Wm&Ê Huisgenoten van demente bejaarden krijgen hulp 'PvdA onbetrouwbaar' SdhesQ p^l mm# Rechtbank bestudeert drama Steendijkpolder HÉBl ''tapijten^ Acht levende beelden verzets- monument Politie pakt 5 inbrekers i \JL$$ irfjjjajj naast VIAAROiN&S DASBLAD SGHIESAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Unieke Oproepcentrale start op bescheiden schaal Warande leeft mee met korps Gusto Harde klappen voor scholier Avalance wacht vol spanning Raadsvergadering in crisissfeer Kruiwagen als ligstoel 'Enige schone grond zat in bloempot met geranium 40% KORTING 'Raadslid zonder vijanden' Verhulsdonk vraagt verlenging Passage tot Hoogstraat 34 re koop m iz. KLBVP.CN, pp/ka GESCHIKT VOOR ZJOMEPHUIS.SCHULP tabéi/E* V1 Regionale redactie; Brede Vlaardingen Acht levende standbeelden van meisjes en jongens met babypoppen op de arm stonden gister morgen op het Verploegh Chasséplein. Het was het slot van een ballet van de kinde ren van de basisscholen Eras mus en Juliana van Stolberg, die het verzetsmonument op het plein adopteerden. De kinderen stonden in dezelfde houding als het uit steen ge- houwen gezin, toen het Wil helmus klonk. De Erasmusschool en de Julia- nascbool zijn niet de eerste, die een verzetsmonument adopte ren. Scholengemeenschap De Vaart nam al het monument op de Markt onder haar hoede en in het hele land adopteerden zo'n zevenhonderd scholen een mo nument De stichting Februari 1941 wil de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog levend houden, door scholen aan ver- zetsmonumenten te koppelen. „Die monumenten zijn net als knopen in je zakdoek", zei ing. J.H. van den Hoven tegen de kinderen, die in de raadszaal van het stadhuis bij elkaar waren ge komen. Hij vond dat burgemees- WATERWEG 4345209 DONDERDAG 28 APRIL 1S68 PAGINA 17 De vlag wordt gehesen. ter Fred van Lier 'recht in het hart' had geschoten, toen hij de kinderen voorhield: „Wij moeten ervoor zorgen dat die tij den van de oorlog nooit meer te rugkeren". Directeur Z.J. van der Houwen van de Erasmusschool deed het vervolgens nog eens dunnetjes over: „Adolf Hitler gaf de Joden en de zigeuners de schuld van al les wat er mis ging. Dat was een leugen. Zulke rare dingen mo gen nooit ftieer gebeuren". De kinderen gingen in optocht naar het monument aan het Ver ploegh Chasséplein. Na het bal- Sehiedam „Het is gezellig. De vorige krakers maakten zo'n rommeltje van het schoolge bouw, maar jullie 2ijn tenminste fatsoenlijke krakers. Jullie rui men de boel zo netjes op!" Pleuni Altorf is in haar sas met zulke opmerkingen van omwo nenden van'de Warande 150. Er komen steeds meer mensen uit de buurt even een kijkje nemen in de school, die vrijdag door het tamboer-, trompetter- en majo rettekorps Gusto werd gekraakt. Het valt op dat veel bewoners dachten dat de kunstenaars, die vóór Gusto in de school zaten, krakers waren. Dat komt door de rotzooi in het gebouw, die van buitenaf was te zien. Pleuni Altorf is de spreekbuis van Gusto. Enkele omwonenden uit de Warande en de Nieuwe Haven hebben haar gecompli menteerd met de grondoge" schoonmaakactie van de korps leden. Tientallen zakken vuil zijn al opgehaald. En van de mu ziek -—dinsdagavond werd voor het eerst in de school gerepe teerd hadden de buren geen last. „Ik heb wel iets gehoord, maar ik vond het mooi! zei een. bewoonster van flat Over de Veste. „Gaan jullie ook gordijntjes voor de ruiten hangen? O, wat leuk! Maar jullie hoeven die toch niet te kopen? Niet doen, hoor! Ik heb thuis nog een heleboel vitrage over, die mogen jullie 20 heb ben". Dat soort hulp, daar is Pleuni Altorf hartstikke geluk kig mee. Echt een opstékertje, vindt zij, na de 'streek* die de ge meente Schiedam het korps heeft geleverd door een school aan de Zalmstraat pardoes aan kunstenaars toe te wijzen. Schiedam Een I4-jarige jon gen liep gisteren op