Opzichter St. Jozef wéér op non-actief Gemeente past huren Verto aan Extra bemonstering grond geluidwal Buitenlandse vrouwen halen fietsdiploma Noodkreet CDA: 'Redt Wilton!' Oost: 23 woningen onder slopershamer VLAARDIliS DAGBLAD SGHIEOAMSOHE COURANT f NIEUWE WATERWEG COURANT Autokraker opgepakt Izaak van der Knaap:9We moesten iets doen Geen aanpak wateroverlast Babberspolder Parfumerie leeggeroofd Op verzoek bewoners Leerlingen leven zich uit 'Voorlichting ophogingen was correct' WOENSDAG 3 FEBRUARI Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardïngen. Telefoon: 010-4343229, 435Z05S, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De politie van Schiedam is er in geslaagd een autokraker aan te hou den. De politie was alert ge worden, toen 's ochtends om vijf uur een mislukte poging tot inbraak werd gemeld. Een man sloeg op het Sibeli- uspiein het achterruitje van een Mercedes in, maar ging er als een haas vandoor, toen de auto beveiligd bleek met een inbraakalarm. Agenten, die de omgeving uitkamden, kwamen om half zes op de Brederoweg een verdacht uitziende man te gen, die bij nader onderzoek een radio-cassetterecorder onder zijn jas verborgen hield. Het apparaat bleek .af komstig uit een zojuist ge kraakte auto op het De La Marplein. Schiedam Tot grote woede van de bewoners- vereniging Schiedam-West is opzichter Johan van der Aa, die de re-renovatie van het voormalige St. Jozefcomplex begeleidde, op non-actief gesteld. De huisbaas, woningbouwvereniging Schiedam, heeft Van der Aa voor de tweede maal binnen een halfjaar de wacht aangezegd. Gisteravond probeerden de bewoners vergeefs de WBS op andere gedachten te brengen. Maar direc trice Fanny de Graaf bleek onvermurwbaar. „De grootste blunder in het zich nu al zeven jaar voort slepende proces rond de St. Jozefwoningen", rea geerde Hugo Elshof namens de teleurgestelde be woners. „Van der Aa was de enige die voor de be- ngen van de bewoners opkwam en op hun ver duwen kon rekenen". Als verklaring voor het op non-actief stellen van Van der Aa geeft de woningbouwvereniging dat de opzichter 'niet functioneert binnen het project team', Dat team kreeg een paar maanden geleden een nieuwe voorzitter, die geacht werd de me ningsverschillen tussen Van der Aa en architect Adri van Oort te kunnen oplossen. Die opdracht was blijkbaar onuitvoerbaar. Volgens Elshof hadden de conflicten in het plan team vooral financiële oorzaken. Bij de rerenova- tie moet ieder dubbeltje worden omgekeerd. Van der Aa probeerde er voor de bewoners uit te sle pen wat er in 2at, Van Oort herinnerde de opzich ter telkens aan het krappe budget. Kort voor de bouw vak vakantie vorig jaar stelde de woning bouwvereniging Van der Aa op non-actief om hem later, onder druk van de wijk, weer in dienst te nemen. De bewonersvereniging voelt zich nu voor de tweede keer gepasseerd, maar dat is niet de be langrijkste grief van. de wijk, Elshof; „Zo'n beslis sing drukt natuurlijk zwaar op de toch al karige begroting, want Van der Aa wordt op wachtgeld gezet, maar er moet natuurlijk wel een nieuwe op zichter komen". Directrice Fanny de Graaf van woningbouwver eniging Schiedam was niet voor commentaar be reikbaar. Sommigen willen het niet weten voor de familie9 Vlaardingen Ondanks een paar kleine euvelen loopt de fietscursus voor buiten landse vrouwen in de Lijnbaanhallen gesmeerd. Een paar rijwielen alle maal afdankertjes brengen een pie pend geluid voort, maar dat is met een druppeltje olie makkelijk te verhelpen. En de val van één deelneemster, die on gelukkig terecht kwam en Haar pols brak, is al bijna weer vergeten. Het on- g geluk heeft de overige cursisten er in elk geval niet van weerhouden, gewoon door te zetten. „Gelukkig maar", zeggen Els van Dijk en Erna Lohman, twee van de vier cursusleid- Vlaardingen Het lot van de 410 semi-permanente woningen in de Babberspolder is nog steeds niet duidelijk. De gemeente wil