Historisch Schie <ftm offers brengen in ruil voor herstel mO 'Oud Poreelein' oogt wel maar 'swingt' niet Ouderen openen SP's linkse hoek VIAARDINES OAEBIAB SEH&DAABCH EW8ANT NKUWI HiRliS S&UHANT wmm Bewoners Kerkeiland: 'Wij staan sterk' Schiedam is van alle tijden'' en:Dat stadskantoor isimóóiP 'Laten we de PvdA en VVD overnemen' Archief hoort iedere avond open te zijn Af-viesje ^Peperbus' middelpunt jubileum me0^MMÊüam Boek: 75 jaar elektriciteit De Vrijheid krijgt beveiliging cadeau -MAANDAG 28 MAART 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie:«4345209 Schiedam De boeken weekavond over Schiedamse lectuur ontaardde in een in spraakavondje over stadsver nieuwing in de binnenstad. Met die conclusie sloeg ar chiefmedewerker Sjef Jan sen vrijdag de spijker op de kop. Er hoefde door de schrij vers over oud Schiedam maar één keerde Lange Kerkstraat genoemd te worden, of alle aandacht fo custe zich verder op de plan nen voor een ABC-warert- huis op die plek. En over Schiedamse boekjes ging het daarna niet meer. Wel over ideeën om zoveel mogelijk van het historisch centrum te behouden. Een interessante visie ver woordde architect Hein Doeb- sen, een Delftenaar die inmid- deE driejaar aan de Lange Ha ven woont; in het vroegere huis van Piet Paaltjens ofwel Fran cois Haverschmidt Hij bracht zijn Delftse ervaringen over op de zeventig Schiedammers die zich in het Stedelijk Museum verzameld hadden, en het kwam erop neer dat economische ont wikkelingen onvermijdelijk hun tol eisen in een oude stadskern, dat dat op zichzelf ook niet zo'n vreselijke ramp is, éls maar ga ranties worden verkregen dat het gemeentebestuur andere oude stadsdelen wél wil opknap- Schiedam De dreigende sloop van oude gebouwen in de Lange Kerkstraat is alleen te verhinderen, als Schie dammersmet historisch besef daadwerkelijk hun invloed aanwenden. En niet door keurige brieven te schrijven •aan de gemeenteraad, nee, veel directer, aldus de socia listische historicus Han van der Horst „Laten we de PvdA en de WD overne men", riep hij uit In het Stede lijk Museum, bijna vanaf de plaats waar hij in de Kabou- tertijd de Oranje Vrijstaat in Schiedam predikte. Het CDA liet hij helemaal buiten beschouwing. „Elke keer als ik Lubbers zie, word ik wéér een stukje linkser", zei hij. Verandering in de maatschappij moet via de PvdA en VVD afgedwongen worden, zei hij, ooit lid ge weest zijnde van D'66 en de PPR. Maar toen hem er na af loop van de boekenweeka vond op gewezen werd dat in Schiedam juist het CDA zich, meer dan de PvdA en de VVD, opwerpt voor behoud van de Lange Kerkstraat, kwam Van der Horst niet tot inkeer. Hij vond het een logi sche ontwikkeling. „Dat komt omdat het CDA hier nu al een tijdje in de oppositie zit, dan ga je vanzelf weer gezand denken. Zo zie je maar dat het goed is als het CDA landelijk ook eens in de oppositieban- ken komt". Schiedam Als je tegen woordig een baan hebt en ook ïn de avonduren nog wel eens wat onderneemt, wanneer kun je dan nog in het gemeentearchief te recht? „Waar gaan we naar toe? Naar een tijd dat het ar chief voor werkende men sen in feite onbereikbaar is?" foeterde drs. Han van der Horst vrijdag, toen tij dens de boekenweekavond gevraagd werd hoe ge schiedschrijvers aan hun materiaal komen. Van der Horst wees op het be lang van het archief voor het nodige bronnenonderzoek, maar hij beklaagde zich dat het archief niet iedere avond open is. Bovendien en dat was de bekende schrijver Hans van der Sloot met hem eensis het een schande dat er geen vol waardige archivaris terugkeert als opvolger van drs. G. van der F rijst. De gemeente overweegt de eveneens vrijgekomen functie van bibliotheekdirec teur te combineren met die van archivaris. „Een treurig teken des tijds!" zei historicus Van der Horst „Als zulke dingen gebeuren, hoeft u zich ook