umm mmm mmmi gillis PvdA torpedeert collegevoorstellen tot. Meubeltransport Nieuwe procedures legen bebouwing IPut en Dijkzicht Soepele aansluiting op Buitensluis Moerman viert nieuw succes Hafkamp besluit vandaag over Huysmans-expositie VLAARDINGS OAOOIAD SCHIEOAMSCHE COURANT VA D en SGP stappen op COALITIEPARTNERS ROLLEND OVER STRAAT Duurste huis in de regio Buurman overmeestert inbreker 'Arrestatie in kledingroof li Nagron zet Elementmn op eigen benen Huysmans- diseussie herinnert aan boodschap Van der Veer □WOTERWEG DONDERDAG 7 JANUARI Ifiegionale redactie: Breds Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AG Vlaardingen. Teleloon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 ^"•Vlaardingen Inwoners van -fVÏaardinger-Ambacht gaan 'J een Arob-procedure beginnen Stegen de bijgestelde bouwplan nen voor 110 bejaardenwonin- pgen in de Put en het Dijkzicht C*Tegen het eerste, uit 1981 da terende, ontwerp van architect •ipietro P. Hammel werden ,'rcuim honderd bezwaarschrif- "ten ingediend. Zijn 'uitgekie nde' bouwplan kan opnieuw op Cfel verzet rekenen, waar schuwt de bewonersgroep Put en Dijkzicht in een open brief aan de Vlaardingse gemeente- raad. Ambacht is niet tegen bebou- •wing van de twee al 25 jaar •[braakliggende terreinen, maar «vindt het ontwerp voor de ou derenwoningen niet passen in ide omgeving. De woonblok- jljcen, eerder vergeleken met de 'reusachtige flat De Peperklip In Rotterdam, zijn nog steeds (te hoog en te 'massaal'. Omdat {inspraak in de plannen niet jlmeer mogelijk is, blijft de be- ,'woners niets anders over dan J naar de Arob-rechter te stap- jpen. „Iets waar wij als positief "ingestelde Vlaardingers be paald niet blij mee zijn". '.Ambacht blijft Hammels plan als schadelijk voor de wiik be schouwen. Een dertigtal wo ningen in de Voorstraat wordt 'aan twee kanten ingesloten rdoor bouwblokken van vijf en ,zes lagen. Die straat kun je ?dan net zo goed slopen, sneert |de bewonersgroep, die ook vindt dat de-gestapelde bejaar- denwoningen afbreuk doen »aan molen Aeolus, die niet zo dang geleden 'gevoelig' werd (gerestaureerd. Daarnaast -'noemt de bewonersgroep het merkwaardig, dat de gemeente •'de plannen voor de Put en het Dijkzicht wil doorvoeren op een 'moment dat het karakter van de-toekomstige bebouwing van— het. Buizengat nog niet vast staat. Volgens de bewoners liggen er oneigenlijke motieven aan de plannen voor de Put en het Dijkzicht ten grondslag: de ge meente zou alleen "maar zo'n haast hebben, omdat de dure grond na een kwart eeuw nu eindelijk zijn geld eens moet oporengen. „menen net niet om een zo ernstige zaak ging, zou het van enige humor ge tuigen. Maar in het licht van een bouwplan, dat wellicht een eeuw op één van de mooiste plekken van Vlaar dingen moet staan, kan het niet anders worden gezien dan als een enorm brevet van. on vermogen", schrijven de be woners aan de gemeenteraad. Overigens is niet alleen Am bacht gekant tegen het ont werp. Ook de architect heeft wel eens gezegd zich te kun nen indenken, dat de wijk er niet blij mee zou zijn. De wel standscommissie liep ook niet over van enthousiasme, maar gaf uiteindelijk het verzet op. Het duurste huis in de regio. Ma kelaardij De Witte in Vlaardingen gaat ervan uit, dat de villa aan de Prins Alexanderlaan 17 dat predi kaat wel verdient. De droomvilla, die een Hollywood-allure wordt aangemeten, mag voor 900.000 gulden (kosten koper) van eige naar veranderen. De heer Ander son van makelaardij De Witte kan uit zijn herinnering geen pand in de regio opdiepen, waarvoor meer geld moest worden neerge teld. Wat krijgt de koper voor dat geld? Bijvoorbeeld vijf slaapka mers, waarbij even zoveel badka mers horen. Maar ook een zwem- kamer, die vla een schuifpui van de woonkamer is gescheiden, in het inpandige zwembad worden lucht, vochtigheid, niveau en tem peratuur