Politiek verrast door plan nieuw wijkcentrum giggl Vastenactie helpt armen in Managua "ABP maakt omtrekkende bewegingen' M De Peperklip wil geen wegwerpbatterijen meer V1AARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT 11U1I iitlEBIIB COOBANI Gymzaal wijkt voor bejaarden woningen én wijkpost Oost B'Bwana plat Ex-bewoners woonwagenkamp wennen aan Schuttersveld Meester krijgt een standje 'Geef ANC - weerwoord' Politie doet invallen bij kleding- vervalsers Meisje (11) zwaar gewond Nieuwe folder bibliotheek binnen twee jaar verouderd Hardrijders 7, hardnekkig^ □WATERWEG DONDERDAG 25 FEBRUARI 1988 redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC i'laardingen. Postbus 110, 3130 AO Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 435206$, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedair - De voormalige gymzaal van de Theo Thijssentchool maakt plaats voor een wijkpost voor bejaarden. Bovendien blijft er aan de Franklinstraat' (achter het Edisonplein) waarschijnlijk voldoende ruimte over voor enkele bejaardenwoningen. Dat hangt ervan af hoe groot de wijkpost wordt en welke activiteiten er allemaal komen. Dat de gymzaal gesloopt moet worden, is gemeente werken al een jaar duidelijk. De fundering lijkt in orde, maar de bouwkundige staat is niet van dien aard dat de gymzaal nog voor andere doeleinden gebruikt kan worden. En als gymnastiekruimte is ze niet meer nodig. De Theo Thijssenschool is er niet meer, die ging op in de huidige basisschool De Peperklip aan de Fahrenheitstraat. Het schoolgebouw werd daarna ge schikt gemaakt voor bewoning door alleenstaanden en paren. Het afgelopen jaar hebben ambtenaren van de ge meente samen met de stichting Gecoördineerd Oude renwerk bestudeerd welke mogelijkheden er in Schiedam-Oost voor bejaarden zijn. Een dienstencentrum is er niet, ofschoon bij de 4 Mo- lens en De Woudhoek blijkt hoe groot de belangstel ling voor zulke centra is. Een verzorgingstehuis is er in Oost al evenmin. Zo komt het dat de bejaarde bewoners van die wijk ook niet kunnen profiteren van het beleid, waarbij ver zorgingstehuizen steeds meer een wijkfunctie gaan innemen. Een goed voorbeeld daarvan is Huize Fran- keland in Schiedam-West, waar behalve de bewoners ook omwonenden van de keuken gebruik kunnen maken. Dit soort hulp is bekend als flankerend oude renbeleid—maar Oost heeftdaar niets aan. Wijkcentrum Een wijkpost voor het bejaardenwerk heeft Schie- dam-Oost wel, maar eerst zat het in een oud kantoor tje aan de Lorentzlaan en daarna kon medewerkster Anneke van Gurp terecht bij de bewonersvereniging Schiedam-Oost, maar wegens ruimtegebrek is ook die oplossing niet ideaal. Er is geen ruimte voor dagver zorging, dagopvang, open tafel en het project Meer Bewegen voor Ouderen. In 1985 werd, onder aanvoering van toenmalig op bouwwerker Anton van Bijnen, een plan gepresen teerd namens verschillende organisaties uit de wijk. Daarin werd gepleit voor een eigen wijkcentrum, in navolging van de Blauwe Brug, Nieuwland en De Er ker (dus niet alleen voor bejaarden). Maar uit financieel oogpunt achtte de gemeente dat plan 'absoluut onhaalbaar'. Hierbij speelde een rol, dat er in Oost al enkele voorzieningen waren voor wijkbewoners, te weten Kluphuis Oost aan de Gali- leïstraat en ontmoetingscentrum 't Trefpunt aan de Fahrenheitstraat Die twee accommodaties waren voor een wijk met iets meer dan 10.000 inwoners te gering, maar zou er een wijkcentrum bijkomen, dan was Oost plotseling overbedeeld. En hoewel ook de jongeren in de wijk behoefte heb ben aan een