Geld overval gebruikt om gokschulden af te lossen Sportfondsenbad dicht Liduina-biograaf Stolk: 'Hafkamp is opportunist' VIAARDINGS DAGBLAD SCH1EDAMS0HE COURANT NIEUWE WATEBWEfi COURANT Meisjes betrapt 1 Vogelasiel druk met slachtoffers olieramp Onderzoek naar winkel moskee Twintig maanden geëist tegen Vlaardinger Kluis gekraakt Geen Huysmans, wel knipsels Zwembadplan van wethouder Hafkamp: 8lf§s Turkse jongeren groep rekent op volle zaal Inbreker bekent Brouwer moet CD- bakken teruggeven WOENSDAG 13 ÏANUAEI Regionale redactie: Etarfe Havenstraat 6, 3131 8C Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, 435055? - sportredactie: 4345209 Rotterdam De Rotterdamse officier van justitie mr. D. Hart heeft tegen een 33-jarige Vlaardinger 20 maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes voorwaardelijk. De man had op 7 oktober 1985 sa men met een man uit Spijkenisse en een Moor drechtenaar bijna 140.000 gulden verdeeld. Het geld was afkomstig uit de kas van het Goudse Ka- bobankfiliaal aan de Ruigenburg. De man uit Moordrecht was net na openingstijd die maandagochtend het bankgebouw binnenge drongen en over de balie gesprongen. Vervolgens had hij een medewerkster gedwongen de bossen bankbiljetten in een vuilniszak te stoppen. .Eén van de mededaders had met een namaak-uzi en een pistool (eveneens imitatie) het overige perso neel en de cliënten in bedwang gehouden. De 33- jarige Vlaardinger zat ondertussen in een gestolen auto en wachtte met draaiende motor op zijn kor nuiten. Lange tijd heeft het drietal genoten van de weel de, De Moordrechtenaar ging van de buit met en kele familieleden op vakantie naar Indonesië en trouwde daar. De mededader uit Viaardïngen kocht zijn gokschulden af en verzekerde zich van een regelmatige portie cocaïne, waaraan hij toen tertijd verslaafd was. Het leven van de bankover vallers kabbelde zo rustig voort. Toch ging het fout. De kiem daarvan iag op een familiefeestje in Dordrecht Terwijl ooms en tan tes over ditjes en datjes keuvelden, werd aan de andere kant van de woonkamer het plan gesmeed voor een nieuwe overval op het Rabofüiaal in winkelcentrum Bloemendaal. Zenuwachtig de rook van zijn sigaret uitblazend aan de Raam in Gouda woonde een platte- grondje van de Rabobank aan de Ruigenburg op een stukje papier. Zijn zwagers hadden hem ge vraagd of hij niet 'een makkelijke bank' wist voor een overval. En dat wist de man uit Moordrecht wel, die voor ziin bemiddeling en het verdonkere manen van de bivakmutsen en namaakwapens van de Brïenenoordbrug gegooid later 9000 gul den ontving. „Je kunt er zo 150.000 gulden meene men", vertrouwde hij de Dordtse familieleden nog zachtjes toe. De Dordtenaren namen het advies aan, betrokken nog een kennis uit Moordrecht in het plan en na een kijkje vooraf aan de Ruigenburg sloeg het drietal op 13 november 1986 zijn slag: 99.000 gul den was de buit. Het Bloemendaalse bankfiliaal werd vervolgens onder een aantal jonge criminelen uit Dordrecht nog een keer 'doorgegeven' en op 7 september van het vorig jaar werd dezelfde bank voor de derde keer in drie jaar beroofd. En deze daders, verantwoordelijk voor vijf over vallen op banken en postagentschappen, werden door de politie van Oosterhout eind september ge arresteerd en daarmee kwam ook de eerste over val aan het licht. De daders, die gisteren voor de Rotterdamse rechtbank verschenen, waren slechts verantwoor delijk voor 'maar' één bankoverval en de officier toonde opvallend veel begrip voor de achtergron den van de overvallers. Het 'leven tussen twee culturen' van de Moor drechtenaar en het feit, dat de overvallen al ge ruime tijd geleden zijn gepleegd, waren voor Hart reden af te wijken van het 'gebruikelijke tarief'. Voor de verdachte uit Vlaardingen had Hart een onvoorwaardelijk deel van veertien maanden in gedachte. De derde verdachte van de eerste over val. een 40-jarige man uit Spijkenisse, hoefde nog niet voor te komen. Hij is de enige van de vijf overvallers, die ontslagen is uit voorlopige hechte nis; zijn raadsman heeft bezwaar gemaakt tegen de dagvaarding. De raadsman van de Vlaardinger benadrukte in zijn requisitoir, dat de Vlaardinger zijn criminele verleden heeft afgezworen: „Mijn cliënt heeft op eigen