geen illusies te maken over behoud van de oude binnenstad, want de machthebbers houden jfe- woon niet van wat oud is. Een slecht bereikbaar archief is de voorbode van gesloopte monu menten!" Die woorden waren zeer naar de zin van Sjef Jansen, die sprak als secretaris van de His torische Vereniging Schiedam, maar ook bekend is als archi vist op de Korte Haven. In die eerste hoedanigheid zei hij het jammer te vinden dat er geen wethouder aanwezig was om het pleidooi voor het archief aan te horen. Het is voor hem te hopen dat Jantje Boonstra de boodschap overbrengt; dit PvdA-raadslid was de enige gemeentebestuurder die op de boekenweekavond aanwezig was. De massale afwezigheid der raadsleden bevestigde een al oudere indruk, dat de politie ke figuren van Schiedam geen belangstelling voor boeken hebben. pen. Met andere woorden, offer desnoods de Lange Kerkstraat op, maar dwing de garantie af dat bijvoorbeeld de Lange Ha ven, de Dam en de Schie geheel hersteld zullen worden en sta daar dan geen stedebouwkundï- ge aantasting meer toe. Doebsen reageerde daarmee op een betoog van Anna Molenaar, die de liefhebbers van historisch Schiedam onder de neus wreef dat zij van de binnenstad een soort Woudrichem. of Heusden willen maken. „En dat zijn mooie stadjes, hoor, maar ik ben blij dat ik er niet woon. Schie dam is voor mij de Hemaüat en de Koemarkt, en dat zijn teke nen van vernieuwing". Zij rede neerde dat een centrum stede- bouwkundige impulsen nodig heeft om te blijven leven. „Het stadskantoor: ik hoor altijd ie dereen zeggen dat het vreselijk lelijk is, maar ik vind het mooi. Het hóórt nergens bij. Het maakt, dat Schiedam van alle tij den is. Doe elke tien jaar zoiets en dan blijft het centrum leven". In de museumaula klonk ver volgens een stevig geroezemoes en dat werd nog erger, toen de Delftse architect aan die woorden een nadere invulling gaf- Het verhaal van noodzake lijke impulsen week dan ook ra dicaal af van de sentimenten, die begin van de boekenweekavond waren verwoord door fotoverza melaar Henk Kiela, die zei het Schiedam van een eeuw geleden mooier te vinden dan het Schie dam van nu. Auteurs Hans van der Sloot, drs. Han van der Horst en Jan Noordegraaf (broer'van voormalig PPË-raadslid Her man Noordegraaf) keken daar overigens iets genuanceerder te genaan. Zij wezen op de schrij nende armope onder de Schie dammers rond de eeuwwisse ling, zij wezen ook op de milieu vervuiling van 'Zwart Nazareth' zoals Schiedam toen genoemd werd. En zij konden niet bepaald zeggen dat Schiedam toen mooi er was, al vonden zij wel una niem dat het behoud van oude SchiedamDe Schiedamse vuilnisauto's krijgen nieüwe affiches op hun Banken. Of eigenlijk af-viesjes, want de bedoeling is, dat Schiedam er schon er door word t Afval daar waar 't hoort, staat er vanaf volgende week dinsdag op het rollend reimginEsmaterieel te lezen. Die pakkende slogan is be dacht door publicist Hans van der Sloot en de voor lichter van de openbare nutsbedrijven, Mari Dinge- nouts. De veelkleurige poster mag er dan vriendelijk uitzien, de ernst van de boodschap kan niet worden misver staan. Volgens Dingenouts is een waarschuwing hard no dig. Het reinigingspersoneel doet* zijn best de rommel op te ruimen, maar nauwelijks hebben de stedelijke schoonmakers hun hielen gelicht of de Schiedamse be volking maakt er weer een troep van. 2e gooien hun af val op straat en ze 'vergeten' vuilniszakken dicht te bin den. Met de affiches, waarvan wethouder Aad Wiegman dinsdag het eerste exem plaar op een veegwagen Elakt, viert Schiedam tevens et 90-jarig bestaan van het reinigingsbedrijf. Schiedam Het 75-jarig be staan van hetelectriciteitsbedrijf wordt in Schiedam op uiterst so bere wijze gevierd. De openbare nutsbedrijven wijden slechts een korte plechtigheid aan het jubi leum. Op dinsdag 5 april, de dag waarop het precies driekwart eeuw geleden is dat Schiedam 'stroom' kreeg, schroeft wethou der Aad Wiegman een herinne ringsplaquette op de laatst over gebleven transform atorzuil in de Brede Marktsteeg, HELP DE LEPRA BESTRIJDEN OEHETN'U! Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of 'bankgiro70.70.70.929 W.teutttrMTl35.K»7DN Aowada m/OL 020-93 8973 Vlaardingen Bewoners van bejaardentehuizen, in Vlaar dingen waren zaterdag uitgenodigd om het nieuwe pand van de SP aan de Broekweg te openen. De partij wilde daarmee onderstrepen, dat zij goede contacten heeft met bewoners van de huizen van bejaardenstichting ASHVB. De SP heeft dik wijls actie gevoerd voor verlaging van huren en servicekosten in die huizen. 'Onze linkse hoek', werd het pandje tegenover de weekmarkt gedoopt. „De mensen weten ons te vinden, en wij weten hun te vinden als wij informatie nodig hebben", zei SP-voorman Remi Poppe. De vier ou deren uit de bejaardentehuizen De Wouthof en Dneën-Huysen beaamden dat. Na de opening op de winderige Broekweg gingen zij snel naar binnen voor een kopje koffie en een ijzerkoekje. Daar lie pen Poppe en de andere partijleden trots rond in de nieuwe behui zing, die volgens iedereen heel wat beter was dan de ruimte in het g Weeshuis. De hele middag liepen leden en sympathisanten in en uit om vooral §- de raadsleden te feliciteren. Door een megafoon nodigde Remi Pop- g pe de werkers van de gemeentereiniging, die aan de overkant het a marktplein veegden, uit voor een kopje koffie. Het was zo'n rommel- tje op de markt, dat het nog heel lang duurde voor zij aan die uitnodi- ging gehoor gaven- ■rjxi m Het forum tijdens de boekenweekavond in het museum; vanïjnks naar rechts Han van der Horst, Jan Noordegraaf, Aad van der Tang Henk Kiria en Hans van der Sloot. gedeelten in het centrum voorop moet staan in de stadsvernieu wing. Gemeenteambtenaar Flip Bohré betoogde in lange verhalen, waarbij het forum er ondertus sen voor nop bij zat, dat de geme- nete Schiedam ook van alles aan dat herstel probeert te doen, maar dat 'Den Haag' de stad mil joenen guldens voor dat beleid heeft onthouden. Op zijn deur in het stadskantoor staat niettemin: Schiedam wordt mooier. SchiedamOpnieuw verschijnt dezer dagen een boekje van Hans van der Sloot op de markt Het is geschreven in op- dracht van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam en het gaat ->* over elektriciteit. De gemeente viert dit jaar dat de stroom- voorziening al 75 jaar aan de gang is. Het boekje wordt gepresenteerd op dinsdag 5 april. Dat maak- te ONS-voorlichter Mari Dingenouts bekend tijdens de boe- kenweekavond in het Schiedamse museum. Forumleider Aad van der Tang had de publicisten in het forum naar hun nieuwste plannen gevi&agd en Van der Sloot noemde er wel - een paar (zoals een meerjarenplan over de brandersgeschie denis van Schiedam), maar hij was te bescheiden om ook over het jubileumboekje voor de ONS iets te zeggen. Eerder al schreef Van der Sloot het boekje 'Een slok water, een bete y broods' ïn verband met het jubileum van de drinkwaterlei- ding. Ook schreef hij de geschiedenis van het kruiswerk ('Zuster Bartholomé') en publiceerde hij boeken over oud Schiedam. Henk Kiela maakte bekend aan een nieuw fotoboek van dat oude Schiedam te denken en Jan Noordegraaf wil zich toeleg- -< gen op andere hoogtepunten uit Schiedams literaire geschie denis, zoals vorige eeuw de lezingen van 't Nut, waaraan bij- voorbeeld Busken Huet meedeed. Ouderen openden de linkse hoek van de SP. door MARI TIMMERMANS Vlaardingen Het publiek had zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal de ruimte. Voor het stuk 'Oud Poree- lein' van de Vlaardingse to neelvereniging Varia waren slechts 118 kaartjes verkocht, zodat eigenlijk alleen de eer ste tien rijen vol zaten. „De leden zijn hun familie