Schiedam wil rijk voor rechter slepen Uitwerpselen honden wekt woede bevolking mm. tilfÉisi VLMRDINGS OAGBIAD SGWEUMSSm COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Meerderheid Kamer vóór rijksweg 19 'Maassluis moet af van koudwatervrees' Ziekenhuis blij met gift Gereedschap terug en weer gestolen Naleving normen verkeerslawaai geëist 180.000 kilo afval per jaar ■i iv •-'irxC De egels slapen mÊÊÊsÊmSP nog PvdA doet lijmpoging Woningzoekende moet gaan betalen voor inschrijving Amnesty breidt werk uit MTERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC yiaardingen. Postbus DINSDAG 9 FEBRUARI 1938 4343229, 435206S, 4350557 - Sportredactie: 4345209 door ChRiS WOERTS Maassluis Chris Barské zegt het met gevoel voor detail. „Neem de beelden van de Markt in de film Spetters van jaren geleden. Dan zie je dat er in het winkelbestand heel wat is gewijzigd. De Markt beeft nu een totaal ander bestand en dat mag opvallend he- ten. De directeur van Maeslanden Nationaal Vastgoed heeft die verandering in pakweg tien jaar tijd van na bij meegemaakt In die periode vestigde hij zijn kan toor aan Veerstraai. Een historisch, laagdrempelig pand met allure, zoals de ondernemer het zelf uit drukt Het makelaarskantoor heeft ook een bijdrage gele verd aan het huidige gezicht van het historische cen trum van Maassluis. „Iedere week krijg ik wel vijf of zes ondernemers over de vloer die zich in de binnen stad van Maassluis willen vestigen. Laatst kreeg ik in een paar dagen tijd vijf Chinese families over de vloer. Wilden allemaal een restaurant beginnen in het centrum, maar daar is gewoon geen ruimte voor. Het aanbod van eetgelegenheden in die branche is ruim voldoende. Het geeft echter wel aan dat het cen trum niets van de aantrekkelijkheid heeft verloren. Chris Barské ziet voldoende mogelijkheden voor centrum Integendeel, de positie is de laatste jaren alleen maar sterker geworden". Chris Barské weet dat overdaad schadelijk is voorde marktpositie. Daarom wordt niet direct toegehapt als een ondernemer een pand in de binnenstad wil kopen of huren om een bedrijf op te zetten. Chris Barské gaat weloverwogen te werk, in nauwe samenwerking met zijn opdrachtgevers. „Dan loopje inderdaad het risico dat sommige panden twee, drie maanden leeg staan. Je moet echter het geduld op kunnen brengen. Het is ongelooflijk wat voor soort bedrijven zich wil vestigen, maar op sommige takken zit de binnenstad echt niet te wachten. Een nieuwe onderneming moet iets toevoegen aan het wtnkelbestand in het cen trum". Zo hebben ondernemingen met landelijke uitstraling als Randstad, Impodraen Zeeman zich mede door de inspanningen van Maeslanden Internationaal Vast- goed in het centrum gevestigd. Barské: „Neem een eethuisje als Batavia dat zich heeft gespecialiseerd in de Indische keuken. In dat pandje hadden we met ge mak een Shoarma-zaak onder kunnen brengen. Er waren wel tien kandidaten, maar zoiets wilden wij juist niet". Boodschappen De leegsta nd van een groot aantal jaren terug was een doorn in het oog van de levenslustige ondernemer. Vooral de panden boven de winkels stonden veelal leeg. Wij hebben toen het idee geopperd om in de ruimten low-budgetkantoren te vestigen. Dan snijdt het mes aan twee kanten. De ruimten zijn in gebruik en tussen de middagïsermeer bedrijvigheid.Mensen die in het centrum werken doen er voor een groot ge deelte ook de boodschappen. Zo werkt dat nu een maal". In een stad als Maassluis kunnen volgens Barské best twee winkelcentra naast elkaar functioneren. „Het centrum en de Koningshoek zijn geen concurrenten van elkaar. Maassluis is een heel langgerekte stad en het is helemaal nog niet zo slecht gezien om in de Chris Barské: „Sfeer in centrum is onnavolgbaar". lengte-as twee winkelcentra te bouwen. Ik merk het dagelijks. Mensen die in oost wonen zijn er met géén mogelijkheid weg te krijgen en in de westwijk zie je precies hetzelfde. Daarom moeten we ook niet dra matisch doen over Koningshoek. Het is