Verolme Elektra: goed gevulde orderportefeuille Schiedam wil dit najaar marathon 9 Van Es strijdt tegen de 'halve slagkracht' Hans en Monique de Roos hebben 't Eigen Huis Spaarplan genomen vanwege die 5,5% rente. Sociale dienst Schiedam middenmoot in kwaliteit Saamhorigheid over binnenstad wordt met borrel gevierd AmroBaiik VIAABBINGS DAGBLAD SCHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COUEuSf 8C Vlaardin3en Posibus a^nngaEsriaass, oK-m Vergelijkend onderzoek Konsumenten Kontakt: li Krakers repeteren Brandweercommandant ontvouwt beleid Ambtenaren in schoolbankjes Molenfeesten opgeluisterd met muzieknacht in cafés vwerweg WOENSDAG 27 APRIL 1988 PAGINA 17 vervolg van voorpagina Schiedam De gemeentelij ke sociale dienst van Schie dam biedt een matige dienst verlening aan de cliënten. Konsumenten Kontakt (KK) concludeert dat op grond van een vergelijkend onderzoek onder 21 sociale diensten in Misschien toch WWV -uitkering Schiedam Vrouwen, die vóór december 1984 werk loos zijn geworden en wier echtgenoot kostwinner was, doen er goed aan zich alsnog bij de sociale dienst aan te melden voor een WWV-uit- kering. Dat vindt het FNV- informatieeentrum in. Schiedam. De bond baseert zich op de antwoorden van het college van B en W op vragen van drie PvdA-gemeenteraads-1 leden. Het college meent dat die vrouwen onder bepaalde voorwaarden recht hebben op een uitkering. Of zij in derdaad geld tegemoet kun nen zien, is afhankelijk van een beslissing van staatsse cretaris De Graaf. Boven dien, stelt het informatie centrum, is er bij inschrij ving een mogelijkheid om in beroep te gaan tegen een eventueel afwijzende be schikking. Voor meer informatie kan de genoemde groep vrou wen zich melden op het spreekuur van het informa tiecentrum dat op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur in de Blauwe Brug en op vrijdag van 11.00 tot 15.00 uur aan de Lange Kerkstraat 56 wordtgehouden. voornamelijk grote en mid delgrote gemeenten. Volgens KK loopt de kwaliteit van de dienstverlening bij socia le diensten enorm uiteen. Rot terdam, Groningen en Maas tricht worden als goed* gekwali ficeerd. Schiedam behoort met het oordeel 'matig1 tot de mid denmoot, bij welke diensten nog veel kan worden verbeterd, zo stelt deconsumentenorganisatie. Het enige onderdeel in het on derzoek, waarop de GSD van Schiedam positief wordt beoor deeld is de bereikbaarheid, Het hanteren van procedures ver loopt volgens KK nog redelijk, al vindt de organisatie dat cliënten hun hele dossiers moeten kun nen inkijken. Van de vorig jaar ingediende bezwaarschriften is 18 procent gegrond verklaard, wat niet al te hoog is. KK vindt het een gunstig teken als veel be zwaren worden erkend, omdat dan sprake is van een soepele op stelling ten aanzien van eigen fouten en eerder genomen be slissingen. Op de punten voorlichting, hulp voor mensen met schulden en de bestrijding van de langdurige werkloosheid wordt de Schie- damse GSD matig tot slecht be oordeeld. Volgens KK kan een veel actiever en effectiever be leid worden gevoerd. Ook het controlebeleid, met name het ge bruiken van anonieme tips, krijgt een onvoldoende. Regelingen Naast de dienstverlening is ook het beleid ten aanzien van vier specifieke regelingen onder zocht. Wat betreft het verlenen van bijzondere bijstand (vergoe ding van extra kosten die niet uit het normale budget kunnen worden betaald) voert Schiedam geen ruimhartig beleid: het ge middeld uitgegeven bedrag is met 10,18 gulden per inwoner aan de lage kant vergeleken met andere steden. Rotterdam geeft met 36,02 per inwoner het meeste uit. Volgens KK is de gemiddelde uitkering blijkens eerder onder zoek niet afhankelijk van het aantal Inwoners van een stad, noch van de samenstelling van de bevolking. Sociale diensten hebben op dit terrein nog een be- - hoorlijke ruimte om eigen beleid te voeren, maar de Schiedamse dienst maakt hier te weinig