if ifly s mam. Gemeentecrèche overvol Zwarte én witte schaap voor Salon de Harmonie u wxs&ms&mm Landjuweel wil af 'i van oubollig imago VLAARDINOS DAOBIAQ 4 SGHIEDAMSCHE COURANT i: Van Kleef 'knipt' in nieuwbouw Fabriplein Schiedam zoekt Derde Wereld organisaties Kinderen van ambtenaren op wachtlijst Carnaval trekt volle zalen Inbrekers slaan slag Overval mislukt Autokraker opgepakt Han de Kluyver wint in Mexico Hafkamp maakt geen excuses Vrouwen gewond na aanrijding Wethouders naar staats secretaris Advertentie- C verkoper weer bij politie ~'4- MAANDAG 15 FEBRUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 435055? - sportredactie: 4345209 Schiedam De gemeente Schiedam wil een centrum voor ontwikkelingssamenwerking opzetten en is daarom op zoek naar organisaties, die al contac ten onderhouden met landen in de Derde Wereld. „Door alle plaatselijke jnitiatieven'te bun delen kunnen we misschien als 'gemeente een concreet on- mtwikkelingsproject aanpak ken", aldus Christine Berndsen, medewerkster kabinetszaken op liet stadskantoor. Volgens mevrouw Berndsen houden verschillende Schie damse particulieren en groepe ringen zich al met dit werk be zig. Zij noemt de vrouweneman cipatie-organisatie, die zich inzet voor vrouwen in de Derde We reld, de Wereldwinkel en de stichting Metha, die banden heeft met Sri Lanka. Schiedam praat ook met de ge meentebesturen van Vlaardin gen en Maassluis over gezamen lijke projecten in een land in de Derde Wereld. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen kan de belofte aan ambtenaren om voor kinderopvang te zorgen niet meer waarmaken. Het zinne tje, dat sollicitanten op die mogelijkheid wijst, is voorlo pig uit de personeelsadver tenties geschrapt. De vraag naar een plaats in de crèche aan de Thorbeckestraat, waar de kinderen van het ge- mu-entepersoneel worden opge vangen, is groter dan het aan bod. Geld en ruimte zijn er niet om meer kinderen te plaatsen dan de 15, die nu van dö chrèche gebruikmaken. Het gemeente lijk kinderdagverblijf kampt nu al met een structureel tekort van 37.000 gulden. Om de 14 kinde ren op de wachtlijst te helpen zou nog eens ongeveer 60.000 gulden nodig zijn. Door het gebrek aan kinderleid- stexs hebben ambtenaren met een parttime-baan meer kans een plaats voor hun peuter of kleuter te bemachtigen dan mensen, die een volledige baan hebben op het stadhuis. „Als ie mand een baan van 40 uur heeft, is het moeilijk daar iets voor te geeft 1 ztn, afdeling personeelszaken, toe. Aanvankelijk was de gemeente Vlaardingen bijzonder trots op deze handreiking aan de eman cipatiegedachte. Lang niet alle gemeentebesturen bieden die mogelijkheid aan hun personeel. Maar de voorziening kreeg al weldra zoveel bekendheid, dat deze service aan de ambtenaren pas op de plaats moest maken. „Want hoe bekender zoiets wordt, hoe meer mensen er een beroep op doen", stelt Martine van Velzen vast „Vandaar dat we het zinnetje 'voor kinderop- vang wordt gezorgd* tijdelijk uit de advertenties hebben ge haald", Volgens mevrouw Van Velzen is die grote belangstelling overigens niet uitzonderlijk: „Overal in Vlaardingen is de vraag naar kinderopvang groter dan het aanbod". Wethouder Ary Maarleveld zoekt inmiddels naar oplossin gen voor het probleem. Hij gaat binnenkort praten met de stich ting Vlaardingse Kinderdagver blijven, die ook de leiding heeft over het schooltje in de Thorbec kestraat, waar de kinderen van ambtenaren opgevangen worden. Vlaardingen/Schiedam De Leutloggers maakten er zater dagavond in zaal Triangel een dolle boel van. Met de Ossekop- pen uit Breda en hun orkest de Alfkes werd er op het Prinsen- ,bal tot diep in de nacht gehost en gezongen. De journalisten Dick van der Lugt (Het Vrije Volk) en Aad Rietveld (Rotterdams Nieuws blad) werden als presentatoren van talkshow Salon de Harmo nie benoemd tot het witte én zwarte schaap van 1988. „Wat een afgang", zei iemand in de zaal. „Ik ken die gasten niet eens". 