CJV vangt eerste klap op Schiedam voor even carnavalshoofdstad HiSSlSi 0A6B1AD eCHIEOAMSOHE COURANT NIEUWE iMiiiii mmmi Historisch bouwplan met moderne gevels g Museum 5.000 gulden rijker Stralend enthousiasme en kinderlijke ernst Even naar melkboer, sieraden gestolen Etage Triangel verhuurd Scholieren helpen zieke vogels Keuken uitgebrand Politie vergeet voorrangsregels Bedrijfsleider afgeperst Beatrix- bomen in Kethel én Schiedam Eef Collé Zwarte Schaap COLLEGE RUZIET OVER EXTRAATJE Schiedammers vast voor drugshandel Beeld gestolen □WATERWEG MAANDAG 8 FEBRUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Ook de ouders krijgen openba re muziekles. Directeur Hans Mul der in de hoofdrol. Slreckm uzieksch ooi presenteert zich "Vlaardingen Het gaat goed met de streekmuziekschooï Nieuwe Waterweg Noord. Het publiek verdrong zich zaterdag in de foyer van de Stadsgehoor- zaal om getuige te zijn van de kindershow 1988, De toeloop was zelfs zo groot, dat velen ge noegen moesten nemen met een staanplaatsje in de wandelgan gen. Directeur Hans Mulder liep glunderend rond en streek en passant de laatste plooien glad. Om bijna 200 musicerende kin- 2 deren op een schouwburgpodi- Z. urn te berbergen had Mulder aan o wat sussende en bemoedigende g woorden genoeg. Toen om tien o uur het doek opging zaten alle s kinderen ordelijk en podium- vullend paraat. Waar 200 kinderen optreden ko men minstens tweemaal 2oveel vaders, moeders, ooms, tantes, opa's en oma's kijken. De Streekmuziekschooï had er ver standig aan gedaan al tijden te voren de grootste zaal van Vlaardingen af te huren- De jaarlijkse kindershow besloot ook dit keer een week vol mu ziekmanifestaties, concerten en uitvoeringen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. De Streekmuziekschooï is er in vijfjaar in geslaagd de totaal ver schillende lokale instituten te bundelen tot een soepel draaien de regionale organisatie. Dat kinderen niet voor niets op de muziekschool zitten werd za terdag afdoende bewezen. Nadat presentatrice Gerda van Kem pen met een paar inleidende woorden het ijs gebroken had, brachten de kinderen de zaal in feeststemming met oude kinder liedjes, verrassende klankspelle tjes en meeslepende blokfluit- deuntjes. Directeur Hans Mulder bleek niet alleen over leraars kwaliteiten te beschikken, In- het begeleidingscombo bespeel de hij ook virtuoos de trompet, hij zong niet onverdienstelijk en ook met de presentatie wist hij de handen herhaaldelijk op el kaar te krijgen. Een eenvoudig Eins liedje bouw de hij uit tot een enorme muzika le happening waaraan kinderen, ouders en de 2aal meededen. Het publiek genoot van de over gave, de ernst en de concentratie die de kinderen in hun presenta tie legden. De enkele missers en onzuivere noten werden eigen lijk niet eens gehoord. „Voor zo wel de leerlingen als docenten is het een goede zaak het werk eens onder de aandacht van het publiek te brengen", meende Mulder bij het begin van de show. Bij de uitgang vatte een bezoekster hei allemaal uitste kend samen: „Toch goed dat er een muziekschool is". Maassluis Een vrouw uit Maassluis die even wat bood schappen deed bij de melk boer in de Ruysdaeistraat merkte bij terugkeer dat een horloge en zilveren sieraden uit de woning waren verdwe- De vrouw had de deur even open laten staan toen zij haar bestel ling bij de melkboer deed. Van de paar minuten dat de vrouw- weg was maakte een insluiper gebruik om zijn slag te slaan. Inbrekers wisten ook een wo ning aan de Adelaarstraat bin nen te komen. De eigenaar van' het huis mist na het ongewenste bezoek slechts enkele kleinighe den. Uit een kelderbox aan de Bee- thovenlaan namen onverlaten een aantal boormachines weg. De schade is 5.000 gulden. Schiedam Het vogelasiel kan dankzij een actie van de openbare basisschool Het Windas in Schiedam weer voer