Wijk bereid tot uitputtingsslag Dubbel feest aan Zuid vliet Redding ASHVB kost gemeente 1,8 miljoen Scholieren showen mode met veel flair Verbetering binnenstad Maassluis: 1,5 miljoen O'Neill is weer op vrije voeten Verbazing drijft belangstellenden naar eerste paal lAAROINGS DAG61AD SCHIEBftiSSIf CBURAII NIEUWEWATERWEG C0BRANT Buurthuis De Pijpelaar gehuld in plastic Twee piraten uit de lucht Schiedammer verdronken Inbrekers eten eerst 'n hapje Publiek net zo chic als mannequins Jonge moslims vinden minaret veel te duur WATERWEG ^alej^daclie-_Brede Havenstraat 6, 3131 BC vgg Postbus nö'a'iso AC Vierdingen. Tatet WOENSDAG 2 MAAST loon: 010-4343229.4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Buurthuis De Pijpelaar is ingepakt in zwart glimmend plastic. De meer dan "honderd vrijwilligers van de wijkvereniging Vettenoordse- polder staken. In het voormalige badhuis aan de Valeriusstraat, waar ook peuterspeelzaal De Zeepbel gevestigd is, hebben zij hun actiecentrum. Directe aanleiding voor het pro test is het ontslag van Hans Hol leman, de beheerder van het buurthuis. Dat ontslag ging gis teren in. Maar die bezuiniging was, zegt penningmeester He- leen Henschlé, slechts 'de drup pel die de emmer deed overlo pen'. De Pijpelaar heeft al veel meer personeel moeten inleve ren, de aetiviteitensubsidïe is ge schrapt en de gemeente claimt vijftig procent van de winst die op de baromzet wordtgemaakt Ora negen uur gistermorgen kwamen talrijke vrijwilligers nog een laatste kopje koffie drin ken in De Pijpelaar. Daarna gin gen zij naar buiten om samen met de ontslagen beheerder het buurthuis te verpakken. Van on der tot boven verdween het ge bouw onder lappen plastic. Want zonder beheerder kan het buurt huis toeh niet functioneren, zegt de wijkvereniging. De kleur van het plastic was symbolisch. „Het is een zwarte dag", zei vrijwillig ster Annie Bussink. Holleman was volgens Heieen Henschlé een onmisbare kracht voor het buurthuis. ,30 bege leidde de vrijwilligers, onder hield het gebouw, verzorgde de inkopen en bereidde vergade ringen voör. Hij deed al die din gen die je niet ziet, maar die wel gebeuren moeten". De Pijpelaar zal Holleman node missen. Schamper Raadsleden deden vorige week wat schamper over het protest van de wijkvereniging Vette- noordsepolder. „De Pijpelaar heeft zijn kans gehad om de be heerder te behouden", zeiden zij. Wethouder Arij Maarleveld had de vereniging te verstaan gege ven, dat er 5Ö.OOO gulden bezui nigd moest worden. Er waren twee mogelijkheden om dat te doen: De Pijpelaar kon inwo ning bieden aan de Marokkaan se vereniging, óf de beheerder moest weg. Gesprekken met de Marokkaan se vereniging liepen op niets uit. „Dan moet de wijkvereniging nu niet verbaasd zijn, dat de beheer dersfunctie vervalt", vonden de raadsleden en de wethouder. VVD'er Bram Zonne noemde de wijkvereniging een kruidje- roer-me-niet „Je kunt bij wijze van spreken nog niet naar die mensen wijzen, of ze slaan al te rug". De penningmeester beweert echter, dat de wijkvereniging niets te verwijten valt. „Wij hoorden pas in november dat wij voor die keuze kwamen te staan: de Marokkaanse vereniging erin of de beheerder eruit. In decem ber moest dat geregeld zijn. Maarleveld wist best, dat dat op zo korte termijn onmogelijk was", zegt Heleen Henschlé. Volgens'Henschlé waren de ge sprekken met de Marokkaanse vereniging bijna bij voorbaat tot mislukken gedoemd. „Zij wilden twee ruimten in ons buurthuis. Die zouden zij van vijf tot zeven uur gebruiken, maar op religieu ze gronden mochten wij van die ruimten overdag geen gebruik maken". De wijkvereniging be greep dat, maar een bezwaar was Dubbel feest aan de Zuidvliet in Maassluis. Burgemeester Hans van Es van Maassluis ging met zïjn vrouw op bezoek bi] twee