Inwoners Maassluis: liever begraven dan cremeren mm Schiedam doet het zonder een ASHVB WÊÊÈÊÊm Uitvoering Johannes Passion in gevaar VUARDM6S DAGBLAD SGHIOAISOHiOenil NIEUWE WATERWEG COURANT I I I Stomp De Palmboom wordt molenmuseum Decibellen en dansen in De Erker 1 Cafébezoek in bloed gesmoord Voor/30.000 meubels weg Treurig circus L -71 Boom cadeau Samenwerking bejaardentehuizen kan beter maar: Hervormde gemeente beroept Zoutendijk Meisje (7) door auto geschept SP kritisch over actie CAI- bedrijf Daders gepakt van overval MAANDAG 21 MAART Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaarrfingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Alle hoeken en ga ten in wijkcentrum De Erker werden gisteren benut. De cultu rele manifestatie, waarmee het wijkgebouw zich aan de buiten wacht presenteerde, werd niet alleen goed bezocht, maar lever de bovendien een bonte ver scheidenheid aan cultuuruitin gen op. In de grote zaal werd tijdens het volksdansen en het playbacken, waaraan met name de jongere wijkbewoners zich waagden, nog enigszins op de volumeknop gelet. Beneden, in jongerenkel- der Underground, werd onge breideld met decibellen gesme ten. Verantwoordelijk daarvoor waren de verschillende pop groepen, die de afgelopen maan den tijdens de popworkshops tot een eenheid zijn gekneed. Workshop-begeleidster Ria Mid delman had er gisteren een taak bij. Zij fungeerde als spreekstal- De popworkshop van Under ground bleek goed benut, aan de kwaliteit van de muziek te horen. meesteres en probeerde het pu bliek tot enthousiasme te verlei den, „Hebben jullie iets aan je handjes?", vroeg zij op de mo menten dat er wat al te schoor voetend met applaus werd om gesprongen. Dergelijke aanspo ringen waren bij het korte optre den van de muzikanten van Kings Cross niet nodig. Hun in terpretaties van oude nummers van Stones. Doe Maar en Sex Pistols kregen ook op eigen kracht voldoende bijval. Een Turks duo (drums en een Turks snareninstrument) teken de voor een knallende uitsmij ter. Zonder dat het programma daarin had voorzien, namen en kele Turkse vrouwen de dans vloer in bezit en gaven zij een staaltje volksdansen ten beste. De organisatoren van de mani festatie in De Erker konden toen nog slechts tevreden toekijken. „Heel leuk zoals hier de cultuur van jongeren en ouderen elkaar vinden", meende één van hen. Onbedoeld was dat het krachtig ste pleidooi voor een vervolgma- nifestatie. door CHRIS WOERTS Maassluis Inwoners van Maassluis laten zich na hun dood liever begraven dan cremeren. Daarom ook is er steeds meer ruimte nodig op de algemene begraafplaats van Maassluis aan het Julianaplant- soen. Burgemeester en wethouders en raadsleden die deel uitmaken van de commissie vrovow (on der meer volkshuisvesting en ruimtelijke ordening), kregen dat te horen van Ab van Rijn, chef van de plantsoenendienst, tijdens een bezoek aan de be graafplaats. „Het heeft alles te maken met de opbouw van de bevolking", al dus Van Rijn. „In andere steden neemt het aantal crematies juist heel erg toe. Maassluis blijft wat dat betreft achter". Het bezoekje aan de begraaf plaats was één van de hoogte punten van het werkbezoek, waarin het werk van de plant soenendienst centraal stond. Be heerder P. van der Gaag van de begraafplaats doet het werk nu al sinds 1973. Hij volgde Paul 't Hart op, de vader van de be faamde schrijver Maarten 't Hart. „Ik heb Paul nog begra ven", aldus Van der Gaag. „Het graf is er echter niet meer. Na vijfjaar ïs het geëgaliseerd". De begraafplaats van Maassluis ligt er deze vrijdagmiddag schit- terend bij. Het felle voorjaars- zonnetje