D66 stort zich in de strij d om het centrum Raadslid hekelt berichtgeving in landelijke media BOS VLAARDINGS IfliBliO SCIïf öfllSCif fiiilllF llfiil WATERWEG COURANT Eindelijk erkenning voor verkeersbeleid Gewond bij- botsing 'Wie is daar?' Vier piraten uit de lucht Geen gezicht Liesveldviaduct voor deel slopen7 Autokrakers ingerekend Adres wordt maatgevend voor postbode Stroman maakt Hafkamp voor leugenaar uit Andere costa's Politie: kijk uit voor glazenwasser! Paulusschool weer opgeknapt DONDERDAG 14 JANUARI Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Bij Radio Hollandia in de Goe man Borgesiuslaan trof de politie een complete studio aan. Schiedam Politie en PTT hebben het illegale omroepcir- cuit in Schiedam gisteravond een gevoelige slag toegebracht In een paar uur tijd werden vier clandestiene radiozenders uit de lucht gehaald. Drie disc- iockeys moesten mee naar het bureau, Hun zenders en af speelapparatuur werden in be slag genomen. Nadat de Radiocontroledienst met een bestelbus vol geavan ceerde elektronica de zenders had opgespoord, deden de ambtenaren een inval. Radio Atlantis in de Boylestraat was het eerste slachtoffer. Hoewel er niemand thuis bleek, was de zender in vol bedrijf. De zender werd ontmanteld. In de Goeman Borgesiuslaan, het onderkomen van Radio Hollandia, trof de politie een complete studio aan. De 20-ja- fige eigenaar moest afstand doen van een indrukwekken de verzameling Ip's, recorders, platenspelers en tuners. Een 42-jarige Schiedammer, die in de Rhoonsestraat Radio Lo kaal bemande, werd eveneens afgevoerd naar het bureau. Daar kreeg hij al snel gezel schap van een 16-jarig meisje uit de Copemicusstraat. Zij was achter de microfoon be trapt tijdens een uitzending van Radio Randstad. Voigens de politie waren klachten van buren, die sto ring ondervonden op hun ra dio- en tv-toestellen, de aanlei ding om de piratenzenders op te rollen. Bij enkele radiosta tions was al eerder een inval gedaan. ,,'n Zootje!" Een ander woord hebben de verontwaardigde be woners van het GTB-terrein In Schiedam-Zuid er niet voor. Is eindelijk de chemische troep uit de grond, zit er weer viezigheid op de muren. En die waren juist zo smetteloos wit. Geen Gorzenees die door het Mïckelerspad loopt (dat is het verbindingssteegje tus sen de Hoofdstraat en de Greve- lingenstraat), kan om de graffiti heen. De gemeente blijkbaar wel, die heeft ondanks herhaalde ver zoeken nog sleeds geen schoon maakploeg gestuurd. „Een kwa lijke zaak dat die rotzooi maar blijft zitten", zegt een buurtbewo ner. „Wij hebben niets tegen ver sieringen, maar dit slaat nergens op. Joost mag weten wat er staat. De muren zitten aan weerskanten vol met verf. Geen gezicht in 20'n nieuwe woonwijk!" Maassluis De politie van Maassluis heeft gisteravond rond half elf twee jeugdige in woners aangehouden, die door omwonenden werden betrapt bij het stelen van een autora dio uit een wagen, die stond feparkeerd aan de Van Ruys- aelstraat. De getuigen tipten de politie, die de jongens vrij snel kon aanhouden. De autoradio bleek evenwel niet meer in het bezit te zijn van de jongens van respectievelijk 20 en 17 jaar. Een 26-jarige man uit Maassluis had zich reeds over de radio ontfermd. Ook hij werd, wegens heling, aange houden. De politie onderzoekt" momen teel, of het trio verantwoorde lijk is voor meerdere autokra ken in Maassluis. Later in de nacht konden oplettende agen ten twee Inwoners van Den Haag inrekenen. De mannen werden op heterdaad betrapt bij een poging in te breken bij garagebedrijf Wijnands aan de Mozartlaan. De mannen ston den op het punt om een ruit van de winkel in te slaan, toen zij in hun werk werden ge stoord door de surveillerende agenten. Schiedam De posterijen, in Schiedam zien zich genood zaakt een deel van hun dienst verlening in te krimpen. De adressering op brieven wordt vanaf 1 maart maatgevend voor de postbode. Daarmee komt een einde aan de uitzon- "deringssituatie, dat post die aan een huisadres was gea dresseerd, soms via de postbus kon worden afgehaald. 