de wijk liefst zo snel mogelijk slopen en er nieuwbouw voor in de plaats zetten, de bewoners vinden de verhuizing van zo'n 800 gezinnen ineens een onmo gelijk karwei en dringen aan op tijdelijke verbeteringen. Met name de wateroverlast stelt de bewoners herhaaldelijk voor grote problemen. Daar moet eerst iets aan worden gedaan, voordat over sloop en nieuw bouw kan worden gepraat, vindt de wijk. De raadscommissie voor stads ontwikkeling, volkshuisvesting en milieu besloot gisteren een projectgroep op te richten om de bouwkundige staat van de woonblokken te inventariseren. Aan de hand van die lijst kan la ter worden beslist welke blok ken het eerst moeten verdwij nen. De wateroverlast in de Bab berspolder wil de politiek niet als een afzonderlijk probleem beschouwen. Er is een raads voorstel in de maak, waarin maatregelen worden aangekon digd tegen wateroverlast in alle Vlaardingse wijken. De bewoners waren zeer teleur gesteld over het verloop van de vergadering. Zij gaan zich nu be raden over manieren om hun wijk althans tijdelijk te behou den. Schiedam Een parfumerie winkel aan de Broersvest in Schiedam ?s begin deze week ernstig gedupeerd door een in braak. Tussen zaterdagavond en maandagmiddag, toen de winkel haar deuren weer opende, moeten de inbrekers hun slag geslagen hebben. Zij forceerden een raam aan de achterzijde en gingen er vandoor met een flinke voor raad exclusieve parfums en al ter shaves. De partij had een waarde van ongeveer 75.000 gulden. sters. „Al gaat het om zoiets eenvoudigs als fietsen, voor de vrouwen die hier komen hangt er veel van af of ze die kunst onder de knie krijgen. Want als ze een fiets hebben, voelen ze zich zelfstandiger. Ze kunnen even langsrijden bij een familielid, ze doen ge makkelijker boodschappen. Ze hoeven niet alles met de bus te doen. Dat scheelt nog een hoop feld, ook". te lessen, die zijn opgezet door buurthuis De Haven en die onder toezicht staan van wijk agent Ed van Heeze, gingen vorig jaar wat stroef van start. Maar dankzij de enthousiaste verhalen van de eerste schaar se deelnemers, stroomden de aanmeldingen binnen. Inmid dels zijn er zoveel" leerlingen, dat de lessen gesplitst moesten worden in cursussen voor be ginners en voor gevorderden. Sporen van drempelvrees zijn er overigens nog steeds. Turk se echtgenoten .rillen soms eerst hK. naadje van de kous weten en komen een kijkje ne men voordat ze hun touw toestemming geven, Tl rkse vrouwen mijden soms bepaal de straten als ze met Ed van Heeze buiten praktijkervaring opdoen. „Ze schamen zich een beetje", vermoedt de wijk agent. Eén Turkse vrouw komt stiekem naar de Lijn baanhallen: ze wil niet voor De Turkse Necla Akkurt en de Tunesische Hamida M'Hamidï, twee van de drie vrouwen die gis teren hun fietsdiploma kregen van Ed van Heeze en Erna Loh man. Necia's landgenote Lütfiye Toraman wilde niet op de foto. haar man weten dat ze fietsles neemt. Necla Akkurt is één van de eerste drie cursisten die giste ren het fietsdiploma kregen - uitgereikt. Ze is afkomstig uit Eskisehir, een flinke stad in centraal Turkije. „Vroeger fietste daar niemand, de laat ste jaren hebben veel mensen, vooral jongeren, de fiets ont dekt", vertelt zij. Terug van een vakantie in haar vader land, besloot ze zich voor de cursus van buurthuis De Ha ven op te geven. „Mijn buur vrouw vond het een leuk idee en liet zich ook inschrijven. Nu volgen we samen ook les sen Nederlands en tekstver werking op computers bij het PEC, het plaatselijk educatief centrum", zegt Necla, die in Schiedam woont, en op de fiets naar "Vlaardingen komt. De fietscursus is overigens geen specifiek Turkse aangele genheid. Op de deelnemerslijst staan ook de namen van Ma rokkaanse en Palestijnse vrou wen. Eén leerling komt uit Cyprus, één uit Eritrea en één uit Nederland. Maassluis Dertig huurders van woningen, in de Ver- to-wijk betalen gedurende de saneringswerkzaamhe den minder