initiatief cursussen gevolgd en is eveneens, zonder hulp, van het gokken en het gebruik van drugs afgekomen. Als bij nu weer voor een lange tijd in de gevangenis wordt gezet, dan komt hij weer op het slechte pad1'. Uitspraak over dertien dagen. Maassluis Drie meisjes wer den in winkelcentrum Ko ningshoek aangehouden, toen zij in een winkel werden be trapt bij het wegnemen van kleding. De meisjes, 17, 18 en 19 jaar en afkomstig uit Schiedam en Vlaardingen, wilden in de middagpauze van school hun slag slaan, maar het trio werd door oplettende personeelsle den van de winkel betrapt. Uit de personeelsruimte van dienstencentrum De Vloot werden enkele portemonnees gestolen. De buit bedroeg slechts enkele guldens. Een vrouw, die aan het winke len was in Koningshoek, miste na het doen van boodschappen tien giro-betaalkaarten. Ver moedelijk heeft een zakken roller de kaarten tijdens het winkelen ontvreemd. Een kledingzaak op de Markt in Maassluis werd voor ruim 900 gulden gedupeerd. Onver laten gooiden de winkelruit in en gingen er met twee kos tuums, stropdassen en over hemden vandoor. Maassluis Inbrekers wisten vannacht de kluis van Duk dalf Meubelen aan de Indus trieweg in Maassluis te kra ken. Ze konden via het verbreken van de nooduitgang het pand binnen komen. Eerst werd ge probeerd de kluis in het kan toorgedeelte te forceren. Daar slaagden de inbrekers niet in. Een poging om een andere kluis, die elders in het pand stond, open'^te breken lukte wel. De dieyen gingen er met 7200 gulden vandoor. Schiedam Wethouder Hafkamp zal geen initia tieven nemen om de afge- p broken Huysmans-exposi- tie te heropenen. Uitslui tend en alleen, als er uit de politiek nadrukkelijke signalen komen dat 'Huysmans en Schiedam' weer open moet, zal hij een en ander in overwe ging nemen. {Maar zulke signalen zijn niet te verwachten. Wel zal PvdA- raadslid Ton de Vos volgende week dinsdag de gang van za ken in het Stedelijk Museum aan de orde stellen. Hij vindt het onverkwikkelijk dat mu seumdirecteur Hans Paalman de wethouder heeft gepas seerd, door relevante informa tie over Huysmans te verzwij gen. Burgemeester en wethouders hebben gisteren in hun weke lijkse vergadering geen be hoefte gezien om thans nader op de affaire in te gaan. Ook over de houding van Paalman, die een door Hafkamp aanbe volen alternatieve tentoonstel ling vierkant heeft geweigerd, is met het oog op de geplande commissievergadering geen besluit genomen aldus deel de een gemachtigd woordvoer der van de gemeente heden ochtend mee. In het museum is nu een expo sitie te zien van kranteknip sels over de Huysmans-affaire. Zie ook pagina 19. MlHirTWI Medewerkers van het vogelasiel dienen de oiievogels antibiotica toe. yfc Schiedam Het Schie dams vogelasiel is druk in de weer met de ver zorging van 86 vogels, slachtoffers van de olie lozingen voor de Neder- lanse kust. De vogels zijn er, zegt voorzitter Hendrik-Jan Dijkerman van de stichting Vogel asiel. beroerd aan toe. Hij geeft de met olie be smeurde beestjes weinig kans van overleven. De vogels exdereen- den, zwarte zeeëenden, zeekoetenfuten, een roodkeelduiker en een toppereend zijn naar het asiel op volkstuinen- complex Vijfsluizen ge bracht, omdat het vogel asiel in Hoek van Hol land met 500 vogels tot de nok toe gevuld is. Alle vogelasiels aan de kust zitten propvol met slachtoffers van de olie lozingen op de Noordzee. De vogels krijgen in het Schiedamse asiel, voor dat zij worden schoonge maakt, vier dagen de tijd om aan te sterken. „De meeste hebben al da gen geen voedsel gehad", zegt Dijkerman. Tijdens die eerste vier dagen krijgen de vogels voed sel, een wormenkuur en antibiotica. Vijf mede werkers van het asiel ne men die verzorging voor hun rekening. Zaterdag wordt het heel wat drukker in het asiel. Leden van de vogelwerk groep van de Koninklij ke Nederlandse Natuur historische Vereniging helpen dan bij het schoonmaken van de vo gels. Daarna duurt het nog zeker drie maanden voor de vogels weer vrij- ^■é'7'? i'v? gelaten kunnen worden: die tijd hebben zij nodig om hun aangetaste ver- enpak weer waterdicht te maken. Dijkerman is uiterst pes simistisch over de over levingskansen van de vogels. ,JZe zijn ernstig verzwakt en zitten gru