17 Sloop en kermisvermaak bedreigen stadscentra t Weer bloemen voor Maassluis HETBKSffi Kolmeijer vraagteken Gilhuisschool wint Goof hangt de vlag uit Kaal Van 't Hoffplein Riet smeert 'm Popovics wacht af Finse mode, Succes: promotie Gudde woest op Ducaneaux Harga ontleent kracht aan dubieuze arbitrage Hermes mist Jerry Visser Pijpers eerder terug Fortxma VI ongewijzigd .Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 11 maart 1988 MaassluisDe leerlingen van de T.M. Gilhuisschool hebben de spelletjeswedstrijd gewonnen van het schooladoptïepten Klas in de Kas. De Maassluisse scholieren maakten een gezelschapsspel als thema van Westland 19nu, en klopten de leerlingen van Het Startblok uit Honselersdijk (groep 8) en de Marïa- school uit Wateringen (groep 7/8). De jury, bestaande uit kinderen en volwassenen, kreeg veertien inzen dingen. De tuinbouw speelde bij de inzendingen een centrale rol. De kinderjury, bestaande uit negen leerlingen van niet-deelnemende scholen, testte alle spelen op ple zieren gezelligheid. De volwassenen richtten zich op originaliteit, leerzaamheid en zelfwerkzaamheid. De verschillen tussen de beide jureringen waren gering. Alle inzendingen zijn tijdens Westland 19nu op 19 en 20 maart te zien in de bloemenveiling in Honselers dijk. Goof Hendriks en zijn clubgenoten hijsen de vlag. Nadat wethouder Aad Wiegman in een eerder stadium al akkoord was gegaan met de bouw van aanlegstei gers in de Schie, oordeelde ook de commissie finan ciën deze week dat de Vrije Liggers de nodige steun moeten krijgen om hun watersport op een aantrekke lijke manier te beleven. Goof Hendriks, de strijdvaardi ge en altijd even enthousiaste voorzitter van de Vrije Liggers, is meteen gaan polsen bij watersportvereni ging De Schie, waarmee hij tegenwoordig goede om gang heeft, of hij het heiblok mag gebruiken. Hendriks wil Wiegman verzoeken de eerste paal te slaan. Laatste meters asfalt Schiedam De laatste paar honderd meters van de Willem de Zwijgerlaan, waar nog straatklinkers lig gen, worden binnenkort geasfalteerd. Het gaat om het gedeelte tussen de Stadhouderslaan en de krui sing met de Westfrankelandsedljk, bij zwembad Zuid. Vorig jaar werd het asfalt vanaf de Havendijk al tot die kruising doorgetrokken. Aan weerszijden van dat vernieuwde wegdek liggen fietspaden. Die krij gen een vervolg op het stuk dat nu wordt aangepakt, zodat zowel voor auto's als fietsers een mooie egale verbinding ontstaat. Het verkeer zal vanaf 21 maart rekening moeten houden met omleidingen. Schiedam Het Van 'tHoffplein in Sehiedam-Oost zal er de komende maanden wat kaaltjes uitzien. De plantsoenendienst gaat enkele van de grote populie ren omzagen, die sinds jaar en dag op het plein staan. De bewoners zullen niet protesteren tegen die ver schraling: ze hebben er zelf om gevraagd. De popu lieren nemen veel daglicht weg, zegt de buurt. Het kappen van de bomen maakt deel uit van een herin richtingsplan. Helemaal zonder groen hoeven de be woners het overigens niet te stellen. Over een tijdje worden er zes jonge bomen terug geplant. Schiedam Riet Goedhart blijkt, tot grote verba zing van haar collega's, al 60 jaar te zijn; en dus smeert ze hem. Die uitdrukking gebruikt zij zelf, als ze het over haar aanstaande vertrek uit de keuken van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam heeft. Daar heeft zij de laatste jaren talloze maaltijden klaargemaakt en heel veel liters koffie en thee gezet. 