Ook in de binnenstad schuiven de panelen Schepen en terras zorgen voor leven in Lange Haven Gemeente kan winst GEWB niet missen Erasmus adopteert tweede monument VLA ARDINGS DAGBLAD S COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT School Zalmstraat geknipt voor trio Bruggenloop met actie voor Polen Echte dader Toverval Igépakt Burgerzaal vol kleur met 'feesten van medelanders' Goudriaan prijst Torenkijker Sponsorloop voor Pakistan Met de Vara op stap DE PENNENSET GEVEN WE STEEDS VAKER CADEAU Rotterdams Nieuwsblad wórden. Schiedam hij de EO in gas- documentaire Woningen naast nieuw zwembad Regionale ratiactio: Brede Havensiraai 6, WATERWEG 3131 EC viaanJingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen- Telefoon: 010-4343229* 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 12 APRIL PAGINA 13 toOr KOR KPG& aimnelia aam -J- 1 dóór KOH KEGEL Schiedam Er is nog eens een tijd geweest, dat de Koffiepot in haar voortbestaan werd be dreigd. Toen was er nog sprake van verlenging van de Passage, een ingreep die met veel sloop aan het Broersveld gepaard zou gaan. Maar toenmalig staatsse cretaris Jan Schaefer vond zo'n tot aan de Hoogstraat/Lange Achterweg verlengde 'Passage onnodig duur, en Leo Kleine- koort kon zijn Koffiepot met een gerust hart gaan. uitbreiden- Nu heeft de Schiedamse politiek het over sloop van de Passage, theater zowel als winkelgalerij. Maar wie denkt dat daardoor alle andere panden in de omge ving worden gespaard, komt na een avondje een vergadering te hebben bijgewoond ontnuchterd thuis. Vorig jaar lanceerde het CDA al een bmnenstadsplan, dus een PvdA-plan kon niet uit blijven en inderdaad schaarde de fractie zich onlangs achter de notitie Een sterke stad Spraak makend is het stuk zeker, en dat er tal van varianten op mogelijk zijn (zoals gisteravond in de le denvergadering bleek) maakt dat de winkeliers en bewoners van Schiedams stadscentrum nog driftiger speculeren dan ooit. Hoe gaat Schiedam eruit zien? Bakkerij Kester moet weg, Bas van der Heijden moet weg, de Lange Achterweg moet voor een deel weg en het Buitenhofje van Belois ook, en aan de Broersvest zal onder andere café 't Centrum plaats moeten maken voor nieuwbouw. Zelfs 't Sterretje wordt opnieuw bedreigd, daar is ook al eens eerder over gespro ken. Bouwplannen zullen ontwik keld worden voor het Stadserf (Emmaplein), het Gat van Bol- mers (de doorbraak tussen Broersvest en Broersveld), de Passage, De Uitkijk, de Buiten- havenweg en zelfs zijn er stemmen opgegaan om de PTT te vragen of zij geen nieuw hoofdkantoor wil koppelen aan het bestuurscentrum (gemeente raad, archief, bibliotheek, voor lichting) op het Emmaplein. Dat zou ook sloop betekenen van het ooit verfoeide gebouw aan de Lange Nieuwstraat ('t is pas nog Schiedam De leegstaande school aan de Zalmstraat is er ge knipt voor om door drie vereni gingen uit de wijk in gebruik te worden genomen. De Turkse ou- déreneommissie, gymnastiek- vereniging Arm a en tamboer-, trompetter- en majorettenkorps Gusto zouden het pand moeten betrekken. De-bewonersvereniging Schie- dam-Zuid maakt zich er al gerui- mevtijd sterk voor dat dit trio verenigingen met huisvestings problemen onderdak in de Zalmstraat krijgt. Het gebouw verkeert nog in redelijke staat, schrijft de bewonersvereniging in een brief aan de gemeente. Het woord nog is onderstreept j om aan te geven dat er snel ge- handeld moet worden. De brief is dan ook vooral bedoeld voor de raadscommissie voor stads- vernieuwing. Een vertegen woordiger van de drie vereni- 1 gingen wil de problematiek van avond tijdens de vergadering i van