Openheid staat voorop bij nieuwbouw politie Werkgroep ruziet met de gemeente over waterschade 'Maassluis niet de moeilijkste stad' Huizen Lange Kerkstraat ^op termijn' ontruimd VUMHNSS DA0B1AD SGUMSEHE COIiRANl IttUWE WRIEMK COURANT L Rotterdamse piraten jager is brein achter veegactie Bouw ABC-winkelkan nog even duren Inbraak in pompstation Vrouw blust zelf brandje Scholieren bekijken binnenstads plannen 550 cd's weg Gehandicaptenwerk voor het voetlicht Paaltjes gaan VVV beschermen Nel en Toos trouwen op zaterdag WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus DINSDAG 19 JANUARI 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De verwerving van de laatste panden, die de vestiging van een ABC-winkel in de Lange Kerkstraat en Kreupelstraat in de weg staan, is een zaak van de drie groot winkelbedrijven en niet van de gemeente Schiedam. On langs beweerde een woord voerder van Albert Heijn, Blokker en C&A, dat wet houder Chris Zijdeveld de laatste obstakels maar uit de weg moest ruimen. Maar Zij develd legt de verantwoorde lijkheid volledig bij de ABC- combinatïe: „Het is hun pro bleem". Zijdeveld wijst ook het verwijt van de hand, dat hij voorbarig is geweest met het bekend ma ken van de ABC-plannen, in juli vorig jaar. Volgens een zegsman van Abold wekte Zij develd daarmee verwachtin gen, die de winkelcombinatie voorlopig niet waar kan ma ken. „Ik ben destijds de enige geweest, die voor al te veel op timisme heeft gewaarschuwd", zegt de Schiedamse wethouder nu. De tegenstrijdige mededelin gen van de grootwinkelbedrij ven en de gemeente Schiedam tonen duidelijk aan, dat de plannenmakerij voor bet wa renhuis allesbehalve op rolle tjes verloopt en dat de samen werking hier en daar behoor lijk hapert. Zijdeveld wil niet ingaan op zijn bezoek aan de weduwe Niemantsverdriet, één van de twee huiseigenaren die weigert het veld te ruimen. Of de wethouder op eigen ini tiatief bij de bejaarde weduwe op visite ging, of op verzoek van de drie grootwinkelbedrij ven, laat hij in het midden. Hij houdt het op 'een bemidde lingspoging'. Ook niet duidelijk is, of het warenhuis er wel komt als mevrouw Niemantsverdriet en Jan van der Waard, eigenaar van café 't Anker, bij hun wei gering blijven, „Hun panden zouden dan als een soort puis ten uit het gevelfront van de ■winkel steken", peinst Zijde veld, die juist naar een 'mooie vormgeving' streeft. Vroeg of laat echter zal de knoop moeten worden doorgehakt, geeft hij toe. Maar een termijn noemt Zijdeveld niet: „Dat be sluit laat ik over aan de inves teerders". Hoe onzeker de situatie is blijkt ook uit een brief, die de huurders van gemeentewonin- gen_ aan de Lange Kerkstraat vorige week ontvingen. Daar in staat slechts dat zij 'op ter mijn' moeten verhuizen. Een wrange mededeling, vooral omdat de huurders pas na een half jaar officieel van de plan nen op de hoogte zijn gestéld. Dat er plannen waren voor een warenhuis moesten zij in de krant lezen. „Schunnig", noemt Jan Ha gendoorn. dat. De woordvoer der van de politieke partij Ge meentebelangen Schiedam, die zich ook als binnenstadsbewo ner betrokken voelt met de gebeurtenissen in de Lange Kerkstraat, vindt Zijdevelds brief getuigen van grote bot heid. „ïn juli werden allerlei instanties, die er feitelijk geen bal mee te maken hadden, uit voerig ingelicht. De winke liersverenigingen, de histori sche vereniging, de bewoners vereniging, noem maar op. Maar de mensen om wie het ging, de huurders, werden ge woon vergeten". Een schoonheidsfoutje, zegt Zijdeveld. „Als