Stemmige klanken en schietende cowboys Zwaluwen verlegen met rouwcentrum ^Verkeerschaos op Kortedijk' Feest voor asielzoekers razend druk Studie werpt nieuw licht op ontstaan van Delfland Verkoop huizen Spaland begint in mei ViAAROINSS DAGBLAD SCHtEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Plan Voorhaven is afgekeurd Vierde Orkestrale schuwt contrast niet Feestelijk slot Luub Hafkamp voorzitter hand halbond Passage benadeeld Politie betrapt Stelende vrouwen Auto beschadigd WHIRWtG MAANDAG 18 APRIL IS33 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Dirigent Ton Lansbergen en har monieorkest Ambrosius, vermomd als cowboys. Ook later op de-avond bleek het Wilde Westen Invloed te hebben op de Schiedamse muzi kanten, toen het mammoetorkest als afsluiter van de Orkestrale mu ziek vertolkte Uit een bekende film: Once upon a time in the Mfesf. Schiedam De verkoop van de eerste huizen in Schiedams nieu we wijk Spaland begint in mei» ais tenminste de toegezegde "---rijkssubsidies daadwerkelijk worden toegekend. Dat meldt het Spaland-bulletin, dat verleden week voorde eerste keer verscheen, Als de verkoop begint, zijn de huizen nog van papier. De gemeente hoopt, dat de eerste paal nog voor het einde van dit jaar de grond in kan gaan bij de Harreweg, direct ten zui den van de keerlus van tramlijn 1. Gemakshalve dient deze pol derweg tussen Kethel en Delft ook als naamgever voor deze buurt in het deelgebied Spaland- West: Harreweg. Meer dan tachtig procent van de woningen in dit deelplan staat gepland als eengezinswoning. In totaal moeten er de komende ja ren 555 woningen in Harreweg worden gebouwd. De afgelopen maanden is het grootste deel van het gebied voor dit doel bouwrijp gemaakt. Het terrein is geëgali seerd, de zandbanden voor de belangrijkste wegen zijn aange legd en de sloten zijn gegraven. Deze activiteiten vormen hét be gin voor wat al het laatste grote woningbouwproject in Schie dam wordt genoemd. In totaal moeten er ae komende jaren zo'n 4500 woningen in het gebied verrijzen. Begonnen wordt bij de Harreweg, terwijl men uiteinde lijk in oostelijke richting tot aan de KerkJaan wil oprukken. Alleen voor het meest westelijk deel van Spaland bestaan nogal wat problemen, omdat dit gebied volgens de provincie te dicht bij' de aanvliegroute van luchtha ven Zestienhoven ligt. Wethou der Chris Zijdeveld tracht mo menteel een ontheffing van de geluidsnormen voor de woning bouw in dit gebied te krijgen. Öf dat lukt valt nog te bezien, want gedeputeerde staten keurden in een eerder stadium het bestem mingsplan Spaland af, in ver-, band met geluidsoverlast in Spa- land-Oost. Om de vele vragen te beant woorden, die volgens de ge meente bij de bevolking over de ontwikkeling van het gebied le ven, heeft de gemeente besloten een informatiekrant uit te ge ven. Dit Spaland-Bulletin gaat onregelmatig verschijnen. Voor belangstellenden voor wonen in de laatste nieuwbouwwijk is het periodiek gratis bij de gemeente verkrijgbaar. Schiedam Het plan van de po litieke partij Gemeentebelangen om de Voorhaven geschikt te maken ais laad- en losplaats voor zeeschepen heeft geen weer klank gevonden bij het gemeen tebestuur. De Voorhaven, langs het voormalige Gusto-terrein, ligt volgens B en W te dicht bij een woonwijk {de Gorzen) om er havenactiviteiten te ontwikke len. Men vreest dat de buurtbe woners daarvan overlast onder vinden. Woordvoerder Jan Hagendoorn vindt het vooral jammer voor de werkgelegenheid, dat het plan van zijn partij geen weerklank vindt. Vlaardingen Bewoners van de Kortedijk klagen steen en been over de verkeersoverlast. Op het dijkje geldt eenrichtingverkeer, maar volgens bewoonsters Ria Vermaaten Nel Kester houden tal van automobilisten zich daar niet aan. Levensgevaarlijk, vin den zij. „Als er niets aan gedaan wordt, ondernemen wij zelf ac tie". Volgens Ria Vermaat en Nel Kester is het met het verkeer op de Kortedijk een chaos. Die wa norde zou alleen maar erger zijn geworden sinds de bouw van de parkeergarage aan de