't Zijn vriendelijke mensen, die Vlaardingse Leutloggers. Vol vertrouwen gaf burgemeester Fred van Lier 's middags de bronzen stadssleutel aan prins Pieter I. Het carnaval van de Leutloggers heeft nog nooit tot een wanklank geleid. Voor het Prinsenbal hadden de Leutlog gers al carnaval gevierd in de verzorgingstehuizen. Dat vin den wij, zeiden leden van de Raad van Elf, eigenlijk het 8 leukst. M, 'Vlaardingen Inbrekers kon den door een ruit in te gooien toegang krijgen tot ontmoetings centrum West aan de Floris de Vijfdelaan. Met een breekijzer werden enkele kasten openge broken. Huishoudelijke artike len met een totale waarde van 50D gulden wisselden van eige naar. Via een nooddeur aan de achterkant van het gebouw kon den de dieven het pand weer verlaten. Ook werd ingebroken in een wo ning aan de Willem Beukels- zoonstraat Een geldbedrag van 900 gulden, een gitaar, videore corder en stereo-apparatuur werden ontvreemd. Uit een huis aan de BosJaan werd naast een geldbedrag van 400 gulden een cd-speler en een videorecorder weggenomen. Door een plankje weg te drukken, dat bevestigd was achter de brievenbus in de voordeur, kon de woning worden betreden. Vlaardingen Een tasjesrover kwam van een koude kermis thuis, toen hij in de Wetering straat een 24-jarige vrouw pro beerde te beroven. De jongeman van ongeveer twintig jaar viel de vrouw van achteren aan en begon aan haar tas te rukken. Omdat de riem stevig om de pols van de vrouw zat, lukte het niet om het tasje te stelen. De man nam daarop de benen en verdween in de rich ting van de Burgemeester Pruis singel. De overvaller had blond haar met krullen tot op de schouders, droeg een zwarte, vermoedelijk leren jas, een spijkerbroek en gymschoenen. Schiedam De politie is er vrij dag opnieuw in geslaagd een au tokraker aan te houden, 's Och tends rond kwart over elf hield een man zich verdacht op bijhet parkeerterrein van station Rot terdam-West aan de Horvath- weg, Toen de politie eens pols hoogte ging nemen, vluchtte de man over de spoorbaan in de richting van het VAM-terrein, waar'de politie de man achter haalde. De 30-jarige Schiedammer bleek twee radiocassetterecorders in zijn tas te hebben. Eén radio bleek uiteen auto gehaald te zijn, die op het parkeerterrein stond. De herkomst van de andere ge luidsdrager is nog onduidelijk. De man beweert dat hij die voor een vriend ergens heen moest brengen. Maar ook in Triangel was het o dolle pret. Eén van de hoogte- punten van de avond %vas een act 5 van vijf 'nonnen', die na gewijde zang de pijen optilden en de can can dansten. „Er zijn mensen die zich aan het volgende nummer zouden kunnen storen. Dat moet u maar niet doen, het is niet kwaad bedoeld", zei een van de 'raadsleden. Rend half elf werden onder een zwart en een wit doek de scha pen Diek van der Lugt en Aad Rietveld de zaal binnen ge bracht. Zij kregen een 'schaap' en een medaille omgehangen vanwege hun Salon de Harmo nie. „Een oorspronkelijk idee van beide heren, uitgegroeid tot een culturele manifestatie van en voor Vlaardingers" stond er in de oorkonde van prins Pieter. „Oh, was het cultuur wat wij de den?" bromde Van der Lugt ver baasd. Omdat Salon de Harmonie we gens geldgebrek moet stoppen kregen Van der Lugt en Riet veld behalve het witte ook het zwarte schaap. En twee kwartjes van de Leutloggers. Na de elf zoenen van de dansmariekes zet ten de presentatoren spontaan een zelfgeschreven carnavals kraker in, waarmee zij de hele zaal aan het zingen kregen: „Wij houen niet van carnavallen-." Daarna ging het in .polonaise door de zaal. Rietzeilers Het experiment van de Rietzei lers in Schiedam kon zonder meer geslaagd worden genoemd. De verhuizing van zaal Irene naar ontmoetingscentrum Blau we Brug pakte goed uit. „De mensen waren enthousiast", zei