huur. De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een verlaging van 140.40 gulden per maand gedurende werkzaamheden. Gemiddeld profi teren de bewoners gedurende zes maanden van deze voor Maassluis unieke regeling- Schiedam De Schiedamse christen-democraten heb ben de de Tweede Kamerfractie van het CDA met klem om orders voor Wilton Fijenoord gevraagd. In een brandbrief aan zijn geestverwanten in het parlement vraagt de Schiedamse CDA-voorman Siem Rosman al het mogelijke te doen om verder onheil voor de scheeps werf af te wenden. Vorige week werd 480 werknemers van WF ontslag aangezegd en dat aantal zal waarschijn lijk nog verder oplopen, zeker als de werf niet snel meuwbouworders krijgt. In 1934 beloofde de Tweede Kamer WF van werk te zul len voorzien, maar die belofte is nooit nagekomen. Ook het CDA liet het bij een loze toezegging. „Het spijt ons, dat te moeten constateren", aldus Rosman. Aan informa tie kan het de Kamer volgens hem niet hebben ontbro ken: diverse keren hebben politieke partijen uit Schie dam op het Binnenhof gelobbied voor Wilton en het pro bleem op landelijk niveau aan de orde gesteld. Rosman stelt m zijn noodkreet aan de CDA-fractie nog een verzuim vast: van de samenwerking die de regering beoogde tussen Wilton en de RDM, is nooit iets terecht gekomen. De politiek kan dat verzuim herstellen^ door Wilton orders te verlenen, totdat de werf er in is ge slaagd, zelf nieuwe opdrachten binnen te halen. Die overbruggingsperiode is voor WF van levensbelang, al dus de CDA-voorman. Morgen komt de vaste kamercommissie voor economi sche zaken bijeen om te debatteren over de toekomst van de Schiedamse scheepswerf. „Maar als bewoners langer last hebben, dan wordt de huur voor een langere periode aan gepast", aldus verantwoorde lijk wethouder Izaak van der Knaap (CDA). De bewoners hadden de gemeente om een tijdelijke verlaging van de huur gevraagd, omdat zij veel hinder ondervinden van de sa nering „De overlast is enorm", aldus een bewoner onlangs thdens een vergade ring van de commissie milieu. „De vrouwen kunnen de was niet meer buiten hangen, door de inloop wordt de vloerbe dekking aangetast. De bewo ners kunnen heel moeilijk de schuurtjes bereiken, bezoek ontvangen is bijna onmogelijk. De spanning m de wijk loopt daardoor op". De gemeente Maassluis voelde zich verplicht iets te doen voor de klagende bewoners. „De huurder betaalt op dit moment wel de volledige huursom, ter wijl hij niet de beschikking heeft over het volledig ge huurde goed", aldus een toe lichting van de gemeente om de huur aan te passen. De dertig bewoners die nu compensatie krijgen hebben volgens de gemeente Maassluis de meeste hinder van de sane- nngswerkzaam heden. De voor- en achtertuin wordt af gegraven, de schuur is tijdelijk verplaatst en er is een nood voorziening voor gas, water en eleetriciteit, „Hier moest iets gedaan worden", besefte ook Izaak van der Knaap. In totaal ts er een bedrag van 25.00Q gulden beschikbaar. Geld dat voorlopig komt uit het bodemverontreinigings fonds. „Zie het als een voorfi nanciering". merkte Van der Knaap op. „We zullen natuur lijk proberen de kosten te ver halen via de interim wet-bo- demsanering. De kosten hou den direct verband met de sa- neri ngs&erkzaamheden. Wordt er met gesaneerd dan zouden deze kosten ook niet gemaakt hoeven te worden". De gemeenteraad kreeg het voorstel pas op het laatste mo ment onder ogen. De verschil lende partijen konden zich unaniem in het voorstel vin den, al bleef een groot aantal raadsleden wel met de nodige vragen zitten. „Wordt deze lijn ook doorgetrokken naar ande re locaties", merkte Jan Storm (D66) laconiek op. Wethouder Izaak van der Knaap hield de boot echter af. Hij komt in commissieverband nog op deze zaak terug. De tijdelijke huuraanpassing woor de huurders in de Ver- to-wijk kan evenwel een pre cedent scheppen voor de ande re bewoonde giflocaties in de Eerste stad