Super dicht: collectief ontslag is onafwendbaar msm Gemeentewerken wil zelf snel saneren op Hoflaan P*tsiiH mSM Jongens moeten bekladde kerk schoon boenen Motorbeurs wijkt uit naar Schiedam VLAARUIN6S DA6BIAD SOHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Politie bureau wordt restaurant Bezoek aan Holy-Noord geprolongeerd Wiegman wil archief in avond open Heropening zit er op korte termijn niet in - - W M' WtË Ver Man pakt dief Inbraak De Dijk Mobilofoon ontvreemd Radicaal Links: hard rijden kan ons geld kosten Bisschop stelt z'n bezoek uit Glazenzetter gaat onderuit fjLm WATHWK WOENSDAG 6 APRIL 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 -"Schiedam Als het aan Theo 'Bergers ligt, krijgt Schiedam voor het einde van dit jaar een ^nieuwe loot aan de toch al zo rij ke culinaire stam. De bekende wijnverkoper van de Hoogstraat heeft het voormalige politiebu reau op de hoek van de Hoog straat en de Grote Markt aange kocht om er een exclusief top restaurant' te vestigen. „We zijn nog in een heel pril sta dium, maar we hopen de zaak toch voor het einde van het jaar rond te hebben", aldus Theo Bergers. Voordat het restaurant kan worden geopend, moet er flink verbouwd worden in het 'pand. Verleden jaar viel het voormalig politiebureau ten prooi aan een kraakactie van medewerkers van clubhuis De Doele, die hiermee tegen het uit blijven van een vervangende ruimte protesteerden. Enkele maanden daarvoor brandde de Sint Joris Doele af, waarop de gemeente volgens de actievoer ders verzuimde om de club aan een nieuwe ruimte te helpen. De krakers zijn nu echter uit het pand verdwenen, waardoor niets de vestiging van het restau rant meer in de weg lijkt te staan. „Als we toestemming van bouw- en woningtoezicht heb ben, kunnen we beginnen", al dus Bergers. Bergers hoopt, dat zijn restau rant in de toekomstkan uitgroei en tot „een twee- o£ driesterren restaurant"". Deze status kan echter alleen worden toegekend door de fijnproevers van de Mi- cheltn-gids. „Ik heb daar bij voorbaat al alle vertrouwen in", aldus Bergers. „Namen kan ik nog niet noemen, maar een voor malige kok van het koninklijk huis krijgt de leiding over onze keuken". Vlaardingen Na Vlaardinge- rambaeht/Babberspolder is dinsdag 12 april Holy-Noord aan de beurt voor een wijkbezoek door het college van B W. Het programma is volgens de be proefde methode, waarmee vo rig jaar ervaring werd opgedaan, opgezet. Eerst wandelen de col-, legeleden langs een aantal 'ge voelige objecten* in de wijk en vervolgens wordt tussen vijf en zes uur in zaal Dc Deel met de bewoners over allerlei wijkza- ken gesproken. Burgemeester Fred van Lier en zijn wethouders beginnen hun wandeling om drie uur bij wo ningcomplex De Wouthof aan de Baarnhoeve. Zij gaan dan eerst naar de Leemsterlandhoeve waarvan het straatgedeelte hard aan ophoging toe is. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan de volkstuinen achter de Hoe- venbuurt. De tuinen zijn de laat ste jaren herhaaldelijk het slachtoffer geweest van vanda lisme en inbrekers. De bewoners van de Hoofdste- denbuurt krijgen de kans om hun vele klachten over de por tieken van flatgebouwen ter plekke nog eens kenbaar te ma ken. Tenslotte gaat het bestuur lijk gezelschap naar het dijkli- ehaam voor rijksweg 19. Voor het-bezoek vorig jaar had de wijkvereniging, die fel gekant is tegen die rijksweg wegens de verwachte geluidsoverlast, al ge vraagd om daar te gaan kijken. Het college zag daar toen vanaf omdat hetdijlichaam zo ver bui ten de wandelroute lag. Schiedam Wethouder Aad Wiegman onderzoekt momen teel 'de mogelijkheid het ge meente-archief ook in de avond uren geopend te doen zijn. Hij zei dat gisteren, toen hij een nieuw boekje van Hans van der Sloot in ontvangst nam. Van der Sloot heeft een korte geschiedenis ge schreven van 75 jaar elektrici teitsvoorziening in Schiedam. Wiegman toonde zich trots op de aanwezigheid in Schiedam van figuren als Han van der Horst. Henk Kiela en Jan Noordegraaf en ook Van der Sloot, die de moeite nemen delen van de ste delijke historie voor een groter publiek toegankelijk te maken. „Het kan zijn", aldus Wiegman, „dat na lezing van het boekje Schiedam: electrisch! meer be langstelling ontstaat voor het Schiedam