volautomatisch gere geld. Dat alle vertrekken aircondi tioned zijn, zal niemand verbazen. Vlaardingen De VVD en klein rechts verlieten van nacht de raadszaal, voordat de vergadering van de ge meenteraad was afgelopen. Een derde amendement van de PvdA leidde tot een vierde schorsing van de vergadering. Burgemeester en wethouders moesten opnieuw overleggen. „En wij kunnen weer een half uur op de gang gaan staan' zei SGP'er Rien Lensvelt. „Ik denk er niet aan". Zijn WD-collega's hadden ook meer dan genoeg van de merk waardige voorstelling. Het amendement leek de schorsing nauwelijks waard. De PvdA wide twee posten in de begroting verhogen met de somma van een gulden, om in het kantoor van gemeente werken en de energiebedrijven aan de Hoflaan een extra deur te maken. Die deur zou de buurbedrijven moeten ver binden. Een vreemd amendement, dat alleen maar te verklaren was uit het feit dat de PvdA ontstemd was over een nieu we begrotingsoverschrijding. De interne verbouwing bij de dienst gemeentewerken wordt aanzienlijk duurder, omdat meteen maar het lekkende dak wordt gerepareerd. „En dat is geen interne verbouwing", zei Ranshuïjsen. VVD en SGP wachtten het slot van de schorsing niet af. Zij hadden genoeg van 'die on2in'. Ook binnen de PvdA besefte men wel degelijk, dat de verhouding binnen de coalitie van PvdA, CDA en VVD er na gisteravond piet beter op is geworden. „Dit ziekt natuurlijk door", zei de voormalig PvdA-wethouder Kees van der Windt. „In de volgende raadsvergadering komt vast en zeker de WD met zo'n soort actie". PvdA-burgemeester Fred van Lier is boos op zijn partijgenoten^ in de Vlaardingse gemeenteraad. Vlaardingen Tot twee maal toe torpedeerde de PvdA gisteravond in de Vlaardingse gemeente raad voorstellen van het college van' burgemeester en wethouders. De twee wethouders van de PvdA in dat college, Bas Gou- driaan en Arij Maarleveld, steunden die acties. Voorstellen voor een verhui zing van de dienst gemeente werken en een interne ver- bouwing van het stadhuis wer den op losse schroeven gezet. De coalitiepartners CDA en VVD waren woedend. „Een grote schande", sprak liberaal George Neijssei, „beneden elk fatsoensniveau!" Een woeden de. VVD-fractie verliet uitein delijk uit protest de raadszaal. Tot twee keer toe slaagde de PvdA er met steun van SP, PSP en DS6 in de voorstellen van burgemeester en wethou ders te wijzigen, VVD'er Neijs sei sprak van 'amendementen van wantrouwen' en hij vond het te dwaas om over te pra ten, dat de PvdA-wethouders die amendementen steunden. Het CDA uitte zich bij mondde van fractieleider Aart Kool en Cees Bot wat voorzichter, maar was ook allerminst ge lukkig met de gang van zaken. Maar de PvdA meende aan het slot van de avond, dat zij grote fouten van B en W had rechtgezet In het eerste PvdA-amende- ment werden burgemeester en wethouders gevraagd een kre dietaanvraag voor verhuizing van een deel, van.de dienst ge meentewerken nog een maandje in de la te laten lig gen. Die kredietaanvraag was vervat in een voorstel om de vervuilde grond onder de voormalige gasfabriek aan de Hoflaan te saneren. Op dat terrein heeft gemeentewerken een opslagplaats voor zand en strooïzout. Die zou moeten verhuizen, naar een terrein aan de Burgemeester Heus- denslaan. FvdA'er Gerard Boender vond, dat burgemeester en wethouders maar met een slordig voorstel waren geko men. Wethouder Bas Goudri- aan gaf toe dat hij 'geen defi nitief inzicht kon geven' in de kosten van de verplaatsing van gemeentewerken. Hij er kende ook, dat over de om vang van de nieuwbouw nog weinig kon worden gezegd. Hij t vond het amendement van de PvdA zo gek nog 'niet. Maar "VVD'er Neijssei vond het te dol dat de PvdA-wethouder zijn eigen voorstel aan de raad wilde wijzigen. Tumult Het eerste Pvd A-amendement werd aangenomen en dat gaf wat scheve gezichten bii de coalitiepartners