De Loper bang voor gebrek aan inspraak a HET WAAIGAT Vlaardingen zonder weeshuis ontheemd ...Meubelen voor het leven... vanaf het begin af aan HET ERFGOED VIAA8BN6S DABBIAD SCHKBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Staelduinse bos regelmatig open Politie pakt overvaller Sloopplannen getuigen van weinig historisch besef ssiiiB FïMpi Ma Inbrekers betrapt Winkeliers vrezen macht grote concerns bij vernieuwing «lil Markt 57 - Vlaardingen - Telefoon 01074343685 Wéér nieuw projeet aan de Lange Haven Goudriaan 'interview' verbijstert Vlaardingen Drukker schenkt Rode Kruis een kwart miljoen Wintersport concurrent van De Rietzeilers Vroeg erbij WATERWEG jgjfrjwjMMwngraal a. 3131 .G Vayc.r.yn P.i:,.. '1M aC WMKfltgai Taefog, 0;*G Mnllt w MII>l|,j|||L 4345209 VRIJDAG 5 FEBRUARI I98B Monumenten in de regio: In deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oude gebou- en aan mensen met visie op monumenten- door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen„Een opmerke lijke dissonant in het stads beeld", durfde Vlaardings wet houder Bas Goudriaan het Weeshuis verleden week nog te noemen. In het Vlaardingse stadscentrum, waar de project ontwikkelaars en de gemeente zich langzaam op lijken te ma ken voor de 2le eeuw, valt zo'n oud gebouw nu al uit de toon, laat staan in de toekomst, als het winkelend publiek zich omgeven weet door futuristi sche gebouwen en zich als kas plantjes door het overdekte nieuwe winkelhart van Vlaar dingen begeeft. Die visie lijken de mensen die het in Vlaardin gen voor het zeggen hebben er in iedergeval op na te houden. Veelbetekenend was de op merking van Goudriaan in elk geval wel. De geïsoleerde posi tie die het Weeshuis momen teel inneemt dankt het gebouw aan de niets ontziende sloop woede van Goudriaan en zijn voorgangers, waardoor nieuwe sloop in hun ogen onvermijde lijk wordt Dat hiermee het ge bouw, dat aan de Vlaardingse weeshuistraditie tot in de L4e eeuw herinnert, verdwijnt lijkt het stadsbestuur niet te deren. Critici vermoeden dan ook dat de Vlaardingse bestuurders een bewuste actie voeren om het verleden van de Haring- stad consequent uit te stuffen. „Wie zal in 2074 nog geloven dat Vlaardingen al 800 jaar be staat, terwijl het oudste gebouw dan van vér na 1945 stamt vragen zij zich af. Wezen zijn er sinds de jaren 50 van deze eeuw niet meer aan het Weeshuisplein te vinden, maar het gebouw vormt na tuurlijk wel de beste herinne ring aan de veelbewogen Vlaardingse traditie van we zen- en armenzorg, waarvan de wortels vermoedelijk liggen in de 14e eeuw. In die tijd kwa men de lage landen onder in vloed van de ideeën van de Graaf van Montpellier, die in de 12e eeuw in Frankrijk 'Den Heiligen Geest' stichtte, een liefdadigheïdsbeweging die zich inzette voor de minderbe deelden in de samenleving. Het is niet meer te achterhalen waar het Vlaardingse weeshuis zich in die tijd bevond, maar uit een overgebleven brief van 20 juni 1497 is wel duidelijk ge worden, dat het weeshuis in komsten genoot van de Deken van het Capittel St. Adriaens. i De brief bericht van een toege- kende erfrente van '18 pond 1 Hollands', onder voorwaarde dat de Vlaardingse kloosterzus- 3 ters ook 8 pond zouden krijgen. Uit de tijd van vóór de Refor matie is dit het enige overge bleven geschrift, hetgeen waarschijnlijk alles te maken heeft met de grote brand in Vlaardingen van 2 juni 1574, toen zowel het stadhuis als het zusterklooster en het weeshuis in vlammen opgingen. Recessie Rond 1580 moet