die mensen daarover vallen, is dat te recht". Verder spreekt de brief volgens Zijdeveld voor zich: het ABC-warenhuis komt er, hoe dan ook. En nergens an ders dan in de Lange Kerk straat. „Geen enkele andere plek is haalbaar. Je zit in die winkel met een food-afdeling, en voor het verkeer dat die aantrekt, moet je aansluiting hebben op een goede aanvoer- route, in dit geval de Broers- vest en 's-Gravelandseweg. El ders in het centrum kom je in woongebieden terecht, dan moet je gekke dingen gaan doen om de auto's kwijt te ra ken de Lange Haven dem pen, bijvoorbeeld". Jan Hagendoorn haalt bij die argumenten zijn schouders op. „Zijdeveld maakt er gewoon een prestigezaak van. Ik heb uitgerekend dat de gemiddelde leeftijd van de mensen aan de Lange Kerkstraat 55 jaar is. Die behoren niet meer tot de allersterksten. Als de gemeen te hun de stuipen op 't lijf blijft jagen, rotten ze vanzelf wel op". In de Lange Kerkstraat wonen veel ouderen. Ze zullen hun verzei tegen het warenhuis vroeg of Iaat wel staken, veronderstelt binnen stadsbewoner Jan Hagendoorn. Architect ir. Jan Willem Sn ieder geeft uitleg bij zijn ontwerp voor een nieuw politiebureau. Commissaris Anton Spel en diens plaatsvervanger Gijs Bferling luisteren. Inzet: zo gaat het nieuwe bureau er uitzien. Vlaardingen Architect ir. Jan Willem Snieder had gisteravond geen enkele moeite om Vlaardingse raads- leden ervan te overtuigen, dat hij voor de politie een functioneel nieuw bureau heeft ontworpen. Behalve SP'er Kemi Poppe, die een nieuwe politiebureau maar weggegooid geld vindt, uitte niemand een woord van kritiek. De Amsterdamse architect heeft goed in 2ijn oren ge knoopt dat de politie, zoals zij dat noemt, 'aanspreekbaar' wil zijn voor het publiek. De en tree heeft een volledig glazen pui en die reikt tot de vierde verdieping. Daardoor worden de stookkosten wat hoger. „Openheid naar het publiek heeft zijn prijs", zegt Snieder. De rest van het gebouw aan de Delftseveerweg wordt 'opge trokken uit gele baksteen. Commissaris Anton Spel is te vreden met het 'gedurfde ont werp', zoals dat gisteren werd gepresenteerd. Hij ziet alleen op tegen de verhuizing naar het tijdelijke onderkomen ïn het Windmül-gebouw aan de Westlandseweg. „Dat gaat lij ken op bivakkeren in een ten tenkamp", voorziet hij. „Wij zullen moeten inschikken". De verhuizing staat gepland voor juni van dit jaar. In oktober 1989 hoopt de politie het nieu we gebouw te betrekken. „En hoe eerder wij hier terug zijn, hoe liever het mij is", zegt Spfik Het nieuwe gebouw kost tus sen de 14,5 en 14,7 miljoen gul den. Daarin draagt het rijk 11,25 miljoen bij, plus de voor- bereidingskosten van 1,4 mil joen. Voor dat bedrag krijgt de politie de beschikking over 1500 vierkante meter meer ruimte dan zij nu heeft. Het huidige bureau, dat 31 jaar ge leden werd gebouwd, was be rekend op 90 personeelsleden. De politie telt er inmiddels 158. Zelfs de nieuwbouw op de binnenplaats, die ïn 1984 werd geopend, vermocht dat ruimte probleem niet op te lossen. In het nieuwe bureau komen alle afdelingen waar veel pu bliek komt in de kop van het gebouw achter een glazen pui. De andere afdelingen kunnen alleen door personeel worden betreden. Eén van de voordelen daarvan is volgens .Spel, dat 'handelingen met ar restanten niet meer voor ie dereen zichtbaar zijn', zoals dat nu vaak wel het geval is. In het nieuwe bureau komen ook huiskamerachtige ver trekken voor de opvang van slachtoffers van misdrijven. De raadsleden hadden, met uitzondering van SP'er