Imperium kleding- vervalsers opgerold Drukte bij open dag op technische school Maarten 't Hart uit lofzang op begraafplaats Maassluis Stijlkamers Lindenhof in oude luister hersteld VLAAR01NGS OHOBIAO SCHIEDAMSOHE COURANT NIEIIWf WATERWEG COURANT Vrije Liggers tevreden: eindelijk aanleg steigers BMnaeMHBoaK Kunst op blinde muur Henk Brokerhof deelt heipaal met Yan Kleef Raadsleden: geef vrouwen uitkering -Jongen(6) - aangereden Echte Chanel ruikt veel geraffineerder' VRIJDAG 26 FEBRUARI redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 11Q, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352065, 4350557 - sportredactie: 4345209 £U Schiedam Goof Hendriks yl heeft er jaren voor geknokt en ^„eindelijk heeft hij succes: water sportvereniging De Vrije Lig- ^«gers krijgt aanlegsteigers. „Ik ben een gelukkig mens"', aldus 5 de actieve voorzitter, die geen /Cmogelijkheid onbenut heeft ge laten op* het Schiedamse ge- uur te confronteren mv.: -.i. niewens, aanlegstei gers voor ue leden van zijn vere niging. „Jarenlang werd de boot afgehouden, maar nu Aad Wieg man wethouder is, lukt het alle maal wel". De Vrije Liggers zullen zelf zorg dragen voor de bouw van de stei gers, waar in totaal 40 boten aan afgemeerd kunnen worden. Van watersportvereniging De Schie kan een heimachine worden ge leend. „Dat geeft aan dat de sfeer tussen de verenigingen ook is verbeterd", aldus Goof Hen driks. Zijn club heeft inmiddels al een hek besteld, dat onverla ten ervan moet weerhouden om bij de steigers bij de Hulpbrug over de Schie te komen. De Vrije Liggers werden in Schiedam altijd met argusogen bekeken. Zij wilden geen lid worden van de bestaande vere nigingen wegens de hoge finan ciële Jasten. Daarom werd een eigen vereniging opgericht. „Ik ben ontzettend blij dat het gelukt is. En dat nog wel in het jaar van ons eerste lustrum. Dat wordt natuurlijk een groot feest". Het is de bedoeling dat wethou der Aad Wiegman en burge meester Reinier Scheeres („dat is een maat van me geworden", al dus Hendriks) de eerste paal slaan voor de bouw van de stei ger. „Alleen de juiste datum moeten we nog prikken", maakt de voorzitter van de Vrije Lig gers duidelijk. Vlaardingen De provincie heeft Vlaardingen 40.000 gulden gegeven om een blinde muur van de parkeergarage aan de Af rol met een kunstwerk op te sie- ren. De BV Parkeergarage en de gemeente hadden eerder ook al 40.000 gulden ter beschikking gesteld. Zo krijgt de culturele raad, die al meer dan een jaar aandringt op versiering van de muur, haar zin. Het blinde vlak van de parkeer garage, aan de kant van de Cor nells Speelmanstraat, zal vooral wandelaars op de Hoogstraat on aangenaam aandoen. Dat ver moedt althans de culturele raad. Het kunstwerk op de garage wordt de eerste klus van de on langs benoemde commissie beel dende kunst. Op de vijf leden van die commissie rust de taak om een kunstenaar voor het kar wei te zoeken. WWV— Schiedam De landelijke dis cussie of vrouwen, die geen kost winner zijn, recht hebbenop een wwv-uitkering is ook losgebar- sten in de Schiedamse politiek, Drie leden van de PvdA-fractie, Yvonne Siljee, Jantje Boonstra !*ën Jacob Wiersma, vinden dat -het gemeentebestuur deze vrou- wen alsnog aan een uitkering moet helpen. r Zij hebben BenW voorgesteld in navolging van Rotterdam en -Den Haag de adviezen van. staatssecretaris Lou de Graaff (sociale zaken) in de wind te slaan. De staatssecretaris vindt dat deze vrouwen geen recht hebben op een uitkering. Als Schiedam dat onverhoopt ook mocht vinden, willen Boonstra, Wiersma en Siljee daarvoor de argumenten wel eens horen. Het drietal heeft de kwestie 'met ge noegen' aangekaart in schrifte lijke vragen aan het college. Vlaardingen De 6-jarige Roy i uit de Callenburghstraat heeft gisteren zijn been gebroken, toen hij door een auto werd aangere- 'i den. De jongen kwam onder de - auto terecht toen hij de straat '.