1 Karaktervol WK WN1RWEG 19 'Van die vluchtverhalen heb ik slapeloze nachten' Veer vaart vaker SPORT 1 HETKETELIiUlS Rotterdams Nietxwsblad Cf«p UW GASREKENING HOEFT HIET LANGER EEN SCHRIKBEELD TE ZIJN! Weerstanden stimuleren vrijwilligers US WK maakt happening van loting HBSS walst SVDPW plat Hersbach voorzitter van SW Orion: een besmetting Stortgeld hoger Eerste in 1988 Afscheid Hoekzema Ballenspel in Holy IB CRUÜ 555 Sëdjri-t-». CION: HALVE FINALE Misser Van Dam breekt DRZ op Rotterdams Nieuwsblad woensdag 27 apnl 1988 Maasland Daan. Verboon heeft zich, zoals hij zelf zegt, 'rot gewerkt' in Ghana. Hoewel de 50-jarige1 Maaslander er zelf niet veel ophef over wil maken, heeft hij geheel vrijblijvend een maand lang in het plaatsje Maase Ubuasu gewerkt aan de aanleg van een waterleiding. v De aanleg is een project van de stichting Orion, die zich inzet voor medische voorzieningen in Ghana. Met steun uit met name het Maassluis, het Westland en Delft ging in februari een container vol zieken huisbedden, een operatietafel, instrumenten en ma terialen voor het waterleidingproject op de boot naar Afrika. Verboon ging naar Ghana om het project te begelei den, maar voordat de ongeveer vijfduizend inwoners hun water konden tappen heeft hij samen met de Ghanezen enorm veel werk moeten verrichten. Om er voor te zorgen, dat de container zo snel mogelijk vanuit de haven in Tema op de plaats van bestem ming kwam, zorgde Verboon dat hij op eigen kos ten aanwezig was bij het aanmeren van het schip. Verboon; „De bevolking zelf heeft ontzettend hard meegewerkt. Je moet niet denken, dat ze er bij heb ben staan kijken". Even buiten het dorp is een bron, waar volgens Ver boon prachtig helder water uitkomt Het moest al leen nog bij de mensen worden gebracht. De contai ner was al aan de binnenkant bekleed met kunststof voor de waterdichtheid. Zo kreeg deze niet alleen de functie van fust voor de materialen, maar ook van reservoir. Samen met de bevolking werd van cement de funde ring voor de container gemaakt, terwijl anderen, mannen, vrouwen en. kinderen, hard bezig waren met het vrijmaken van de bron en het graven van sleuven. „Een keer heb ik twaalf uur lang achter elkaar door gewerkt, zonder eten, want daar had ik geen tijd voor. En dat ondereen brandende zon, bij een tempe ratuur van 35 graden. Ik was kapot 's avonds". Verboon was de enige niet. „Vrouwen werken daar vreselijk hard. Ze moeten arbeid verrichten op het land, het huishouden doen, de was, water halen en ze hebben de zorg voor het gezin. Bij een vorig project moesten zij de emmers grond weghouwen. Een man gaat daar niet met een emmer lopen. De vrouwen waren zo ontzettend dankbaar, dat we drie kruiwa gens bij ons hadden. Ze hadden het toen minder zwaar, want de kerels reden daar zelf mee". De Maaslander, een specialist in grond- weg- en wa terbouw, nam de taak op zich om de watervoorzie ningen te regelen. „Waarom ik dat allemaal doe? Het is een soort besmetting, Als je daar eenmaal bent ge weest, kun je gewoon niet anders dan je er voor inzet ten. Bovendien is het directe ontwikkelingshulp, waarvan je op redelijk korte termijn al de resultaten ziet En overal, of het nu in Delft, het Westland, Maassluis of in Ghana is, krijg je van alle kanten steun". Maassluis/Maasland Het stortgeld voor het com- posteringsbedrijf Zuid-Holland gaat met ruim een tientje per ton omhoog. Een kweker moet vanaf aan staande maandag voor de afvoer van z'n "tuinvuil vijftig gulden in plaats