overdekt, oké, maar verder is er ten op zichte van het oude cen trum niet echt veel verschil. Natuurlijk, in het cen trum mis je een goede supermarkt. Je hebt wel Jac. Hermans, maar dat is te weinig. Eigenlijk is een twee de supermarkt het enige wat ontbreekt: daar zou iets aan moeten gebeuren. Qua uitstraling heeft het oude centrum echter weer veel meer te bieden dan Ko ningshoek. Overdekte winkelcentra zijn allemaal eender van opzet. Of je nu winkelt in Amsterdam, Botterdam, Maastricht of weet ik waar; al de over dekte centra lijken op elkaar, terwijl ieder historische centrum van een stad uniek is. Geen gebouw is gelijk en dat is aantrekkelijk. De sfeer in het centrum is on navolgbaar". Het aanvankelijke wantrouwen van de middenstan ders in het centrum na de face-lift van Koningshoek heeft inmiddels plaats gemaakt voor optimisme. Het centrum wacht, met de plannen die zijn weergegeven in een rapport van het centraal Instituut midden en kleinbedrijf, de komende jaren nieuwe aanpasssin- gen. Niet in svinkelsfeer, maar op het terrein van het aangezicht. „Dat maakt hel alleen maar leuker", is de Stellige overtuiging van Chris Barské. „Ik snap niet waarom Koningshoek en het historische centrum niet naast elkaar zouden kunnen functioneren. In VJaardingen zie je precies hetzelfde. Daar bijten de winkelcentra in Holy en het centrum elkaar ook niet. We moeten in Maassluis af van die koud watervrees". m Henk Ruberg, voorzitter van Sandviks ondernemingsraad, overhandigt de cheque aan de verpleegkundig directrice van het Schieland-ziekenhuis, mevrouw De Frel. Schiedam De taartjes, de kof fie en de ranja stonden al klaar toen de vier man sterke Sand- vik-delegatie gisteren de kinder afdeling van het Schielandzie- 'kenbuis met een gift kwam ver blijden. De keurig in het pak gestoken heren vielen in de vrolijk ge schilderde speelkamer wat uit de toon, maar de duizend gulden die zij kwamen aanbieden pas ten juist weer heel goed. Want dankzij het geld kan afdelings hoofd Liesbeth de Zwart einde lijk de speelgoedvoorraad aan vullen. Die is door de bezuinigin gen in de gezondheidszorg be hoorlijk in de verdrukking ge raakt. Terwijl patientjes de consump ties ronddeelden, legde Henk Ruberg, voorzitter van de onder nemingsraad van Sandik, uit dat ■een gift aan een plaatselijk goed doel veel leuker is dan een dona tie aan een groots opgezette actie als Afrika Nu of het Foster Pa rents Plan. „Dan verdwijnt het gewoon in een grote pot". Overigens ging het niet zomaar om een gul gebaar van Sandvik, een bedrijf dat gespecialiseerd is in stalen nijpen, gereedschappen en injectienaalden. Het perso neel had de duizend gulden ge; wonnen met eert wedstrijd voor ondernemingsraden. Het jaar verslag van de or bij het Schie- damse bedrijf was goed voor een tweede plaats. Eerste werd de Nederlandse Aardolie Maat schappij. derde de verzekerings maatschappij Delta Lloyd. „We zijn apetrots dat we als klein bedrijfje tussen die twee gi ganten konden eindigen", aldus Ruberg. Even zat het personeel met de handen in het haar over de prijs, een cheque van duizend gulden- Tot een ambtenaar op het stadskantoor met het verlos sende idee kwam: „Op de kin derafdeling van het ziekenhuis zullen ze er dolblij mee zijn". Maassluis Bouwvakkers, die werken op de bouwplaats aan de Stadsmolen in Maassluis waar het verpleeghuis wordt gereali seerd, kregen vorige week van de politie een deel van eerder ge stolen gereedschap terug. De -werklieden hebben maar weinig plezier gehad .van de terugge vonden spullen, want vannacht namen dieven wederom het ge reedschap weg. Schiedam heeft sterk de indruk dat de Projectgroep Geluidhin der, die het te verwachten ver keerslawaai onderzoekt, deze normen aan zijn laars lapt. Twee weken geleden trok Schiedam uit protest zijn ambtenaren uit de projectgroep terug. Volgens wethouder Chris Zijde veld hanteert de projectgroep opzettelijk verkeerde bereke ningen, Zo wordt uitgegaan van twee rijstroken waar dat er "„waarschijnlijk - drie worden,, wordt de verkeersintensiteit be wust aan de lage kant gehouden en is de maximum snelheid ge- Maassluis^— Leuk, een hond als huisdier, r^iaar de 2IOC beestjes die een stad als Maassluis telt kunnen ook behoorlijk op de ze nuwen werken van een groot deel van de bevolking. Want de edele viervoeters pro duceren dagelijks ongeveer 500 kilogram aan uitwerpselen. Jaarlijks dus de enorme berg van 180.000 kilogram. Afval dat veelal terecht komt in plantsoe nen, speelweiden voor kinderen, trapveldjes en voetpaden. En dat veroorzaakt veel overlast. „In het vooijaar komen de mees te klachten binnen", aldus ge meen te voorlichter Ype Kramer. „De kinderen gaan dan weer buiten spelen, willen voetballen op een trapveldje, maar merken dan dat het stuk groen vol ligt met uitwerpselen. Ouders bellen dan boos de plamsoenendient". De gemeente is nu een actie ge start om de hondebezitters in de stad te wijzen óp de spelregels die bij het uitlaten van honden in acht moeten worden genomen. Alle eigenaren van een hond hebben inmiddels een honden- kaart in de bus gekregen. Daarin staat precies waar honden wel en niet mogen komen, waarjl honden aangelijnd moeten zijn 5 en waar honden los mogen lo- g pen. „De mentaliteit van de mensen 2 zal moeten veranderen", maakt Ype Kramer duidelijk. „Vaak zie je dat mensen de deur van het huis open doen, de honden naar buiten laten en de deur weer open doen als de hond zijn be hoefte heeft gedaan. Mensen vatten het te gemakkelijk op". Een plantsoentje aan de Steenen Dljek in de Steendijkpolder vormt een triest voorbeeld. Me dewerkers van de plantsoenen dienst plaatsten in iedere hoopje afval een vlaggetje. Het plant soen kreeg door de vrolijk wap perende vlaggetjes een frivool aanzien, maar het werd ook dui delijk dat de situatie onhoudbaar is. „Op iedere vierkante meter twee drollen en dat is echt geen uitzondering. Op heel veel.plaat- sen in Maassluis kom je het te gen", aldus Kramer. Op twee plaatsen in Maassluis worden de komende maanden metingen gehouden. „Om te zien of de actie aanslaat en de mensen bewuster worden", aldus Ype Kramer. „Het verstrekken van .ju.' - Schiedam De gemeente Schiedam zal desnoods naar de rechter stappen om het rijk te dwingen, de wettelijke normen tegen verkeerslawaai op de toekomstige rijksweg 19 toe te passen. Gisteren nam de Schiedamse gemeenteraad unaniem een motie van die strekking aan. steid op lüt) kilometer, terwijl die juist wordt opgetrokken tot 120 kilometer per uur. De Schiedamse raad heeft geen enkel vertrouwen in het rapport van de projectgroep, omdat de uitslag al vast zou hebben ge staan voordat het overleg van start ging. „Het rapport wordt er gewoon doorgedrukt, om de aan leg van de rijksweg te verge makkelijken", aldus Zijdeveld. In de motie waarschuwt de Schiedamse raad de Tweede Ka-,,, mër -L die déze week" hef 'rijks wegenplan behandelt alle normen met betrekking tot ge luidhinder 'rechtvaardig en on verkort' op rijksweg 19 toe te passen. Om die eis kracht bij te zetten, zullen burgemeester en wethouders de juriaisehe midde len onderzoeken om het rijk aan zijn eigen verplichtingen te hou den. Schiedam vreest dat de inwo ners van de noordelijke stadswij ken ernstig te lijden zullen, krij gen van het lawaai op de toe komstige verkeersader tussen de Beneluxtunnel en Den Haag. „Zelfs als ze alle, ramen en deu ren potdicht houden, zullen de mensen nog gek worden van de herrie", voorspelde Hans Bak ker (PvdA). In de hoop dat ook andere ge meenten het Schiedamse protest zullen steunen, worden afschrif ten van de motie gestuurd naar Vlaardingen, Delft en Schiplui den. m Medewerkers van de plantsoe nendienst in Maassluis plaatsen vlaggetjes bij de uitwerpselen van honden in een plantsoen aan de Steenen Dtjck. de hondenkaart kun je zien als een eerste aanzet. We hopen dat de mensen er goed op inspelen. Soms zie je een hondebezitter de uitwerpselen opscheppen en in een plasticzak deponeren. Dat zou meer moeten