WffltRWEE 151 'Satanist' Huysmans niet vrij van antisemitisme SPORT Foreholte snijdt DWS pas af Schiedammer pleegt inbreuk op - octrooi SPORTAGENDA Sponsor voor bibliotheek Werkloosheid gedaald Nieuwe Haven dicht Tekeningen en textiel Hoogdrukken van Snoep Finale soundmix Computerdag Museum verzwijgt vooroordelen Liduina-biograaf Biljarter Vermeulen in finale De Maat verdedigt de wisselbokaal UVG ontmoet; VELO I Schiedam Ook de openbare bibliotheek in Schiedam moet de eindjes aan elkaar knopen. Voor het eerst in het 70-jarig bestaan krijgt de bieb financiële ondersteuning van het bedrnfs- leven. Bedrijf sgemeenschap Schiemond heeft voor de jeugdiezers een gebruikersgidsjc in de vorm van een verjaardagskalender gemaakt. Het gidsje is uitgevoerd in de huiskleuren van zowel de biblio theek als de BGS. Het werd gedrukt op de persen van de bed rijf sgemeenschap in de Van Bercken- rodestraat. Volgens bibliotheekdirecteur Henk Ewoldt voor ziet de folder in een leemte in het informatiepak ket. Ewoidts budget liet niet toe dit informatïegat met eigen middelen te dichten. Het aanbod van BGS-directeur W. van der Veen was dan ook zeer welkom. Leerlingen van basisschool De Brug zijn donder dag 7 januari een paar uurtjes te gast bij de be- drijfsgemeenschap, waar zij een exemplaar krij gen van de leesgidskalender. Na dit feestje ligt de kalender, ontworpen door Lia Claus, voor alle jeugdiezers in de Schiedamse bibliotheken klaar. Waterweg De werkloosheid in de regio Nieu we Waterweg-Noord is in november vorig jaar voor het eerst in vijf maanden tot onder 9000 ge daald. Door een afname van 229 sloten de boeken 30 november op 8955. De daling manifesteerde zich zowel bij mannen als vrouwen. Bij de man nen is nu 10,5 procent werkloos en bij de vrou wen 15,4 procent. Het gewestelijk arbeidsbureau in Schiedam ver wacht dat de opleving slechts tijdelijk zal zijn. In november daalde het aantal werkloze metaalbe werkers bij voorbeeld met 31. Met het oog op de huidige ontwikkelingen in de scheepsbouw ver wacht het arbeidsbureau voor de komende maan den een beduidend somberder beeld- In 1987 werden in Schiedam de grootste klappen uitgedeeld. In de Jeneverstad steeg de werkloos heid met 327 naar 3665. Het qua inwoneraantal vrijwel even grote Vlaardingen zag de werkloos heid met minder dan de helft (161) stijgen naar 3244. Voor Maassluis gelden veel positiever cij fers. Het aantal werklozen daalde sinds januari '87 zelfs enigszins van 1171'naar 1145. Schiedam Het rioleringswerk aan de Nieuwe Haven in Schiedam is nog niet klaar en dus zal het verkeer nog even wat ongemakken voor Hef moeten nemen. Nadat in november/december het eerste deel van het grondwerk aan de Haven werd voltooid, komt nu de tweede fase aan bod. Het deel van de Nieuwe Haven, dat tussen de Sint Liduinastraat en de Vlaardingerdijk ligt, werd deze week voor alle verkeer gesloten. De afsluiting zal zo'n zes weken duren. Het verkeer moet omrijden via de Burgemeester Knappert- laan, de Aleidastraat en de Vlaardingerdijk. Vlaardingen De manieren om een tekening te mnaken zijn legio. De Vlaardingse kunstenaar Kees Lesuis ontdekte in de encyclopedie welis waar slechts vier verschijningsvormen van de te kening, maar het aantal technieken bleek vrijwel oneindig. Lesuis vernam dat vele materialen zich lenen voor deze kunstuiting: houtskool, Oostindi- sehe inkt, krijt, potlood, penseel... Zijn eigen teke ningen