hoek, aan de Poortugaalsestraat. Op 4 janu ari komen de kinderen weer naar school en zij gaan. dan met een feestvieren. „We hebben er jarenlang voor geknokt, maar het resultaa t mag er zijn!" zegt de schooldirecteur. Personeelsleden van busmaat schappij Westnederland hebben vanmorgen zevenhonderd narcis- sebollen uitgedeeld aan hun klan ten. Dat gebeurde bij het bussta tion bl| de afslag Maasland van rijksweg 20 en bi| het busstation tn Naaldwijk. Volgens regio-ma nager S. Koning is voor de narcis gekozen, omdat die geel is en groeit. „Westnederland doet het zelfde, vandaar". Vlaardingen Het i s niet zozeer belangrijk of en wat erop cultureel terrein in Vlaardingen gebeurt, als het maar netjes en overzichtelijk in een blaadje wordt vermeld. Die gedachte borrelt als vanzelfspre kend op bij het lezen van het stuk, waarmee hel gemeentebestuur het vernieuwde cultureel uitgaansmagazine Prik aanprijst. De redactie van het blad is blij, want Prik heeft een nieu we make-up gekregen. De blijdschap betreft „de frisblauwe kleur, een prettiger presentatie van de inhoud en een betere kwaliteit papier". Die blijdschap is begrijpelijk. De conclusie, die eraan wordt verbon den, dat 1988 voor cultuunninnend Vlaardingen daarom nu al niet meer stuk kan. is minder begrijpelijk. Ook op het stadskantoor moet men beseffen, dat voor een cultureel geslaagd jaar meer nodig is dan een fraai bedrukt vouwblad. Eén der finalisten, de heer H. van der Velden, staat op het punt een voorsprong van 27 tegen 6 punten tovergroten. Hij behoorde vanochtend tot de uitblinkers op het traditionele blljarttoemooi var. dienstencentrum 4 Molens in Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1