er nieuw wees huis verrezen zijn. Dat gebeur de tussen de Vleersteeg en de Grote Kerk. En alsof het met de rampspoed niet opkon, be- leefde Vlaardingen in die tijd een sterke economische reces sie. Gelukkig voor de wezen hadden veel Vlaardingers in die tijd hun laatste centen over voor het weeshuis, anders was het nog slecht afgelopen met de kinderen. Het weeshuis kamp te destijds wel met grote tekor ten. In 1602 heerste een pestepide mie, in 1608 brandde de Korte Dijk tot de laatste steen af. Het aantal wezen steeg hierdoor Het weeshuis, dat volgens wethouder Bas Goudriaan maar beter kan verdwijnen. sterk en de kosten werden steeds hoger. Dat de financiële crisis bij het weeshuis van structurele aard was blijkt Wel uit het feit dat het bestuur er in 1668 toe overging de wezen uit te besteden. Sommige jongeren werden naar zee gestuurd, de allerkleinsten werden bij ge zinnen ondergebracht. Zo kwam er ruimte om ouden van dagen onderdak te bieden. In tegenstelling tot de wezen, moesten zij voor hun verblijf betalen. In 1772 kwam het weeshuis vlak vóór het huidige pand te staan, nabij de Biersloot en de Ridderweg. Het bestuur kocht het pand van de erfgenaam van Willem van Ruytenburgh, die als 'man in het geel', we reldbekendheid geniet. Hij staat namelijk afgebeeld op Rembrandts beroemdste schil derij, de Nachtwacht. Capaciteiten De sloop in 1891 werd ingege-, ven door de slechte staat van onderhoud van het pand en door het grote aantal wezen, dat er op dat moment in Vlaar dingen was. Architect Van den Berg bouwde het nieuwe wees huis voor 30.000 gulden achter het oude pand, dat na voltooi ing van de nieuwbouw direct gesloopt werd. Nieuwe tijden braken aan. In een boek over het Weeshuis uit de jaren 50, schetst J.H. van Linden van den Heuvell een modern wees huis, waar in tegenstelling tot vroeger tijden rekening werd gehouden met de capaciteiten van de wezen. Het bestuur stuurde hen niet meer naar zee door de crisis in de visserij was dit trouwens ook niet meer mogelijk maar zocht een 'functie naar capaciteiten*. Tot de vijftiger jaren, want toen werd het Hervormd Weeshuis gesloten. In 1960 werd het pand door de ge meente overgenomen, waarna jarenlang touwtrekken volgde over de nieuwe functie. De aankoop was geschied met het idee het Vlaardings vereni gingsleven, dat met een groot tekort aan capaciteit kampte, aan ruimte te helpen. Maar voordat duidelijk werd welke verenigingen er in moesten ko men en hoe het geheel geëx ploiteerd ging worden, was het Vlaardings gemeentebestuur wel een paar jaar verder. Als GoudrEaans plannen door gaan, zullen huidige huurders als de Socialistische Partij, clubhuis 'De Haven' en de club van spoorwegmadelbouwers op zoek moeten naar een ander onderkomen. Vervelend voor de huurders, maar ook voor veel Vlaardingers. Want Gou driaan slaat met zijn slopersha mer wederom een episode uit de plaatselijke historie aan puin. Wezen mogen er dan in Vlaardingen nauwelijks nog wonen, de sloop zal veel Vlaar dingers zeker een ontheemd gevoel bezorgen. Zondag voor het eerst 's-Gravenzande Het Stael duinse bos wordt zondag voor het eerst geheel opengesteld voor het publiek. Na de taJIo- Schiedam De bedrijfsrecher che van de Hema heeft tijdens de koopavond twee Schiedammers "op heterdaad betrapt bij het ste len van leren portemonnees. De mannen, beide drugsverslaaf den, zijn overgedragen aan de politie in Schiedam en ingeslo ten. •Twee Schiedammers werden vaanacht op heterdaad betrapt bij een poging in te breken