SP haalt uit over affaire Ver burg Sluip verkeer verdwijnt uit nieuwe Rozenlaan PvdA oogst bijval met nota Een Sterke Stad VlflARDINGS ÖAG81AD - SCÜlEOAMeOlfE OOUMNÏ NIEUWE WATERWEG COURANT Verzorgingstehuizen lenen verpleeghuisarts Sloffen om te winkelen Wandelaars vinden fles met zwaar gif mm r i Schiedam wil schoner worden Misverstanden rond havenplan Renovatie Passage; kosten zijn geheim Politiek heeft boter op zijn hoofd': CDA blij met nieuwe theaterpolitiek Jm Wêê-M Bas wil middenin centrum blijven Garderobe Streek museum uitgebreid Meubelzaken maandag open Iraniër betaalt met vals geld Diefstal op bestelling NJN gaat vlinderen WOENSDAG 30 MAART 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De riolering in de Sint Liduinastraat zorgt voor flink wat overlast Vooral de winkeliers en de bewoners worden dagelijks geconfronteerd met schoe nen vol zand, bevuilde hui zen, terwijl het boodschap pen doen vrijwel onmogelijk is geworden. Het is een tijd rovende en uiterst vermoei ende klus om bijvoorbeeld van de slager, via de groen teboer, poelier en kruide nier de steeds zwaardere boodschappentas door het mulle zand te dragen. De winkeliers hebben nu het initiatief genomen om de overlast enigszins te ver- i minderen. De heer en me vrouw Boer van de gelijkna mige drogisterij hebben bij uitvoerder G. Graafsma van het aannemersbedrijf aan geklopt om te komen tot een oplossing voor het pro bleem. Afgesproken is nu dat het winkelende publiek vrijdag (goede vrijdag) gratis zogenaamde draagsloffen krijgt aangeboden, De uitvoerder: „Het is te 'vergelijken met een grote overschoen. Hij sluit keurig af, Het zooioppervlak is net zo groot als dat van een sneeuwschoen. Daardoor merken de mensen bijna niet dat door zand wordt ge lopen". Vanaf vrijdagmorgen' zijn de zandsloffen bij de winke liers in de Sint Liduinastraat af te halen. Vlaardingen Een verzegelde plastic fles zonder etiket, die wandelaars onlangs vonden langs de oever van de Nieuwe Waterweg, blijkt zwaar giftig zuur te bevatten. De. Vlaardingse politie acht het zeer wel mogelijk, dat er meer van zulke plastic flessen met gif tige inhoud in het Lickebaertbos liggen. Naast de fles lag een kar tonnen doos, ook al zonder eti ket De politie verzoekt mensen, die meer van dergelijke flessen vinden, die in te leveren bij de afdeling bijzondere wetten in het bureau aan de Delftseveer- weg. De inhoud van de fles is onder zocht bij het gerechtelijk labora torium in Rijswijk. Die ontdekte dat de fles 5-aminosalicylzuur bevatte, een stof die in verfstof fen wordt toegepast en bij de fo tografie wordt gebruikt. 5 Het rollend materieel van de Schïedamse reinigingsdienst ziet er sinds gisteren een stuk fleuri ger uit. Alle wagens hebben een vrolijk gekleurde affiche op hun flanken gekregen met de oproep het afval daar te deponeren waar het hoort. Wethouder Aad Wieg man en monteur Theo Meule- mans (foto) brachten gisteren in de werkplaats van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam het eer ste exemplaar aan. Het affiche is ontworpen door graficus en publi cist Hans van der Sloot ter gele genheid van het 90-jarig bestaan van de reinigingsdienst. De op roep moet bijdragen tot een schonere stad. Wiegman wil Schiedam cfit jaar opnieuw laten meedingen naar de titel Schoon ste Stad van Nederland. SchiedamGemeentebelan gen Schiedam heeft een nieu we versie van zijn 'haven- plan' ingediend bij het stads bestuur. Over de eerste versie zijn volgens de politieke par tij, die geen zetel heeft in de