van vroeger". Daarom onderzoekt Wiegman nu of avondopenstelling van het stadsarchief aan de Korte Haven financieel haalbaar is. Het wa ren met name Van der Sloot en Van der Horst, die onlangs op de boeken-fteekavond in het Stede lijk Museum pleitten voor een betere toegankelijkheid van de archieven. „Wat is het voor waanzin dat tegenwoordig wer kende mensen er nauwelijks meer terecht kunnen?" vroeg drs. Han van der Horst zich af. Zie ook pagina 15. Schiedam Het sluiten van het filiaal van de supermarkt Su per aan de Ketehvegleidt tot het ontslag van alle 27 medewer kers. Die verwachting sprak gisteren zowel vertegenwoordi ger Broere van de Dienstenbond FNV als woordvoerder Dek ker van het Unigro-concern uit. De op non-actief gestélde me dewerkers worden deze maand nog doorbetaald, maar het collectief ontslag is volgens alle partijen onafwendbaar. De winkel, die als vrijwillig fili aalbedrijf aangesloten is bij het Unigro-concern, sloot zijn deu ren op 21 maart, nadat eigenaar J. Trommels de directie van de Unigro al op 4 maart schriftelijk te kennen had gegeven dat hij zijn contract wilde beeindigen. Als reden voor contraetbeëindi- ging noemde Tiommels de voortdurende verliezen, die sinds zijn aantreden in het najaar van 1987 meer dan 4000 gulden per week bedroegen. „In een be drijf als dit moet je, gezien de enorme kosten, 130.000 gulden per week omzetten om fatsoen lijk te kunnen draaien In de tijd dat ik hier zit, zijn we nooit bo ven de 100.000 gulden gekomen. Ik zie dan ook geen perspectief meer". Trommels zag het faillissement langzaam opdoemen, waarop hij besloot er zelf de brui aan te ge ven. „Bij mijn faillissement is niemand gebaat. Zeker het per soneel niet. want dat staat dan onherroepelijk op straat". De ei genaar sprak de hoop uit, dat zijn personeel onder een nieuwe ei genaar door kan werken, maar die kans lijkt minimaal: de Uni gro heeft geen belangstellenden om de zaak over te nemen en zelf heeft de grootgrutter geen con crete plannen om het filiaal op korte termijn te heropenen. Verwacht wordt dat het arbeids- bureau, nu heropening op korte termijn er niet inzit, akkoord gaat met ontslag van de twaalf vaste en vijftien parttime-mede werkers van de Super. Eigenaar J. Trommels probeert de verliezen van zijn zakelijke activiteiten op de Unigro te ver halen. Volgens hem heeft de Unigro hem, ten tijde van de aankoop, veel te gunstige omzet perspectieven voorgeschoteld. Doordat het filiaal ook in de ja ren vóór de komst van Trom mels al verliesgevend was, ver moedt de ondernemer dat hij in de aankooponderhandelingen is misleid. Woordvoerder Dekker heeft zo zijn kanttekeningen: „Meneer Trommels is natuurlijk heel te leurgesteld en dat is ook logisch. Het is gemakkelijk om het falen van het bedrijf m de schoenen van iemand anders te schuiven, maar zo liggen de zaken natuur lijk niet alujd. Naar ons oordeel waren de om zet verwachtingen reeel, maar ze moeten wel waar gemaakt worden Daar is veel inzet en inventiviteit voor no dig". Dekker sluit overigens niet uit dat bouwactiviteiten in de omge ving en de slechte naam, die dc supermarkt in de loop der jaren heeft opgebouwd, Trommels za kelijk succes niet bepaald heb ben bevorderd. „Vandaar dat we de winkel voorlopig maar leeg laten staan. De consument heeft, denk ik, weinig boodschap aan de zoveelste heropening, die bin nen de kortste keren weer op sluiting blijkt uit te draaien. Ik denk dat we het voorlopig maar even rustig aan moeten doen", aldus Dekker. De FNV vermoedt dat de Unigro de tijdelijke sluiting gebruikt om bet personeel van Trommelt te 'lozen'. De gemiddelde leeftijd van Trommels medewerkers ligt rond de twintig jaar en die wordt in de huidige concurrentiever houdingen in het levensmidde- lenbedrijf al als te oud (lees te duur) beschouwd, aldus woord voerder Broere van de Diensten bond FNV. I gaan nu rustig werken aan een solide basis, voordat wij de supermarkt heropenen", aldus Unigro-woordvoerder Dekker. „Eerst worden de toekomstmo gelijkheden grondig onderzocht en de oorzaken van het eerdere falen Wasrschijnlijk gaan we de winkel geheel renoveren, waar na een buitenstaander of wijzelf De Super aan de Ketelstraat blijft waarschijnlijk tot na de zo mervakantie