de commissie aar kaarten. De bewonersvereniging heeft de wensen van de drie verenigin- gen inmiddels geïnventariseerd, i Daaruit blijkt dat het gezamen lijk gebruik geen problemen hoeft op te -leveren. Arma 'claimt' een klein kantoor- en r vergaderruimte en een opslag voor gymnastiekmateriaal. At en toe heeft de vereniging een grotere ruimte nodig. De Turkse ouderencommissie denkt aan één lokaal voldoende te hebben i om alle activiteiten te houden. Gusto tenslotte verlangt de hele bovenverdieping te mogen ge- bruïken, In verband met moge- lijkg. overlast wil Gusto zelf ge- J- luidwerende maatregelen tref fen. Als de gemeente groen licht J geeft, willen de drie verenigin- gen regelmatig met de buurt - overleggen om eventuele pro- 'J blemen snel te kunnen onder ra kennen- Schiedam De jaarlijkse Brug genloop, een prestatieloop jangs en over bijna alle bruggen in <- Schiedam Zuid, krijgt in de edi- tie van zondag een speciaal tin- ""7 voor. tijdens en nadat de deelne- mers hun 3,6 of 9 kilometer heb~ ben afgelegd, wordt een rora- melmarkt gehouden. De op- brengst daarvan word» gebruikt om een transport van goederen naar een dorp in zuidoost Polen .r te bekostigen. Bovendien is van ■'»- het inschrijfgeld van 3,50 één gulden bestemd voor de actie r^~Brug naar Polen. De rommel- iAj markt wordt tussen twaalf en u vijf uur in KJubhuis Zuid gehou den. Om twee uur wordt het start schot gelost voor de deelnemers aanjde Bruggenloop. VJaardingen Een ï9-jarige man heeft tegenover de poli tie de gewapende bankover- -~val_op de Bondsspaarbank 4;*>aan de Vettenoordstraat be- 'Vkend, waarvoor de 22-jarige Peter Jan.se ten onrechte vier Jklagen in de cel zat. De jnan is ^{(vanmorgen voorgeleid aan de officier van justitie. "4JlNa de gewapende overval op ,^-de bank, waarbij enkele tien- ^duizenden guldens werden 11 buitgemaakt, werd al snel Pe^ „ter Janse aangehouden- Hij .^bracht de paasdagen door in 'i'jeen eeL, maar bleek niets met »*«de overval uitstaande te heb- ben. Desondanks verzocht de filiaalchef van de bank hem om zijn gezicht niet meer te laten zien in het filiaal aan de J'. Vettenoordstraat. Bij de 19-jarige Vlaardinger, —die nu de overval heeft be- ^kendris een deel van de buit gevonden- Hij verklaarde dat «t'JDij tot de overval was geko- men uit geldnood. verbouwd). Het is duidelijk dat de speerpun ten van de binnenstedelijke ver nieuwing liggen rond Broersvest en Broersveld: daar verandert het meest. In de binnenstad- meuwe-stïjl wordt dat de belang rijkste plek, waarop het publiek zich zal concentreren. Het gaat ruwweg om een gebied, globaal gelegen tussen de kop van de Buitenhavenweg, het Stadserf, een ABC-warenhuisaan de Lan ge Kerkstraat en de kaalslag he neden aan. de Hoogstraat waar De Uitkijk stond. Dat heeft consequenties voor de Hoogstraat, beseffen de winke liers aldaar terdege. Het komt sommigen vreemd voor, dat de PvdA-fractie in de notitie Een sterke stad de term Grote Om loop gebruikt. Ooit werd die term gehanteerd om daar de looproute Hoogstraat, Broers vest, Lange Kerkstraat mee aan te geven. Het bestemmingsplan voor de binnenstad van 1974 ging nog uit van een Kleine Om loop, namelijk Passage, een stuk je Hoogstraat en een stukje Broersvest. De PvdA is op die keus voor een Kleine Omloop teruggekomen, al jaren voordat landelijk in die partij 'de panelen gingen schui ven'. Maar langzamerhand be gint duidelijk te worden, dat hoewel de voorkeur voor de Grote Omloop nu al jaren geldt, er ook hier wat is gaan schuiven, De staart van de Hoogstraat wordt verwaarloosd, indien alle aandacht zich richt op de Broers vest en omgeving. De