gemeenteraad, misverstan den ontstaan. Het plan bestaat uit de aan koop van een honderd meter brede strook grond langs de Voorhaven, die de gemeente vervolgens kan verhuren aan verladers, stuwadoors en scheepvaartmaatschappijen. Gemeentebelangen haakt daarmee m op de nieuwe mo gelijkheden die het Gusto- terrein biedt. De grond van de voormalige scheepswerf werd onlangs gekocht door de Rotterdamse beleggingsgroep Halico BV, die kavels ver huurt en verkoopt aan kleine en middelgrote bedrijven- De misverstanden betroffen - niet het plan om de grond te verwerven, de Voorhaven uit te baggeren, de kademuur te restaureren en er mobiele kranen te plaatsen, maar de aard van de bedrijven die zich er zouden kunnen vestigen. Woordvoerder Jan Hagen doorn van Gemeentebelan gen merkte dat ambtenaren automatisch dachten aan con tainer-overslag. „Maar het gaat natuurlijk om stukgoed, dat levert veel meer werkge legenheid op". In de herziene brief aan de gemeehteraad en het college van burgemeester en wethou ders benadrukt Gemeentebe langen nog eens, dat Schie dam met het havenplan een- ernstige fout van zestig jaar' geleden kan herstellen. Vol gens Hagendoorn stond Schiedam toen veel te gemak kelijk twee stukken grond af aan Rotterdam en legde de Maasstad daar binnen een ommezien de lucratieve Mer- wehaven aan. Schiedam De cijfers over de herstelkosten van de Passage worden niet openbaar gemaakt. Van het nu nog geheime rapport van gemeentewerken, die de bouwkundige staat van de Schïedamse winkelgalerij heeft onderzocht, wordt alleen een gecensureerde ver sie gepubliceerd. Die versie bevat wei technische gegevens, maar geen kostenberekeningen. Er komt zelfs geen globale calculatie in te staan. Directeur Harm de Block van gemeentewerken en wethouder Chris Zijdeveld wijzen het verzoek van deze krant om inzage in de kosten van de hand. „Anders komt bij eventuele renovatie van.de Passage onze onderhandelingspositie met aannemers in gevaar", laten Zijde veld en De Block weten via voorlichter Jan Langstraat. Gemeentewerken blijft het antwoord schuldig, hoe de Schïedamse bevolking zich zonder inzage in de kosten een mening kan vormen over de vraag wat het meest verantwoord is: sloop of renovatie van de Passage. Bij andere renovatieprojecten worden kostencalculaties wel altijd uitvoerig toegelieht Schiedam De PvdA lijkt ;veel bijval te gaan oogsten 1 met haar binnenstadsplan nen. De grootste oppositie- partij, het CDA, 'heeft er wel 'schik in*. De middenstand, hoewel nog niet van alle de tails op de hoogte, reageert voorlopig positief In de maandag gepubliceerde nota Een Sterke Stad pleit de PvdA onder andere voor sloop van de Passage en voor een nieuw theater op het Stadserf. Verder willen de sociaal-demo craten de Hema en Bas van der Heijdens supermarkt verplaat sen en nieuwe investeerders aantrekken in het kielzog van Albert Heijn, Blokker en C Si A, die een warenhuis hebben ge pland aan de Lange Kerkstraat. De beleggers mogen op open plekken als het Hemaplein, het Stadserf, De Uitkijk (bij de Hoogstraat) en de vrijkomende grond van de Passage winkels en woningen gaan bouwen. CDA-fractievoorzitter Siem Rosman zegt licht ironisch dat hij Veel herkenbaars* ziet in de PvdA-nota: „Het plan vertoont grote overeenkomst met de voorstellen, waarmee onze partij vorig jaar zomer op de proppen kwam. Een bestuurlijk centrum op het Stadserf mét een nieuw theater". Toch zijn de PvdA'ers volgens Rosman niet met chris ten-democratische veren gaan pronken. „Onze bedoeling van vorig jaar was de