rond geweest, kranten zijn geïn formeerd, de lokale radio heeft het aangekondigd, er zijn affiches gedrukt... Wat kunnen we meer doen?", vraagt secretaris Carla Heij- boer zich bijna wanhopig af. In de omgang met oud poreelein is voorzichtigheid een vereiste. Het publiek dat zaterdagavond Varia's opvoering van het to neelstuk bezocht, begreep aan de hand van de titel wel dat er geen gooi- en smijtwerk te verwach ten viel. De zes acteurs staken humoristische, spitse en dieprin- nige redevoeringen af, maar het bleef bij woorden- Geen harde, heftige woorden, want zelfs daarvan zou het oude servies goed kunnen breke n. Toneel- en letterlievende vere niging Varia bestaat 115 jaar en kan zich terecht beroepen op er varing.,.Toneelspelen is volgens de handboeken echter nooit uft- i 'Oud poreelein' bleef steken bij mooie woorden. sluitend het zo natuurlijk moge lijk opzeggen van een uit het Hoofd geleerde lap tekst Als dat wel zo zou zijn, nebben de zes Varia-acteurs zonder meer een topprestatie geleverd. Het pu- bliek lachte hartelijk om de{ woordgrappen en misverstan den, maar echt toneelspel is toch meer en daarop hebben 118 mensen tevergeefs gewacht De pauze van 'Oud Poreelein werd aangekondigd door regis seuse Jarika Verhoeff, die als serveerster met een groot bod 'Pauze' langs de gordijnen liep. Een grappige vondst, waarmee ze de avond precies dat gaf wat er aan ontbrak; actie, beweging en plezier- j, „Mensen van in. de zestig kan je niet over het podium laten dra ven", zegt Carla, die zelf de rol van zus Lola speelde. „Daarom hebben we juist dit stuk uitgeko zen. Het is moeilijk een passend stuk te vinden", legt Carla uit. „Varia heeft op het ogenblik veel te weinig leden om grotere stukken te spelen en daarom hebben we dit keer een stuk ge speeld waarin vooral onze oude re leden uit de voeten konden. Volgende keer weer iets an ders". 'Oud Poreelein' is een stuk waar in een familie zit te wachten op opa's overlijden om van de erfe nis de vergane glorie weer wat op te poetsen. Bedrog en goedge lovigheid leggen het tenslotte af tegen de 'Ware Liefde' en alles komt op zijn pootjes terecht. Aan de acteurs heeft het niet gelegen. Net als in Varia's vorige stuk, 'Dertig seconden liefde' viel Hennie Boschhuizen op. Ook de vijf decorbouwers hadden hun best gedaan, met een decor dat een dynamischer stuk verdiend had. Het publiek vond het ondanks alles prachtig en bleef na afloop gezellig praten, dansen en fees ten. Eens Varia-fan altijd Varia- fan. Met 118 toeschouwep was het voor de toneelvereniging ze ker geen rendabele avond, maar gezellig werd het uiteindelijk toch. Goudswaard wil nader overleg over sloop door CHRIS WOERTS Maassluis De bewoners van het Kerk- of Schansei land in Maassluis nemen een schrijven van de firma T. Goudswaard Partners over dè voortgang van de sloop op het eiland slechts voor ken nisgeving aan. „Het bedrijf probeert zich op deze manier in te dekken. Deze reactie van Goudswaard sterkt ons alleen maar in de gedachte dat we sterk staan", aldus Koos Versteege, woordvoerder van het bewonerscomité. Vorige week kondigden de be woners acties aan om de sloop van de resten van de voormtJige lijnzaadoliefabriek De Ploeg op het eiland te verhinderen. Op de lokatie moeten eengezinswonin gen en appartementen worden gerealiseerd. Met de bouw moet snel worden begonnen, omdat de gemeente Maassluis anders het woningbouwcontingent kwijt raakt De bewoners zijn echter onte vreden over de verzekering, die door Goudswaard is afgesloten en die schade aan de woningen van de huidge bewoners van het Schanseüand tijdens de bouw moet dekken. Zo worden er bij- SchiedamDe vakbeurs Brand in Amsterdam mondde vorige week voor de Vlaardingse brandweerman Jacq. Visser uit in een deceptie. Het door hem ontwikkelde verloopnippeltje bleek een minder revolutionaire