^overstak. De bestuurder kon Roy niet ontwijken. Het slacht- f> offer werd overgebracht naar hetHolyziekenhuis. vervolg van pagina 5 Vlaardingen Om het bord 'Geen verkoop aan particulie ren' moesten de agenten nog geen vijf minuten, nadat ze een breekijzer tussen de deur hadden gezet, smakelijk lachen. Bij Overseas Fashion aan de Produktiestraat lag zo'n immense partij kleding opgetast, dat detailverkoop in geen jaren een bres in de voorraad had geslagen. Hoofdinspecteur Ruud Meijer met de doïen vol nagemaakte merketi- ketlen: 'Lucratieve handel'. Andere politieteams, die gister morgen invallen deden op adres sen waar op grote schaal kleding werd vervalst, waren eveneens met stomheid geslagen. Het zou vele uren kosten de tienduizen den shirts, jacks, sweaters en jog gingpakken af te voeren. Hoofd inspecteur Ruud Meijer floot tus sen zijn tanden: „Dit is gróót?" Vlaardingen In de blauwe kennismakingsbrochure van de technische school vat di recteur Van derMey het bon dig samen: „Techniek, in welke vorm. dan ook, heeft een heel belangrijke plaats in de samenleving. Eigenlijk zou het leven 2oals wij dat kennen ondenkbaar zijn zon der techniek". Adjunct-di recteur Henk Meerdink ver telt meer over de enige lts van Vlaardingen. Aanleiding is de open dag, die de lts aan de Deltaweg vandaag houdt voor aspirant-leerlingen en hun ouders. Meerdink: „De technische school blijft in het verdomhoekje zitten. Tegen vooroordelen is het altijd moei lijk vechten. Het zou het beste zijn, als alle ouders hier vandaag kwamen kijken". Wie vandaag aan die uitnodiging gevolg gaf, kon zich ervan overtuigen dat de wereld van de lts'er van nu be heerst wordt door computers, ro bots en fijnmechanische appara ten. „Het werken daarmee vergt veel theoretische achtergrond. De technische school besteedt daar veel aandacht aan, terwijl ook de praktische vaardigheden niet vergeten worden". De adjunct laat de indrukwekkende lijst van bedrijven zien, waar Vlaar- dingse lts'ers welkom zijn voor stageplaatsen. „Met het bedrijfs leven moeten we goede vrien den blijven, maar we laten ons ook nooit de wet voorschrijven". Meerdink voegt eraan toe dat lts'ers nooit lang op een baan hoeven wachten. In het schoolgebouw aan de Del taweg is het de hele dag een ko men en gaan van mensen. In de gymzaal nebben leerlingen tech- nfsch-medische apparatuur op gesteld, waarmee ieders conditie direct in drie decimalen wordt vastgesteld. Verschillende stage- bed nj ven laten zien hoe nodig het is dat een school zijn leerstof afstemt op de praktijk. De lts kent vijf studierichtingen: me chanische en fijnmechanische tfchniek, bouw-, elektro- en au totechniek. „Dat wil natuurlijk met zeggen dat een leerling na twee iaarba- sis alleen uit die vijf richtingen kan kiezen. Eigenlijk staan alle lbo-variar* r\ hem nog ter be schikking Maar alleen twee rechterhanden zijn voor de tech nische school niet genoeg. In zicht en gevoel zijn onmisbaar. Vanavond krijgen geïnteres seerden nog een kans om met het technisch onderwijs kennis te maken: van zeven tot negen uur staat de deu r nog open. Hoe wijdvertakt de handel in valse Lacoste-shirts, nep-O'N- eill-broeken en aanverwante za ken was, zal pas over een paar dagen blijken, als de Vlaardingse recherche de administratie van de verdachte bedrijven heeft uit geplozen. Gezien de omvang van de voorraden bij de vier bedrij ven, waar de politie een inval deed, gaat het waarschijnlijk om een 2eer grote organisatie. De waarde van de kleding wordt ge schat op ongeveer twee miljoen gulden. Meer bijzonderheden verwacht de politie aan de weet te komen door het verhoor van de 41-jarige directeur van. het kledïngimperium, die gisteren werd gearresteerd. De werkwijze van de vervalsers laat in ieder geval weinig te ra den over. „Er werd merkloze kleding overigens van goede kwaliteit ingekocht, waar schijnlijk in het Verre Oosten, en hier van dure labels voorzien", aldus Meijer. Ten bewijze toont de hoofdinspecteur dozen vol halsetiketten van O'Neill, Boss, Ellesse en Giorgo Armani en na tuurlijk de bekende Lacoste- krokodületjes. Die werden in het atelier in de kleding genaaid en gingen vervolgens naar de showroom, een