ge bruik van en conformeert zich te veel aan de normen die het rijk voorstaat, vindt KK. Ook ten aanzien van het terug vorderen van uitkeringen (ver- haalsbeleid) en het toepassen van straffen (sanctiebeleid) volgt Schiedam te sterk de scherpe richtlijnen van het rijk, zo staat in het onderzoek. Dat vier andere gemeenten het 'ver werpelijke' sanctiebeleid van het rijk niet hebben overgeno men, vindt de organisatie 'een prima zaak'. Raadsleden en wethouders krijgen tekst en uitleg. Maassluis Eens telde het Maassluisse bedrijf Verolme Elektra ruim 800 werknemers. Dat was nog in de periode, dat Izaak van der Knaap zijn functie binnen het Maassluisse bedrijf Bas van der Heijden naar Buitenhavenweg Schiedam „Vandaag wordt er geschiedenis geschreven in de plaatselijke politiek", aldus frac tievoorzitter Gé Brouwer van de PvdA. „Vanaf nu kunnen wij eindelijk aan de slag om het stadscentrum van Schiedam af te bouwen. Daarvoor is durf en lef nodig. De dynamiek van de geschiedenis vereist wel dat we afscheid nemen van de historie. Historie schrijven is immers vaak strijdig met historie bena deren". Met name de mensen, die de Schiedamse binnenstadsdïscus- sie al vijftien of twintig jaar mee maken, kregen gisteravond in de commissie voor stadsontwikke ling het idee dat zij getuige wa ren van een unieke gebeurtenis. De overgrote meerderheid bleek zich gisteren in grote lijnen te "kunnen verenigen met de in- riehtingsideeën voor de binnen stad, zoals ze door wethouder Chris Zijdeveld op papier zijn ge steld. Alleen Bart de Leede (PSP/PPR) en Adri Reijnhout (D66) hielden hun bezwaren te gen de aantasting van de histori sche stadskern recht overeind. Zij maakten grote bezwaren te gen plannen met de Lange Kerkstraat, waar een warenhuis van Albert Heijn, Blokker en C A staat gepland. Van het CDA kreeg De Leede wel steun in het plan de zestiende eeuwse Kreu- pelstraat te behouden. De ontwikkeling van de as rond de Broersvest zal de komende maanden centraal staan, naast het verwijderen van overlastge vende winkels uit het histori sche kerngebied. Van de com missie kreeg Zijdeveld gisteren fiat om de realisering van een nieuw bestuursgebouw, een raadszaal, het archief en een the ater, op het Stadserf ter hand te nemen. Voor het stimuleren van de Gro te Omloop, een rondje centrum langs bijna alle winkels in het centrum, heeft Zijdeveld mo menteel twee pijlers op de rails staan: de vestiging van ABC in de Lange Kerkstraat en de ver plaatsing van Bas van der Heij den naar de Buitenhavenweg, naar het voormalige VROM-ter- rein. Hans Bakker (PvdA) vreesde dat door deze eenzijdige aan dacht voor het gebied rond de Broersvest de noordwesthoek van de binnenstad in de ver drukking zou komen. Hij pleitte dan ook voor een snelle ontwik keling van de lokatie-Spinhuis- pad. Ook Reijnhout en De Leede waren die mening toegedaan. Zij willen zelfs het ABC-compIex hier situeren. Voorzitter Joop Altorf geeft de maat aan bij de eerste repetitie van Gusto in de gekraakte schooi. Schiedam Muziekkorps Gusto repeteerde gisteravond voor de eerste keer in de gekraakte school aan de Warande. Bij ont stentenis van dirigent Coert Zonneveld gaf voorzitter Joop Altorf de maat aan. Een paar buurtbewoners, die kwamen kij ken en luisteren, hadden het pri ma naar hun zin. Gusto is van plan binnenkort bij alle omwonenden een brief te bezorgen, waarin staat dat zij van net tamboer-, trompetter en majorettekorps geen overlast te verwachten hebben. Het korps kraakte vrijdagavond de leegstaande school, omdat wet houder Luub Hafkamp (cultuur) de school aan de Zalmstraat, waar Gusto een oogje op had, voor kunstenaars bestemde. Volgens mede-oprichtster Pleu- ni Altorf heeft Gusto uit de buurt bijna uitsluitend positieve reacties gehad op de kraakactie. Zij verwacht, dat het bestuur zeer binnenkort een afspraak zal maken met de gemeente. „Die mensen zijn voortdurend in con