Lydia Verwaal van de carna valsvereniging. Prins Frans II vormde het stra lende middelpunt van het Prin senbal. Het witte schaap was dit jaar voor de stichting Branders- feesten Schiedam. „Voor de vele inspanningen en activiteiten die in Schiedam worden ontplooid", hield prins Frans II een delega tie van de stichting voor. Vorige week reeds was PPSC-voorzit- ter Eef Collé tot zwartschaap be noemd. Enkele honderden carnavals vierders zetten na deze plechtig heid een nieuwe polonaise in. Het publiek toonde zich onver moeibaar. „Niet alleen in de gro- Prins Pieter I leest zijn proclamatie voor aan het zwarte en het witte schaap in Schiedam werd een delegatie van stichting Brandersfeesten onderscheiden. te zaal was het druk, ook in de' gangen van de Blauwe Brug ver maakten de mensen zich opper best", aldus een zichtbaar ver heugde Lydia Verwaal. De Rietzèilers waren trots op Prins Frans II. „Hij doet het uit stekend", was ook Lydia Ver waal onder de indruk van zijn optreden. „Hij heeft op het podi um een leuke babbel en gaat goed met mensen om". Na het feest van de zaterdaga vond maakten de Rietzeilers zich een dag later op voor het Carnaval Tropical. Op de opzwe pende klanken van een Antil liaanse band werd tot diep in de nacht gefeest in de Blauwe Brug. „Het was heerlijk druk", aldus Lydia Verwaal. „Een Carnaval Tropical spreekt veel mensen aan. Het is een ander soort feest, maar ook heel gezellig". Het carnaval wordt dinsdag avond afgesloten met het slot feest in de Blauwe Brug. Prins Frans II geeft dan de stadssleutel terug aan burgemeester Reinier Schee res. Schiedam De gemeente Schiedam heeft plotseling een be roemde architect in haar midden.Han de Kluyver, projectlei der in Schiedam-West, heeft bij een internationale wedstrijd in Mexico een aanmoedigingsprijs voor jonge ontwerpeis ge kregen. Bovendien won hij een reisje naar Bulgarije en ook mag hij in 1990 meedoen aan een soortgelijke wedstrijd in Canada. Dat kan nog net. want de betreffende campagnes gelden voor ar chitecten tot 40 jaar. De Kluyver is thans 37. Het ging er in Mexico om om gedurende een week oplossin gen te schetsen voor een plaats van vier miljoen inwoners, waar veel huisvestïngs- en verkeersproblemen bestaan. Veel collega's van Han de Kluyver begonnen enorme sociologische verhandelingen te schrijven, waar de jury soms amper door heen kwam. De Kluyver bekeek het van een frisse kant. „Mijn vak is teke nen, dus ik begon gewoon te tekenen", zegt hij terugblikkend. Het werkte: de tekeningen spraken -voor zichzelf, hadden nauwelijks een toelichting nodig en zo kon Han de Kluyver met leuke opsteker naar huis terugkeren. Zijn ster is interna tionaal gerezen. Al toen hij in 1981 bij de gemeente Schiedam belandde, introduceerde hij een nieuwtje. Hij gaf bewoners inspraak aan de hand van een maquette, die ter plekke kon worden gewijzigd. Die originele aa npak gaf hem direct de re putatie van een bewonersvriendelijke ambtenaar. Schiedam Wethouder Luub Hafkamp is 'te allen tijde' bereid te praten over de herstructurering van de sportvelden. Hafkamp schrijft dat in een brief aan de sportclubs, die vorige week maandag in de kanti ne van SVV vergeefs op de wethouder zaten te wach ten. De bestuurder zou met de clubs vergaderen over een nieuwe indeling van de sportvelden, maar liet hal verwege de avond weten dat hij werd opgehouden in het stadskantoor. Uiteindelijk kwam Hafkamp helemaal niet opdagen: tegen zijn ver wachting in duurde de ge meenteraadsvergadering, waaruit hij niet weg kon lo pen, tot na elf uur. De sport verenigingen hadden toen al woedend besloten de bij eenkomst bij SW maar op te schorten. Hafkamp maakt in zijn brief geen enkel excuus voor zijn wegblijven. Hij geeft in be dekte termen de schuld aan de gemeenteraad. Blijkbaar verwachtte de wethouder dat de raad snel zou zijn uit gepraat over de bezuini