'Steeds meer PTT-klanten ko zen voor deze -mogelijkheid, omdat ze op die manier hun dagelijkse correspondentie in één keer konden verwerken. Het toenemend aantal aanvra gen bracht de posterijen echter in grote moeilijkheden. Vol gens de Schiedamse PTT-di- recteur N.H.C. Hamers is het risico te groot geworden, dat er fouten worden gemaakt. Al leen post, die aan een postbus nummer is geadresseerd, kan worden afgehaald. De rest wordt gewoon besteld op het huisadres zoals dat op de enve lop staat. Hamers gaat zijn klanten gra tis adreswijzigingskaarten ver strekken, zodat zij hun relaties van de nieuwe regel op de hoogte kunnen stellen. Om de pijn nog verder te verzachten geeft de PTT tot 1 februari quantumkorting op het verstu ren van deze adreswijzigingen. Het museum lijkt de bibliotheek wei. Er is een heel educatieve tentoonstelling Ie zien: van kranteartikelen. Schiedam Bart de Lee- de, gemeenteraadslid voor de PSP en PPR, heeft zich geërgerd aan de ongenu anceerdheid waarmee de Huysmans-aifaire lande lijk in de publiciteit kwam. Sommige media wisten niet wat de essen tie van .de hele kwestie was, vindt hij, èn hij-heeft zijn denkbeelden volle digheidshalve nog eens via het ANP ontvouwd. Veel hoop dat de landelijke dagbladen daar serieus mee omspringen heeft De Leede niet. Hij is geschrokken, nu hij zelf eens een keer landelijk voor het voetlicht komt, van de getoonde journalistieke on zorgvuldigheid en hij zal vanaf heden de kranten nog kriti scher gaan lezen. Feitelijk heeft hij enkel in het RN een juiste benadering van de mu- seumrel gezien. Schiedam 'Verbijsterend' vindt waarnemend museumdi- rectrice Clara Stroman het, dat wethouder Luub Hafkamp vorige week verklaarde dat hij de achtergronden van Jo- ris-Karl Huysmans niet kende en dat hij door de museum directie niet op de hoogte was gesteld, voordat hij besloot de Huysmans-exposïtie te beëindigen. In Het Parool beweert Stroman, dat Hafkamp 'van de hoed en de rand' wist. „De wethouder was én geïnformeerd én gewaarschuwd", zegt Stroman, die vanochtend ondanks haar aanwezigheid niet bereikbaar bleek te zijn voor nader commentaar. De verslaggever van Het Parool noteerde eerder deze week uit haar mond, dat ook de raadscommis sie cultuur volledig op de hoogte was. PvdA-raadslïd Ton de Vos, zelf commissielid, moet bijna lachen om zoveel onbenulligheid. „Het*enige dat wij vorig jaar te horen hebben gekregen was het tentoonstellingspro- gramma, waarop het woordje Huysmans voor kwam. Maar daar stond niets bij over de bedenkelijke kanten van die man". Zacht uitgedrukt houdt De Vos het op een 'vergis sing' van de waarnemend museumdirectrice. Stroman, ooit zelf wethouder voor cultuur, verwijt Haf kamp verder het 'Fassbinder-effeet' met de afbraak te heb ben aangewakkerd in plaats van te voorkomen. „Ik heb hem dat vorige week voorspeld", aldus Stroman. Ten onrechte In de publiciteitsgolf, die over Schiedam heen spoelde, is vol gens De Leede ten onrechte een koppeling gemaakt tussen Huysmans en Fassbinders om- 'streden stuk Het vuil, de stad en de dood. Het ging er in Schiedam helemaal niet om, legt hij ten overvloede uit, dat een expositie met antisemeti- sche tendenzen niet kon; het ging erom dat er een zeer on zorgvuldige, 'onvolledige ten toonstelling op poten was gezet die van Huysmans niets ver telde en die de schrijver daar door juist een positieve waarde meegaf, daar waar kritische opmerkingen op hun plaats waren geweest „Huysmans werd niet getoond als de man die hij waszegt De Leede. Samen met PvdA-raadslid Ton de Vos drong hij aan op onmiddellijke afbraak van de tentoonstelling. Wethouder Hafkamp had niet veel be denktijd nodig om hun ver zoek in te willigen, tot woede van de museumdirectie. Ook Hafkamp heeft zich gestoord aan de ongenuanceerdheid, waarmee vervolgens de Huys- mans-zaak werd opgeblazen. Uitzending Verbijsterd was hij na de Vpro-uitzending, waarin Huysmans' uitgever Johan Po lak het had over 'och, dat