CDA en VVD, maar het echte tumult in de raad begon pas bij het tweede amendement. Een interne ver bouwing van het stadhuis, die voor honderdduizend gulden in de begroting was opgeno men, bleek volgens het voor stel van B en W vier keer zo duur te zijn. Dat vond de PvdA te gortig. Fractieleider "John Ranshuij- sen kondigde aan dat zijn par tij niet van plan was de begro tingsoverschrijding zo maar te accepteren. „De politiek gaat de boer op om allerlei groepen in de Vlaardingse samenleving ervan te 'overtuigen dat zij moeten bezuinigen, en dan zouden wij hier drie ton meer uitgeven dan op de begroting stond. Dat gaat niet aan, dat is principieel onjuist en niet te verkopen". SP'er Remi Poppe constateer de, dat de PvdA tot twee keer toe zijn eigen wethouders te rugfloot. „De coalitie functio neert slecht", zei hij. Met dat laatste was de PvdA het eens. Want hoewel het college al in oktober wist dat zij aan hon derdduizend gulden lang niet genoeg had voor de verbou wing in het stadhuis, werd dat bedrag een maand later toch opgenomen in de begroting. Burgemeester Fred van Lier verdedigde het voorstel met verve. Hij betoogde, dat de se- Groenelaan in Schiedam: Schiedam Het stadsvernieu wingsplan voor de Ridder kerksestraat en omgeving be perkt zich niet tot de vraag, of en waar er gesloopt moet worden en wat voor woning bouw ervoor in de plaats moet ■komen. Ook de verkeersaf wikkeling wordt in het plan ;betrokken. Daarom zijn er op '.de informatieavond van aan staande maandag in de Lelie- istraat 10 beduidend meer Gor- vzenaren te verwachten dan enkel de bewoners van de Ridderkerksestraat, de Lek straat en de.Den Bommelse- straat. Ook winkeliers uit de Groenelaan zullen benieuwd zijn. Het Wllhelminaplein krijgt een geheel andere gedaante. Dat is al enige tijd bekend, maar er blijken nog steeds be- SchiedamNa een fikse vecht partij slaagde een bewoner van de Christiaan Huygensstraat er gisteravond in een inbreker te overmeesteren. De dader werd betrapt in een benedenwoning, waar een buurman poolshoogte kwam nemen omdat hij gestom mel had gehoord. De dief verzet te zich hevig, maar moest uitein delijk het onderspit delven. De politie nam de inbreker, een 31- jarige Schiedammer, vervolgens mee naar het bureau. '.Utrecht/Schiedam De politie 'van Utrecht heeft woensdaga vond een. 47-jarige inwoner uit die stad gearresteerd, die in Schiedam een partij kleding ter waarde "van 500.000 gulden zou hebben gestolen. De Utrechte- naar zou dinsdagavond ïn Schie dam met een vrachtwagen, bela nden met 700 dozen T-shirts en -pyjama's, aan de haal zijn ge- 'rgaan. Het onderzoek van de ^Schiedamse politie leidde naar '-„de man in Utrecht, die bij zijn - woning werd aangehouden. De „~dozen met kleding werden aan getroffen in Nieuwegein. Van de ^vrachtwagen ontbreekt nog elk -spoor. woners te zijn die nergens van weten. Het is de bedoeling van de gemeente Schiedam om de Groenelaan door te trekken naar de Lekstraat, zodat vanaf hier direct aansluiting op de Buitensluis bestaat. Hiertoe zal de rijbaan op het Wilhelmina- plein worden verlegd. De Poeplaan, zoals Gorzenaren het stukje Groenelaan tussen café Corry Dick en het Wil- helminaplein noemen vanwe ge de paardenstal die hier vroeger was, wordt aan één zijde gesloopt, evenals wonin gen aan de Ridderkerksestraat en de Lekstraat. Daardoor komt ruimte vrij voor een nieuwe weg tussen het Wilhel- minaplein en de Buitensluis. Deze nieuwe weg zal veel ver keer te verwerken krijgen. Zo hoopt de gemeente de overlast in andere straten terug te brengen. Met name de Den Bommelsestraat, waarvan veel autorijders, ook vrachtwagen chauffeurs, gebruikmaken, zal dan geen 'ontsnappingsroute' meer hoeven te zijn en deze straat wordt dan ook aan de zijde van het Wilhelminaplein afgesloten. Bewoners kunnen dan bij de Nieuwe Maasstraat hun straat in en