het Broers- veld in Schiedam raken klappen op, toen hij door een groep van zeven leeftijdgenoten staande werd gehouden. De jongen werd gedwongen zijn jas af te geven. Daar bleef het niet bij, want enkele branie schoppers sloegen de onfortuin lijke scholier ook enkele malen hard in het gezicht. Een zoekactie van de politie bleef aanvankelijk zonder resul taat In de loop van de avond konden agenten echter twee van vermoedelijke daders arreste ren. Het duo Is ingesloten op het bureau. Vlaardingen Er is meer dui delijkheid over de toekomstige huisvesting voor het drum- bugle-corps Avalance uit Vlaar- dingen.'Nu nog heeft de muziek vereniging haar onderkomen in het Weeshuis. Die ruimte wordt binnen afzienbare tijd echter af gebroken. Wethouder Jan Ma- dem zegde bij het jubileumfeest ter ere van het 40-jarig bestaan van Jong Avalance, de jeugdtak, dat in 1989 in ieder geval een de finitieve keuze voor een nieuw onderkomen gemaakt zal worden. „Volgens de wethouder zullen we er zeèr gelukkig mee zijn", aldus bestuurslid Marco Burgers. let légden zij een rood-wit-blau- gen zij ter herinnering aan de we krans aan de voet van het plechtigheid een vaantje. De beeld. Terug in hetstadhuïs kre- school kreeg een plaquette. ,™«a^1U,i"~De P?ii£ie,vari Maassluis heeft vannacht vijf inwoners i u l op heterdaad betrapt bij het openbreken van auto's en kelderboxen aan het Sparrendal. Surveillerende agenten kregen rond de klok van één uur twee jon gens in de gaten, die bezig waren auto's te kraken. Toen de agenten poolshoogte gingen nemen, hoorden zij ook glasgerinkel. Drie hand langers van de autokrakers bleken bezig kelderboxen open te bre- Ken. Met assistentie van Vlaardfngse collega's kon het vijftal zonder problemen worden ingerekend. °?vHf zijn ingesloten op het politiebureau. De politie denkt dat de vijf bij meer autokraken en inbraken in Maassluis betrokken zijn gt- Schiedam -Lenneke van der Zwan rept over een ver geten groep, die het heel zwaar heeft: de huisgenoten van demente bejaarden. Van uit verzorgingshuis Drie- maasstede wordt er sinds kort iets ondernomen om hun zware bestaan enigszins te verzachten. In samenwer king met het Riagg en. de ge meente Schiedam is de voor Nederlandse begrippen unie ke Oproepcentrale in het le ven geroepen. Vanuit die centrale bezoeken vrijwilli- Js gers de demente bejaarden, q 2odat hun huisgenoten er f even tussenuit kunnen. Lenneke van der Zwan is als tij delijk coördinatrice van het pro ject redelijk tevreden over de tot nu toe getoonde animo van vrij willigers. „We hebben er vijf, terwijl we vooraf op tien hadden gemikt", valt Djanny Bracks bij. Hij onderhoudt het contact tus sen de drie participanten in het project. Hoewel de Oproepcentrale al an derhalve maand terug aan de werving begon, wordt volgende dinsdag pas de eerste voorlich tingsbijeenkomst gehouden. „We gaan uit van een groeimo- Djanny Bracks (rechts) en lenne ke van der Zwan (naast hem): „Dit soort werk is toch tamelijk eng voor de vrijwilligers". del", benadrukt Djanny Bracke. „Dit soort werk is toch tamelijk eng voor de vrijwilligers. Er hangt iets mysterieus omheen, omdat je met een heel specifieke groep mensen te maken hebt. Kijk, mensen met louter licha melijke klachten zijn doorgaans volstrekt berekenbaar. Bij de mente bejaarden wordt je als op passer regelmatig op het ver keerde been gezet. Hun gedrag is onvoorspelbaar, zoals ook hun dag- en nachtritme". Sinds Lenneke en IJjanny zijn begonnen aan de voorbereidin gen van het project, waarvan de eerste plannen dateren van no vember vorig jaar, is hun ontzag voor de partners van demente bejaarden alleen maar gegroeid. „Wij zijn na een normale werk dag vaak al doodop", verduide lijkt Djanny, „terwijl zij 24 uur per dag in de weer zijn. Het is on gelofelijk hoe lang die mensen dat vaak volhouden, want ver