Gemeente probeert schuld met schijntje af te kopen 13 m AGENDA SPORT Voetbalwereld slechts gebaat bij solidariteit i mrM-M ''Centrum Maassluis moet aantrekkelijker worden gemaakt Vijf clubs buiten schot mmssmmsstf Plein Eendragt hoont 'gebaar' van gemeentewerken weg Theo Lejeune wil tuinterras realiseren Expositie over lepra Diploma's van de burgemeester Veiling houdt banendag Den Hamer treedt af als sektievoorzitter: 'Ik ga nu voor VFC vechten' Excelsior'20 verwacht veel van Brian Brix Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 25 januari 1988 door KOR KEGEL Schiedam Probeert de gemeente een blunder te maskeren? De dienst gemeentewerken heeft de geplaagde bewoners van Plein Eendragt voor gesteld de helft te betalen van de kos ten, die zij moeten maken om verde re wateroverlast te voorkomen. „We hebben een gebaar willen maken", zegt ir. Jilles de Klerk, chef van de afdeling civiele werken. Maar de bewoners vinden dat de ge meente voor de volle honderd pro cent over de brug moet komen. Zij leggen dat 'gebaar1 heel anders uit. „De gemeente probeert er makkelijk van af te komen", zegt één van hen, Hans Schiesser. Hij heeft het Advo- katenkollektief Schiedam in de arm genomen namens dit instituut be hartigt mr. Peter van Leeuwen zijn belangen want Schiesser vindt dat de gemeente feitelijk schuld bekent, door op basis van fifty-fifty te willen bijdragen in de kosten van een ge combineerde pompput voor een rijtje sousterrainwoningen. Het gaat hier om particulier woning- bezit En dart is het toch heel onge bruikelijk dat de gemeente zomaar bereid is onkosten te vergoeden, die overal elders volledig voor rekening van de huiseigenaren zouden ko men? Schiesser ruikt onraad. Die pompput wil hij best, graag zelfs, maar: ..Niet van mijn geld, oh nee. Dat grappie ga at niet door". Schiesser wordt gesteund door de werkgroep Plantage, die opkomt voor de omwonenden van Neder lands oudste stadspark. Namens die werkgroep zegt Pieter van der Hei den: „De gemeente is nalatig geweest en probeert haar schuld nu met een schijntje af te kopen". Ambtenaar De Klerk moet om die redenering smakelijk lachen. „We hadden ook niets kunnen doen. Als ze dat liever hebben, vind ik het ook best, hoor!" Maar voorlopig staat het schriftelijk aanbod van directeur gemeentewer ken ir. Harm de Block nog recht overeind. De Block schrijft dat het aanbod bij hoge uitzondering is ge daan. Mankementen De werkgroep Plantage begrijpt wel waarom. Zij wees de gemeente al op nadelen aan het rioleringssysteem, nog voordat de buizen de grond in gingen in de Tuinlaan en op Plein Eendragt. Er was gegronde reden Hans Schiesser wijst aan, hoe hoog het vocht In de muur is opgetrokken. voor ongerustheid. Bij de gemeente Rotterdam had Bas Maliepaard, lid van de werkgroep, informatie inge wonnen waaruit naar voren kwam dat het voorgestelde systeem manke menten vertoonde. Pieter van der Heiden; „Daar hebben we vervolgens de gemeente voor ge waarschuwd. We hebben gezegd*, er moet toch op zijn minst een overloop- je in, dat uitkomt op de Buitenhaven. We hebben de gemeente gewezen op de sousterrainwoningen, die aan het plein staan. We hebben gezegd: moet je overtollig water dan niet weg kun nen pompen? Nee, zei de gemeente, allemaal geen probleem, hebben we wel een adequate oplossing voor". Waarop de gemeente tot het rioleren overging. Dat de 'oplossing' geen op lossing was, bleek al bij de eerste hoosbui in 1987. De sousterrains lie pen onder. En het was niet alleen he melwater dat naar binnen stroomde. Door de druk op de riolering, die zo veel regen tegelijk niet aan kon, werd de onwelriekende inhoud van het riool door de wc omhoog gespo ten de poep stroomde de gang en de kamer in. „Het kwam met zo'n waanzinnige kracht