Grote Om loop staat dan niet meer voor Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest maar voor Stadserf, Lange Kerkstraat en Broersvest Dat betekent dus, wil de staart van de Hoogstraat niet in de ver- geetput komen, dat ook hier nog het nodige staat te veranderen. De komst van een enkel gale- rietje is onvoldoende, er is meer te verwachten. Sloop en nieuw bouw aan de ene kant- van de binnenstad werkt dan ook sloop en nieuwbouw aan de andere kantin de hand. Daar begint opnieuw wat te kna gen bij liefhebbers van histo risch Schiedam... Nu er langs de Blauwe Steeg panden zijn gesloopt, is er eert beter doorkijkje tussen het Broersveld en de pfek waar internaat De Uitkijk Vlaardingen Met Turks fruit en Marokkaanse parfum wer den gisteravond de bezoekers aan de expositie Feesten van me delanders in het Vlaardingse stadhuis verwelkomd. Wethou der Arij Maarleveld opende die tentoonstelling. Hij voelde zich in zijn nette pak wat grijs tussen al die kleuren. „Ik had wel wat vrolijkere aan kunnen trekken", dacht hij hardop. De burgerzaal van het stadhuis ziel er, met een Turkse en een Marokkaanse kamer vol bloe men, tekeningen, zilveren thee- en koffiekannen en waterpijpen, prachtig uit, vonden alle bezoe kers, Voor alle Turkse en Ma rokkaanse feesten is een hoekje ingericht met bidkleedjes, kra lenkettingen, feestkleding en fo to's. Zo zijn er voorwerpen te zien die tijdens de Ramadan, en bij het snoepfeest/ het kinder feest, het offerfeest, de besnijde nis en het huwelijk te pas ko men. De zaal ziet er heel anders dan met alleen de houten stoe len, vergadertafels en de land kaart van de Rijnmond aan de muur. De tentoonstelling is ingericht door de buitenlandse vrouwen, die bij het plaatselijk educatief centrum (PEC) een beroepsop leiding volgen- „Het is heel fijn als mensen een stukje, al is het maar een klein stukje, van onze cultuur kunnen zien", zei een in het volgend vaarseizoen mo gelijk verder wordt uitgebouwd. „Het is dit seizoen even aftasten van twee kanten. Als de ervarin gen van de schippers en de ge meente positief zijn, kunnen er wellicht nog meer boten ko men". Ook voor de pieziervaart wil de Bezoekers van de expositie werden verwelkomd met Turks fruit. van die cursisten. Tineke Brink man van het PEC vertelde, hoe d e groep op het idee waren geko men om de expositie te maken: „De cursisten zagen een tentoon stelling in het museum voor land- en volkenkunde en zeiden: dat kunnen wij veel beter". De expositie is speciaal vlak voor de Ramadan gemaakt. De naam van dat feest, dat op 20 april be gint, is voor veel Nederlanders bekend. Op de tentoonstelling kunnen zij zien wat de bedoeling is van die vastenmaand. Vlaardingen Na de adoptie van het Geuzenmonument op de Markt, door de eerste klassen van scholengemeenschap De Vaart vorige maand, doen leerlingen van groep zeven van ba sisschool Erasmus datzelfde met het oorlogsdocument op het Verploegh Chasséplein. Dat gebeurt woensdag 27 april. Vlaardingen behoort tot de eerste elf Nederlandse steden, waar scholieren een monument adopteren. Deze actie is opgezet door de stichting Februari 1941. De stich ting beoogt met dit initiatief de schooljeugd tussen 10 en 14 jaar vertrouwd te maken met de geschiedenis, die achter een monument ligt- Bovendien hoopt de stichting op die manier inzicht te verschaffen in 'de wezenlijke waarde van het be grip vryheid'. Zij wil dat begrip naar het heden vertalen. Aan de adoptie op 27 april gaat een serie toespraken in het stadhuis vooraf. Voordat de leerlingen bij het oorlogsmonu ment een krans leggen, voeren burgemeester Fred Van