Schiedam...' en waarin deze stelde dat er in Schiedam ook eens een wethouder was die het museum wou sluiten om er een tentoonstelling van te ma ken. Klok horen luiden, klepel zoek, vindt Hafkamp. Daar is namelijk geen sprake van. Wel waren er tien jaar geleden twee jonge PvdA'ers die sug gereerden de Cobra-collectie te verkopen om met hei geld het Stedelijk Museum een gro tere sociaal-culturele functie te bezorgen. Schiedam/Vlaardingen Ne derlanders kennen over het al gemeen maar de halve waarheid over de Spaanse costa's zoals daar zijn de Brava, Blanca en del Sol. Die vakantieoorden worden te vaak slechts in verband ge bracht met strand, zee en warm te. De Bondsspaarbank wil de an dere kant belichten: het ber gachtige 'achterland en de nog niet door toerisme aangetaste witte dorpjes aan de Costa del Sol. Dat gebeurt tijdens een dia presentatie die dinsdag 19 janua ri in de Harmonie in Vlaardin- fen wordt gehouden. Om in paanse sferen te blijven worden de dia-series afgewis seld met optredens van het Spaanse danspaar Los de Mala ga. De Spanje-avond begint om 19.30 uur. De bijeenkomst wordt maandag 25 januari in De Rank in Schiedam herhaald. Vlaardingen Het Liesveldviaduet is een foeilelijke sta-in-de- weg, die op zijn minst gedeeltelijk moet worden afgebroken om de Vlaardingse binnenstad weer aan trekkelijk te maken. Dat staat-in een rap port van D66, dat vanmiddag werd aan geboden aan burge meester Fred van Lier. 'Een hart voor de stad', heet de nota. Dat hart moet volgens de opstellers worden gevormd door een nieuw theater aan een plein, ingebouwd door winkels, wonin gen, kantoren en een garage. Met de nota werpt D66 zich in wat begint te lijken op 'de strijd om het Vlaardingse cen trum*. De projectontwikke laars Wilma Vastgoed en Multi Vastgoed zetten, in opdracht van de gemeente, al vier ar chitecten aan het werk om plannen te maken voor een face-lift van de binnenstad. Maar die plannen worden door D66 naar de prullenbak ver wezen. Zij bieden volgens de democraten geen 'structurele oplossingen voor urgente pro blemen'. De partij doet de hui dige plannen om de tanende belangstelling van het winke lend publiek te herwinnen af met de woorden 'cosmetica', 'pijnstillers' en 'struisvogelpo litiek'. De sloop van een deel van het Liesveldviaduet, de bouw van een nieuw theater, meer hore ca en het verplaatsen van het busverkeer naar de Korte Hoogstraat vormen de peilers van het D66-plan. Raadslid Wil van Rijn, bestuurslid Kees Berveling en stedebouwkundï- ge Hans Vingerling zijn de makers van het plan. Zij stel len dat de binnenstad aan het veipauperen is. Van een nieuw theater in het gat, dat door de sloop van het viaduct zou ontstaan, stelt D66 zich veel voor. Dertig procent van de bezoekers van de Stadsgehoorzaal is afkomstig uit Maassluis en Maasland. „Dan is het toch interessant om in een nieuw theater de start te zoeken voor een regio naal functioneren van het cen trum". Want daar is het de de mocraten om te doen: een groeiende stroom bezoekers van buiten Vlaardingen naar de stad trekken. Met directeur Marten Putman meent D66, dat het theater aan de Schiedamaeweg niet meer voldoet aan 'de eisen van deze tijd'. Renovatie is geldverspil ling, menen Van Rijn en de zijnen. Zij pleiten voor een theaterzaal met 800 plaatsen, een kleine zaal die ook ge schikt is voor congressen en symposia, een filmhuis, een café-restaurant en een paar boutiques. Ook de WV zou in dat gebouw een plaatsje moeten krijgen. Vlaardingen De politie waarschuwt Vlaardingers voor een roodharige, be snorde glazenwasser, die drie bewoners van de Hoog straat voor 35 gulden zou hebben opgelicht. De man ging op 7 januari langs de deuren om zijn diensten aan te bieden, stelde contracten op, maar heeft tot op heden nog geer» raam gelapt. De glazenwasser sprong m een gat in de markt. De vo rige glazenwasser van de Hoogstraat is onlangs met zijn werk gestopt. Zijn klan ten konden dus wel een nieuwe glazenwasser ge bruiken. Zij betaalden voor een