Remi Poppe, geen van allen kritiek op het ontwerp van Snieder. Alleen VVD'er Jan van He- mert plaatste een -kantteke ning bij de ligging van het ge bouw. „Dit bureau is met twee vrachtwagens te isoleren en dan kun je alle banken in de c stad leeghalen. De criminelen staan nergens voor vandaag de c lm Vlaardingen Bij een in braak in een benzinestation aan de Deltaweg is voor ruim 1700 gulden aan sigaretten en shag gestolen. Men kwam bin nen door de ^toegangsdeur te vermelen. In de Professor Tel- dersstraat is zondagnacht een personenauto gestolen. Het be treft een rode Opel Kadetl Hatchback met het kenteken SH-87-FG. Schiedam De brandweer van Schiedam hoefde er gis teravond niet aan te pas te ko men om een brandje in een woning aan "de Buys Ballotsm- gel te blussen. De 39-jarige bewoonster had een deken te drogen gehangen over een brandende gaskachel. De" deken vatte echter vlam. De vrouw reageerde' alert en kon het binnenbrandje blus sen, voordat de brandweer ar riveerde: De kachel en de de ken' gingen" echter verloren, terwijl ook een ruit door, hitte sneuvelde. V„V 5 Vlaardingen De voor lichtingsavond over de plannen voor een face lift van de Vlaardingse binnenstad wordt op dinsdag 26 januari ge houden in zaal De Har monie. De gemeente ver wacht, dat de burgerzaal van het stadhuis de toe loop niet aankan. De ex positie van de nieuw- bouwplannen in die zaal trok in twee weken al zo'n driehonderd belang stellenden. De tentoonstelling wordt dinsdag verhuisd naar het theater aan de Schie damse weg. Vanaf kwart voor zeven kan het pu bliek daar terecht. De voorlichtingsavond be gint om half acht- Voor de verhuizing wordt de tentoonstelling in het stadhuis nog be zocht door honderd leer lingen van de hoogste klassen van de christelijk scholengemeenschap Be neden-Maas. De examen klassen van de afdeling middelbare handels school worden woensdag en vrijdag ontvangen door burgemeester Fred van. Lier en Sietze van der Hoek, beleidsmede werker van de afdeling economische zaken van de gemeente. ^Schiedam De schade, die de hevige stortbui- 'en van vorig jaar juli en september in veel Schiedamse woningen aanrichtten, is niet be perkt gebleven tot materiële zaken. Volgens op bouwwerker Frans Klijzen hebben veel Schie dammers hun vertrouwen in de gemeente vol komen verloren. De. autoritei ten beloofden een onderzoek naar de staat van het rioleringsstelsel en de gemrien, maar een bewonerswerkgroep die naar de re sultaten van die inspectie vraagt, wordt volgens Klijzen van het kastje naar de muur gestuurd. De werkgroep suggereert dat de gemeente de uitslag van het onderzoek bewust achterhoudt. De ambtenaren zouden er eerst alle gegevens uit willen verwijderen, die het falen van de overheid aantonen. „De gemeente wil niet op zijn bek 'gaan", aldus Klijzen, die voorzitter is van de werkgroep. „De zaak wordt bewust ge traineerd". Klijzen beweert dat er bij de gemeentevoorlich ting al sinds half december een .brief voor de gedupeerde bewoners klaar ligt. Die zou pas worden verzonden, als de verantwoordelijke ambtenaren het rapport hebben 'gekuist'. Ad junct-directeur gemeentewerken De Klerk noemt dat echter een indianenverhaal. Hij zegt dat ook andere beschuldigingen 'uit de lucht zijn gegrepen', Het onderzoek, waarvan de werkgroep beweert dat het hooguit ten dele is uitgevoerd, werd volgens De Klerk bemoeilijkt door het IOBS. Dit Instituut Ondersteuning Bewoners'in Stads vernieuwingsgebieden 20u de adressen van on der water gelopen huizen leveren. „Maar in plaats van