bruidsparen, die het heuglijke feit vierden dat zij respectievelijk 60 en 65 jaar geleden in het huwelijk traden. Bastïaan van den Berg en Maartje Tuit (foto) traden op 1 maart 1923 in Maassluis in het huwelijk. Maartje Tuit werd op 16 augustus 1902 in Maassluis geboren en haar echtgenoot zag op 31 december 1901 het levenslicht in Nieuwenhoorn. Hij vestigde zich op 4 maart 1916 in de Eerste Stad aan de Waterweg. De burgemeester en zijn vrouw boden de gelukwensen aan namens het gemeentebestuur en brachten de gebruikelijke attenties mee (foto). Een paar woningen verder 2at de stemming er ook goed in,.Thieme Hollaar en Engeltje Koppenol gaven elkaar 60 jaar geleden het jawoord in het stadhuis van Maassluis. Beiden zïjn geboren en getogen in Maas sluis. Ook voor hen had burgemeester Van Es een cadeautje en bloe men bij zich. Vanmorgen ging de vrouw van de burgemeester op bezoek bij het echtpaar Ten Broek-Dekker. Het echtpaar yiert vandaag het 50-jarJg huwelijksfeest. Schiedam Hoewel het om slechts zes woningen ging, trok het slaan van een eerste paal aan Schiedam Het is sinds gister middag een stuk stiller in de Schiedamse ether. In samenwer king met de radiocontroledienst van de PTT haalde de politie twee illegale radiozenders uit de lucht In de Boylestraat en de Morsestraat werden de studio's van Radio Lokaal en Radio At lantic ontmanteld. De brand weer haalde de zendmasten van het dak. De politie nam de appa ratuur mee, maar verrichtte geen arrestaties. De diskjockey's waren ten tijde van de inval af wezig. Aanleiding om op te tre den tegen de piraten waren vol gens een politiewoordvoerder kl ach ten over staring op geluids apparatuur bij omwonenden. Vlaardingen Een 63-jarxge Schiedammer is gisteravond in de Oude Haven van Vlaardin- gen nabij de sluis te water ge raakt en. verdronken. De man stond aan de waterkant en viel Een getuige waarschuwde poli tie en brandweer maar die kwa men te laat. De brandweer dreg de het stoffelijk overschot van oe man op. de Sin t Pïetersteeg gisteren flink wat belangstellenden. Het was vooral verbazing, die sommigen naar de start van de bouw dreef. „Mij een raadsel hoe een projec tontwikkelaar dêéx in durft te stappen", zei PvdA-gemeente- raadslid Cor Huyken, doelend op de geringe omvang van het lapje grond. Maar de bewuste aannemer, Frans van der Winden, uit Rot terdam, kon breed glimlachen: hij had al vijf woningen ver kocht, ondanks de kwalijke beti teling 'lepeldoosjes' in een Schie damse krant Zo recht-toe-recht- aan zijn de huizen trouwens al lerminst. Zij ogen met hun gla zen koepels juist heel futuris tisch. Bij anderen riep dat de vraag op of dat wel pas gaf, in zo'n historisch gebied met monu menten als het Zakkendragers- huisje en de oud-katholieke kerk op een steenworp,afstand. Huyken had de woningen liever ergens anders gezien: „Plek zat, elders in de binnenstad'". Terwijl de toch om zijn historische senti menten bekend staande oud-dis tillateur Frans Geerdes hev juist weer wél een geslaagd idee vond, die moderne serrewonin gen aan een nostalgisch pleintje. Henk Nieuwenhuijsen, die even verderop een oud pand aan de Schie bewoont, kon het weinig schelen: „Die brandweerkazer ne hoort hier eigenlijk ook niet", zei hij met een blik op de vier kante percelen, die de serrebe woners als buurman moeten ge dogen. Wethouder Chris Zijdeveld kon slechts juichen: in totaal zijn er nu in Schienoko het gebied tussen Schie, Noordvest en Kor te Haven 160 woningen in aanbouw. Gezamenlijk bezorgen die projecten aan de Vellevest, de Raam, de Schie, do Noordvest en de Sint Pïetersteeg de bin nenstad flink wat nieuwe inwo ners. En die kan Schiedam vol gens de wethouder best gebrui ken. het wel. Voor de Marokkaanse vereniging is het bezwaarlijk, dat er in de ontmoetingsruimte van