dicht. Voor het huidi ge personeel lijkt ontslag daarom onafwendbaar, de zaak weer kunnen gaan run nen Maar dan is het waarschijn lijk wel herfst'" ü~\s I f.. v-,/ ■v/.V L- Schiedam „Omdat wij lief geweest zijn". Tja, op gekke vragen krijg je gekke antwoorden. Waarom die jon getjes vanochtend kerkmuren ston den schoon te poetsen, was de vraag. Een andere jongen wou eerlijker ant woord geven, maar halverwege de zin („wij hebben ruiten inge...") werd hij door zijn maatjes onderbroken. „Nee, jó, dat hoeven ze niet te weten", klonk het brutaal. En mr. Wil Boonstra wilde het ook met zeggen. Dte stond er niet om gevellappen de jeugd zwart te ma ken. Hij stond er wel om toezicht te houden om het boenende drietal, want dat behoort tot zijn taakop vatting. Hij is de anu-vandalismecoordi- nator van de gemeente Schie dam; en als er in het kader van de vandalismebestrijding door de kinderrechter alternatieve straffen worden uitgedeeld, wil Wil erbij zijn als de betrokkenen hun 'dienstplicht' ondergaan. Borstelen en schrobben, zo wordt de kerk muur weer mooi. Het is voor de jongens een al ternatieve straf, middenin hun paasvakantie. Schiedam Na de computerliefhebbers is het komend weekend de beurt aanjnotorfanaten uit de regio om een bezoek te brengen aan de Margriethal. De Vetera nen Motorbeurs is het vervolg op de beurs, die vorig jaar nog in Vlaardingse Lijnbaanhallen werd gehou den. Organisator Frans Prins spreekt zeif over een onderdelen- beurs voor motorfietsen van voor 1970. „Maar", voegt hij er aan toe. „er staan niet uitsluitend hakken vol onderdelen, do cumentatie en werkplaatshandboeken voor de gevorderde sleutelaars". Prins heeft voor de tweedaagse in de Margriet- hal beslag weten te leggen op enkele, wat hij noemt, pronk stukken, Bijzonder trots is hij' bijvoorbeeld op de aanwezigheid van een Norton International racemaehine uit 1934 en een een BSA 1000 cc zijspancombinatte uit 1926. Naast de oude stampers van weleer is er ook een collectie vroege Honda's en Solexen te bewonderen. Uniek is volgens Prins ook de verzameling oude. uiterst zeld zame stoom-, gas-, stationaire- en modelbouwmotoren. De beurs is zaterdag open van tien tot zes uur en zondag van tien tot vijf uur. Vlaardingen Ge meentewerken wil zelf zo snel mogelijk begin nen met de sanering van de bodem op het terrein van de voormalige gas fabriek aan de Hoflaan. Hoewel er slechts sprake kan zijn van een gedeel telijke sanering, wil de gemeente het werk om allerlei praktische rede nen toch nu al uitvoeren en ook nog in eigen hand houden. Hoe grondig de schoonmaak beurt uiteindelijk zal worden, hangt voor een groot gedeelte af van de visie van hel ministerie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu (VROM). Na een analyse van de rnate, waarin het terrein is vervuild, heeft het ministerie laten door schemeren dat „een verdergaan de sanering niet wordt uitgeslo ten** Begin maart adviseerde een pro jectgroep een schoonmaak in vijf fasen Op dal moment was nog niet onderzocht of het mogelijk is om in alle deelgebieden de grond tot vier meter af te gra ve n De projectgr uep gaat zich de komende weken over dat aspect buigen, maar wil desondanks al vast beginnen met de sanering. Het college van Ben W steunt gemeentewerken en de project groep daarin, omdat alleen een schoonmaak 'tn eigen beheer' garanties zou bieden voor een ta melijk vlekkeloze operatie. Zo denkt gemeentewerken op deze manier verkeersmaatregelen te kunnen treffen, waardoor de ge meentelijke diensten en bedrij ven goed bereikbaar blijven. Bo vendien denkt gemeentewerken de leveranties van water en gas te kunnen garanderen. Zonder te sterke bemoeienis van de pro vincie zou het verder mogelijk zijn de schoonmaak zo te fase ren, dat de overlast voor die be drijven en diensten zo beperkt mogelijk blijft. Gewapend met een stevig afbijt- middcl kwam hij vanochtend aangereden. De drie knapen hebben zich aan baldadigheden schuldig gemaakt, en het wordt in het moderne recht als educa tief beschouwd om ze in plaats van celstraf een schoonmaak beurt op te dragen: dan maken ze schoon wat andere vandalen hebben verziekt. De Heilig Hart- kerk in Schiedam-Zuid zit al ja ren onder de verf en dat werd er vanochtend (aan de voor- en