deur verder. De klanten kregen hun bestellingen afgeleverd m de 'originele' ver pakking, vervaardigd in een drukkerij in Bergschenhoek. Een lucratieve handel, volgens Meijer; „Voor een echt Laeoste- polootje betaal je al gauw tachtig piek. Deze exemplaren kostten waarschijnlijk een paar tientjes. Omdat merknamen nu eenmaal voor veeL mensen heel belang rijk zijn. gingen ze grif van de hand. Maar de oorspronkelijke bedrijven gaan aan dit soort praktijken natuurlijk ten gron de". Hoe de politie de Vlaardingse kledingvervalsers op het spoor kwam, laat Meijer in het mid den. Uit het feit dat de Economi sche Controledienst aan de in vallen deelnam, kan worden af geleid dat fabrikanten die zich benadeeld voelden, de autoritei ten hebben getipt. Dat kunnen behalve textielproducenten ook parfumfabrikanten zijn geweest. Op minstens èèn adres trof de politie dozen vol reukwatertjes van Chanel en Carrier aan. Meij er smeerde een paar druppels op zijn hand en snoof: „Vals! Chanel ruikt toch véél geraffineerder?" De historische vereniging pre senteerde in het stadhuis een boekje over de algemene be graafplaats. Maassluis In de boeken van Maarten 'tHart is het een steeds terugkerend onder werp: het werk van zijn va der op de algemene begraaf plaats van Maassluis. Paul 't Hart was de vierde graf mees ter. Van 1952 tot aan zijn dood in 1973 werkte hij op eén van de meest markante plekjes van Maassluis. Vooral in het boek 'Het roer kan nog zes maal om' diept Maarten 't Hart herinneringen op aan zijn vader en diens werk op de begraafplaats. Het is dit jaar precies honderd jaar geleden, dat de begraaf plaats in gebruik werd genomen. Reden voor de Historische Vere niging om een extra uitgave te verzorgen van de reeks histori sche schetsen over Maassluis; een boekje gaat over de geschie denis van het kerkhof. De voor zitter van de Historische Vereni ging, J.H. Steenkist, overhandig- de op een bijeenkomst in het stadhuis het eerste exemplaar van de uitgave aan burgemees ter Hans van Es. Steenkist was, 2onder de andere medewerkers van ae uitgave te kort te willen doen, blij dat Maarten 't Hart een bijdrage had geschreven. „En dan nog geheel pro Deo ook", aldus Steenkist De schrijver zelf was bij de uit reiking niet aanwezig. Die was op studiereis naar Zweden, 't Hart heeft op verzoek van het verenigingsbestuur herinnerin gen aan zijn vader en aan de be graafplaats op papier gezet. Een uniek, lekker leesbaar verhaal siert nu de extra uitgave, die een oplage telt van slechts 1200 exemplaren. Voor de liefhebbers van Maarten 't Hart is het echter een must om het boekje in de verzameling te hebben. Paul 't Hart deed zijn werk met liefde, blijkt uit het verhaal van Maarten 't Hart „Ik heb hier zo'n duizend mensen onder me, en toch geen centje pijn, nie mand die ooit klaagt of moppert en dat kan de directeur van de touwfabrieken niet zeggen". Soms, valt te lezen, balde hij een vuist, schudde die in de richting van de molen en riep: „Ik krijg jullie allemaal hier, Sluizers, dus ik zou maar niet zo'n grote bek opzetten". Maarten 't Hart hield van de be graafplaats: „In de eerste plaats rook het er altijd zo heerlijk, een soort vreemde lucht, die je ner gens anders rook en die, denk ik, vooral afkomstig was van de groen uitgeslagen tinnen vazen". Aanloop Paul 't Hart had in de jaren, dat hij grafmeester was, over aan loop niet te klagen. De begraaf plaats was vooral in trek bij agenten, die graag een praatje kwamen maken. De huidige plaatsvervangend korpschef Hans de Jong wordt ook nog ten tonele gevoerd. Maarten 't Hart schrijft: „Wel was er altijd veel aanloop van agenten. Die kwa men vaak een praatje maken. Vooral in de tijd dat de alom ge liefde Slootheer werd vervan gen door De Jong. Mijn vader troostte de agenten met het vol gende verhaal; „Ik droomde, zei hij, dat het hele politiekorps stond aangetreden op de Fenaco- liuslaan. En toen zongen, jullie: ach Heer, ach Heer, geef ons toch Slootheer weer". Maarten 't Hart mijmert over de schaatslessen achtereen kinder baar