De Pijpelaar alcohol wordt geschonken. Dat zou de Marok kanen van een bezoek aan het gebouw weerhouden. Alternatieven i De wjikverenïging heeft wel meegedacht en de gemeente een paar alternatieven aan de hand gedaan voor huisvesting van de Marokkaanse vereniging. Zo zouden de lokalen van kleuter school Het Visnet aan de Willem Pijperstraat volgens de wijkver eniging wel geschikt zijn. „Dat alternatief werd door de ge meente niet aanvaard, omdat de bezuiniging dan niet uit de sector welzijn kwam". Een andere sug gestie, om de Marokkanen ruim te te bieden op de eerste verdie ping van het voormalig badhuis Buurthuis De Pijpelaar sinds gisteren verborgen ach ter lappen plas tic. ten symbo lisch protest op zwane aan de Valeriusstraat, werd door Maarleveld ook van de band ge wezen. In dat voormalig badhuis wach ten de vrijwilligers nu af wat er komen gaat. Zij leggen buurtbe woners uit waarom het buurt huis gesloten is en zij maken plannen voor acties, van wet houder Maarleveld, die vorige week beloofde dat hij met de vereniging zou praten over de problemen, hebben zij nog niets gehoord. „Was die man maar on derwijzer gebleven", verzuchtte gistermorgen een buurtbewo ner. De wijkvereniging hoopt, dat de gemeenteraad morgenavond het ontslag van de beheerder alsnog ongedaan maakt. Gebeurt dat niet, dan wordt de actie voorge zet. De vereniging hoopt op een snelle oplossing, maar is voorbe reid op een uitputtingsslag. Voor klachten van buurtbewo ners over de actie zijn de vrijwil ligers niet bang. „Wij hebben uit- gelegd waarom wij actie voe ren", zegt Annte Bussink. „De bezoekers van het buurthuis staan achter ons. Wij lopen heus niet het gevaar dat wij onze ach terban verliezen". Vlaardingen De Algeme ne Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) heeft het verzoek tot surséance van betaling in getrokken. Na het ministerie van volkshuisvesting heeft ook het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) een sa- neringsbijdrage toegezegd. Het financieel débacle van de stichting kost de gemeente 1,8 miljoen gulden. Dat is en kele tonnen meer dan bui ge- meester en wethouders had den verwacht. De gemeenteraad kreeg twee weken geleden een veel mooiere voorstelling van zaken voorge spiegeld dan de sanering, waar mee B en W gisteren akkoord zijn gegaan. Het verlies van de ASHVB bedroeg 5,2 miljoen, gul den. Wethouder Chris van Roon zei te rekenen op een bijdrage van 2,6 miljoen gulden van het ministerie van volkshuisvesting. Het omzetten van de leningen bij het ABP zou nog eens 2,8 miljoen gulden opleveren. De bijdrage van het pensioen fonds is uiteindelijk beperkt ge bleven tot 800.000 gulden. Het ministerie draagt 2,6 miljoen gulden bij en de resterende 1,8 miljoen gulden komt voor reke ning van de gemeente. „Dat geld komt bij ons uit de begroting", aldus verantwoordelijk wethou der Jan Madem (ouderenzorg). B en W zullen over drie weken definitieve voorstellen over de schuldsanering bij de ASHVB voorleggen aan de gemeente raad. Schiedam Voordat zij er van door gingen met het kasgeld, een voorraad koffie en de geluidsin stallatie, namen inbrekers er hun gemak van in Chinees-In disch restaurant Peking aan het Nieuwiandplein. Uit de keuken haalden zij wat gerechten en aten die met smaak op. Uit 'dankbaarheid' vernielden zij bij hun vertrek een Boeddha-beeld. Bij een inbraak ïn de Schiedam se vestiging van oliemaatschap pij Q8 aan. ae Admiraal de Ruy- terstraat verdween gisteravond een partij olie. Drie pallets met elk 40 flacons olie werden met een vorkheftruck in een bestel auto geladen. De dieven ver dwenen spoorloos met een buit van ongeveer 20.000 gulden. Professioneel flaneert dit meisje over het podium van Beneden-Maas. Het publiek bleef zitten, maarde meesten hadden, afgaand op hun uiterlijk,zo