'Bakkies troost' verzorgde zij al op de voormalige ge meentesecretarie in de Nieuwstraat, waar zij wegens haar lengte en de grootte van de ketel op een stoof moest klimmen om het water over te gieten. Veel werk is door de automatisering overgenomen, maar niet alles: de zuurkool met worst, die een raadscom missie een jaar geleden bij een bezoek kreeg voorge zet, was helemaal handwerk en de politici smul den ervan. Er zullen weinig ambtenaren in Schiedam zijn, die Riet niet een of meer keren hebben bedankt voor haar lekkere koffie. Wie dat vergat, kan het verzuim goed maken op woensdagmiddag 16 maart, als Riet Goedhart met een receptie een punt zet achter haar ambtelijke loopbaan. Monumenten in de regio: in deze serie wijdde het RN beurtelings aandachtaan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumentenzorg. Verleden week werden in deel 1 van de afsluiting van de serie Het Erfgoed de politieke en sociale achtergronden van de naoorlogse stoop van monu menten behandeld. De monumentale panden kwamen in de serie veelal als op zichzelf staande objecten, in een momentopname, aan bod. Op de vraag wal erin de toekomst met de steden, en afs onderdeel daarvan met de mo numenten moet gebeuren, kwamen in de loop van de maanden heel wal verschillende antwoorden naar voren. Uit de antwoorden van stadsbe stuurders en projectontwikkelaars, die een belangrijke invloed op de stede- bouwkundige ontwikkelingen hebben, werd in ieder geval duidelijk dat his- torisch-bewusten er goed aan doen het rellen en zeilen van de stadsbe stuurders In de toekomst kritisch te blijven volgen. Met de mond mag dan bijna iedereen de Heide voor het stedelijk schoon belijden, in de praktijk, werd ons duidelijk, zijn de economische belangen van de plaatselijke mid denstanden projectontwikkelaars en het prestige van de stadsbestuurders meestal een natuurlijke vijand van het stedelijk schoon. door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam/Viaardingen/Maassluls Eén van de meest opvallende ten denzen m de jaren tachtig is zonder meer de hang naar het ver leden te noemen. Veel mensen zal het opgevallen zijn dat zowel Maassluis, Vlaardin- gen als Schiedam de historische karakteristieken in de strijd gooien in de gunst om de massa. Met was middelen als lichtend voorbeeld zien steeds meer mensen de steden als 'produkten die verkocht moeten worden'. In de eerste plaats door het ge meentebestuur, dat op zoek is naar inwoners en toeristen, en niet te vergeten door de middenstand, die met. als historisch geafficieerde evenementen de gunst van het winkelend publiek tracht te ver werven. De zorg voor het stedelijk schoon lijkt perfect in deze filoso fie te passen. Toeristen en winke lend publiek, die de als gezellig en nostalgisch gekarakteriseerde bin nensteden komen bezoeken, moet naast de Instant koek, die evene menten als de Brandersfeesten en het Haring- en Bierfeest toch ei genlijk zijn, natuurlijk ook wat his torisch schoon worden voorgeto verd. Dat zou je als naïeve leek in ieder geval denken. Op het produkt stad blijken echter heel wat andere, belangrijker krachten in te spelen dan alleen de historische. Men tracht weliswaar mensen te trekken door aan het verleden te refereren, maar tege lijkertijd zijn de belangengroepen in de steden als de dood dat zij de slag om de consument zullen mis sen. Zo zien Vlaardingse winke liers met lede ogen de teruglopen de populariteit van het Liesveld aan. In de glorietijd kwam niet al leen de Viaardinger, maar ook de Sehiedamse en Maassluisse consu ment met graagte boodschappen doen ir Vlaardingen. Tegenwoordig komen die Schie dammers en Maassluizers al lang niet meer. Het plein wordt nu als winderig en tochtig ervaren door de consument, die tegenwoordig liever centra als de Koningshof in Maassluis of overdekte centra in Rotterdam bezoekt. De winkeliers in de centra van Schiedam en Maassluis blijken vergelijkbare problemen te hebben in de slag om de consument. De roep om moder nisering klinkt tegenwoordig dan ook alom. Argusogen Juist deze roep om modernisering