Lier, drs. G.J.H. van den Hoven namens de stichting Februari 1951 en Z J. van der Houwen, directeur van de Erasmus, het woord. Schiedam Als de bewoners van de Lange Haven vanavond positief reageren, wordt de Lange Haven binnen enkele maanden opgesierd met enkele historische schepen. Voor dit doel worden dan tussen de Watersteeg en de Havenkerk en kele permanente ligplaatsen gerealiseerd. Vierschippers hebben toegezegd met hun schepen naar Schiedam te komen, maar pas als voor en kele voorzieningen zoals stei gers, een elektriciteitsleiding en een tappunt voor water is ge zorgd. Verder ligt het in de be doeling van de gemeente om verschillende afmeermogelijk- h eden voor de kleine watersport te realiseren. Het idee voor de nieuwe water- sportfaciliteiten ontstond verle den jaar, toen Lange Haven-be woner Jan Hagendoorn tijdens de Molendagen een vlootschouw van antieke zeiljachten organi seerde. Duizenden mensen om zoomden toen de Lange Haven, die door de aanwezige boten een zeer pittoreske aanblik bood. Ook het college van B en W was aanwezig op een stoomsleepboot en zo ontstond al snel het idee om de Lange Haven permanent met deze boten op te sieren. Via de stichting Open Lucht Bi nnen- watermuseum in Rotterdam werd contact gelegd met bezit ters van historische schepen, van wie er nu vier bereid zijn gevon den om permanent af te meren in Schiedam. Economisch ambtenaar L. Huy- gevoort beschouwt de voorzie ningen, die nu getroffen worden, als een experiment dat gemeente de komende tijd spe ciale voorzieningen treffen, In de Lange Haven wordt een drij vende stelling ter hoogte "an de Taansteeg gemaakt, terw._ ook elders in de stad aanlegmogelijk heden komen. „Als er veel boten in de stad komen, kan ook de middenstand meeprofiteren", veronderstelt Huygevoort. Sommige Lange Haven-bewo ners proberen nu reeds in te springen op de verlevendiging van de Lange Haven. Hilly de Jonge en Peter Pijpers van cul tureel café Podium verzonnen onlangs het plan om een drij vend terras in de haven te leg gen, dat tevens zou kunnen gaan dienen ais aanlegsteiger voor de pieziervaart. Vanavond maken de horeca-ondernemers van de gelegenheid gebruik om tijdens de informatieavond toestem ming voor het plan aan de ge meente te vragen. Andere bewo ners kunnen dan ook gelijk hun mening over het plan geven. Wethouder Bas Goudriaan kwam voor de gelegenheid vBf- kleed als torenkijker, een functie die al 150 jaar niet meer bestaat. Hij sprak een woordje bij de pre sentatie van het vernieuwde per soneelsblad van de gemeente Vlaardingen. De naam is dezelfde gebleven: Torenkijker. De kleure- nomslag van het blad was nieuw, maar dat was niet het belangrijk ste. Het blad is de advertentie markt op gegaan. Adverteerders betalen nu voor een groot deel de Torenkijker, zodat die uitgave een minder grote aanslag doet op het personeelsfonds. Goudriaan gaf met een enkel woord het belang aan van het blad. Hij herinnerde eraan, dat in de laatste Torenkij ker te lezen viel, dat ambtenaren van de dienst gemeentewerken en de energie- en waterleidingbe drijven met elkaar spraken via een raam op de vierde verdieping. De gemeenteraad, die dat voor dien kennelijk niet wist, besloot daarop een deur tussen de twee aan elkaar vastgebouwde kanto ren te laten maken. Maassluis Enkele honderden leerlingen van het Maassluïse .voortgezet onderwijs zullen op 29 april meedoen aan een spon sorloop, waarvan de opbrengst bestemd is voor de jongeren in het Kohat-district in Pakistan. De loop maakt onderdeel uit van een landelijke actie, waarin ge tracht wordt vier miljoen gulden bijeen te brengen om 1ÖO.QOO