op de grafsloot, en over de vele vogels. „Door het beroep van mijn vader", stelt de erebur ger van Maassluis, „ben ik heel vertrouwd geraakt met de dood. Die heeft niets onrustbarends of verschrikkelijks voor me", 't Hart besluit zijn verhaal met: „Liggend op de begraafplaats van Maassluis, met om je heen het duizelingwekkend gekoer van houtduiven. Wie zou daar niet willen liggen, vlak langs de zo bedrijvige spoorbaan, zo'n tien treinen per uur, en toch in een lieflijk geurend stiltegebied. Naast de havenkom, zonder meer het mooiste plekje van Maassluis". In het boekje wordt een helder overzicht gegeven van wat er met de algemene begraafplaats door de jaren heen is gebeurd. Sinds de opening in 1888 zijn er slechts vijf grafmeesters werk zaam geweest. Leendert Klein was de eerste. Nu is J. van der Gag belast met het onderhoud. „De begraafplaats in Maassluis is voorgoed uit de vergetelheid ge rukt door de literaire werken van Maarten 't Hart", memo reerde wethouder Anton Wu- strow nog. Hij besloot zijn Inlei ding met een fragment uit het radioprogramma van Van Koo- ten De Bie, de clichémanne- tjes. Het stukje ging, hoe kan het anders, over ae dood. Voor 24 woningen aan de Rotterdamsedïjk werd gisteren de eerste paal geslagen. De Oosterkerk moest ervoor wijken. Schiedam Wethouder Hans van Kleef mocht gistermiddag aan de Rotterdamsedijk ook een stukje heien van Henk Brokerhof, voorzitter van de Woningbouwvereniging Schiedam. Nadat Brokerhof de paal half de grond in had geramd, mocht Van Kleef de rest doen en het ging de tengere wethouder voor stadsvernieuwing nu gemakkelijker af dan twee weken geleden op het Fabripïein. Dat de wethouder en de WBS-voorzitler samen de officiële eerste paal sloegen, symboliseerde de ver houdingen zoals deze de laatste tijd gegroeid zijn tussen de gemeente en de woningcorporatie. Met de voorganger van de WBS, de SSSW, had de ge meente het niet altijd gemakkelijk. Tien jaar gele den bestond er zowat een koude oorlog tussen die twee. Maar sinds de oprichting van de WBS is er in de ogen van het gemeentebestuur veel verbeterd, of, zoals Van Kleef het gisteren uitdrukte: „De cor poratie krabbelt overeind". De gemeente en de WBS zijn samen de grootste huisbazen van de stad. Zij hebben er dus alle be- lang bij om als volwassen partners met elkaar om te gaan, onderstreepte Brokerhof. In gezamenlijk heid moet gewerkt worden, zei ook Van Kleef, die afwil van een sfeer waarin eisen zus en eisen zo op tafel worden gelegd. En om die groeiende samen werking te benadrukken was het dus, dat de rijzige ex-stuwadoor Brokerhof en de jonge jurist Van Kleef de heipaal deelden. Het betekende de start van een bouwproject van 24 woningwetwoningen (gemiddelde huur 475 gul den) op de plaats van de voormalige Oosterkerk. Na realisatie zullen de driekamerwoningen 'eruit springen', voorspelde Van Kleef. Ze komen te staan naast een ander project van de WBS, dat in 1979 werd neergezet, in de toenmalige Put van. de Rotterdamsedijk. Het huidige ontwerp is van ar chitectenbureau Ledderhof Sc Enthoven, de aan nemer is de firma van de gebroeders Verschoor uit Pernis,die ook aan het Fabripïein bouwt. Ook volgende donderdagen heeft de WBS wat te vieren; volgende week wordt de laatste sleutel uit gereikt van nieuwbouw xn Wrudhoek en de week daarna wordt het startsein gegeven voor groot on derhoud van 340 woningen in G roenoord-Zuid. Het opknappen van de stijlka mers in de linkervleugel vormt het, sluitstuk van de restauratie van voormalig weeshuis De Linden- hoT. door PETER DE LANGE Schiedam Monumenten zorg is na jarenlang onder handelen met het Gemeente- lijk Woningbeheer akkoord j gegaan met restauratie van J de stijlkamers in De Linden- 4 hof. De twee historische ver-1 trekken in de linkervleugel van het voormalig weeshuis s aan de Lange Achterweg mo- - gen voor een kleine 400.000 gulden worden opgeknapt. In de stijlkamers vergaderden in vroeger eeuwen de regenten van het hervormde weeshuis. Met het oog op de scheiding der sexen, waaraan in De Lindenhof