'Laatste culturele traditie verdwijnt' Ernst troef bij zondagsschrij vers Commissie akkoord met steun aan fietsenstalling Herstel bouwval Lange Haven is delicaat karwei Man na ongeval in coma Erepenning Maassluis voor Jeanne Bieruma Oosting Maassluis komt Amnesty tegemoet Drie-in-één blijkt goede formule voor Podiumgala VLAARDINGS DAGBLAD SCHiEDAMSOHf COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Boormachines populairder dan radio's Overvaller spoorloos Jongetje steekt kamer in brand Koren luiden de noodklok i - - Jongeren bevolken Passage: voor herhaling vatbaar Museummuren vol schimmel Bewoners Jaagpad willen kabel-tv Zilver voor oudste zanger Recordbezoek Bmnenhuis'88 MAANDAG 29 FEBRUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 r„0 Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De politie van Maassluis is op zoek naar getui gen van een ongeval, dat in de nacht van donderdag op vrijdag plaats heeft gevonden op de Haydnlaan. Politieagenten troffen daar het lichaam aan van een 30-jarige man, die hersenletsel had opge lopen. De man was bewusteloos. Vermoedelijk is het slachtoffer onderuitgegleden en tegen een lantaarnpaal gevallen. De man nad geen indenliteitspa- pieren op zak. Pas in de loop van de vrijdag kon de politie de iden titeit van de man vaststellen. Daarop is de familie ingelicht. De Maassluïzer is eerst naar het Holyziekenhuis vervoerd, maar later voor nader onderzoek overgebracht naar .het Sint Franciscusziekenhuis in Rotter dam. De man ligt nog steeds in coma. Wie de man zijn val heeft zien maken of andere inlichtingen kan.versehaffen, wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie in Maassluis, telefoon (01899) 13444. Schiedam - Boormachines en ander elektrisch gereedschap lij ken bij dieven langzaam maar zeker de voorkeur te krijgen bo ven autoradio's. „Misschien is de zwarte markt voor geluidsappa ratuur verzadigd", veronderstelt een politiewoordvoerder naar aanleiding van de hausse ge- reedschap-kraakjes. Bij een bouwproject aan de Dr. Kuyperlaan verdwenen twee elektrische horen uit een meter kast. Bouwvakkers hadden die daar tijdens de koffiepauze ver stopt. Een bewoner van de Dam verjoeg zaterdagavond met een aluminium toch tstrip een jongen en een meisje, die bij de firma Jansen de etalage ingooiden en een boormachine probeerden te stelen. In Schiedam-Oost maakte de po litie zondagavond met succes jacht op een echtpaar, dat ge reedschap had gestolen uit een auto aan de Swammerdamsin-' geÊ'De gevluchte man trachtte zich4,vergeefs op het dak van zijn huis'aan de Van Leeuv/enhoeck- straat te verbergen; zijn vrouw, difrjn de woonkamer zat, gaf zich direct over aan de politie. De-man is de laatste maanden al vaker voor diefstal opgepakt, maar telkens op vrije voeten ge steld in verband met het cellen tekort. Schiedam De politie heeft nog geen spoor van de overvaller, die vrijdag enkele tienduizenden guldens buitmaakte bij de Cen trale Volksbank aan ae Lange Haven. Naar nu blijkt, heeft de 40-jarige beheerder de dader nietsvermoedend binnengela ten, op het momenti dat hij de bank voor de lunchpauze wilde afsluiten. De beheerder is inmid dels redelijk hersteld van de ver wondingen, die de wild schop pende en slaande overvaller hem heeft toegebracht. Dé politie is op zoek naar een on geveer 12-jarig meisje, dat met haar hond passeerde op het mo ment dat de dader naar binnen ging. De hond legde een opval lende belangstelling voor de on bekende man aan de dag. Vlaardingen Een 6-jarig jon getje, dat met lucifers zat te spe len, heeft zondagochtend brand veroorzaakt in de slaapkamer van een huis aan de Spechtlaan: De slaapkamer brandde uit en - andere kamers liepen rookscha de op Even voor negen uur hoorden de ouders het jongetje schreeuwen. Toen zij de slaapkamer binnen kwamen, stond die al in brand. Zij namen het jongetje mee en gingen naar buiten. De brand weer bluste het vuur. De bene denburen leden waterschade. Burgemeester Hans van Es reikt de erepenning van de gemeente Maassluis uit aan kunstenares Jeanne Bieruma- Oostïng. Maassluis Jeanne Bieruma Oosting reageerde blij ver rast. Bij de opening van een overzichtstentoonstelling ter ere van haar 90e vetjaardag in het gemeentemuseum van Maassluis kreeg zij uit han den van burgemeester Hans van Es de erepenning van de gemeente Maassluis. Een,on derscheiding die slechts bij hoge uitzondering wordt uit gereikt.