volgen liefhebbers van de aparte sfeer, die de diverse binnensteden zij het in beperkte mate nog hebben, roet argusogen. Bedrijven, die op zoek zijn naar de gunst van de consument, baseren hun wen sen op dezelfde rapporten, waaruit duidelijk zou moeten worden wat de consument van de jaren negen tig verlangt; overdekte aircondi tioned winkelcentra, met filialen van grote, landelijke winkelketens om publiek te trekken. De roep om dit soort moderniserin gen zien veel mensen m deze regio als een heel merkwaardig feno meen. „Hebben die modelwinkel centra, zoals Oosterhof in Rotter dam en Hoog-Catharijne in Utrecht, niet precies dezelfde volgens critici géén sfeer?" vra gen zij zich af. Juist in een tijd dat winkeliers met hun grootschalige evenementen het eigen, histori sche karakter willen uitbuiten, •wordt dat als een merkwaardige discrepantie beschouwd. Bedreiging De roep om deze moderniseringen wordt weliswaar in alle steden als een bedreiging voor het karakter van de stad gezien, maar met name in Schiedam is het verzet tegen deze vernieuwingen fel. Buiten staanders zien het wellicht als het zoveelste bewijs van Schiedams conservatisme, maar de directe be dreiging van tal van oude panden aan de Lange Kerkstraat heeft daar alles mee te maken, öerschiedammer Jan Hagen doorn, die zijn stad in deze serie ook aJs conservatief karakteriseer de, vmdt de plannenmakerij het zoveelste bewijs dat 'Schiedam weer eens achter de feiten aan loopt', De groei is er volgens hem al jaren uit, zowel economisch als qua bevolkingsaantal. Hagendoorn vindt dat het gedifferentieerde ka rakter van de stad verder uitge bouwd moet worden. Een comple te face-lift van het centrum, met behoud van het historisch karak ter, is in zijn zienswijze de enige mogelijkheid om de binnenstad te laten overleven. De winkeliers hinken dus op twee gedachten. De historie wordt in de strijd geworpen als concurrentie middel, tegelijkertijd tracht men dezelfde historie om zeep te hel pen. In Schiedam door op sloop van historische pander aan te dringen ten faveure van een win kelcentrum met Albert Heijn, Blokker en C A. In Vlaardingen door het Weeshuis weg te vagen. Dat zou niet meer passen in 'de fu turistische omgeving', aldus wet houder Bas Goudriaan. Bas Goudriaan en Chris Zijdeveld staan allesbehalve als eikaars vrienden bekend, maar de liefheb bers van oude panden zien even opvallende als merkwaardige overeenkomsten in hun beleid. Beiden schromen niet om belang rijke historische aspecten van hun stad uit te stuffen. Tegelijkertijd kraaien ze echter van plezier als ze hun eigen, in vele ogen hedenkelij- Het pleinlje halverwege de Sehie damse Hoogstraat. Dat liefde voor historie en ondernemerschap best samen kunnen gaan, bewijst Henk Post. Zowel zijn platenzaak links als zijn nieuwe café het Weeshuis zijn op historisch verantwoorde wijze gerestaureerd. ke visie, op de geschiedenis ten toon spreiden. Zo kwam Bas Goudriaan verleden week met een kop van een vuurto ren op de proppen, die ergens in de stad een plaatsje moet krijgen, waarschijnlijk als viskraam. Vlaardingse vissers kwamen vroe ger veel m ÏJmuiden, al waar het lichthuis vandaan komt, zo werd de link met het Vlaardings verle den verklaard. En hoe zit het dan met dat Weeshuis? Historici noe men het bouwkundig interessant, voor iedereen herkenbaar, en de enig overgebleven herinnering aan de Vlaardingse weeshuistradi tie, die terugvoert naar de veer tiende eeuw. Goudriaan zelf is niet onder de indruk van deze argu menten en dringt aan op sloop. Het blijft speculeren, maar als de Vlaardingse wethouder dezelfde functie in ÏJmuiden had bekleed, werd het Vlaardingse Weeshuis daar wellicht herbouwd. Ais een leuke herinnering aan de stad wier vissers regelmatig