omhoog", zegt Hans Schiesser, „dat toen ik een plank op de wc-pot probeerde te leg gen en er met mijn volle gewicht bo venop ging staan, ik nóg opzij werd geblazen". {Hij loopt momenteel met krukken, maar dat heeft een heel an dere oorzaak.) Aansprakelijk Bij de tweede zware plensbui van 1987 was het opnieuw raak. Alle smurrie uit het riool liep de souter rains in. De woonkamers, waarvan de vloeren een halve meter lager lig- fen dan de bestrating van Plein Een- ragt, ruiken maanden nadien nog niet fris. De muren zijn klam en vochtig, ze zweten. Schiesser heeft de schuifdeuren eruit moeten halen, want door de nattigheid was de vloer gaan werken en omhoog gekomen. De kasten aan weerszijden moest hij er ook uit slopen. Het bankstel, door drongen van kwalijke geuren omdat de menselijke ontlasting er niet goed uit te verwijderen was, werd vervan- fen door een nieuw, leren. Ir is een schaderapport opgemaakt van 13.000 gulden. De gemeente is aansprakelijk gesteld, want, zegt Pie ter van der Heiden, „de gemeente kan zich niet beroepen op over macht. Wij hebben immers van tevo ren gewezen op de ondeugdelijkhe den van het nieuwe rioleringssy steem". Het is vanwege de aansprakelijkstel ling, dat ambtenaar De Klerk liever niet wil ingaan op die geschiedenis. Maar hij ontkent, dat het aanbod van de gemeente om de helft te vergoe den van de kosten van een pompput ook maar iets te maken heeft met aansprakelijkheid. De gemeentelijke WA-assuradeur heeft laten weten, dat de claims afgewezen moeten worden. Wolkbreuken Volgens Pieter van der Heiden wij ken de problemen van Plein Een dragt af van die in andere wijken, waar men na de twee wolkbreuken van vorig jaar met wateroverlast te maken kreeg. Op het plein gaat het om problemen, die door de nieuwe riolering ontstonden. De afvoerpun- ten liggen te laag voor een recht streekse afvoer, waardoor een terug stroming ontstaat. Directeur gemeentewerken De Block heeft de bewoners geschreven dat het aanbrengen van terugslag kleppen niet afdoende garandeert dat verdere wateroverlast wordt voorkomen. Volgens De Block is een gecombineerde pompput een betere beveiliging. Van der Heiden vindt dat de gemeente die pompput al tij dens het rioleringswerk had moeten aanbrengen. „De gemeente hoopt nu natuurlijk, dat dat ding erin zit vóór de volgende grote bui", zegt Schiesser. „Maar als we ingaan op hét aanbod van de ge meente, kost dat de bewoners elk nog altijd 2500 gulden. Dat vind ik echt te gortig. Van mij krijgen ze geen cent. Ik berust er niet in, en mijn buren evenmin, ook al zijn ze nogal gezags getrouw. Ik niet. Ik heb maling aan ambtenaren. Dat hebben ze aan mii ook". uitgesloten, omdat grondeigenaar Delfland in verband met de aanleg van de Deltadijk strenge eisen stelt. „Daarom heb ik het plan opgevat om een terras te maken. Als alles meezit, is het van de zomer al klaar", aldus Théó Lejeune. Perfect 5 De plannen van Lejeune sluiten per fect aan op de uitgangspunten zoals dfè onlangs in een rapport, dat is opgesteld in opdracht van de winkeliersvereni ging De Binnenstad, zijn weergege ven. Daarin wordt nog eens gesteld dat er te weinig horeca-activiteiten ïn Maassluis zijn en dat ook een 'routing' door het centrum ontbreekt. „Met zoip terras wordt de aantrekkingkracht versterkt', aldus Theo Lejeune. „Als ei- straks een carillon-concert is, kunnen de mensen op hun gemak van de ma- ziek genieten. De loop naar het cen trum komt er dan meer in en datris toch wat iedereen wil. De horeca moet voor het centrum een dragende kracht zijn en dat kan alleen als er voldoende stimulerende maatregelen worden ge nomen". Een echt bloeiend uitgaansleven kent Maassluis niet. Slechts enkele horeca zaken zijn in het centrum te vinden. Lejeune begon twee jaar geleden al weer