vindt hij toch meer op schilderijen lijken. Kees Lesuis exposeert samen met Annette Braad van 9 tot en met 30 januari in de galerie annex theatercafé van de Harmonie aan de Schiedamse- y/eg, Annette Braad is vooral actief met textiel, een materiaal dat zij soms probeert te combineren "met foto's. „Op een zodanige manier dat ze als het ware verzinken in het geheel". De tentoonstelling, getiteld A Passato Remoto, wordt zaterdagmiddag om vier uur geopend door Ineke van Lier, echtgenote van de Vlaardingse burgemeester, en door Amazing Stroopwafel troubadour Wtm Kerkhof. De expositie is op werkdagen te bezichtigen van tien tot vijf uur en op zaterdag van twaalf tot vijf. Schiedam De kunstenaar Michel Snoep expo seert vanaf 8 januari tot en met 21 februari hoog drukken en linoleumsneden in de foyer van the ater De Teerstoof. Snoeps werk was eerder in Schiedam te zien tijdens de zomeropstellmg van het Stedelijk Museum. Hoek van Holland Vier soundmixers en acht tien playbackers gaan zaterdag ïn wijkgebouw De Hoekstee in Hoek van Holland uitmaken wie winnaars worden van de soundmix- en playback- show. Na een reeks voorronden strijden zij vanaf 20.00 uur om de drie hoofdprijzen. De sound mixers moeten onder elkaar uitmaken wie de beste is. De playbackers zijn onderverdeeld in twee leeftijdcategoriën: tot 15 jaar en ouder. De muziek wordt verzorgd door de Europoort Drive in Show. Schiedam Wijkcentrum De Erker in Schiedam- West fungeert zaterdag 16 januari alsshowroom voor hï-tech-apparatuur. De centrale accommodatie van West staat die dag helemaal in het teken van de com puter. Diverse firma's tonen er hun laatste modellen pc's en accessoires, zoals een video-digitïsor, een vïn- rfjpg'die het mogelijk maakt foto's uitte printen. Oro leken wegwijs te maken in al die geavanceerde elektronica hebben verschillende hobbyclubs en ge bruikersgroepen hun medewerking toegezegd. De bezoekers mogen naar hartelust het toetsenbord van een spelcomputer beroeren en zo kans maken op een prijs van 100 gulden. Die VW-waardebon ligt im een kluis, waarvan alleen de computer de 'sleutel heeft De elektronicadag in De Erker (Jan van A vermes - straat) duurt van tien tot vier uur. Rotterdams Nieuwsblad woensdag kW/ 6 januan 1988 zaterdag 9 januari poppentheater Marianne Rijpma speelt Dwaallichtjes, TeerstoOf, 14.00 uur. Boom Boom Blues Band, cafó Podium, 22.30 uur. zondag 10 Januari m Opaifnos, postmoderne kroegmuzJek. Podium, 22,00 uur. zaterdag 8 januari nieuwjaarsreceptie van de WD Vlaardingen, Delta-ho- tet, 16.00 uur. Wethouder Jan Madam spreekt een nieuw jaarsrede uit nieuwjaarspremière 1988 'Aan ons die kroon' met bal na. Stadsgehoorzaal. 20.15 uur. voorstelling van spel groep Argus en toneelgroep Het Mas'-pr, cultureel centrum Hollandia, 20.00 uur. film Het Zwarte Eiland, zaai Mlddelhuyse (10.30 Uur), Tri angel (13.30 uur) en Leger des Heits (14.30 uur). James Bond film The Living Daylights, Triangel, 1B.30 en 20.45 uur. maandsg 11 januari contactmiddag ouderen bond PCOB, thema: de schatkist, (chtuskerk, 14.00 uur. donderdag 7 januari film Children of a lesser God. Schutftkerktheater, 14.00 en 20.00 uur. vrijdag 0 januari superb Ingo, Koningshof, 20.30 uur. zaterdag 9 januari belaardbespeiing Jan van de Zwart, Grote Kerk, 15.00 uur. - postzegel ruilbeurs, Ko ningshof, 13.00 tol 17.00 uur. door KOR KEGEL Schiedam „Wie het boek van Huysmans zelfs na de Twee- schrijft de