geet niet dat ze naast dat werk ook nog eens in een sociaal isole ment raken". De drijvende krachten achter het project vinden dan ook dat de reguliere thuishulp, die door de gezondheidszorg wordt gege- - ven, en ook het aanvullend flan- kerend ouderenbeleid onvol-1 doende soelaas bieden. „De op- - pashulp moet voor verlichting zorgen, zodat de huisgenoot de stad in kan of een kennis opzoe ken. Even van die zorg verlost zijn, is vaak al voldoende", meent Djanny Bracke. Op bescheiden schaal kan daar binnenkort gehoor aan worden gegeven. Bescheiden, omdat vijf mensen die gemiddeld een halve dag per week beschikbaar zijn, slechts een deel van het pro bleem kunnen ondervangen. „De groep waarom het gaat be staat in Schiedam uit ongeveer 75 mensen. We hebben grofweg 25 tot 30 vrijwilligers nodig om al die mensen te kunnen helpen", schat Djanny Bracke. Hij hoopt dat de groep vrijwilligers uitein delijk door van-mond-tot-mond- reclame groter zal worden. „Dan pas kunnen we ook aan uitbreiding naar Maassluis den ken, want van die kant is al inte resse getoond", aldus Lenneke van der Zwan. doorAAD RIETVELD Vlaardingen Een subsidie van 700 gulden aan de Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) kostte het college van PvdA, CDA en VVD in Vlaardingen gisteravond bijna de kop. De PvdA vond, in tegen stelling tot de andere partijen in de coalitie, dat de NPV die subsidie niet moest krijgen; een opvatting, die volgens CDA en VVD in strijd was met het be leidsprogramma. De PvdA diende een amende ment in, dat de gemoederen danig verhitte. „De PvdA is onbetrouwbaar", zei CD A-voorman Aart Kool. Zijn VVD-collega George Neijs- sel was het daarmee eens. Hij zei, dat hij zich niet meer gebonden achtte aan het beleidsprogram ma. Er volgde schorsing op schorsing, er vielen zware woorden, maar het college bleef overeind. Voor de zoveelste keer heerste er een crisissfeer in de gemeen teraad. Opnieuw gebruikte de PvdA de nipte linkse meerder heid in de raad om een meerder- heidsvoorstel van burgemeester en wethouders te torpederen. „De NPV dient niet het alge meen belang", zei PvdA-leider John Ranshuijsen. Die vereni ging verdient geen subsidie, vond de linkse meerderheid. „Eén algemene patiëntenbelan genvereniging is meer dan ge noeg". Deze algemene vereni ging kreeg kort geleden wél fi nanciële steun van de gemeeen- te. Dat is discriminatie, vond CDA'erKooI. De PvdA neemt een loopje met het beleidsprogramma, betoog den het CDA, de VVD en de fractie van SGP, RPF en GPV. In het beleidsprogramma staat, dat de gemeente initiatieven zal ondersteunen om te komen tot patiëntenverenigingen. „Deze vereniging verdient net zoveel steun als andere verenigingen", zei VVD'er Bram Zonne. Maar daar was de PvdA het niet mee eens. De sociaal-democratische wethouders Bas Goudriaan en Arij Maarleveld steunden het amendement van hun fractie. „Niet voor niets wordt er in het beleidsprogramma gesproken van verenigingen", zei CDA'er Aart Kool. „De PvdA blijkt op dit punt onbetrouwbaar. Dat is een hoogst ernstige en bedenke lijke zaak, die wij noog opnemen. De PvdA marchandeert met het beleidsprogramma' SGP'er Rien I.ensvelt stelde voor om in het midden van de raadszaal maar een grote prülle- bak neer te zetten. „Dan kunnen wij daar allemaal het beleidspro gramma in mikken". Lensvelt sprak het vermoeden uit, dat de PvdA niets van de NPV moet hebben, omdat die dub aan bij belse normen en waarden vast houdt. „Dat moet de grond in ge boord worden". John Ranshuijsen liet zich aan de dreigementen van CDA en VVD niets gelegen liggen. „U noemt ons onbetrouwbaar. Ver telt u maar welke consequenties u daaraan verbindt", daagde hij het CDA uit. Kool vertelde, dat de PvdA een briefje van het CDA kon verwachten. Do coali tiepartners moesten over de houding van de PvdA maar eens een duchtig woordje