aan zijn avontuur in Oporto, het vroegere Sint Petrus aan de Noord- dijk. In die twee jaar heeft de rondbor stige uitbater een meer dan goed lo pende onderneming opgebouwd. In het weekeinde is het vaak dringen ge blazen. „Toch denk ik niet aan uitbreiden", maakt hij direct duidelijk. „De intimi teit is ook de kracht van de zaak. Nu is het ook gezellig als op een stille avond tien mensenaandebarzitten". Theo Lejeune wil graag de aantrekkelijkheid van het historische centrum van Ongedwongen Maassluis verheteren. Een betere 'routing' en een tuinterras vormen de eerste aanzet. door CHRIS WOERTS Maassluis Vorig jaar, net na de uit zending van NCRV's Kerkepad, ging Theo Lejeune op zondagmiddag kij ken hoeveel mensen de moeite namen om de Grote Kerk op het Sehanseiland in Maassluis te bezichtigen. Dat bleken er heel wat te zijn, want na de televisie-uitzending dromden veel mensen samen in het historische cen trum van Maassluis. De uitbater van biercafé Oporto moest echter met lede ogen aanzien, dat de bezoekers vrijwel nergens in de binnenstad verpozing konden zoeken. Geen café of restau rant was open. „Dat is voor een stad als Maassluis ei- genlnk te gek", zegt Lejeune, gezeten aan ae bar van zijn intieme café, reso luut. „Hoeveel mensen waren er die-- dag wel niet? En eigenlijk is het op zondag altijd druk in het centrum. Mensen vinden het gewoon leuk om door de binnenstad te banjeren, etala ges te kijken, maar ergens op een ter ras een drankje drinken, dat is er niet bij". Aan die situatie komt, als de gemeente Maassluis wil meewerken, binnenkort een einde. Momenteel worden aan de Noorddijk, pal naast het café, twee panden gesloopt. Panden die al jaren lang een doorn in het oog waren van het stadsbestuur. Nieuwbouw is echter Het ietwat studentikoze publiek dat Oporto bezoekt, voelt zich vooral aan- getrokken tot de ongedwongen sfeer aie zo kenmerkend is voor het caïé. Het is ook het enige echte biercafé van Maassluis, want naast zes biersoorten van het vat, telt de kaart ruim 50 ande re biersoorten. Nederland is uitgeke ken op alleen maar het pilsje. Vooral het Belgisch bier doet het momenteel erg goea. Theo Lejeune heeft voor die ontwikkeling wel een verklaring: „Mensen drinken in het buitenland eens iets anders en dan willen ze het, eenmaal terug in Nederland, ook drin ken, Vrijwel alle- slijters en super markten verkopen tegnwoordig een heel assortiment buitenlandse bieren. Als biercafé kurt je dan niet achterblij ven. Vroeger was ik ook een echte conservatieve bierdrinker, maar ik ben nu het buitenlandse bier ook gaan waarderen". Theo Lejeune is niet voor niets lid van de alliantie van bier-tapperijen, een gilde met een ware liefde voor het bier. Slechts 25 uitspanningen in Ne derland 2ijn aangesloten. De Maasslui- zer is ook vaak in Belgie te vinden op zoek naar weer ander merk bier. „Ik vind dat je zulke dingen serieus aan moet pakken. Vroeger, toen ik,in Maassluis een discotheek had, ging ik ook naar Amerika en Engeland om platen te importeren. Nu zit ik veel in Belgie, dat hoort er gewoon bij". MaassluisWethouder Liesbeth Snoeck, die volks gezondheid in haar portefeuille heeft, heeft gisteren in het ïnfo-centrum in het stadhuis van Maassluis een expositie over leprabestrijding geopend. De ten toonstelling loopt tot 4 februari en is opgezet in het kader van Wereldlepradag 1988 die zondag wordt gehouden. De expositie geeft een beeld van de problemen die de circa 15 miljoen mensen ondervinden, die lepra hebben. Het belang van de tentoonstelling is volgens de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding dat Ijezoekere begrijpen dat er veel aan preventie en ge nezing gedaan kan worden. Het is vooral een kwes tie van geld, meent de stichting. Illustratief is het