Delf tse psychiater P.J. Stolk in 1980. Het valt r>a te lezen op pagina 24 zijn hoekje De Maagd van edam. In het Stedelijk Mu- Schiedam. In het Stedelijk Mu seum moet de directie ervan ge weten hebben, want Stolk kwam er kort na het verschijnen over vertellen in de museumau la. Er was veel publiek, voorna melijk Liduina-vereerders. Op pagina 22 citeert Stolk uit Huysmans werk: „...De gelovi gen verwaarlozen hun plichten. Italië, Spanje en Portugal zijn broeinesten van vrijmetselarij en Oostenrijk is tot in het merg aangevreten door het joodse on gedierte. Alleen België is minder verrot". Joris-Karï Huysmans, een anti semiet? Elders heeft deze Franse schrijver van Vlaamse afkomst het over „een gulzige meute van israëlieten en protestanten", kennelijk beperkt zijn fanatisme zich niet tot één doelgroep. Hij ontpopt zich als een haatdragen de, intolerante katholiek, die het liefst weer brandstapels opge worpen ziet „van goed droog hout", om de mensen weer wat godsvrucht bij te brengen... Berucht Aan deze man wijdt het Stedelijk Museum in Schiedam een ten toonstelling in dezelfde aula, waar Stolk sprak. Idee en sa menstelling: museumdirecteur Hans Paalman. Ook de Vpro-te- levisie verleende medewerking. In Het Vrije Volk noemde histo ricus Han van der Horst de schrijver onlangs een berucht auteur, maar dat was vleiend be doeld; Huysmans had immers „ooit de vooroordelen van de platte burgerij op hun grondves ten laten schudden". Ja, het volk kan zo plat niet zijn, of er zijn nog wel grotere voor oordelen te bedenken. Stolk vindt Huysmans dan ook een be denkelijk heerschap. De biogra fie, die Huysmans over de Schie damse heilige Lidulna schreef, ademt volgens hem een „broeie rige en giftige atmosfeer''. Die biografie, Sainte Lidwyne de Schiedamligt in een vitrine opengeslagen, maar niet op de pagina's waar Stolk onwelrie kende ideeén tegenkwam. Vertekend De expositie heet 'Huysmans en Schiedam' en nergem, nergens op de foto's en in teksten, wordt verdere uitleg gegeven over de ideeën van Jorïs-Karl Huys mans. Het enige, wat het mu seum interessant aan hem vindt, is zijn betrokkenheid met Lidui- na, zijn vriendschap met de Schiedamse schrijver Ary Prins en het bezoek dat Huysmans in 1897 bracht aan Schiedam, waar hij door 'den zeereerwaarde' pastoor Poelhekke werd getrac- teerd op de ene mis na de andere, want Huysmans was bezeten van het ritueel, waartoe de chris telijke mystiek in de roomse kerk had geleid. Het riskante met zo'n beperkte tentoonstelling is, dat er een heel vertekend beeld van iemand zal ontstaan. Dezelfde kortzichtig heid had de gemeente Schiedam, toen ze in de jaren twintig be sloot in Schiedam-West een straat naar Huysmans te vernoe men. De enige reden was zijn Li- duina-bïografie. Twee andere zijstraten van de Liduinastraat zijn om dezelfde reden ver noemd naar de wel wij2e Tho mas a Kempis en de franciscaner pater en volksredenaar Brug man (praten als Brugman). Zij beschreven eveneens het le ven van het meisje, dat op 15-ja- rige leeftijd uitgleed op het ijs en vervolgens tijdens een ziekbed van 38 jaar de verschrikkelijkste pijnen onderging. Tot haar dood in 1433 zou zij de vreemdste er varingen hebben gehad, varië rend van afdalingen in het vage vuur om er de doden bemoedi gend toe te spreken, tot ontmoe tingen met Maria en Christus. Haar etterende wonden zouden heerlijk geroken hebben, zo hei lig was zij. Thomas Kempis en