jon ge Afgaanse vluchtelingen in 1988 en 1989 te voorzien van me dische hulp, basisonderwijs en vakscholing. Op dit moment zoeken de Maas- sluisse scholieren naar sponsors, die per ronde van één kilometer een bepaald bedrag moeten fou- neren. Vanaf half twee zullen de leerlingen op de 29-ste op het parcours in de buurt van het zwembad zoveel mogelijk rond jes trachten af te leggen, tenein de een behoorlijk bedrag voor Pakistan in te zamelen. Maassluis Vara-leden uit het Waterweggebied kunnen de op namen bijwonen van het popu laire televisieprogramma Goe- dele. Op dinsdagavond 26 april wordt het programma live op televisie uitgezonden. Wie getuige wil zijn van het praatprogramma van de voormalige miss België kan telefonisch een plaatsje re serveren. Telefoon: 01899- 1.40.68, 010-4.73.88.23 of 010- 4.34.18.46. Vlaardingen Burgemeester en wethouders zijn niet van plan de winsten van de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrij ven geleidelijk te verlagen. Dankzij de GEWB vloeit jaar lijks meer dan vier miljoen gul den naar de Vlaardingse ge meentekas. Dat geld kunnen wij niet missen, betogen B en W in een discussiestuk aan de ge meenteraad. „Binnen het kader van een fi nancieel evenwichtige begroting zal gestreefd worden naar een geleidelijke vermindering van de GEWB-winsten", staat in het programma van PvdA, CDA en VVD te lezen. Maar volgensB en W zou uit onderzoek gebleken zijn, dat zo'n verlaging van de winsten simpelweg niet kan. Het volledig afschaffen van de winsten op gas en water zou het gemiddelde gezin een voordeel van ongeveer 170 gulden per jaar opleveren. Maar de gemeente zou alle tarieven met 45 procent moeten verhogen om het tekort van ruim vier miljoen gulden op de begroting te compenseren. Dat 2ou weer in tegenspraak zijn met een ander uitgangspunt in het beleidsprogramma: de belas tingen en tarieven worden in pnncipe niet verhoogd. Als de winsten worden afge schaft en de tarieven worden niet verhoogd, dan moet er een enorme bezuinigingsoperatie worden uitgevoerd. B en W be schrijven in het discussiestuk de ingrijpende gevolgen van zo'n operatie: de VanHogendorplaan kan niet gereconstrueerd worden, de zuidelijke randweg niet aangelegd; bibliotheekfilia len, dienstencentra, de muziek school. de Vrije Academie en het zwembad Holy zouden met slui ting worden bedreigd en op het onderhoud aan straten, pleinen en parken zou nog verder moeten worden bezuinigd. Voor die beide oplossingen verho ging van de tarieven of bezuini gen op voorzieningen - voelen burgemeester en wethouders niets. De SP dringt al jaren aan op het onmiddellijk afschaffen van de winsten op de verkoop van gas en water. De partij van Remi Poppe noemt de GEWB-winsten een verkapte gemeentelijke be lasting. Afschaffing van ae win sten was één van de harde eisen van de SP tijdens de college-on derhandelingen met PvdA, D66 en klein links in 1986. Daar lie pen de gesprekken toen op stuk. De winsten wegstrepen kan niet, maar wij kunnen wel proberen ze te verlagen, 2eiden de onder handelingspartners. IEDEREEN DIE ONS EEN NIEUWE •ABONNEE BEZORGT; KRIj'GT'ACS DANK .EEN"RËNNENSET.CADEAU.'DE NIEUWE ABONNEE MOET WÈC MINSTENS DRIE MAANDEN ABONNEE"OP HET De nieuwe abonnee ia: Naam: adres: (code HA) voorl. huisnummer: telefoon: - (i.vm controle op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna een maandabonnement g kwartaalabonnement Over de betaling "krijgt hij/zij t.z.t. bericht. Stuur deze pennertset naar: naam: rvoorl adres:no.: postcode: O N plaats: Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rotterdams Nieuwsblad, afd. abonne menten. Antwoordno. 