mmmssoasbud Vlaardingse aannemer ontdekt Lange Haven uuu I Bewoners verstoren commissievergadering VVD voelt niets voor stedenband Scholierenquiz een voltreffer mm mmm S88IÏHISEHÏ COURANT HffllWf WRTEBWIE COUBANT cm Dl 1 De Bouwplan: pakhuizen slopen, branderij restaureren 1 s D Q 0 Hl O seaesas Veel belangstelling huizen Sehanseiland Auto's vernield bij aanrijdingen Leen de Zeeuw: 'Taak voor landelijke politiek9 Delft tegen snelweg door stiltegebied Man aangereden BBl Kosten wijkcentrum Holy onduidelijk Historische stadswapens in nieuwbouw Bouwgrond 'Put' verontreinigd Jeugd wil meer ouderen bij jaarwisseling Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC VNKTERWEG DONDERDAG 4 FEBRUARI 1983 Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Tweeëntwintig woningen en. bedrijfsruimtes naast drie luxe appartemen ten in een 18e-eeuwse voor malige branderij. Dat zijn de belangrijkste ingrediënten van het nieuwbouw- en reno vatieplan, .dat de Vlaardingse projectontwikkelaar Ooster flank aan de Lange Haven in Schiedam wil realiseren. Oosterflank kocht het terrein plus de opstallen tussen Lange Haven, Griffioenstraat en West- vest verleden jaar uit een faillis sement, en is sindsdien druk be zig met de ontwikkeling van het project. De nieuwbouwplannen betekenen sloop voor het com plex Lange Haven 21 tot 23, dat vroeger dienst deed als pakhuis voor de wijnhandelaren Dikema Chabot. Doordat dit complex de laatste jaren sterk verpauper de en de panden niet op de mo numentenlijst voorkomen, staat niets een sloopvergunning in de weg. Paradepaardje van het plan, dat in totaal meer dan drie miljoen gulden gaat kosten, vormt de hoog niveau-renovatie van de voormalige branderij, die geves tigd is aan de Lange Haven 25. Hierin moeten drie appartemen ten verrijzen. Alleen de woning op de begane grond van dit mo nument krijgt een ingang aan de Lange Haven, alle andere appar tementen krijgen een gezamen lijke ingang aan de Griffioen- straat. De plannen, die verder voorzien in zes meuwbouwappartemen- ten aan de Lange Havenzijde en 16 premiewoningen in de Griffi oenstraat en de Westvest, zijn vorige week ter beoordeling op het bureau van de afdeling Woordvoerder Van Gasten van 1 Bouw- en Woningtoezicht gede- Oosterflank ziet dit plan-als een l> poneerd. Gezien de goede sfeer, eerste aanzet voor meerdere pro- j waarm de onderhandelingen jecten. De firma heeft verschil- met de gemeente zijn verlopen, lende leegstaande pakhuizen op 3 verwacht een woordvoerder van de Lange Haven op het oog, die "i Oosterflank voor de bouwver- geschikt zijn voor woningbouw. gunning weinig problemen. De Men vermoedt, dan ook dat de commissie welstand is in een Vlaardingse firma een belangrif- eerder stadium al akkoord ge- ke rol zal spelen in het gemeen- gaan met deze invulling van het telijke actieplan voor de Lange gebied die voor rekening komt Haven, dat later dit jaar wordt van architect Jan van der Laan. gepresenteerd. v- D 0 [Dj □cQi Zo komt de zuidzijde van de Lange Haven, ter hoogte van de Griffi- censtraat, in de optiek van de Vlaardingse projectontwikkelaar Ooster flank er uit te zien. Naast renovatie van de branderij (rechts op de teke- ninq), voorziet het bouwplan in 22 nieuwbouwappartementen. Schiedam „Als het over energieprojecten gaat, loopt u voorop en maakt u mooie sier door met Ed Nijpeïs op de foto te gaan. Als het om de wateroverlastproblemen van uw eigen bevolking gaat geeft u echter niet thuis". Dat de bewoners van de Gorzen Veertig Schiedammers voerden gisteren een ludieke actie in het oude stadhuis. Paul Kramer (mid den) spreekt wethouder Chris Zij develd toe, de bewoners geven uiting aan hun waterangst. Zelfs in het stadhuis hielden zij hun para plu op. en Oost genoeg hebben van de lakse houding, waarmee de plaatselijke overheid met