ÏJmuiden be zochten. Dezelfde, merkwaardige histori sche opvatting beheerst zo nu en dan ook de Sehiedamse burelen. Het stadsbestuur maakt zich ook hier sterk voor een object, dat nie mand ooit eerder met eigen ogen gezien heeft Men wil het molen- stompje van De Palmboom aan de Noordvest herbouwen, terwijl te gelijkertijd de sloop van een stukje historie in de Lange Kerkstraat, waar veel Schiedammers veel meer affiniteit mee hebben, wordt bepleit Net als de winkeliersverenigingen blijken de stadsbestuurders, onder het mom van historische interesse, meestal meer geïnteresseerd in kermisvermaak, dan in een ver antwoord cultureel beleid, dat re kening houdt met werkelijke his torische belangen. De Sehiedamse molen en de Vlaardingse vuurto- De Westhave- ikade in Vlaardin gen, in de totKomst mogelijk een historisch eilnnd in een futuristische stad. ren zouden, door de kromme visie die eraan ten grondslag ligt sloop var interessante objecten, herstel va objecten van dubieuze waarde, vel eens uit kunnen groeien tc t 'monumenten van. de waanzin'- een lachwekkende her innering aan het historisch onbe nul va een generatie stadsbe stuurders Monumentenliefhebbers zullen dus ook in de toekomst heen en weer geslingerd worden tussen hoop en vrees, met name op plaat sen waar de winkelfuncties bij na overal dus een belangrijke rol spelen. Toch waren er in deze serie ook geluiden hoorbaar, dat het versterken van de winkelfunc tie de positie van de monumenten juist zal versterken. Meer winkels verhogen de aantrekkingskracht ven het geheel, waardoor meer mensen en bedrijven zich in mo numenten willen vestigen. In Maassluis en Schiedam ligt deze gedachte mede ten grondslag aan de revitalisering van de stadscen tra. Wat de uitkomst van dit krachten veld is, zal de toekomst moeten le ren, Juist vanmiddag krijgt het herstel van de historische Lange Haven in Schiedam vorm via de eerste paal voor de herbouw van een oude burgemeesterswoning. Of deze mijjpaal het begin is voor een sterkere plaats van het erfgoed in de regio, moet voorlopig worden afgewacht. In deze krant kunt u de ontwikkelingen in ieder geval blij ven volgen. Het Erfgoed als serie mag dan afgelopen zijn, de gevol gen van toekomstige stedébouw- kundige ontwikkelingen op het bouwkundig erfgoed blijven we met argusogen volgen. Schiedam Sandor Popovics is er de trainer niet naar om lang te kniezen over de 2-1 ne derlaag tegen NAC. „Gelukkig", meent de oef enmeester van SVV, „staat er iedere keer weer een opdracht". Zon dag bestaat die klus uit een thuiswedstrijd te gen Excelsior, dat eerder dit seizoen de Schie dammers de kans gaf aan herstel te werken. Het werd toen 3-1 voor SVV. De spelers van SVV konden gisteravond ge nieten van een vrije dag, dus konden zij zon der het dwingende stemgeluid van Popovics hun zonden overdenken. Pas na de training van vanavond heeft hij meer inzicht in de blessures van Hans Loovens (dijbeen). Patrick Dumee (bilspier) en Coen van der Hoeven (keelontsteking). Jan Kone- mann speelt zeker niet en Peter van Geene hoogstwaarschijnlijk niet vlot sportlef, tijdloos, In katoen en wol, maten 36 t/m 48. De voorjaarskolfektie is binnen. Kom een dezer dagen eens langs... Nu is er vofop keus in a/Ie maten Tot ziens. Het Finse winkeltje van 'het Waaigat' Hoogstraat 225 tel. 010-4343685 Vlaardingen Schiedam Ook Succes heeft het zaalkorfbalseizoen afgesloten met promotie. De Sehiedamse formatie, num mer twee in IB van de afde ling Rotterdam, versloeg Jo- dan Boys, nummer twee in IA, in een bikkelhard duel met 8-6 en stelde met deze zege een plaatsje in de semi- landelijke derde klasse vei lig. Eerder al grepen in deze regio Vlaardingen, CKC Maassluis en Harga de titel en stelden Oranje Nassau en ODO via een tweede plaats