adressen kregen we handtekenin genlijsten. We wisten absoluut niet, wat we daarmee aan moesten". De gemeente is niet van plan de volle verant woordelijkheid voor de wateroverlast op zich te nemen. Eerder, in antwoord op vragen van het gemeenteraadslid Cor Huijken (PvdA), liet het college van burgemeester en wethouders al we ten dat de plensbuien een jypïsch geval van overmacht waren. De riolering kon de zond vloed gewoon niet verwerken. De gemeente speelde de bal terug naar de bewoners: huisei genaren konden zelf ook een - hoop ellende voorkomen door te zorgen voor een goede fun dering. Schiedam De Schiedamse bibliotheek zit met een schadepost van ruim 30.000 gulden na de diefstal van 550 compact-discs uit de Blau we Brug. De onverlaten konden het afgelopen weekeinde het filiaal binnenkomen door een ruit te forceren op het platte dak van de eer ste etage. SchiedamDe actie van PTT en politie te gen vier illegale Schiedamse radiostations, vorige week, werd uitgevoerd op verzoek van een Rotterdamse pïratenjager. Me vrouw "Van Bruggen, die graag de uitzen dingen van klassieke muziek op BBC 3 volgt, maar in haar luistergenot wordt ge stoord door clandestiene zenders, was het 'brein' achter de actie. Met haar eigen apparatuur lokaliseerde zij inmiddels 303 piraten op de FM-band. Zij speelde de gegevens door aan de Radio Controledienst van de PTT en vervolgens aan het Rotterdamse stadsbestuur. „Ik be taal mijn abonnement op de kabel niet voor niets", zegt de Rotterdamse. „Ik wil ongestoord naar een symfonie van Mozart kunnen luisteren. Hels word ik, als er dan zo'n piraat tussen komt met dat gekweel van Andre Hazes". De veegactie van PTT en politie in Schie dam had overigens maar een beperkt suc ces. Drie van de vier opgerolde radiosta tions, Lokaal, Hollandia, Atlantis en Randstad, zijn inmiddels weer in de lucht. „Dat komt omdat ze inkomsten hebben uit reclame. Met dat geld kopen ze gewoon nieuwe apparatuur", aldus mevrouw Van Bruggen. Ze zal aandringen op harde maatregelen". „Dit is geen doen, die lui ra zen soms met 250 Kilowatt door de kabel heen, je wordt er strontziek van". Maassluis De gemeen tebibliotheek in de Ko ningshof biedt sinds giste ren gastvrijheid aan een tentoonstelling over het gehandicaptenwerk in Zuid-Holland. Op twintig panelen, een tafel vol in formatie en een serie van tachtig dia's krijgen de be zoekers een beeld van de wereld van meer dan een miljoen landgenoten. Met een druk op de knop zette burgemeester Van Es de weer- molen in werking; hij opende daarmee de tentoonstelling. „Er komen hier iedere week drieduizend mensen over de vloer en het zou heel mooi zijn als ze hier allemaal iets van opsteken", zei de burgemeester in zijn openingswoord. Dat voor veel van zijn stadge noten het inzicht al een beetje is doorgebroken, is bekend. Van Es is behalve eerste bur- ger van Maassluis ook voorzit- ter van de Provinciale Revali- datie Stichting (PRS) en heeft daarom zijn stadsgenoten al menigmaal op de problemen van de gehandicapten gewe zen. „Maassluis is voor mensen met een handicap zeker niet de las tigste gemeente", zegt Paul van Gijzen van de PRS, „als hier de tentoonstelling achter de rug is gaat hij naar de vol gende stad en daar liggen de zaken weer anders". Paul weet ook dat Maassluis niet zo moeilijk is, maar:" „Dit is de eerste keer dat we deze ten toonstelling houden en je hoeft het je de eerste keer toch niet meteen zo moeiijk te maken". In Maassluis is het Maassluis Overleg Revalidatie (MOR) al een paar jaar actief. Er