welijk onder de olie. Maar wij doen ons best". Zeker een aantal van de vogels zal de ramp niet overleven. Dijkerman: Het is absoluut ondenk baar, dat alle 86 vogels bier levend uitkomen opgeiopen, dat er volgens Schouten sprake is van een onhoudbare situatie. Of het personeel van het Sportfond sen, na een eventueel akkoord tussen Hafkamp en zijn onbe kende gesprekspartner, auto matisch bij het nieuwe bad Groenoord in dienst kan ko men zoals de gemeente be weert waagt Schouten te betwijfelen. „Als Groenoord een particulier bad wordf7zal de eigenaar ongetwijfeld zelf zijn personeel meebrengen". Schiedam Het Sportfondsenbad in Schiedam moet dicht, als de plannen om bad Groenoord te vernieuwen doorgaan. Het zwembad aan de Burgemeester Knap- pertlaan kan alleen blijven bestaan, als het voor 3 mil joen gulden wordt gerenoveerd. De kans dat die kost bare renovatie doorgaat, als Groenoord een overdekt zwembad krijgt, is nihil. Het verlieslijdende Sportfond senbad zou niet met die moderne voorziening kunnen concurreren. Over de bouw van een com pleet nieuw zwembad onder handelt wethouder Luub Haf kamp momenteel met een niet bij name genoemde aannemer. Het zou om een serieuze gega digde gaan, die over een maand met een gedetailleerd plan op de proppen komt. Een nieuw zwembad is daar slechts een onderdeel van: de projec tontwikkelaar wil op de zon neweiden van het huidige bad ook een hotel, een congrescen trum en een kantoorflat bou wen. De kosten van dit com plex worden geschat op 29 tot 30 miljoen gulden. Het idee om het openluchtbad in Groenoord te overdekken is niet nieuw. Al kort nadat het begrip 'privatisering' zijn in trede deed in de politiek (ge meenschapsvoorzieningen ver kopen aan particulieren), dien de zich een eerste gegadigde aan. Verondersteld werd, ten onrechte, dat deze gelieerd was aan de restaurant- en mo- telketen Van der Valk. De af gelopen vier jaar heeft Haf kamp met nog verschillende andere kandidaten om de tafel gezeten- De onderhandelingen ketsten telkens af, omdat de gemeente te hoge financiële eisen stelde. Inmiddels is wel duidelijk ge worden, dat Schiedam blij mag zijn als de gemeente er finan cieel niet op achteruit gaat. Hafkamp onderhandelt nu vanuit de theorie van een 'budgettair neutrale' overeen komst. Dat wil zeggen dat de gemeente er niet méér geld bij in mag schieten dan de huidi ge verliezen van het Sport fondsenbad en Bad Groenoord samen. Rob Schouten, bedrijfsleider van het Sportfondsen, is ver rast dat de gemeente het lot van zijn bad heeft gekoppeld aan dat in Groenoord. Maar hij is er niet van onder de in druk: „Ik heb al vaker ge hoord dat we dicht moeten. Ei genlijk al sinds ik hier in dienst ben. Het enige wat va rieert is de termijn. De ene keer hoor ik vijf jaar, dan is het weer tien jaar Schouten is het wel met de ge meente eens, dat er snel iets moet gebeuren. De verliezen van het Sportfondsenbad en bad Groenoord zijn zo hoog Schiedam Het Stedelijk Museum Schiedam had er beter aan gedaan helemaal geen ten toonstelling in te richten over de Liduina-bio graaf Joris-Karl Huysmans. Heropening van de afgebroken expositie mag onder geen voor waarde ook maar worden overwogen. De Fran se schrijver hield er zulke verwerpelijke denk beelden op na, dat Schiedam onmogelijk met zo'n man kan koketteren. Dat vindt de Delftse psychiater Piet Stolk, die evenals Huysmans een biografie over de heilige Liduina op zijn naam heeft staan. Stolk heeft wethouder Luub Hafkamp vandaag laten we ten de artikelen in het Rotterdams Nieuwsblad, die leidden tot sluiting van de expositie, zéér te waarderen. Om die mening nog eens te onder strepen voegde Stolk in zijn brief aan Hafkamp fotokopieën bij van de bladzijden uit zijn boek De Maagd van Schiedam^waarin onder andere Huysmans' gewraakte uitlating over 'joods on gedierte' wordt geciteerd. „Je schrikt je rot als je die biografie van Huys mans leest", aldus Stolk. „Je vraagt je af hoe het mogelijk is dat die man zo serieus wordt ge nomen. Ik ben ook fel gekant tegen een Neder landse vertaling van zijn boek. Het zou ronduit beschamend zijn, als die ooit verscheen". Dat de directeur van het Stedelijk Museum, Hans Paalman, de tentoonstelling heeft opgezet, terwijl hij van