Geus Piet van der Harst laat verleden niet los Hafkamp moet nieuw welzij nsplan maken Groenoord bestudeert wereldgodsdiensten NATIONALE OOöMEETWEEK. Chemisch afval naar reiniging Pi Int. Meubeltransport VLASRDiNGB DASB1A0 SEBIBISSGiEMANT 'I «III Uil» cmimit Bussluis verdwijnt Gratis vooralle btauwkijkers, bruinkijkers, grijskijkers, gnoenkijkers en zwartkijkers. 'Het begint als plagen, maar eindigt in de gaskamer dlglSS'enheteindigtt« - Suske Wiske hoort er ook bij De Pijpelaar blijft knokken Naast de mat Geschaarde auto: file Straten afgezet langs De Erker I WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Jaardingen. Postbus 1-10. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DONDERDAG 31 MAART 1988 mS, door CHRIS WOERTS Maassluis In de bajes zit geen gajes. Maar Hollands Glorie, pot verdorie. Piet van der Harst staat even stil bij de vitrine waar het populaire volkswijsje ligt als een stil bewijs van het verzet in de jaren 1940- 1945 van de Nederlandse bevol king tegen de Duitse agressor. In de hal van het stadhuis van Maassluis is een expositie inge richt over het Geuzen verzet: een verzetsorganisatie, die in Vlaar dingen ontstond uit mensen die lid waren van de burgerwacht en vvandelsportvereniging Flar- dinga. Veel inwoners van de Waterwegsteden waren er actief Piet van der Harst is een Geus van het eerste uur en een man die de oorlog ondanks rijn ter doodveroordeling heeft over leefd. De verzetsorganisatie in Vlaardingen werd opgerold. Veel leden werden gefusilleerd, anderen overgebracht naar de vernietigingskampen. De gebo ren Vlaardinger, die zijn stad al tijd trouw is gebleven, wordt nog vrijwel dagelijks aan die 2warte bladzijde uit de Nederlandse ge schiedenis herinnerd. Hij be zoekt samen met andere oud- Geuzen scholen, geeft voorlich ting en uitleg over het werk dat door de verzetsorganisatie in de oorlogsjaren is verricht. Piet van der Harst werd uitein- delijk ook gearresteerd, liet ech ter tegenover zijn ondervragers niets los, maar werd niettemin tot driemaal toe terdoodveroor- deeld. Zijn executie werd opge schort. Als een Ngcht- und Ne- belgevange (iemand die niet naar familie mocht schrijven en ook geen post mocht ontvangen) ging hij door het leven. „Ik moest een stille dood sterven, maar de Amerikanen waren ge lukkig net op tijd om mij te be vrijden", kijkt hij op die periode terug. De expositie geeft een goed beeld van het werk, dat door de Geu zen ^is verzet. Indrukwekkende foto's van het opgraven van de lijken van de op de Waalsdor- pervlakte gefusilleerde geuzen. Lijken die door NSB'ers moesten worden opgegraven. Daarna volgde een officiële begrafenis van de gevallen Geuzen in Vlaardingen,aan het Emaus Hel „De Geuzen hebben natuurlijk veel goed werk verricht, maar door ons zijn ook alle fouten ge maakt die er maar te maken wa ren", aldus een realistische Piet van der Harst. „Het was aanvan kelijk een kleine groep. Iedereen kende elkaar en dat juist ging op den duur tegen ons werken. De eerste Geuzen, die werden gear resteerd, zijn door een hel ge gaan. Ze wisten immers niets van de verhoormethoden van de Duitsers. De dood van Jacques Boezeman heeft diepe indruk op óns gemaakt Hij is doodgeslagen door de Duiters, maar heeft tot het einde toe gezwegen". De Vlaardinger vertelt dan over de methoden die werden toege past: „In het begin ging het er al lemaal uiterst vriendelijk aan toe. Als je bleef zwijgen, werd het echter wel anders. Kreeg je bijvoorbeeld vreselijk zout eten. De eerste dag laat je .je prak staan. De tweede dag neem je een hap, de derde dag twee hap jes en op de vierde dag eet je het pannetje met eten op. Je vergaat immers van de honger. Dan blijkt dat je al die dagen nauw lettend in de gaten bent gehou den door de bewakers. Zodra het zoute eten op is, halen ze de wa terkruik uitje cel. Je