zorgt voor een werke lijk prachtig contrast. Want een begraafplaats mag iets triest over zich hebben, maar dat zonlicht maakt het 20 lijkt het althans minder zwaarwichtig. Zwijgend sloft het gezelschap langs de verschillende graven. Namen van bekende inwoners van de voormalige vissersplaats, het doet de meesten, geboren Maassluizers immers, even stil staan bij het verleden. Het fami liegraf van Dirkzwager bijvoor beeld: Maassluizers in hart en nieren. Mysterieus Speciale aandacht is er voor de joodse begraafplaats. Hebreeuw se teksten geven de verweerde stenen iets mysterieus. Tot 1950 was de joodse begraafplaats aan de Heldringstraat, daarna zijn de graven overgebracht naar de al gemene begraafplaats Maassluis. De joodse gemeenschap moest voor deze 'verhuizing' speciale toestemming geven, want joodse graven, zo is de traditie, worden niet verplaatst. Centraal op de begraafplaats de "ïtöli oorlogsgraven. De wit marme ren stenen markeren een zwarte bladzijde uit de vaderlandse ge schiedenis. Het perk telt 15 gra ven en deze worden nog jaarlijks geïnspecteerd door de oorlogs gravenstichting. Velen van het gezelschap komen voor de eerste maal op het graf. ..Een kerkhof, het heeft nog steeds iets afstotends. Maar aan de andere kant heeft het ook iets heel moois. De rust, het heeft iets aparts", merkt iemand plechtig op. Het college, raadsleden en ambtenaren hadden veel interes se voor de verschillende graven op de algemene begraafplaats van Maassluis. De mensen van de afdeling plantsoenen zijn verantwoorde lijk voor het gemeentelijk groen. Op de kwekerij aan de Wevers- kade wordt in de jaarlijkse be hoefte aan bloemen en planten voorzien. „Ook alle bloemstuk- - ken op het stadhuis worden door ons verzorgd", maakt Ab van Rijn duidelijk. Het wagenpark van de plantsoe nendienst wordt gestald aan de Industrieweg, in een ruimte die eigenlijk te krap is. De dienst ge meentewerken, waarvan de plantsoenendienst een onder- deel is, is in verschillende pan den gehuisvest. Concentratie van juist die dienst staat al jaren - hoog op het verlanglijstje van di recteur Den Hond. Wethouder Anton Wustrow wil ook haast - maken met deze zaak. „Er is een aantal mogelijkheden", aldus de PvdA-wethouder. Gedacht moet dan worden aan nieuwbouw naast het politiebu reau of het betrekken van de leegkomende panden van Platex bij de huidige ruimte aan de In dustrieweg. Schiedam—Bij gewelddadighe den in Schiedam zijn dit week end enkele personen zwaar ge wond geraakt. Zaterdagmorgen in alle vroegte trof de politie op de Broersvest, tegenover de Hema, een man aan die baadde in zijn bloed. Het slachtoffer was een 29-jarige Schiedammer, die 's nachts na het bezoek aan enke le cafés op straat door vier onbe kende mannen was aangespro ken en vervolgens in elkaar wast geslagen en met een mes be werkt. De man werd naar het ziekenhuis gebracht. Dezelfde nacht brak in de Man hattan Bar aan de Vlaardinger- dijk een vechtpartij uit tussen een 27-jarige Rotterdammer en twee cafébezoekers en hun vriendinnen. Een van de vrou wen haalde in een woordenwis seling over de vraag of alle Rot terdammers opscheppers zijn, een mes uit haar pantalon. Haar vriend trok een pistool en greep zijn tegenstander bij de keel. De bedreigde Rotterdammer hield zijn belagers met een stukgesla gen bierglas van het lijf. Hij bracht hen verschillende ver wondingen toe. De ruzie eindig de met de aftocht van de bloe dende mannen en de vrouwen. Vlaardingen Door de deur te verbreken, kregen dieven op eenvoudige wijze toegang tot een meubelbedrijf aan de Parallel weg in Vlaardingen, Voor in to taal 