discussie over de binnenstad en het Stadserf aan te wakkeren. Daar zijn we blijkbaar prima in geslaagd. Daarom is het ook een beetje flauw van de PvdA dat ze zeg gen: door de ABC-winkel is dev discussie in een stroomversnel ling geraakt. Ze vergeten ge makshalve dat onze partij daar een belangrijke bijdrage aan ge leverd heeft". Rosman is blij dat ook de PvdA is afgestapt van het 'geknutsel' aan het Passagetheater, en aan een nieuwe schouwburg denkt „Met de twee grootste raadsfracties achter dat plan zal dat theater er wel komen", verwacht hij. In april, als de raadscommissie voor stadsontwikkeling de plannen becommentarieert, wil Rosman meteen spijkers met koppen slaan: „Een tijdschema opstellen, zodat over pakweg vijf jaar een en ander is gerealiseerd". Middenstandsvertegenwoordi ger Chris Coppens kent de uit gangspunten van Een Sterke Stad alleen van horen zeggen, maar vindt afbraak van de Pas sage geen slecht idee. „Dat is fi nancieel toch een bodemloze put". Ook de verplaatsing van Bas van der Heijden juicht Cop pens toe: „Eindelijk ontlasting van de verkeersdrukte". En de Hema mag van Coppens best verplaatst worden liefst naar de Hoogstraat, waar hij zelf zijn nering drijft. Coppens vraagt zich wel af aan welke branches de PvdA denkt bij het voornemen de winkel stand uit te breiden. „Er is vol doende aanbod, wat we missen is misschien meer vloeroppervlak. Aan meer kledingzaken is in elk geval geen behoefte, hooguit aan wat specialisten een telefoon- winkel of zo". Voor Coppens is het winkelcircuit rond met een trekker aan het Spinhuispad. Jan Hagendoorn, woordvoerder van de politieke partij Gemeen tebelangen Schiedam, zet daar vraagtekens bij. Volgens hem hebben de middenstanders met de gemeente afgesproken dat er langs die straat geen winkels mogen komen. De Kamer van Koophandel zou ook tegen win kelvestigingen aan het Spin huispad zijn. Noodgedwongen is Hagendoorns oordeel over de PvdA-nota nogal vrijblijvend. De inhoud is hem niet bekend; de PvdA heeft alleen in beperk te kring exemplaren uitgedeeld. De Broersveld-winkeliers, die Bas van der Heijden en het door gaande verkeer moeten 'inleve ren', onthouden zich om dezelf dereden van commentaar. Wethouder Anton Wustrow had geen enkel probleem met de graafmachine. Vakkundig deponeerde hij enkele kubieke meters grond in een vrachtwagen. Schiedam - De exploitanten van de Bas van der Heijden-su- permarkt onderhandelen al geruime tijd met de gemeente Schiedam over verplaatsing van de huidige winkel aan het Broersveld, Volgens woordvoerder Stuits van de super marktketen liggen de alternatieven echter niet voor het op scheppen. Belangrijkste voorwaarde voor het concern is de goede be reikbaarheid. Deze is volgens Stuits bij de huidige vestiging hopeloos. De parkeerruimte is uiterst schaars. Tijdens de vrij dagse weekmarkt is het Broersveld voor alle verkeer afgeslo ten. Stuits wil de verhuizing verder laten afhangen van de afstand van zijn winkel tot heb toekomstige ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat. Daarin is een supermarkt van concurrent Albert Heijn gepland. Stuits: „We volgen de komst van die ABC-winkel met argusogen". De bedrijfsleiding van Bas van der Heijden weigert overi gens, de supermarkt te verplaatsen naar een plek buiten het oude centrum. Vlaardingen Jan Anderson is er in geslaagd de garderobe van .rijn Streekmuseum aan de Ke- thelweg flink uit te breiden. Ruim 25 Vlaardingers reageer den op Andersons kledïnginza- melingsaetie en schonken het museum winkeljasies, visser