vergaat dan van de dorst Na een paar dagen spring je tegen de tralies op van ellende. Dat soort methoden werden toegepast. Je moet dan sterk in je schoenen, staan om niet te bezwijken". Piet van der Harst was betrok- i ken bij het vernietigen van een duikboot-schuilplaats in de ha- ven van IJmuiden. Op aanwij- zing van de Geuzen werd een Duitse boot vernietigd die in het dok van Wilton-Fijenoord lag. Voor die daden werd Piet van der Harst ter dood veroordeeld. Hij kwam echter levend terug in Vlaardingen, in de nu niet meer bestaande Valkstraat. In de wo ning waar hij door de Sicher- heitsdienstin 1942 werd gearres teerd. Nu, jaren later, doet Piet van der Hars zijn verhaal op scholen. „Tien jaar geleden hoefde ik met Piet van der Harst bij de expositie in de ha! van het stadhuis\an Maassluis over het £*uzenverzet in de oorlogsjaren. - de verhalen over de oorlog niet aan te komen. De tijd is gelukkig veranderd. De jeugd toont veel belangstelling voor het verle den. Je moet natuurlijk niet overdrijven, niet alleen de ont beringen vertellen. We wijzen op het gevaar van fascisme. Het begint als plagend, daarna worclt De expositie in de hal van het stadhuis is tot 12 april te be zichtigen. Daarna kunnen be- langstellenden terecht in het stadhuis van Maasland. Een leerling lurkt aan de waterpijp. Ook dat past bij deexpositie over de vijf wereldgodsdiensten. Schiedam Luub Hafkamp moet een nieuw welzijnsplan maken woof Nïeuwland en Schiedam-Oost. Voor de ideeën, die deVVD-wethouder heeft met vooral het jongerenwerk in die wijken, is geen politieke meerderheid te vinden. De raadscommissie voor welzijn sprak deze week zijn veto uit over Hafkamps voorstel om on der de luifel van Trefpunt Oost aan de Fahrenheitsraat een jon gerenhonk te bouwen. Dat le vert hooguit 60 vierkante meter op, veel te weinig voor de grote doelgroep. „Dit plan is nauwe lijks serieus te nemen", ver woordde Bart de Leede (PPR/PSP) het standpunt van nagenoeg de hele commissie. Schiedam Directeur G. Brinkman van de openbare basisschool Groenoord weet dat hij de afgelopen zeven weken in ieder geval een aantal hardnekkige misver- standen uit de wereld heeft Interventie SP mist doel Vlaardingen SP'er Remi Pop- pe heeft gisteravond een .ver geefse poging gedaan de ge meenteraad zover te krijgen, dat het ontslag van de beheerder van buurthuis De Pijpelaar wordt teruggedraaid- De raad nam in november vorig jaar het besluit, dat de beheerder zou worden ontslagen als het buurthuis in de Vettenoordse- polder niet een migrantenorga- nisatïe zou huisvesten. De on- derhandelingen met de Marok kaanse vereniging liepen stuk. Het buurthuis wordt daarvoor ten onrechte gestraft, betoogde Poppe. De SP'er begreep best, dat de ge sprekken tussen de wijkvereni ging en de migranten waren stukgelopen. „De Marokkaanse vereniging vroeg een ruimte om koranlessen in te geven en om in te bidden. Die ruimte zou de ver eniging zelf nooit mogen gebrui ken. Dat kan niet", oordeelde Poppe. Zonder beheerder slijt het ge bouw, redeneerde de SP'er. „Dat wordt een dure grap. Dan is er van bezuinigen geen sprake meer". Hij vond dat de functie van de beheerder door de ge meente danig werd onderschat Maar daar zette wethouder Maarieveld tegenover, dat van de zeven buurthuizen in Vlaar dingen alleen De Pijpelaar en Oost, tot voor kort, een beheer der hadden. De SP diende een motie in, waarin burgemeester en wet houders werd gevraagd de on derhandelingen met de wiikver- eniging te heropenen. „Wij zijn allemaal voor! Wij tellen ook mee", riepen vertegen woordi-, gers van de wijkvereniging, toen burgemeester Fred van Lier de motie In stemming bracht Maar van de raadsleden steunden al leen de vijf SP'ers en PSP'er Ar nold van Kalken het voorstel van Poppe. De vrijwilligers van de wijkvereniging verlieten te leurgesteld