Gereinigde grond komt terug naar Maassluis 'Vlaardingen in beeld' vol verdwenen straten Rosemount breidt uit en wil nog verder Bouwstelling omgewaaid Bachplein goedkoper uit met warmtekracht installatie Haringvat als riool VLAARDMG5 Iflillftl-:r. SCHIEOAMSCHf COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gemeente op werkbezoek onaangenaam verrast Schiedamse auteurs op forum boekenweek Westlands wegennet staat ter discussie Opnieuw gereedschap gestolen Helderheid geëist over huursubsidie Computerbeurs kan jaarlijks i evenement worden 3 Regionale redactfe: Srede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4345229 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 De auteurs Arnold van Druten en Peter Zuydgeest bladeren In hun nieuwe boekje. Vlaardingen Peter Zuydgeest en Arnold van Druten hebben een derde boekje 'Vlaardingen in beeld' het licht laten zien. Het boekje staat vol foto's van ver dwenen straten in de Baauwput en de Transvaalbuurt, Burge meester Fred van Lier kreeg gis termiddag van de auteurs het eerste exemplaar. Hij werd er even stil van. Het boekje bevat foto's uit de pe riode 1945-1964. Het is voor het eerst dat uitgever de Europese Bibliotheek zich aan die periode na 1940 heeft gewaagd. Het pu bliceren van recente foto's kan problemen opleveren met copy- right. Daarom hebben de au teurs alleen geput uit de collec ties van particuliere verzame laars. Burgemeester Van Lier toonde zich gelukkig met dat ini tiatief. „Hier staan foto's in van stukjes Vlaardingen, die ik ook nooit gekend heb. Je proeft hoe de sfeer daar was". De burge meester had in het boekje foto's gezien van mooje panden die tot zijn spijt gesloopt zijn. „Maar als je de foto s ziet van die rug aan rug huisjes in de Transvaal buurt, dan denk ik dat het ook goed is, dat er wel eens iets wordt afgebroken". De eerste twee boekjes 'Vlaar dingen in beeld' bevatten alleen foto's van de haringvisserij, In het derde boekje staan foto's van de laatste periode van de vleet visserij. „Dat is jeugdsentiment. ook voor mij", zei de op de grens van Den Haag en Scheveningen geboren burgemeester. Hij liep als jongetje veel rond in de ha ven en herinnerde zich de hoog oprijzende boeg. Van Lier dacht dat veel Vlaar- dingers het boekje graag zouden willen hebben. „Zij hebben een honger naar de geschiedenis van hun stad". Tussen de Vlaarding- se boekhandelaren, die bij de of ficiële aanbieding aanwezig wa ren, ontspon zich een gesprekje. „Op naar het volgende boekje", zei er een. „Dat is wel erg opti mistisch", zei de ander. Maar daar was de eerste het niet mee eens: „Er is een derde gekomen, waarom geen vierde?". Het boekje kost f 29,50 en is gedrukt in een oplage van duizend. Schiedam Hans van der Sloot, Han van der Horst, Henk Kiela en Jan Noorde- i graaf zitten in het forum, dat j op de traditionele boeken- 1 weekavond in het Stedelijk Museum discussieert over Schiedam in het verleden, het heden en de toekomst. De vier publicisten hebben elk hun specialisme. Han van der Horst schreef 'Geen ideaalmen- schen', een historische verhan deling over de SDAP in Schie dam. en ook publiceerde hij an dere artikelen over 'het sociale leven', zoals de organisator van de boekenweekavond, R. Aret, het omschrijft. Henk Kiela bracht onlangs een fotoboek uit over het Schiedam se straatleven. Jan Noordegraaf redigeerde een recentelijk in de handel gebrachte bundel van Schiedamse verhalen van Henri Hartog en Daan van der Zee. Het meest produktieve forumlid is Hans van der Sloot. Aret noemt 2ijn studies veelzijdig, en. daar'! valt niets op af te dingen. Van der Sloot schreef veel over het gedistilleerd (en over het bran dersleven in de Jeneverstad), voorts over de geschiedenis van het kruiswerk, de drinkwater voorziening en tal van andere onderwerpen. Forumleider is Aad van der Tang, voorzitter van de Histori sche Vereniging Schiedam, die de boekenweekavond op touw zet samen met de bibliotheek, het museum en de boekhandela ren Koodbol, Van Leeuwen en Mercurius. Bij de laatste is Aret