mm Caféhouder krijgt 75 bedrijven mee HOS discussieert over vrije sluitingstijden Nooit een dader, altijd een dader Ouderen kunnen in Merweheem-eomplex zelfstandig wonen Shell-personeel schrikt van nepbom Gaten gravende jongeren verdienen tv-aansluiting VIAARDINGS DAGBiAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Afsluiting Julianabrug gewoon rampzalig'' M Musea gratis Veerboot vaart weer in Midden-Delfland Fietsers zijn welkom in de kas Modelbouwers verenigen zich Scholen doen aan Schoon Schiedam Stellingbouwer ernstig gewond Van Lier herbenoemd WATERWEG Vlaai-dingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4353066,1350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Met het weg trekken van de Scbiedamse vlag opende wethouder Chris Zijdeveld gistermiddag het nieuwe ouderencomplex voor bejaarden in de Mui- derslotfaan. Onder het motto ouder worden en thuis zijn is het complex in de afgelopen maanden in het uiterste noorden van Woudhoek ge realiseerd. Het gebouw, dat uit vijf bouwla gen bestaat, telt 95 woningen die speciaal bedoeld zijn voor de al wat ouderen van leeftijd. Anders dan bij een bejaardenhuis staat de zelfstandigheid voorop: elke bewoner heeft de beschikking over een volwaardige woning en een eigen ingang. De voordelen van het complex ten opzichte van een 'normaal' flatgebouw zijn legio. De wonin gen zijn rolstoelvriendelijk. Alle ramen en ventilatie-openïngen zijn laag te bedienen. Alle wo ningen zijn aangesloten op een alarmsysteem, waardoor bewo ners dag en nacht direct om hulp kunnen roepen. Het fris ogende complex, uitge voerd in een witte kleur met zee blauwe trappenhuizen, is ge bouwd in opdracht van de SGBB, een gereformeerde wo ningstichting voor ouderen. Eerder bouwde de stichting al het Schutsluis-complex in Maas sluis. Door het complex zo dicht mogelijk in de buurt van voor zieningen als de apotheek, het postkantoor en een wandelpark te maken tracht men zo nauw mogelijk aan te sluiten bij de be hoeften van de bewoners. De huurprijzen in Merweheem va rieren van 595 tot 640 gulden en daar zijn alle servicekosten bij inbegrepen. I Vlaardingen Stel, je wordt vier dagen in een politiecel op- I gesloten, omdat bankpersoneel je ten onrechte voor een o ver va IIer verslijt. Duidelijke zaak: da t is niet leuk. Als de l Pw/tfe er dan uiteindelijk achterkomt dat de getuigen een pijnlijke vergissing hebben begaan bij het identificeren van i de 'dader', denk je dat de bank zich wel haast om uit te wij- den in excuses. |||f Zo had de 21-jarige VlaardingerPeter Janse het zich voorge- %i steld, toen bij op eerste paasdag uit de cel werd ontslagen. ■0 Maar wat er ook gebeurdede bank, de Bondsspaarbank in §3 dit geval, liet niets van zich horen. Toch eens informeren bij de bank. Dereactie van die kant is I* kort en duidelijk:geen commen taar. W ^Pier J^nse heeft inmiddels nog wel iets vernomen van de lp. filiaalhouder van de vorige week overvallen bank in de Vet- fg- tenoordsestraat, waar bij zelf regelmatig als klant komt. w: „Ze hebben me verzocht of ik voortaan van een ander filiaal rg gebruik zou willen maken, omdat de meisjes zenuwachtig zouden worden als ik geld zou komen halen". Een typisch Yf geval van nooi t een dader, altijd een dader. Peter Janse voor het filiaal van de Bondsspaarbank, dat vorige o week werd overvallen. Niet door hem, zoals na vter dagen uitkwam, s Vlaardingen De Vlaardingse wijk Holy is vannacht afgezet na een bommelding bij een pompstation van de Shell aan de HolysingeL De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) ont dekte in de doos, die het personeel schrik had aangejaagd, een tikkende wekker en wat draadjes. „Andereacties tegen Shell schieten onmiddellijk door je hoofd, als je zo'n melding krijgt", aldus politiewoordvoerder Leo Sluiter. „Wij hebben geen enkel risico genomen. Maar dat doen we nooit, als er van een bom sprake is". Een pompbediende ontdekte de 'bom' kort voor twaalf uur. Naast een van de pompen stond een wit plastic tasje, waar een merkwaar dig geluid uit kwam. Hij waarschuwde de