Brugman grepen beiden terug naar de overlevering van Jan Gerlach, die beschouwd wordt als een ooggetuige van Liduina's lijden. Naar Gerlach heeft Schiedam geen straat vernoemd. Misschien kan de Huysmansstraat nog eens omgedoopt worden. Naturalisme Georges-Charles Huysmans (1848-1907), die vanwege zijn Hollandse vader zijn voornamen vertaalde, was een Parijse amb tenaar die als twintiger in zijn vrije tijd prozagedichten schreef en met zijn roman Marthe, hls- toire d'unefillede aandacht trok van de naturalisten, Smile Zola voorop. Evenals Zola schreef de jonge Huysmans over de narigheid van de samenleving, vol verbit terde bohémiens, knorrige con ciërges, inhalige prostituêes en de laffe hap in morsige eethui zen. Daar werd je niet vrolijk van. Zo groeide bij Huysmans het ideaal een roman te schrij ven, waarin absoluut niets ge beurt. Want wat moest je als raens ook, wanneer je het naturalisme aan hing? Daarin was de mens louter een produkt van de natuur, niet goed en niet slecht, want vrije wü en ethiek waren mi eenmaal onzin, indien je de mens zag als een machteloze speelbal van na tuurkrachten (of van God, daar was Huysmans niet helemaal uit). Satanisme De mens willoos? Huysmans werd langzaam wakker. Pas veel later zag hij in, dat in zijn ei gen denken keuzemogelijkhe den lagen en hij wendde zich af van de materialistische kant van het naturalisme. Hij ont waarde om zich heen een groei ende belangstelling voor mys tiek. Maar in plaats van door te dringen in de esoterische wijsbe geerte, die The Theosophieal So ciety van H.P. Blavatsky sinds 1875 verkondigde om de mensen te wijzen op hun onderlinge ver bondenheid en het hieruit voort vloeiende ethisch besef, in plaats daarvan bleef Huysmans han gen in quasi-occulte bewegingen zoals het spiritisme. Hij ontwik kelde een hang naar het macabe re, raakte gefascineerd door het satanisme, zegt Stolk, die hem om die reden „een irrationalist, een vertegenwoordiger van de zwarte romantiek van zijn tijd" noemt Een enkel werkje van Huys mans, A rebours, wordt door de Joris-Karl Huysmans, fanatieke katholiek, nooit los gekomen van de uitzichtloosheid van het natu ralisme. symbolisten nog wel gewaar deerd, maar later vermindert die sympathie. Onder invloed van abbé Mugnier wendt Huysmans, de 45 jaar inmiddels gepasseerd, zich tot het rooms-katholïcisme, maar van een 'bekering'kunnen we niet spreken. Hij kiest er vooral voor, omdat hij in dat ge loof veel ruimte ziet voor para normale uitwassen. In de legen de van Liduina boeit hem bo venmatig haar contact met de doden, en als in 1901 zijn boek over de heilige maagd van Schiedam uitkomt, blijkt hij zich ook in andere lijdensmystici en hun soms horror-achtige mira kelen te hebben verdiept. Lidui na blijkt namelijk niet zo uniek. Stolk: „Als we Huysmans mogen geloven, is er een onafzienbare rij van personen die allemaal zonder voedsel konden leven, geen slaap nodig hadden, wier wonden heerlijk geurden, die na hun dood_ hersteld werden in hun jeugdige schoonheid en van wier lijken geneesmiddelen werden bereid". Als ex-direc teur van het Sint Joris Gasthuis in Delft spreekt Stolk uiteraard, overeenkomstig het jargon van Een laferee! dat Huysmans, als aanhanger van het spiritisme, fascineerde: Liduina. bidt voor de doden in het vagevuur. j de psychiatrie, van gestigmati seerde n. Stolk is veel gewend, maar rond uit gestoord vindt hij het dat Huysmans in brede kring