Nij pels niet naar Maassluis D66 hoont: PvdA pikt vragen FNV en is dom Van Kleef bezorgd om ouderen '.DE BUE» Korenfestival: groeien tot landelijk evenement NNPZ: bovengrond is matig verontreinigd De Bijenkorf in Holy: voor nijvere ouderen ÏIWBSB DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT ISM! WATERWEG COURANT Siso pleit voor buurtbeheer Bewoners gif wijk willen uitlegmaar: Gekantelde truck blokkeert oprit ./TREfCBtólilI Onderwijs zoekt sponsors voor kinderkrant DINSDAG I MAART Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen Postbus 110, 3150 AC Vlaardingen. TeSeloon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door KOR KEGEL Schiedam D66 heeft zich weer eens genesteld als een luis in de pels van de PvdA, en het strijdpunt van de betrokken ge meenteraadsleden uit Schie dam is deze keer een kwestie die ook op Europees niveau hoogst actueel is. De vraag namelijk, of vrouwen die geen kostwinner zijn recht hebben op een wwv- uitkering. Vorige week schreef de FNV- werkgroep Uitkeringsgerech tigden er een brief over aan burgemeester en wethouders van Schiedam. Daags daarna stelden drie PvdA'ers schrifte lijke vragen aan dit college. Het is vooral deze laatste activiteit, waarover D66-fractieleider Adri Reijnhout 'in de kreukels ligt' van het lachen, wel te verstaan. „Dat is in Schiedam allang zo", smaalt Reijnhout. „Het is leuk dat de PvdA vragen stelt, maar ze mogen zich toch eerst wel eens wat verdiepen in de stand van zaken. Dit slaat nergens op". Volgens hem is het goed ge bruik in Schiedam dat gehuwde vrouwen, die vóór 23 december 1984 werkloos werden en geen kostwinner zijn, een uitkering krijgen krachtens de wet werk loosheidsvoorziening. „Dat zou best kunnen", reageert Jacob Wiersma, die samen met Yvon ne Siljee en Jantje Boonstra de PvdA-vragen op B en W af vuurde. „Ik ben niet belast met de uitvoering van die zaken", verontschuldigt Wiersma zich. Bovendien vindt hij zijn vragen bepaald niet overbodig, gezien de ontwikkelingen op Europees niveau. Hij herinnert eraan, dat de Europese Commissie dreigt Nederland voor het gerecht te slepen, als staassecretaris Louw de Graaf zijn beleid niet aan past. Een verandering in het be leid, al dan niet afgedwongen, zal van invloed zijn op de finan ciering: er is dan meer geld no dig voor de uitkeringen. Om De Graaf onder druk te zet ten vindt Wiersma het van be lang, dat geeft in Haagse dat Schiedam een signaal in de richting van de _;e politiek. Daarmee zou Schiedam de derde gemeer»*» in Nederland kunnen zijn, zt j. Rotterdam en Den Haag g* voor. Maar volgens Reijnhv. „v 1s dat dus niet zo. Schiedam was de eerste, zegt hij. „Tjongejonge, dat die raadsleden dat niet we ten! Ook dom!", schampert de D66-voorman, die ook in de dis cussie over de onroerend-goed- belasting een horzel was voor de Pvd A-fractie. Vliegen Volgens Reijnhout vindt FNV- woordvoerder Piet de Jong het ook helemaal niet leuk, dat de PvdA'ers in feite diens pro bleemstelling hebben 'gepikt'. Wiersma, Siljee en Boonstra doen het nu voorkomen, vindt de D66'er, alsof zij zelf zo slim zijn geweest om de vragen te be denken, terwijl de FNV er een dag eerder mee kwam. Vliegen afvangen, vindt Reijnhout. Yvonne Siljee reageert daar heel verbaasd op. 2ïj kan zich niet voorstellen dat de FNV boos is, „want als je iets wilt be reiken", zegt zij, „dan is het toch fijn als je steun krijgt? Het is toch goed om medestanders te vinden?" Kan wel wezen, zegt Reijnhout, maar in hun vragen hadden de PvdA'ers dan best naar de FNV-brief mogen verwijzen. Op zijn beurt kijkt Wiersma weer erg op van deze uitspraak van Reijnhout. Voor hem is de kwestie namelijk gesneden koek. Hij is van beroep mede werker van Europarlementa riër Piet Dankert in Brussel