struien en onderdelen van de Vlaardingse klederdracht Dankzij die giften is Anderson in staat een redelijk compleet beeld X te geven van de wijze, waarop Vlaardingers in het verleden ge kleed gingen. Alleen een jas met een fluwelen kraag, de zeezak (een zwarte zeildoekse kleding- zak) en kleren uit de bezettings tijd ontbreken nog aan de collec tie. Anderson legt zijn verzamelin gen niet aan louter voor eigen gebruik. De afgelopen maanden leende het Streekmuseum veel voorwerpen uit voor tentoon-- stellingen elders in het land. Zo leverde Jan Anderson materiaal voor de expositie over de schrij ver Maarten 't Hart in Den Haag. Speelgoed uit Vlaardingen werd beschikbaar gesteld aan Madu- rodam, aan een museum in Gou da en voor een Breughel-mani- festatie in Rotterdam. MaassluisDe reconstructie van de Rozenlaan in Maas sluis zal ruim acht maanden in beslag nemen. Gisteren gaf wethouder Anton Wustrow het startsein voor de werk zaamheden, die worden uit gevoerd door het Maaslandse aannemingsbedrijf Van Dijk. De brede weg ondergaat de ko mende maanden een ware ge daantewisseling. Er komt een as- faltlaag en vrijliggende fietspa den. Dat heeft nogal wat conse quenties voor het doorgaande autoverkeer. De Rozenlaan in Maassluis wordt vooral in de ochtend- en avondspïts door veel Maassluizers gebruikt als sluip route. Vooral de fietsers en bromfietsers ondervinden de nodige hinder van het snelver keer. Problemen die nog groter zijn öp de smalle Maassluïseweg richting Maasland, waar het vooral 's ochtends vroeg een cha os is, met veel fietsers, bromfiet sers en automobilisten. De gemeente Maassluis wil het sluipverkeer te lijf gaan. Het is de bedoeling dat automobilisten in de toekomst gebruik gaan ma ken van de Mozartlaan, Indus trieweg, Laan '40-'45 om de snel weg te bereiken. Die route wordt nu gemeden vanwege de vele stoplichten en de onoverzichte lijke situatie op het Havenplein. „De nieuwe situatie op de Rozen laan zal minder overlast bezor gen aan de fietsers en bromfiet sers", hield Anton Wustrow zijn gehoor voor in de kantine van de Olympiahal, waar zich naast werknemers van de firma Van Dijk opvallend veel gemeente ambtenaren hadden verzameld. „Het zal ook rustiger worden voorde wijkbewoners". Met de reconstructie is een be drag gemoeid van 1,6 miljoen gulden. Directeur Piet van Dijk, niet zonder trots: „Het is een prachtig karwei". Wethouder Anton Wustrow stal tijdens de openingshandeling overigens de show. Gezeten op een heuse graafmachine reed hij eerst een stukje op de Rozenlaan, om vervolgens vakkundig enke le kubieke meters grond in een vrachtwagen te deponeren. Een snelle mondelinge instructie was aan het stuntje vooraf gegaan. Als dank ontving Wustrow uit handen van Piet van Dijk het di ploma vakman wegenbouw. „De examencommissie heeft positief geadviseerd", aldus de directeur van de onderneming met een brede grijns op zijn gezicht Vlaardingen/Schiedam De zes verzorgingstehuizen in Vlaardingen krijgen vier uur per week de beschikking over een verpleeghuisarts. Het Schiedamse verpleeg huis Driemaasstede leent daarvoor een jaar lang twee artsen uit. Het christelijk ver zorgingstehuis Uitzicht leent een arts van verpleeghuis De Wijngaard in Utrecht. In de grote zaal van verzorgings tehuis Drieën-Huysen werd gis termiddag de overeenkomst ge tekend. Directeur A.JU.M. Bak ker van Driemaasstede sprak van een 'heuglijke eerste stap'. De provincie draagt de kosten van de samenwerking: 90.000 gulden. Het inschakelen van een ver pleeghuisarts is