gebeuren". Dat de problematiek leeft onder de bevolking werd onlangs nog eens pijnlijk duidelijk, toen een enquete werd gehouden onder bewoners van de Burgemees- terswijk over kleine criminali teit. Dertig procent van de on dervraagden stelde, zonder dat er specifiek naar werd gevraagd, dat hondenoverlast als uiterst hinderlijk wordt ervaren. Ype Kramer „Stel je voor dat er ge richt naar gevraagd was, dan had het percentage vermoede lijk veel hoger uitgevallen. Nu brachten de mensen het pro bleem zelf naar voren". Maassluis kent drie gebieden waar honden 2ieh frank en vrij kunnen uitleven: „Derecreatie- strook lai.gs da Nieuwe Water weg, het gebied langs de Booner- vliet en het wandelgebied tussen het Wipperspark en Laan 40-45. De medewerkers van de plant soenendienst hopen nu maar dat de actie aanslaat. Want de inwo ners mogen zich dan ergeren aan poep op de stoep en de trapveld jes en de zandbakken, de mede werkers van de plantsoenen dienst worden ernstig in hun werk belemmerd door de aan wezigheid van zoveel uitwerpse len. Paul Moerman: „Sommige plantsoenen en gazons zijn zo smerig dat ze nauwelijks te on derhouden zijn. Het is echt vies". Maar volgens Paul Moerman zijn niet alleen honden daarvoor verantwoordelijk. „Ook van katten heb je veel last. Loslopen de katten vervuilen steeds meer de zandbakken. Dat is ook niet helemaal fris". Wie niet horen wil, moet in de toekomst maar voelen in Maas sluis. Wie de spelregels niet in acht neemt en wordt betrapt door de politie, kan rekenen op een boete van maximaal 500 gul den. Schiedam Hoewel de len te niet ver meer lijkt tooit boerderij Lansbergen zich nog een paar weken in win- terdraeht. In het kader van het onderwijsproject De na tuur slaapt, slaapt de natuur ontvangt educatief mede werker Roel van Raaij en kele honderden scholieren. Hij legt uit hoe planten, die ren en mensen gewend zijn de winter door te komen. Roel van Raaij heeft daar voor in het natuur-educatïef centrum aan de Harreweg een proeveneircuit uitgezet. De kinderen kunnen daar de met thermometers aan de slag, een egel in zijn winter slaap bekijken en pindas- noeren rijgen voor de kool mezen. Eigenlijk is de win ter niets anders dan een voorbereiding op het voor jaar. Dat leren de schoolkin deren op de volgende expo sitie in boerderij Lansber gen, getiteld: Jong leven bij plant en dier. Vlaardingen De Vlaardingse PvdA heeft een poging ge daan de verhouding met CDA en VVD te verbeteren. „Er is te weinig overleg tussen de drie raadsfracties en het college van B en W", schrijft fractieleider John Ranshuijsen in een brief aan zijn collega's van CDA en VVD. „Daarover moeten af spraken worden gemaakt", vindt Ranshuijsen. De PvdA'er schrijft zijn brief naar aanleiding van de laatste ruzie tussen de drie coalitiepartners. Tijdens de raadsverga dering van januari onthield de PvdA zijn steun aan twee col legevoorstellen. Dat maakte CDA en VVD woedend. Ranshuijsen laatniet na om CDA en VVD in zijn brief tereehl te wijzen. „Wij ontkomen niet aan de indruk dat u vaak uit gaat van de gedachte, dat wat het college doet welgedaan is". Ranshuijsen hoopt met de brief een bijdrage te leveren aan een betere samenwerking in het Vlaardings gemeentebe stuur. Den Haag De leden van de Tweede Kamer hebben zich gis teren (nog) niet nadrukkelijk uitgesproken over rijksweg 19, noch over de verkeersproble men die onlangs vanuit het Westland zijn aangekaart. Wel lieten de twee regeringspar tijen CDA,en WD met een en-, 'kele loss&opmerking weten, dat zij vasthouden aan aanleg van rijksweg 19 tussen Rijswijk, Den Hoorn en Den Haag. De verbeerscommissie van de kamer trok bijna twaalf uur uit voor een discussie over het toe komstig vervoer in de Randstad, Verwacht was dat met name rijksweg 19 ook aan de orde zou komen. In 1985 besloot de ver- keerscommissie tot aanleg, on der de voorwaarde dat de weg 'inpasbaar' zou blijken in het stuk polderland tussen Delft en Schiedam. Dat laatste is, zo kwam vorige week naar