en hij houdt zich daar al jaren met deze problematiek bezig. Nu is het in de Sehiedamse poli tiek onderhand een gewoonte aan het worden, als een fractie iets in voorbereiding heeft, om onder embargo de pers in te sei nen. „Dan weten jullie tenmin ste alvast, dat wij ermee bezig zijn. Als een andere fractie er dan ook mee komt, misschien iets eerder, dan weetje tenmin ste dat het van ons geen imite ren is, maar dat we zelf al initia tief hadden genomen". Voorbeelden daarvan zijn CDA-fractievoorzitter Slem Ros man, die het RN vorig jaar al ruim van tevoren liet weten dat er een opzienbarend binnen stadsplan zat aan te komen, en wethouder Chris Zijdeveld, die zich afgelopen vrijdag tijdens een interview uitliet over park Kethel. Tijdens het interview bracht de bode een stuk op zijn tafel: over park Kethel. „Het is maar dat je weet dat dit stuk geen gevolg is van dit inter view!" zei hij lachend. Maar Wiersma heeft het niét nodig gevonden om de pers van tevoren van zijn -vragen op de hoogte te stellen. Hij heeft een goed geheugen en een aardig ar- chiefje bovendien en verwijst naar schriftelijke vragen, die nij reeds in 1985 stelde over het zelfde onderwerp: de wwv-uit kering voor gehuwde vrouwen. In 1985, benadrukt Wiersma nogmaals. „Kun je dan zeggen dat ik de vragen, die er nu lig gen, van de FNV gepikt heb?" vraagt hij retorisch, Nee, hij vindt ze een logisch vervolg op zijn vragen van driejaar her. Vlaardingen Met een studiedag in ge bouw De Sérre wil het stedelijk instituut voor samenlevingsopbouw (Siso) een aan zet geven voor een experiment met buurt beheer in Vlaardingen. Met buurtbeheer worden de bewoners nauwer betrokken bij de problemen die in hun buurt leven de bewoners kennen de buurt het best en als zij betrokken worden bij het beheer kunnen problemen worden voorkomen", redeneert het Siso. De problemen waar het instituut het oog op heeft zijn leeg stand, vervuiling en vandalisme. Maar buurtbeheer houdt ook in. dat de bewo ners meer te zeggen krijgen over het be heer van de woningen, de woonomgeving en de voorzieningen in de buurt. Daarbij hoeft het niet altijd over negatieve dingen te gaan: de bewoners kunnen ook beslui ten, dat er nodig een speeltuintje moet ko men. Op de studiedag, die wordt gehou den op 26 maart, vertellen Gert-Jan van der Beuken en Harry Reininga over expe rimenten met buurtbeheer in de Molen wijk in Den Haag en in de Bredase nieuw bouwwijk Geeren-Noord. Vervolgens praten bewoners, woningbeheerders en politici in workshops over de organisatie van een Vlaardings experiment en over de vraag, waar het geld voor zo'n experi ment vandaan moet komen. De studiedag, die het Siso samen met de Planwinbel uit Delft heeft voorbereid, wordt besloten met een discussie over een beheer-beleid in Vlaardingen. ms& Schiedam De brief, waarin vijftien middelgrote gemeenten bij staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) aandringen op meer geld voor betere be jaardenwoningen, is geschreven op initiatief van de Sehiedamse wethouder Hans van Kleef. 1 De Pvd A'er heeft zich geweldig opgewonden over Heerma's 'bevel' om bejaarden woningen beter toe gankelijk te maken bij voorbeeld door middel van liften zonder dat de bewindsman daarvoor geld beschikbaar stelt. Onder het motto 'samen staan we sterker schreef Van Kleef zijn collega's aan in veertien andere ge meenten waar op grote schaal stadsvernieuwing wordt gepleegd. Hij vond daar moeiteloos weer klank voorrijn verontwaardiging- Van Heerma's suggestie dat de gemeenten extra voorzieningen in bejaarden woningen maar uit een huurverhoging of uit de reserves van de dienst wo- - ningbeheer moeten betalen, dreigen veel Schie- - damse"ouderen de dupe te worden. De gemeente vindt dat het rijk maar met geld over de brug móet komen, ook al omdat de huursubsi- dies verminderd zijn en de verhuiskostenvergoe- ding voor. ouderen is afgeschaft -Het probleem is inmiddels al voelbaar in Some- dam.. In kleine nieuwbouwprojecten, zoals de 24 woningen aan de Rotterdamsedijk waarvoor on langs de eerste paai werd geslagen, zijn liften door hetontbrekén van subsidies al onbetaalbaar. /Daardoor zijn de huizen eigenlijk niet voor bejaar- den geschikt. 