politie. Die liet de EOD uit Culemborg komen, die om twee uur 's nachts zeker wist dat het om een nepbom ging. Personeel van de EOD kwam tot de ontdekking, dat de bom bij het Shell-station niet meer was dan een wekker met wat draadjes. Vlaardingen Liefst 75 bedrijven aan het Grote Visserij plein, de Koningin Wïlhelminahaven en de Oost- en Westha venkade hebben hun handtekening gezet onder een brand brief aan burgemeester en wethouders. In die brief eisen zij binnen veertien dagen een gesprek over de desastreuze gevol gen, die de afsluiting van de bouwvallige Prinses Julianabrug over de Oude Haven heeft. Zij willen dat de verbinding met het havengebied zo snel mogelijk wordt hersteld. Aad Kaptein, mede-eigenaar van café De Nieuwe Haven op het Grote Visserijplein, heeft de actie op touw gezet. Hij noemt de afsluiting van de Prinses Julia nabrug gewoon rampzalig. „Ik mis een stuk omzet De klanten blijven weg, want een potje bier kun je overal halen. Daar ga je niet voor omrijden". Naast de la gere oipzet is er het ongemak. „Het kost ons meer tijd om onze inkopen te doen. En even een ri tje naar het postkantoor op de Westhavenkade is er ook niet meer bij", zegt Kaptein. De caféhouder vindt, dat hij ont zettend veel respons heeft ge kregen op zijn actie. Dat is ook wel begrijpelijk, aldus Kaptein, want alle bedrijven in de buurt van de Oude Haven kampen met hetzelfde probleem. De nieuwe brug over de haven wordt pas in 1991 in gebruik genomen. Kap- Schiedam De meningen zijn nog verdeeld, maar in de vereni ging van Schiedamse horeca-on- dernemers, de HOS, komt een discussie op gang over vrije slui tingstijden. Er zijn voorstanders van een grote flexibiliteit, waar bij elke ondernemer zelf kan be palen hoe laat hij zijn café sluit. Er zou een kleine meerderheid rijn om hiermee eens te gaan ex perimenteren. Nu nog is het zo, dat cafés voor zover zij geen nachtvergunning hebben— om één uur 's nachts gesloten moeten zijn. Alleen op vrijdag- en zaterdagavond mag dat twee uur worden. Volgens bestuursleden van de HOS komt het echter voor, dat cafébazen de gordijnen dicht doen en, zonder dat dat van buitenaf te zien is, nog een tijdje de tap openhou den. En als dat gegeven nu toch op tafel ligt, waarom zou die praktijk dan geen legale status kunnen krijgen, vragen schei dend HOS-voorzitter Frans van Rijsbergen en zijn 'adjudant' voor algemene zaken Rob van Vliet zich af. „De nachtzaken zullen er niet op achteruitgaan", meent Van Vliet, „want hoe laat een café ook sluit, er zijn altijd wel men sen die plezier in het leven Wij ven houden en nog even een nachtzaak induiken". Er is een vast publiek voor, weet hij uit er varing. Sommige cafébezoekers gaan nooit naar nachtzaken, an dere doen dat regelmatig en die klanten raken de nachtzaken heus niet kwijt als een dagcafê iets later mocht dichtgaandenkt Van Vliet. Vrije sluitingstijden zullen ook voor de politie voordelig zijn, re deneren de twee HOS-bestuur- ders, want nu ligt het speerpunt doordeweeks op één uur. Dan gaan de meeste cafés tegelijk dicht en is controle op de ver schillende lokaties praktisch on mogelijk. „Gaan de cafés op ver schillende tijdstippen dicht, dan is controle veel eenvoudiger", zegt Van Rijsbergen. Ook even tuele overlast is volgens hem dan beter tegen te gaan. Zolang het echter regel blijft dat één uur een verplichte sluitings tijd is, dan moet daar ook strak de hand aan worden gehouden, aldus Van Rijsbergen en Van Vliet. „En als het publiek dat niet leuk vindt, omdat het dan zo weinig de moeite is, dan moet het maar eerder binnenkomen". voegt Van Rijsbergen daaraan toe. Niettemin is hij voorstander van flexibele sluitingstijden, ook voor wat betreft de winkels. „Je ziet vaak dat iemand, klaar met zijn werk, nog even een broodje wil eten of ergens wat gaat drin ken maar het gevolg is dat hij dan wel te laat is voor de bood schappen. De tijden veranderen, daar moet de middenstand op kunnen inspelen". Ook het uitgaanspatroon is ver anderd, zeggen Van Rijsbergen en Van Vliet. „De mensen gaan later naar buiten. Dat