Schuifelen en rust langs de Waterweg Drukste 1 mei sinds j aren Van der Knaap: In de haven moet toch gewerkt worden?' Ijlaiili I Üfceffmgton Jongen steelt voor ton aan rookwaren Moster VLAARBINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE GOUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hafkamp bezoekt krakers aan Warande Koninginnedag tussen uitbundig en mat Tasje terug Schiedam koopt kritisch boek voor relaties smeden W. dè Nie L. Voogd exclusietoe antieke en ouhe grenen meubelen Rijbewijs ingevorderd Tasjesrover in 't park gepakt WnERWEG MAANDAG 2 MET 1963 PAGINA 9 Regionale redaciie: Brfede Harenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Gusto mag blijven De koningin toezingen is in Kethel nog steeds een populaire bezigheid. Schiedam Gusto heeft een vrolijk weekeinde achter de rug. Vlak voor Koninginne dag kwamen twee ambtena ren vertellen, dat het tam boer-, trompetter- en majo rettekorps waarschijnlijk wel in de gekraakte school aan de Warande blijven kan. En de ambtenaren waren nog niet weg, of wethouder Luub Haf kamp kwam het goede nieuws bevestigen. Binnen een week na de kraakactie had Gusto dus succes. De korpsleden waren zeer ver rast dat hun protestactie al zo snel tot resultaten leidde. „Als we niet waren gaan kraken, hadden we nog steeds geen zicht gehad op een nieuw onderko men", aldus voorzitter Joop Al- torf. Vandaag gaan bestuurders van het Gusto-korps afspraken be vestigen in het stadskantoor. Zij zijn van plan de in gebruik geno men lokalen grondig op te knap pen en er is al een zichtbaar begin gemaakt, alle rommel is uit de school verdwenen maar als de gemeente daar een gebrui kelijke startsubsidie voor over heeft, is dat natuurlijk mooi meegenomen. Gusto zat tot vorige week in een pand aan de Maasdijk (samen met de Automobielclub Gusto), maar de kelderruimte wordt door vocht aangevreten en het stinkt er onbehaaglijk. Al maan denlang vroeg Gusto de gemeen te om vervangende ruimte, in een leeggekomen school aan de Zalmstraat. Heimelijk wezen burgemeester en wethouders deze school toe aan vijf kunste naars, die er hun ateliers inmid dels hebben gevestigd. Gusto was boos, want het zou over de Zalmstraat steeds tijdig op de hoogte worden gehouden. De korpsleden kraakten de Wa rande 250, de bewonersvereni ging Scbïedam-Zuid riep op tot steun aan Gusto en daags daarna stroomden de solidariteitsbetui gingen binnen. Muziekvereni gingen in sporthal Margriet ga ven zelfs benodigde spullen als gaslampen in bruikleen. Buurt bewoners toonden zich ver heugd met een beetje leven in de brouwerij: „Jullie ruimen het zo netjes op! Popcentrum Vrijdag kwamen ambtenaar Gert Mulder en zijn chef Ben Hakkenbroek langs bij de Gusto- leden om te zeggen, dat de tam boers, trompetters en majorettes in de school hun gang kunnen blijven gaan. De gemeente had eigenlijk een lokaal voor Gusto op het oog in het popcentrum aan de Eduard van Beinumlaan, maar men was ervan doordron gen geraakt dat Gusto in of in. ie der geval dichtbij de Gorzen thuishoort. Gusto heeft veel jon- fe leden, die *s avonds beter niet e afstand naar Groenoord moeten overbruggen. Liever had Gusto de school aan de Zalmstraat in gebruik geno men, zegt Pieurü Altorf, vrouw van de voorzitter, maar de Wa rande is ook zeer redelijk bereik baar. De gemeente is inmiddels be gonnen met de sloop van een school aan de Zwarte waalse- straat om eventuele verdere kraakacties te verijdelen. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Ondanks de dappere pogingen van de Hoogstraat-winkeliers en de medewerkers van De Erker in Sehiedam-West om Koninginnedag ook in hun wijk nieuw leven in te blazen, lag het centrum van de fes tiviteiten in Schiedam dit jaar duidelijk weer in Kethel. geen schijntje van de aantallen die tijdens de Brandersfeesten worden geteld. Toch zat er met de diverse live-bandjes en een optreden van clown Ricky leven in de binnenstad. In ieder geval meer dan in andere jaren, want toen kon je letterlijk een kanon afschieten op de Hoogstraat. In de Groenelaan was het wel te