Huysmans* denkbeelden op de hoogte was, vindt Stolk onbegrijpelijk. Stolk heeft ook kritiek op de houding van Hafkamp, die hij opportunisme verwijt: „De wethouder heeft de tentoonstelling gesloten, omdat hij on aangename reacties wilde voorkomen. Maar de expositie had helemaal niet mogen worden op gezet. Het was net zo dom geweest, een ten toonstelling in te richten over Goebbels, als die ooit een bezoek had gebracht aan Schiedam". Vlaardingen De Turkse jon gerengroep van buurthuis De Haven heeft voor de vierde keer in successie een Turks- Nederlands vol kscultuurfeest georganiseerd. De afgelopen drie jaar was dat feest een groot succes. Het trok honderden bezoekers. De jon geren twijfelen er niet aan, dat ook zaterdag de bovenzaal van het buurthuis zal volstromen met Turkse en Nederlandse bezoekers. Het feest begint al om zes uur. De bezoekers kunnen zaterdag genieten van folkmuziek van de groep Dostlar, dansgroepen, stukjes tweetalig toneel van de Turkse jongeren en exotische ha pies. De bedoeling van het jaarlijkse feest is, dat Vïaar- dirtgers op ongedwongen wijze kennis kunnen maken met de Turkse cultuur. De jongeren kiezen elk jaar een thema voor hun feest en deze keer zijn dat de bezuini gingen. Die hebben ook de Turkse soos in buurthuis De Haven niet onberoerd gelaten. In vier jaar werd de subsidie voor de groep meer dan gehal veerd: van 8000 naar 3000 gul den. Een volksdansgroep werd opgeheven en sazlessen moes ten als gevolg van de bezuini gingen worden geschrapt. De jongeren, die het volkscultuurfeest organiseren, met sociaal-culturerijwkster Erna Lohman. Vlaardingen De winkel bij de Turkse moskee in de Em- mastraat in Vlaardingen kan binnenkort bezoek verwach ten van de economische con troledienst (ECD). De gemeente heeft de dienst verzocht een onderzoek in te stellen naar de toestand in die winkel. Volgens omwonenden houdt de moskeewïnkel zich niet aan de normale openings tijden en is het assortiment van de winkel, die geen vesti gingsvergunning heeft, de laatste tijd danig gegroeid. Op verzoek van PvdA'er Mar» van Opijnen heeft de gemeen te de bepalingen in de winkel sluitingswet en. in de vesti gingswet detailhandel voor de raadsleden nog eens op een rij tje gezet. Die wetten kennen een uitzonderingsbepaling voor coöperatieve verensgin gen of stichtingen, die uit ideële motieven een beperkt aantal goederen verkopen. Maar de Turkse vereniging is niet in het bezit van een vesti gingsvergunning en heeft ook geen beroep gedaan op de uit zonderingsbepaling. De ECD heeft om die reden een paar jaar geleden al eens proces verbaal opgemaakt tegen de vereniging. Omwonenden zeg gen overlast te hebben van de winkel. Schiedam Met de aanhou ding van een 25-jarige Schie dammer heeft de politie elf in braken opgelost. De man werd vorige week door inwoners van Schiedam-Oost in het nauw gedreven, nadat hij in de .Christiaan Huygensstraat een schilderij had gestolen. Op het bureau bekende de Schie dammer, dat hij sinds decem ber op nog tien andere adres sen zijn slag had geslagen. In woningen, winkels, restau rants en coffeeshops maakte hij in één maand tijd 35.000 gulden buit. Den Haag - J.P. Brouwer uit Schiedam moet de CD-zoek- bakken, die hij heeft gemaakt en die nog bij handelaren zijn, terughalen en geven aan de raadsman van LIFT Verkaufs- gerate GmbH in Wenen en de verkoper van LIFT in Neder land. Op die manier kan worden ge controleerd, of er geen CD- zoekbakken van Brouwer meer in de handel ziin. Brou wer mag de zoekbakken voor compact-discs ook niet meer maken. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. J.J. Brinkhof, gisteren beslist. LIFT heeft vorige week in êen kort geding gesteld, dat de Schiedammer inbreuk maakt op het octrooi dat de Oosten rijkse firma heeft op de CD- zoekbakken. Op de zitting stel de de raadsman van Brouwer, mr. B. Fresco, dat zijn cliënt inderdaad inbreuk heeft ge maakt op het octrooi. Echter, de zoekbakken worden niet meer gemaakt, noch door Brouwer noch door de Oosten rijkse firma. De bakken zijn onhandig en te groot. Mr. Brinkhof vond dit irrele vant, omdat het erom gaat .of net oc- inbreuk is gemaakt op a. trooirecht en dat is val. fit ge-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1