en geneesmiddelen ko pen voor de slachtoffers van de olieramp voor de Neder landse kust. De scholieren trokken zich het lot van de met olie be smeurde vogels zo aan, dat zij spontaan een hulpactie op touw zetten. „Als jullie nou eens allemaal twee kwartjes meenamen?', stelden Ernst van Gïezen en Andries van Rïjnsbergen uit groep zeven voor in een briefje dat alle klassen rondging. Maar de meeste kinderen lieten het niet bij een greep in hun spaarpot. Sommigen gingen klusjes doen om wat geld bij elkaar te krijgen, an deren organiseerden een in zameling in hun straat. Al die actietjes bij elkaar brach ten 862,50 op. Vrijdag werd' het geld opgehaald door een dankbare medewerker van het asiel. De kinderen had den hun bijdrage heel toe passelijk verpakt: in een vo gelkooi. Schiedam Monumentenzorg heeft een ontwerp voor 34 pre miewoningen op de hoek van de Raam en de Schie in eerste in stantie tegengehouden. De rijks dienst vond het bouwplan fri vool en truttig' en eiste dat de ar chitect zijn huiswerk zou over maken. ,,Het complex heeft nu een redelijk modern gevel front", constateerde wethouder Chris Zijdeveld vrijdag bij het slaan van de eerste paal. Over de huidige vormgeving van het woonblok is ook lang niet iedereen tevreden, erkent - Zijdeveld. Te krachtig, te fors, te groot en te eenzijdig', zeggen de critici over de gevel. Maar vol gens Zijdeveld was Monumen tenzorg onvermurwbaar, de dienst had zich in het Schiedam- se verleden verdiept en vastge steld dat die historische plaats geen geweld aangedaan mocht Vlaardingen De keuken van een huis aan de Groen van Prin- stererstraat is in de nacht van za terdag op zondag uitgebrand, De 23-jarige bewoner was in slaap gevallen, terwijl de frituurpan nog aan stond. Die pan raakte oververhit. De bewoner werd zelfs niet wakker toen politie en brandweer aanbelden. De brandweer brak de deur open, wekte de bewoner en bluste de brand. worden met een lichtzinnig ont werp. De geveltjes uit het eerste ont werp probeerden de sfeer van grachtenwoninkjes te imiteren en dat kon bij Monumentenzorg niet door de beugel. Het blok dat projectontwikkelaar Abeco nu gaat bouwen, benadert volgens Zijdeveld veel meer het uiterlijk van het Sherry de Terry-pand dat tot voor kort op deze plaats stond. In ander opzicht is de geschiede nis er wel bekaaid afgekomen. Van de voormalige synagoge, die historisch bewuste Schiedam mers graag hadden behouden, kon geen steen worden ge spaard. Geen enkele liefhebber kon de financiën voor restaura tie opbrengen. Voor het planne tje om in elk gevel de gevel te la ten staan en daar een soort toe gangshek tot het nieuwe com plex van te maken, voelde de bouwer niets. Hij deinsde terug voor die extra kostenpost van 60.000 gulden. Zijdeveld maakte vrijdag korte metten met alle kritiek op het bouwplan. De kwalificatie 'ko- nijnehokken* kon hem niet erg bekoren: „De woningen zijn groot genoeg voor alleenstaan den of echtparen zonder kinde ren". De belangstelling valt trouwens niet tegen. Eén derde van de 34 appartementen koopprijs ongeveer 135.000 gul- 'den is al verkocht. In het aan grenzende monument op de hoek van de Raam en de Schie worden zes vrije sectorwoningen gebouwd. Schiedam Een politieagent, die de voorrangsregels even vergeten was, heeft zaterdagavond rond 10 uur een ongeluk op de Rotterdam- sedijk veroorzaakt. De surveillanceauto reed, komend vanaf het Boerhaaveplein in de richting van de Nieuwe Mathennesserstraat, zomaar de Rotterdamsedijk op en werd geramd door een Volkswa gen die uit de richting van de Koemarkt kwam. De auto van de poli tiële verkeersovertreders werd zwaar beschadigd, de lichte verwon dingen van de agenten werden in het Schielandziekenhuis behan deld. De andere automobilist bleef ongedeerd. Vlaardingen De christelij ke jeugdvereniging Liefde en Vrede heeft de klap