waar dering genoot. Hij is verbijsterd dat andere schrijvers over Lidui na hem prezen en bewonderden, hij is verbaasd dat het boek de zegen had van de kerkelijke cen sor. Luimen Stolk is verbluft dat Sainte Lid wyne de Schiedam op de katho lieke scholen in Frankrijk in de jaren dertig verplichte lectuur was. Want naast ae al eerder ge citeerde onpasselijkheden als over 'het joodse ongedierte' durft Huysmans er toch maar in kwijt, dat deze goddeloze tijd eigenlijk een nieuwe Liduina nodig heeft „om de woede van de hemelse Rechter te bekoelen". Hiermee geeft Huysmans feite lijk aan toch nooit ios te zijn ge komen van het naturalisme. Klaarblijkelijk ziet hij de men sen nog steeds als willoze machi nes, die in hun functioneren compleet afhankelijk zijn van de luimen van een hogere macht. Die stagnatie In Huysmans' den ken vermag Stolk niet te ver murwen: de psychiater zet hem neer als een pure sadist, die kwijlt bij zoveel menselijke na righeid. Een morbide obsessie en het sloeg terug op Huysmans zelf. Hij kreeg kanker aan zijn verhe melte en stierf onder de vrese lijkste pijnen. Morfine weigerde hij, en hij leek Liduina's voor beeld te willen volgen om te boe ten voor zijn zonden en die van de wereld. In één adem rept Han van der Horst, als socialist, in zijn artikel van de dood van Emile Zola, waarbij duizenden arbeiders de kist volgden, Mogelijk heeft drs. Van der Horst de schrijver Huysmans te veel willen ver eenzelvigen met diens aanvan kelijke geestverwant; de man komt er genadig van af. De kop van dat artikel is: Huys mans leerde leven van Schie damse heilige. Dat kun je op twee manieren lezen. Huysmans leerde Liduina's leven kennen. Of: Liduina leerde Huysmans te leven. Dat laatste dus niet De expositie over Huysmans in Schiedam is nog te zien tot 25 ja nuari. Den Haag/Schiedam De raads man van Schiedammer J.P. BrotR wer, mr.B. Fresco, was het deze- week voor de Haagse rechtbanfe volledig eens met zijn opponent;.', dat er door zijn cliënt octrooi-in breuk is gepleegd. Lift Verkaufs- gerate in Wenen en de vertegen woordiger van deze firma hadden' een kort geding aangespannen te gen de Schiedammer, dat diende voor de vice-president van de Haagse rechtbank, mr.R.R. Brink-- hof. Het ging om door Lift gemaakte en geoctrooi-7 seerae compact disc-zoekbakken, die onder'- meer naar Nederland worden geëxporteerd;-" Deze zoekbakken worden door winkeliers, gekocht. In juni afgelopen jaar merkte Lift-' dat er door Soundy Shop in Schiedam, Broti-*? wers besloten vennootschap, ook zulke bak." - ken werden verkocht. De raadsman voor Lift, mr.R.E. Ebbsnkj- noemde een aantal kenmerken, die in het oc-^1* trooi staan vermeld; staafjes aan de onderrand,J den van de cd's zorgen ervoor, dat deze elkaar bij het bladeren niet raken. De ruimte in de zoekbak wordt efficiënt benut en de cd'af schuiven niet. j Mr. Fresco meende dat zowel het systeem van*-' Lift als dat van zijn cliënt onverkoopbaar is..,/ Het neemt veel te veel plaats in, er gaan ma art weinig cd's in en er kunnen geen dubbele cciSf in worden opgeslagen. Zijn cliënt heeft nog geen tien van deze bakken verkocht. Ook .het,1 systeem van Lift werkt niet. Die firma heeft" inmiddels een nieuw opbergsysteem uitgê-i vonden. Brouwer heeft alleen maar een aantal rekjes», op bestelling gemaakt en gaat er niet meel: door. Zijn raadsman vond, dat hij niet in kort' geding tot een schadevergoeding kon worden'-' veroordeeld. Dat kan, zei mr, Fresco, alleen als Brouwer doorgaat met het maken van de rekjes. Rechtbankpresident mr. Brinkhof doet op 12/ jan uari uitspraak. 