eigen onderkomen (zeker sinds de brand in de Sint Joris Doeie), kregen de ouderen prioriteit Het deed zich namelijk voor, dat bejaarden liever niet in Kluphuis Oost of in 't Trefpunt kwamen. Of het de sfeer was, de bezoekers of de lokatie waardoor de be jaarden wegbleven, dat is niet goed uitgezocht, maar fe>t is dat het probleem voor jongeren veel minder gold; die lieten zich niet door een psychische drempel weerhouden om naar binnen te gaan. Adviesnota De gemeente sprak dan ook met directeur Paul van Mansum van de stichting Gecoördineerd Ouderen werk af, dat het ruimteprobleem voor bejaarden als een op zichzelf staand knelpunt zou worden behan deld. Een oplossing is in zicht, nu het ambtelijk over leg is afgerond en welzijnsambtenaar Steven Poll een adviesnota aan burgemeester en wethouders heeft voorgelegd. De instemmende reactie, die Poll vorig jaar al van stadsarchitect Hans Huis in 't Veld kreeg, doet ver moeden dat al min of meer bepaald is wie de nieuwe wijkpost en de bejaardenwoningen aan de Franklirt- straatgaat ontwerpen. Huisin 't Veld was immers ook de architect van De Erker en het nieuwe Klubhuis Zuid. De gymzaal heeft een oppervlakte van 250 vierkante meter, waarvan de helft nodig is voor een wijkpost a 330.000 gulden. Poll gaat er in zijn adviesnota aan B en W van uit, dat het een aecommodatiè wordt zoals Schiedam-Zuid er een kreeg aan de Oude Maasstraat en naar aanleiding waarvan de Zuidhollandse gede puteerde J.H. Boone de loftrompet stak over het ou derenbeleid van de gemeente Schiedam. Komt er in de nieuwe wijkpost Oost ook ruimte voor dagopvang, beweging en gebruik van warme maaltijden, dan gaat dat ten koste van de ruimte die er daarnaast is vodr bejaarden woningen. Een aantal woningen is daarom nog niet genoemd. Wel beveelt Poll aan om, als er huisvesting komt, al tijdens de bouw te denken aan de aanleg van een centraal alarmsysteem. De adviesnota wordt besproken in de raadscommissie volksgezondheid, op dinsdag 1 maart, 's avonds om half zeven in het stadhuis. 4 Het pand van de legendarische sociëteit B'Bwanaaan de Hoflaan is niet meer. Slopers legden deze week het gebouw plat, waar ooit de sociëteit Assurancetourix was gevestigd en waarin na B'Bwana de Vlaardingse kunststichting en hel popoverleg Vlaardingen ge huisvest waren. Het gebouw was tot het laatste toe in gebruik als oefenruimte voor popgroepen. - Alle gebouwen aan de waterkant van de Hoflaan worden gesloopt. Want achter die Hoflaan iigt het Buizengat, en daar heeft de ge meente grootse plannen mee. Er zouden honderden huizen ge bouwd moeten worden, en mis schien zelfs een nieuw theater bo ven het water. Maar eerst staat de sanering van de grond op het pro gramma. Die is ernstig vervuild, want aan de Hoflaan was in het verleden ook de gasfabriek .ge vestigd. Vlaardingen Plannen voor woningbouw aan de Billiton- laan dreigen de fusie van de buurthuizen De Haven en West te doorkruisen. De buurthuizen, die dit jaar willen gaan sa menwerken, hebben hun zinnen gezet op de voormalige Van der Bruggesehool aan de Billitonlaan. Die school zou voor be woners van zowel centrum als Westwijk goed bereikbaar zijn. Maar de stuurgroep ruimtelijke De studie naar een nieuw buurt- ordening van de gemeente heeft andere plannen met het danig verkrotte gebouw. Die wil bekij ken of het niet gesloopt kan worden, om plaats te maken voor woningen. Voor de twee buurthuizen wordt inmiddels onderzocht, of een nieuw te bouwen wijkcentrum aan de Floris de Vijfdelaan een oplossing biedt. Maar dat is voor De Haven, nu nog