aan deshow kunnen meedoen. VJaardingen Een profes sionele carrière als manne quin of dressman Is een droom, die voor veel jonge ren nooit uit zal komen, maar twaalf leerlingen van de Vlaardingse scholenge meenschap Beneden-Maas mochten gisteren en van daag even aan de glitter van de modewereld ruiken. Zij liepen mee in een zo nu en dan professioneel ogende, door de leerlingen zelf geor ganiseerde modeshow in de aula van het schoolgebouw aan de Buys Ballotlaan. De modeshow vormde de apo theose van een project van ze ven weken, waarin de leerlin gen van de middelbare detail handelschool praktijkervaring konden opdoen. De leerlingen van klas Mlla, die de richting branchedifferentiatie gekozen hebben, waren 2elf verant woordelijk voor de organisatie van de modeshow. En daar komt best wel iets voor kijken, zo is de scholieren de af gelopen weken gebleken. Tal van modewinkels uit de regio werden benaderd, die honder den kledingstukken beschik baar stelden. Verder moest er gezorgd worden voor decors, licht, geluid en publiciteitsma teriaal om het evenement on der de aandacht te brengen. Achteraf is het maar goed dat de modehuizen uit Vlaardin- gen, Schiedam en Maassluis zo royaal met chique kleding over de brug zijn gekomen, anders waren de modellen figuurlijk gezien nog in hun hemd komen te staan. Dat de leerlingen tex tiel (en voeding) als specialisa tie hebben, had zo zijn invloed op de klasgenoten die als een voudige toeschouwer het uit verkochte evenement bezoch ten. Het gros van de 18- en 19- jarigen ih het publiek had di rect op het podium kunnen springen: de meeste heren droegen chique colbertjes met stropdassen of een strikje, ter- wijt veel vrouwelijke scholie ren ogenschijnlijk ook pas na een urenlange sessie voor de spiegel op de tribune hadden plaatsgenomen. De leerlingen, die in de Street- life-modeshow mee liepen, toonden de voorjaarsmode met wisselend talent. Sommigen liepen met veel grandeur over het podium, terwijl anderen volgens een toeschouwer over het podium renden alsof ze de bus moesten halen. Gelukkig stoorde niemand zich daar aan. De meeste leerlingen zien hun toekomst tenslotte eerder als modeverkoper dan als manne quin. En de toeschouwers kon den in een gezellige sfeer idee- en opdoen voor hun toekomsti ge outfit. Karei van der Poel, voorzitter van de winkeliersvereniging De Binnen stad toont het rapport aan Hans van Wijk, stedebouwkundig adviseur van de vereniging en eigenaar van vele panden in de binnenstad. Maassluis Aan het verbe teringsplan voor de binnen stad van Maassluis hangt een prijskaartje van 1,5 miljoen gulden. Burgemeester en wethouders kregen dat giste ren bij de officiële presentatie te horen van de samenstellers van het rapport, ir.A. Hoog stad en drs. J. Pemot van het Coördinerend Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), Het plan, waarop deze krant en kele weken geleden al beslag wist te leggen en waarover uit voerig is bericht, bevat een groot aantal aanbevelingen. „Het oude centrum is een bijna volmaakt winkelgebied", hield Karei van der Poel, voorzitter van winkeliersvereniging De Binnenstad, raadsleden, winke liers en het college voor in de burgerzaal van het stadhuis. „Bijna volmaakt, omdat de fysie ke structuur aangepakt moet worden om het verblijfsklimaat te verbeteren. Andere centra ne men ook maatregelen om de gunst van de consument te win nen. Wij willen daarbij niet ach ter blijven". Tijdens de vertoning van een di aserie over het historische cen trum van de stad uitte ir. Hoog stad veel kritiek op de bereik baarheid en de uitstraling van het centrum. „Vanaf de Lange Boonestraat is niet te zien datje een volwaardig winkelcentrum binnenkomt". De twee samenstellers hebben een lijstje met wensen. Wensen, waar de middenstanders