van f 39,60 betalen. Dat is vol gens het bestuur van de stichting Verwerken Tuin vuil de enige mogelijkheid om de exploitatie sluitend te krijgen. In dit bedrag zitten nog niet de transportkosten be grepen. De Ideine veertig bedrijven, die in het Zuid- hollandse glastuinbouwgebied bij het vervoer van tuinvuil zijn betrokken, worden deze week pp de hoogte gesteld van de verhoging. Die houdt voor een gemiddeld kwekerper hectare op jaarbasis een extra kostenpost van enkele honderden gulden in. Het is alweer de tweede tariefstijging van het bedrijf, dat nog geen twee jaar geleden aan het einde van het Nieuw Oranjekanaal in Hoek van Holland van start is gegaan. Oorzaak is een volkomen verkeerde in schatting van de verontreinigingsheffing die aan het hoogheemraadschap van Delfland moet worden be taald. Het bedrijf heeft daardoor een naheffing van ettelijke honderdduizenden guldens gekregen. SVTW-secretaris H. Uitterhoeve betreurt de gang van zaken maar beroept zich op overmacht. Hij ver wijst naar onderzoek uit 1984, toen de te verwachten verontreinigingsgraad van het afvalwater werd vastgesteld op 2000 vervuïlingseenheden per etmaal. Het hoogheemraadschap Delfland stemde indertijd met die schatting in, aldus Uitterhoeve. SchiedamIn de Grote of Sint Janskerk wordt vrij dag het eerste concert in de serie van dit jaar gege ven. André Verwoerd, de vaste organist van de kerk, bespeelt het orgel. Hij wordt vanaf 20.15 uur terzijde gestaan door het Grote Kerkkoor. Het koor geniet behalve in Nederland ook bekendheid in Frankrijk en Duitsland. Volgende maand wordt een concert reis door Luxemburg gehouden. Schiedam Na een dienstverband van 26 jaar neemt de heer N.G. Hoekzema op 1 mei afscheid van de gemeentedienst Hij doet dat als tuinman bij de af deling plantsoenen van gemeentewerken. Morgen krijgt hij tussen 16.00 en 17.15 uur in het stadskantoor een afscheidsreceptie aangeboden. Vlaardingen Het trefcentrum De Bijenkorf aan de Reigerlaan start zondag met een nieuwe buitenacti viteit In de tuin is een 3-baans jeu de boulesveldje aangelegd waarop achttien spelers tegelijk kunnen spelen, De afgelopen maanden is reeds voorzichtig geoefend door de liefhebbers van het uit Frankrijk overge waaide spel. Het trefcentrum hoopt binnenkort een vaste groep deelnemers te hebben, zodat vaste speeldagen kun nen worden afgesproken. Geïnteresseerden kunnen zich telefonisch melden: 4743066. Als enige voor waarde geldt dat de balspelers ouder dan 50 jaar moeten zijn. Vlaardingen Bij hun eerste ontmoeting met asielzoekers stuiten vrij willigers van de vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland (VVN) in Vlaardingen vaak op arg waan. „De mensen zien je als een verlengstuk van de overheid, en daar heb ben zij meestal geen-goede ervaringen mee". Maar de achterdocht wordt altijd snel overwonnen en verkeert in' vertrouwen en soms in vriend schap. Dan is het zuur, als die asiel zoekers niet de vluchtelingensta tus krijgen. Tom Houdijk, een van de vele nieuwe vrijwilligers van Vluchte lingenwerk, heeft er al mee te ma ken gehad. Twee keer moest hij vluchtelingen, van wie hij dacht dat zij terecht asiel vroegen, uitge leide doen. „Dan zetje die mensen op een trein met een duistere be stemming", zegt Houdijk somber. Het is dus niet zo vreemd, dat Wim denBrinker de vrijwilligers waar schuwt om geen al te nauwe be trekkingen aan te knopen met de Surinamers, de Indiërs, de Pakis tani, de Eritreërs, de Koerden en de Palestijnen die in