gehuisvest in het Weeshuis, volstrekt onaan vaardbaar. De gang naar de In dische Buurt zullen binnenstads bewoners nog net wei maken, veronderstelt het bestuur van" De Haven. „De Floris de Vijfdelaan is een weg te ver", aldus een woord voerster van De Haven. De Ma- rathonweg, een drukke ver keersader, scheidt centrum en Indische Buurt van de Westwijk. Die weg zal een lelijke barrière blijken voor het welslagen van een fusie, denkt het bestuur van De Haven. Schiedam Het ophalen van veel geld voor een coöpe ratief bouwbedrijf in Nicara gua is hoofddoel van de vas tenactie in Schiedam-Noord. De organisatoren van de oe cumenische actie hopen daarnaast een steentje bij te dragen aan de bewustwor ding van de inwoners van Kethel, die problemen als ar moede, ondervoeding en ge brek aan goede levensvoor- zichten toch veelal als een ver-van-mijn-bed-show be schouwen. Vlaardingen Wethouder Chris van Hoon (financiën) is él te optimistisch geweest. Vorige week zei hij, dat de financiële problemen bij de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) deze week zouden zijn opgelost. Maar hij heeft zijn ver wachting moeten bijstellen. De grootste financier van de wo ningen en tehuizen van de stich ting, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), is nog niet bereid gebleken dure leningen te vervangen door goedkopere 'leningen. „Het ABP maakt elke dag andere omtrekkende bewe gingen", moppert Van Roon. „Het pensioenfonds is in zijn houding volstrekt onduidelijk De ASHVB wordt geconfron teerd met een verlies van 5,2 miljoen gulden. Goedkopere le ningen bij het ABP zouden dat probleem voor een deel opvan gen. Daarom vroeg de ASHVB vorige week de rechtbank om surséance van betaling. Onder die surséance zou het ABP wel gedwongen zijn haar tegoeden op te eisen en nieuwe leningen af te sluiten tegen een lagere rente. De gemeente wil echter dat het ABP de leningen 'omruilt', voor dat de rechtbank surséance heeft uitgesproken, „Want van sursé ance komt alleen maar narig heid", aldus Van Roon. De fail- lissementskamer van de Rotter damse rechtbank doet volgende week dinsdag een uitspraak over het verzoek. De wethouder kan zich de voor zichtigheid van het ABP wel enigszins voorstellen. „Het is in het verleden gebeurd, dat wo ningbouwverenigingen in den lande het middel van surséance ten onrechte hebben gebruikt om bij het ABP goedkopere le ningen af te dwingen. Wij ge bruiken dat middel niet ten on rechte". Zolang de onderhandelingen met het ABP geen resultaat ople veren, wordt ook een brief van de gemeente aan staatssecretaris drs.E. Heerma van volkshuis vesting niet verstuurd. In die brief legt de gemeente uit, waar om zij het aanbod van het minis terie dat 2,6 miljoen gulden voor de noodlijdende stichting op tafel wil leggen te laag vindt. De komende weken staan er verschillende activiteiten op het programma in Noord. Zo krijgen de zes confessionele scholen een speciaal lesproject over de pro blemen in Nicaragua, en vinden er in de kerken collectes plaats voor het project in dit Midden- amerikaanse land. Met mede werking van het Nicaragua-co rn ité wordt bovendien vanaf dinsdag 1 maart in wijkcentrum de Blauwe Brug een fototen toonstelling gehouden. Zaterdag 26 maart is ingeruimd om de ac tie financieel tot een succes te maken. Dan wordt een rommel markt gehouden naast de Marti- nuskerk. Aanleiding om Nicaragua te kie zen als doel van de vastenactie was de leerreis, die vier scholie ren uit de regio verleden jaar naar dit land maakten. Het vier tal, onder wie de Schiedamse Spieringshoek-leerlinge