-De gemeente Maas sluis wilde op deze manier de waardering onderstrepen voor het werk van de nog im mer actieve kunstenares. In 1982 schonk zij daarvan der tig werken aan het Maasslui- se museum. „Zij maakte een toertje langs de verschillende musea in Neder land. Zij deed ook Maassluis aan en ik denk dat het museum in druk op haar heeft gemaakt. Wij waren in elk geval heel blij met de schenking. Aan de grotere musea wilde mevrouw Oosting niets schenken. Daar komen de werken alleen maar in de kelder te staan, redeneerde zij terecht. Vandaar de schenkingen aan de wat kleinere musea", aldus con servatrice Maijan Groen van het museum in Maassluis. Jeanne Bieruma Oosting werd op 5 februari 1898 in Leeuwar den geboren. Op aanraden van Charlotte van Pallandt vertrok zij in 1929 naar Parijs. Een zeer inspirerende tijd voor de kunste nares. Zij maakte onder meer kennis met het kubisme van Pi casso en Braque. Zij volgde cur sussen kunstgeschiedenis aan de vermaarde Eeole des Beaus Arts. Daar ontstond het besef van het 'platte vlak': het vermijden van de driedimensionale suggestie. Verf kreeg een expressieve waarde. In 1940 keerde zij terug in Ne derland. Na de oorlog, in 1945, vestigde Jeanne Bieruma Oost ing zich in Amsterdam. In haar veelbewogen leven heeft de kunstenares zeer veel kunstwer ken gemaakt. Een klein gedeelte daarvan is gedurende de maand maart te zien in het gemeente museum van Maassluis. Maassluis De sluiting van de bewaakte fietsenstalling nabij station Maassluis-cen trum is definitief van de baan. Na het aanbod van de NS om de jaarlijkse bijdrage te verhogen gaan ook de meeste politieke partijen in Maassluis akkoord met de reddingsoperatie, zoals die door PvdA-wethouder An ton Wustrow wordt voorge steld. Alleen de VVD in Maassluis ziet niets in het reddingsplan van het gemeentebestuur. Om principië le redenen konden de liberalen iniet instemmen met het voorstel nam over een periode van drie jaar 60.000 gulden aan steun te verlenen. De overige partijen hadden niets dan lof voor het voorstel. „Het openhouden van de stalling is een belangrijke voorwaarde voor de leefbaarheid en de be reikbaarheid van Maassluis", al dus CDA-raadslid Ruud Tim mermans. Het aanbod van Maasland om 1000 gulden per jaar in de exploi tatie bij te dragen werkte slechts op de lachspieren bij de meeste raadsleden: „Deze fooi moeten we wel afwijzen", schamperde Pieter Hoogenraad (PvdA). Jan Storm (D66): „Je zou wat meer solidariteit verwachten. Dit aan bod van Maasland is echt pea nuts". Ook RPF en PPR/PSP schaar den zich achter het college. Al leen de VVD liet een heel ander geluid horen. John Scbeerstra: „ïk ben bang dat het een structu rele bijdrage wordt. Verder mis ik bij de stukken een gedegen fi nanciële onderbouwing". Partij genoot Leen de Zeeuw: „Het is niets anders dan het subsidiëren van een middenstander. Straks krijg je misschien een kruidenier over de vloer, die ook in de pro blemen zit. Die kun je dan niet de deur wijzen, ais om financiële steun wordt gevraagd". Exploitant Leo Das, die inmid dels ook een fietsenwinkel in de Steendijkpolder heeft geopend, krijgt in drie jaar 60.000 gulden van de gemeente Maassluis. De spoorwegen dragen het eerste jaar 30.000 gulden bij, het tweede jaar 25,000 gulden, het derdejaar 20.000 gulden. Na die drie jaar zal de bijdrage van de NS 20*000 gulden per jaar blijven bedra gen. Schiedam Met de grootst mogelijke behoedzaamheid begint Slavenburgs Bouwbe drijf een dezer dagen aan de uitvoering van een delicaat karwei: het herstel van een Maassluis De Griekse dichter Euripides schreef het al meer dan 2000 jaar geleden: „Er is geen groter verlies dan het verlies van je va derland". Nu, anno 1988 zijn