Simon Rosman een unieke jubilaris Gemeenten helpen arbeidsbureau Schiedam beijvert zich voor Somoto Combo blijft aan oecumene werken 795r ENGELEN DE BADKAMER VAN PË WEEK PASÏ BX BUDGET Commissie geeft Vlaardingen hoop op tweede Beneluy*imnel VLAARBIN6S DAGBIAO SCHIEDAMSr COURANT NIEUWE WATERWEE! COURANT Liefst 75 jaar bij industrie- en voedingsbond CNV Alleen VHS en uitsluitend weekverhuurl! Gezamenlijke aanpak werkloosheid Vereniging treedt na bijna jaar naar buiten Kwart eeuw liturgische vernieuwing Trambestuurder met mes bedreigd Verslaafde pikt Manco recepten ii rij lil DONDERDAG 7 APRIL 1 Regionale redactie: Brede Havenstraat g, 3131 BC yjaaijingen. Posleus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon- 010-4343229, 4332066, 4350557 - sportredactie: 4345209 keus uit meer dan 5000 speelfilms w.o „The Hitcher" „Lethal Weapon" „Ratboy „The Color of Money" „Outrageous Fortune" 3e By" „The Barbarians" „The Color Purple" „Raw Deal „The Blood of Others" „Purple Hearts" ftoodocfnotïnn (jnwwuwvlllwlull „The Purple Rose of Caïro' „Invasion USA" - „Platoon" .Desperately seeking Susan" „Heartbreak Ridge" „Flodder" „Extremities" „Striker" j „Cold Steel" „The Mines of Kilimandjaro" EN... VELE VELE ANDEREN EN niet minder dan... 750 kinderfilms w.o. „Batman" „Vadertje Langbeen" „Asierix en de Helden" „Calimero" „De Avonturen van .^Knabbel en Babbel" •fr„Doetor Snuggles" „De Fabeltjeskrant" 5 „Dómbol' „Joh an Pierewiet De Smurfen" „Woody Woodpecker" „Donald Duck is i Kwekker Gek" „Donalds Gouden Jubileum' „Tom en Jerry j Festival" „Asierix de Gallier" „Brigadier Dog" „De Avont. v. Minnie Mickey" Etc. Etc. Bovendien heben wij zeker 25 originele Wait Disney films in deze collectie Daarnaast hebben wij in een aparte afdeling ook zo'n 7500 seksfilms w.o. 3000 speciale ALLEMAAL TEGEN VOORDELIGE Lente huurprijzen Namelijk. '4 .films voor 15.- (per klant) of; O films voor 2a.- perweek. NU bovendien als EXTRA LENTESTUNT bi) buur van 6 films steeds 1 FILM GRATIS en daarnaast bij BALY GEEN TOESLAGEN voor top- of STER-titels jiaanb. geldig t/m 21-6-'8B). DIT ALLEMAAL BIJ... VIDEOTHEEK DAM 5a SCHIEDAM Tal. OKM2S7126 Geopend ma. t/m vrij. 10.00-21.00 u zal. 10. OO-18.00 u. zond.mïdd. 1A.0C-17.00 U. Reedt 20 jaar Verhuur: inkoop/verkoop -geen inschrijfgeld, wel ^uitgebreide legitinatie Schiedam De appel valt niet ver van de boom, zeggen ze wel eens, en dat gaat zeker op voor de familie van Simon Rosman. De 88-jarige Ros man werd gistermiddag in het zonnetje gezet voor een zeldzaam jubileum en bijna al zijn kinderen waren er bij. Rosman is deze week precies 75 jaar lid van de vakbond CNV, maar daar is het in zijn geval niet bij gebleven. Zijn kinderen wer den ook bijna allemaal lid van de christelijke vakbond, terwijl oudste zoon Siem nog steeds ac tief is in de confessionele poli tiek. In Schiedam geniet hij be kendheid als voorzitter van de Sehiedamse CDA-fraetie. Het was een drukte van belang, gisteren m de flat van de familie Rosman aan het Cornelia van Zantenplein in Groenoord. Sinds twee jaar woont het echt paar in Noord, nadat zij jaren lang in de Anthony Muijsstraat in het westen hebben gewoond. Naast de kinderen met echtge noten was er uiteraard ook een bondsdelegatie naar de woning van Rosman gekomen om het ju bileum op te luisteren. Voorzitter F.W. Hanko van de industrie- en voedingsbond CNV roemde de heer Rosman als één van de pioniers van de bond „De christelijke metaal- bond bestaat immers pas negen tig jaar, dus we kunnen gerust stellen dat u aan de basis van de vakbeweging heeft gestaan", al dus Hanko, die in zijn toespraak refereerde aan de bittere armoe de en strijd, waar de vakbonds mensen met name voor de oor log mee