Moni que Hamerslag, woonden een maand weken in de illegaal op gebouwde Martin Luther King- wijk in de hoofdstad Managua, waar uit alle uithoeken van het land gevluchte boeren een heen komen hebben gezocht. Toen Nel en Paul van der Harst, twee ontwikkelingswerkers in het gebied, hulp aanboden, ble ken de Niearaguanen met name behoefte te hebben aan steun bij de opbouw van een coöperatief bouwbedrijf. Door een financië le injectie kan het produktiepak- ket zodanig worden uitgebreid, dat het bedrijf in staat is 250 pre fab-woningen in de buurt te bou wen. Het mes snijdt dan aan twee kan ten: de leefomstandigheden in de Martin Luther Kingwijk worden verbeterd, waardoor de inwoners hun illegale status kwijtraken. Een goea functione rend bedrijf betekent bovendien werk en inkomen voor veel De dia's, die de scholieren in Ni caragua hebben gemaakt, worden gebruikt in de lespro gramma's op de scholen. Ook gaan Monique en de andere Ni caragua-gangers regelmatig zelf op basisscholen hun ervaringen vertellen. „Het leuke met kinde ren is, dat zij heel direct op de term armoede reageren. Vol wassenen beginnen vaak gelijk over politiek, halen de Russen en Amerika erbij. Ondertussen ver geten ze dat armoede gewoon immoreel is en daarom bestre den dient te worden", aldus Mo nique Hamerslag, die zich van harte inzet voor de inzamelings actie. Schiedam Van de twaalf ge zinnen, die begin vorig jaar ver huisden van het woonwagen kamp naar een gewoon huis aan het Schuttersveld in Schiedam, wil de overgrote meerderheid niet meer terug. Slechts één in wonend kind kan niet wennen aan de nieuwe situatie en over weegt terug te keren naar het kamp aan de Schie, Hof van Cy- rerte geheten. Volgens een eerste, voorzichtige rapportage van de gemeente hebben de woonwagenbewoners geen spijt van hun overstap. „De bewoners doen actief mee aan het gebeuren in de wijk en de kinderen hebben hun weg ge vonden naar het nabijgelegen buurthuis Nieuwland", staat in een ambtelijke notitie te lezen. Het succes zou te danken zip aan de architectuur van het Schut tersveld, dat indertijd speciaal werd ontworpen voor de woon wagenbewoners. De hofjesstijl zou de traditionele woonvorm op het kamp min of meer benade ren. Verder werd het wonen in dit deel van Nieuwland aantrek kelijk gemaakt door een laag energieverbruik. Als alle gezinnen aan het Schut tersveld blijven wonen zij hebben een 'terugkeergarantie' die twee jaar geldig blijft is een deel van het al jaren slepen de woonwagenprobleem opge lost. De gemeente hoeft dan nog slechts voor zo'n 30 wagens een plaatsje te vinden. Zelf voelt de gemeentevoor een kamp aan de Schie, tussen rijks weg 20 en de spoorbaan, maar daar is volgens de provincie de geluidhinder onaanvaardbaar hoog. huis voor centrum en Westwijk heeft een deel van politiek Vlaardingen hogelijk verbaasd. „Ik viel zowat van mijn kruk toen ik het hoorde", zegt VVD'er Bram Zonne. Zijn CDA-collega Maarten Vermeer was al even zeer verwonderd over het door burgemeester en wethouders in gang gezette onderzoek: „Ik dacht: zou Maarleveld (wethou der van sociaal-culturele zaken, red.) ergens een potje met geld gevonden hebben". Zonne heeft een uitgesproken mening over de bouw van een nieuw wijkcentrum aan de Flo ris de Vijfdelaan: volstrekt on mogelijk. De gemeente dacht met de fusie van De Haven en West 60.000 gulden te kunnen bezuinigen. Bij nieuwbouw komt er weinig van bezuinigen. „Zo'n nieuw wijkgebouw kost toch al gauw twee miljoen gul den", schat een woordvoerder van de gemeente. Ook wethouder Arij