zij gevel) afgeschrobd. De drie jongens hadden wel al lerlei smoesjes om even hun ar beid te onderbreken. Om de ha verklap liepen ze de kerk bin nen. waar enkele trouwe mede werkers van dc Heilig Hart kof fie zaten te drinken „Meneer, dat afbijtspul heb ik tn m*n nek gekregen, het brandt zo, mag ik net even afwassen?" Dat werd uiteraard toegestaan, maar met een stevige vermaning: „Dan moetje natuurlijk niet gaan wrij ven, goochem, want dan wordt het nog erger!" Boonstra was helemaal niet zo gelukkig met de publiciteit, want hij redeneerde dat als jon gens gewoon in de cel zitten, er ook geen foto wordt gemaakt. Maar er waren enkele attente Gorzenaren geweest, die de pers hadden gealarmeerd. Want dat is hün idee van vandalismebe strijding; als je er op deze manier aandacht aan besteed, werkt dat preventief. Schiedam Een 29-jarige Schiedammer heeft er vannacht even voor twee uur persoonlijk voor gezorgd, dat de diefstal van goederen van een bouwputs aan de Dr. Zamenhofstraat ïn.de kiem werd gesmoord. De man zat thuis tv te kijken toen hij vreemde geluiden hoorde. Hij keek naar buiten en zag hoe twee mannen bezig waren een bakfiets vol te laden. De toe schouwer bedacht zich geen mo ment en holde naar buiten Hij wist één van de daders, een 37- jarige Rotterdammer, in de kraag te pakken en m zijn auto te sleuren. De man werd overge dragen aan de politie. Schiedam Bij een inbraak in clubhuis De Dijk aan de West- frankelandsedijk zijn geluidsap paratuur en een videorecorder met een gezamenlijke waarde van 2000 gulden gestolen. De po litie ontdekte geen braaksehade en vermoedt dat gebruik is ge maakt van een valse sleutel. Uit een kledingzaak aan de Mgr. Nolenslaan is voor 2600 gulden aan goederen gestolen. Men kwam binnen door een steen door de ruit te gooien. Ook een winkel in het Hof van Spaland werd bezocht. Daar werd een slot geforceerd en 800 gulden uit de kassa gegrist. Vlaardingen Uit een aan de Deltaweg geparkeerde vracht auto is dit weekeinde een mobi lofoon ontvreemd. De dieven verschaften zich toegang tot de cabine door een ruitje te force ren. De mobilofoon heeft een waarde van 3000 gulden, de breekschade is nog onbekend- Vlaardingen De fractie van de CPN/PPR/PSP in de Vlaar dingse gemeenteraad is bang'dat de verhoging van de maxi mumsnelheid van 300 naar 120 kilometer de gemeente aardig wat geld kan gaan kosten. Dat Iaat Arnold van Kalken door schemeren in schriftelijke vra gen aan het college van en W. Hij baseert zien op uitspraken van een juridisch deskundige van de Raad van State. De2e liet onlangs weten dat, als de hogere snelheid leidt tot een verhoging van het geluidsniveau met meer dan twee decibel, er maatregelen moeten worden getroffen om dat lawaai terug te dringen. Dan wordt het wellicht op die plaat sen nodig om extra geluidsisola tie aan woningen aan te brengen of om geluidsschermen te plaat sen of te verhogen. Van Kalken wii nu van het col lege welen op welke weg vakken binnen de gemeentegrenzen een verhoging van do maximums nelheid wordt overwogen. Hij verlangt verder inzicht in de eventuele financiële gevolgen daarvan Vlaardingen Het voorgeno men bezoek van de Filippijnse, bisschop Antonio Fortich aan Vlaardingen is wegens ziekte van de geestelijke uit Bacolod voor onbepaalde tijd uitgesteld. Fortich zou vandaag op uitnodi ging van de Vastenactie in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis de zusterstad van Ba colod aandoen. De VLOS was bijzonder trots op zijn komst, omdat Fortich in zijn land een vurig pleitbezorger van landher vormingen is en daarover regel matig contact onderhoud met president Aquino. Vlaardingen Een wegschui vende ladder is gisterochtend de oorzaak geweest van een be drijfsongeval in de Wilhelmina- singel. Toen een 48-jarige gla zenzetter uit Vlaardingen samen met een collega de ladder opliep om een dubbele glasruit in een kozijn te plaatsen, schoof de lad der weg, waarop de man zijn evenwicht verloor en drie meter viel. De ruit schoof mee- en kwam boven op de man terecht. De man is overgebracht naar het Holy zieken huis, vermoedelijk met niertetsel. De arbeidsinspec tie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. 7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1