merken, dat er elders in de stad activiteiten op touw waren ge zet. Hoewel de winkelstraat van de Gorzen zich uitstekend leent voor gezelligheid, was het er minder druk dan in vorige jaren, hoeveel moeite de Amazing Stroopwafels zich ook getroost ten. Maassluis In een cafetaria in Maassluis wist een 15-jarige jon geman een polstasje van een klant te stelen. De jongen kwam echter niet ver. De politie kon hem na aanwijzingen vanuit het publiek arresteren. Het polstasje kon aan de eigenaar worden te ruggegeven. Uit een woning aan de Konings hoek werd een kleurentelevisie gestolen. De onverlaten namen ook de stereo-installatie en en kele sieraden mee. Door het ver breken van de balkondeur kon den de inbrekers hun slag slaan. Bewoners protesteren tegen overlast In de oude dorpskern liepen de gehele dag zoveel mensen rond, dat de term schuifelen beter op zijn plaats was, Voor het kippe- eindje van de Dorpskerk naar de Kerklaan, normaal goed voor nog geen minuut wandelen, moest de bezoeker nu al gauw het tienvoudige uittrekken. Kethel koos voor nostalgie. Dat gebeurde in de vorm van tradi tionele spelen als paalklimmen en ringsteken, maar zeker ook door de aubade, 's ochtends vroeg, en het afsluitende Oranje bal. In de tent, en het terreimje ervoor, hadden zich 's avonds zo veel mensen verzameld, dat dansen er amper bij was. Voor dansen heb je ruimte nodig, "en die was er eenvoudigweg niet. Maar ook overdag was het al een drukte van belang. De vrij markt, met door kinderen be mande standjes trok veel pu bliek, evenals de film in het Schepphuis. Tijdens een doorlo pende voorstelling werd een film gedraaiddie 35 jaar geleden werd gemaakt door de legenda rische dorpsdokter Van der Kui. Gevorderde vijftigers zagen zich zo weer eens terug als knaapje van twintig op een motorfiets, tijdens een behendigheidswed strijd in de dorpskern. Met name de wat oudere Kethe- laars hadden zo weer genoeg stof om te verhalen van 'toen'. Maar niet alleen de 50-plussers. Mas sa's twintigers en dertigers, die van origine uit Kethel stammen, grijpen Koninginnedag aan om weer eens wat oude bekenden te ontmoeten. Veelal onder genot van een biertje in de enige echte dorpstaveerne, het café van Daan van Linsehoten. Pal naast Plet van Beurden de legenda rische dorpskapper van de Kerklaan die de Kethelse jeugd vroeger voor twee gulden vijftig een geheel eigen look gafpuil de het terras de hele dag uit. In De Erker in West werd uit een geheel ander vaatje getapt. De jongeren van De Erker hiel den in de openlucht een popfes tival, dat een groot deel van de omgeving op stelten zette. Echt druk was het hier niet, maar veel jeugdige toeschouwers en de di verse bandleden deerde dat niks, of ze merkten niet meer wat er gebeurde. Juist toen de zanger van de Rotterdamse rockband The Radio's een nummer aan kondigde over het snelle leven van de rock 'n 'roll moest de zan ger van Narcissus Rex, die daar voor al hadden gespeeld, brood dronken worden afgevoerd. Niet van het bier, maar ais ge volg van te veel genuttigde te quila. De muzikanten, die later nog moesten spelen, hielden zich gelukkig in, zodat de aangekon digde live-muziek tot in het be gin van de avond door kon gaan. In het centrum van de stad ging het er wat rustiger aan toe, zowel wat betreft de herrie als de be zoekersaantallen. Rond het mid daguur liepen er redelijk wat mensen door de stad, maar nog alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010- 473 82 22 Vlaardingen Terwijl op het Veerplein steltlo pers metershoog paradeerden langs rijen belangstellenden, lie pen op de Wcsthavenkade kin deren ook op stelten, krap tien centimeter boven de grond. Ter wijl op de Hoflaan atleten elkaar de eerste prijs in de Havenloop bestreden, renden aan de andere kant van het Buizengat de klein tjes met blokken heen en weer over een wat korter-parcours. Maar 't ging er net zo fanatiek aan toe. 