de raadzaal Zij zijn al bijna een maand in staking uit protest tegen de gemeentelijke bezuinigingen. „Wij knokken door", riep er één. geholpen. Voor volwassenen is het allemaal klip en klaar dat «zowel protestanten als roomskatholieken onder het christendom moeten worden gerangschikt, maar voor de leerlingen, van groep 8 lag dat allemaal niet zo duidelijk. Brinkman heeft zijn leerlmgen in het kader van het onlangs ge ïntroduceerde schoolvak geeste lijke stromingen zeven weken lang laten stoeien met de vijf we- reldgodsdiensten. De resultaten van die arbeid waren gistermid dag op school te zien tijdens een expositie. „Weet je", vertelt de directeur, die tevens leerkracht is van de oudste groep leerlingen, „dat ook de betekenis van het kruis voor het christelijk geloof nog tame lijk onbekend is?" Aangezien naast de grote lijnen van christendom, hindoeïsme, boeddhisme, jodendom en islam ook enkele specifieke kenmer ken van die religies zijn bestu deerd, gelooft Brinkman dat bii in zijn doel is geslaagd. „Ik vond het belangrijkste van dit project om de kinderen begrip en res pect bij te brengen voor het ge loof van anderen. Daar schort het nogal eens aan", zegt Brink man, terwijl scholieren en ou ders elkaar verdringen in de ex positieruimte. Waarom drinkt een islamiet geen alcohol? Een simpele vraag, maar Brinkman meent dat zijn leerlingen met het antwoord op zak beter m staat zijn gedrag en gewoontes van islamieten te be grijpen. „En dat gaat natuurlijk voor heel veel van die regels en wetten op", voegt hij eraan toe. Brinkman hoopt dat 'zijn' kinde ren dat begrip aan hun ouders zullen doorgeven, zodat de tole rantie voor andersdenkenden wat wordt opgevijzeld. De expositie omvat behalve een groot aantal tekstvellen en veel fotomateriaal ook diverse arti kelen, die onlosmakelijk met een bepaald geloof te maken hebben. De kinderen hebben de kleding, gebruiksvoorwerpen en siera den overal vandaan gesleept, schetst hun hoofdonderwijzer het enthousiasme waarmee aan het project is gewerkt. Voor de illustraties zouden alle reisbu reaus m de Jeneverstad zijn 'af gestroopt'. De scholieren hebben bovendien goed begrepen dat de opdracht om een expositie over de vijf we reldgodsdiensten samen te stel len heel ruim mocht worden geïnterpreteerd. Tussen alle 'se rieuze' voorwerpen lag er giste ren namelijk pardoes het stripal bum De parel in de lotusbloem uit de Suske Wiske-reeks. De lotusbloem hoort bij het boedd hisme, verduidelijkte een leer ling waarom ook dat boekje op de expositie thuishoort. Werkgroep: bescherm laagste gebieden Schiedam De stadsvernieuwing in Schiedam moet meer gericht zijn op het behoud van lagergelegen panden. Anders zal de gemeen te in de toekomst veel te gemakkelijk besluiten tot sloop van goedko pe woningen. Dat zegt de werkgroep rioleringen. Voorzitter Paul Kramer heeft bij de gemeente een voorstel ingediend om extra beschermende maatre gelen te treffen voorde laagst gelegen gebieden in Schiedam. De werkgroep rioleringen, in het leven geroepen na de hevige stort buien van juli en september, wil een. stedelijk overlegplatform voor de lage gebieden instellen en heeft de gemeente gevraagd daar amb tenaren voor vrij te maken. Men dringt aan op een gesprek met wet houder Zijdeveld, maar een demonstratie tijdens een commissiever gadering deed onlangs geen goed aan de wederzijdse Verhoudingen. D. VAN GEYL ZN B.V. VERHUIZINGEN EXPEDITIE OPSLAG VAN GOEDEREN Groenelaan 7-9 Schiedam Telefoon 010-4268071 010-4263045 0104265815 Vlaardingen De bus- sluis op de Schiedamse- weg moet verdwijnen en er mag geen enkel ander obstakel voor in de plaats komen. Met dat besluit rondde de ge meenteraad gisteravond een merkwaardige ge schiedenis ai, die de ge meente bijna 300.000 gulden heeft gekost. Dat kan nog meer worden, als automobilisten na