in een winkel aan de Nolenslaan. Om wonenden waarschuwden de politie, die juist op tijd arriveer de. Toen de inbrekers de winkel .wilden verlaten, stonden agen ten klaar om ze in de boeien te slaan. De politie werd vannacht door bewoners van het Sebelisplein gewaarschuwd dat een drietal mannen bezig was te rommelen aan auto's. Toen de politie op de parkeerplaats arriveerde, waren de mannen echter verdwenen. In samenwerking met de Vlaar dingse politie kon het trio in hun auto worden aangehouden. In de auto troffen agenten slangen en jerrycans aan. Het drietal beken de daarna vlot benzine uit auto's te hebben gestolen. ze excursies die het afgelopen jaar zijn georganiseerd, mag er nu zonder begeleiding door het voorheen Verboden bos' worden gewandeld. Op rijksniveau wordt binnen kort over een definitieve openstelling beslist. Tussen twaalf en vier uur 's mid dags staat het hek tussen het oos telijke en het westelijke deel van het bos voortaan op zondagen open voor bezoekers. Door mid del van provisorische wegver sperringen wordt aangegeven waar het publiek niet mag ko men: het terrein waar de vleer muizen in bunkers overwinte ren. Deze bunkers zijn inmiddels met beton en hekwerken dichtge maakt, zodat onbevoegden er niet in kunnen om de circa zestig dieren af te schrikken. Voordat het bos helemaal wordt opengesteld moeten er nog veer tig munitieloodsen en andere ge bouwen worden afgebroken en moet er een nieuw padenplan zijn. Ook zullen waarschuwings borden worden geplaatst rond het stiltegebied, waarop uitge legd wordt waarom de mensen er niet in mogen. In het stiltegebied verblijft naast de groep vleermuizen ook een aantal buizerds en bosuilen. Ook deze dieren zouden worden ver jaagd als de rust er wordt ver stoord. Eén van de bunkers die niet door de vleermuizen als winterverbhjfplaats is gekozen, wordt straks ingericht als expo sitieruimte over vleermuizen. Het voetbalveld dat ook tot het oostelijke deel van het Stael- duinse bos behoort, wordt waar schijnlijk een kampeer- en speelgelegenheid voor 'natuur liefhebbers op doortocht'. Het wachtlokaal, dat voorheen dien de om indringers uit het bos te houden, wordt in de nieuwe op zet een kampgebouw voor vrij willige 'hulptroepen', die in het bos willen werken en kamperen. 6S0 03 li i nmnrPCT) Dit massief grenen programma biedt voet mo gelijkheden. o.a.: hoogslapers - halfhoog slapers - éénper soonsbedden - buro's - kinderbedden - echuifdeurk asten Waat eens ean...dan laten wij U de vele moge lijkheden zien. grenen meubelen De Lier Met de aanhouding van een 23-jari- ge Schiedammer heeft de politie in De Lier een groot aantal overvallen in De Lier, Vlaardin gen en Schiedam weten op te lossen. De man is ook verantwoordelijk voor 31 inbraken in het Rijnmondgebied. De man kon. worden aangehouden na zijn terugkeer uit het buitenland. Van de buit, die in totaal drie ton bedroeg, is geen cent teruggevonden. De politie onderzoekt momenteel de betrokkenheid van een 22-jarige Schiedammer, die al gevangen zit. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan mini maal twee overvallen. Op 9 juni 1987 werd postagenschaphouder J. Mid dendorp uit Vlaardingen overvallen. Hij en zijn ge zin werden vijf uur lang vastgehouden onder be dreiging met een vuurwapen. De buit was echter ge ring: 170 gulden. Op 3 december werd de Gamma bouwmarkt in Gorinchem overvallen. Om meer druk uit te oefenen werd toen de bedrijfsleider be schoten. Deze opende daarop de kluis en de overval lers namen een bedrag van 26.500gulden weg. Op U januari 1987 drongen twee gewapende man nen aan de Kijckerweg 's nachts via een .raam de woning binnen van de familie Koppenol in De Lier. Hierin is tevens het NMS-agentschap gevestigd. Zij liepen near boven waar de filiaalhouder met z'n vrc-uw en drie volwassen kinderen lagen te slapen. De bewoners werden bedreigd met vuurwapens. Koppenol zelf werd gedwongen de kluis te openen. Twaalf dagen later keerden de overvallers midden in de nacht terug en namen onder bedreiging op de zelfde wijze een groot bedrag aan geld mee. Uit het agentschap werd in totaal 35 mille ontvreemd. Op 11 november 1987 werd een overval gepleegd op het postkantoor aan de Mgr. Nolenslaan in Schie dam. De overvallers gingen 's nachts al het filiaal binnen, waarna in de ochtenduren het eerst binnen komende personeelslid onder bedreiging met een mes en een vuurwapen in gijzeling werd gehouden. Een tweede personeelslid rook onraad en waar schuwde de politie, waarna de overvallers zonder buit vertrokken. De inbraken in bedrijfspanden en woningen wer den gepleegd in Gorinchem, Hardinxveld-Giessen- dam, Schiedam, Geldermalsen, Ulvenhout, 's-Gra venzande en Vlaardingen. De Loper is opgezet voor en door de locale middenstand. De invloed van de concerns mag niet te groot worden, waarschuwen de winkeliers. Schiedam Werden gisteren in deze krant al een fiks aantal ini tiatieven voor nieuwbouw- en verbouw aan de Lange Haven aangekondigd, de koek blijkt nog niet op te zijn. De Rotter damse makelaar Stad Land onderneemt momenteel pogin gen om 1000 vierkante meter kantoorruimte aan de Lange Ha ven te verhuren. Deze kantoren moeten gerealiseerd worden in twee monumenten op de num mers 37 en 39. Dickhof bouwbe drijf en architectenbureau Stu dio 8 zijn daarover al enige tijd met de gemeente in onderhan deling. Woordvoerder Schubbe van Stad Land liet gisteren weten dat het de bedoeling is de twee historische gevels geheel in oude Juister te herstellen. Met name het dak en de voorgevel bleken bij onderzoek in een deplorabele toestand te verkeren. In één van de monumentale Êanden moet een open portiek omen, terwijl het dak geheel in glas uitgevoerd wordt. Door het vele licht dat dan binnenkomt, denkt de makelaar dat het pand geschikt is te maken voor een ga lerie- of museumfunctie. De schuurtjes, die zich achter de panden aan de Westvestzïjde be vinden, worden als alles door gaat gesloopt, waardoor ruimte vrijkomt voor parkeerruimte. Vooruitlopend op een gemeente lijke bouwvergunning, wordt onderhandeld met enkele huur ders. Als de gemeente mee werkt, hoopt Dickhof bouwbe drijf dit najaar met de renovatie te beginnen. Vlaardingen De winke liers van De Loper vrezen dat l zij geen enkele inspraak krij gen in de brancheverdeling als het" winkelcentrum in Holy wordt vergroot. Eind 1988 gaat de bouw voor 4000 vierkante meter extra win keloppervlak van start en'zo als het er nu naar uitziet, zal de projectontwikkelaar de Amrobank die ruimte he lemaal naar eigen inzicht verdelen. Dat betekent volgens T.W. Bors- boom, voorzitter van onderne mersvereniging De Loper, dat er hoofdzakelijk filiaalbedrijven van grote concerns worden toe- felaten: „De plaatselijke mid- enstand raakt tussen wal en schip". Een gemeenteraadslid ver trouwde de winkeliers in De Lo per onlangs toe dat er in elk ge val dit jaar geen inspraakcom missie meer komt. Die commis sie, waarin de winkeliers een be langrijke stem zouden krijgen, was bedoeld om de branchever- deling te