afwachting van een beslissing over hun asie laanvraag in Vlaardingen wonen. „Dat leidt tot frustraties", weet hij. Want de meeste buitenlanders vragen in Nederland vergeefs asiel- Met de komst van 15 asielzoekers in januari is er veel veranderd in. de vereniging Vluchtelingen werk. Die bestond tot het begin van dit jaar alleen maar uit actieve bestuursleden, die in hun vrije tijd asielzoekers hielpen. Maar na in voering van de regeling opvang asielzoekers (ROA) ging dat niet meer. Vlaardingen was bereid twee keer 15 nieuwe asielzoekers op te nemen, maar dat zijn er al wat meer geworden. De vereniging wierf vrijwilligers en vroeg en kreeg een kantoor ruimte voorlopig in het Wees huis, maar in het najaar betrekt Vluchtelingenwerk gebouw De Halte aan de Callenburgstraat. Een passender naam was nauwe lijks denkbaar. Tom Houdijk, Henk Scholten en Wim den Brinker zijn drie van de vele mensen, die in januari op een advertentie van de vereniging re ageerden. Na drie maanden heb ben zij relatief al zoveel ervaring, dat zij andere vrijwilligers begelei den. Papa Henk Sociale bewogenheid was voor Houdijk een belangrijke drijfveer om aan het werk te beginnen. En het boeide hem om met andere culturen in aanraking te komen. Scholten was al een tijdje gepen sioneerd en wilde iets zinnigs doen met zijn tijd. Vanwege zijn leeftijd noemen veel vluchtelingen hem inmiddels al 'opa Henk', of 'papa Henk', vertelt hij glimlachend. Tegen asielzoekers bestaan veel weerstanden, hebben de drie al snel gemerkt. 'Ze vreten alles hier op', en 'wij moeten onze tweede auto missen', zijn volgens Houdijk en Scholten geijkte reacties, als zij van hun werk vertellen. „Maar die weerstanden stimule ren mij juist", zegt Wim Houdijk. „Voor die vluchtelingen loopt al zoveel tegen. Wij kunnen hun le ven een klein beetje leefbaar ma ken, ze het gevoel geven dat ze er bij horen". De asielzoekers komen in de regel aan bij het kantoor van de sociale dienst aan de Hoflaan. Daar krij gen zij de sleutel van hun huis en hun eerste weekgeld. Vrijwilligers van vluchtelingenwerk halen hen daar op. Goedkoper winkels „Ze hebben een koffertje of een plastic tas met wat kleren en soms hebben ze dat niet eens", vertelt Wim den Brinker. „Het eerste wat wij doen is hen wegwijs maken in hun huis, en meenemen naar de goedkope winkels. Wij proberen hen zo snel mogelijk in contact te brengen met een goede advocaat. Dat is heel belangrijk, want meest al heeft het ministerie al negatief beschikt als zii hier aankomen. Te gen die beschikking kunnen zij dan in beroep". Het begeleiden van vluchtelingen is werken 'onder een dreiging, on der een donkere wolk', vindt Henk Scholten. „Je maakt van al les mee met de asielzoekers. Je hoort hun vluchtverhü^n, en ik kan je wel vertellen dac ik daar soms slapeloze nachten van heb. De kans is groot dat die mensen, na één of misschien na zes jaar, het bos in worden gestuurd". Hoe langer de vluchtelingen in Vlaardingen zijn, hoe meer teleur stellingen de vrijwilligers zullen oplopen, vreest Den Brinker. „De enige manier om geen frustraties op te lopen", zegt Tom Houdijk, „is de hoop houden, dat er af en toe ie mand in Nederland kan blijven, en van jezelf weten dat je je uiter- ste best gedaan hebt". Vrijwilligers van Vluchtelingenwerk in het geleende kantoortje aan het Weeshuisplein. Voor Schol ten en Houdijk is door het begeleiden van asielzoekers 'een nieuwe wereld opengegaan'. „Ik lees de kranten anders dan voorheen", vertelt Scholten. „Ik