Maareveld zelf ziet weinig heil in nieuw- bouwplannen. „Ik zie dat 'niet zitten, ik geloof daar niet in. Maar als de stuurgroep ruimtelij ke ordening dat wil bekijken", zegt Maarleveld grootmoedig, „vooruit dan maar". De verbouwing van de voorma lige Van der Bruggesehool is overigens ook niet goedkoop. De buurthuizen hebben laten becij feren. dat het meer driekwart miljoen gulden kost om van de gammele school een degelijk buurthuis te maken. Leerlingen van De Peperklip staan in de rij om hun gebruikte batterijtjes in de bak van wethouder Chris Zij develd te doen. Schiedam Meester Ron Abel legde zijn 'Peperklippies', zo als hij de leerlingen van bassisscnool De Peperklip aan de Fahrenheitstraat noemt, dinsdag een groot probleem voor. Hij had honderd lege batterijtjes bij zich, maar hij wist niet waar hij ze moest laten. Zomaar weggooien kan natuurlijk niet, maar wat dan wel te doen, vroeg hij de kinderen. Milieuwethouder Chris Zijde veld en zijn collega Hans van Kleef (onderwijs) kwamen gis terochtend naar de school om de leerkracht van zijn probleem af te helpen. Zij boden de school een gele vuilnisemmer aan, die in het vervolg dienst gaat doen als batterijbak. Als je de zorg voor het milieu jong aanleert, is de kans groot dat ae kinderen zich op latere leeftijd ook milieu bewust gedragen, aldus Zijde veld. Vlaardingen De SP vindt dat burgemeester en wet houders van Vlaardingen het African National Con gres (ANC) de gelegenheid moet geven om te reageren op een brief van de zaakge lastigde van Zuid-Afrika in Nederland, die onlangs werd bezorgd op alle scho len. In de verklaring van de am bassade wordt de Zuidafri- kaanse verzetsbeweging be schuldigd van geweld, ter reur en intimidatie, 'die elke beschrijving tarten*. De SP vindt dat het ANC de kans moet krijgen in een lesbrief op die beschuldiging in te gaan. De SP geeft al jaren steun aars de verzetsbeweging. „Masipula Mbongwa, voor zitter van de Nederlandse vertegen woordiging van het ANC, heeft regelmatig con tact met onze partij", schrijft raadslid Joke Fial aan B en W. „Wij zijn gaarne bereid O-a uw college met hem in contact te brengen". Bij invallen in een woning en vier bedrijfspanden in Vlaardingen en Bergschenhoek heeft de politie vanmorgen vroeg grote partijen vervalste sportkleding in beslag genomen. De 46-jarige directeur van de organisatie, die goedkope kleding van dure merknamen voorzag, werd in Vlaardingen van zijn bed gelicht. De actie van de politie was goed voorbereid. Behalve een groot aantal rechercheurs, ehkeie offi cieren van justitie en een drietal rechters-commissarlssen nam er personeel van de Economische Controledienst en de rijkspolitie aan deel. Om de in beslag geno men kiedlng af te voeren waren een groot aantal bestelbusjes en vrachtauto's gehuurd. De politie viel de pakhuizen en werkplaatsen rond half acht bin nen. Aanleiding voor de actie wa ren volgens een politiewoord voerder klachten van afnemers, die de kwaliteit van de verhandel de kleding niet vertrouwden. Vandaar dat hij met graagte de kans aangreep de kinderen iets te vertellen over milieubewust handelen. Met name over batte rijen, want juist kinderen zijn met hun walkmans, portable ra dio's en rekenmachines vaak grootgebruikers van batterijen. Als de gebruikte exemplaren ge woon in de vuilniszak verdwij nen, vormen het kwik en het zink, die erin voorkomen, een ernstige belasting voor het mi lieu. „Het is als een dode pat die de hele lading rijst bederft", ver geleek Chris Zijdeveld. Het aanbieden van de batterij- bak vormde de start van