werkzaam. De boekenweekavond vindt plaats op vrijdag 25 maart, in de museumaula. De aanvang is acht uur en de toegang is gratis. Om het Schiedamse karakter ervan te benadrukken is een prijsvraag bedacht In de etalages van de betrokken Schiedamse boekver kopers en in alle bibliotheekfili alen staan ongeëtiketteerde je- neverflessen van bekende Schiedamse distillateurs. Het is aan de deelnemers van de prijs vraag om daar de juiste etiketten bij te plaatsen. doorCHRI5 WOERTS Maassluis De sanering van de vervuilde grond in de Ver- to-wijk mag dan volgens plan verlopen, de gemeente Maas sluis kan volgend "jaar wei eens voor een onaangename verrassing komen te staan. Tijdens een werkbezoek van de wethouders Liesbeth Snoeck (VVD) en Izaak van der Knaap (CDA), raadsle den en ambtenaren aan de verontreinigde locatie maak te de eveneens aanwezige uit voerder duidelijk, dat de ge meente de gereinigde grond weer terugkrijgt. De afge voerde grond wordt momen teel gereinigd In Amersfoort en Schiedam. „rk zou niet weten wat ik ermee zou moeten doen", aldus een licht verbolgen Van der Knaap. „In de gemeente is er in ieder ge val geen ruimte voor. Ik begrijp de minister wel. Die zegt: de grond is gereinigd en. kan dus weer gebruikt worden. Dat stelt ons ook voor extra kosten, want vervoer en opslag is voor onze rekening. Ik vind dat het verre kend zou moeten worden in het kader van de interim-wet bo demsanering". De sanering in de Verto-wijk verloopt vrijwel volgens sche ma. Voor echt grote verrassin gen zijn de werknemers die be trokken zijn bij de sanering nog niet komen te staan. De uitvoer der maakte het gezelschap wel duidelijk dat twintig procent meer verontreinigde grond is af gegraven dan aanvankelijk stond gepland. „Dat is natuurlijk nooit helemaal te voorkomen", aldus PvdA'er Pieter Hoogen- raad. „Je kunt geen enkel risico nemen". De grond onder een aantal wo ningen is tot een diepte van ruim vier meter afgegraven. De be woners hebben tijdelijk hun wo ningen moeten verlaten. De compensatieregeling is ook voor bewoners die hun woningen niet hoeden te verlaten, maar toch last hebben van de sanering, een uitkomst gebleken. „In totaal komen zo'n 37 mensen voor de regeling in aanmerking", ver klaarde Van der Knaap gisteren. „We hebben de regeling soepel toegepast Niet iedereen krijgt het volle pond. In alle redelijk heid is overeenstemming be reikt". De delegatie van wethouders, leden van de gemeenteraad en ambtenaren bekeek in de stro mende regen de saneringswerk zaamheden in de Vertowijk. De sanering moet over enkele maanden zijn voltooid. Binnen kort wordt de Lijnbaan voor bet doorgaande verkeer afgesloten, de straat opengebroken en de grond afgegraven. „Niet leuk voor de bewoners", aldus de uit voerder. „De samenwerking tus sen onze mensen en de bewoners verloopt echter voorbeeldig". Maassluis Tijdens de saneringswerkzaamheden werd in de Verto-wijk gestoten op een uniek stukje houten riool. Dat moet ontzettend oud zijn", wist wet houder Van der Knaap. „In het verleden was het trans port van water een probleem. Omdat in Maassluis toch haringvaten voldoende voorradig warenwerden deze ook voor andere doeleinden gebruikt. Burgemeester Reinier Scheeres (links) en directeur H. van Marwijk (rechts) praten over de als zonnig inge schatte toekomst van Rosmount. Schiedam Aan de expan siedrift van Rosemount Be nelux in Schiedam lijkt voor lopig geen einde te komen. Hoewel het bedrijfspand aan de 's-Gravenlandseweg al na tweeëneenhalf jaar veel te klein is gebleken, veront schuldigde directeur H. van Marwijk zich gisteren bij bur gemeester Reinier Scheeres dat hij hem nu pas voor het slaan van de eerste paal van een uitbreidingsplan had ge vraagd. „Het is allemaal iets trager ge gaan dan we vooraf hadden ge dacht", vertelde Van Marwijk, die desondanks een brede glim lach produceerde. Het enthou siasme uit 1985, toen Rosemount zich in de jeneverstad vestigde, is Hevige windstoten bliezen gisteravond aan de Parallelweg in Vlaardingen een bouwstelling omver. Destel ling