er over de gehele wereld zo'n 15 miljoen vluchtelingen, op de vlucht uit vrees voor vervolging, hongeren ge weld. Een klein deel heeft een veilig heenkomen gezocht in Ntder- land, De afdeling Maassluis van Amnesty International gaf zaterdag In winkelcentrum Koningshoek informatie over de problemen, die vluchtelingen ondervinden, en over het Nederlandse vluchtelingen beleid. Burgemeester en wethouders hebben besloten, in overleg met de werkgroep vluchtelingen van Amnesty International, ook voorlich ting te geven over de noden en achtergronden van vluchtelingen. Amnesty had het gemeentebestuur hierom gevraagd naar aanlei ding van de ontwikkelingen in het Nederlandse vluchtelingenbe leid. Het stadsbestuur voldoet niet aan het verzoek van Amnesty om een gezamenlijke verklaring over dit beleid te ondertekenen en door te sturen naar het parlement en de regering. verpauperd pand aan de T^nffe Haven. Het op nummer 95 pal tegenover de Appelmarktbrug staande per ceel brandde jaren geleden af en vormde sinsdien een steen des aanstoots voor iedere Schiedam mer met enig gevoel voor stads- schoon. Eigenaar Slavenburg zag financieel pas brood in res tauratie, toen de stichting Be schermd Stadsgezicht met een verbouwingsplan kwam. De voorbereidingen daarvoor na men nog eens anderhalf jaar in Het plan, ontworpen door archi tectenbureau LelieveJdt uit Rot terdam, bestaat uit de bauw van de zeven premie-D-apparte- menten. De gevel zal in zijn oor spronkelijke staat teruggebracht worden, zodat die weer een een heid vormt met het belendende 'zusterpand* vah Interbook. Van de bij de brand verloren gegane geveloi-namenten werden bij het Interbook-pand kopieën ge maakt. Met de restauratie van dit pand boekt de stichting Beschermd Stadsgezicht, opgericht in febru ari 1986, zijn eerste succes. De bouw gaat begin maart van start. De huizen worden in het najaar opgeleverd. Vlaardingen De Vlaar- dingse zangverenigingen zijn verbijsterd. Het voorstel van burgemeester en wethouders om fors te korten op de subsi die voor de jaarlijkse uitvoe ring van de Matthaus Passion heeft hun woede gewekt. Zij noemen de jaarlijkse uitvoe ring 'de laatste culturele tra ditie in Vlaardingen'. „Moet dit nu ook verdwijnen uit onze stad?" vragen zij in een brief aan de gemeente. Al sinds 1947 verzorgt het chris telijk gemengd koor Excelsior de jaarlijkse uitvoering 'van de Matthaus Passion in de Grote Kerk, Het Gloria/Toonkunst- kcor begon later met een jaar lijkse uitvoering van de Johan nes Passion. Tien jaar geleden werd besloten die twee evene menten te combineren: het ene jaar wordt de Matthdus, het an dere jaar de Johannes Passion opgevoetd. De kosten van bet culturele ge beuren zijn opgelopen tot 120.000 gulden. De gemeente wil daar tien procent vanaf knabbelen. Dat staat in de startnotitie Wel- zijnsplan 1989-1992. Dat is de fe deratie van Vlaardingse zang verenigingen in het verkeerde keelgat geschoten. „Kan men een traditie zomaar doen ophou den?" vragen voorzitter J. van Krimpen en secretaris G. Visser zich vertwijfeld af. De federatie neen ook ernstig bezwaar tegen de korting op de subsidie voor gezamenlijke uit voeringen. De gemeente wil daar in de toekomst tienduizend gulden minder aan uitgeven. Van Krimpen en Visser begrij- Cen daar niets van. want in de eleidsnota Kunst Cultuur staat juist, dat gezamenlijk op voeringen gestimuleerd moeten worden. De federatie vreest dat juist grote koren van de bezuini ging de dupe worden. „Opnieuw een aderlating van het culturele leven in Vlaardingen", oordeelt de federatie. Han van der Horst (links) ondervraagt Jack de Prenter jr. over zijn literaire ambities. Schiedam Wat is de juiste opvatting over schrijven als creatieve bezigheid? Journalist Han van der Horst vindt het 'vreselijk', de win naars van de Filmclub- verhalenwedstrijd noe men het 'leuk' en Bob den Uyl heeft er geen mening over die doet het gewoon. Den Uyl, auteur van goedverko- pende verhalenbundels, ver zorgde zaterdag het voorpro gramma van een literaire avond ;n de Filmcluh. De in grote geta- len