promotie veilig. MaassluisHet ziet er niet naar uit dat René Ducaneaux dit sei zoen nog in aktie komt voor Ex celsior Maassluis. De flegmatie ke aanvaller liep vorige week boos weg, nadat hij' tegen Rijns- burgse Boys naar de reserve bank was verbannen door trai ner Eric Gudde. Bovendien heeft Ducaneaux deze week taal noch teken laten horen. „Waar ik het meest kwaad om ben, is dat hij de ploeg in de steek heeft gelaten", aldus Gudde. „Nu zit ik aus rustig in de wachtkamer". Voor de emotioneel interessante uitwedstrijd tegen Rozenburg (Robert van de Broecke en Henk Kuipers spelen tegen hun oude club) kan Gudde in geen geval een beroep doen op Peter van Duyl (ontsteking scheenbeen) en René van Zijl (spierblesure). Ook met de genezing van de blessure van Robert de Reus verloopt het niet naar wens. Gudde wacht met het maken van de opstelling tot hij zekerheid heeft over de inzetbaarheid van De Reus. De selectie van Excelsior M; Van Eljk, Rijnenberg, Put, Kramer, Bunt, Van der Lely, Van Straten, Van den Bergt), Van Hoeven, IJtpelder, Berveling, De Reu», Voegt. door DONALD BAX Krimpen aan den IJssel Eigenlijk was het maar goed ook, dat CKC Vlaardingen Een week extra rust heeft er toe ge leid dat Zwaluwen morgen thuis in de sterkste opstel ling van het moment kan aantreden tegen Sport- lust'46. Danny Molendijk heeft deze week intensief getraind en ook het herstel van Nico Konijnenburg verloopt voorspoedig. Voor alle zekerheid heeft Leen Pijpers besloten zijn wintersportvakantie een paar dagen eerder te beëin digen. De nog altijd waardevolle middenvelder komt vannacht thuis en heeft trainer Jan van der Hoek te lefonisch laten weten morgen als wisselspeler be schikbaar te zijn. O» ops tolling van Zwaluwen VI: E1keliinboain;VI»*»r,Sigm6nd, Da Bruin, Opschoor; Van darVltsi, Vari Dijk, Dirtta: Konijnenburg; Mo lendijk, Kegel. Jeanneke Blom (links) en Moni que van Hemert vieren feest na de 9-7 zege van CKC Maassluis op Harga. Maassluis zich gister avond tot het beste korf balteam van de afdeling Rotterdam liet kronen. De leergierige pupillen van trainer-coach Wim Niesing dwongen via een 9-8 overwinning op Harga deelneming aan het Nederlands kampi oenschap voor afde lingsteams af, dat zater dag in Almelo wordt ge houden. Het Sehiedamse Harga zou in het oosten van het land ongetwij feld zijn afgegaan als een gieter, omdat het bij lan ge na niet de sterkste ploeg had kunnen af vaardigen. De overwinning kwam sowieso terecht bij de ploeg die daar de meeste aanspraak op kon ma ken. CKC Maassluis had tech nisch meer inhoud, was fysiek veel en veel sterker en had een grotere gemiddelde lengte. Aan de zege kleefde niettemin een dubieus smetje, omdat arbiter Munne wat al te opzichtig de zij de van het als favoriet gestarte Maassluis koos. Hij gunde de za terdagclub liefst vijf strafwor- pen, waarvan de een nog curieu zer was dan de andere, terwijl de zondagclub Harga niet eenmaal vanaf tweeeneenhalve meter mocht aanleggen. Maassluis had die steun hele maal niet nodig tegen Harga, dat zich met opzet m de rol van de under-dog had gemanoeu vreerd. Was het vooraf nog dolle pret, toen de Schiedammers de Maassluise coach Niesing een blinddoek (hij had twee weken geleden bij Wedden dat' ge blinddoekt tien strafworpen door het mandje laten glijden, DB) en het dameskwartet zich bij de presentatie aan het publick met aan de juiste namen hield. Van die jovialiteit bleef niets over, omdat Munne al vanaf het begin 2'n voorkeur niet onder stoelen of banken stak. Zelfbeheersing Het was slechts aan de zelfbe heersing van Caria van Teyïin- gen, Jeanneke Blom en Edwin Zeegers te danken dat sommige confrontaties niet in een hand gemeen eindigden. De al heel snel ge irriteerde Diana Oostlan- der smeet de bal tegen