30.000 gulden aan goederen werd uit de winkel weggeno men. Een vrouw, die bij de kassa van een winkel in De Loper wilde betalen, kwam tot de ontdek king dat haar portemonnee ge stolen was. Tijdens het winkelen moet de portemonnee uit de tas van de vrouw gehaald zijn. CJit een aan de Stationsstraat ge- oarkeerde wagen werd een di- olomatenkoffer ontvreemd. De ïigenaar mist tal van papieren m 400 gulden. Schiedam De EHBO-wed strijden, die zaterdag in De Rank werden gehouden, waren wel- zeer ongebruikelijk aangekleed. De organiserende EHBO-vere- niging Christophorus, die dit jaar het 60-jarig bestaan viert, had de ?aa] tot een circustent omge vormd. Een treurig circus, dat wel, want de gelegenheidsacro- Daten veinsden zo ongeveer elk 'etsel dat denkbaar is. Na het vele plakken, verbinden, spal- sen en reanimeren gingen de ïoofdprijzen tijdens de districts- •vedstrijd naar de EHBO'ers van Jude Tonge en Achthuizen. Die aatste groep legde ook beslag op le wisselbeker en de comman- ïantsprijs. II m 11I in I 1 n' 1 BB Vlaardingse scouts groeven zaterdag in het Oran jepark een gat, wethouder Bas Goudriaan (milieu) zette er een boom in. De gemeente kreeg de boom cadeau van scouting Vlaardingen, ter gelegenheid van het Europees Jaar van het Milieu, 's Middags be- piech- leefde scouting Vlaardingen nog e tigheid. Burgemeester Fred van Lier en wethouder Arij Maarleveld openden het nieuwe clubhuis van de Willem de Zwijgergroep in de Broekpolder. Daarna was het feest. De Willem de Zwijgergroep vierde het 55-jarig bestaan. Schiedam De verzorgings tehuizen zouden hun activi teiten best beter op elkaar kunnen afstemmen, maar het is niet nodig dat daarvoor een overkoepelende stichting wordt opgericht zoals in Vlaardingen de ASHVB. Die conclusie kan worden ge trokken uit een korte polemiek in CDA-facetten, het orgaan van de Schiedamse christen-demo craten. Directeur M.-Paul van Mansum van de stichting Ge coördineerd Ouderenwerk en CDA-raadslid Riet van Lambal- gen discussieerden hierin over wenselijkheden in de ouderen zorg. Mevrouw Van Lambalgen had in een eerder stadium de term overkoepeling ge bruikt, waaruit Van Mansum had begrepen dat er zoiets als een stichtingsvorm was bedoeld, die hiërarchisch boven de autonome tehuizen staat Een dergelijk instituut zou vrijwel onmogelijk van de grond te tillen zijn. De bejaardentehui zen functioneren als zelfstandige organisaties en enkele zijn geba seerd op levensbeschouwelijke grondslag. En fusie, of een para- plu-organisatie zoals in Vlaar dingen de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden, zou in Schiedam geen bestaansrecht hebben. Maar daar blijken Van Mansum en Van Lambalgen het ook wel over eens te zijn. Het raadslid Vlaardingen De Nederlandse hervormde gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds. A J. Zoutendijk uit Groningen. De kerk hoopt dat Zoutendijk de plaats in wil nemen van ds. M. van Campen, die in juni van het vorig jaar een beroep uit Woerden aanvaardde. Van Campen was predikant van de wijkgemeente Grote Kerk Zoutendijk is de derde dominee, die in de vacature in Vlaardingen beroepen is. Twee anderen bedankten. De hervormde gemeente verwacht zeer binnenkort bericht van de Groninger predikant. verklaart nu met 'overkoepe ling' niets meer bedoeld te heb ben dap gestructureerd overleg, iets wat Van Mansum voldoende lijkt. Tenslotte, zegt de directeur, is er in Schiedam al de stichting Gecoördineerd Ouderenwerk en die probeert de verschillende activiteiten van de tehuizen al op elkaar af te stemmen. Zo moeten de tehuizen hun subsidies voor wijkvoorzieningen aanvragen