van de gemeentelijke bezuiniging voor een goed deel opgevan gen. Een etage van het hoofd gebouw van de CJ V, zaal Tri angel aan de Fransenstraat, is verhuurd aan een stichting voor jeugdhulpverlening: De Blauwe Stoep. „Het is heel gelukkig dat zo ons jeugd werk niet aangetast hoeft te worden", zegt jongerenwer ker Sjaak Blenk. De subsidie van de gemeente aan de CJ V is met ingang van dit jaar met 20.000 gulden verlaagd. Het bestuur werkte al maanden aan plannen om dat gat te dichten, toen De Blauwe Stoep met de op lossing kwam. In die stichting, gevestigd in Rotterdam, is in 1985 de instelling Pro Juventute Beneden Maas opgegaanPro Juventute deed in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam aan jeugdhulpverlening. De Blauwe Stoep wil, naast Rotterdam, ook dat werkterrein bestrijken. De Blauwe Stoep had een depen dance in een kantorenpand aan de Galgkade, maar lonkte naar een kantoor in het hartje va'n Vlaardingen. Bij de CJV werd de stichting met open armen ontvangen. „Wij hadden al over wogen een deel van zaal Trian gel aan zomaar een bedrijf te verhuren als kantoorruimte", vertelt Sjaak Blenk. „Het is heel gelukkig dat Triangel, met De Blauwe Stoep als huurder, hele maal ten dienste blijft staan van ieugd- en jongerenwerk". De CJV heeft het grootste deel van de korting van 20.000 gulden nu opgevangen. Een klein be drag moet nog gevonden worden in bezuinigingen op organisatie kosten. „Maar er komen in elk geval geen groepen op straat te staan", zegt een tevreden Blenk. „Het uitvoerend werk wordt ontzien". Er staat de honderd jaar oude christelijke jeugdvereniging echter een nieuwe klap te wach ten. In 1990 wordt op de subsidie aan de CJV, zo staat in een noti tie van wethouder Arij Maarle- veld, nog eens 16.000 gulden be zuinigd. Schiedam Op het Nieuwland- plein is vrijdagmiddagrond twee uur een bedrijfsleider van de Edah afgeperst en enkele tien duizenden guldens lichter ge maakt. Op het moment dat de man het plein overstak en de kas bij de Rabo-bank wilde depone ren de Edah bevindt zich aan de oostzijde van het plein, de bank is er recht tegenover gesi tueerd werd hij bij de onder doorgang van een Chinees res taurant door twee mannen met een vuurwapen bedreigd. De man, in gezelschap van een me dewerkster, gaf zijn tas af waar op de afpersers het hazepad ko zen. Uit buurtonderzoek is gebleken, dat de mannen zich van 's och tends 10 uur af op het plein op hielden. Eén van de afpersers droeg een lichtbeige overal met verf- en olievlekken, de ander bad een witte boodschappentas bij zich. De Schïedamse recher che zou graag in contact komen met mensen die het tweetal op het Nïeuwlandplein of elders hebben gezien, De man met de boodschappentas heeft een zuid europees uiterlijk, de afperser in overal vertoont Nederlandse kenmerken. Beide zijn ongeveer 20 jaar oud. De optocht van De Rietzefiers trok meer dan normale belang stelling. De deelnemers hadden er dan ook alles aan gedaan om op te vallen. Schiedam De meeste ste den houden het bij één exemplaar, maar Schiedam krijgt twee Beatrixbomen. Die royale viering van de vijftigste verjaardag van de koningin heeft een histori sche achtergrond. Schiedam telt namelijk twee oranje verenigingen en die stellen beide prijs op een herden kingsboom. Wiihelmina' in Kethel is de oudste vereniging. Ze da teert van ver voor 1941. het jaar waarin de agrarische gemeenschap zijn zelfstan digheid verloor en bij Schie dam werd gevoegd. Daar was ook al een oranjevereni ging: de stichting Viering en herdenking van nationale feest- en gedenkdagen. Burgemeester Rei nier Seheeres en Fiet Drenth, voorzitter van de VNFG, planten de eerste Schïedam se Beatnxboom. Dal gebeurt op woensdag 10 februari in de Plantage, tegenover het politiebureau, Kethel krijgt zijn boom op 12 maart aan de Schïedamseweg, Het voor malige dorp