het li chaam van Carla van Teylingen, Marion van Kints zocht bij een vrije worp voor Maassluis zo dient mogelijk contact met Jean neke Blom en Edwin van Weers had het niet zo begrepen op Ed win Zeegers. Munne raasde als een vredestichter over het veld, maar door zijn gebrek aan per soonlijkheid bad dat weinig ef fect. Misscïiien was het juist wel de arbitrage die er voor zorgde dat Harga nooit echt op grote af stand werd gezet. Het moet de Schïedamsen en Schiedammers worden nagegeven dat zij in de Krimpcnse sporthal Groenen- daal over een voortreffelijke wedstrijdmentaliteit beschikten. Zelfs toen Maassluis na sen 5-3 voorsprong bij rust wegliep naar 8-4, gaf Harga zich niet gewon nen. Harga-coach Rob de Graaff wisselde Frans Poriijs voor Koos van Leeuwen en later Paulien Meijer voor Lenie AJblas. Bij de stand 7-8 liet de Maassluise uit blinker Edwin Zeegers uit een heel fraaie combinatie met Jean neke Blom 7-9 aantekenen. Dse pugillstische optater kwam Har ga niet meer te boven. Hetacoravarloop: 0-1 Onno Sluimer, 1-1 Monique van Ha mert (slrsfworp), 1-2 Jaanneka Blom (alrafworp), 1-3 Edwin Zaag ere, 2-3 Onno Sluimer, 3-3 Marion van Kints, 3-4 Carla van Teylingen, 3-5 Edwin Zeegers, 4-5 Marion van Kinta, 4-5 Monique ven Hemert (alrafworp), 4-7 Jeanneke Blom Edwin Zeegera, 5-8 ft Marion van Kinta, 7-8 a Zeegera en 8-9 Onno Schiedam Stilaan lijkt Her mes DVS het lek boven te heb ben. De Schiedammers zijn na de winterstop nog ongeslagen en werken zich langzaam maar ge staag uit de buurt van de geva renzone. „Er is de laatste weken duidelijk meer lijn in gekomen", meent elftalleider Ton Klijn „Het is ge woon een heel moeilijke eerste klasse, waarin helemaal mets ze ker is". De Sehiedamse eerste klasser moet het zondag in Gormchem tegen SVW doen zonder André 'Puck' Putman (geschorst) en Jerry 'Harko' Visser (gebles seerd). Wim Horbach heeft eveneens last van een blessure. De «electie van Harms* DVS: Eg gat met j- er, Baksteen, Horbach, Vlaavold, Lans bergen, Bijl, Burger, Oicar Biesheuvel, Marlens, Langhorst, Ruud Bakker, Grim- mius, Droge, Kloppers. Vlaardingen Omdat Hans Struis nog steeds last heeft van een ontstoken, knie, maakt Arjan van der Slot zondag opnieuw deel uit van Fortuna's startende formatie. Van der Slot speelt in de uitwedstrijd tegen LMO linksback en Peter Sonneveld neemt als voorstopper de plaats van Struis in. „Thuis hebben we met 5-1 van LMO gewonnen", zegt Fortuna- trainer Jan van Baaren. „Dat was wel wat geflatteerd. We hebben toen zeven kansen ge had en er vijf gemaakt. Ik moet wel zeggen dat LMO leuk voet bal speelt, hetgeen zonder meer in ons voordeel is". dar, veld, Quak; opstelling van Forluna VI: Den Hor- Van Boxem, Van den Berg, Sonne- Van der Slot; Zwarts, Boshuizen, Kofman, Berveling, Visser. Schiedam Het hangt van het herstel van Eric Kolmeijer af met welke opstelling PPSC morgen aan de uitwedstrijd tegen topper De Zwerver begint. De offensief ingestelde middenvel der heeft last van bronenttisen kamp derhalve met ademhalings moeilijkheden. Speelt hij, dan ligt het voor de hand dat trainer Toon Brakus met twee spitsen begint. Voor die linie maakt hij een keuze uit Marco' Eshuis, Jan 'tHoen en Wijnand Meyboom. „Als we de punten niet van de ploegen onder ons kunnen pak ken, dan maar van de andere teams", aldus Brakus. „We hebben thuis vrij ongelukkig van De Zwerver verloren en daar houd ik me nu weer aan vast. Het moet mogelijk zijn om met een puntje terug te komen. Ik denk dat we boven de rode streep eindigen als we in totaal negentien punten pakken". □o aal eel la van PP3C: Brandt, Weatarveld. Ouwahand, Da Nlj», Sonnavald, Van Harmelon, DaBruIJn, Van dar Lm,Eshuis, t Hoen, Mailboom, Kotmailar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2