aanwezige zondagsschrijvers hadden een heilig ontzag voor de knokige Rotterdammer. On danks zijn opvallend lange ver schijning kon de beroemde au teur zich ongestoord tussen het Candy Duifer was wel leuk, maar die band van haar: ver schrikkelijk hard en schreeuwe rig. door KOR KEGEL Schiedam „Wat zul len we nu weer eens spe len voor de mensheid?" Vroeger, als Wally Tax zoiets zei, was dat onmis kenbaar ironisch be doeld. Arrogant liep hij over het podium showbinkie. En het ma sochistische publiek be zorgde de Outsiders de ene hit na de andere. Touch. Lying all the time. Gisteravond in Passage raakten vooral de oudere jongeren in een- psychische worsteling tussen melancholie en overgangsver schijnselen. „Wat kan muziek toch aan de tijdgeest onderhevig zijn!" stamelde een gevorderde dertiger, toen hij de eveneens zichtbaar ouder geworden Wally Tax al dat jeugdsentiment zag ophoesten. „We hebben dit ou- wetje een tikje gemoderniseerd", giechelde Tax na verscheidene nummers. Dat lóópje van 'm is niet veran derd, nog altijd enigszins ver wijfd, net niet dronken. Maar dat karakter heeft niet stilge staan: Wally Tax heeft afgere kend met zijn vroegere image, hij deed zich gisteravond als een zeer, zeer vriendelijk mens voor, beetje verlegen, naïef bijna. „Ik deed halverwege iets fout, ik hoop niet dat jullie 't me kwalijk nemen". Zo bedéésd. Rini van Willigen, zanger en gi tarist van Tip On In, de Schie- damse band die voorafgaande aan Wally Tax the Outsiders zijn slotconcert gaf, kon dat ook met een stalen smoel „We zijn de Outsiders niet", na dat presentator Carel van der Velden de eerste band van de avond had aangekondigd als lie den die zenuwachtig achter het gordijn stonden te wachten. Zenuwachtig? Van Willigen heeft dat niet in zijn vocabulaire, gelouterd als hij is na jarenlang optreden met Tip On In. „We stinken zeker, dat jullie zo ver weg zitten", zei Rini'van Willi gen over het véél te grote podi um. Zijn bluesy stem. de.ritmiek van nummers ais JJöw 'bout you? brachten in het publiek de bekende Gorzenaar Remco van der Stelt zo in de stemming, dat deze een perfecte snoekduik nam op de mensen die meters naast hem zaten. Een klein jon getje kwam namens de Passage- directie zeggen, dat Stelt moest dimmenmen vreesde voor de meubeltjes, op dit eerste popcon cert sinds jaren in het Passage theater. De avond was, in samenwerking met Passage, georganiseerd door café Podium en speciaal voor dit gebeuren (400 verkochte kaar ten, dus een succes) hadden Jos Hachmang. Martin Moesman, Michel Snoep en Henny Kok het decor ontworpen. Een uitsteken de band als Tip On In speelde het afscheidsconcert in een woestijn, de Outsiders stonden daarente gen op een poolvlakte. Tot zover was het drie-in-éên-concert heel gezellig. Maar toen kwam, als derde, Candy Duifer met haar vernieuwde Funky Stuff. JDeze band wilde geen decor. De roa dies wilden zelf de muziek rege len. Ze wisten 't wel. Maar de Candy-koekjes, waar de schone blondine op trakteerde, waren nogal hard gebakken. De zaal liep half leeg. Een verschilletje met de jaren zestig was, dat nu vanaf het podium werd ge vraagd of er nog een toegift af kon de hedendaagse Willem Duys, met wie Carel van der Velden werd vergeleken, had er kennelijk zin in. En opnieuw zette Funky Stuff een geluids wal neer, tikje Amerikaans ge presenteerd, zogenaamd vlot dus. Maar daar hebben we niks van verstaan. Schiedam Natte voeten heeft het personeel van het Stedelijk Museum nog niet, maar de voch tige keldermuren doen het erg ste vrezen voor de toekomst. Ge lukkig bewaart het museum in de onderaardse gewelven geen kunstvoorwerpen, anders was een deel van de collectie onge- twijfeld al flink beschadigd ge weest. Op de kuipen en ketels van het Nationaal Gedistilleerd Mu seum, die in de kelder zijn uitge stald. krijgt het vocht geen greep: die kunnen we! tegen op trekkend water. Maar alarme rend is de situatie wel. Het ge bouw wordt in zijn grondvesten aangetast, zonder dat iemand de oorzaak kent. Gemeentewerken is vergeefs op zoek geweest naar de