een voorlichtingscampagne bii het onderwijs. Alle basisscholen krijgen nu een batterijbak. Scho len, die er prijs op stellen, kun nen gebruikmaken van de les brief De Batterij. Kinderen kun nen daarin alles lezen over bat terijen. de gevaren voor het mi lieu en de alternatieven, bijvoor beeld rekenmachines die op zon- neënergie werken. Ron Abel kreeg dan ook een standje van de wethouder, tot groot vermaak van de leerlin gen. De wethouder liet de onder wijzer een oplaadbare batterij zien. „Deze batterij kan 1000 keer opgeladen worden. De meester moet nu 100 batterijen weggooien, terwijl ik de mijne nog steeds kan gebruiken", aldus Zijdeveld. Met het inschakelen van de schooljeugd hopen de Openbare N uts bed rijven nog meer batterij en aan het afval te onttrekken dan tot nu toe gebeurde. Verle den jaar werd 2730 kilo aan bat terij-afval verzameld in de 25 emmers in de stad. De milieudes kundigen van de ONS zijn dan ook tevreden over de medewer king van de bevolking. „Maar het kan natuurlijk altijd nog be ter", aldus een milieuambtenaar. Maassluis Een 11-jarig meisje uit Maassluis raakte gisteren zwaar gewond, toen zij met haar fiets de kruising van de West- landsev/eg en de Uiverlaan wil de oversteken. Zij werd geschept door een auto. Het slachtoffer werd met hoofdletsel, een ge compliceerde beenbreuk en ver wondingen aan haar armen naar het Sehielandziekenhuis ge bracht. Volgens de politie ver keert zij niet in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde rond half twee, voor de ogen van de moe der van het meisje. Zij fietste achter haar dochter. Vlaardingen Nieuwe le den van de gemeentefciblio-( theek in Vlaardingen krij-, gen vanaf heden een over-J zichtelijk foldertje mee naar huis, waarin de mogelijkhe- den die de bibliotheek biedt'i netjes op een rijtje zijn gezet. Directeur John Lamens is< wat blij met de luxueuze in-1 formatïefolder, die werd be-' kostigd met geld, dat de bi-' bliotheek verdiende aan de' verkoop van verouderde boeken. De Vlaardingse leeszaal was uit geldgebrek^ jarenlang gedwongen de be-1 langrijke informatie voor' het publiek op een simpel stenciltje te zetten. De folder zal binnen de" kortste keren verouderd zijn. Op het Veerplein zijn de heipalen vooreen nieuwe* vestiging al geslagen de ruiten van cJe aangrenzende huizen rinkelen er al weken van maar in het boekje staat nog het huidige adres,' vermeld: Fransenstraat 6.» ..Da's geen bezwaar", ver-( klaart Lamens. „Als wij ver huisd zijn laten wij de druk ker gewoon nieuwe folders maken. Dan hoeft alleen die' ene pagina aangepast te worden". De directie van de biblio theek heeft bij de drukker maar een kleine oplage be steld. „Wij verwachten dat die eerste druk in september volgend jaar wel op is". In. die maand, vlak na de zo mervakantie, denkt de bi-, bliotheek de verhuiswagens te kunnen bestellen. Die» hoeven dan maar honderd^ meter te rijden, want de" nieuwe vestiging wordt ge-' bouwd om de hoek van de,v F ransenstraat Z - Schiedam Voor de tweede keer binnen een week is de poli tie in Schïedam-Naord opgetre den tegen hardrijders. Gisteren gingen bij snelheidscontroles op de Laan van Bol'es, bij de over steekplaats naar de verderop staande Sauer-Bekkerschool, veertig overtreders op de bon. De hoogst gemeten snelheid was. 86 kilometer. Op de Laan van Bol'es geldt een maximum snel heid van 50 kilometer. De politie bekeurde ook een flink aantal bestuurders, die door het rode licht reden. Maandag werden zo'n 20 hard: rijders in Noord bekeurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1