succes van de leprabestrijding in Thailand. De film daarover wordt dan ook niet allen op televisie ge draaid, maar maakt ook onderdeel van de expositie uit. Vlaardingen Basisschool De Schakel is de derde school in Vlaardingen waar de leerlingen van de twee hoogste klassen een Jeugd EHBO-opleiding hebben gevolgd. Morgen gaan de 47 jongens en meisjes op voor hun examen, waarna burgemeester Fred van Lier en zijn echtgenote rond negen uur *s aYOtUk r|t- diploma's uitreiken. Mevrouw Van Lier beloont Jan ook<<le vier leerlingen die de beste pres taties hebben geijverd. Honselersdijk Bloemenveiling Westland in Hon- selcrsdyk zoekt personeel in Vlaardingen, Maassluis ei"? Jïof hu,! p;, De veiling heeft 250 part-time mede werkt! nodig. Die kan zij in het WestJand niet vin den. Bovendien zou de veiling dan met tuinders in de slag moeten om de gunst van de arbeidskrachten. „Dat kan niet, want die tuinders zijn onze eigen le den", aldus woordvoerder Aad van der Harg. De eerste banendag wordt donderdag gehouden. „In het laaLste kwartaal maken we een prognose voor de groei van de veiling. Aan de hand daarvan bekijken we hoeveel extra mensen we nodig hebben", ver klaart Van der Harg de plotselinge vraag naar zo veel extra mensen. De veiling begint al om zeven uur met de banendag. Belangstellenden moeten vroeg uit de veren. „Dan weten 2e meteen hoe dat is", zegt Van der Harg. De mensen worden na ontvangst rondgeleid door de veiling, „We willen de mensen duidelijk maken wat het werk inhoudt. Hoe zwaar het is om een kar te trekken of om containers met bloemen op te tillen. We willen geen valse verwachtingen wekken". dinsdag 25 januari optreden van The Lick (ex- Soul Machine) in D' Oude Stoep, 21.30 uur. woensdag 27 januari firm Asterix contra Caesar, Teörstoof, 14.00 uur. donderdag 28 januari optreden van The Clarks, De Tender, 21.00 uur. woensdag 27 januari film Ron ja, jeugdtheater Harmortfe, 14.00 uur. m dansgroep ririszima de Chatel brengt dechoreografie Staunch, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. film Papa is op zakenreis, filmzaal Harmonie, 20,30 uur. woensdag 27 januari kindervoorstelling van Ja cobus Wieman en zijn pop penkast, theater De Schuur- kerk, 14.00 uur. donderdag 28 januari fifm The Living Daylights, met Timothy Dalton en Je roen Krabbé, theater Oe Schuurkerk. 14.00 uur en 20-30 uur. Vlaardingen Zwaluwen VI, HVO, DVO'32, KKWÏK en TSB (de laatste speelt als enige op privé-ei- gendom van een multi-national) blijven buiten schot in de herstruc turering van de Vlaardingse voet balverenigingen. VFC, DSS'26, De Hollandiaan, Satelliet, CION, For- tuna VI en Vlaardingen zullen in de twee onderstaande varianten zeer intensief met eikaars aanwe zigheid worden geconfronteerd. Dat blijkt uit een rapport dat gis teravond door een voor deze pro blematiek speciaal in het leven ge roepen commissie van wijze man nen werd gepresenteerd, Deeze eommïssïe, onder voorzitter schap van Peter van Wilsem (dage lijks bestuurslid van de Vlaardingse sportraad), schetst twee mogelijkhe den om aan de minimaal noodzakelij ke afstoting van vier voetbalvelden te komen. Volgens variant nummer één dient De Hollandiaan bij CION in te trekken, moeten VFC en CION naar de Broekpolder (Vlaardingen) verhuizen en trekt DSS'26 in bij Fortuna. In num mer twee worden Satelliet en CION tot een gang naar Fortuna gedwongen, wo nen VFC en De Hollandiaan in bij Vlaardingen en verhuist DSS'2B naar het vrijkomende complex van Satel liet. Hoewel in eerste aanleg werd aangeno men dat op vier voetbalvelden moest worden bezuinigd, blijkt het in deze twee varianten zelfs om respectieve lijk acht en negen velden te gaan. In het rapport wordt als compensatie een investering van 1,1 miljoen gulden ge ëist in variant