I Deel geluidwal weer afgegraven Levensgevaar duurt tot eind februari 'Voorlichting over rijksweg discutabel' 'Gelikte' borrel zaait tweedracht Bewoners boos over handelswijze gemeente MIMES üütflff SCHIEOAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Twee feesten op 1 mei is volstrekte waanzin' Actiegroep beschuldigt rijkswaterstaat: jT Huishouden ~K zit zonder J stofzuiger Overvallers slaan vrouw in de boeien Links weer één grote rooie familie Slachtoffer hulp komt van de grond m ÉmMMS S3sg£ 1 j - Slachtoffers overstuur O WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 26 JANUARI" 1988 door PETER DE LANGE Schiedam Een Eskimo zou knap beledigd zijn als je hem iets nieuws over sneeuw vertelde. De Nederlandse slijters en wijnhandelaren, die gisteren in Schiedam een nieuwe graan jenever introduceerden, konden dan ook rekenen op scepti sche blikken van plaatselijke distillateurs. Die terughoudendheid bij de gastheren in het Stedelijk Mu seum had niet zozeer te maken met mogelijke twijfels aan het vakmanschap van de slijters, hoewel zij in de eerste plaats ver kopers zijn en geen producenten. Veel meer moeite hadden som mige distillateurs met wéér een nieuwe graanjenever. Schiedam heeft vooral de laatste jaren diverse van zulke ambach telijke borrels op de markt ge bracht. En net nu producten als Nolets Ketel 1, Uto's Jonge Nota ris en Dirkzwagers Molenjene- ver een stukje van de markt heb ben heroverd op de 'computeije- nevers', proteren de slijters een graantje mee te pikken. „Zo wordt de spoeling steeds dun ner", klaagt jeneverproducent W. Dirkzwager. De Schiedammer betwijfelt, of Helder's graanjenever, zoals de slijters hun borrel hebben ge doopt. een groot succes zal worden. „Er zijn al genoeg ima ge-builders onaer de jenevers", meent Dirkzwager, doelend op het selecte groepje jonge borrels uit de prijsklasse van twintig gulden en hoger. De slijters op hun beurt zetten zo hun vraagtekens bij het mono poly van de distillateurs. Waar om zouden die het alleenrecht hebben in jeneverland? „Schie dam kan best nog wat leren over jenever", zegt R.J. van Solt zelf bewust. Van Solt is directeur van de ongeveer 1Ö0 Alberto's in Ne derland en meent vanuit die po sitie te 'weten wat de consument wil'. „De handelaar praat dage lijks met de klant, de producent niet", zegt de directeur van Al- bert Heijns dochteronderne- g ming. Uit een test. waarbij een aantal q gerenommeerde jerteverken- g, ners zo'n 35 soorten mocht proe- I ven, kwam Helder's graanjene- s i ver als één van de beste naar vo- ren. Volgens Sols een duidelijk bewijs dat op de kwaliteit niets 'aan te merken valt. Maarhetslij- tersproduct heeft nog meer typi sche karakter-trekjes dan alleen die geprononceerde smaak. Al- leereerst is daar dat ene graadje extra alcohol: Helder's jenever heeft 36 procent, waar alle ande re 'jonkies' 35 procent op het eti ket vermelden. Dan is er nog dat speciale verkeersbord op het eti ket, een auto met een rode streep erdoor, plus de tekst 'Geen alco hol in het verkeer*. Een unicum in de vaderlandse drankenwe reld, die waarschuwing. En last but not least heeft Helder's graanjenever een druppel van ger. Waar bij andere flessen nog wel eens een scheutje wordt gemorst, staan de slijters er garant voor dat bij het uitschenken van hun product, alles in het kelkje be landt. „Zeer consument vriende lijk", zegt Solt. Mede daarom ty peert hij de nieuwe jenever als een 'drank voor 1988 en verder'. „Niet voor niets staat er geen anno 18- of 19-zoveel op". Het was zeker geen toeval dat de eer ste fles Helder's in het museum uitgeschonken werd door een robot. Officieel komt Heldring's graan jenever uit de distilleerkolom- men van Gorter BV te Zwanen burg. Maar ironisch genoeg is de kwaliteitsbegeleiding puur Schiedams. Als buitengewoon pijnlijk ervaart de wereld van het