spreken. Maar om nu het college te laten vallen over een subsidie van 700 gulden, dat vonden CDA en VVD wat al te grijs. Kool: „Wij tillen zwaar aan onze bestuurlij ke verantwoordelijkheid. De houding van de PvdA in dezen is onacceptabel. Maar deze zaak is ons geen breuk in het college waard". Het amendement van de PvdA werd aangenomen. Tussen het wegwerken van enke le vrachten stenen door nemen deze twee stratenmakers even een momentje rust. De een kiest voor een tamelijk gewone pose, terwijl zijn collega het multi-func- tionele gebruik van de kruiwagen heeft ontdekt. Door de kruiwagen naar voren te kiepen doet het ding dienst als ligstoel'. De vraag hoe komt u toch zo bruin meneer, kan op die manier een ongebrui kelijk antwoord opleveren. Ach, ik heb even in de kruiwagen liggen zonnen. GRATIS VLOERBEDEKKING kis ilït! we) gaven wij tot op alle bakende merken zo al 8 DESSO-BEflGOSS-QONAPAR TE TRETFORD-KVT-SiLVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete staJencolleclle. Ate topllten GRATIS gelegd. DOOR HEEL NfcDERLMD ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. I Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. WIJ zijn I be3»3t goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado. Gardlsette etc.) GRATIS GENAAID. STREkSINGEL 65-189 -R DAM-H BERG - Vfijdagtot9u geopend Tet 010-4229120/4224430-Fax010-4227Ö67 s Maandags gestoten Koninginnedag geopend Rotterdam Wie is aansprake lijk voor de schade, die wordt ge leden door de bewoners van de grootste gifwijk in obs land: de Steendijkpolder in Maassluis? Die vraag stond gisteren cen traal bij de Rotterdamse recht bank. Drie ex-bewoners en een huisei genaar, die nog steeds in de wijk woont, stelden in een civiele pro cedure de gemeente Maassluis en de bouwer Pakwoningen ver antwoordelijk. Op hun beurt speelden die twee elkaar en ook de gemeente Rotterdam de zwartepiet toe. Rotterdam was namelijk de leverancier van het vervuilde havenslib, waarmee de wijk bouwrijp werd gemaakt. „De enige schone grond die de kopers van de woningen kregen, zat in de bloempot met gerani um, die de bewoners werd over handigd bij de overdracht van de sleutel", zei mr.F.P.C. Legger veelbetekenend. Namens de bewoners van de wijk eiste hij van de gemeente Maassluis, die de wijk liet bou wen, en van projectontwikke laar Pak woningen een schade vergoeding, die overigens nog nader moet worden vastgesteld. Maassluis en Pakwonlngen wil len van enige schuld niets weten. De twee partijen hadden tevens elkaar gedagvaard en ook slible- verancier Rotterdam. Zij willen daarmee bereiken, indien de rechtbank de bewoners in het gelijk stelt, dat niet zij zelf voor de schade moeten opdraaien, maar de door hen gedagvaarde partijen. De gemeente Rotterdam op haar beurt stelde bij monde van mr; J. Mentink dat de havenstad noch formeel juridisch noch in rede lijkheid voor de verontreiniging verantwoordelijk kan worden gesteld. Toen de grond van de wijk in aanleg werd opgehoogd dat was in de vroege jaren zes tig was er volgens Mentink nog niets bekend van de in het havenslib aanwezige vervuiling. Mr Legger betoogde dat Maas sluis en Pakwoningen, toen eind jaren zeventig met de bouw van de woonwijk werd begonnen, een onderzoeks-, zorg- en waar schuwingsplicht hebben ver zaakt door het slib zonder meer als bouwgrond in het verkeer te brengen. Namens de gemeente Maassluis ontkende mr.P.J.C.J. Duijsens dat de ex-bewoners van de wijk. ook maar enige schade hebben geleden bij de verkoop van hun 'gifwoningen'. Hij stelde dat ie de huizen in de dure tijd hebben gekocht en "dat ze hebben ver kocht toen de woningmarkt minder gespannen was: de prij zen lagen daardoor lager. Duijsens ontkende dat de ge meente iets heeft geweten of kon weten van de verontreiniging van het slib, waarop de latere gifwijk zou verrijzen. Als er al