begeleiden. „Nu dat buiten onze invloedssfeer gaat gebeuren, kunnen wij waar schijnlijk alleen achteraf nog protesteren", aldus de veront waardigde Borsboom. De woordvoerder van de Loper winkeliers is verbijsterd dat de gemeente alles op eigen houtje bedisselt: „Je hoort ontzettend weinig, zeg maar. helemaal niets, van het stadhuis. Daar vin den ze blijkbaar dat inspraak de boel alleen maar ophoudt. Maar er zijn afspraken gemaakt, en daar moet de gemeente zich aan houden. De mensen die nu een zaak hebben in de Winkelhoeve in Holy-Noord en in de Holiër- hoek, zouden voorrang krijgen bij de invulling van de ver nieuwde Loper. Daar horen we ook niets meer over". De winkeliers vinden dat de ge meente niet alleen om morele redenen verplicht is, hun een stem in het kapittel te verlenen. Aan de uitbreiding van het win kelcentrum is een huurverho ging gekoppeld voor de zaken in het al bestaande deel van De Lo per. De winkeliers willen best hun deel van de twee miljoen gulden kostende operatie bijdra gen, maar dan wel op voorwaar de dat ze een stevige vinger in de pap krijgen. Volgens Borsboom wordt het an ders een onderonsje van de grootwinkelbedrijven. „De Amro-bank kan de boel moeite loos zelf opvullen, want er zijn legio aanmeldingen. V 8c D, waarmee die bank vast en zeker wel eens zaken doet, heeft bij voorbeeld genoeg dochteronder nemingen die staan te trappelen. Hunkemöller, Dixons, Miss Etam. Tegen zulke bedrijven kunnen wij niet op. Die kunnen makkelijk een jaar met verlies draaien: wij niet". De ondernemers van De Loper hebben de Vlaardingse gemeen teraad deze week een brief ge schreven-en aangedrongen op het alsnog formeren van een In- spraakcomissie. Vlaardingen Jan van Hemert is verbijsterd over de opschudding in Vlaardingen na publica tie van een gefingeerd in terview met wethouder Bas Goudriaan. In het door VVD-raadslid Van Hemert verzonnen vraaggesprek kondigt Goudriaan de sloop aan van de Visbank, de bank Mees en Hope, de Stads gehoorzaal en het voor malige stadhuis van Vlaardinger-Ambacht. Onder de kop 'De glasnost en schuivende panelen van Bas Goudriaan' werden deze en soortgelijke pittige uit spraken gisteren gepubli ceerd door het huis-aan- huisblad Groot Vlaardin gen, echter zonder de ver melding dat het om een grap ging. Daardoor vatten veel Vlaardingers het artikel se rieus op. Goudriaans Voor nemens' leidden hier en daar tot grote verontwaardi- ging, „Dat is nooit mijn bedoeling geweest", reageert de ge schokte Van Hemert. Hij is nogal ontdaan, dat Groot Vlaardingen het verhaal in. deze vorm heeft gebracht. Van Hemert schreef het ar tikel oorspronkelijk voor het afdelingsblad van de WD, waarin het al in de cember vorig jaar ver scheen. In een voorwoord liet het raadslid doorsche meren dat het om een grap ging. „En iedereen die even doordacht, begreep dat het om een schertsinterview ging". Hoe een krant het verhaal twee maanden later zonder enig commentaar kan publiceren, is voor Van Hemert een raadsel. Van Hemert vindt het ook „hoogst bedenkelijk dat er zoveel Vlaardingers zijn, die Bas voor zulke dingen aan zien". Persoonlijk vind hij hem een prima vent, met wie hij graag een pilsje, drinkt. Schiedam Drukkerij Elba, het Schiedamse bedrijf dat de nieuwe paspoorten gaat drukken, heeft het Neder landse Rode Kruis een schen king ter waarde van een kwart miljoen gulden ge daan. Elba drukt voor het Rode Kruis gratis ruim drie miljoen kleurenfolders. De folders worden huis aan huis verspreid om de teruglopen de