Afrol. Vrachtwagens van de firma Baauw, leverancier van bouw materialen, zouden bovendien tijdens het laden en lossen regel matig de weg versperren. „Het is mij gebeurd", zegt Ria Vermaat, die werkzaam is in de verpleging, „dat ik na een nacht dienst om acht uur 's morgens mijn bed uit werd gebeld. Kwam iemand die tegen de richting in reed mij nota bene vragen om mijn auto weg te halen, want hij kon er niet langs". De twee bewoonsters hebben wethouder Chris van Roon ge vraagd om maatregelen. Want zelfs de politie zou hen in de steek laten. „Als agenten men sen zien die tegen de richting in rijden, doen zij er niets aan", be weert Nel Kester. „Straks ge beuren er ongelukken". Wet houder Van Roon heeft beloofd dat hij 'zeer ernstig bezig is' de problemen op te lossen. door CAREL VAN DER VELDEN SchiedamLiefhebbers van contras ten en onverwachte wendingen in de muziek kwamen zaterdagavond weer als vanouds aan hun trekken tijdens de vierde Orkestrale in sporthal Mar griet. Net als verleden jaar zorgden de vier Schiedamse troeven op harmo nie-gebied voor een muzikaal menu, waarin lichtvoetige showmuziek, alsof het vanzelfsprekend is, een plaatsje kregen tussen de stemmige herden- kingsmuziek en de zware klassieke ar rangementen. Naast het vele koper werd het publiek tussen de optredens van de diverse orkesten bovendien nog vergast op de zwoele klanken van het mandolinegezelschap ONI. De organisatoren glunderden zater dagavond, toen bij het tellen van kassa bleek dat maar liefst 600 bezoekers de moeite hadden genomen om de Mar griethal te bezoeken. Verleden jaar waren dat er nog 500, zodat de orkes ten met hooggespannen verwachtin gen aan de voorbereidingen voor het eerste lustrum van volgend jaar kun nen gaan werken. Het publiek werd na de openingdat was een fanfare, uitgevoerd door alle koperblazers direct al in de stem ming gebracht door harmonie Ambro sius. Na de eerste twee stukken ver scheen dirigent Ton Landsbergen in eens met een klappertjespistool op het podium, terwijl zijn orkestleden alle maal met een cowboyhoed werden ge tooid. Met een country western- medley besloten zij hun optreden, en daarmee gaven zij het publiek direct al een voorproefje op wat later op de avond de apotheose van de Orkestrale werd: een medley uit de film Once upon a time in the West. In muzikaal opzicht was de hoofdprijs op deze avond zeker weggelegd voor Wilton-Fijenoord. Als harmonieor kest slaagde WP er bijna in Verdi's Battaglia di Legnara als een symfonie te laten klinken. Een hele prestatie voor het amateurgezelschap, dat net als verleden jaar bewees de meeste aanspraken op de titel 'Schiedams bes te orkest' te mogen maken. Sint Radboud, ae Kethelse runner-up die volgend jaar honderd jaar bestaat, bleek in tegenstelling tot verleden jaar meer voor de echte kenners dan voor het grote publiek te spelen. De stuk ken van Juna Mas Quiles zijn bepaald geen lichte kost om te spelen en verei sen ook het nodige van de toehoorder. Veel van de muzikale subtiliteiten zul len ongetwijfeld niet tot de oren van het grote publiek 2ijn doorgedrongen. Zij lijken dan ook met name bedoeld om de jury tijdens het Nederlands kampioenschap harmonie te impone ren. De Kethelaars kijken nu ai met spanning dit naar deze happening, waarvoor de voorronde in juni plaats vindt Harpe Davids had even daarvoor al een prima uitgevoerde Bolero (gecom poneerd door Osser, het betrof dus niet dé Bolero van Ravel) vertolkt, zodat het publiek zich toen kon opmaken voor het hoogtepunt van de avond, ONI, aangewezen als opwarmertje voor het grote orkest, bewees direct na de pauze, dat het onder begeleiding van elf leden van Sint Radboud in de sporthal heel wat beter uit de voeten komt dan zonder. De mandolines heb ben het nadeel dat zij nogal zacht klin ken, waardoor het geluid snel weg sterft in de immense hal. Ondersteund door fluiten, hobo's» klarinetten, hoorns en een contrabas kwam het ge- zeischap tot een rijkere klankkleur in Schuberts Rosamunde. De balletdan sers ontbraken, maar de muziek was, in