'I •- Spijkenisse Vlaar- dingerC, Vermeulen van biljartvereni ging Novum neemt van vrijdag tot en. met zondag deel aan. de eindstrijd libre- klein 2e klasse. Deze finale wordt gehou den bij de biljartver eniging Spijkenisse. De wedstrijden, die op de eerste speeldag '5 avonds om half acht beginnen, heb ben plaats in het sportcomplex Water land aan het Vlin derveen 434 in Spij kenisse. Er wordt gespeeld met 2.50 en 3,99 als moyennegrenzen over een partijlengte van 100 caramboles. Naast Vermeulen nemen aan de eind strijd onder meer deel: C. van Buuren (Pijnacker), E. Son- neveld (Rotterdam), D, Snijders (Rotter dam), J. Gaertman (Spijkenisse), J. Schelle (Spijkenisse), M. den Boer (Capelle aan den IJssel) en C. van Bodegraven, (Spijkenisse). i Vlaardingen De organisatie van de Holian- dïaan-Ioop pakt op 10 janpari de draad weer op, nadat de loop in het Vlaardingse park Nieuwelant vorig jaar geen doorgang kon vin den. Hevige regenval maakte toen de paden onbegaanbaar. Zondag moet Michel de Maat wel in actie ko men om de wisselbokaal te verdedigen die hij in 1985 won. De start van de wedstrijdloop over 15 kilometer is om 14.00 uur bij het club gebouw van voetbalvereniging De Hollandi- aan. Ook trimmers en joggers kunnen zondag in het park hun hart ophalen. Zij kunnen kiezen uit parcoursen van 2Vz, 5,10 en 15 kilometer. De inschrijving begint om twaalf uur in het Hollandiaangebouw. Een uur later is de start voor de twee korte afstanden. De inschrijfkos ten bedragen viergulden voor volwassenen en driegulden voorjeugdlopers. TIm voor 4m« rubriek kun! u doorgaven aan da «portra- dakfie van der® kranl, poetbua 110,3130 AC Vlaardingen. De «portredaktla la overdag talafonlach boreikbaar onder nummer 010-4345209 en in do avonduren onder nummer 010-4120705. DONDERDAG 7 JANUARI Volleybal; 1S.00 BrfenenoordShell (dj, 19.30 Sunlight DDL2 (h), 21,15 ShellSunlight 2 (h). VRIJDAG 8 JANUARI Beeketbal; 19.15 DAS— Semen turn/Green Eagles (cf); Bil jarten: 1900 DVK73 AApollo'75. 19.00 WVA—DVK73 C, 19 00 S en V— ApoIlo"75; Volleybal: 21.15 Zwijndreeht Holy (d)^Q.OO VarsJ/CW 5—Sunlight (d|. door PAUL VAN DEN BOSCH Schiedam DWS kan zich sinds gisteravond volle dig op de competitie gaan richten. In de bekercom petitie werd het door Datateam/Foreholte de pas afgesneden: 15-19. Het bekerduel tussen DWS en Foreholte was een treffen tussen twee ambitieuze ploegen, die na drukkelijk naar de eredivisie lonken. Planning Alleen het tempo, waarin de stap naar het allerhoogste plateau zou moeten worden genomen, ver schilt. DWS wil op de langere termijn het top-niveau bereiken en wil dat bewerkstelligen vol gens een door coach Nol Ver- hoeff en voorzitter Huib Zand wijk nauwgezette planning. Achter de schermen wordt al ge tracht de gewenste versterkin gen bijeen te brengen. Foreholte echter wil dit seizoen reeds ten koste van alles de champagnef lessen ontkurken en heeft haar sponsor uit de automatiserings branche stevig in de buidel doen tasten. De komst van ex-bonds- coach Jan Keeskeméthy naar Voorhout was het gevolg. Het tweede resultaat van de koop- zucht was gisteren in de redelijk bezette Margriethal onder de lat te bewonderen. Karina Bruins, die in het Nederlands team het doel verdedigt, liet zien, waarom ze de