is een goede verstandhouding met de gemeente. En er is al veel tot stand gekomen. Van Gijzen: „Het is hier ook belangrijk dat we in het MOR nieuwe leden krijgen en dat hopen we hier mee ook te bereïken". In de tentoonstelling wordt aandacht besteed aan verschil lende zaken, die voor gehandi capten van belang zijn. Op het ene paneel staat bijvoorbeeld informatie over wonen, het volgende gaat over werken en een derde behandelt de vrije tijd. Op de dia's staan veel Maassluisse situaties goede, maar ook heel slechte. Een Bijgestaan door Paul van Gijzen van de PRS opent burgemeester Van Es de tentoonstelling, rolstoel voor een paar traptre den werkt heel illustratief. De boeken en folders bevatten be halve veel informatie over al lerlei soorten handicaps, ook veel gegevens over het werk dat wordt gedaan om de we reld toegankelijker te maken. Folder over PRS en MOR ont breken daarbij natuurlijk niet. Schiedam Mooi is het niet, aluminium klappaal- tjes monteren op een fraai bestraat pleintje. Maar de Schiedamse VVV heeft nog liever ontsierend ij zerwerk voor de deur dan brutaal blik, 1 Al maanden klaagt het WV-personeel, dat het pleintje op de hoek van de Rotterdamsedijk en de Bui tenhavenweg vol auto's staat. Een enkele keer blokkeert een wagen de voordeur. ;,We kunnen soms niet eens ons kantoor binnen", moppert directeur Ruud Pillard. Ook de winkel van textielgigant Van Heelsbergen is dikwijls moeilijk bereikbaar: leveran ciers zetten hun vrachtauto's uit arren moede maar op de Buitenhavenweg neer. De klappaaltjes zijn geen Ide ale oplossing, geeft Pilïard toe. „Maar wat moet je an ders? Er staat een bord 'ver boden te parkeren' waar nie mand zich aan stoort. We hebben zelf een nog veel duidelijker bord op de gevel geschroefd, maar dat heeft ook geen enkel effect!" Vlaardingen Nel van der Linden-van Dorp en Toos de Veer-Bijnagte worden benoemd tot onbe zoldigd ambtenaar van de burgerlijke Stand, om hu welijken op zaterdag te voltrekken. Vanaf 1 maart is het mogelijk om in het Vlaardingse stadhuis op zaterdag in het huwelijk te treden. Het tarief heeft de commissie voor algemene zaken afgekeken van Schiedam: 760 gulden. Niet alle leden van de commissie waren bijster enthousiast over het voor stel van burgemeester Fred van Lier om de twee vrouwen te vragen de hu welijken te sluiten. „Ik kan mij voorstellen dat je zegt: ik wil door een heer getrouwd worden", opper de SGP'er Rien Lensvelt. En PvdA'er John Rans- huijsen wilde weten, waarom de keuze juist op Nel van der Linden en Toos de Veer was geval len: „Hoe komt u nou tot zo'n voorstel?" Burgemeester Van Lier heeft de vrouwen zelf ge vraagd om onbezoldigd ambtenaar te worden. Hij heeft 'de markt onder zocht', zoals hij zei. „Het leek mij niet verstandig om een advertentie te plaatsen. Op zulke adver tenties komen tientallen reacties. Rijp en groen sol liciteert. Ik wilde niet in de situatie komen dat ik tegen dames 'nee' moest zeggen". Volgens Van Lier zijn de twee vrouwen te goeder naam en faam bekend. Nel van der Linden was raads lid voor het CDA, Toos de Veer is actief in de VVD en in de stichting Nationa le Gedenkdagen. De bur gemeester verwacht, dat zij werk zullen maken van de trouwceremonie. De burgemeester kon SGP'er Lensvelt gerust stellen, Voor aanstaande echtparen, die door een man in de echt verbonden willen worden, Is een mannelijke ambtenaar be reid gevonden om op za terdag te werken: het hoofd van de afdeling huisvesting, C.A. Kalf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1