die gebruikt wordt voor renovatiewerk kwam op een geparkeerde auto terecht. De schade is nog niet bekend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Schiedam/Vlaardingen/Maas- sluis De toekomstige wegen structuur van het Westiand is ook voor Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis van belang, in verband met aansluitingen op de Maasdijk en de geplande Rijks weg 19 door Midden-Delfland. Over dat Westlandse wegennet vindt dinsdag een discussie plaats, georganiseerd door de streekcommissie Westiand/ Delft. De hoorzitting vindt plaats bij de Kamer van Koop handel aan de Phoenixstraat 49 in Delft. Aanvang 19.45 uur. Zeer recent publiceerde hei sa menwerkingsorgaan Westiand een rapport over de toekomst van de Westlandse wegen, Streekbewoners kunnen er ook het woord voeren bij het agenda punt Signalen uit de streek. Zij kunnen daar ruimtelijke, regio nale knelpunten of wensen naar voren brengen. De commissie bekijkt dan of deze zaken zullen worden voorgelegd aan een pro vinciaal bestuur of dat de streek- bevolking over een en ander moet worden geïnformeerd. De streekcommissie Westiand met Delft zal aandacht besteden aan de problematiek van de wa terkwaliteit van de Noordzee, met name het gedeelte ter hoog te van het Westiand. Dat gebeurt naar aanleiding van een recent afgegeven vergunning door het Hoogheemraadschap Delfland voor het lozen van drainwater uit bet Westiand in de Noordzee. Schiedam Diefstallen van kostbaar gereedschap nemen in Schiedam hand over hand toe. Deze week verdween opnieuw voor vele duizenden guldens aan technische hulpmiddelen. Doel wit waren twee bouwwerken aan de Burg. van Haarenlaan. De aannemer die bezig is met de renovatie van een school mist twee compressoren en enkele hamers, een verliespost van on geveer tienduizend gulden. Bïi de voormalige Hoeksteenschool werden uit een vrachtauto enke le boormachines, waarde twee duizend gulden, gestolen. dan ook nog niet getemperd. „We dachten al na een jaar uit ons jasje te zullen groeien", ver telde Van Marwijk vlak voordat Scheres de eerste paal sloeg. Die paai markeert het begin van een tweede fase die duizend vier kante meter bedrijfs- en 420 vierkante meter kantoorruimte omvat. Het zogenaamde RS-3 proces re gelsysteem, waarop Rosemount patent heeft, doet het op de in ternationale markt bijzonder goed, vertelde Van Marwijk. Sinds 1985 is de werkgelegen heid alleen al in Schiedam van net dertig tot bijna tachtig uitge breid. „En die groei gaat voorlopig nog wei even door", voorspelde Nico Schoite, die iparketing in zijn pakket heeft. „De extra ruimte kunnen we in feite nu al volledig benutten", meende hij terwijl hij de gasten een blik gunde in de overvolle bedrijfshal. „Alle nieuwe activiteiten zouden al in fase 3 van ons onderkomen moeten worden ondergebracht", schetste hij het weeldeprobleem waarmee Rosemount worstelt. Burgemeester Scheeres kreeg te horen dat hij op korte termijn een bouwaanvrage voor die der de fase tegemoet kan zien. Van Marwijk nam eind vorig jaar een Optie op een lap grond van 3500 vierkante meter aan de andere kant van de weg. „Misschien", 2ei hij vooruitlopend op de toe komstige ontwikkelingen, „moeten we straks zelfs onder gronds gaan parkeren. Op die manier kunnen we optimaal woekeren met de beschikbare grond". Schiedam Minima moeten niet weggestopt worden in de goedkoopste huizen, ze beho ren in aanmerking te komen voor alle woningwetwonin gen. Daar is de huursubsidie voor ingesteld. Dat vindt het Schiedamse ge meenteraadslid Bart de Leede (PSP/PPR), De Leede verzet zich ertegen datmensen meteen uitkering of een laag inkomen alleen in de stadsvemieuwings- wijken een 'dure' huurwoning mogen betrekken. Elders in de stad krijgen ze meestal geen huursubsidie. Het raadslid heeft bij wethouder Hans van Kleef (PvdA) al ver schillende keren aangedrongen op duidelijkheid over de toepas sing van het huursubsidieregle ment. Maar De Leede heeft het gevoel dat hij telkens met een duitje in het riet wordt ge stuurd. In oktober vorig jaar werd hij