Schiedams gedistilleerd het dat de slijtersborrel op de prakti sche steun van vakgenoot Uto kan rekenen. Uto heeft een meerderheidsbelang in Gorter. Het lijkt verdacht veel op ver raad, als je de concurrent in het zadel helpt roepen de Schic- damse jeneverprodueenten. J.P. Vlek, directeur bij het gesmade bedrijf aan de Zijlstraat in Schie dam. heeft wel begrip voor die Onder het goedkeurend oog van de slijters schenkt een robot het eerste glaasje Helder's graan jenever in. kritiek. „Heldring's ziet er goed uit, gelikt, en het succes van die borrel zal ergens vanaf gaan de markt wordt nu eenmaal niet groter. Begrijpelijk dat onze col lega's even met hun ogen knip peren, en dat ze ons zo'n actie niet in dank afnemen. Maar wat doe je, als iemand naar je toe komt en vraagt: willen jullie die fles afvullen? Als jij 't niet doet, doet 'n ander het. Dat is het we zen van concurrentie". MaassluisEen20-ja- VS rig meige uit Maas- £3 sluis is bij een inbraak enkele onmisbare ap- <-ƒ; fparaten kwijtgeraakt. tDe dief. die binnen t kwam via een klap- ys raampje, ging er van- j r? door met de stofzuiger j 'v-f en een eleetrisch ka- 'V cheltje. Er werd geen 'k •':\i geld gestolen. De in- *<s braak gebeurde aan de 'r G. A. Brederolaan. in Teen woonblok voor f5 j-r» één en tweepersoons- V 'V huishoudens. Schiedam Een 32-jarige Schiedamse is gisteravond in haar huis in de Villastraat over vallen door twee gewapende mannen. Zij deden de vrouw handboeien om en eisten de sleu tel van de kluts. Het geldbedrag dat zij in de safe aantroffen, viel klaarblijkelijk nogal tegen, want onder bedreiging met een revol ver moest het slachtoffer ook de bewaarplaats van haar wa&rde- vrouw met tape dichtgeplakt en sloten de daders haar op in de badkamer. Na enige tijd slaagde de vrouw er in, de aandacht van de buren te trekken. Die waar schuwden de politie, waarop agenten de handboeien los maakten. Cock van [peren. Jan Vons en Coos van IJperen: de samenwerking was vlot beklonken. Vlaardingen Erg 1 mei-minded was de PvdA al jaren niet meer. Vandaar dat de Vlaardingse sociaal-democraten het niet zo'n gek idee vonden, om de dag van de arbeid samen met de kleine linkse partijen te vieren. Dat gebeurt dit jaar in zaal De Harmonie. De rooie familie is ter ziele, maar 1 mei wordt in Vlaar dingen een feest met 'een leuke brede achterban', zegt PvdA'er Cock van Iperen, 't Was pas vorig jaar, dat de Schiedam Slachtoffers van misdrijven kunnen in Schiedam met ingang van 1 februari een beroep doen op professionele hulpverlening. In navolging van enkele grote steden worden mensen, die een misdrijf aange ven, door een folder op het be staan gewezen van de slachtof ferhulp, verzorgd door de stich ting Maatschappelijk Werk. De hulp wordt verleend door twee speciaal Opgeleide medewer kers. Politiecommissaris Jan van Hoff is de eerste om toe te geven dat de slachtoffers van misdrijven er altijd bekaaid vanaf zijn geko men. Door de beperkte man kracht moet de politie immers alle zeilen bijzetten om de daders in de kraag te vatten. Er blijft weinig tijd over om veel aan dacht aan de slachtoffers te be steden. Terwijl juist zij degenen zijn die met de brokken blijven zitten. ,,De materiele schade, die bij een inbraak kan ontstaan is één ding. Maar als het slachtoffer zich ver volgens niet meer veilig voelt in huis, is dat een probleem waar tot op heden onvoldoende aan dacht aan werd geschonken", al dus Mieke van Gorcom van de stichting Maatschappelijk Werk. Naast slachtoffers met geestelij ke problemen kunnen mensen 1 die een gerechtelijke procedure •tegen de dader willen starten, of 'a een beroep willen doen op een 3 schadefonds, ook bij het maai- 1 schappelijk werk terecht. 