gingsoperatie van enkele miljoenen guldens, die op de agenda stond. Hafkamp ver wachtte uiterlijk half tien bij SVV te kunnen zijn, zo blijkt uit zijn brief. Wat Hafkamp betreft, zal het overleg met de sport clubs nu plaatsvinden op 29 februari. Vlaardingen Twee vrouwen zijn opgenomen in het Holyzie- kenhuis na een ongeval op de Burgemeester Heusdenslaan in Vlaardingen. Een 45-jarige Schiedamsehad bij het inhalen niet in de gaten, dat de wagen met daarin de twee vrouwen uit Vlaardingen ook aan het passeren was. De Vlaardingse bestuurster kon de Schiedamse wel ontwijken, maar raakte de band van de ver hoogde middenberm. De wagen sloeg enkele malen over de kop. Vlaardingen De Vlaar dingse wethouders Jan Ma- dern,Bas Goudriaan en Chris van Hoon praten woensdag met staatssecretaris drs. E. Heerma (volkshuisvesting) over de financiële problemen met de ASH VB. Zij hopen dat het ministerie financiële steun geeft om een faillisse ment van deze stichting voor bejaardenhuisvesting af te wenden. Vertegenwoordigers van ge meente en ministerie overleggen al maanden over de problemen bij de ASH VB. Het gesprek met de staatssecretaris, dai de ge meente al eerder had willen hebben, vindt plaats aan de vooravond van een extra raads vergadering over het dreigend financieel débade bij de ASHVB. Die vergadering vindt vrijdag plaats. Burgemeester en wethou ders verwachten geen spijkers met koppen te slaan. Zij willen slechts de gemeenteraad infor meren over de stand van zaken. De gemeente wil weinig kwijt over de ASHVB-af faire. „Als het gesprek met de staatssecretaris niets oplevert, ziet het er somber uit", is het enige wat wethouder Madern wil zeggen. Wethouder Van Kleef slaat moeizaam een heipaal voor 26 woningen aan het Fabriplein. „Koud, hè?" klagen de wachtende belangstellen den. Om verdere stagnatie te voorkomen Schiedam Huiseigenaren die weigeren hun te sloper woningen in Schiedam-West aan de gemeente te verko pen, hebben vrijdag een flin ke uitbrander gekregen van de wethouder voor stadsver nieuwing mr. Hans van Kleef. Hij tierde dat ze onredelijk hoge prijzen vragen en dat ze de schuld zijn van een enorme stag natie in de verbetering van de wijk. Maar Van Kleef voegde ei fijntjes aan toe, dat hij ook al kostte het veel moeite slim migheidjes heeft bedacht om de stagnatie zoveel mogelijk te be perken. Het is echter niet te voorkomen, dat een aantal mensen langer moet wachten op een nieuwe woning aan de Van der Eist- straat en op renovatie van hun woning aan het Fabriplein. De materie was zo ingewikkeld, dat veel aanwezigen in wijkcen trum De Erker vrijdagmiddag een tijdje nableven om de fines ses nog eens door te nemen. Kort tevoren had Van Kleef de offi ciële eerste paal geslagen voor een complex van 26 woningen, aan het Fabriplein. „Er zitten al twee palen in, hoe kan dat nou de eerste zijn?" vroegen enkele scholieren zich af. De buurtbe woners vonden dat Van Kleef maar lang over die paal deed. „Koud, hè?" klaagden ze onder tussen tegen elkaar, „wat is het koud, hè?" Maar in De Erker konden ze on der het genot van een hapje en drankje warm worden, terwijl Van Kleef zijn speech afstak. Vriendelijk volkje, noemde hij de wijkbewoners, want hij kreeg al applaus voordat hij wat gezegd had hetzelfde overkwam een week eerder Hans Wiegel bij de VVD, en Van Kleef had goed af gekeken hoe je op zoiets 'spon taan' reageert. Het eerste slimmigheidje, be toogde hij, was om het bouwplan voor het Fabriplein en de Van der Elststraat in tweeën te 'knip pen'. Aan do Van der Elststraat staan nog huizen, waarvoor de gemeente weigert al te hoge be dragen neer te tellen, zodat nu een onteigeningsprocedure is ge start. Maar zo'n procedure duurt lang en daarom werd besloten om aannemer Verschoor ,uit Pernis alvast te laten beginnen aan het Fabriplein, hoek Huys- mansstraat. In een later stadium kunnen dan de 36 