voor de Vlaar dingse verzorgingstehuizen geen overbodige luxe. Onderzoek heeftuitgewezen, dat dertig pro cent van alle bewoners van die tehuizen eigenlijk een plaats in. een verpleeghuis zou moeten Namens de Alge mene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Be jaarden tekende secretaris Leo ten Have de overeen komst. krijgen. H. Kazen, directeur van Uitzicht, is allerminst verbaasd over die conclusie. „De gemid delde leeftijd van de bewoners van de verzorgingstehuizen is 86 jaar". De hoge gemiddelde leeftijd in de verzorgingstehuizen maakt meer medische zorg noodzake lijk. Weliswaar hebben de bewo ners van de tehuizen nog alle maal hun eigen huisarts, maar psycho-geriatrische zorg is een vak apart. „Wij hebben de ken nis voor die zorg", zei Bakker. „Die willen wij ook aan mensen buiten de muren van Driemaas stede ten dienste stellen". De direcfles van de verzorgings tehuizen, 2èi Kazen, zien zich ge confronteerd met problemen, waar zij zonder de hulp van het verpleeghuis niet uit komen: „Oude mensen die gaan dwalen, die hun eten weggooien als zij al leen op hun kamer zitten, die bij de buren de gordijnen afknip pen". Driemaasstede heeft erva ring met zulke patiënten. Met de hulp van de verpleeghuisartsen hopen de tehuizen hun bewo ners op een verantwoorde ma nier te kunnen verzorgen. Ka zen: „Dan kunnen zij langer in hun eigen, herkenbare omge ving blijven". Vlaardingen De Vlaar dingse recherche is nog steeds doende mensen te ho ren in het al ruim twee we ken lopende onderzoek naar vermeend frauduleus hande len van ASHVB-directeur G.J. Verburg. Hoofdinspec teur G. Laurens durft niet te voorspellen hoe lang het on derzoek nog gaat duren, maar zeker is dat het deze week niet wordt afgerond. De SP is ingenomen met het onderzoek, waar zij jaren om heeft gevraagd. De SP is er bijna van overtuigd, dat Verburg niet ongeschonden uit het onderzoek zal komen. De socialisten halen in een opstapel staand nummer van hun partij blad Tribune fel uit naar PvdA, CDA en VVD. Woordvoerders van die partijen noemden de SP'ers 'onruststokers', als zij vraagtekens zetten bij het finan cieel beheer van de stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden. „Neem maar eens een cursus boekhouden", zei CDA'er Cees Bot eens tegen SP'er Remi Poppe. De ASHVB nam zelfs een. advo caat in de arm om te proberen de SP bij kort geding het zwijgen op te leggen. De advoeatenkosten bedroegen 12.500 gulden. Het kort geding ging echter niet door. Het bestuur van de ASHVB be staat voor het merendeel uit le den van de Vlaardingse gemeen teraad. Wethouder Jan Madem (VVD), George Neijssel (VVD), Leo ten Have (PvdA) en Jopie Schumacher (CDA) nemen be langrijke posities in. Daarom noemt de SP de affaire-Verburg 'een zaak van politieke onbenul ligheid'. „Straks zal blijken wie van de schreeuwers boter op zijn hoofd heeft", schrijft dc SP in Tribune. „Maar dét er boter op heel wat politieke hoofden zit is duide lijk". Volgens de SP heeft Verburg ja renlang ongecontroleerd Vette klussen' kunnen uitbesteden aan zijn. 