1 Met zijn voorschriften dreigt Heerma ook een streep te halen door' de renovatie van flats m Nieuwland, waar de trappenhuizen veel ouderen EtefcSten1 vS°deiiften die momenteel in enkele flats ui Nieuwland worden aangebracht, worden '- betaald uit de reserves van Woningbeheer. Maar die reserves zijn volstrekt ontoereikend om alle Sehiedamse portiekwoningen van een lift te voor- 'ri'zien- Bijna twee uur werk had da brandweer gistermorgen, voordat een gekantelde vrachtwagen op de oprit bij Schiedam- Centrum door een takelwagen kon worden weggesleept. De vrachtauto had in de bocht de twee linkerachterwielen verloren, vermoedelijk omdat de bouten ,1,-71*» nr«<itreek«ï niet goed waren aangedraaid. De truck op. Door het °hgelukr dal belandde 0 p zijn kant en verloor een flinke kwart over elf 9®beurde, JI hoeveelheid dieselolie. Brandweerlieden ke files. T*^^jbanen moesten ?Irine controleerden de bouten op de overige verkeer worden afgesloten. De 53/ange wielen en ruimden de weggestroomde olie chauffeur uit Dordrecht bleef ongedeerd. Maassluis Minister Ed Nijpels (VVD, mi lieu) zal geen gehoor geven aan de uitnodi ging van de commissie bodemonderzoek om aanwezig te zijn tijdens een bewonersbijeen komst morgen in ontmoetingscentrum Ko ningshof. Zijn drukke agenda laat een bezoek aan Maassluis niet toe. „Ik heb zelfs nog geen. verzoek gezien om te ko men", aldus een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting, milieu en ruimtelijke orde ning. „Het is ook rijkelijk laat om de minister uitte nodigen. Zulke verzoeken om te verschijnen krijgt hij overigens bij bosjes. Al zou hij maar aan één procent van de uitnodigingen gehoor geven, dan zou Nijpels al iedere avond bezet zijn". In een schrijven aan de minister stelt de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder: „Met verbijste- - ring en grote ongerustheid hebben wij kennis ge nomen van uw voorlopige standpunt ten aanzien van de systeemkeuze betreffende de sanering van de wijk". De minister heeft gekozen voor de meest minimale saneringsvariant. Hij wil alleen de tuintjes sane ren. Over de sanering van het grootschalig groen en de grond onder de wegen heeft hij nader advies gevraagd aan de Technische Commissie Bodembe scherming. De verwachting is echter, dat deze in stelling de minister zal adviseren om het groot schalig groen en de grond onder de wegen niet te saneren. „Dan kun je spreken van een mini-sane ring en kun je misschien beter helemaal niets doen", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de CBS. De commissie schrijft de minister: „De bewoners van onze wijk, die vanaf hun komst in de wijk ■worden blootgesteld aan de gevolgen van de ver ontreinigde bodem, weten sedert medio 1983 dat er diverse giftige stoffen zijn geconstateerd in de bo dem, die de C-waarde overstijgen. Hoe kunnen wij u ervan overtuigen, dat alleen al op grond van. psy chosociale redenen nu snel een eind moet komen aan deze voor de bewoners zo slopende zaak?" De commissie onderstreept nog eens het volstrekt oneens te zijn met de visie van de minister „Uw standpunt kan ons inziens alleen maar verband houden met de hoeveelheid geld, die u voor sane ring van onze wijk bereid bent te reserveren. In ie der geval heeft uw standpunt niets te maken met de uitkomsten van het saneringsonderzoek