1579, 3000 VB Rotterdam. Schiedam Schiedam blijkt in navolging van de AVRO, TROS en NCRV nu ook in evangeli sche mediakringen in the pictu re te zijn. In een themaprogram ma over 25 jaar aardgas is een be langrijk deel van de uitzending aan Schiedam gewnd. Naast een interview met de directeur van de Openbare Nutsbedrijven heeft de Evangelische Omroep her en der in de stad opnamen gemaakt De Evangelische Omroep kwam in Schiedam terecht, doordat de stad de laatste jaren op energie gebied stevig aan de weg tim mert. Zo bevindt zich bij het hoofdkantoor aan de Van Heek straat een warmtekrachtkoppe lingscentrale, waarbij aardgas benut wordt om naast warmte ook elektriciteit op te wekken. In de documentaire wordt uitge legd hoe het gas van de bron naar de gebruiker gaat, waarbij veel archiefbeelden zijn ver werkt. Zo wordt in de documen taire gerefereerd aan de grote gasvondst in Slochteren, via een interview met de toenmalige ei genaar van het stuk grond. Ook wordt ingegaan op de veie toepassingsmogelijkheden van het aardgas. ONS-direeteur Jaap van Willigen vertelt de kijker een en ander over energiebespa rende maatregelen en de ont wikkelingen in de gasproduktie. Van Willigen werd gevraagd door de EO, omdat hij éen van ae weinige directeuren in Neder land is die zowel de periode van het stadsgas als die van het aard gas heeft meegemaakt In Schie dam vond de produktie van stadsgas plaats in de Gasfabriek in de Dwarsstraat, Ook op deze lokatie is door de EO gefilmd, hoewel er van de gasfabriek mets meer te zien is. Verder filmde de Hilversumse televisieploeg verleden maand in Huize Frankeland, in welk complex het gas zowel gebruikt wordt om warmte als elektrici teit op te wekken. Naast een creatieve energiezuinige stad komt Schiedam in de documen taire ook naar voren als een toe ristisch interessant plekje: aan de Lange Haven werd gefilmd om de sfeer te proeven van de tijd dat er nog geen gas bestond. Verder kan televisiekijkend Ne derland ook nog genieten van Schiedam uitde lucht. De documentaire 25jaar aardgas wordt volgende week woensdag door de EO uitgezonden, van half negen tot tien voor half tien op Nederland 1. Maassluis Naast het nieuw te bouwen zwembad op een braak liggend stukje grond tegenover station Maassluis-West, wil de gemeente ook 35 appartementen realiseren. De woningen, spe ciaal bestemd voor ouderen die zelfstandig willen blijven wo nen, zouden direct naast het zwembad gebouwd moeten worden. De prijs per woning komt rond de 200.000 gulden te liggen. In de commissie voor volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en openbare werken komt het plan morgenavond voor het eerst ter sprake. Nu al is bekend dat be woners in de directe omgeving gebruik zullen maken van het spreekrecht. Zij zijn bezorgd over de nieuwbouw in de directe omgeving. Deleden van de com missie krijgen morgen een ma quette onder ogen. Of het door het Vlaardingse be drijf Randstedelijk Bouwconsult ontwikkelde plan wordt gereali seerd, hangt af van de stelling- name in de commissie. Als deze positief ïs en vervolgens de ge meenteraad akkoord gaat. zal na het zomerseizoen worden begon nen met de afbraak van het hui dige 2wembad Dol-Fijn aan de SportJaan. Op de plaats van dit in slechte staat verkeerde bad zullen zo'n 2Q0 luxe woningen worden gere aliseerd. Het is de bedoeling dat nog dit jaar wordt begonnen met de douw van het nieuwe zwem bad. In de zomer van 1989 moet het dan voor het publiek worden geopend. st< sti da i afc 1 Sc Nt m< ge tei ra De ke tei Nj Ht kc iei Di Ui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1