24 uur per dag, want buiten de kantoor- uren kan de politie slachtoffers die acute hulp wensen, in contact brengen met de crisistelefoon in Rotterdam. Mieke van Gorcom hoopt dat het laagdrempelige karakter van de instelling bijdraagt tot hel succes .van het project. Ook slachtof fers, die liever geen aangifte bij de politie doen van een misdrijf, maar wel hulpbehoevend zijn, kunnen bij het maatschappelijk werk terecht. Medewerkster Jo- landa Goumeri denkt hierbij vooral aan mensen met incester- varingen of slachtoffers van an der sexueel geweld. Naast slachtoffers, acht het maatschap pelijk werk het denkbaar dat ook daders om hulp komen bij de nieuwe instelling. Veroorzakers van verkeersongevallen bijvoor beeld, met gewetenswroeging. Jaarlijks doen 5.000 mensen bij de Schiedamse politie aangifte van een misdrijf. Van Gorcum verwacht dat er twee tot drie honderd contact opnemen met het Bureau Maatschappelijk Werk aan het Broersvela. De stichting waar tien mensen werken heeft Jolanda Gou meri en Jan Nxeuwenhuis met deze nieuwe taak belast Mocht er een groter beroep op de slach tofferhulp gedaan worden dan men nu verwacht, dan over weegt mer vrijwilligers bij het project te betrekken. SS» Levensgevaarlijk, noemt de Bewonersvereniging Schiedam-Centrum het ontbreken van een hekwerk langs de Schie. Op dit punt zijn ai: zeker tien auto's te water geraakt. wijl elders in het centrum op en kele minder gevaarlijke knel punten verkeersborden werden aangebracht, staat de reddende vangrail langs de Schie er nog steeds niet. En dat duurt nog wel even, zegt een ambtenaar op het stadskan toor. Aanvankelijk weet de zegs man te melden dat de hekjes al enige tijd bij gemeentewerken liggen en dat ze geplaatst zullen worden zodra het personeel daar tijd voor heeft. Even later blijkt echter dat de smid nog aan slag moet. Er moest eerst gewacht worden op een officieel besluit van burgemeester en wethou ders. Eind februari stéét het hek er, verzekert de gemeentelijke zegsman. In één adem trekt hij die termijn echter weer in twij fel' „Er kén altijd nog iets tussen komen" Schiedam De bocht in de Schie, ter hoogte van de Nieuwe Sluisstraat en de Bre de Marktsteeg, geldt voor veel Schiedammers zo'n beetje als het gevaarlijkste verkeerspunt van de binnen stad. Omdat de straat even verderop doodloopt op de Ooievaarsbrug, moet het autoverkeer rechtsaf de Brede Marktsteeg in. Een scherpe draai, die met de grootst mogelijke voorzichtigheid ge maakt moet worden. Wie niet van die eigenaardige situatie op de hoogte is en argeloos recht door rijdt, loopt grote kans in het water te belanden. Want de bocht is aan de kant van de Schie niet afgeschermd. Vooral jn de winterse duisternis rijden er nogal eens automobilis ten pardoes de Schie in. Vorige week was het opnieuw raak. Een vrouw uit Den Haag dook met auto en al het Schiedamse bin nenwater in. Zij bracht het er le vend vanaf, maar binnenstadbe woners herinneren zich ook een ongeluk waarbij drie mensen verdronken. In een verkeersveiligheidsrap- port dat de bewonersvereniging Centrum afgelopen zomer naar de gemeente stuurde, stond de Nieuwe Sluisstraat met stip ge noteerd als 'levensgevaarlijk'. De gemeente reageerde met de belofte dat er snel hekken langs de Schie geplaatst zouden worden. Die belofte dateert van september vorig jaar Maar ter door CH RIS WOERTS MaassluisIn opdracht van de gemeente Maassluis is begonnen met het afgraven van een deel van de geluidwal langs rijksweg 20. De gemeente heeft daartoe be sloten, omdat uit monsters bleek dat de grond verontreinigd is met stoffen die de B-waarde (sterk verontreinigd) te boven gaan. De grond is afkomstig uit de Verto-ivijk en de gemeente had van de provincie toestem ming gekregen om de licht ver ontreinigde grond (tot de B- waarde) te gebruiken voor de ophoging van de geluidwal. Nu Is gebleken dat de grond veel smeriger is dan de provincie had aangenomen. „In totaal wordt 300 kubieke me ter