claaf". (ADVERTENTIE) En het aardige is: ze krijgen er een jaar gratis vt wonen bij cadeau. Dat geldt trouwens voor iedereen die in april of mei een Eigen Huis Spaarplan neemt. U moet dan wel minimaal f200,- per maand automatisch sparen ofminimaal f2000,- in!eggen. Eén ding is zeker: uw nieuwe huis begint bij de Amro Bank. -mil Vlaardingen Een jaar nadat ing. J.W. van Es werd benoemd tot brandweercommandant, vindt hij het tijd worden om zijn korps van 34 beroeps- en 76 vrij willige spuitgasten met slecht nieuws op te zadelen. „Ik ver lang een nog grotere inzet van het personeel en het aantal ver lofdagen moet worden terugge draaid". Die boodschap had hij bij de presentatie van zijn be leidsnota voor de branmveer, waarin de lijnen voor de komen de drie tot vijfjaar worden uxtge- „Ik kwam uiteraard met bepaal de ideeën over wat er goed en minder goed ging binnen, maar ik wilde niet te opvliegend te werk gaan", verklaart hij waar om het een jaar heeft geduurd, voordat hij zijn toekomstvisie op papier heeft gezet. „Trouwens, het is natuurlijk niet zo dat ik al leen. maar offers vraag van mijn manschappen. De plezierige keerzijde van de medaille is, dat ik mijn mannen op pad wil stu ren in de wetenschap dat hun werk veiliger wordt dan nu het geval is. Bovendien: ze krijgen momenteel meer verlof dan waarop ze recht hebben". De ombuigingen in beleid, zoals Van Es die voor ogen heeft, ko men in hoofdzaak neer op twee veranderingen. Hij vindt dat de bezetting van de eerste uitru- keenheden aanzienlijk verbe terd moet worden. Momenteel vertrekt de 'voorhoede' noodge dwongen op halve kracht uit de kazerne. De onderbezetting van die eenheid houdt in dat die blusploeg maar 'met halve slag kracht een binnenaanval kan uitvoeren'. Van Es windt er geen doekjes om: „Dat is een riskante situatie. Vooral in de beginfase moet je er op volle kracht tegen aan kunnen gaan om de risico's zo gering mogelijk te houden". Bovendien denkt bij dat het kan voorkomen dat er nodeloos te veel schade ontstaat, domweg omdat hij gehandicapt aan het karwei begint. Van Es vraagt van het gemeentebestuur gela om de eerste uitrukeenheid van 5 naar 8 te brengen. Hij wil daar voor niet uitsluitend beroeps mensenaantrekken. „Dat wordt denk ik te duur, want dat gaat een slordige half miljoen kos ten". Als tussenoplossing wil hij vrijwilligers werven, die met name in de avonder, nacht en weekenden in de kazerne worden gestationeerd. Brand weercommendant Van Es: „Sommige tadsdelen moeilijk bereikbaar". Verder hamert de commandant op een verbetering van de oefen faciliteiten en het aantal be schikbare oefenuren. „Momen teel hebben we nog niet eens een terreintje, waar we de meest ele mentaire brandjes kunnen simu leren. Dat ïs hard nodig en hoeft weinig te kosten". Daarnaast wil Van Es de slaap- en wachturen herschikken, zo dat er meer tijd voor oefeningen vrijkomt. Beroepspersoneel oe fent nu wekelijks 4,1 uur en een vrijwillige brandweerman maar een half uur. Volgens richtlijnen van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging zou dat respectievelijk 7,3 en 2 uur moeten zijr, om goed te kunnen inspringen op allerlei nieuwe ontwikkelingen. De sterke behoefte aan meer oe fentijd is met name de laatste ja ren sterker voelbaar geworden. „De brandweer", benadrukt Van Es, „heeft zich ontwikkeld van een club enthousiaste brandbestrijders naar een all round technische hulporganisa tie, die optreedt bij branden, rampen en ongevallen. Die uit breiding van het takenpakket verlangt automatisch dat we va ker oefenen". Hij doelt met die woorden ook op de opheffing van de BB, waar door de brandweer meer werk kreeg. De kille cijfeis onderstre pen zijn woorden: in de afgelo pen 15 jaar is het aantal effectie ve uitrukken met maar liefst 250 procent gestegen. Ook op andere punten spreekt Van Es over zorgwekkende ten- denzen. In zijn beleidsnota, die na diverse inspraakronden