uit rijden. Huizen aan de Nieuwe Maas straat, vanaf kruidenier Toon de Leede tot aan het hoekpand van de Den Bommelsestraat, worden gesloopt, evenals alle woningen tussen De Leede en café Corry Dick aan de .Lekstraat. Het café blijft. Of een rijtje huizen aan de Rid derkerksestraat, waar de be woners niet weg willen, ook kan worden gehandhaafd, wordt nog onderzocht. Op tekeningen heeft de ge meente aangegeven hoe zij zich de nieuwbouw voorstelt. Ook hierop is maandagavond vanaf acht uur inspraak moge lijk. Dokter Moerman had gisteren op zijn 95e verjaardag nog een re cent succes te vieren. Sinds kort heeft het ziekenfonds Azivo de Moerman-therapie in zijn zieken fondspakket opgenomen. In steeds bredere kring begint de vi sie van de Vlaardingse huisarts en kanker bestrijder erkenning te krijgen. Zodat Cornells Moerman eindelijk zullen de mensen inzien, gisteren in herinnering kon bren- dat een gezonde leefwijze en ge- gen, wat hij vijftien jaar geleden zonde voeding de beste garantie op zijn 80e verjaardag al zei: „Uit- ziin van ziekten vrij te blijven". D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUI2NGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groenelaan 7-9 Schiedam Tefctocn 010-4268071 0104283045 0104265616 Schiedam De kans is aanwezig, dat de tentoon stelling 'Huysmans en Schiedam' voortijdig wordt beëindigd. Vandaag heeft wethouder voor cul tuur Luub Hafkamp in het Stedelijk Museum een gesprek met de directie. Maar hij heeft PSP/PPR- raadslid Bart de Leede reeds laten weten, dat als Joris-Karl Huysmans in derdaad zulke bedenkelij ke uitspraken heeft ge daan als gisteren in het RN werden geciteerd, dan wat hem betreft de expo sitie over deze Franse schrijver beter kan worden gestaakt. De Lee de en zijn PvdA-collega Ton de Vos zijn voor on middellijk afbreken. Vandaag verwacht men een besluit van de VVD-wethou- der, die door de museumdirec tie niet op de hoogte was ge steld van Huysmans' uitlatin gen zoals over 'joods ongedier te'. De directie had daar wel kennis van, op het moment dat tot de tentoonstelling werd besloten. Hafkamp vindt wel, dat hierover met hem beraads laagd had moeten worden. VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk wil zijn wethou der niet in verlegenheid bren gen door nu al een hard stand punt te verkondigen. Hij be pleit kalmte. „We moeten Luub Hafkamp voorzichtig zijn met onbekook te meningen. De uitspraken van Huysmans moeten we af spiegelen tegen de opvattingen in zijn tijd. Was hij toen ook fout? De toenmalige roomse kerk had bepaald pikante op vattingen over het jodendom, en misschien was Huysmans daar gewoon een exponent van". Verhulsdonk kan zich voor stellen, dat talloze schrijvers van vroeger nu énders zouden schrijven. Hij wil ook Huys mans eerst bezien in de con text van die tijd, alvorens te 'oordelen over de expositie. Hetzelfde vindt CD A-raadslid Els Hellwig. Zij was vanoch tend nog niet op de hoogte, maar zal zich in de affaire ver diepen. „Ik ben nog bij de ope ning van de expositie geweest. En als je dan ineens zoiets hoort... ja, dan schrik je wel". eretarie van de gemeente Vlaardingen in de loop der ja ren al 28 arbeidsplaatsen had ingeleverd. Daarmee werd 1,4 miljoen gulden bezuinigd. „Dat betekent, dat bij tijd en - wijle de organisatie in het stadhuis kraakt in zijn voe gen", zei Van Lier. De burge meester vond dat de ambtena ren de verhuizing, die de inde ling van het stadhuis veel logi scher zou maken, hebben ver diend. „Daarom^, hebben wij met enige schroom, heus, toch dit voorstel ingediend". Waardigheid Van Lier herinnerde eraan, dat het veel te lage bedrag van honderdduizend gulden onder een vorig college, met een PvdA-wethouder op financiën, was geraamd. Een opmerking 'die dezevorigewethouder, IJsbrand van der Velden, in het verkeerde keelgat schoot. „Niet de wethouder van. finan