ben mij gaan verdiepen in de ach tergronden van die mensen, ik lees veel over de situatie in de lan den van herkomst. Die mensen zijn op mijn weg geplaatst, daar moet ik iets mee doen". In het kantoortje aan het Wees huisplein staat een grote groene plant. Van een vluchteling voor wie de vrijwilligers een huis regel den. Maar Vluchtelingenwerk heeft dat cadeautje te danken aan een misverstand: de man die de plant gaf dacht dat niet alleen zijn huis, maar ook zijn asiel al gere- geld was. VlaardingenFile-ontwïjkers en dagtoeristen kunnen de komende maanden weer profiteren van de uitgebreide zomerdienstegelxng van de veerdienst Vlaardingen- Pernis. Gedurende de zomerperio de vertrekt de veerboot van zes uur 's ochtends tot elf uur 's avonds elk half uur van de kop van de Vlaardingse Maasboulevard naar Pernis. De ervaring heeft geleerd, dat het aantal passagiers in de zomer maanden vier maal zo hoog is als in het winterseizoen. Met name Vlaardingers die aan aan gene zii- de van de rivier werken, blijken s zomers een tochtje over water te prefereren boven een autorit met gevaar van file. Maar ook recrean ten dragen bij aan. de drukte op het veer. De Stichting Veerdiensten De Nieuwe Maas, die de veerdienst exploiteert, heeft momenteel al vier schepen in de vaart. Naast de dienst in Vlaardingen onderhoudt de stichting ook een veerdienst tussen Kralingseveer en IJssel- monde. Vervoerde de veerdienst verleden jaar nog 150.000 passa giers, dit jaar mikt de stichting al op 200 a 250.000 overvaarders. Als werkgelegenheidsproject wordt de enkele jaren geleden ge starte oeververbinding als een succes beschouwd: In net bedrijf werken tien mensen in vaste dienst, terwijl zeven mensen er tij dens de zomerpiek van zeven maanden hun emplooi vindenfj (ADVERTENTIE) door DONALD BAX Schiedam Inzet was het onverbiddelijke wapen, waarmee het Sehiedamse WK zich gisteravond als enige afdelingsclub bij de laatste acht van de Nieuwsblad Cup schaar de. Het keurkorps van trainer Frans Beun, wiens contract direct na afloop van dit duel op aandrang van de spelersgroep werd verlengd, had tegen het schaduwteam van HVO al voor rust het beste van het spel. Toch werd de plaats in de kwartfinale pas in de slotfase veilig gesteld, toen Peter van der Meer vanaf elf meter WK op 2- 1 zette. Het technisch beter onderlegde HVO, dat vlak na de hervatting uit een door Ronald Danse en Peter Terhoeve opgezette en door Jor ge n van Rijn afgeronde aanval verrassend de leiding had geno men, had niet terug van de fysieke kracht van de thuisclub. WK greep keihard, maar tevens uiterst fair in. Met name het centrale ver dedigingsduo Nico van Puffelen en Ger Zuidgeest braken de offen sieve bedoelingen van HVO reso luut af. Bovendien had de overal ter plekke zijnde arbiter Piet van de Graaf een uitstekend oog voor echte dan wel vermeende overtre dingen. Met iets meer geluk had WK de bezoekers al in de eerste helft op een beslissende achterstand kun nen zetten, HVO'er Andrê de Bra bander onderschepte met bijna een eigen doelpunt een voorzet van Willem van Mil; Peter van Mil trof met de buitenkant rechts de paal na een fraai aangesneden voorzet van kilometervreter Gerard Hey- dra en HVO-doelman Kees Groe- neveld blokte niet zonder fortuin een kogel van andermaal Peter van Mil. En wellicht had Van de Graaf WK een strafschop kun nen geven, toen de flegmatieke Marcel Keijzer -werd aangetikt door ArieKuup. WK verwerkte de door Van Rijn verzorgde tegenvaller voorbeel dig. Met