te maken hadden, „Het is dan ook bitter om te con stateren, dat veel sociale verwor venheden, waarvoor met name uw generatie hard gevochten heeft, in deze tijd weer afgebro ken dreigen te worden Denk maar aan de kamerdebatten van verleden week". Hanko was dan ook blij om te horen, dat Ros- mans kinderen de'fakkel heb ben overgenomen. „Onze gene ratie heeft er helaas veel meer moeite mee om de fakkel over te dragen. Het lidmaatschap van de bond wordt in deze tijd niet meer als vanzelfsprekend ervaren, terwijl een krachtige positie juist nu hard nodig is. Jongeren mis sen helaas de natuurlijke band met de bond", aldus Henko. Rosman hoorde de peptalk met genoegen aan en was ook zeer verguld met de met een dia mant ingelegde bondsspeld, die Hanko voor de nestor van de bond had meegebracht. „Zelf wist ik niet eens dat er een jubi leum op stapel stond. Het lid maatschap is zo iets vanzelfspre kends, daar denk je niet eens meer bij na", aldus de vergulde jubilaris. Toch stond Rosman, die tijdens zijn werkzame jaren onder ande re bij Excelsior-metaal, bij Ver- olme en in de bouw werkte, ooit j op het punt zijn lidmaatschap op i te zeggen. „Ik zal het nooit ver- j geten" zegt Rosman. „Op 17 april 1 1930 werd ik, met vele anderen, j van de ene op de andere dag ont slagen bij De Nieuwe Waterweg, j Het begin van veel armoede, I want tot de oorlog aan toe bleef j ik werkloos. Wij hadden toen zo l weinig geld, dat ik die paar een- ten voor de bond eigenlijk niet j kon missen. Na overleg met mijn i vrouw heb ik toen maar besloten de begrafenisverzekering op te sj zeggen". f[i °i In deze tijd ageerde Rosman zó gi sterk tegen het sociale onrecht, dat zijn moeder, die zelf één van de pioniers van het Leger des Heils was, hem vooreen commu nist uitmaakte. „Een fanatiek strijder tegen sociaal onrecht ben ik inderdaad altijd geweest", al dus Rosman. „Maar altijd in or ganisaties die God erkenden als de hoogste macht Daarin ben ik het altijd met mijn moeder eens geweest", aldus Rasman, wiens jubileum volgens de bondsvoor zitter tot nu toe nooit vertoond is. „Daarom krijgt het zeker een prominente plaats in onze ge schiedenisboeken", aldus Han ko, die hoopte dat hij over vijf jaar mag terugkomen om het volgende lustrum van Rosman mee te vieren. Bij een uniek jubileum hoort een uniek cadeau. Voor zijn vijfenze ventig-jarig bondsjubifeum kreeg Simon Rosman gisteren uit han den van bondsvoorzitter Hanko een diamanten speld uitgereikt Schiedam De vereniging Schiedam/Nicaragua heeft het stilzwijgen, dat er was sinds de oprichting vorig jaar juli, einde lijk verbroken. Met de tien leden van het eerste uur is al die tijd gestaag gewerkt aan een 'con creet pakket', verduidelijkte Jan Goed de volstrekte rust rond de vereniging. Nu de tien weten wat hen te doen staat, is het tijd om naar buiten te treden. Naar het voorbeeld van de VLOS in Vlaardingen, die een vriendschapsband aanging met de Filippijnse stad Bacolod, wil ook Schiedam/Nicaragua zich in haar acties richten op één stad. „Zo'n formule wordt tegenwoor dig vrijwel overal gehanteerd", meent Goed, die er niet op uit is geweest nieuwe vormen van ontwikkelingssamenwerking of hulp van de grond te tillen. „Het mes snijdt aan twee kanten: je kunt heel gericht 2aken aanpak ken, zodat ons werk zowel voor de mensen daar als hier heel herkenbaar is. Ik denk dat Schiedammers zich 20 sterker betrokken zullen voelen". De vereniging gaat zich volledig toeleggen op het stadje Somoto in het noordwesten van Nicara gua, in de regio waar regelmatig gevechten worden gevoerd tus sen de legers van de Sandinisten en de Contra's. De keuze is op deze plattelandsgemeente geval len na overleg met het Landelijk Beraad