herkomst van het water, dat het monu mentale museum aan de Hoog straat bedreigt. In de kelder staat de schimmel op de muren. Om dat de Schiedamse ambtenaren er niet uit kwamen, werd beslo ten de hulp van experts in te roe pen. TNO Delft begint binnen kort een onderzoek, dat ophelde ring moet brengen over de oor zaak van de wateroverlast. Vlaardingen De bewoners van woonboten aan het Jaagpad in Vlaardingen hebben de ge meente gevraagd om aansluiting op de centrale antenne-inrich ting. Zij kunnen met hun.eigen antennes de zender Nederland i joch al niet best ontvangen. De bouw van een nieuw, hoger poli tiebureau aan de overkant van de Vlaardingse Vaart zal de ont vangst helemaal verstoren, vre zen zij. Vlaardingen Voor Vlaardinger H.C. van Oosterhout kreeg het jubileumfeest van hetShell Mannenkoor Rotterdam, vrij dagavond in de kantine van sportpark Vijfsluizen, een spe ciaal tinQe. Wethouder Arij Maarleveld (cultuur) spelde hem een zilveren eremedaille op. Van Oosterhout kreeg de ko- n ink!ijke onderscheiding, omdat hij de hele 50-jarige geschie denis van het koor heeft meegemaakt. Met zijn 79 jaar zingt Hendrikus Cornelis van Oosterhout nog altijd in het mannenkoor. Vanaf de oprichting tot zeven jaar geleden was hij penningmeester van het koor. De leden vor dert dat al met al genoeg redenen om hun oudste zanger voor te dragen voor een koninklijke onderscheiding. Zij mogen Van Oosterhout graag, want hij staat altijd voor iedereen klaar. publiek begeven. Niemand die hem een manuscript ter beoor deling aanbood, niemand die hem het geheim van zijn ironi sche zinswendingen probeerde te ontfutselen. De discussie over de ware aard van het Schrijven barstte pas los, toen Den Uyl na een uurtje voor lezen van vooral komische frag menten vertrok, en de winnaars van de verhalen wedstrijd het podium beklommen. Maar met Den Uyl was ook de humor ver dwenen. Ondanks relativerende opmerkingen van presentator Han van den Horst legden de amateurschrijvers een verbijste rende ernst aan de dag. Alleen tweede-prijswinnaar Aad On- derdelinden veroorzaakte 20 nu en dan wat hilariteit De verhal en wedstrijd, dit jaai voor de tweede keer gehouden, had de thema's nauw afgeba kend film, video en Schiedam gisteren en morgen maar de deelnemers hadden die onder werpen wel heel ruim geïnter preteerd. De jury bekroonde de winnaars dan ook hoofdzakelijk om de kwaliteit. Somberheid was ondertussen troef: de eerste en derde-prijswinnaars, Coby de Bruin en Jack de Prenter jr., ventileerden een nogal zwarte visie op de toekomst, die de ko mende generaties weinig hoop biedt. Niveau Over het algemeen viel het ni veau van de inzendingen dit jaar tegen, verklaarde Filmclub-me dewerker Rob Eekman, die sa men met journalist/uitgever Gerjan de Waard en lerares Ne derlands Netty Leeman de jury vormde. „We zijn. in vergelij king met vorig jaar, toen er trou wens veel meer mensen meede den, verwend", aldus Eekman. Toch had hij wel waardering voor de literaire inspanningen van zijn stadsgenoten: „Je moet niet neerkijken op mensen die op een kamertje aan een verhaal zitten te zwoegen. Ze schrijven voor hun lol. en je mag niet ver-, wachten dat alles wat ze maken een juweeltje is". 7.'7 Han van der Horst hield het ptr- bliek een zelfde mild oordeel voor: „Iets in woorden op papter weergeven is verschrikkelijk moeilijk. Moet u maar 's probe ren nauwkeurig op te schrijven hoe iemand een eitje pelt!" ".-TT Rotterdam De nationale woon manifestatie Binnen- huis'88 heeft de eerste drie-da gen ruim 35.000 bezoekers.ge trokken, hetgeen een nieuw-be- zoekersrecord betekent T'De beurs opende vrijdag haar poor ten en kende vooral gisteren een stormachtige toeloop. Binnenhuis'88 blijkt bezoekers uil grote delen van het land te trekken. Een enquête wees uit dat ruim 60 procent van de be zoekers van buiten de stad komt, waarvan 20 procent vanuit een straal van meer dan 70 kilome ter. De organisatoren verwachten woensdagmorgen al de 50.000ste bezoeker te kunnen begroeten. 'I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1