het verdwijnen van de sluis massaM de busbaan gaan gebruiken. Dan worden er opnieuw maatregelen genomen. De bussluis heeft de gemeente raad de afgelopen jaren geïnspi reerd tot krachtige beeldspra ken. SGP'er Rien Lensvelt sprak bij voortduring van een tankval VVD'er George Neijssel deed er gisteravond nog een schepje bovenop. Hij noemde de sluis eert onmenselijk martel tuig. Sl4lr Remi Poppe om schreef het effect van de kuil in de weg als parate executie. De sluis moest dus weg. Zelfs de PvdA kon zich daarin vinden, terwijl die partij toch ooit een warm voorstander was van de aanleg van het obstakel. PvdA- 'er Mari van Opijnen zei dat zijn partij akkoord ging met het zo veelste voorstel van burgemees ter en wethouders. Hij was al leen bang dat automobilisten, in weerwil van allefverbodsborden, weer massaal de Sehiedamseweg richting binnenstad zouden gaan berijden. De bussluis werd in dertijd juist aangelegd om dat te voorkomen. „Toen de Sehiedamseweg wel was afgesloten, maar de sluis er n og met lag, werden er zo'n vier honderd overtredingen per dag geconstateerd", wist Van Opij nen nog. De sluis bleek een pro baat middel tegen die overtre dingen. Maar toen een mevrouw met haar auto op het gat in de weg stuitte, zag de raad de geva ren van de sluis. Ernstig licha melijk letsel was niet denkbeel dig. De valkuil moest verdwij nen. Ambtenaren hebbert gewaar schuwd, dat de eenzijdige afslui ting van de Sehiedamseweg zon der obstakel niet te handhaven valt. „Als er weer veel overtre dingen worden gepleegd, zal ik u dat melden", beloofde wethou der Chris van Roon (verkeer) de gemeenteraad. „Dan moet er weer een nieuw voorstel ko men", zei Van Opijnen, „Dan komt de sluis weer terug", lachte iemand op de publieke tribune- Tot die tijd vertrouwt de raad op de verbodsborden." Hafkamp gaat nu proberen meer geld vrij te maken voor een aparte jongerenvoorziening in Oost. Volgens Ton de Vos (PvdA) en De Leede ligt er nog een verzekeringspremie van 200.000 gulden, die werd uitge keerd na de brand in de Sint Jo ris Doele, het vorige onderko men van de jeugd. Voor opknap pen van de Doele had de ge meenteraad eerder al zo'n 250.000 gulden gereserveerd. Ook wat Nieuwland betreft moet Hafkamp zijn huiswerk ovetmaken. Het buurthuis aan de 'Albardastraat moet in mei de bovenverdieping afstaan aan de verhuurder, de gereformeerde kerk, en komt daardoor in de ruimteproblemen. De 50.000 gul den, die Hafkamp beschikbaar stelt om de moeilijkheden op te lossen, bieden geen soelaas, meent de commissie. Waar schijnlijk zal de wethouder nu besluiten tijdelijk een portocabin in de Albardastraat te plaatsen. Op de langere termijn moet Nieuwland een heel nieuw buurthuis krijgen. Als daarvoor geen geld te vinden is in Haf kamps eigen portefeuille (wel zijn), wil zijn collega-wethouder Hans van Kleef misschien wel een greep doen in het stadsver nieuwingsfonds, hoopt de com missie. Volgens Bart de Leede hoeft het niet om kapitalen te gaan. Ook het leeuwendeel van de zes ton, die nog voor welzijnsvoorzienin gen in Nieuwland zijn gereser veerd, kan volgens hem worden gestort in het fonds voor een nieuw buurthuis. Momenteel is het geld gereserveerd voor op knappen van jongerencentrum Aladdin. De Leede vindt het zonde daar zo'n groot bedrag in te investeren. Schiedam Een 15-jarige Rot terdammer is gisterochtend met rugletsel in het Schielandzie- kenhuis opgenomen. De leerling van scholengemeenschap Ter Schie was tijdens de gymnas tiekles ongelukkig ten val geko men. Bij het hoogspringen viel hij naast de mat. Drs. Bert van Kan en ing. Marcel van Oorschot be studeren uitbrei ding van De Erkèr. Schiedam Een geschaarde vrachtauto heeft gistermiddag rond vijf uur een file voor de Be- neluxtunnel veroorzaakt. De auto. die werd bestuurd door een 25-jarige Rotterdammer, kwam door