van onder andere het personeel in november in de gemeenteraad moet worden vastgesteld, rept hij over de vele obstakels die brandweerlieden bij de uitoefe ning van hun werk tegenkomen. „Verschillende stadsdelen worden steeds moeilijker be reikbaar voor de vaak relatief grote brandweervoertuigen". Met naam en toenaam noemt hij de binnenstad, Ambacht en de verschillende woonerven. De her en der opgeworpen ver keersdrempels zijn in ziin ogen niet eens de grote boosdoeners. „De foutparkeerders baren ons zorgen. Er hoeft maar ergens een auto slordig te zijn geparkeerd, of wij kunnen er niet door". Voorlopig hoopt hij slechts op een mentaliteitsver betering. Voor de zekerheid wü hij er bij de aanschaf van nieuw mate rieel echter rekening meehou- den en waar mogelijk minder logge voertuigen inkopen. De geplande verbouwing van de kazerne is een zaak die volgens Van Es vervroegd moet worden uitgevoerd. In de meerjaren planning staat een voltooiing van het werk voor 1992 op de rol. De brandweercommandant ha mert er in zijn beleidsnota op, dat dat karwei al in 1989 of uiterlijk 1990 moet zijn afgerond. Schiedam - Schiedam krijgt zijn eigen marathon. In de loop van de herfst al wil een aantal vrijwilligers de eerste Schiedam-marathon laten plaatsvinden. Om het initia tief van de grond te krijgen, is een comité Marathon opge richt, inclusief een comité van aanbeveling, waarin naast burgemeester Reinier Scheeres ook enkele notabe len uit het Schiedamse za kenleven zitting hebben ge nomen. Initiatiefnemer van de Schie dam-marathon is Jan Ouweneel, afdelingsvoorzitter van de Ne derlandse Culturele Sportbond. Eerder al organiseerde hij een halve marathon en een. triathlon in Schiedam. „Toen ontstond het idee om eens een marathon op poten te zet ten", aldus Ouweneel. „Met name in de herfst lijkt ons dat zeer wel mogelijk. Speciaal voor dit doel heeft het comité zich aangesloten bij de KNAU (Ko ninklijke Nederlandse Atletiek- unie). Anders zouden wij zo'n* evenement niet mogen organise ren". Ouweneel denkt, dat de mara thon zeer goed past in het sche ma van de marathonschaatsers, die zich voorbereiden op het nieuwe schaatsseizoen. „Ook veel hardlopers, die in die tijd juist aan het afbouwen zijn, zul len best zin hebben in het evene ment", taxeert Ouweneel de in- Toch mag de marathon beslist niet amateuristisch van opzet worden. „We moeten onze spon sors ook wat te bieden hebben. Vandaar dat we erover denken wat publiekstrekkers naar Schiedam te trekken", aldus Ou weneel. Met voorlopig een bud get van 50.000 gulden én 155 mensen, die hun medewerking in de organisatie reeds hebben toegezegd, ziet Ouweneel de toe komst in ieder geval rooskleurig tegemoet Vlaardingen Alle nieuwe - VlaardLngse ambtenaren en politiea genten krijgen voortaan een uurtje les in de ge schiedenis van de stad. Amateur-historicus Jan Anderson wees op het be- .lang van kennis van de geschiedenis, toen burge meester en wethoudersin januari zijn streekmu seum aan de Kethelweg bezochten. „Wie het verleden kent, be grijpt het heden beter", hield Anderson de stadsbe stuurders voor. Hij bood aan om één keer per jaar alle nieuwe ambtenaren een schets van de historie van Vlaardingen te geven. B en W hebben dat aanbod in dank aanvaard. combineerde met het wethou derschap. Die tijd ligt ver achter ons, Het RSV-debécle ging ook niet aan Verolme Elektra voor bij. Toch werken er nog, mede door de inspanningen van de ge meente Maassluis en de provin cie, ruim 350 werknemers. Na de gemeente Is Verolme Elektra dan ook de grootste werkgever binnen de gemeente Maassluis, Juist gisteren brachten burge meester en wethouders en een vrijwel voltallige gemeenteraad een werkbezoek aan het bedrijf. „Het is zeker niet eenvoudig", hield directeur ïr. R, Kouffeld zijn gasten voor. „In de scheep vaart, van oudsher onze bedrijf tak, is het nog steeds moeilijk. Daarom ook proberen wij op