voor buurthuizen een familiebank die zit"c£i Ondergeschoven kindjes langs de Poldervaart HET WAAIGAT ven Droge auto's Aan inspraak kleven 'schoonheids foutjes' Steendijkpolder vraagt Nijpels Herstel poldermolens veel goedkoper dan herbouw De Palmboom Oud-directeur Bijl overleden Tasjesrovers spoorloos Hoofdroute gehandicapten Half miljoen in Schansbrug Wonen één ding hebben deze banken gemeen: een uitstekend zitkomfort, waardoor een goed gesprek mogelijk is. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1988 Regionale redaolte Brede Havenstraat 6, 3131 BC viaardiigen. Postbus 110, 3130 AG Vlaardingen. Telefoon: 010-4343228,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Aan de in spraak ïn Vlaardingen kle ven, na de wijziging van de inspraakverordening, nog slechts wat schoonheidsfout jes. Dat concludeert Wim van Pelt, hoofd van de afdeling voorlichting en inspraak,in een nota over twee jaar 'in spraak nieuwe stijl'. In de nota wordt echter een lange rij van die foutjes opgesomd. In 1936 werd de inspraakproce dure aanzienlijk bekort; de ge meenteraad werd nauwer bij de inspraak betrokken en er kwam een ontheffingsclausule in de verordening. „De insprekers hadden daar nooit om ge vraagd", concludeert de schrij ver van de nota droogjes. De gemeenteraad bemoeit zich sedert die wijziging soms wat al te nadrukkelijk met de inspraak, staat er in de nota. De raad doet soms al een uitspraak over plan nen nog voordat insprekers de kans hebben gehad om hun zegje te zeggen. Als die uitspraak po sitief is, kan voor het college of de ambtenaren de verleiding groot worden om zoveel moge lijk vast te houden aan dat plan. Dat dat de kwaliteit van de in spraak niet ten goede komt, be hoeft geen betoog". Er waren meer schoonheidsfout jes. In een aantal gevallen werd geen inspraak gegeven, terwijl dat wel moest. Vaak ook werden plannen te laat aan insprekers voorgelegd, zodat zij erdoor overvallen werden. Een paar keer presenteerde de gemeente een informatieavond over plannen, waar al niets meer aan veranderd kon worden, als inspraakavond. Ambtenaren moeten op die informatieavon den vaak politieke keuzes van burgemeester en wethouders verdedigen en dat is volgens de nota geen goede zaak. „Het ver dient ïn deze gevallen voorkeur, dat leden van het college aanwe zig zijn. Ambtenaren dienen niet gezien te worden als personen, die de ideeén van het college er door moeten drukken en opvat tingen van de insprekers onder tafel moeten vegen". Afdelingshoofd Van Pelt vindt dat uit de nota niet kan worden geconcludeerd, dat het met de inspraak in Vlaardingen maar droevig gesteld is. „Na de herzie ning van de verordening loopt het juist lekker. Er kleven nog wat schoonheidsfoutjes aan. Het doel van deze nota is om daarop te wijzen. Zo van; jongens, oplet ten, laten wij het nou helemaal goed doen". Volgens Van Pelt is de burgerij best tevreden met de inspraak mogelijkheden, die de gemeente geeft Maar volgens zijn nota zijn Vlaardingers sceptisch over het nut van de inspraak. Er was één I opmerking die hij op inspraaka vonden vaak hoorde: „Het ge meentebestuur doet toch wat het wil". Maassluis De commissie Bo demonderzoek Steendijkpolder (CBS) stelt alles in het werk om milieuminister Ed Nijjjels naar Maassluis te krijgen. Hij wordt gevraagd aanwezig te zijn bij een plenaire bewonersvergadering. Op woensdag 2 maart komen de bewoners in ontmoetingscen trum Koningshof bij elkaar om de saneringsvariant van het mi nisterie te bespreken. De CBS is woedend over keuze van de minister, „Laat hem zijn keuze maar verdedigen tegen over de bewoners", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de CBS. Nijpels heeft gekozen voor de meest minimale saneringsvari ant en dat is de bewoners in het verkeerde keelgat geschoten. Zo voelt de liberale bewindsman er niets voor om de vervuilde grond onder het grootschalig groen en de weg te saneren. Ook onder de woningen wordt de grond niet afgegraven, terwijl de tuintjes slechts tot een diepte van 1,30 meter worden gesaneerd. De CBS is ook een Arob-proce- dure aan het voorbereiden. „Want aan de bestuurlijke uit gangspunten wordt niet vol daan", aldus CBS-voorzitter Harm Woudstra. Monumenten in de regio: in deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oudegebouwen en aan mensen met visie op g monumenten- i zorg. tot 12 