betekent dat je als horeca-ondernemer moet zien te verdienen tussen tien uur en sluitingstijd, terwijl je vroeger de hele avond door klanten had. De neiging js er dan vaak om nog een uurtje door te gaan". Sportkantines Er zijn uitzonderingen mogelijk op de verplichte sluitingstijd voor cafés. Elke uitbater krijgt een tienrittenkaart, zoals het in het jargon heet, en naar believen mag een bartender daarvan ge bruikmaken om tien avonden per jaar extra lang open te zijn Volgens Van Rijsbergen werkt dit bonnensysteem echter niet. Allereerst is tien avonden te weinig, vooral vergeleken met de vrijheid die sportkantines ge nieten, want deze paracommer- cicle instellingen mogen in prin cipe 365 dagen per jaar dichtgaan zo laat als het uitkomt. Van Rijs bergen: „Laat de gemeente dat maar omdraaien. Geef die kanti nes een tienrittenkaart en geef ons die vrije sluiting". Rob van Vliet: „Wij hebben, niks tegen die clubs, maar in die kan tines hebben ze tegenwoordig een grotere omzet dan wij. Dus geef ze dan ook dezelfde ver plichtingen. Dat een sportclub een avondje carnaval houdt, moet kunnen, maar dat er drie avonden achtereen carnaval moet worden gevierd met ook nog eens avondjes bingo en kla verjassen en een bridgedrive, dat wordt te gek. Dat kost de horeca klanten. En indirect bost dat ook werkgelegenheid". Want vol gens hem telt Schiedam zo'n ze ventig cafés en bars, met gemid deld drie werknemers per eta blissement, en minder omzet be tekent: ontslagen. 'Sa' ook pagina 15 Schiedam/Vlaardingen /Maas sluis De musea in de regio doen vrijwel allemaal iets extra tijdens het Museumweekend, dat morgen en overmorgen wordt gehouden. Het Stedelijk Museum in Schiedam houdt gra tis rondleidingen, onder meer door het open depot. Ook een rondleiding door het Nationaal Gedistilleerd Museum en een bezoek aan het proeflo kaal is gratis. Belangstellenden voor een rondleiding wordt ge vraagd zich van te voren te mel den bij de balie van het museum. Het Streekmuseum Jan Ander son houdt komend weekend een openbare verkoping van anti quarische boeken en publicaties over Vlaardingen. Op beide da gen demonstreren vaklui tussen twee en vier hun vroegere stiel. Ook het Muziekinformatie- en documentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade in Vlaar dingen houdt een gratis rondlei ding. Verder is er een speciaal samengestelde expositie te zien van grafiek. Het gemeentemuseum van Maassluis biedt alleen voor zon dag een speciaal programma aan met om half twaalf een koffie concert voor piano en viool en vanaf twee uur demonstraties van de weefkring Maassluis, een vertoning van de video 'Glas' van Bert Haanstra en het nama ken van stillevens door bezoe kers met hulp van plaatselijke kunstenaars. Schiedam Verleden jaar poogde Morrison, het jongetje dat met Peter van Bruggen het KRO-radioprogramma Hel Weeshuis van de Hits presen teert, een nieuwe rage in ons land te introduceren: gaten graven. Uit Amerika was de bodybuüd- fitness- en jogmanse. overge waaid, en het weesje vond dat het tijd werd voor een Neder landse variant op de gezond heidsrage. Of ze zich werkelijk door deze radio-oproep hebben laten in spireren is twijfelachtig, maar opvallend was het tafereel gis teren wel: meer dan dertig scholieren uit de wijk ^Woud- hoek benutten gisteren één van de laatste vrije dagen van de paasvakantie om een greppel met een lengte van tachtig me ter te graven. Die greppel be gint bij het binnenkort te ope nen jongerencentrum Het Me tropad aan het Bachplein. De greppel eindigt bij een schakel kastje van de centrale antenne- inrichting, dat zich bij één van de andere houten gebouwtjes in de omgeving bevindt De jongeren van Het Metropad, dat onder verantwoordelijk heid van de stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord valt, willen al tijden een aan sluiting op de kabel. Maar de nog wat ban realiseren. „Met het centrum richten we ons ook duidelijk op positieve jongeren. Voor de randgroep jongeren, waar drank, drugs en agressie een grote rol spelen, is in Het Metropad geen plaats", aldus