an dere terreinen actief te rijn. De utiliteitsbouw bijvoorbeeld". Toch is Verolme Elektra, door de opdrachten van het ministe rie van defensie, zeker van een vrij goed gevulde orderportefe uille. „Ik weet dat het een smalle basis is", aldus de directeur. „Wij proberen ons marktaandeel dan ook te vergroten". In de fabriek in Maassluis worden veel onderdelen voor bijvoorbeeld de Leopard-tank gefabriceerd. „Het is natuurlijk een moeilijk dilemma, al dat mi litaire werk", aldus Robert Punt (PvdA). „Maar het gaat om een stukje werkgelegenheid. Als Verolme Elektra het niet maakt, dan doet een ander bedrijf het wel. Ik wist eerlijk gezegd niet dat om zulke grote hoeveelhe den ging. Je kunt het niet tegen houden". Verolme Elektra kent twee werkmaatschappijen: Verolme Elektra Installatie en Verolme Elektra Fabricage. Kouffeld: .Niet alleen in Maassluis zijn dé mensen werkzaam. Bij Fokker zijn momenteel 45 mensen gesta tioneerd. Een opdracht die be langrijk voor ons is. Voor ver moedelijk meer dan een jaar is daar werk voor onze mensen". Na een rondleiding in het bedrijf werd het werkbezoek van de ge meenteraad afgesloten met een etentje in het net verbouwde res taurant John's Place aan de Veerstraat Ln Maassluis. (ADVERTENTIE) BAD GROENOORD GEOPEND van 8 mei tot 3 september 1988. VOORVERKOOP abonnementen, 30,- Na het inleveren van de invulstrook, verkrijg baar op de voorverkoopadressen, en een goedlijkende pasfoto kunt u het abonne ment direkt, na betaling, meenemen op de volgende adressen: V.V.V. Buitenweg, - Zwembad Zuid, Westfrankelandsedljk 3, Bondsspaarbanken in Schiedam, Bondsspaarbanken in Vlaardingen, Winkeihoeve (Holy), Bad Groenoord. Aiféén fn de voorverkoop, du» vóór 8 mei a.s. 30,- voor 4 maanden zwemmen!!! Tel. informatie 4 26 16 B2 De voorverkoop duurt van 25 aprif t/m 7 mei. Schiedam Of de Schiedamse kroegbazen werkelijk aspiraties hebben om van Schiedam het New Orleans van Nederland te maken, wagen jazzpuristen te betwijfelen. Maar opvallend is het dat de Schiedamse horeca ondernemers voor de derde keer binnen één jaar een muziek nacht organiseren. Vorig jaar met de Brandersfees ten heette hetBrandersjazz, half december Kerstjazz en nu heb ben de immer creatieve naamge vers van het jazzfestijn de naam Schiedamse Molennacht verzon nen. Het festijn vindt dit keer plaats ter ere van de molenda gen, op vrijdag 13 mei. In het succes van de vorige jazz- nights hebben de horeca-onder- nemers aanleiding gezien de fre quentie van het live- muziekfes tijn nog verder op te voeren. Ook tijdens de laatste aflevering, de Kerstjazznacht, zaten veel cafés bomvol. Logisch dat de horeca ondernemers wel voelden voor een vervolg. Toen dekte de naam alleen niet bepaald de lading. De kerstman, die toen alle deelnemende cafés bezocht, hoorde zoveel country-, rock-, blues- en Nederlandstali ge accordeonmuziek, dat hij rich als een operaliefhebber tijdens de fanfare moet hebben gevoeld: Ware jazzliefhebbers kwamen in ieder geval niet of nauwelijks aan bod. „En dat zal dit keer zeker weer zo zijn", aldus Peter Pijpers, ho- reca-ondememer aan de Lange Haven (café Podium), die het feestje samen met Jan Leerraa- kers van café Froosje en Leo van der Valk van de Pacha organi seert „Vandaar dat we de term jazznacht maar hebben laten vallen. Maar het blijft de bedoe ling de mensen een leuke avond te bezorgen. Elk café heeft nu eenmaal zo zijn eigen liefheb-" bers. Als een deelnemend café geen jazZ wil brengen, omdat de bezoekers daar niet van houden, dan heb ik daar geen moeite mee". Pijpers overweegt om de molen- stomp van de Palmboom in de publiciteit rond het festijn te gaan betrekken. „Die halve, af gebrande molen lijkt me een pri ma symbool voor deze molen-" nacht Het zal voor sommige be zoekers de beste manier zijn om duidelijk te maken dat de nacht hooguit nog een halve jazznacht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1