de wa teroverlastproblemen in de stad omgaat, bleek gisteravond nog eens overduidelijk. In een ludie ke actie verstoorden zij, amper tien minuten nadat hij begonnen was, de commissievergadering van Stadsontwikkeling. De naar schatting 40 bewoners kwamen met de paraplu op de zaal in, een man kneep natte sponzen uit in een emmer, en voorzitter Paul Kramer van de 'werkgroep rioleringen', hield een redevoering, waarin hij hard uit haalde naar wethouder Chris Zijdeveld, Later kreeg de wet houder nog een zandzak aange boden. Met name in de stadsvernieu wingsgebieden ontstond verle den jaar veel schade aan woon- Maassluis Meer dan 80 men sen staan ingeschreven voor de woningen die binnenkort worden gebouwd op het Schan seiland in Maassluis. „Dat valt niet tegen", aldus Wessel Ros, van het gelijknamige make laarskantoor m Maassluis, dat in opdracht van ontwikkelaar Goudswaard Partners is belast met de verkoop van de in totaal 42 woningen. Na de informatie-avond vorig jaar in de burgerzaal van het stadhuis beschikte Goudswaard al over een omvangrijke lijst ge gadigden. „Veel mensen van juist die eerste lijst hebben afge haakt. Zij vonden het te lang du ren, hebben al iets anders gevon den of vonden de woningen toch niet zo geschikt. Er is echter een heel nieuwe stroom van geïnte resseerden op gang gekomen", aldus Ros, De eerste paal voor de huizen gaat op 1 april van dit jaar de grond in. „Een mooie datum", vindt RPF-raadslid Herman van Hoeven. „Coppelstock bracht op 1 april 1572 het bericht aan de Geuzen dat de Spanjaarden in aantocht waren. Historisch ge zien mooi gekozen". Met de bodemverontreiniging ter plekke is bet veel minder ernstig gesteld dan aanvakelijk was aangenomen. Wethouder Izaak van der Knaap: „Op de lo catie is slechts sprake van een heel lichte verontreiniging. De grond moet worden afgegraven. De kosten worden, betaald door de eigenaar van de grond". De 80 geïnteresseerden krijgen in de loop van volgende week brochures met nadere informs- tie in de bus over de 36 apparte menten en 6 eengezinswonin gen. Wessel Ros: „Dan wordt pas daadwerkelijk raet de verkoop van de woningen begonnen". Wateringen Bij een aanrij ding, gisterochtend op de Boven- dijk in Wateringen, is de auto van een 31-jarige inwoner van Berkel en Rodenrijs totaal ver nield. Op de Bovendijk moest hij uitwijken voor een auto die een fietser inhaalde. Hij raakte in du berm, begon te slingeren en kwam tegen een lichtmast tot "sulstand. De bestuurder zelf liep slechts snij wondjes op. Bij een ongeval op de Noordweg in Wateringen gisteravond is de auto van 38-jarige Wateringse zwaar.beschadigd. Volgens haar eigen zeggen weigerden de rem- men. Via een vluchtheuvel kwam de wagen in de sloot te recht. Maassluis De VVD ziet niets in een stedenband tussen Maassluis, een plaats in het Oostblok en een stadje in Ghana. „Wij voelen niets voor ontwikkelingssamenwer- klngsbeleid in de gemeente Maassluis", hield raadlid Leen de Zeeuw het college van burgemeester en wet houders voor. De fractie van de y VD staat alleen in haar kritiek, want niet alleen de overige politieke partijen ïn de raad voelen wel voor een stedenband, ook de eigen wethouder Lies- beth Snoeck ziet de samenwerking 2itten. Voorlopig is een bedrag van 25.000 gulden beschikbaar om de contac ten met Khestely in Hongarije en Jacobu in Ghana uit te diepen. „Eigenlijk te weinig", aldus Martin Burger (PVDA). „Liever had ik 50.000 h jlden gezien. We moeten het maar zien als een voorschotje op de toekomst Daarom nu ook geen motie van onze kant, we zullen er bijvoor beeld bij de begrotingsbehandeling op terugkomen". De viermans-fractie~van de VVD ziet echter niets in een stedenband. „Het is duidelijk dat wij afwijzend staan om ons te verplichten structurele bijdragen te reserveren voor bewustwording en