tegenstelling tot voor de pauze nu wel voor iedereen hoorbaar. Een groter contrast was niet denkbaar, toen het mammoetorkest, een bunde ling van alle optredende orkesten, in hels kabaal het karwei mocht afma ken. Na het droevige Nimrod van El- gar zette het 200-koppige orkest in voor de Rhapsodie from the Low Countries, Een pretentieuze^ titel, waarachter niet veel meer schud ging dan het kinderliedje In Holland staat een huis. De massieve instrumentale uitvoering kreeg onverwachte vocale ondersteuning van een klein meisje, dat hiermee tijdens een 'stille tel' veel hilariteit veroorzaakte. Met de pom peus uitgevoerde medley van Ennio Morrïcone was de cirkel rond, waar voor de aanzet eerder op de avond door de 'cowboys' van Ambrosius was gegeven. Ondanks de zo nu en dan ongenuan ceerde uitvoering kreeg de Orkestrale op deze manier een publieksvriende lijk slot. Immers, na de recente her vertoning van Once upon a time in the West op televisie vliegen de compact discs en lp's van de Italiaans-Ameri kaanse componist weer als warme broodjes over de toonbank. Tien mi nuten Morricone werden voor het pu bliek, in tegenstelling tot veel andere stukken op deze avond, dan ook een groot feest der herkenning. groepen. De tienergroep pre senteerde zich tweemaal voor een goed gevulde zaal met stuk jes videofilm. Helaas lukte het de groep net niet de volledige film zaterdag In première te la- J0t2£F(l ttieaTGF ten gaan. Ook het meespeetthe- ater en de kindertoneelproduk- In de Harmonie is zaterdag het tie (zie foto) lieten zien, wat zij dit jeugdtheaterseizoen op feeste- seizoen op hun vrije middagen lijke wijze afgesloten met een aan vaardigheden op theaterge- uitvoering van de verschillende bied hebben opgedaan. Vlaardingen Voetbalver eniging Zwaluwen is be vreesd voor het plan van de gemeente Vlaardingen om een ondernemer toestem ming te geven een rouwcen trum te bouwen op het par keerterrein aan de Korhoen- laan. Dat terrein ligt vlak bij het eerste veld van de zater dagamateurs. „Wij zijn daar wat verlegen mee'zegt voorzitter A. Kegel voorzich tig- De voorzitter ziet het al voor zich. Voor het rouwcentrum staat een rouwstoet. Enkele tien tallen meters daarvandaan maakt het eerste elftal een doel punt, dat de promotie naar de eerste klasse KNVB betekent. Een gejuich uit duizend kelen o ve rstemt de muziek uit de luid sprekers. „Dat is toch niet de en tourage, waarin je een condolé- ancebezoek aflegt?" Het bestuur van Zwaluwen heeft de bezwaren tegen het rouwcentrum beeldend ge schetst in een brief aan de ge meente. Een décor van wappe rende vlaggen en schreeuwende supporters, lawaai van versterk te muziek, afzwaaiende ballen die op het dak van het rouwcen trum terechtkomen. „Dat wordt voor ons een beetje gênant", zegt voorzitter Kegel- De voetballers vinden dat de ge meente maar een ander plekje moet zoeken voor het rouwcen trum. Het terreintje naast het voetbalveld is daarvoor absoluut niet geschikt, aldus het bestuur. Bovendien, zij zouden het par keerterrein missen. Vorig jaar werd er al eens een tijdelijk woonwagenkamp ingericht op de parkeerplaats. Het publiek was toen bijna verplicht alle au to's langs de rijbaan neer te zet ten, waar een parkeerverbod geldt. „Er zijn tientallen par keerbonnen uitgedeeld", weet voorzitter Kegel nog. Burgemeester Fred van Lier babbelt met de mensen achter de pizzakraam. Vlaardingen Razend druk was het vrijdagavond op het feest voor vluchtelingen en Vlaardingers in zaal Triangel. De organisatoren van Amnesty en Vluchtelingenwerk liepen te vreden door ae zaal. Hun opzet om de asielzoekers in contact te brengen met de bevolking was Vijftien asielzoekers beeft Vlaardingen er in januari bij ge kregen. Er waren in de stad al politieke vluchtelingen uit Eri trea gehuisvest Amnesty heeft een grote campagne gehouden om aan de aanwezigheid van de asielzoekers grotere bekendheid te geven. Tijdens het feest in Tri angel werd die campagne afge sloten en werd symbolisch de fakkel overgedragen aan de ver eniging voor