Stedenbanden Neder land/Nicaragua. „Bovendien heeft een praktische overweging een rol gespeeld", vertelt be stuurslid en gemeenteraadslid Bart de Leede. „De Sehiedamse Sylvia Saakes woont en werkt sinds kort in die regio. Zij kan belangrijk werk doen als con tactpersoon". De eerste vruchten van haar aanwezigheid rijn inmiddels ge- g" plukt. Via haar is contact gelegd g met burgemeester Isabel Mora- cc les de Armijo, zodat uit de eerste hand concrete hulpprojecten naar Schiedam konden worden Schiedam/Vlaardingen/Maasssluis De komende jaren gaan de Waterweggemeenten nauw samenwerken met het arbeidsbureau Waterweg-Noord om wat te doen aan de grote problematiek van de langdurig werklozen in deze regio. Via scholing en begeleiding zal getracht worden een deel van deze groep weer aan het werk te krijgen. Zeker driekwart van de doelgroep, die uit meer dan tweeduizend mensen bestaat, krijgt de komende jaren met de maatregel te maken. De vereniging pakt het voorlo pig nog kleinschalig aan. De eer ste duizend gulden is overge maakt, maar daarvoor ziin toch al twee projecten gerealiseerd. Voor een cultureel centrum in het 21.000 zielen tellende stadje is geld voor een overkapping vergaard. „Die centra zijn heel belangrijk", meent Goed. „Cul tuurbeleid en dan meer specifiek het doen herleven van de oude cultuur is een belangrijk aan dachtspunt voor de Sandinïsti- scbe regering. In het centrum krijgt een groep probleemkinde ren de kans een werkcollectief te vormen. Zij werpen zich op oude ambachten. Dankzij dit geld hoeven zij niet langer in de bran dende zon te werken". Ook voor een waterpomp voor een moestuinprqject is het geld inmiddels naar Midden-Amerï- ka gestuurd. Dat geld is belang rijk, omdat er in Nicaragua spra ke is van een tamelijk eenzijdige voedselvoorziening. Het volgen de doel is om een school van schoolbanken te voorzien. De vereniging heeft voor de na bije toekomst een trits acties op stapel staan. Zo zullen de vrijwil ligers nadrukkelijk aanwezig zijn op de Noord-Zuid-campagne die emd deze maand in de regio Vier leder» van het bestuur van de vereniging Schiedam/Nicara gua: van links naar rechts Jan Goed, Bart de Leede, Lies Dekker en Annelies Poolman. wordt gehouden. Verder haakt de vereniging in op de landelijke fieisaclie voor Nicaragua. De Sehiedamse scholen worden na de zomervakantie gevraagd in hun lessen aandacht aan het door oorlogsgeweld geteisterde land te besteden. „Pas als alles goed draait willen we de politiek benaderen om een formele stedenband aan te gaan", aldus Jan Goed. Vlaardingen Oecumene is voor veel christenen alweer een beetje £assé. Het lijkt een nieuwe trend om weer ouderwetsin je eigen kerk met je eigen geloof bezig te zijn. Er zijn echter ook christenen, die de verworvenheden van de oecumene willen vasthouden en als het kan nog willen uitbreiden. De mensen van de werkgroep Combo, interkerkelijke ontmoe tingen, horen beslist bij laatstge noemde ij ver aars. „In de Com- bo-diensten kunnen we experi menteren met liturgie en nie mand hoeft er brandende onder werpen uit de weg te gaan. Inte gendeel zelfs, denk ik", zegt Combo-woordvoerder Maarten. Visser. „In het begin van de jaren zestig was het binnen de hervormde kerk erg revolutionair om je met andersdenkenden in te laten". Visser vertelt hoe Combo in 1963 begon als een groep jongeren die in de hervormde diensten ver jonging wilden brengen, „In het begin kon dat eigenlijk alleen door te sleutelen aan de liturgie. De gezangen moesten wat eigen tijdser, er kwamen andere in strumenten in de kerk en vooral de jongeren gingen anders tegen het geloof aankijken". Op de toenmalige golven van de mocratisering kwam ook Combo in een stroomversnelling. Niet