ontwikkelingssamenwerking. Wij achten dat geen taak voor de gemeente Maassluis", aldus Leen de Zeeuw. „Incidenteel, bijvoorbeeld het Orion-project, en dan in goede samenwerking met het particulier initiatief, daar staan wij welwillend voor open". De VVD wil initiatieven tot het bewustwordingsproces van de bevolking overlaten aan de politieke partijen zelf. Leen de Zeeuw: „Als een deel van de gemeentelijke politiek zo overtuigd is dat het begrip ontwikkelingssa menwerking en stedenbanden onder onze bevolking leeft, dan moet het toch simpel zijn voor een politieke partij zelf actie in deze richting op touw te zetten en tot een goed resultaat te brengen. Gemeentelijke hulp en bijstand is dan volkomen overbodig. Maar zou het niet zo zijn, dat het vertrouwen nu juist ontbreekt en via ge meenschapsgelden geprobeerd wordt een deel van de bevolking te laten zien hoe bezorgd de politiek wel is voor zijn medemens? Ieder mens kan toch zonder moeite een bijdrage leveren in doorlopende nationale acties voor de minder bédeelden? Maar de linkerhand schijnt nog steeds graag te willen weten wat de rechter doet. Vredespolitiek, betrekkingen met Hongarije, derde we reldproblematiek, het zijn prachtige dingen, maar beho ren ons inziens tot de taken van de landelijke politiek". Lie?beth Snoeck hoorde het betoog van haar partijge noot glimlachend aan. „De bewustwording bij de bevol king is de laatste jaren groter geworden. Dat merken wij aan de belangstelling voor het derde wereldcentrum. Ik denk dat we nu een begin moeten maken met de contac ten in Ghana en Hongarije. In Maassluis wonen nogal wat Hongaren en via de ambassade kan contact worden gelegd met de burgemeester van Khestely". Delft Burgemeester en wet houders van Delft vinden dat de aanleg van rijksweg 19 in het 'stiltegebied* van Midden Delf land niet door mag gaan. Dat stuk zou er alleen kunnen komen als het een compacte vierbaansweg wordt, waarop niet barder mag worden gereden dan 80 kilometer per uur, of als wordt besloten tot het gedeelte lijk ingraven van de weg. Wel kunnen B en W instemmen met 'enigerlei verbindingsweg' tussen Woudseweg (De Lier- Den Hoorn) en Kruïthuisweg en Woudseweg en de A4. Zo'n weg komt neer op het 'eerste deel' van de geplande rijksweg 19, tus sen de Beatrixlaan in Rijswijk en de Kruïthuisweg in Delft. Het college heeft dat gisteren la ten weten in een brief aan rijks waterstaat Volgende week de batteert de Tweede Kamer over de aanleg van de weg, die is ge pland tussen Rijswijk, Delft- Wen Hoorn en schiedam- /Vlaardingen. Vanaf de Kruït huisweg zou de snelweg door poldergebied komen te lopen. B en W vinden dat dit niet moet worden toegestaan zoals de plan nen er nu liggen: „Het stiltege bied houdt dan op stiltegebied te zijn"- Schiedam Een automobilist die gistermiddag op de Rotter- damsedijk een overstekende voetganger te laat in het vizier kreeg, kon een botsing niet meer voorkomen. De man stak ter hoogte van de Grensflat in Schiedam het ze brapad over. Met een hersen schudding en een bekkenfrac tuur werd de gewonde overge bracht naar het Schieland-zie- kenhuis. Maassluis Een. spontaan feestje in theater De Scbuur- kerk in Maassluis, waar scho lieren van de John F. Kerme- dyschool en de Wevershoek het tegen elkaar opnamen in de eerste ronde van de scho lenquiz. De beide basisscho len smaakten het genoegen om het spits af te bijten. Aan de meer dan enthousiaste re acties was duidelijk te mer ken dat het initiatief aansloeg bij leerlingen, ouders en leer krachten van de beide basis scholen. Twaalf scholen doen aan de quiz mee. Met dat aantal is de werk groep theater van de culturele raad Maassluis, de initiatiefne mers van het evenement, best te vreden. „Sommige scholen kon den de voorbereidingen niet in passen in het programma, ande ren zagen het gewoon