vluchtelingen werk. Die vereniging zorgt voor de opvang. Het moest vooral een gezellig feest worden, waar de mensen elkaar konden ontmoeten. Al leen voor toespraken van de Eri- treër Habte en van Bim Oppen- heim werd dat feest onderbro ken. „Wij hebben allemaal een schok ondervonden, die wij nooit zullen vergeten", zei Habte namens de vluchtelingen. Oppenheim zit sinds 1979 bij vluchtelingenwerk en heeft in die jaren veel asielzoekers opge vangen. Vandaar dat hij werd aangekondigd als 'de vader van veel vluchtelingen*. Reden om degastvrijheid van Nederland in de opvang van asielzoekers te prijzen had Oppenheim niet. „In de Eerste Wereldoorlog leefden hier op zeven miljoen Nederlan ders een miljoen vluchtelingen uit België, zo'n veertien procent. Het aantal asielzoekers in ons land bedraagt nu een promille van de totale bevolking". Het waren de enige onderbre kingen op het door burgemees ter Fred van Lier geopende feest, waar de. bezoekers zich wijdden aan eten en drinken, muziek en dans. Nederlandse acts werden afgewisseld met buitenlandse. Zo kreeg de zaal achtereenvolgens een vrolijke klompendans van de dansgroep De Dreven en pen opwindende buikdans van Yvonne van der Stokker voorgeschoteld. Het feest duurde tot in de kleine uur tjes. Vlaardingen Een studie, die het karakter heeft van een trek tocht van de duinen langs de Noordzee tot aan de oevers van de Schie: daarop is vrijdagmid dag ir. N.P.H.J. Roorda van Ey- singa (67) gepromoveerd tot doc tor in de landbouwwetenschap pen. De Delftenaar studeerde aan de landbouwuniversiteit van Wa- geningen. In zijn proefschrift be schrijft hij het ontstaan van het hoogheemraadschap Delfland en de venen rond Delft, Oude Leede (De Lier) en Zouteveen Den Haag Het Nederlands Handbal Verbond is erin geslaagd een nieuwe voorzitter te vinden als opvolger van de eind vorig jaar opgestapte Nico Witte. Luub Hafkamp, wethouder in Schie dam, wordt vanavond voorgedragen aan de afdelingsvoorzitters die in Utrecht bij elkaar zijn. Hafkamp, die geen directe binding met de handbalsport heeft, is 44 jaar. Van oorsprong is hij leraar lichamelijke oefening, daarna was hij werkzaam op het toenmalige ministerie van CRM, totdat hij wethouder werd. De vertrouwenscommissie, bestaande uit interim-voorzitter Frits Wijk, bondsbestuurslid Karei Bruijnzeels en Hellas-voor zitter Ruud Uijtdebroek, is er tevens in geslaagd de tweede vaca ture in het bondsbestuur te vervullen. De 53-jarige H.J. Walvis uit Voorburg wordt voorgedragen als lid van het technisch be raad. Voor de derde opengevallen plaats na het vertrek van Wit- te/Bosman/KIelhorn wordt nog gezocht naar een vrouwelijke kandidaat (ten noorden van Vlaardingen). Aparte aandacht besteedt Roor da van Eysinga aan het West- land.aan Maaslanden de polders tussen Delft, Vlaardingen en Schiedam. Ook de ontginning en de bedijking van dit gebied in de vroege Middeleeuwen komen aan bod. Dr. ir. Roorda van Eysinga maakte tot 1983 deel uit van de directie van het Delftse advies bureau OD 205. De studie voor het proefschrift nam vijf jaar in beslag. Uit het veelomvattende en ruwe materiaal stelde Roorda een manuscript samen, dat hij vervolgens ten behoeve van zijn. proefschrift geheel herschreef. Als basis van de wetenschappe lijke studie diende de unieke kaart van Kruikius uit 1700, toen het landschap er nog net zo uit zag als in de periode aat het werd aangelegd. Roorda bestudeerde een aanzienlijke hoeveelheid li teratuur. Vanuit de huidige, aan zienlijk gestoorde landschappe lijke situatie werkte hij terug naar vroeger, vaak aan de hana van bewaard gebleven elemen ten in het polderlandschap van Midden-Delfland en het West- land. Hij beschrijft de geologie en de bodemkunde, de historie en de geografie van Delfland, in een vlotte verteltrant en op hel dere wijze, alle stukjes van een frote puzzel in elkaar passend, 'errassend is zijn visie op het ontstaan van Delft. Algemeen werd aangenomen dat die stad is ontstaan door het graven van een kanaal in het verlengde van de Schie. Volgens