langer bleken alleen jongeren geïnteresseerd, maar ook steeds meer ouderen bezochten de al ternatieve diensten. Combo-lid Jacques van der Vlies herinnert zich hoe jongeren zich onder de vleugels van de hervormde kerk uitwerkten en van Triangel, via de Harmonie, in de aula van het Groen van Prinsterlyceum be landden. „Daar houden we nog altijd onze diensten. Iedere maand een speciale dienst. Af wisselend met een hervormde, een gereformeerde en een ka tholieke voorganger. De thema's van die diensten worden door de leden zelf aangedragen". Zondag 17 april viert Combo het 25-jarig bestaan met een zeer speciale viering. Een gebeurte nis, waarvoor alle oud-leden van heinde en verre zijn uitgeno digd. Twee voorgangers, ds.J.E. van Veen en pastor A. de Lange praten over het thema van Com bo's verjaardag: 'Het verhaal gaat verder'. De diens» begint zo als gewoonlijk om tien uur in de aula van het Groen. „Het verhaal gaat inderdaad verder", zegt bestuurslid Maija Wijnhorst.Jk denk datoecume- 2 ne zeker niet passé is. Bij Combo - is altijd ruimte voor verdieping. Wij willen ons niet een nieuwe kerk aandienen, maar juist het Maarten Visser, Jacques van der Vlies en Marja Wijnhorst: 'Combo biedt ruimte voor vernieuwing'. contact tussen de bestaande ker ken gaande houden. En daar zul len mensen altijd hun best voor blijven doen". Van de ruim 9000 ingeschreve nen bij het arbeidsbureau zijn er meer dan tweeduizend al langer dan drie jaar werkloos, en dat aantal willen de Waterwegge meentes en het arbeidsbureau 'substantieel verminderen'. Door het rijk is voor dit doel 240.000 gulden beschikbaar ge steld om langdurig werklozen te ondersteunen, te scholen en te begeleiden. Gistermiddag werd in het Vlaar- dingse stadhuis het eerste con tract tussen het arbeidsbureau en de gemeente Vlaardingen on dertekend. De gemeente ver plicht zich hiermee om zich via de sociale dienst intensief te gaan bemoeien met de langdurig werklozen, terwijl een arbeids- consulent zich in een deel van de werktijd binnen de muren van de sociale dienst gaat begeven om de deskundigheid pp het ge bied van de arbeidsmarkt daar te benutten. In eerste instantie worden werk lozen m het vervolg opgeroepen voor een heronenteringsge- sprek bij de sociale dienst Die gesprekken horen al jaren tot het takenpakket van de sociale dienst, maar door de grote werk loosheid van de laatste jaren zijn deze gesprekken volgens direc teur van de sociale dienst, Trees van Miltenburg, steeds meer verworden tot het controleren van deburgerlijke staat en adres „Voor opleidingen stuurden wij deze groep wel eens door naar het arbeidsbureau, maar daar blijken deze mensen vaak ujt-de boot te vallen", aldus^me^rouw Van Miltenburg. - Vandaar ctatde sociale dienst en het arbeidsbureau nu een geza menlijk beleid gaan voeren om te trachten deze groep weer op de arbeidsmarkt terug te krij gen. „In eerste instantie gaan we ons richten op mensen die sterk ge motiveerd zijn om weer te gaan werken'*', aldus waarnemend di recteur De Vrieze van het ar beidsbureau „Met name in de leeftijdsgroep tussen de 18 en 45 jaar". Als kritiek hierop zal on getwijfeld worden aangevoerd dat net als bij andere maatrege len van het arbeidsbureau de minder kansrijken weer uit de boot dreigen te vallen. Burgemeester Van Lier ziet dit andet^: „Deze groep bestaat juist alleen maar uit minder kansrij ken. Veel mensen in die groep missen arbeidservaring en zyn niet goed geschoold Goede moti- vatie is dan natuurlijk wel een eerste vereiste". Naast de gesprekken bij de socia le dienst gaat de gemeente ook via het vormmgs- en het sociaal cultureel werk iets voor de werklozen doen. „Als ze met di rect aan de slag kamert, kunnen