niet zit ten", aldus een medewerkster. De wegblijvers zullen ongetwij feld spijt krijgen van hun beslis sing, want op hun vrije woens dagmiddag beleefde de jeugd een paar'gave' uurtjes. Onder leiding van spraakwater val Jos Groenenboom, de Hans van Willigenburg (presentator van het populaire Tv-program ma Klassewerk) van Maassluis, moesten de scholieren de krach ten met elkaar meten. De beide scholen hadden zich meer dan goed op het spektakel voorbereid, want op de soms pit tige vragen werd veelal een goed antwoord gegeven. Zo ontspon- zich een spannende strijd, met eerst de Wevershoek duidelijk in het voordeel en later weer de John F. Kennedyschool. Niet alleen vragen over actuele zaken in binnen- ert buitenland, sport, pop en de eigen stad moes ten worden beantwoord, ook werd een toneelstukje opge voerd, een lied gezongen en een circusnummer opgevoerd. Tot groot vermaak van een volge propt theater, waar de spreekko ren. niet van de lucht waren. „Ik hen een potje met vet, al op de tafel gezet", galmde al snel van de tribunes, nadat De We vershoek een voorsprong had genomen. De leerlingen van de John- F. Kennedyschool bleven niet achter met 'een luidkeels 'olé, olé', toen eenmaal de ach tervolging was ingezet. Ach, eigenlijk stond het winnen van de qui2 niet eens voorop. De kinderen beleefden op het to- neel al een heel geslaagde mid dag en daar was het uiteindelijk allemaal om begonnen. Als de voorronden zijn afge werkt, wacht de scholen met de hoogste score een finale. Die staat gepland voor woensdag 18 mei. De winnaar mag een reus van een bokaal in ontvangst ne men en zich een jaar lang ae bes te school van Maassluis noemen- Een jury onder leiding van de De leerlingen van de twee basis scholen vermaakten zich prima in theater De Schuurkerk. De eerste ronde van de scholierenquiz was een groot succes. immer aanwezige en enthousias te Jopie Vons had het gisteren niet echt moeilijk- „We zijn dan ook heel makkelijk", aldus een lachende Jopie Vons tot de kin deren in het theater. huizen, toen de riolering een stortbui niet bleek te kunnen verwerken. Dat gebeurde in juli. Toen op een septemberavond vijfendertig milimeter regen viel absoluut niet extreem, al dus de actievoerders was het van het zelfde laken een pak: overstromingen in veel huizen, met veel schade als gevolg. De bewoners zijn nu hels dat de gemeente weigert de problemen effectief aan te pakken. Dat zij op geen enkele wijze bij het overleg betrokken zijn zit hen ook niet jekker. „Wij zijn twee keer op het Stadskantoor ge weest, maar ze zien je gewoon niet staan. Bij de veranderingen van de bodemstructuur heeft men de problemen onderschat, d us dan doen ze maar een beroep op overmacht. Ze zijn gewoon bang voor de schadeclaims", al dus een boze Gorzenbewoonster, Chris Zijdeveld, die tijdens de actie zijn voorziitersstoel verliet, liet weten dat deze actie 'de zaak van de bewoners zeker geen goed zal doen'. Hij wees erop dat de bewoners wel degelijk door de gemeente op de hoogte gehou den worden. „Tsja, wat moet je daar nu mee"., aldus Paul Kra mer. „In die brief stonden alleen algemeenheden dat de proble men in onderzoek zijn. Concrete toezeggingen hebben wij nooit „Ze denken gewoon dat de pro blemen met de tijd wel zullen slijten", aldus de Gorzenbe woonster, die het maai- vreemd vond dat niemand van het be stuur van de medeorganiserende bewonersvereniging Schiedam- Zuid aanwezig was. Doelend op Zijdeveld: „Die arrogante kwast moet niet denken dat hij de macht heeft. Over twee jaar zijn er verkiezingen en dan is hij wel van ons afhankelijk". Vlaardingen Het sociaal- cultureel centrum voor Holy zal mogelijk kleiner uitval len dan de geplande 1000 vierkante meter. Vlaardin gen heeft twee miljoen gul den voor het wijkgebouw uitgetrokken, maar volgens sommige