vinding dan hij vermoedde: het hulpstuk was al door een bedrijf op de markt gebracht. Naast de Vlaardingse teleurstel ling leverde de beurs ook blijd schap op in Schiedam. Molen De Vrijheid werd daar namelijk aangenaam verrast door een ge baar van Siemens. Dat bedrijf had de molen uitgekozen om een gratis brandbeveiligingssysteem ter waarde van 2U.OOO gulden aan cadeau te doen. Het systeem zal over ongeveer een maand worden geplaatst. Het onverwachte cadeau is vol-, gens perswoordvoerder Wïm de Leur van Siemens gegeven, om dat het bedrijf onlangs het vijf- honderdduizendste beveili gingssysteem in Nederland heeft verkocht. „Als we iets dergelijks vieren proberen we altijd ons op het culturele vlak te manifeste ren. De keuze is op Schiedam ge vallen, omdat de stad een aantal zeer kostbare culturele monu menten heeft". Het gratis systeem is op de beurs symbolisch overhandigd aan de directie van Monumentenzorg. Die organisatie sluist het sy steem binnenkort door naar De Vrijheid. voorbeeld alleen foto's gemaakt van de buitenkant van de wo ningen en niet van de binnen kant, zoals de bewoners graag zouden zien. „Het is" echt zonde dat het zo moet lopen", aldus Versteege. „De indruk ontstaat nu dat wij tegen woningbouw zijn, maar dat is helemaal niet het geval. Ook de huidige bewoners willen dat er gebouwd wordt, maar dan moeten wel de afspraken worden nagekomen. Dadelijk zitten wij met schade die niet meer te verhalen valt". - In het schrijven maakt Gouds waard duidelijk dat wel een juis te verzekering is afgesloten: „Voordat de uitvoering van de sloop- en grondwerkzaamheden ons inziens kon plaatsvinden, hebben wij ons overtuigd dat adequate verzekeringen daar voor waren gesloten", laat Goudswaard de bewoners we ten, „Wij menen dat door ons zorgvuldigheid in acht is geno men". Goudswaard zegt in het schrijven toe bereid te zijn tot nieuw overleg. „De sloop moet worden stilge legd", meent echter Koos Ver steege. i.We zijn acties aan Het voorbereiden, vorige week heb ben we gedreigd met het afslui ten van het Kerkeiland, DatTis gezegd in een eerste opwelling. Later zijn we ons gaan realiseren dat afsluiten erg veel problemen met zich kan meebrengen. Daar om doen we het anders". Van de sloop ondervinden de bet -wonets de nodige hinder. De be tonnen constructies worden af gebroken en dat werk levert overlast op. Een enkele bewoner heeft al scheurvorming in de muren geconstateerd. Een ander probleem is de oo- demverontreinig ter plekke. 'De bouwlokatie telt enkele veront reinigde vlekken. Het saneren van de met lood verontreinigde grond moet onder toezicht van 'de provincie Zuid-Holland ge beuren. Sloopbedrijf De Wilde is al begonnen met het bouwrijp maken. De te saneren 'vlek' -wordt vooralsnog niet aange pakt. - Vrachtwagens rijden af en aan, tot grote verwondering van "de bewoners. „Waar gaat die grond heen?" vraagt bewoner Wil van Dongen zich af. „En wie zegt ons dat het geen verontreinigde grond-is? Vorige week is een olietank leeggepompt Daar kwam een partij afval en. vuu bij vrij, niet normaal meer". f De bewoners zijn bang dat een andere gemeente nu met het probleem wordt opgezadeld. „Dat willen wij voorkomen", al dus Wil van Dongen. „Het heeft geen pas om de problemen te verschuiven. Van chauffeurs hebben wij begrepen dat da grond wordt getransporteerd naar Bergschenhoek. Daar weet men echter helemaal van niets De afgevoerde grond wordt ech ter niet naar de gemeente Berg schenhoek afgevoerd, maar naar de puinstort Hoge Bergschebos nabij de Rottemeren. „De grond, die daar wordt gestort, is bemon sterd en geanalyseerd. Wij heb ben een gecontroleerde stort en willen dat zo houden", aldus J. .Woning van het recreatieschap Rottemeren. ,Het onmogelijk dat er verontreinigde jgpna Awordt gestort".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1