afgegraven", aldus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. „Uit de laatste mon sters is gebleken dat de grond ernstiger verontreinigd is en de afspraak was dat dan weer zou worden afgegraven". De bewoners van de Dhkpolder hebben vorige maand af fel gea geerd tegen het ophogen van de geluidwal met verontreinigde grond uit de Verto-wijk. Tijdens een bijeenkomst in het stadhuis maakten de bewoners duidelijk dat zij voor de handelswijze van de gemeente Maassluis geen be grip konden opbrengen. „Nu blijkt gewoon dat wij gelijk heb ben", aldus W. Rieke, één van de betrokken bewoners. „Het is toch te g<% dat verontreinigde grond van de ene wijk naar de andere wijk wordt gebracht. Watje in de ene wijk aan good will opbouwt, dat breek je in de andere weer voor 100 procent af". Gisteren zagen verbrouwereer- de bewoners plotseling lege vrachtwagens het parkeerter rein aan het Kastanjedal oprij den. Toen de bewoners zagen dat de grond van de geluidwal weer werd afgegraven, waren de boze reacties niet vandelucht. Juist morgen heeft een bewo- norsdeiegatie overleg met verte genwoordigers van de gemeente Maassluis en de provincie. Rie ke: „Wij zullen dan eisen dat ook de rest van de geluidwal wordt afgegraven", aldus W. Rieke. „Het is echt een absurde zaak. Wij hebben na de vergadering vorige maand in het stadhuis een brief van de gemeente gekregen waarin stond dat alleen grond met verontreinigingen tot de B- waarde zou worden gebruikt voor de ophoging. Toen echter was er al minimaal drie dagen een rapport bekend bij de ge meente Maassluis waaruit bleek dat er monsters waren met ver ontreinigingen boven de B- waarde, Hoe kan de gemeente dan zo'n brief aan ons sturen? Een monster is slechts een momentopname. Wie kan mij garanderen dat naast de 300 ku bieke meter die nu wordt afge graven, de rest ook niet ernstig verontreinigd js? De zaak ram melt aan alle kanten en daarom moet alle grond weg". In het overleg met de gemeente Maassluis zullen de bewoners ook aanroeren dat niet aan de bepalingen m de afgegeven ver gunning wordt voldaan. W. Rie ke: „Zomaar een paar voorbeel den: begonnen zou worden mot ophogen van de geluidwal aan de Esdoorn, De gemeente begint juist aan de andere kant In de vergunning staat dat de hekken afgesloten moeten worden en dat de grond om de 10 meter moet worden afgedekt. Ook aan die voorwaarden heeft de ge meente zich niet gehouden. Nee, dit is echt een compleet belache lijke zaak". Vlaardingen Tasjesrovers hebben twee Vlaardingse vrou wen de stuipen op het lijf ge jaagd. Op de Pompenburgsingel werd zondagavond een 75-jarige vrouw mishandeld door een jon gen van ongeveer 20 jaar. Omdat hij er niet in slaagde, haar tas buit te maken gaf de overvaller de vrouw een schop. De gillende vrouw maakte een smak en kreeg een gat in haar knie. Maandagavond_pp de Kopenha- genlaan rukte een circa 15-jarige fietser een 77-jarige vrouw haar tas uit handen Hij maakte 30 gulden buit. PvdA en het Nivon serieus gin gen overwegen om in het ver volg samen te werken met CPN. PSP en PPR. Per traditie begon de 1 mei-viering voor PvdA en Nivon met een kopje koffie in boerderij De Hoogkamer. Dat werd gaandeweg vooral een dag voor ouderen. Klein links trok met muziek en sprekers een jeugdiger pubhek. „Het feest was bij de PvdA aan het verwateren", zegt Beb Cor- - nelisse, een rooie vrouw die sinds haar twaalfde trouw elk jaar de dag van de arbeid vieit Er was zelfs een tijd, dat de PvdA het helemaal voor gezien hield en de organisatie overliet aan het Nivon. „Mijn persoontje heeft er in die jaren altijd achter heen gezeten, om PvlA-leden erop te wijzen dat er op De Hoog- kamer 1 mei werd gevierd". Beb Cor nelisse was aanvankelijk niet zo blij niet de samenwer king, maar nu zegt zij: „Wij ho pen, dat het fijn lukt, zo". PvdA en klein links naüden maar drie gesprekken van een uur nodig, om