voren, niet het geval. Voor bet voldoende inperken van de geluidshinder moeten er wallen van ruim vier meter hoog komen. Dat vindt de reconstruc tiecommissie Midden Delfland die de toekomst van het pol dergebied regelt onaanvaard baar, zo werd vorige week ge schreven aan de kamércommis sie. In de brief werden ook twij fels geuit aan prognoses van rijkswaterstaat over luchtver- 'JSxxtremigïng en de gevolgen voor de vogels. De provincie Zuid-Holland stuurde eenzelfde brief naar de verkeerscommis- sie. De kamerleden gingen gisteren niet op deze brieven in. VVDp zegsman H.T.M. Lauxtermanh vroeg de minister alleen of nu definitief is besloten tot de aan leg van rijksweg 19. CDA? woord voerder B.M.J. Henne- kam was eveneens kort over dè problematiek en ook hij toonde zich voorstander van rijksweg 19: „Een spoedige beslissing mag nu niet meer uitblijven". De PvdA ging niet in op de discussie die in de2e streek nu opnieuw is ontstaan over de rijksweg nu de 'inpassing' concreet moet worden geregeld. Schiedam verhoogt ook begrafenistarieven Schiedam -Om een tekort van 1,4 miljoen gulden op de ge meentebegroting weg te wer ken, gaan in Schiedam de tarie ven voor cremeren en begraven nog dit jaar omhoog. Verder moeten woningzoekenden vanaf 1989 gaan betalen voor hun in schrijving bij bureau huisves ting, In datzelfde jaar wordt ook de prijs van een woonvergun- ni og opgetrokken. De Schiedamse gemeenteraad ging gisteravond na lang debat teren akkoord met deze lasten verzwaringen voor de burgers. Vooral de kleine linkse partijen maakten bezwaar tegen sommi ge posten uit de tweede herover wegingsoperatie (HOP). Die operatie houdt tot 1992 een be zuiniging in van jaarlijks enkele miljoenen guldens. D66 en PPR/PSP zijn ook fel gekant te gen het op de lange baan schui ven van het onderhoud aan de rioleringen. Links vindt die maatregel 'cru', gezien de enor me waterschade die plensbuien vorige 2omer in enkele wijken veroorzaakten. Het invoeren van leges van ongeveer twintig gulden op een inschrijving als woningzoe kende kan alleen door de beugel ais daar een serviceverbetering van bureau huisvesting tegen over staat, vindt de raad. Wet houder Hans van Kleef heeft die verbetering in het vooruitzicht gesteld. Op hevig verzet van Adri Reïjn- hout (D66) stuitte het voorstel de tarieven voor cremeren en be- fraven te verhogen van 845 tot 75 gulden. Schiedam volgt met die nieuwe prijs de tariefsverho gingen in Rotterdam. Reijnhout vindt zulke regionale prijsaf spraken verdacht veel lijken op 'kartel-vorming'. „Waarom zou den crematoria niet met elkaar mogen concurreren?" vroeg hij zich af. Wethouder Chris Zijde veld wilde daar wegens de ge voeligheid van het onderwerp liever niet op i n gaan. Hij gaf wel toe dat de prijsverhoging ver band houdt met het tekort van 300,000 gulden op de begraaf plaatsen het crematorium. In totaal diende de oppositie zes amendementen in. Alleen het voorstel van het CDA om de uit gestelde restauratie van de voor malige Rooms-katholieke be graafplaats weer voorrang te ge ven op de begroting, kon reke nen op de steun van de hele raad. Bart de Leede (PPR/PSP) mop perde na afloop dat de bezuini gingsoperatie er gewoon doorge drukt was. Hij klaagde dat enke le belangrijke stukken op het laatste nippertje aan de raad wa ren toegestuurd: „Daardoor kunnen we niet eens de gevol gen van sommige bezuiniging posten overzien". Vlaardingen Amnesty Inter national Vlaardingen kreeg de zer dagen 13.694 gulden op haar girorekening. Dat is de op brengst van een actie, die eind vorig jaar werd gehouden op de scholengemeenschap Groen van Prinsterer. Amnesty kan met dat geld drie keer zoveel ge we tensgevangenen steunen als zij tot nu toedeed. Amnesty had vier gewetensge vangenen onder haar hoede: in Benin, Sri Lanka, Zuid-Afrika en op de Filippijen. Dat worden er nu twaalfv De gevangenen krijgen van Amnesty onder meer warme kleding en medicij nen toegestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1