één en van 1,3 miljoen gulden in variant twee, opdat die clubs na de herstructurering over een zo opti maal mogelijke accommodatie kun nen beschikken. Investeringen Zo zal in de eerste mogelijkheid bij Fortuna een nieuw grasveld moeten worden aangelegd, alsmede een kunst stof trainingsveld. Tevens moet aldaar nieuwe kleedgelegenheid worden ge bouwd. De konsekwentie van de twee de mogelijkheid houdt in dat ook in de Broekpolder een kunststof trainings veld wordt gerealiseerd. Volgens de wijze mannen moet het mogelijk zijn nog in de loop van dit jaar met de ver wezenlijking van een van deze plan nen te beginnen. Sportwethouder Jan Madera deelde mee vandaag (dinsdag) het rapport aan het college van burgemeester en wethouders aan te bieden. Vervolgens zal een groot aantal adviezen worden ingewonnen bij de hoofden van de se cretarie, de Vlaardingse sportraad en de raadscommissie voor sport en recre atie, De clubs zullen op korte termijn worden geïnformeerd over de verdere uitwerking van het rapport. door DONALD BAX Vlaardingen De Vlaardingse voetbalwe reld heeft verbaasd en onthutst gereageerd op de herstructurering, zo als die volgens een com missie van wijze mannen gestalte moet krijgen. Vooral bij Bram den Ha mer, de voorzitter van VFC, was de verslagen heid groot, omdat zijn binnenkort uitbundig feest vierende vereni ging (75-jarig bestaan) in beide varianten dient te verhuizen naar de Broekpolder. De geémotioneerde Den Hamer ('Dit is een klap midden in mijn gezicht') liet na afloop van de bij eenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis weten met on middellijke ingang af te treden als voorzitter van de sektie voet bal van de Vlaardingse sport raad. ,.lk ga", sprak Den Hamer met klem, „nu alleen nog maar vechten voor de belangen van VFC". De voorzitters van de elf andere verenigingen hadden begrip voor zijn beslissing en meenden unaniem, dat diens opvolger moet worden geleverd door een van de vijf clubs (Zwaluwen VI, HVO, DVO'32, RKWIK en TSB) die buiten schot is gebleven, Arie Kegel (Zwaluwen VI) en Jan Remmerswaal (RKWIK) deel den echter direct mee niet voor deze allerminst benijdenswaar dige funktie in aanmerking te willen komen. Ook zij realiseer den zich terdege dat de sektie voetbal de komende maanden uitsluitend gebaat is bij saamho righeid en solidariteit. Het lijkt op het eerste gezicht een te grote opgave om dat voor elkaar te krijgen. Schijn Het heeft er alle schijn van dat de verenigingen genoegen 'tm moeten nemen met een van de twee varianten. De toelichting van Peter van Wilsem, de voor zitter van de commissie van wij ze mannen, liet dien aangaande aan duidelijkheid niets te wen sen over. Of de wijze mannen hun huiswerk inderdaad zo in tensief mogelijk hadden gedaan, werd door een enkeling echter ontkracht. Met name mevrouw M.C. van Toor-Buschmann, mede verantwoordelijk voor de inhoud van het rapport, gaf er blijk van totaal niets te snappen van de achtergronden, belangen en fun ktie van een club als VFC. Wethouder Jan Madern wilde de clubs nog net niet het deksel op de neus drukken, maar tussen de regels door kon uit zijn woorden heel goed worden op gemaakt dal het 'twee voor twaalf' is voor de twaalf clubs. Of zij moeten nu wèl de handen ineen slaan en er voor zorgen dat zij op zo'n kort mogelijke termijn met een eigen alternatief ko men, dat let wel— dezelfde be- sparingen oplevert. 