'vrienden' onder de Vlaar dingse ondernemers. Het be stuur van de ASHVB zag dat ge vaar een jaar geleden, na publi caties in onze krant, ook in. Toen werd besloten dat een extern bu reau voortaan de kosten van het onderhoudswerk aan tehuizen' van de ASHVB moest controle ren. Dat besluit is echter nog niet uitgevoerd. Wethouder Madern erkent in tussen, dat directeur G.J. Ver burg bij de ASHVB teveel ver antwoordelijkheid had. Doelend op de verdenkingen en het re chercheonderzoek zegt hij: „Dat soort dingen krijg je als één man alle touwtjes in handen heeft". Behalve de recherche is ook het Verificatiebureau, het accoun tantskantoor van de vereniging van Nederlandse gemeenten, in geschakeld bij het onderzoek naar de affaire-Verburg, Schiedam/Vlaardingen - Acht Schiedamse meubel- en wonin- ginrichtingszaken zijn maandag, tweede paasdag, tussen elf en vijf uur open voor het publiek. De winkeliers presenteren zich die dag onder de weinig verhul lende en licht pretentieuze noe mer 'Schiedam Meubelstad' met een gezamenlijke paasshow. Ook in Vlaardingen is de mid denstand die dag in de gelegen heid de winkels te openen. Ver schillende zaken in. de meubel branche zullen van die mogelijk heid gebruik maken. Schiedam Een 35-jarige man uit Iran heeft gisteren een tijd op het Schiedamse politiebureau gezeten op verdenking van val semunterij. De Iraniër had zijn aankopen bij kledingzaak Jaco- mo op de Hoogstraat betaald met een vals briefje van honderd gul den. Het winkelpersoneel waar schuwde de politie, die nog twee valse honderdjes vond in 's mans portefeuille. Na onderzoek werd duidelijk dat de vreemdeling, die in de vere nigde Staten woont en tijdelijk in Den Haag verblijft, zelf het slachtoffer was geworden van valsemunterspraktijken. Vol gens de politie ging h'+om goede vervalsingen. L" Schiedam Een 9-jarige jongen en zijn één jaar oudere zusje zijn gisteren door de politie opgepakt op verdenking van diefstal. Het tweetal had in de Van Hogen- dorpstraat een bromfiets gesto len op verzoek van een oudere jongen, die hen tweehonderd gulden in het vooruitzicht had gesteld. Agenten snapten de jon gen en het meisje, toen zij met de brommer aan de wandel waren. De aanstichter was spoorloos, In de Lekstraat hield de politie 's middags twee jongens aan die op een gestolen bromfiets reden. De dieven kregen een proces-ver baal. Schiedam/Vlaardingen, De afdeling Schie dam/Vlaardingen van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie (NJN) is weer springle vend. Ronald Jacobs uit' Vlaardingen zegt het niet zonder trots, want__ het heeft er lange tijd naar uitgezien dat de club van jonge natuur-: liefhebbers slechts 12 tot 23-jarigen zijn wel kom het loodje zou leggen. i „We hadden op een gegeven mo ment nog maar twee actieve le den", zegt de jonge leider van de" propaganda-afdeling nu zonder dat nog als een probleem te erva ren. Inmiddels werpen weer zo'n tien jongeren zich op de stu die van de natuur. Ronald steekt vrijwel al zijn vrije tijd in de vereniging. „Ik heb zelfs mijn klasgenoten al een heetje aangestoken", vertelt hij enthousiast. „Als ik tegenwoor dig in de klas naar buiten kijk, vragen mijn klasgenoten meteen welke vogel dat nou weer is. Steeds meer leerlingen zitten re gelmatig naar buiten te gluren" De NJN zit in de lift, dus is maar meteen besloten de handen tilt de mouwen te steken. Dat ge beurt met een vlinderonder- zoek, dat in de Broekpolder zal worden uitgevoerd. De jongeren gaan 17 april voor het eerst op pad. öp verschillende zaterda gen en zondagen trekken NJN'ers erop uit om de starfd van de dag- en de nachtvlinders te inventariseren. De vereniging heeft verder een groot aantal excursies ingeroos terd. Komend weekend brengen de natuurvorsers op Schouwen door en volgende week zondag gaan ze naar Voome om vogels te bekijken. - Later dit jaar staan uitstapjes naar de Kwadehoek, de Vliet- landen en de Rhoonse- grienden op het program ma. *"v4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1