aan de Waterweg. De Steendijkpolder staat voor een grote saneringsoperatie en de verwachting is dat ook de huurders in die wijk voor een aanpassing van de huur in aanmerking willen komen Schiedam In totaal 23 panden aan de Rotter- damsedijk, het Boerhaave- plein en de Boerhaave- laan moeten onder de slo pershamer. De kwaliteit van die woningen is zo slecht, dat ze niet gehand haafd kunnen worden in het stadsvernieuwingsplan dat momenteel voor de Maassluis Op verzoek van de bewoners van de Dijkpolder worden nog twee extra monsters geno men van de verontreinig de grond, die is gebruikt voor de ophoging van de geluidwal langs rijksweg 20 in Maassluis. De grond is afkomstig uit de Verto- wijk. Aanvankelijk werd er vanuit gegaan dat de licht verontrei nigde grond de B-waarde niet zou overschrijden. Extra be monstering leerde echter dat de grond verontreinigd was met stoffen die de B-waarde wél te boven gingen. Daarop besloot wethouder Izaak van der Knaap (milieu) de grond (300 m3) weer te laten afgra ven en af te voeren naar het Verolme-depot in Rozenburg. „Wij zijn op het verkeerde been gezet tijdens de vergade ring van de commissie milieu", hield John Seheerstra (VVD) het college voor. „Kennelijk is er onvoldoende controle ge weest. De gemeente moet zorg dragen dat er garanties zijn. Eerst het bericht dat de grond verontreinigd is met stoffen beneden de B-waarde en later blijkt dat niet het geval te zijn". Het liberale raadslid he kelde ook het gemeentelijk voorlichtingsbeleid. „De voor lichting naar de bewoners toe is heel ongelukkig geweest", aldus Seheerstra. „De gemeen te moet een actief beleid voe ren. Ook een slechte bood schap dient goed en helder ge bracht te worden naar de be woners". De grond die nu weer is afge graven is verontreinigd met lood-concentraties. Elly Dod- dema (PPR/PSP): „Ik heb bij geruchten vernomen dat in de grond ook de veel gevaarlijke re PAC's zijn aangetroffen". Wethouder Van der Knaap: „Ik kan u verzekeren dat over de aanwezigheid van PAC's nooit is gesproken. Mij is er dus helemaal niets van be kend. De commissie milieu is door mij niet op het verketude been gezet. Wij kunnen als ge meente niet alles controleren. Wij gaan ervan uit dat ook wij goed geïnformeerd worden". De verschillende politieke par tijen in de gemeenteraad van Maassluis hadden moeite met het weer afgraven van de grond. „In de wijk is nogal wat onrust ontstaan hiel Pieter Hoogenraad (PvdA) de wet houder voor, „Het is een heel moeilijke zaak", stelde Izaak van der Knaap. „Voorlichting geven is wel goed, maar ik weet van een heleboel men sen, misschien, wél een meer derheid dat zij helemaal geen prijs stellen op voorlichting. Die vinden het wel best zo". John Seheerstra: „Het is een locatie dicht bij woningen, dan moet je extra attent 2ijn. Bij mij hebben zich in ieder geval nooit mensen gemeld die geen prijs op voorlichting stellen", Jan Storm (D6C> wilde van de verantwoordelijk wethouder weten of de gemeente geen schriftelijke bevestiging van de provincie kon krijgen dat de grond inderdaad schoon was: „Een bedrijf had interesse in de grond, maar haakte af toen de provincie geen certifi caat wilde afgeven. Dat begrijp ik niet". Van der Knaap: „Ook wij krijgen niets op papier. Daar is nu eenmaal niets tegen te doen". Galileistraat en omgeving wordt ontwikkeld. De bedroevende staat van die huizen kwam aan het licht tij dens een bouw- en woon tech nisch onderzoek waarmee me dio vorig jaar is begonnen. Met die boodschap treedt het gemeentebestuur morgen avond tijdens een informatie avond in de kantine van het stadskantoor de buurt tege moet. Bij het onderzoek is het projectteam-Oost er vanuit ge- faan dat alleen woningen oe~ ouden konden blijven, die na een niet al te prij2ige opknap beurt nog tenminste 25 jaar voor de boeg hebben. Hoewel in. het stadsvernieu wingsgebied veel gebreken zijn geconstateerd, wij het pro jectteam de meeste