via Van Mansum. Daarnaast vervullen de gemeente én de stichting volgens hem een voor trekkersrol in de stuurgroep Flankerend Ouderenbeleid, die probeert samenwerking te sti muleren om de beschikbare middelen beter te kunnen aan wenden. Mevrouw Van Lambalgen meent evenwel, dat het nog be ter kan. Met een vingerwijzing in de richting van WD-wethou- der Luub Hafkamp zegt zij dat de plaatselijke overheid de voor waarden voor een verbetering moet scheppen. Overigens was het eind vorigjaar PvdA-gede- puteerde J.H. Boone, die de ac tieve rol van de gemeente Schie dam in het ouderen werk^prees. Schiedam De 7-jarige Vergi- nia uit Schiedam, die vrijdag morgen op de Laan van Bol'es door een rood licht overstak, ligt nu met een gebroken voet in het ziekenhuis. Twee automobilis ten remden uit alle macht om het meisje te ontwijken, maar één van hen kon een aanrijding niet voorkomen. Op de Rotterdamsedijk botste vrijdagmiddag een rolschaatser tegen een tram. Hij liep snijwon- den op aan zijn neus en zijn lip pen. Een van de ruiten van de tram vertoonde een grote scheur. Op de Professor Kamerlingh Onneslaan reed een 45-jarige vrouw uit Rotterdam vrijdag middag met haar auto het trot toir op. Ze kwam tegen een gevel tot stilstand. Volgens het slacht offer was alles plotseling zwart voor haar ogen geworden. De vrouw bleef ongedeerd. Vlaardingen De SP zet vraagtekens bij het aanbod van het CAI-bedrijf aan abonnees van de gemeen schappelijke antenne-in richting, om hen een gratis aansluiting op de centrale antenne te geven. De laatste tweehonderd GAI-abon-* nees, die gratis de zenders Nederland 1 en 2 ontvangen, is bovendien een afkoopsom van 200 gulden beloofd. Als zij niet op het aanbod ingaan blijven zij, aldus het CAI-be- drijf, verstoken van de ont vangst van Nederland 3. SP-raadslid Joke Fial-van Wingerden heeft schriftelij ke vragen over de actie van het CAI-bedrijf gesteld aan burgemeester en wethou ders. Zij meent dat het CAI- bedrijf verplicht is om de G Al-abonnees naast Neder land X en 2 ook Nederland 3 gratis door te geven. „Een fundamentele kwestie", al dus Joke Fial. Volgens het CAI-bedrijf is de gemeente niet verplicht om Nederland 3 aan het gra tis pakket toe te voegen. ,Dit betekent dat u verstoken blijft van een aantal pro gramma-onderdelen, die u momenteel nog via Neder land 1 en 2 kunt ontvan gen", legt het bedrijf de GAI-abonnees in een brief uit. „Voor het geval u toch Nederland 3 wilt ontvangen, zou u kunnen overwegen CAI-abonnee te worden", In vroeger jaren boden het gemeentelijk woningbedrijf en woningbouwverenigin gen bun huurders een gratis abonnement op de gemeen schappelijke antenne-in richting aan. Het CAI-be drijf heeft die verplichting overgenomen, maar wil er liever vanaf. Vandaar dat de, laatste GAI-abonnees een afkoopsom en een gratis aansluiting is beloofd, als zij bereid zijn het volledige zenderpakket van het CAI- bedrijf af te nemen. Joke Fial vindt, dat het CAI-bedrijf dat aanbod niet op" eigen houtje had mogen doen. De gemeenteraad had daar in gekend moeten worden, meent het SP- raadslid. Als alle tweehon derd GAI-abonnees op het voorstel ingaan, kost dat de gemeente 6496 gulden, heeft zij uitgerekend. Schiedam De daders van een gewapende overval op personeel van het Edah-filiaal aan het Nïeuwlandpleïn in Schiedam zijn door de politie gearresteerd. Drie Schiedammers van 18 en 21 jaar oud be dreigden op 5 februari met een pistool de Edah-medewerkers, die de dagopbrengst van enkele tienduizenden-guldens naar de Rabobank aan de overzijde wilden brengen. Van de buit kochten ze drank en richtten ze f