belangstelling voor de bin go-actie van de hulporganisa tie nieuw leven in te blazen. De gift markeert de ingebruik name van een nieuwe, vier mil joen gulden kostende, pers waar op Elba de paspoorten naar Eu ropees model gaat maken. Vol gens Elba-directeur W.L. Baard is het gebruikelijk dat het bedrijf bij de aanschaf van kostbare ap paratuur een schenking doet aan een goed doel. De nieuwe pers van de Schie damse onderneming werd deze week in. gebruik gesteld door C. Vogelzang, directeur van het Nederlandse Rode Kruis. Schiedam Carnavalsvereni ging De Rietzeilers laat zich. niet langer door fenomenen als win tersport en Center Pares in de luren leggen. Als de carnavals optocht, die zaterdagmiddag door de stad trekt, dit keer meer deelnemers telt dan in voor gaande jaren, dan is dat louter te danken aan een slimmigheidje van de Rietzeilers-senaat. De vereniging ontdekte namelijk dat het zottenfeest pleegt samen te vallen met de crocusvakantie. „Vervroeg de optocht met één week en je hebt meer deelne mers", redeneerde de senaat. Een redenering waar geen speld tussen te krijgen valt, zo bleek. De als pr-man aan de senaat toe gevoegde Luc Veger, die hele dagen in een kantoor^e van Prins Frans II (alias Frans van Krugten) telefonisch deelne mers probeert te werven, heeft tot nu toe zo'n 40 particulieren en bedrijven voor de optocht we ten te strikken. Hulp krijgen De Rietzeilers dit jaar ook van de openbare nutsbe drijven, die twee vuilniswagens beschikbaar stellen aan jeugd vereniging Eldos. De jongens en meisjes van deze vereniging mo gen de auto's naar eigen inzicht optuigen. Verder hebben de ONS ook een 'dweilprijs' uitge loofd, een gebaar dat voortaan elk jaar zal worden herhaald. Ook de gemeente Schiedam blijkt het feest een warm hart toe te dragen: loco-burgemeester Chris Zijdeveld reikt zaterdaga vond rond elf uur voor het eerst een gemeentelijke wisselprijs uit, een plaquette ontworpen door Piet Kuük, die ook de stadssleutel maakte voor Prins Frans II. De prijs is bestemd voor de deelnemer die in de optocht de meeste aandacht trekt. De Rietzeilers verzonnen zelf ook een extra attractie. Om zo veel mogelijk kinderen voor de stoet te werven, loopt Clown Rikki als een soort Zwaan-kleef- aan in de optocht mee. De leukst verklede kinderen die zich bij Rikki aansluiten, mogen reke nen op een bescheiden prijsje. De optocht vertrekt om onge veer één uur vanaf de Vier Mo lens en arriveert rond half twee bij het oude stadhuis, waar bur gemeester Reinier Scheeres de stadssleutel overhandigt aan de prins, 's Avonds volgt in de Blau we brug het Brandersbal met de bekendmaking van het Zwarte Schaap. Het Prinsenbal wordt een week later (zaterdag 13 fe bruari) gehouden, de slotavond van het carnaval valt dit jaar op woensdag 16 februari. 's-Gravenzande/Hoek van Hol land Een 13-jarige jongen uit Hoek van Holland is vanmorgen om half vijf door een passant in de kraag gevat en aan de politie overged ragen. Dat gebeurde aan de Van der Horstweg in 's-Gra venzande, waar de jongen had ingebroken in een geparkeerde vrachtauto. Met een hamer had hij de voor ruit van de cabine ingeslagen, waarna hij probeerde het zend- je los te wrikken. Toen dat mislukte vernielde hij tal van spullen, waaronder de tacho graaf, en eigende zich enkele vlaggetjes en cassettebandjes toe. Op het politiebureau bekende hij anderhalve week geleden in zijn woonplaats al eens twee zend- bakjes te hebben ontvreeird.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1