en met het onderbouwde ambtelijke Steendijkpolder Zuid-advies". De CBS vraagt de minister om kijdens de bewo' nersbïjeenkomst zelf opening van zaken te geven: „Iemand moet ons toch antwoord willen en kun nen geven op vragen, die zonder antwoord onze kerheid blijven scheppen over de risico's die wij lo pen in de omgeving van de eigen woning". J.van cf er Klink (Senectute), Corlne Sey (ambtenaar) en Piet Smit (Orpheus), Drie organi satoren van het eerste Sehiedamse Korenfestival. Schiedam Den Haag, Rotterdam en Met 26 koren uit de regio spreekt Van der Apeldoorn zijn al jarenlang steden met Klink van 'een bescheiden aanzet' die in een bloeiende korenfestivaltxaditie, maar de toekomst moet leiden tot een festival als hetaan voorzitter J. van der Klink van van allure. De vrouwelijke, gemengde en het gemengd koor Senectute ligt, krijgt seniorenkoren, die voor de wedstrijd in- Schiedam binnen enkele jaren een promi- geschreven hebben, komen uit de regio nente plaats in hetselecterijtje steden met Rotterdam. De wedstrijd is verdeeld over zo'n belangrijk muzikaal evenement. drie categorieën, met een verschillende moeilijkheidsgraad. Naast een zelf geko- Van der Klink is al jarenlang een verwoe- zen s*uk moeten alle deelnemende gezel- de koorfanaat. Heel het land reist hij af schappen verder nog twee verplicht? om te zingen, of om naar andere koren te werken zingen. In alle categorieën zijn er luisteren, voor veel koren vormtéén con- prijzen te winnen, terwijl er een wissel cours, waarin de krachten met andere prijs wordt uitgereikt aan het koor dat de zanggezelschappen gemeten worden, het beste totaalindruk achterlaat hoogtepunt van het seizoen. Eén van die Gevolg van de jurysamenstelling is, dat evenementen is het jaarlijkse festival in drie Sehiedamse knren van deelnmne uit- de Rotterdamse Doelen, waar maar liefst gesloten zijn. Ria Borgmeijer, Kichara 90 koren aan mee doen. Ram en Meewis Rebel zouden als dingept „Waarom kan zoiets eigenlijk niet in van respectievelijk het Schiedams Vrou- Schiedam", dacht Van der KÜnk, toen hij wen koor, het Koninklijk Schiedams voor de zoveelste keer getuige was van Mannenkoor Orpheus en het unnsteiijk een geslsaMir-zangmanifestatie. Hij nam Mannenkoor volgens de organisatie al contact op met anderen uit het plaatselijk ?ne* «te verdenking op zich laden, met ob- koorleven om te pellen of die iets voor jectief te jureren. De organisatie ziet deze zo'n festival in Schiedam voelden. Het Al- afwezigheid echter geenszins als een han- gemeen Zangoverleg Schiedam en enkele dicap. De betreffende koren hebben ge- sponsors zagen er wel brood in en het re- noeg optredens in hun portefeuille en sultaat van die gezamenlijke inspannin- voor het publiek bhjft er nog genoeg te ge- gen is het Eerste Sehiedamse Korenfesti- nieten over in het Passagetheater, val, dat vanaf 12 maart op drie achtereen- Eet Sehiedamse Korenfestival vindt volgende zaterdagen in het Passagethea- plaats op 12,19 en 26 maart. Toegang vijf ter wordt georganiseerd. eulden p er dag. Maassluis Da bovengrond in de Noord-Nièuwelandsepolder-Zuid (NNPZ) in Maas sluis is op verschalende plaatsen matig verontreinigd met sware metalen (arseen, cad mium en kwik) en drins(insektenbestrijdingsmiadelen). klein." Dat geldt zeker voor tref- centrum. De Bijenkorf, het nieu we onderkomen voor ouderen in Holy. Qua vloeroppervlak is het naar de hoek van Reigeriaan en Fazanllaan verhuisde diensten centrum er behoorlijk op achter uit gegaan, terwijl de belangstel ling in Drieën-Huysen juist flink toenam. Voordat gisteren de naam werd onthuld en de ruimte officieel in februïk genomen, waren veel uurtbewoners al een kijkje we zen nemen in het gebouw met de frisse gele baksteentjes. Oude