'Een strikte scheiding van begrijpelijke emo ties en rationeel denken is daar bij een absolute voorwaarde. Niets VFC voelt er uit tal van prakti sche overwegingen (wijkgebo- denheid) in elk geval niets voor Peter van Wilsem (geheel rechts), de voorzitter van de com missie van wijze mannen, presen teert vol overgave het ingrijpende herstucturerings rapport. om naar de Broekpolder te ver huizen, terwijl Vlaardingen- voorzitter Sjaak Maat zeer na drukkelijk stelde niets op te heb ben met de inwoning van een zondagclub. De overige clubs stelden zich kennelijk op het standpunt de inhoud van het rapport eerst goed tot zich te wil len laten doordringen. Al liep Wim Jongejan (Satelliet) han denwrijvend door de raadszaal omdat hij bij de gemeente een claim van 250.000 gulden heeft gedeponeerd vour het geval zijn vereniging van 't Nieuwelant moet verdwijnen. Misschien verwoordde Herman Berkhout, de eerste man van De Hollandiaan, de algemene ge moedstoestand nog het beste. „Emotioneel ben ik teleurge steld, maar zakelijk ben ik voor vijftig procent tevreden", zei hij. Het vinden van die resterende vijftig procent is nu precies waarom het de komende wee ken in alle geledingen (gemeen te, sportraad, voetbalclubs) dratit... Schiedam Het bestuur en de technische leiding van Excel sior'20 hebben hoge verwachtin gen van de afgelopen weekeinde definitief vastgelegde cricket- coach Brian Brix. De 23-jarige Australiër, die de voorbije twee jaar uitkwam voor het sterke Wynnum Manly in de provincie Queensland, is de Sehiedamse hoofdklasser aanbevolen door Peter Cantrel van Kampong, alsmede door de Australische cricketbond. Brix, een linkshandige 'medi um-fast' openingsbowler, volgt op Thurlede Garfield Charles op, die liefst vijf seizoenen bij Excelsior'20 werkzaam is ge weest. Hij beschikt over de hoog ste coachings bevoegdheid, waaraan door het bestuur van Excelsior'20 in verband met de doorstroming van de eigen jeugd bijzonder veel belang wordt ge hecht. Voorts is Brix een meer dan voortreffelijke batsman. Schoffelmeer weg Schiedam -Ook GSS wordtge- confronteerd met de speurtocht naar een nieuwe oefen meester, nu Hans Schoffelmeer heeft meegedeeld aan het einde van deze competitie te vertrekken. Schoffelmeer was twee jaar ge leden de tussentijdse opvolger van Cor Gudde bij GSS en pro moveerde vorig seizoen naar de zaterdagse RVB-hoofdklasse. Postema naar Fortuna Vlaardingen Koos Postema :s donderdag te gast bij Fortuna Vlaardingen. De bekende radio- en tv-presentator Postema, zal die avond vanaf acht uur in het clubgebouw aan de Marathon- weg op zijn eigen wijze z'n licht laten schijnen over het heden daagse voetbal. Eerder al was op een dergelijke bijeenkomst, uit geschreven voor sponsors en de Club van Honderd, Hans Kraay sr. een boeiende spreker. Rob Koevermans Schiedam Het gaat niet goed met de rentree van Rob Koever- mans bij Exeelsior'20, De spelbe paler van de Sehiedamse derde klasser hervatte na zijn knie blessure onlangs de training, maar moest opnieuw afhaken. De artsen constateerden dat Koevermans last heeft van een 'doorgezakte voet'. VZC weer op dreef Den Haag De jeugd van VZC heeft het in eerste divisie van de KNZB-competitie opnieuw uit stekend gedaan. In het Haagse zwembad De Morgenstond lie- ten de Vlaardingse talenten Ra ket (tweede) en Zian Vitesse i (derde) ruimschoots achter zich. Met nog een wedstrijd te gaan, bedraagt de voorsprong van VZC op Raket liefst 117 punten. i Willem Noorduin Goes Tijdens wedstrijden in de ZeelandhaUen te Goes heeft de gehandicapte atleet Willem Noor duin in de klasse CP5 "een nieuw record gevestigd. -Hij stootte de kogel naar 10.54 meter, terwijl zijn wereldrecord op bui tenbanen op 10.18 meter staat, Jeffrey van Loon Vlaardingen Jeffrey van Loon nam dit weekeinde succes vol deel aan de nationale winter kampioenschappen. De gehan dicapte zwemmer grossierde an dermaal in medailles en noteer de tevens een nieuw Nederlands record op de 50 meter vlinder slag. Hij liet de klokken nu stil staan op 43.8 seconden. Zijn vori ge besttijd was 51.7 seconden. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2