eestjes aan. De daders waren bekenden van de politie. Ze kwamen onder verdenking te staan, toen zij kort na de overval plot seling over veel geld bleken te beschikken. Het molencomité gaat ervan uit, dat er zich geen noemenswaardige problemen bij de herbouw zullen voordoen. Schiedam Aan het funde- ringsonderzoek kunnen nog geen vergaande conclusies ont leend worden, maar uit het feit dat er nog keiharde houten pa len onder de molenstomp van De Palmboom aan de Noordvest aangetroffen zijn, ontleent het comité Herbouw De Palmboom zelf alvast de voorzichtige con clusie dat het met de herbouw van de afgebrande molen wel goedkomt. Verleden week startte het Gro ningse ingenieursbureau Wasse naar met een uitgebreid onder zoek naar de funderingen van de in 1901 uitgebrande molen- stomp. Naast het stompje heeft het ingenieursbureau twee enor me gaten gegraven, vanwaar men de funderingen in ogen schouw neemt. In de put zagen de uitgenodigde journalisten vrijdag veel water naast resten van rioolbuizen. Maar of het nu wel of juist niet goed zit met die funderingen, was een vraag die zelfs ir. W.O. Wassenaar vrijdag nog niet met zekerheid durfde te beantwoor den. „Tja, als zij het zelf niet we ten, hoe moeten wij het dan we ten?" dachten de aanwezige le ken, die snel verkasten naar de belendende Noordmolen, dat. onder een romp met wieken een restaurant herbergt dat altijd goed is voor koffie. Molendirecteur Jos Gunneweg gaf in de Noordmolen toe toch wel even bang te zijn geweest, toen de put gegraven werd, „Het had in principle natuurlijk vrese lijk uit de hand kunnen lopen. Als er geen palen meer onderzit ten, dan wordt de wederopbouw wel een dure grap". Met het verwerven van de be grote twee miljoen gulden voor de herbouw gaat het volgens Jos Gunneweg nog steeds 'boven verwachting'. De Schiedamse bedrijven en de bevolking, die in de begroting voor 3QD.OOO gulden staan genoteerd, hebben reeds 130.000 gulden op tafel gelegd. Gedeeltelijk schenkingen "van bedrijven, gedeeltelijk door de verkoop van allerlei artikelen. De komende maanden wordt een nieuw offensief gestart in het verwerven van fondsen. Het comité verwacht veel van de steentjesactie, waarin Schiedam mers voor honderd gulden een ijsselsteentje met hun naam in de molen kunnen laten inmetselen! Als de voortgang van het project zo voorspoedig blijft verlopenris De Palmboom in 1991 waar schijnlijk een molenmuseum.' Vlaardingen De christelijke oratoriumvereniging Gloria Toonkunst hoopt vurig dat de uitvoering van de Johannes Pas sion op zaterdag 26 maart een volle Grote Kerk trekt. „Daar mee zou het bewijs geleverd zijn -dat deze traditie in stand gehou den moetworden", zegt be^ stuurslid mevrouw C. van der- Zee. Een korting op de gemeen telijke subsidie bedreigt die tra ditie. De Johannes Passion en de Mat- theus Passion worden elk om de twee jaar uitgevoerd in de Vlaar dingse kerk. Maar wethouder Arij Maarleveld, die voor om vangrijke bezuinigingen op betk sociaai-cultureel werk staat, heeft voorgesteld om een aan- zïenlijkdeel van de subsidie voor die uitvoeringen te schrappen. De zangkoren vinden dat zonde. Zij betogen dat de Passions de laatste culturele traditie in vormen. föonkunst staat onder Vlaardingen v Gldpa Toonl leiding van dirigent Aad van der Hoeven. De solisten in de Grote Kerk zijn op zaterdag 26 maart Jitske Steendam (sopraan), Louise Rijs (alt), Jan Alofs (bas), Jan Caals (tenor), Ruud van der Meer (bas) en Wouter Goedhart (tenor). De muzikale begeleiding is in handen van het Randstede lijk Begeleïdings Orkest_£"T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1