woningen aan de Van der Elststraat aan de beurt komen. Het gaat om allemaal woning wetwoningen, in drie blokken. Wie zich al had opgegeven voor de Van der Elststraat, wordt in de gelegenheid gesteld nu de realisering hiervan op zich laat wachten om zieh alsnog over te schrijven naar het vrijdag in aanbouw genomen complex op het Fabriplein. Van Kleef kon digde aan. dat hierover in het najaar een bewonersavond plaatsvindt. Ook in een tweede stadsvernieu wingsplan wordt geknipt. Het betreft de langverwachte reno vatie aan het Fabriplein. Uitstel zou betekenen dat er pas in 1990 mee begonnen kan worden, maar op aandrang van Jo Schaap van de bewonersvereni-; ging Schiedam-West is de ge meente zo gaan schuiven mèt contingenten, dat een compro mis kon worden bereikt. Vol gens Van Kleef is het gelukt om toch nog dit jaar aan de oostkapi te kunnen beginnen. Later komt de westkant aan de beurt. Bij de bewonersverenigtng betwijfelt men overigens haalbaarheid. En het speelplein zelf, met zijn grauwe asfalt, lijkt nog helemaal niet aan een opknapbeurt toe. Enkele omwonenden hebben gevraagd om een groene strook rondom, om niet op de zwarte as- fa! tl aag te hoeven kijken. - Vlaardingen Het Vlaardings Landjuweel, het middeleeuws aandoende culturele evenement dat vorig jaar nieuw leven werd ingeblazen, biedt bij de tweede aflevering een compact pro gramma. In plaats van vier za terdagen beslaat het feest dit keer slechts één weekend. De versnippering van de activi teiten over de hele maand juni is de organisatie slecht bevallen. Sommige programma-onderde len werden buitengewoon slecht bezocht. Zo'n magere opkomst wil de stichting Vlaardings Landjuweel nu voorkomen. Ook om financiële redenen doen de namaak-Rederijkers het in 1988 kalm aan. „Je moet gewoon reëel zijn, de bomen groeien nu eenmaal niet tot in ae hemel", zegt pr-medewerker Ad van Pe perstraten. In 1987 ging het Landjuweel nog uit van een be groting van 75.000 gulden. Die is voor dit jaar teruggeschroefd tot 30.000 gulden, waarvan de ge meente Vlaardingen één derde voor zijn rekening neemt. H et feest, dat gehouden wordt op vrijdag 3 en zaterdag 4 juni, zal zien concentreren op de Markt en niet meer uitwaaieren over zalen en zaaltjes in het centrum. „Door deze concentratie, de kwaliteiten het doorlopend ka rakter van de activiteiten zal er een attractieve sfeer ontstaan in een gezellige entourage", kon digt de stichting hoopvol aan. De ideeën voor het programma zijn nog niet op een rijtje gezet. Dat gebeurt vanavond, als de stich ting vergadert. De leden zullen overigens niet meer bijeenko men in middeleeuwse kledij, zó- als vorig jaar gebruikelijk was. Ook de narrenpaal, het symbool van het Landjuweel, is inmid,- dels afgeschaft. Van Peperstra ten: „We zijn voor de spiegel gaan staan en hebben begrepen dat we op een andere tóér moeten. We moeten een. beetje af van dat narrengedoe, dat was veel te ouboll ig". Schiedam/VIaardingen y-Dé 40-jarige Engelsman die" in Vlaardingen en Schiedam ad1 vertenties werft voor een nog,'te verschijnen periodiek, wordt nauwlettend door de politie in de gaten gehouden. Deden enkele winkeliers die de zaak niet ver trouwden vorige wèek al aangif te, dit weekeinde nam de eige naar van Soma's Fashion contact op met de politie, nadat de man in de winkel was verschenen.,,, Vlaardingse winkeliers vrees den vorige week, dat zij haar hun geld konden fluiten, toen de man voor de politie onvindbaar bleek. In Schiedam verklaarde de Brit zaterdagmiddag tegen de politie 'op korte termijn' met een Engelstalig blad op de markt te verschijnen, waar de adverten ties, die tussen de 250 en, 12Q0 gulden kosten, in moeten vér- schijnen. De man kon hierop vertrekken, voorlopig mag hij zijn activiteiten voortzetten, i De politie heeft besloten zelf niet in het blad te adverteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1