Roorda be hoeft die hypothese bijstelling. Hoewel het landschap rond Delft zijn vorm wel dankte aan de Sehie-ontginning, waarbij de Oude Delft werd gegraven, moet er reeds eerder een nederzetting zijn geweest aan een noordooste lijke flank van de grote Lier- stroom. De Oude Delft lijkt ge graven te zijn om de nederzet ting beter te bedienen. Daar naast is een Nieuwe Delft gegra- -Porte, ven en daaraan is de Delf- het begin van het stedelijke Delft, tot ontwikkeling geko men. Even interessant is zijn denk beeld over de situering van de oorspronkelijke Hof van Maas land. Deze Hof is bij de waters noodramp van 1134 met de bo dem daaronder compleet wegge spoeld. Roorda durft het aan om dit verloren gegane centrum van het oude Masalant midden vóór de grote Lier-delta te situeren en wel hoog gelegen op een brede oever wal, nabij de mond van de Lier. Het geheimzinnige, waterrijke Lier-stelsel is altijd besproken als een getijdenstroom. Veron dersteld wordt dat de stroom voor 1134 wel bestaan zal heb ben, maar toen sterk is verbreed. Roorda bevestigt dat beeld, maar zorgt tevens voor een ingrij pende bijstelling. Volgens hem moet de Lie* een aanzienlijke veenstroom zijn geweest, waar van de oorsprong lag voorbij Pijnacker en dicht aan de wate rafscheiding met Rijnland. Als afvoer van het overmatige veen- water heeft de Lier de Gantel geheel vervangen. Dat moet de Lier in staat hebben gesteld om achter de strand wal van het Westland en vóór de oeverwal van het Maasland een duidelijke uitweg open te hou den, zelfs in een aanwassende Maas-oever. De doorbraak, die van de Lier een getijdendelta maakte, heeft eerst plaatsgehad nadat de bovenstroom, de Oude Leede, was afgeleid naar de Schie. Roorda twijfelt niet: op de oever- wal bij Maasland en centraal in de Maasmond werd bovenop de hoge Nol en dicht bij de Lier- mond de Hof van Maasland ge sticht. Als het historisch cen trum van Masalant is de Hof lang een koningsdomein gebleven. Hei binnenland moet in die tijd een onafzienbaar veenland zijn geweest, waartoe de Lier toegang verschafte. Kat p*o« Ifchritt, traclw n»n bij Canal at- to, ii bij d* boekhandel verkrijgbaar voor 75 gulden. Dankzij aubaklias, waaronder van het hoog heem raadachap Delfland, kwam een fraaie uitvoering tot stand In 150 peglna's, voorzien van tienlallen kaarten,prenten, tekeningen en anders oortige Illustratie*. Schiedam De audio- en video apparatuur van het Passagethea ter is gestolen. Onverlaten kwa men in een onbewaakt ogenblik in de regiecabine terecht, waar zij de apparatuur, met een totale waarde van vierduizend gulden, aantroffen. Doordat er geen spo ren van braak zijn aangetioffen, vermoedt de directie van het theater dat de dieven 2ich heb ben laten insluiten. Vlaardingen Met de aanhou ding van drie vrouwen, die in park 't Nieuwelant een video-re corder te koop aanboden aan een wandelande man, wist de politie een inbraak in een woning aan de Boterbloemstraat op te lossen. Toen de vrouwen de video-re corder te koop aanboden in het park, kwam juist bij de politie de melding binnen van de inbraak. In de Van der Palmstraat wer den de vrouwen vervolgens aan gehouden. Toen de politie aan de Vulcaanweg eveneens een vrouw wilde aanhouden, die ook aan het signalement van de an dere drie vrouwen voldeed, sloeg zij op de vlucht De vrouw gooide een tas en een sok weg, maar kon niet aan haar arresta tie ontkomen. In de tas bleek een video-recor der te zitten, terwijl de sok ge vuld was met geld en sieraden. De vrouw had overigens niets met de inbraak in de Boter bloemstraat te maken. Zij had ingebroken in een woning aan de Van der Spiegelstraat Een toevalstreffer derhalve Schiedam Een bewoner van de Raam heeft zondag aangifte gedaan van beschadiging van zijn auto. In de nacht van zater dag op zondag hebben baldadige jongeren over hei dak van 2ijn Suzuki gelopen, waardoor ae carrosserie flink werd bescha digd, Het precieze bedrag is on bekend, maar de schade is aan zienlijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1