raadsleden is dat te weinig: voor dat geld kan hoogstens een pand worden gebouwd dat half zo groot is. En dat is dan exclusief grondkosten en inrichting. Over de onderhandelingen met projectontwikkelaar Amro, die ook de uitbrei dingvan winkelcentrum De Loper financiert, leggen de wethouders Ary Maarleveid (welzijn) en Chris van Roon (financiën) tegenstrijdige verklaringen af. Volgens Maarleveid zijn duizend vierkante meter en een prijs van twee miljoen harde voorwaarden, volgens Van Roon moet 'tmaar met min der, als die oppervlakte niet gehaald wordt. De gemeenteraad zette gis teravond nogal wat vraagte kens bij het bouwplan. Maarten Vermeer (CDA) vindt een budget van 2,8 miljoen reeeier en ook Bram Zonne (VVD) dringt aan op duidelijkheid over de kos ten. Cor de Jonge (SGP/GPV/RPP) wil eerst weten wie het nieuwe wijk centrum gaat beheren en. hoe het gebouw wordt inge past in de op stapel staande reorganisatie van het soci aal-cultureel werk in heel Vlaardingen. Arnold van Kalken (CPN/PPR/PSP) heeft het centrum liever niet bij De Loper, maar meer oostelijk in de wijk daar woont volgens hem de echte doelgroep van het so ciaal-cultureel werk. Schiedam De nieuwbouw aan de Vellevest in Schiedam mag er dan modern gaan uitzien, het complex van veertig koopwo ningen krijgt toch ook onmis kenbaar een historisch tintje. In de gevel worden twee stenen ge metseld, die de voorbijganger moeten herinneren aan de tijd dat op deze plek een watermolen stond. Die molen was gesierd met twee stadswapens. Een was een schild met daarin drie zandlopers, een ander beeldde het wapen van gravin Aieida jn leeuw uit. De stenen rijn jrgvuldig be waard, in af - '-rating van een nieuwe bestemming. Wethouder Chris Zijdeveld legt de stenen op hun plaats op 17 februari, de dag dat Eurowoningen het hoogste punt van de nieuwbouw bereikt. Vlaardingen De bouw van 72 bejaardenwoningen in 'De Put' aan de Schiedamsedijk heeft op nieuw vertraging opgelopen. Terwijl omwonenden de bouw probeerden op te houden met be zwaarschriften, constateerde ge meentewerken dat de grond verontreinigd is met lood. Bron van de vervuiling is waarschijn lijk het autoverkeer. De gemeente Vlaardingen be gint volgende week met het af graven van de grond, die gestort wordt in een depot aan de Maas- sluisedijk, bij de Windmill. Dat betekent een. onverwachte kos tenpostvan 153.000 gulden. Wethouder Bas Goudriaan liet gisteren in de gemeenteraad in bedekte termen weten dat de omwonenden in zekere zin ver antwoordelijk zijn voor deze kostenverhoging. Hadden zij geen bezwaren gemaakt, dan had al voor 1 januari 1987 met de bouw 'begonnen kunnen worden. Sinds die datum zijn ge meentebesturen verplicht, iede re bouwlocatie eerst te onderzoe ken op sporen van verontreini ging. Schiedam - De streng in de hand gehouden jaarwisseling in Schiedam-Zuid is niet iedereen even goed bevallen. Door voor de jeugd een feesttent aan de Bui ten haven weg te plaatsen werden vernielingen in de wijk weliswaar voorkomen, maar ae jongeren zelf hebben een flinke kater aan die methode overge houden. Ze voelden zich behan deld als een kudde bijeen gedre ven dieren. Die klacht kwam gisteren naar voren tijdens een evaluatiege sprek met brandweer, politie, bewoners, middenstanders en het jongerenwerk. Winkeliers en bewoners zeiden overigens, dat zij nooit zo'n rustige jaarwis seling hadden meegemaakt. „Dat doen we volgende keer wéérzo", meenden zij. Maar Albert Bons, voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, wil het feest dan wel anders organiseren. De bewoners van Rijnstraat en Lek straat moeten voortaan actie! meehelpen met de organisatie en de jeugd mag niet het gevoel krijgen dat ze in de steek wordt glaten. „Want ze misten de oude ren in de feesttent".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1