panden redden Het grootste probleem vormen de vaak ernstige ver zakkingen. Die zijn ontstaan door slecht heiwerk. Als ge volg daarvan is ook een reeks andere problemen ontstaan, zoals scheurvorming en ver vorming van kozijnen. Op de slooplijst prijken nu Rotterdamsedijïc 56 tot en met 74, Boerhaaveplein 1 tot en met 13 en Boerhaavelaan 114 tot en met 124. Hoewel ook op de Swammer- damsingel en de Galileistraat grote gebreken zijn geconsta teerd (dak, gevelmetselwerk en kozijnen) denkt het project team deze huizen nog te kun nen redden. Maar, de renova- tiekosten zullen hoog zijn, valt jte lezen in de informatiekrant, f T Leerlingen van de streekmu- ziekschoo! Nieuwe Waterweg Noord tonen deze week hun kun nen aan een breed publiek. Onder het motto 'Laat zien waar je mee bezig bent' worden liefst 28 uit voeringen gegeven in de steden Vlaardingen, Schiedam en Maasr sluis. Gisteravond was het gezellig druk in ontmoetingscentrum Konings hof in Maassluis. De leerlingen konden zich uitleven op de piano en de blokfluit. Het repertoire wat ten gehore werd gebracht wa$ zeer afwisselend: van pop tot Naast de uitvoeringen in de drie Waterweg-steden, worden er ook drie grote concerten gegeven in de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen. Vrijdag speelt de big-band van de muziekschool, terwijl za terdag twee voorstellingen (leer lingen van acht en negen jaar en het docentenorkest) op het pro gramma staan. Van Beethoven populairder dan Van Anrooy Schiedam Het pleidooi van een Groenoordbewo- ner om de Nederlandse compontst Peter van An rooy wat meer bekendheid te geven, heeft niets uitge haald. Van Anrooy staat muzikaal nu eenmaal in de schaduw van Ludwig van Beethoven, en de ge meente Schiedam vindt dat dat ook maar zo moet hlijven. De straatnaamgevïng in de Groenoordse componisten- wijk is door die visie sterk beïnvloed, tot ongenoegen van F. Heusdens. Met een_ Arob-bezwaarschrift pro beerde de2e Schiedammer1 vergeefs een ingreep van de straatnamencommissie recht te zetten. Die commissie ontdekte medio 1987 dat een stukje straat tussen de Vivaldï- laan en de Laan van Bo- i'Es officieel nog geen naam had. De straat was altijd ten onrechte schouwd als een doorloper van de Peter van Anrooy- laan. Heusdens merkte of zekere dag dat het oor spronkelijke straatnaam bord was verdwenen en vervangen door het op schrift Van Beethoven- laan. Logisch, dat wel, want een klein stukje zui delijker ligt het Van Bee thovenp/eifl. Maar de verandering was heimehjk voltrokken, en zat Heusdens, die een Ne derlandse componist trou wens gepaster had gevon den, niet lekker. De ge meente heeft zijn bezwaar schrift echter naast zich, neergelegd. Heusdens heeft met hard kunnen maken dat iemand nadeel van de verandering heeft ondervonden. Hijzelf heeft al helemaal geen recht van spreken, oordeelt de bezwaarschriftencommis- sie: Heusdens woont aan de Vivaldilaan. Schiedam Alle verwij ten over gebrekkige voor lichting bij ophogmgs- werk in Schiedam-Oost zijn door de gemeente van de hand gewezen. De be woners kregen tijdig een circulaire thuis en in de informatiewinkel in cle Fultonstraat was dagelijks een opzichter aanwezig om vragen te beantwoor den. j Klachten van buurtbewoners over het werk zelf, door de ge meenteraadsleden Adri Reijri; hout (D66) en Bart de Leede (PPR/PSP) doorgespeeld naar burgemeester en wethouders; waren wel voor een deel te recht. Maar door tijdig overleg konden de kosten voor parti culiere huiseigenaren binnen de perken blijven. - 4 In antwoord op een tweede se rie schriftelijke vragen van Dé Leede en Reijnhout erkennen B en W dat in de Daltonstraat en de Dr. Zamenhofstraat hier cn daar gebruik is gemaakt van duurdere materialen dan was voorzien. Die kostenver hoging was volgens B en ,W echter onvermijdelijk omdat anders de waterafvoer en een brandpad in het ongerede wa ren gekomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1