Harry van den "Hurck, een uit Tilburg afkomstige jon gerenwerker. Binnenkort gaat de SSSN huis aan huis folders verspreiden in Woudhoek om ouders te infor meren over het jongerenwerk in de wijk. „Met name ouders moeten weten waar hun kinde ren heengaan", aldus Van den Hurck, die goed contact met ouders heel belangrijk vindt. In Tilburg was de jongeren werker jaren actief als maat schappelijk werker op een gro te scholengemeenscnap, waar hij veelal bemiddelde tussen ouders, leraren en leerlingen. Voor de opening wordt het ge- kosten waren zó hoog, dat de SSSN er van afzag. Als ge meentewerken gaten graaft, kost dit klusje zeventig gulden per meter en naast de aan sluitkosten zelf zou dat de SSSN een behoorlijk bedrag j-aan kosten, „Meer dan vijf duizend gulden. Dat geld heb ben wij gewoon niet", aldus een woordvoerster van de SSSN. „Als die jongeren zo graag tv willen, kunnen ze hem best zelf verdienen", moeten de ge meente en de SSSN hebben ge dacht, toen zij* het graafplan met de jongeren bespraken. Het mes snijdt hiermee volgens de instellingen aan twee kan ten: door jongeren zelf te laten zwoegen voor hun centrum krijgen ze er een veel sterkere „Laten we gaan gaten gra ven", hoorden trouwe luiste raars van Morrison verleden jaar regelmatig. Deze Woud- hoekjongeren voegden de daad bij het woord. band mee, waardoor vandalis me en agressie minder kans krijgen, terwijl het jongeren werk, geplaagd door bezuini gingen, op deze manier toch bouwtie, dat dezelfde afmetin gen ais clubhuis De Dijk in Zuid heeft, de komende tijd ge heel opgeknapt door de Woud- boek-jongeren, die in de leef tijdscategorie van 13 tot 19 jaar vallen. Als beloning voor het karwei van gisteren, dat uren eerder geklaard was dan in de plan ning lag, heeft de gemeente de aansluitkosten cadeau gedaan aan het jongerencentrum. tein: „Zo lang kunnen wij niet le ven met dit ongemak. De ge meente moet maar voor een noodbrug zorgen". Verkeersingenieur Wïm van Loosbroek is niet optimistisch over de mogelijkheid om een tij delijke brug over de haven te leggen. De Kamer van Koop handel heeft hem daar over be naderd, op verzoek van de Vlaardingse ondernemers. „Er zijn verschillende varianten denkbaar", meent een woord voerder van de Kamer. „Het handhaven van de huidige situa tie is daarvan wel de meest onge lukkige". Files op de Westhavenkade en de daarmee gepaard gaande on veiligheid zijn volgens de Kamer reden genoeg om op zijn minst naar een alternatief te zoeken. „De kosten van zo'n tijdelijke oplossing mogen natuurlijk niet te hoog zyn, dat begrijpen wij ook", aldus de woordvoerder. De Kamer van Koophandel heeft de gemeente gewezen op het be staan van een bruggenbank waar gegevens worden verza meld over bruggen die te gebrui ken zijn als noodvoorziening. Verkeersdeskundige Van Loos broek erkent, dat er met de af sluiting van de Prinses Juliana brug problemen zijn ontstaan. Hij spreekt van een onzekere en instabiele situatie'. „Maar dat is niet een probleem dat zomaar even wordt opgelost". Er zijn nog veel vragen: wat kost een tijdelijke brug, welke con structie is daarvoor geschikt en hoe wordt de toegankelijkheid van de haven gewaarborgd? Van Loosbroek heeft er geen ant woord op. Binnen het gemeente lijk apparaat is daarover nog niet diepgaand gesproken. Van Loos- broek: „Er is alleen wat heen en weer getelefoneerd" Wat Van Loosbroek betreft is het wachten op de vergadering van de raadscommissie voorver- keer en vervoer, volgende week donderdagavond in het stadhuis. „Daar zullen vast en zeker vra gen over de afsluiting van de brug worden gesteld. Dan zullen ook de overwegingen wel op ta fel komen", vermoedt Van Loos broek. Maasland/Vlaardingen Nu de lente in het land is, heeft bet re creatieschap Midden-Delfland besloten de veerpont voor fiet sers tussen het Sommeer en de Trekkade weer in de vaart te brengen. Die verbinding Vlaar- dingen-Maasland is bedoeld om de mogelijkheden voor de fiet sers in het gebied te vergroten, maar natuurlijk ook om hen de kans te geven een lekker stukje te varen. De jachthaven m