renwerken Arie Harthoorn en Map van Brandwijk kwamen daardoor eindelijk oog in oog te staan met hun doelgroep, want in Drieën-Huysen liet lang met iedere 55-plusser zijn gezicht zien. „Daarheen komen be schouwden veel mensen als een eerste stap naar het bejaarden huis" aldus Map van Brandwijk, die de verzelfstandiging een enorme vooruitgang noemt; Nadeel is wel dat het 1,1 miljoen gulden kostende gebouw in feite slechts één ruimte heeft, de grote zaal. Om daar gelijktijdig ver schillende activiteiten te laten plaatsvinden wordt de zaal met een zangkoor op dezelfde tijd plant, zit je in de problemen", •maakt Arie Harthoorn duidelijk. Een kwestie van wennen en goed timen, denkt Map van Brandwijk. De naam De Bijenkorf dankt het trefcentrum aan de fantasie van het echtpaar Baaima. Hun vondst werd gekozen uit zo'n honderd inzendingen. Namen als Het Kruispunt, 2uiderhuy- sen of Zon Vreugd de laat ste twee herinneren aan voor- w malïge boerderijen in Holy 5 vond het ouderenwerk een beet- g. je afgezaagd of verwarrend. Je hebt tenslotte ook al Middelhuy- se en Drieën-Huysen. „Terwijl je bij een bijenkorf aan nijverheid - denkt, aan bezige mensen", ver- m Qe naam van het trefcentrum duidelijkt Map van Brandwijk. wordt onthuld. De officiële opening gisteren trok veel bekijks. Huisarts Han Ferry Hoefnagel, Vlaardings Staring, voorzitter van de stieh- gulste gever, was er ook. De ting Raad voor het Ouderen- voormalige handelaar in lompen werk en wethouder Madern en metalen had samen met de spraken een woordje. Het echt- heer en mevrouw Verhoeks, uit- paar Baaima en Engel Hordijk, baters van café De Stulp, geld m- pionier van het bejaardenwerk gezameld yoor een kleurenteje- in Holy onthulden binnen het visie en een videorecorder. De naambord waarvan later nog hoeveelste tv het in zijn loop een degelijk exemplaar op de baan als 'weldoener was, wist buitengevel komt. Ferry niet meer. Ook is de grond op sommige plekken matig verontreinigd met polycyclische koolwater stoffen (PAK's) en polyehloorbi- fenyleen (PCB's). Onderzoek heeft uitgewezen dat de concentratie aan verontrei- -nigde stoffen in de bovengrond -lager zijn dan in de ondergrond. De aangetroffen concentraties verontreinigde stoffen in het "drinkwater zijn heel gering. Het drinkwateronderzoek iedere maand worden twee monsters genomen heeft tot op heden geen beïnvloeding als gevolg van de bodemverontreiniging te zien gegeven. De resultaten van het onderzoek moeten nu verder worden uitge werkt en geanalyseerd. De vraag, of de aangetroffen con centraties schadelijk zijn voor mens en milieu, kan dan ook pas in een later stadium worden be^ antwoord. In de maand juni hoopt de provincie met de defi nitieve rapportage en de daar aan verbonden conclusies te ko men. In een schrijven aan de bewo ners van de gifwijk wordt door de provincie gesteld, dat directe beheersmaatregelen niet nodig zijn.. Schiedam Speelgoedzaken, banken en grootwinkelbedrijven krijgen bin nenkort een bedelbrief van het onder- wijsvoorrangsgebied Schiedam. De onderwijzers willen een kinderva- kantiekrant uitgeven, maar hebben zelf geen geld om dat plannetje uit te voeren. I De krant zal gemaakt worden voor en door de schoolkinderen van Schie dam. Ook de wijkcentra doen mee aan het project Zij mogen elk een pagina leveren en daarin vertellen wat er tij dens de zomervakantie zoal voor de jeugd is te doen. De krant knjgt een oplage van 600 sfuks. Öp 14 april vergadert het OVG over de krant Er wordt dan ook een video- filmpje vertoond. Naast het gedrukte woord, is fum vol gens het onderwijs een prima medium om de jeugd te bereiken: het OVG wil .binnenkort 'ook een video-opname maken over huiswerkbegeleiding.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1