sprake is van schuld en aansprakelijkheid, dan moet die worden gelegd bij Pakwoningen („heeft zelf aok nog in de grond geroerd") en bij Rotterdam, de leverancier van het slib, aldus Duijsens. De raadsman van Pakwoningen, mr.L.de Boer, verdedigde de projectontwikkelaar met de stel ling dat het bedrijf slechts 'een economisch noodzakelijke scha kel' was in de grondtransactie tussen de gemeente en de bewo ners. Mr. Mentink had het namens Rotterdam vooral voorzien op Maassluis. In de jaren zestig, toen de Steendijkpolder werd opge hoogd, wist volgens Mentink nog niemand van de vervuiling van havenslib. Volgens hem ont stond echter een kentering toen dr.A.J.de Groot, een slib-autori- teit volgens Mentink, op een symposium in Rotterdam met het onthutsende nieuws kwam dat havenslib ernstig verontrei nigd was. Dat was in de zomer van '74. Twee jaar later verkocht Maassluis de grond aan Pakwo ningen. „Maassluis had met guldente kens in de ogen voor weinig an ders aandacht dan de verkoop van bouwgrond", aldus Men tink. De Rotterdamse rechtbank doet op 15 juli uitspraak. Vlaardingen Hij raakte weieens wat los van de grond, die Arnold Casper Theodoor van Kalken, vond tenminste Fred van Lier. „Maar u was een raadslid zonder vijanden", zei de burgemeester tegen het scheidend raadslid voor de PSP. „En dat is het beste compliment wat je kunt krijgen". De gemeenteraad nam gis teravond afscheid van Ar nold van Kalken. Na vier jaar in de raad draagt hij de fakkel over aan Jan Vons (CPN). Van Kalken trak teerde de raad op wijn uit de Derde Wereld en het burge meestersechtpaar op een bioscoopbon. Hij hoopt dat Van Lier en zijn vrouw voor die bon naar Cry Freedom taan, een film over de on- erdrukking in Zuid-Afri- ka. Zo was zijn afscheid hele maal in stijl. Want met Zuid- Af ri ka en met de Derde We reld'toonde hij zich begaan, soms tot ergernis van colle ga-raadsleden. Van Kalken sprak bij zijn afscheid harde woorden over de gemeenteraad. „Die laat heden ten dage niets van bewogenheid zien met diegenen die het niet ge maakt hebben", zei de PSP'er. Hij nam het fonds sociale noden als voorbeeld. Het plan om zo'n fonds in te stellen, werd onlangs ge schrapt „Wie gelooft er in Vlaardingen nog in politiek die wij hier brouwen?" zei Van Kalken. De hurgenpeester noemde de bijdragen van de PSP'er 'al tijd zinnig, maar soms wat lang'. Met name rechts in de gemeenteraad ergerde zich nogal eens aan de getuige nissen van Van Kalken, maar gisteravond viel Van Lier hem bij: „De gemeente raad kissebist wel eens over minder belangrijke zaken". Schiedam Gerard Verhuls donk, die de commissievergade ring van dertien dagen geleden miste omdat hij in het buiten land een kleinzoon ten doop moest houden, en die daarom eergisteren alsnog de kans kreeg gen uitvoerig pleidooi te houden, lanceerde het plan om in de Pas sage eert verzameling woningin richters te vestigen. Ook haalde --Verhulsdonk een oud plan uit de kast: verlenging van ae Passage tot op de Hoogstraat, maar niet zover als men in 1974 dacht. Ver hulsdonk ziet de Passage graag uitkomen ter hoogte van het winkeltje van Zijdeveld, Hoog straat 34. Wethouder Chris Zijdeveld be loofde de raad zo spoedig moge lijk op de hoogte te brengen van de onderhandelingen met de grootwinkelbedrijven. „De grote lijnen zijn financieel volstrekt haalbaar", aldus Zijdeveld. „Ik ben nu geneigd dat nog wat har der te 2eggen dan de vorige keer", aldus een optimistische Zijdeveld. Aan het versterken van één cen trumfunctie kwam de commissie eergisteren reeds daadwerkelijk toe. Om de daadkracht te vieren werd na afloop een borrel gehe ven in 't Weeshuis, de uitspan ning van Henk Post op de Hoog straat. (ADVERTENTIE) T tS PEKKENp, OP PERGOLA EN JE HEBT 'P JARENLANG PLEZIER VAN,., ZO TE.ZIEN; CETABEVER

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1