Ronald Kerkhof voor Marcel van Vliet en later Roos van Harmeien (terecht geboekt) voor Keijzer werd HVO steeds meer op eigen helft gedrongen. Peter van Mil was nu wel trefzeker door voorbereidend werk van de ouder wetse 'linkspoot' Van der Meer te verzilveren. Vlak voor tijd zag Van de Graaf een strafschop in de elle boog die Edwin Onderdelinden op de achterlijn in de rug van Heydra plantte. Van der Meer liet zich dit buitenkante niet ontnemen en zorgde daarmee in het clubgebouw voor een 'Engels'sfeertje... de beste d.h.z. in rotterdam Varvang uw oude cv-ka tal NUIU Een nieuwe energiezuinige cv-ketel la een verstandige Investering, die snel Is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar Je warm voorloopt! ma SauniarDuval to Budarus f^nsro Valliarrt Gietow^^r;pMf^aM^ei^|jl.!f738899 Vlaardingen CION is op zeer verrassende wijze doorgedrongen tot de halve finale van het Vlaardings kampioenschap. Op grond van een beter strafschoppensaldo werd de afde- lïngs-hoofdklasser poulewinnaar. Door de re sultaten van gisteravond eindigden voorts Vlaardingen en DSS'26 op de eerste plaats in hun poule. Om de vierde halve finalist aan te wijzen uit de vier nummers twee, wordt volgende week dinsdag een tussenronde afgewerkt Daarin staan de duels De Hollandiaan—TSB en HVOFortuna VI op het programma. De winnaars hiervan komen dinsdag 10 mei (don derdag 5 mei wordt geloot om het thuisvoor deel) tegen elkaar uit en de beste van deze twee gaat door naar de halve eindstrijd. Satelliet versloeg gisteravond RKWIK met 2- 1 door doelpunten van Micha Chapkun en Marcel Zeebregts. Voor RKWIK doelpuntte Martin van Blitterswijk uit een rechtstreekse vrije trap. DSS'26 versloeg aan de Sportlaan VFC met 3-0. DSS leidde na vier minuten al na 2-0. De doelpunten van DSS werden ge maakt door John Klein (twee strafschoppen) en John Naujoks. TSB en DV0'32 deelden met 1-1. René van der Berg schoot TSB naar 1-0 en Anton. Slagboom tekende voor de gelijkma ker. Capelle aan den IJssel De wed strijd SVV 3—Zwervers om de Nieuwsblad Cup werd 2even mi nuten voor tijd gestaakt wegens een ongeval van Piet Kortlever. De CapeJlenaar liep bij een botsing met een SV Vereen open botbreuk op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De 2-0 voor sprong voor Zwervers werd daar door tevens de eindstand. DRZ moest zich na een. 1-1 endstand vanaf de strafschopstop gewonnen geven aan Berkel. TOGB versloeg Capelle met 1-0. VDL (zon) had de grootste moeite met het tweede elf tal van Dilettant, maar won toch met 1-0. SVV 3Zwervers 0-2 De ploeg van trainer Joop Schop behaalde een verdiende zege door twee tref fers van John Bolemey. De thuis club was geen moment in staat om Zwervers het vuur na aan de sche nen te leggen. Berkel—-DRZ 1-1 Berkel wns Berkel en DRZ gingen er stevig te genaan, wat veel onderlinge irrita ties tot gevolg had. Hans GOhuys van Berkel werd weggezonden. De beide ploegen waren gelijkwaar dig. De thuisclub opende door een treffer van Rolf Gilhuys de score,- maar DRZ kwam snel langszij. In de tweede helft miste Hennie van Dam voor de gasten een straf schop. Na de reguliere speeltijd toonde Berkel zich vanaf de elfme- terstïp de secuurste. De Schiedam mer John Mïchielse miste de be slissende strafschop. DilettantVDL 0-1 Bij rust was het nog 0-0, hoewel Dilettant niet mocht klagen toen René Verhagen op de paal kopte, Invaller Jan Ou- wendijk opende de score. Iedereen rekende er vanaf dat moment op dat Dilettant onder de voet zou worden