de Foppenpol- der"is bedoeld als tussenstop in de vaarroute. Hier bevindt zich een horeca-uitspanning van de Delftse Watersportvereniging. Vanaf deze plek kunnen de pas sagiers van het schitterende uit zicht over het natuurgebied Vlietlanden genieten. Fietsers betalen één gulden, ter wij! wandelaars reeds voor drie kwartjes de overtocht kunnen maken. Inlichtingen over de veerver- binding en andere recreatiemo gelijkheden in het gebied zijn in te winnen bij het recreatieschap Midden-Delfland, Zuidbuurt 85 in Vlaardingen, telefoon 010- WesÜand De organisatie van Kom in de Kas, de jaar lijkse open dag van de glas tuinbouw, heeft dit jaar fiets routes uitgezet door het Westland. Ook vanuit Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis kunnen fietsers zater dag door het tuinbouwgebied toeren. Zij zijn welkom in de kassen van tuinders langs de route. Aile fietsroutes van Kom in de Kas voeren naar het terrein van de groenteveiling in Poeldijk. Minister De Koning (sociale za ken) opent daar 's morgens de elfde editie van de open dag. In de veilmghallen is van alles ie beleven. Bezoekers kunnen zelf groenten en bloemen kopen via de veilingklok, zij kunnen ken nismaken met het fenomeen biologische gewasbescherming, en foto's laten zien hoe het er vroeger aan toeging in de West- landse tuinderijen. Het boekje waarin de fietsroutes beschreven staan is verkrijgbaar bij alk plaatselijke WV's. Een bijzondere deelnemer aan de open dag is de Lierse tuinder A.M, Keijzer. In een schuur bij zijn bedrijf aan de Oude Camps- weg 25 heeft de 70-jarige tuinder een klein museum ingericht. Hij heeft in de loop der jaren tal van oude voorwerpen uit de tuin bouw verzameld. Vlaardingen De vier Vlaardingse verenigingen, die in de modelbouwsector opereren, hebben de handen ineengeslagen. De Vereni ging van Modelbouwers, de Radio Modelvlieg Vereni ging, de Modelbootclub en de contactgroep NMRA beleg gen morgen samen de eerste Vlaardingse Modelbouwdag, die wordt vanaf tien uur in de Lijnbaanhal gehouden. Wie anders dan de bekendste modelbouwer van de stad, bur gemeester Fred van Lier, tekent voor de officiële opening? Hoe hij dat gaat doen willen de orga nisatoren nog niet kwijt. Maar, verklappen ze alvast, er komt een joekel van een radiografisch vliegtuig aan te pas. De vier verenigingen komen met een groot aantal modellen naar de Lijnbaanhal. Er is die dag een keur van scheeps-, vliegtuig-, trein- en trammodel- len te zien. Schiedam Hoe leer je kin deren de samenhang in hun leefmilieu te zien? De onder- wijsconsulenten in het stads kantoor menen het antwoord te weten: het kan door kinde ren gericht te Ieren kijken naar wat de eigen woonom geving te bieden heeft aan gebouwen, kunst, natuur en dergelijke. Die gedachten vormen het uit gangspunt voor het schoolpro ject Schiedam Schoon Natuur lijk, waarmee de basisscholen de komende drie weken aan de slag gaan. De scholieren trekken de wijk in, waar een wijkpuzzel- tocht voor hen is uitgestippeld. De bedoeling is hen op speelse wijze iets over hun wijk te leren. Een ander onderdeel van het project is om het imago van de gemeente als een vaag en afstan delijk apparaat te lijf te gaan. Daarom trekken scholieren en gemeenteambtenaren met el kaar op om in de wijk schoon te maken, plantsoenen te verzor gen en bomen te planten. Bij werkzaamhe den voor de zaterdag te houden Westland-marathon is een stel lingbouwer gisteren zwaar ge wond geraakt. Samen met een collega was de man aan het werk om een stelling op te bouwen die gaat dienen als hoofdtribune. Doordat die niet goed geschoord was, kantelde hij om. De stel lingbouwer is met een zware hersenschudding in het Dijkzigt- ziekenbuis in Rotterdam opge- Vlaardingen Op voordracht van ie minister van binnenland se zaken heeft koningin Beatrix de' Vlaardingse burgemeester Fred van Lier voor een nieuwe periode herbenoemd. Dat is van ochtend bekend gemaakt Van Lier, op 20 augustus 1927 gebo ren in Den Haag, werd op 19 april 1982 beëdigd als burge meestervan Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1