streng de hand werd gehouden, waren er twéé vergaderzalen. De dames en heren regenten wa ren gewend hun besluiten afzon derlijk te nemen. Ruimtelijk blijft die situatie na het herstel, waarmee onlangs begonnen is, gehandhaafd. Maar als er straks weer wordt vergaderd—de ver trekken worden voor conferen ties verhuurd mogen mannen en vrouwen gerust naast elkaar zitten; directeur Woningbeheer Ton Verdoes zal in elk geval geen bezwaar maken. Met de restauratie komt de ge meente Schiedam een oude ver plichting na. Toen het stadsbe stuur het monument in de jaren zeventig kocht van stichting De Lindenhof, werd in het contract bepaald dat de stijlkamers mocht het gebouw worden opge knapt in oude luister zouden worden hersteld. Pas een paar jaar geleden werd het leegstaan de en door schimmels aangevre ten achttiende eeuwse pand op het nippertje gered door Wo ningbeheer, die er met het ge duid van een legpuzzelaar on derkomens voor kleine huishou dens in bouwde. Het werk aan de stijlkamers werd echter bij gebrek aan geld op de lange baan geschoven. Hoofdbrekens Dankzij een subsidie van Monu mentenzorg is dat geld er nu en konden diverse gespecialiseerde aannemers aan de slag. Zo pro beert de Delftse firma Huurman de zwaar geornamenteerde stuc werkplafonds in hun oospronke- lijke staat terug te brengen, een karwei dat restaurateur Cees van der Salm heel wat hoofdbre kens kost. „Vijf jaar geleden hebben we de eerste delen eruit gehaald om eens te kijken. Nou, die zagen er beestachtig uit. Als ie die helemaal wilt schoonma ken en de ontbrekende stukken 'Het wordt weer een leuk plafonnetje' met gips wilt opvullen, heb je en gelengeduld nodig". Dat geduld hééft Van der Salm gelukkig. Samen met de Haagse aannemer BHjenberg nam hij al menig beschadigd plafond in kastelen, kerken en monumen tale woonhuizen onder handen. Hij denkt ook dit karwei wel te klaren. „Het wordt weer een leuk plafonnetje", verzekert hij. In Den Haag bereidt de Maat schap ten behoeve van het Res taureren en Conserveren van Goudleer zich voor op een min stens zo ingewikkelde en tijdro vende klus. Ooit waren de mu ren van de stijlkamers behangen met goudleer, maar de glans daarvan is in de loop der eeuwen behoorlijk verbleekt De Haagse maatschap denkt ongeveer een jaar nodig te hebben om het laat achttiende eeuwse behang, dat bij de onttakeling van De Lin denhof zorgvuldig van de muren werd verwijderd, weer op kleur te kriigen. Hulp krijgen de Haag se behangexperts van een labo ratorium in Amsterdam, dat de Schiedamse muurdecoraties al uitvoerig heeft onderzocht. Om niets aan het toeval over te laten heeft de maatschap aan stichting De Lindenhof gevraagd de reke ningen van de maker uit de ar chieven op te diepen. Daarin zijn ongetwijfeld bijzonderheden over het materiaal te vinden. Die kunnen bij de restauratie goed van pas komen. Meubilair Woningbeheer heeft na rugge spraak met de stichting het plan laten varen om de stijlkamers een horeeabestemmïng te geven. Ze gaan nu dienst doen als ver gaderruimte. Alleen de kop van de linkervleugel zou een café- of restaurantfunctie kunnen krij gen, hoewel die ruimte daarvoor eigenlijk te klein is. Peter Son- neveid, van het inmiddels geslo ten museumrestaurant Het Land van Belofte, zag er uiteindelijk toch geen heil in en Verdoes ver wacht dat ook Joop van Hees van café De Kuil wel zal afha ken. Het Stedelijk Museum Schiedam is inmiddels bezig de authentie ke meubelen uit De Lindenhof, die het jaren heeft bewaard, op te poetsen- Aangestoken door het enthousiasme, waarmee aan de Lange Achterweg wordt ge werkt, heeft het museum de ei gen stijlkamer eveneens voorge dragen voor restauratie. Ad junct-directrice Clara Stroman, die het regentenvertrek als kan toor gebruikt, kijkt straks tegen nieuw linnen behang en een glanzend gepoetste parketvloer aan, Alleen het meubilair blijft eigentijds. Waar de oorspronke lijke tafels en stoelen van het voormalig Sint. Jacobsgasthuis zijn gebleven, weet niemanfl.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1