naar de komende com missievergadering verwezen, tij dens die commissie wilde Van Kleef aan andere zaken voor rang geven. Behandeling in de aprü-vergaderïng is volgens De Leede onwaarschijnlijk. Het wachten beu heeft het raadslid de zaak nu schriftelijk bij B en W aangekaart. Omdat zijn vragen ai een half jaar be kend zijn, eist De Leede binnen uiterlijk drie weken antwoord. De eerste paal .gaat de grond in voor de bouw van energiezuinige wo:- ningen. Schiedam Wethouder Aad Wiegman kondigde verleden jaar aan, dat hij nooit meer een eerste paal wilde slaan, maar voor het begin van de bouw van een energiezuinige installatie aan het Bachplein wilde de wethouder van de openbare Huisbedrijven gis termiddag best etfi .uitzonde- ringmaken. De ^armte-kraehunstalliatie, die nu. ,aan ht1 Bachplein gebouwd warrit, is een me uwe v,a3>om het milufrj-vriend el jjke Karakter van Schiedam verder Qtp te poet sen. Dfoor het opwekken van elektriciteit ijy huis wordt het milieu meer ontzien dan in het geval van de grote elektriciteits centrales. Veel van de warmte die daar wordt opgewekt moet door de centrales op de rivieren worden geloosd, die hierdoor flink kun nen opwarmen. „Slecht voor het milieu en zonde van de energie", aldus wethouder van milieu Chris Zijdeveld, die lachend toe keek bij de capriolen van collega Wiegman. De beimachine werk te, mogelijk door verkeerd han delen van de beginnende heier, niet optimaal. De installatie op het Bachplein gaat leidinggas gebruiken om elektriciteit op te wekken. De warmte, die bij de draaiende tur bines opgewekt wordt, wordt via een buizensysteem direct bij de Bachplein- en Heyermansaat- bewoners thuisbezorgt. Na afloop werd in de Blauwe Brug nog even stilgestaan bij het overlijden van Joop Huismans. „Zonder de inspanningen van Joop was het nooit gelukt", aldus buurtbewoner Van. Doorn, die terugblikte op een jarenlange strijd over de energiekosten op het Bachplein. Een bewoner van het Heyer- manspiein stond niet op de lijst van spekers, maar kreeg na aan drang toch het woord. Hij vond het merkwaardig dat zij totaal niet betrokken zijn geweest bij de voorbereidingen: „Wij ouwe- tjes worden overval buiten gela ten. Van tevoren weten we niks en dan krijgen we ineens een fol dertje in de bus. Ik vind dat on sympathiek". ONS-voorlichter Man Dinge- nouts vermoedde dat het pro bleem bij het gemeentelijk wo ningbedrijf zat. Zij beheren het complex terwijl het Bachplein eigendom is van de woning bouwvereniging Schiedam, die wel nauw overleg met de bewo ners onderhield. Medewerker Wim van der Drift van de Nutsbedrijven denkt dat de bewoners er alleen maar be ter op kunnen worden. De twee miljoen kostende investering komt geheel voor rekening van de gemeente en wordt niet in de huur doorberekend. „Het wari me water da i geleverd wordt, is tien procent goedkoper dan bij een conventionale installatie: Wij denken veertig tot vijftig procent van de warmte in elk huis te kunnen leveren, zodat een besparing van vier tot vijf procent op de energiekosten moi gelijk is", aldus Van der DriftT'* Schiedam Waneer Shift een succes wordt, krijgt SCKrë* dam voortaan elk jaar een com puterbeurs in de sporthal MatS griet De gemeente gaat dan'ac* tief steun verlenen aan het eve nement Die verzekering h'ébl ben organisatoren Rob Hiele en Huib Zandwijk op het stadskanü toorgekregen. - Het ziet er naar uit dat het drie daagse evenement, dat dit d$ jaar tijdens het paasweekeinde voor het eerst wordt gehouden! vele duizenden bezoekers gaat trekken. Honderden reacties kregen Hiele »n Zandwijk hun advertentiecampagne, "en daaruit bleek dat in zuidwest Nederland grote behoefte •Jbe3 staat aan een regionale compuS terbeurs. Shift '88 mikt op een breed pu bliek. Zowel hobby-isten als éS? perts komen volgens Hiele-en Zandwijk aan hun trekken. Öp de beurs worden hard- en SQft; ware verkocht Verder is er een wedstrijd in graphics tekenen en kan er geschaakt worden tegen een computer. -~-.Z WOENSDAG 16 MAART

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1