zich achter hebben geschaard. Tij denseen ledenvergadering vori ge week van de winkeliersvere niging werd unaniem positief over het plan geoordeeld. De belangrijkse aanbevelingen uit het rapport zijn: extra loopbrug tussen Goud steen en westzijde Markt. nieuwe indeling van de Markt, waaronder verbreding van loop gebieden, verplaatsing van bo men en invoering van eenrich tingverkeer van Wip naar Noordvliet ZZ. aanbrengen van ruimtelijke elementen en sfeerverlichting aan Dr. Kuyperkade en Zuid- vliet. nieuwe sierbestrating Nieuw- straat. nieuwbouw Blokker aan de Boogertstraat. verplaatsing van parkeerter rein Marelstraat in richting Veerstraat. Verder wordt aangedrongen op een betere bewegwijzering en moet via een nog te ontwikkelen huisvignet de herkenbaarheid van het centrum meer gestalte krijgen. Diet Wiegman in eigen stad Schiedam Internationaal ge niet Diet Wiegman als beeldend kunstenaar grote faam, maar in eigen stad is zijn werk zelden te zien. Galerie Hachmang Moesman doet daar wat aan. Aanstaande zondag wordt aan de Lange Haven 50 een expositie van Diet Wiegman geopend. Vlaardlngen Opgesloten, vrijgelaten, opgesloten en wéér vrijgelaten. De Britse zakenman Peter O'Neill moet zich ondertussen een pingpongbal voelen, heen en weer gespeeld tussen politie en justitie. Na eerder in Schiedam even in arrest te ziin geweest werd de Brit verleaen week maandag door de Vlaardingse politie in de kraag gevat, verdacht van fles sentrekkerij en oplichting. Vlaardingse winkeliers hadden de Brit aan geklaagd Na zijn vrijlating, jongstleden vrijdag, ^noemde O'Neill het vreemd (lat de politie hem *s morgens arresteerde, terwijl hij enkele uren later op éigen initia tief een gesprek op het hoofdbu reau zou hebben. Dit onderhoud was bedoeld om klaarheid te brengen in O'Neills klacht tegen het politieoptreden in zijn huis, waarbij enkele weken geleden de voordeur werd ingetrapt. De Engelsman liet na zijn vrijla ting in Schiedam al weten zijn arrestatie 'onzin' te vinden. Net als in Schiedam was ook het on vrijwillig verblijf in de Vlaar dingse cel een direct gevolg van O'Neills zakelijke activiteiten. De Brit is van plan een bruidsca talogus uit te geven. Veel adver teerders, die de helft van de kos ten vooruit moesten betalen, 2ijn ongerust geworden omdat het boekje nog steeds niet is versche nen. O'Neill zelf wijdde in een interview met deze krant het overschrijden van de streefda tum van 14 januari aan proble men met een fotograaf en druk ker Stout. Volgens de Brit is de uitgave van het boekje nog 'een kwestie van weken'. Zijn arrestaties acht hij schade lijk voor zijn zakelijke activitei ten, terwijl hij ook klachten heeft over zijn behandeling tij dens het verblijf inde cel De officier van justitie heeft nog niet beslist, of de Brit 2ich voor de rechter zak moeten verant woorden. Schiedam De moskee op de hoek van de Schie en de Raam zal het nog een tijdje zonder mi naret moeten stellen. Het nieu we bestuur van de Turks-Islami tische Vereniging heeft het plan voor zo'n, voor Nederlandse be grippen, uitheems aandoende kerktorentje op de lange baan geschoven. Omwonenden hielden al reke ning met deze opmerkelijke ver fraaiing van de wat rechtlijnig aandoende moskee: zij kregen niet zo langgeleden een gemeen telijk schrijven in de bus, waarin de bouw van de minaret werd aangekondigd. De toren was een initiatief van het vorige bestuur van de Turks- Islamitische Vereniging, die al een kant en klaar ontwerp had liggen. Maar het nieuwe bestuur, dat zo'n zes weken geleden werd gekozen, bestaat voor een groot deel uit jongeren. Zij vinden 80.000 gulden voor een minaret wat veel en besteden hun geld liever aan het inrichten van een ruimte voor jongeren, in de mos kee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1