gelopen, maar dat gebeur de niet. TOGB—Capelle 1-0 Een ver diende overwining voor de Berke laren, die na rust in Henk ten Hoe ve hun 'matchwinner' hadden. Het op drie spelers na complete Capelle was niet bij machte op oasis van ge lijkwaardigheid tegenstand te bie den. Bijgestaan door de RN-hostesses Evelien Muilwijk, Ingrid Nfjboer, Yvonne van Dijk huizen en Claudia Baftussen maak ten de softbal- sters van Schie dam van de toting een aantrekkelijk schouwspel. Mar- ja Noordam, San dra Roodbergen, Mireille Glll'ard (bovenste rij v.l.n.r.), Carolyn van de Water, Ludy Salomons, Conny Jonkman, Monique Zagwïjn en vooral Debby de Gids {onderste rij v.l.n.r.) plezier den met name gastheer WK. Schiedam Voetbal Vereniging Kethel (VVK), de club van de bourgondische voorzitter Jacques Theuerzeit, had werkelijk kosten noch moeite gespaard om van de loting voor de kwart- en de halve finale van de Nieuwsblad Cup een happening te maken. De luidruch tige, maar boven alles gezellige aanwezigheid van de volledige spelersgroep van VVK droeg daar een fors steentje aan bij. Ook de charmante selectie van softbalhoofdklasser Schiedam (de buteert zaterdag om 17.00 uur voor eigen publiek tegen Onze Gezel len) viel bij de voetballers in de smaak. De 'meiden'van de coaches Ton Ebben en Rob Hendriks kon den bij de VVK'ers helemaal niet meer stuk, toen zij tijdens de loting VVK in de kwartfinale een thuis wedstrijd bezorgden tegen TOGB. Bovendien spelen de Schiedam mers opnieuw thuis als zij de halve finale halen. De loting voor de kwartfinale, die dinsdag 3 mei wordt gespeeld, luidt: winnaar S FC/Zwaluwen winnaar DHS/Lekkerkerk (1), VDL (zon)-winnaar Fortuna VI/ BVCB (2), BerkelZwervers (3) en VVK—TOGB (4). Voor de hal ve eindstrijd (dinsdag 10 mei) kwa men de volgende twee duels uit de champagnekoeler. winnaar 4— winnaar 3 en winnaar 1winnaar 2. SchiedamHBSS lijkt pas in het naseizoen de gewenste vorm te hebben gevonden. In de voorronde van het Schiedams kampioenschap walste de equipe van trainer Ger Pijl de zondageditie van SVDPW plat: 5-0. Voor HBSS doelpuntten Eric Olivier (3x), Adri Bierhuizen en Faust van der Meer. Schiedam hield SFC op 1-1. Ton Feelders schoot de bedreigde vierde klasser aan de leiding, waarna Rob van Leeuwen in de tweede helft ni velleerde. DemosDHS begon en eindigde in 0-0. Morgenavond worden de wedstrijden GSSTJrsus en WKSW 3 ge speeld. Schiedam Met algemene stemmen is de ledenvergade ring van SVV akkoord gegaan met een scheiding van de be taalde en anmateurtak. Deze splitsing moet uiterlijk 1 juli definitief zijn doorgevoerd. Op de eerstvolgende officiële bijeenkomst zal de kandidaat stelling van Nico Hersbach als voorzitter van de 'nieuwe' amateurclub worden bekrach tigd. Het standaardelftal van de amateurafdeling wordt in het nieuwe seizoen in de vierde klasse van het district West II ondergebracht. In deze nieuwe constructie is het tevens moge lijk dat SVV tijdens het seizoen amateurs kan overhevelen naar de betaalde tak en van de stichting betaald voetbal kan terugzetten naar de amateurs. Voor de stichting betaald voet bal is nog geen voorzitter'ge- vonden. Martin de Jager keert op die stoel in geen geval terug. Wel blijft hij voor SW behou den als voorzitter van de spon sorcommissie. Het voorstel pm een aparte stichting in helle ven te roepen voor de accom modatie- en kantinebeheer moest in verband met de regle menten van de KNVB worden teruggenomen. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2