keeperstrui met de natio nale leeuw mag aantrekken. De internationals Marian Bult en Christine Knigge kwamen in de bekerwedstrijd niet in actie, om dat hun overschrijvingspapieren het bondsbureau nog niet had den bereikt. „En als die twee Oranje-speelsters daadwerkelijk speelgerechtigd zijn, dan verlie zen we geen partij meer", voor spelde Keeskeméthy. Marian den Hartog, cirkelspeel ster van DWS, in balbezit tegen Foreholte. DWS ondervond dat het streven naar eredivisie-niveau zich bij Foreholte in een veel verder sta dium bevindt dan bij de eigen ploeg. De Voorhoutse aanval was gevarieerder en fysiek ster ker, de verdediging hechter en harder. Foreholte liep na rust (5- 10) snel weg naar 9-18. Onder meer vijf treffers van Janet Eg- gelmeyer in de laatste tien minu ten zorgden er voordat de eind stand een voor DWS iets roos kleuriger aanblik kreeg. „Maar", wierp Jan Keeskeméthy tegen, „aan het eind liet ik mijn bank- speelsters spelen. Als we niet wisselen, winnen we met vijf tien doelpunten verschil". De emotionele Tsjechoslowaak liet na afloop nog even zijn licht schijnen over de Schiedamse te genstander. „Het is een jonge ploeg met veel mogelijkheden. Maar er moet ongelooflijk veel verbeterd worden. Ze lopen maar van links naar rechts zon der .echt oog te hebben voor het doel. Het handbal in Nederland is echter in zijn totaliteit zo. Het probleem is, dat ais handbalsters in Nederland in de ere- of eerste divisie spelen, ze meteen denken dat ze op wereldniveau spelen. Maar ik zou het eerder willen omschrijven als ontwikkelings hulp." Zendeling D®2<; zomer werd de handbalfa- nr at Keeskeméthy voor vier sei- zoj nen vastgelegd door Forehol te cm als zendeling in Voorhout zijr- op Oosteuropese leest-ge schoeide handbalevangelie te verkondigen. Volgens de op zijn speelsters uiterst kritische ex- bjmdscoach reeds met resultaat. ,£lechter dan toen we begonnen kan het niet gaan. Twee maan;. den geleden was het niks. Nu is het ook nog geen topniveau^-"' maar er is een duidelijke verhei*,; tering." Het einddoel is de eredi visie, wat iets minder schriL af.--, steekt tegen het handbalverlês den van Kecskémethy dan-de huidige verblijfplaats, de eerster' divisie A. Het is derhalve niet verwonder-» lijk dat Huib Zandwijk c.s. met gespitste oren naar de Tsjecho slowaak luisterden, toen hij zijn'- succesplanning openbaarde; Zandwijk is het immers waard." dat bet een en ander in de specif fick Schiedamse situatie wordt, gecopieerd. Schiedam UVG bekert mor-- genavond in de Schiedamse Margriethal (aanvang 20.00 uur)/ tegen het damesteam van-j VELO. De ploeg uit Wateringen komt evenals de equipe vanv. Leon Luysterburg uit in de éecr' ste- divisie B. In die competitie; staat UVG derde (15 punten uit- 11 wedstrijden, terwijl VELO de" zevende plaats bezet met 11 uit ii. s:' Het bekerduel heeft bovendien extra cachet gekregen daar de: vorige ontmoeting - het competu tieduel op 22 oktober in Wate-. ringen - met een rel en een pro.- testzaak van UVG-zqde eindig de. In de laatste minuut veran-; derden 'de scheidsrechters eert UVG-penalty in VELO-balbe- zit, omdat Ingrld Dulfer haaf'tijdt vanaf zeven meter overschreed. De UVG'ster beweerde echter het fluitsignaal niet te hebben, gehoord door het lawaai op de tribune. Het protest werd dopr; de NHV in eerste instantie afge-i wezen. UVG gaat hiertegen in hoger beroep. Jf*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2