wij ze wellicht vla deze ervanng op weg helpen", aldus wethou der Jan Madern van maatschap pelijke dienstverlening, die met de wet Vermeend/Moor in de hand ook het bedrijfsleven zal trachten te interesseren. „Zij kunnen op die manier een deel van de loonkosten terug krij gen". Schiedam De politie heeft gis termiddag een 31-jarige Rotter dammer aangehouden die de trambestuurder van lijn 1 met een mes had bedreigd. Toen de man bij de Hema wilde instap pen, verbood de trambestuurder hem een fles bier mee naar bin nen te nemen. Hij gehoorzaam de. gooide de fles woest in een bloembak, maar haalde toen de tram reed een mes te voorschijn. De bestuurder wist de politie via de mobilofoon te waarschuwen. De Rotierdammer is op het bu reau in een cel gezet om af te koelen Maassluis Een 20-jarige Maas- sluizer, verslaafd aan verdoven de middelen, heeft bij een dokter twmtig blanco recepten gesto len. Tot drie keer toe probeerde hij bij apotheken, nadat hij ze zelf ingevuld had, de begeerde medicamenten mee te krijgen, Eén keer lukte dat, maar in twee andere gevallen mislukte de truc. Hij liep tegen de lamp en werd door de politie aangehou den. Vlaardmgen/Den Haag Vlaardingen verwacht snel te kunnen beginnen met de recon structie van de Van Hogen dor plaan. De provinciale planologi sche commissie (PPC) zal gede puteerde staten adviseren om in te stemmen met de aanpassing van de weg. Wethouder Bas Goudriaan betoogde voor de commissie dat met de recon structie haast geboden was. De gemeente wil bet werk voor de decembermaand klaar hebben, om de winkeliers langs de laan niet te ontrieven. De provinciale commissie wil van de gemeente wel een toe lichting. waaruit blijkt dat in de nabije toekomst minder zwaar verkeer de Van Hogendorplaan zal kiezen. Bewoners van de laan klagen ai jaren over lawaai van zware vrachtwagens. Volgens de gemeente zal het doorgaand zwaar verkeer de Van Hogen- dorplaan mijden, als over een paar jaar de zuidelijke randweg klaar is. De vertegenwoordiger van rijks waterstaat in de commissie had voor wethouder Goudnaan hoopvol nieuws. Hij zei te ver wachten, dat de minister van verkeer en waterstaat zal beslui ten tot de aanleg van een extra tunnel naast de Beneluxtunnel. Daarmee zou de gemeente haar zin krijgen: een aansluiting voor Vlaardingen en Schiedam op de voor het vrachtverkeer zo be langrijke Beneluxtunnel. Ver keer van en naar het Vlaardiqg- se havengebied zou dan niet meer door de stad hoeven te rij den. De gemeente verwacht dat gede puteerde staten dinsdag haar fiat geeft aan de plannen voor de Van Hogendorpiaan. De laan wordt opgehoogd en geasfal teerd en er worden vrijliggende fietspaden aangelegd. Ook de ventwegen langs de winkelpro menade worden aangepakt. Die gaan er volgens de gemeente heel wat fraaier uitzien. De gemeente had. eigenlijk at aan het begin van het jaar van start willen gaan met de recon structie van de weg. ïn eerste in stantie onthield de provincie haar goedkeuring- aan de plan nen, wat de gemeente op een vertraging van drie maanden kwam te staan. Komplete badkamer mei anatomisch q ewormd inbouwbod, ver chroomde handgrepen, 170 75 cm., wastafel, zuil, planchet, duoblok en klosetatfing. leverbaar in twee kleuren wit. Glanzend wit Ma1 wit 1.195.-, NOG TIEHTAllEN ANDERE LAAGGEPRIJSDE AANBIEDINGEN tomntftoaitia(ju)!tmkr)iuii|k Icings™ Keiiens ftjels SiKiirbeUillumik«iljiriiittijtfv;«irniridcr KEUKENS TEGELS SANITAIR" ROTTERDAM Bergweg233,«ei 0104673044 GORlNCHtM, SchsHiwiieUjonl 16, fel 01830 36432 SPUKEN1SS2 Ot«ffrn-eQ2a.(envjpunl m«nt>V fel 01830 30003 VLAARDINGEN H»«keitt<oat 14 [nooit So ruien Meubehtod), .'el 010 «35002B

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1