uur 's avonds malen, ter wijl hij 's ochtends om 4 uur al weer bij zijn baas moest zijn". De familie Post woonde meer dan 35 jaar in het machinisten- huis naast de Babbersmolen, die werd gebouwd in 1710, Op vallend aan deze molen is, dat hij aanzienlijk hoger is dan ge lijksoortige bouwwerken langs de Poldervaart. In 1888 werd westelijk ervan een hoge dijk voor de spoorlijn aangelegd, waardoor de molen verstoken van wind dreigde te raken. De molen werd hierop verhoogd. In de romp bevindt zich nog steeds het ijzeren scheprad, dat het water opvoerde. Door de bijzondere schoepvorm is het een uniek exemplaar. Het is eigenlijk vreemd, dat historisch Schiedam tot nu toe nooit veel aandacht aan de oude poldermolens heeft ge schonken. In het centrum zijn ondertussen vier korenmolens volledig gerestaureerd en een miljoenen kostende herbouw van molen de Palmboom is in voorbereiding. Tot verwonde ring van veel Ketheiaars is geen van de vijf poidermolens tot nu toe weer van wieken voorzien. Terwijl dat toch een stuk goedkoper zou zijn dan herbouw van de afgebrande molen aan de Noord vest raties hebben met name een binding gehad met de Hargmo- len, waar boer Korpershoek ja renlang boerde en paardrijles gaf. Reeds vóór 1600 bevond zich op deze plek pal naast de landijsbaan een molen. Het ge maal sloeg het water van de Harckpolder uit op de Polder vaart. De naam van de molen is ontleend aan het dorp Hargan, de vroegere benaming van Ke- thel. De huidige bouw dateert uit 1877. De molen was een acht kantige buitenkruier met wie- a ken, die een vlucht hadden van meer dan 27 meter. Vanaf 1925 E werd de bemaling overgeno- men door een dieselmotor, waarop de wieken werden stil- o gezet. Uit kostenoverwegingen werd in 1926 de bovenbouw van de molen gesloopt. De romp werd met een puntdak afgedekt. Ook de andere mo lens langs de Poldervaart on dergingen in die tijd deze ge- d aa nteverwisse! i ng. Na de dood van Korpershoek, enkele jaren geleden, en de verhuizing van zijn weduwe, stond het gebouw lange tijd leeg, maar ondertussen heeft de molen een nieuwe bewoner gekregen. De oude stallen zijn gesloopt, waardoor er niets meer zichtbaar is van de agra rische activiteiten die Korpers- (gesloopt ïn 1872), de Polder Waterïjng (gesloopt in 1884) en de Nieuwlandmolen, die in 1944 door de Duitsers in brand werd gestoken. Wel een andere verhouding dan in het stads centrum van Schiedam, waar slechts vier en een halve, De Palmboom—van de meer dan 20 molens, die de Jeneverstad ooit telde, de slopershamer overleefden. Met name de inwoners van Ke- thel hebben altijd veel met de Poldervaart te maken gehad. Alle Kethelse polders werden op de vaart leeggepompt, en voor de aan- en afvoer van agrarische produkten werd deze waterverbinding van oudsher intensief gebruikt. De boten werden veelal getrokken door een paard, waar het rui terpad langs de vaart nog steeds aan herinnert. Soms bracht de Poldervaart de Ke theiaars echter in grote proble men. Bijna elke inwoner van het noordelijk stadsdeel heeft wel een foto uit 1903 in zijn be zit, waarop Kethel geheel on der water staat. De dijk van de vaart had het begeven en daar konden zelfs die watermolens niets aan doen. Buitenkruier Ketheiaars van de laatste gene- meer weg van een doorsnee stadssingeltie dan van een his torische trekvaart. De molens langs de vaart, waarvan de oorsprong waar schijnlijk in de late middeleeu wen ligt, hebben al die tij'd een belangrijke functie yervuld in de bemaling van de laaggele gen polders. Veel van de na men hebben ook nu nog een be kende klank, al zal bijna nie mand Nieuwland of Splerings- hoek nog associëren met een stuk land, dat op de Polder vaart werd drooggemalen. Kaarten Opvallend op oude landschaps- -kaarten is, dat molens altijd op dezelfde plaats hebben gestaan. Op de plek van de vijf nog be staande molens bevonden zich in 1611 ook al watermolens. Uit een kaart van mr.Fioris Bal- thasars uit dat jaar wordt dui delijk dat er tot nu toe slechts drie molens zijn gesloopt, waar geen nieuwe voor in de plaats zijn gekomen: de Noort Mole door CARÉL VAN DER VELDEN Schiedam Bij de West-Abts molen staat nog steeds het bord dat herinnert aan de waterom leggingen, die het einde bete kenden van de Poldervaart als verbinding tussen De Kande- laer en de Nieuwe Waterweg. „De Poldervaart wordt om streeks het