een technisch mankement dwars in de westbuis tot stil stand. De buis moest tien minu ten worden afgesloten, zodat de lading kon worden opgeruimd die op het wegdek terecht was gekomen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de Vlaardingerdijk reed een 51-jarige automobilist uit Brielle gisteravond tegen de paal op een vluchtheuvel. De man, die er on gedeerd vanaf kwam, bleek te hebben gedronken. Hij kreeg een rijverbod van 12 uur. Vlaardingen Bedrijven moeten klein chemisch afval, zoals verfresten, kunnen in leveren bij de reinigings dienst. Dat is de eerste con clusie die de gemeente Vlaar dingen heeft getrokken uit een onderzoek naar het ont staan en de afvoer van che misch afval. De bedrijven zouden het vaak te duur vinden om een particuliere afvalverwerker in te schakelen. De reinigingsdienst hield altijd de boot af, als bedrijven hun klein chemisch afval bij de werkplaats aan de Hoflaan aan boden. Dat beleid moet verande ren, schrijft ambtenaar Wim Ou- wens aan burgemeester en wet houders. Want dan kunnen, wij voorkomen, schrijft Ouwens, „dat bedrijven op anderewel licht uit milieuhygiënisch oog punt minder gewenste wijze van dit afval afraken". De reinigingsdienst zou voor de afvoer en verwerking van het afval moeten zorgen. Schiedam Marcel van Oor schot komt in een gespreid bedje. De nieuwe voorzitter van De Er- kerhij heeft net zijn eerste be stuursvergadering achter de rug wordt binnengehaald in een florerend wijkcentrum met zo'n tweeduizend bezoekers per week, en uitbreiding van de ac commodatie in Sehiedam-West was een leuke klus om mee te Be ginnen. Van Oorschot neemt'de fakkel over van Bert van Kan, wiens functie tijdelijk werd waargenomen door Peter Stave- nuiten. Mei het oog op de uitbreiding en de werkzaamheden van het be drijf Nicoverken heeft de politie vanmiddag de Jan van Aveh- nesstraat en de Aleidastraat af gezet. Half afgezet, want de bus sen van de HET moeten er wel door kunnen. Ook de parkeer plaatsen voor het wijkgebouw werden ontruimd. Enkele ge bruikers van De Erker zijn al aan het rekenen geslagen hoe veel extra uren zij willen invul len, als de capaciteit van De Er ker eenmaal vergroot is. Sommi gen hebben het bestuur nu al ge vraagd een claim te mogen leg gen op nieuwe zaalruimte. Wat voor kleur uw ogen ook hebben, u hebt er maar één paar van gekregen. Om mee te sporten, auto te rijden, t v. te kijken en nog veel meer. Een leven lang. Daarom kunt u er eigenlijk geen risico mee nemen, en zou u uw ogen regelmatig moeten laten controleren v door een vakkundige opticien. U gaat immers ook twee keer per jaar naar de tandarts. Nationale Oogmeetweek van 23 maart t/m 2 april. U knjgt een uitstekende gelegenheid om de daad bij het woord te voegen. Want de Oogmerk Opticiens hebben de week van 23 maart t/m 2 aoril uitgeroepen tot de Nationale Oogmeetweek. in die periode kunt u bij elke Oogmerk Opticien terecht voor een gratis ooomettno Zónder afspraak vooraf' Uw ogen worden [dan met zorg' nagekeken en u kunt rekenen op een deskundig advies1. Een groot succes! Vele tienduizenden maakten in voorgaande jaren gebruik van de Nationale Oogmeetweek. Zij twijfel- den aan hun gezichtsvermogen of bnlsterkte en lieten hun ogen gratis door ons controleren Een verstandig besluit, dat u nu óók kunt nemen. Kom tussen 23 maart t/m 2 april naar uw Oogmerk Opticien en laat hem uw ogen gratis controleren' Hij is te herkennen aan de raam- sticker en zit ook bij u in de buurt; oogmeting computer-oogtesten low-vision apparatuur contactlenzen ruim 1500 brilmonturen adviezen hoortoestellen gratis informatïeboekjes' f Schiedam: Oranjestraat 19 - tel (010) 4738700 Maassluis: Koningshoek tel. (01899) 19039 Vlaardingen (OPTIEK DE BRUIN): Korte Hoogstraat 23-tel (010)4348450 OOGMERK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1