het eens te worden over een gezamenlijk viering. „We hebben over.en weer wat geaarzeld, maar het was gewoon noodzakelijk", al dus Cock van Iperen. „Er is in het verleden nooit, maar dan ook nooit sprake van geweest dat wij andere partijen zouden uit nodigen", zegt Coos van IJperen van het Nivon „Maar het is na tuurlijk volstrekte waanzin om twee I mei-feesten te houden" Over de xvaarde van de honderd jaar oude traditie hebben de or ganisatoren niet zulke uitgespro ken ideeén. „Dat moetje niet ter discussie stellen", vindt CPN'er Jan Vons „Als je 1 mei niet meer viert blijft er helemaal geen tra ditie mee over", zegt Cock van Iperen, En Koos van IJperen denkt, dat de dag van de arbeid meer is dan alleen traditie. „Als alleen maar dieclub mensen met grijze koppies komt, om verha len over vroeger op te halen, dan hoef ie het niet te doen. Nee, de socialistische beweging heeft de bevolking nog wel iets te vertel len en daar grijpen wij de eerste mei voor aan". De afdeling Vlaardmgen van de FNV is in elk geval blij mot de samenwerking. „Onze leden zijn vrij in hun politieke keuze", zegt bondsseeretaris Ban van de Gein. „De dag van de arbeid werd in Vlaardingen door twee verschillende groepen gevierd en wij konden aan geen van die vieringen meedoen. Nu kan dat wel". De PvdA levert voor het feest in De Harmonie een spreker in de persoon van burgemeester Fred van Lier. Namens de CPN komt ex-kamerlid Ina Brouwer de verjongde 'rooie familie' toe spreken. Voor de mensen die van traditie houden komt het koor Onderste Boven, dat socia listische strijdliederen brengt. Om half elf \vordt dat deel van het programma besloten met het zingen van de Internationale. Daarna wordt het publiek ver maakt door de popgroep Bitch en de Vlaardingse pianist/zan ger Cornells Pons. Delft De werkgroep 'Stop Rijksweg 19' zegt over gege vens te beschikken waaruit blijkt dat rijkswaterstaat in het verleden over de vogel stand veel te rooskleurig heeft gedaan, bij haar over- zicht van de gevolgen van een nieuwe vierbaans weg tussen Rijswijk, Delft/Den Hoorn en Scniedam/Vlaar dingen. Volgens de actiegroep heeit de aanleg kwalijker gevolgen voor de omgeving dan rijkswaterstaat in de jaren '83-'85 heeft ge schetst. Dit blijkt u«t een rapport dat 'Stop Rijksweg 19' gisteren openbaar maakte. Daarin wordt gesteld dat rijkswaterstaat, de instantie die de weg voorbereidt, de afgelopen jaren 'zeer terug houdend. krampachtig en on doorzichtig' heeft gereageerd op kritiek over gelui dhinderaspec- ten. danwel 'uitermate traag, discutabel en summier' op het gebied van de te verwachten luchtverontreiniging, ofwel 'in het geheel niet'. Dat laatste slaat op de gevolgen van rijksweg 19 voor de vogel stand in de polders van Midden Delfland. De werkgroep be schikt nu otftr gegevens, waar uit blijkt dat al in 1983 bekend kon zijn dat de rijksweg in dit ge bied veel van de weidevogels de finitief zou verjagen. ïn dai jaar schreef rijkswaterstaat echter nog aan de Tweede Kamer, dat verwacht mocht worden dat de stand van de weidevogels zich op de duur zou herstellen, en dat botsingen tussen autoverkeer en vogels grotendeels vermeden kunnen worden door geluids wallen aan te leggen. De actiegroep heeft thans de hand gelegd op een vorige maand verstuurde brief van Staatsbosbeheer aan rijkswater staat. Daarin staat dat de voor stelling van zaken uit '83 niet klopt met een rapport dat bosbe heer al in 1980 opstelde over Midden Delfland, In de brief van Staatsbosbeheer wordt zelfs verwijtend gesproken van 'se lectief putten van gegevens ter onderbouwing van beweringen'. Staatsbosbeheer dringt daarom bij rijkswaterstaat aan op een nieuw aanvullend onderzoek naar de luchtverontreiniging, de barrière-werking en de versto ring van de avifauna in het pol dergebied.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1