half jaar vooruit, maar de man kwam niet meer op draven. De drie benadeel den hebben bij de recherche aangifte gedaan van oplich ting. Zij omschreven de man als een lang, slungelig type van ongeveer 35 jaar. met een vlotte babbel. Vlaardingen Eindelijk, ein delijk, moeten de verkeersdes- kundigen van de gemeente Vlaardingen hebben gedacht. Eindelijk waardering voor het 20 fel bestreden verkeerscircu latieplan en de afsluitingen en halve afsluitingen van ver keersaders door woonwijken. De gemeente is één van de kandidaten voor de verkeers- veillgheidsprijs van de ANWB. Ambtenaren hebben voor die bond in een lijvig rapport alle verkeersmaatregelen van de aEgelopen twee jaar op een rij- g*s gezet. e nadruk in het rapport valt op de ongevallencïjfers. Op de kruisingen van de Kethelweg en de Verkadesingel, van de Holysingel en de Dillenburg singel, op de Marathon weg en Schiedam Met lichte ver wondingen werd een 42-jarige man uit Heenvliet gistermid dag naar het Schieiandzieken- huis gebraeht. Hij was op de kruising van de De Brauwweg en de s-Gravelandseweg met zijn auto op een transitbus ge botst. Volgens de politie verleende de bestuurder uit Heenvliet geen voorrang. Beide auto's raakten zwaar beschadigd. De tweede bestuurder, een 32-jari- ge Rotterdammer, kwam met de schrik vrij. De man uit Heenvliet kon na behandeling door een dokter later in de middag naar huis. op de Schiedamsedijk is het aantal ongelukken sinds 1984 sterk gedaald. De verkeers maatregelen, die in Vlaardin gen aanleiding gaven tot felle protesten, hebben hun effect gesorteerd. „Dai kan thans ob jectief worden aangetoond", staat in het rapport. Reden om Vlaardingen, met Zoetermeer en Den Helder, aan te wijzen als kandidaat voor de verkeersveiligheid- sprijs waren cijfers van de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid. De gemeente noemt de kandidatuur in de categorie steden met meer dan 50.000 en minder dan 100.000 inwoners 'een stimulans om de inge slagen weg ook in de toekom stige jaren te blijven volgen', In het verleden ontstond wei eens de indruk, dat de ge meente alle inspraak bij de verkeersmaatregelen maar las tig vond. In het rapport staat echter, dat het verkeersbeleid zich 'in een grote belangstel ling van het publiek mocht verheugen' en dat het open overleg 'borg staat voor een gedegen aandacht voor de ver- keersaspecten'. Het rapport van de gemeente wordt bij de ANWB door'een jury van 14 deskundigen be oordeeld. In maart wordt de uitslag van de verkeersveilig- heidspnjs verwachL. De herstelwerkzaamheden aan de Paulusschool zijn in volle gang. Maassluis Het zal zeker nog geruime tijd duren, voordat de leerlingen van de Paulus school weer gebruik kunnen maken van de hun zo ver trouwde omgeving. Een felle uitslaande brand legde een groot gedeelte van de school aan het einde van het vorige jaar in de as. Alleen het gedeelte waar de allerjongste leerlingen les kre gen, kon worden gespaard. In middels is aannemer Buijnink uit Maasland de herstelwerk zaamheden aan de school be gonnen. Voor de leerlingen en de lera ren kwam de brand natuurlijk uiterst ongelegen. Een deel van de kinderen is Onderge bracht in een aangrenzende school, terwijl twee andere groepen onderdak hebben ge kregen in de John F. Kenne- dyschool. Het heen en weer gereis erva ren de kinderen niet als de meest prettige oplossing. Lie ver zouden zij spelen en ravot ten op het eigen schoolplein. Dat duurt alleen nog even, want de aannemer moet heel wat werk verzetten om de school weer in orde te krijgen. Vlaardingen -Een dief heeft dinsdag op klaarlichte dag uit een huis aan de Bolswardhoeve een damesportemonnee en een paar bankpasjes gestolen. De bewoonster van het huis lag ziek te bed. Zij noorde rond half twee gestommel beneden en riep: „Wie is daar?" Maar er kwam geen ant woord. De politie kon geen sporen van inbraak ontdekken. Zij vermoedt, dat de inbreker een valse sleutel heeft gebruikt om binnen te komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1