heeft al een ne gentig jaar oude Wilhelmi- naboom. De Beatrixbomen zijn onge veer vier roeter hoge linden van vijf zes jaar oud. Op koninginnedag worden de twee bomen voorzien van een plaquette met het op schrift 'Beatnxboom, ge plant ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van hare majesteit de koningin'. Schiedam Zo druk als bij de intocht van St. Nicolaas was het net niet, maar Schie dam lijkt toch steeds meer haar aspiraties van 'carna valshoofdstad van de Rijn mond' waar te maken. De traditionele carnavalsoptocht voor het eerst gehouden één week voor de leut bene den de grote rivieren losbarst was met vijftig opgetuigde wagens de grootste en moois te tot nu toe en het openings bal in De Blauwe Brug deed vroegere feesten in zaal Irene verbleken. Even voor half twee 's middags reikte burgemeester Reinier Seheeres, gehuld in een boeren kiel van de Rietzeilers, de stadss- leutel uit aan Prins Frans de Tweede waarmee Schiedam voor tien dagen werd omgedoopt in 'Brandersgat'. Direct daarna trok de bont versier de stoet langs het stadhuis, waar een jury drif tig de artistieke prestaties van haar stadgenoten beoordeelde. De jury, die naast journaliste Marjan Meijer, uit kunstenaar Sjef Henderickx en carnavals kenner bij uitstek Aad Vreden- bregt bestond, had het maar moeilijk: zowel in de categorie particuliere verenigingen en be drijven moesten er drie prijswin naarsgekozen worden. Vandaar misschien dat de deel nemers eerst, om tien uur 's avonds hoorden of zij tot de win naars gerekend mochten worden. Op het bal in de Blauwe Brug maakten de Rietzeilers 's avonds ook de naam van het Zwarte Schaap bekend. De titel ging dit jaar naar Eef Collé, de voorzitter van PPSC, de voetbal vereniging die door een verhui zing in moeilijkheden is geko men. Dissonant De grootste swinger uit de stoet, desalzaband van de zaalvoetbal- vereniging Groenoord, viel bui ten de prijzen, want de jury bleek in de eerste plaats op de originaliteit van de afbeeldingen op de auto's te letten. Niet zo vreemd dus dat 'Dries Autoscha de' in de categorie bedrijven met de eer ging strijken. Op een aan hanger hadden zij wethouder Luub Hafkamp en museumdi recteur Hans Paalman afge beeld, elk duwend aan één kant van het museum. Paalman roept: 'Erop', Hafkamp schreeuwt: 'Eraf, waarmee Schiedam op prachtige wijze nog eens aan de Huysmans-affaire herinnerd werd. Enige dissonant in de stoet een autoverhuurbedrijf, dat met drie auto's in de optocht ver dwaald was geraakt. Immers, zij mochten om onduidelijke rede nen onversierd in de stoet meer ijden. Toen een Schiedammer in de langzaam rijdende carnavals- f He het kale blik ontwaarde, riep hij dan ook terecht uit: „Als ie dereen op die manier mee gaat doen. kan ik net zo goed bij de Beneluxtunnel naar de dagelijk se file gaan kijken". Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen kunnen het niet eens worden over de besteding van de extra uitkering van 880.000 gulden uit het gemeentefonds. Een meerderheid van het college wil 300.000 gulden besteden aan - personal computers voor ambtenaren, een minderheid is daar tegen. In november werd in de gemeenteraad al 286.055 gulden van het extraatje uitgegeven. De minderheid van het college van PvdA. CDA en VVD wil het restant, 593.945 gulden, bestem men voor het onderhoud van straten en het uitbaggeren van singels Volgens die minderheid in het college moeten de be stra tin,/-n van de Chopinstraat en het Van Schravendijkplein nodig worden vernieuwd. Die wethouders willen bovendien geld besteden aan het verbreden van de Schiedamsedijk tussen de Julïanasingel en station Vlaardingen-Oost. De meerderheid uit het college- houdt, nadat 300,000 gulden is uitgegeven aan personal computers voor het personeel, nog geld over voor herstel van straten in de Babberspolder, de Oostwijk. De