ciën, maar het college heeft dat bedrag geraamd", protes teerde hij. I Van Lier werd boos, zei dat hij de wethouder voor financiën niet had genoemd en dat hij zich 'hier geen oor aan liét naaien'. Waarop Van der VeL den de burgemeester nog- tot grotere woede bracht do.or hem tot kalmte te manen. „Een beetje waardigheid, bur gemeester', 2ei de PvdA'er. En Van Lier schoot uit zijn slof. „Die waardigheid wil ik dan van de PvdA weieens zien". Met een minieme meerderheid van 18 tegen 17 stemmen werd het Pvd A-amendement aange nomen. Meer dan honderddui zend gulden krijgt het college voorlopig niet voor de interne verbouwing. „Dat voorstel wordt een jaar getraineerd", zei een boze Van Lier, ruim een uur na middernacht. Maassluis In verband met haar heroriëntering op de ker nactiviteiten (vastgoed, indus trie en handel) heeft Nagroh de industriële bouwmaat schappij Elementum verzelf standigd. De activiteiten, in hoofdzaak produktie en montage van be tonnen woningcaseas en aan neming, zijn ondergebracht in een nieuwe vennootschap on der leiding van de huidige di rectie. Dit bedrijf, Elementum BV, js gevestigd in Maassluis, aldus Nagron. I Schiedam Je woont in de Huysmansstraat en je stoort je aan bepaalde uitspraken van Joris-Karl Huysmans, Is dat leuk? Vertel je kennissen graag waar je woont? Je vraagt je at, of de gemeente Schiedam zich destijds, bij de vernoeming, soms kon vinden in de omstre den uitspraken van Huysmans. Het is vanwege een dergelijke gedachtengang, dat twintig jaar geleden PvdA-raadslid Ruurd van der Veer er her haaldelijk op wees, dat nieuwe straten eigenlijk niet meer naar personen moesten worden vernoemd. Altijd in de geschiedenis zouden over men sen, die geëerd werden door een straat naar ze te vernoe men, feiten kunnen opduiken die hen in een ander daglicht stelde. Om bij voorbaat een rompslomp met straatnaam wijzigingen te voorkomen stel de Van der Veer voor om neu trale straatnamen tekiezen. En geruime tijd heeft Schie dam met die boodschap reke ning gehouden. Ten oosten van Kethel kwam nieuwbouw, met straten als Laagland, Hooiland, Oever en Weide. In Woudhoek ontstond de Botenbuurt, met namen als Tjalk, Grundel, Gal joot en Hoogaars. Maar nu deze week in de Schiedamse politiek weer ge refereerd zal worden aan de visie van Van der Veer, naar aanleiding van de in opspraak geraakte Huysmans-tentoon- stelling in Schiedams Stedelijk Museum, gebeurt dat wel op een moment dat het beleid om straten niet naar personen te vernoemen allang weer verla ten is. Uit Van der Veers eigen partij, de PvdA, kwamen in de jaren zeventig enkele voorstel len om nieuwe straten in Woudhoek-Noord te vernoe men naar verzetshelden (de Geuzen) en naar feministen en die voorstellen werden in gewilligd. Overigens dient nierbij vermeld dat er ook stra ten werden vernoemd naar oude ambachten, en naar kaste len. De boodschap van Van der Veer zal opnieuw een rol gaan spelen, want Schiedam staat zowat aan de vooravond van de stadsuitbreiding in Spaland. Het is afhankelijk van de ont wikkelingen rond Zestienho ven hoewel woningen er ko men op deze enorme lap opge spoten havenslib, maar dat er tientallen straten nog te ver noemen zijn, is duidelijk. In een nieuwe wijk is de discussie nog open; dat in Schiedam- Oost, waar alle straten naar uitvinders en geleerden zijn genoemd, ook een enkele nieu we straat naar zulk een weten schapper wordt vernoemd (Kepler), daar zou ook Van der Veer niet wakker van liggen. Een ander vraagstuk is, reali seert men zich in politieke kring, dat als de gemeente de moed heeft straten naar schrij vers, toneelspelers, musici, schilders enzovoorts te vernoe men en dat is in het grootste deel van de stad gebeurd V. dat de gemeente er dan ook niet voor dient terug te deinzen.' om een straat om te dopen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1