einde van 1969 van de boezem afgescheiden, waar na Delfland de waterstand in de vaart niet op boezempeïl zal handhaven". De Poldervaart vormde eeu wenlang een verbinding tussen Delft en de Maas. Ter hoogte van de Kandelaer juist hal verwege Kethel en Delftzijn nog steeds de sluizen zichtbaar, die de overgang vormen van de Poldervaart naar de Schie. Het gezicht van de Poldervaart is in het begin van de jaren zeventig echter ingrijpend veranderd. Hij werd in die tijd in vier stuk ken 'gehakt' en vooral het mid dendeel ter hoogte van het Beatrixpark heeft sindsdien hoek naast zijn werkzaamhe den voor het hoogheemraad schap verzette. Boerenbedrijf De poldermalers blijken hun werkzaamheden regelmatig gecombineerd te hebben met het boerenbedrijf. Ook de laat ste maler van de Babbersmo len, waar tegenwoordig het vogelasiel is gehuisvest, had nevenbezigheden op heiland. De weduwe van de heer Post, die sinds 18 jaar aan de Burge meester Van Haarenlaan woont, kan zich de tijd nog wel De restanten van de Harg- en de West-Abtsmolen. Ketheiaars vinden dat deze objecten heel wat meer weg hebben van echte molens dan De Palmboom, het stompje aan de Noordvest. herinneren dat haar "man solli citeerde: „In 1935 kwam mijn man op de molen, als opvolger van zijn vader. Het was wel een leuke tijd, maar het was armoe de troef. Hij verdiende 18 gul den in de maand, waardoor hij zich ook nog moest uitburen als landarbeider. Vaak moest hij Schiedam Maarten Bijl, oud-directeur en commissaris' van de Breeuwwerkfabriek in Schiedam, is deze week op 68-jarige leeftijd overleden. De heer Bijl is bijna 50 jaar bij het in 1860 opgerichte fami liebedrijf aan de Westerkade in dienst geweest Hij kwam in 1938 bij de onderneming, die destijds werd geleid door zijn vader. Het stoffelijk overschot wordt maandag gecremeerd op Hof- wijkin Overschie. VlaardingenBuurthuis De Pijpelaar in de Vettenoordse- polder moet zijn beheerder inleveren. De arbeidsove reenkomst van Hans Holle- man, die op contractbasis werkt, wordt per 1 maart op gezegd. Ook het buurthuis in de Oost- wijk ontkomt niet aan de jongste bezuinigingen op het sociaal-cul tureel werk. In de Oosterstraat staalde beheerdersfunctie even eens op de tocht Als de beheer der mag blijven, zal dat hooguit voor halve dagen zijn. Wethouder Arij Maarleveld heeft de twee buurthuizen deze week van zijn besluit op de hoog te gesteld. De maatregel is het gevolg van het gestrande over leg tussen de wethouder, de buurthuizen en de Vlaardingse migrantenorganisaties. Om 90.000 gulden op het budget te bezuinigen wilde Maarleveld de onderkomens van de Turkse, Marokkaanse, Palestijnse en Su rinaamse verenigingen opdoe ken en de migranten onderbren gen in de buurthuizen. De Ma rokkaanse vereniging weigerde echter de toegewezen ruimte in De Pijpelaar te aanvaarden, om dat die te krap was en bovendien niet geschikt als gebedsruimte. Het bestuur van het buurthuis wilde de Marokkanen wel aan onderdak helpen, maar niet aan een gebedsruimte. Dat zou im mers betekenen, dat de gemeen te indirect een kerk subsidieer de. Ook de overige migrantenorga- nïsaties voelen niet veel voor verkassen naar een buurthuis. Toch is er een kleine kans, dat de besprekingen met de wijkac- commodatie in Oost alsnog suc cesvol aflopen. Maarleveld 'be loont' Oost in dat geval met een halve beheerdersfunctie. Volgens een woordvoerder op het Vlaardingse stadhuis wisten de twee betrokken buurthuizen al geruime tijd, dat ze hun be heerder moesten inleveren als de besprekingen met de migran ten zouden mislukken. Het be- stuuf van De Pijpelaar noemt het ontslag van Holleman deson danks 'een harde klap'. Het be stuur vergadert maandag over eventuele stappen om wethou der Maarleveld op andere ge dachten te brengen. door KOR KEGEL Schiedam Huis aan huis is op het Bachplein het bericht verspreid, dat de zeer actieve wijkbewoner Joop Huismans op 53-jarige leeftijd is overle den. Gisteren vond de crema tie plaats op de Beukenhof. Op verzoek van de familie was er tevoren geen rucht baarheid aan gegeven; niettemin was de belangstel ling gisteren overweldigend. De gemeente, de woning bouwvereniging, wijkorgani- saties en andere instanties waren vertegenwoordigd. o Joop Huismans: wandelende computer. stedelijk overleg van bewo nersorganisaties (SOBO). Hij was een wandelende com puter, zoals zijn