gemeenteraad mag in de komende vergadering de knoop doorhakken. Het bestuur van het sleepvaart- museum is maar wat blij met de gift van 5.000 gulden van het co- mitêzomerpostzegels. Maassluis Langzaam maar ze ker komt het streefbedrag in zicht. De penningmeester van de de stichting uitbreiding sleep- vaartmuseum in Maassluis hoopt dat eind november, ais het mu seum de aangrenzende ruimte aan de Hoogstraat in gebruik kan nemen, dan ook daadwerke lijk de 350.000 gulden binnen is. „Als je dan nog met een gat zit en actie moet gaan voeren, dan zal dat denk ik niet meer zo aan slaan", aldus Ruurd Veenhoven, secretaris van het bestuur van het sleepvaartmuseum. Er gaapt nu nog een. gat van on geveer 100.000 gulden. De ko mende maanden moet dat ga t worden gedicht, iets waar ieder een vol vertrouwen over is. Vrij dag werd in ieder geval weer een stapje in de goede richting gezet. Het comité zomerpostzegels Maassluis bood een bedrag" van 5.000 gulden aan. Geld dat ge bruikt gaat worden voor de'aan- ieg van één van de trappen die in het nieuwe gebouw geplaatst moeten worden. „We zitten wat het geld en de bouw betreft op schema", aldus Ruurd Veenhoven. „Ik denk dat we precies uitkomen op het be drag dat we nodig hebben: We hebben enkele flinke giften ge kregen. van bijvoorbeeld, het Prins Bemhardfonds. Maar ook van ondernemingen en particu lieren. Veel bedrijven hebhen een gift in natura geschonken. Verf bijvoorbeeld of andere goe deren. Dat zijn ook heel belang rijke bijdragen". Het sleepvaart museum kan sinds januari reke nen op professionele administra tieve ondersteuning. Petra Ze venbergen werkt 19 uur- per •week in kader van het jeugd- wepk-garant'ieplan aan tal van administratieve zaken. „Dal is heel belangrijk voor het mu seum", aldus Ruurd Veenhoven. „Er is veel werk te doen en als het alleen op de schouders van de vrijwilligers rust, dan wordt het wel wat veel". En Petra Ze venbergen: „Ik vind het ontzet tend leuk om te doen. steek veel van het werk op. Misschien dat ik langer dan een half jaar kan blijven". Schiedam Na onderzoek in Duitsland is de Schiedamse poli tie erin geslaagd, enkele drugs smokkelaars te arresteren. On der de elf arrestanten zijn negen Schiedammers. Vorig jaar maart arresteerde de Duitse politie reeds twee perso nen, die in het bezit waren van verdovende middelen. Onder hen was een 38-jarige Duitser, die als de leider van het syndi caat wordt beschouwd. Uit; het onderzoek bleek dat de drugs handelaren tussen 1984 en '87 di verse partijen heroine, cocaïne en hag vanuit Schiedam cle bondsrepubliek in smokkelden. Na het internationale onder zoek, waarbij de Schiedamse po litie het Nederlandse deel voor zijn rekening nam, werden in to taal nog elf mensen gearres teerd, waaronder negen Schie dammers. Naast smokkel naar Duitsland is hen ook uitvoer naar Spanje ten laste gelegd. Van de gearresteerden zitten momenteel nog vijf mensen in voorarrest, waaronder de 38-ja- rige Duitser. Tegen hem loopt een uitleveringsverzoek. De ge arresteerden, in leeftijd varië rend van 20 tot 39 jaar, zal smok kel van in totaal een half pond verdovende middelen ten lasie worden gelegd. Hoe de drugs Nederland zijn binnengekomen heeft de politie niet kunnen ach terhalen. Maassluis De eigenaar van een chinees-restaurant aan de Koningshoek in Maassluis keek dit weekeinde wel erg raar op. Enkele weken geleden, bij de of ficiële heropening van zijri res taurant, had de man twee reus achtige afbeeldingen van leeu wen bij de ingang geplaatst. Za terdag merkte de uitbater dat één van de beelden was verdwe nen. Het is de politie een raadsel hoe de dieven aan de haal zijn gegaan met het beeld dat onge veer 60 kilo weegt. BEZORGING 010 - 4004.444 Maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag 9.00 - 16.00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1