goede vriend en buurman Harry van Doorn hem typeert. Recentelijk werd Joop Huis mans nog benoemd tot één van de vier commissarissen van de Woningbouwvereni ging Schiedam: een functie, die hem op grond van zijn kwaliteiten en kennis van za ken rechtmatig toekwam. Een onbetaalde functie overi gens: het was voor Joop Huis mans al genoeg beloning, als anderen gestimuleerd raak ten om zich met hem in te zet ten voor de medemens. Hij overleed aan een hartstil stand, nadat hij enkele uren in zijn keldertje aan het Bach plein, in de kopieerruimte van de bewonersvereniging, informatie en girokaarten in enveloppen had staan doen. Hij stierf in het harnas. „Tot op de laatste dag van zijn leven heeft hij zich ingezet om de belangen van huurders in de hele stad te behartigen", zegt de ontstelde voorzitter van de bewonersvereniging Bachplein, Joost de "Vries. Hij spreekt namens velen, als hij zegt 'dat 'onze zeer goede vriend en bestuurslid' een lichtend voorbeeld was door zijn inzet, motivatie en ver- antwoordel ijkheid sge voel De Vries: „Wij zullen ter na gedachtenis aan hem blijven strijden voor wat Joop tot zijn doelstelling had gemaakt": namelijk het opkomen voor de minder bedeelden in de sa- _merüeving, het strijden voor een rechtvaardige maat schappij. Joop Huismans was een pure idealist, een keihard werkende vrijwilliger, die zich jarenlang heeft ingezet voor de samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord en het Iers opnieuw drie slachtoffers. Op NS-station Nieuwland ruk ten twee jongens rond kwart voor zes een vrouw uit Capelle haar tas uit handen. Een man met een hond zette vergeefs de achtervolging. De tas werd later teruggevonden. De politie zoekt contact met de behulpzame ach tervolger. In de Van Oldenbarneveltstraat brachten tasjesrovers een 70-ja- rige Scbiedamse ten val en gin gen er met haar tasinhoud 250 gulden vandoor. Op de Mar coni weg beroofden twee jongens met een bromfiets een 33-jarige vrouw. In haar boodschappentas zat350 gulden. Schiedam De Schiedamse po litie heeft te weinig aankno pingspunten om de tasjesrovers, die de stad onveilig maken, aan te houden. Het onderzoek wordt bemoeilijkt doordat de overval lers in alle wijken opereren. „Men duikt op en is weg'schetst commissaris Jan van Hoff de werkwijze van de daders, die zich meestal per bromfiets ver plaatsen. Gisteren maakten de overval- Kranteredacties hielden er in hun planning al min of meer rekening mee: bij de politieberichten zou wel weer een mel ding zitten dat er In de Schie een auto te water was geraakt. De Schiedammers namen al snel de term levensgevaarlijk in de mond, maar ook nu maalden de ambtelijke molens traag. Gisteren werd het probleem eindelijk te tljt gegaan. Hekjes moeten ervoor zorgen, dat de auto's op het droge blijven en dat de politie nog slechts melding hoeft te maken van blikschade. Maassluis Het is de bedoeling dat de hoofdroute voor gehandi capten. in Maassluis binnen vijf jaar wordt gerealiseerd. De route ontsluit vrijwel alle winkelge bieden, medische centra, sport hallen, het zwembad, het post kantoor, gemeentelijke gebou wen, bibliotheek, bejaardencen tra, parken en plantsoenen. Met het aanbrengen van de no- dige voorzieningen, waarbij de route ook geschikt gemaakt wordt voor blinden en slecht zienden, is een bedrag gemoeid van 190.000 gulden. Voor de eer ste fase is een bedrag nodig van 38.000 gulden. De gemeenteraad van Maassluis beslist binnenkort over het voorstel van burge meester en wethouders. MaassluisDe gemeente Maas sluis trekt 580.000 gulden uit voor de reparatie van de Schans- brug, Enkele belangrijke onder delen van de brug worden ver vangen, zodat de levensduur met enkele tientallen jaren kan worden verlengd. De reparatie van de brug is van belang in verband met de sane ring van de verontreinigde grond op het Schanseiland. Tij dens de sanering moet de brug over het Hellinggat voor enige tijd worden gesloten voor het verkeer. De weggebruikers moeten dan gebruik kunnen maken van de Schansbrug. De reparatie wordt dan ock met spoed uitgevoerd. i Vrolijke effen stof: voor oma v. Zanten Modieuze romantische gebloemde stof: voor tante Bep Sportieve geblokte stof: voor nicht Chantal Geavanceerde vlotte stof: voor neef Maarten Jan Markt 57 - Vlaardingen - 010-4343685

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1