't Was zaterdag overal gezellig druk in de Vlaardingse binnen stad. Op de vrijmarkt op het Liesveld konden de kijkers en kojpers niet veel uitbundiger be wegen dan voetje voor voetje. Het stond er barstensvol met kraampjes waar letterlijk van al les te koop werd aangeboden, van gegrilde worsten tot zelfge breide babytruitjes. Op de Markt, waar toeh niet al te eigen tijdse artiesten als Ronnie Tober, Oscar Harris en Corry Konings optraden, werd het geen mo ment stil. Op de Westhaven plaats, waar de bekende Vlaar dingse kroegbaas Leo Ydo liet horen dat hij een goeie blues kan zingen, was de hele dag nauwe lijks een stoeltje vrij. Het weer werkte mee en het co mité Nationale Gedenkdagen legde eer in met zijn werk. Twee leden van het comité, Toos de Veer-Bijnagte en Wim van Pelt, stonden trots terzijde toen op het Veerplein schutterijen en ven- delzwaaiers een demonstratie gaven van hun kunnen. Een merkwaardig schouwspel, waar bij mensen in reusachtige pop pen in zeventiende eeuwse kle dij over het plein tolden. Van alle kanten golfde muziek door de stad: drums en trompet ten, disco, brass en pop. De vijf tien hete luchtballons, die om acht uur opstegen in het Oranje park, trokken de laatste grote stroom publiek. Met één ballon ging het fout, die landde zon der overigens letsel te veroorza ken kort na de start pardoes op de Watersportweg. Kinderen besloten 's avonds het koningin- nefeestmet een lampionoptocht, en elders in de stad waren een oranjedisco en een oranjebaL Maar de meeste Vlaardingers waren toen al naar huis. Maassluis Koninginnedag in Maassluis kende een uiterst rustig verloop. De aubade op de Markt in het historisch centrum van de stad werd traditiegetrouw druk be zocht. Burgemeester Hans van Es las het felicitatietelegram, dat door het gemeentebestuur aan de koningin was verstuurd, aan de menigte voor. Daarna spoor de hij een ieder aan tot het mee zingen van de bekende volks liedjes. Verder geen groots opgezet pro gramma. In de verschillende wijken kon worden deelgeno- Vijftien hete luchtballons stegen op uit het Oranjepark. men aan kinderspelen. In het Wipperspark, de Taanstraat en de omgeving van de Botter was het de gehele dag zeer druk. In andere wijken van de stad viel weinig of niets te beleven. In de Steendijkpolder, een van de gro tere wijken van Maassluis, was in het geheel geen activiteit. Ja renlang konden de kinderen meedoen aaji een groots opgezet programma, maar een gebrek aan vrijwïligers heeft het orga nisatiecomité opgebroken. Opvallend is wel dat het in de ongeving van de Botter ieder jaar drukker wordt De intimi teit van het wijkje leent zich dan ook uitstekend voor een sfeervol konïnginnedagfeest. Ook nu stroomden niet alleen de wijkbe woners toe. Uit alle delen van Maassluis trokken kinderen naar de Botter om mee te doen aan de kinderspelen. De play- backshow werd een prooi voor Micha van der Houwen, die met een imitatie van Elton John's Ni- kïta de harten stal van de vele aanwezigen. Schiedam Hoewel het hier en daar forse kritiek bevat op het stadsbestuur, heeft de gemeente Schiedam 250 exemplaren be steld van het boek Schiedam, Holland, dat in het najaar ver schijnt. Burgemeester Reinier Scheeres en gemeentevoorlich- ter Theo Reijman vanden na in zage van het manuscript, dat zo wel de tekst als de foto's een eer lijk en treffend beeld geven van de stad. De gemeente wil de boe ken als relatiegeschenk gebrui ken. Schiedam, Holland bevat ruim 100 foto's en veertig interviews. De foto's, gemaakt door Tim Hielkema, laten stadgenoten zien tijdens alledaagse bezighe den zoals boodschappen doen en ramen zemen. In de vraagge sprekken met Peter de Lange luchten bekende en onbekende Schiedammers hun hart over het sociale en culturele klimaat. Volgens Hans Hitman van de Schiedamse uitgeverij Seriptum ligt Schiedam, Holland in sep tember in de boekwinkels. In het Stedelijk Museum wordt rond dezelfde tijd een expositie ingericht van foto's uit het boek. (ADVERTENTIE) Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap staat in dubio. Van de gemeenteraad krijgt hij steevast te horen, dat de haven nieuw leven in geblazen moet worden. Neemt hij initiatieven daar toe, dan krijgt hij te maken met woedende wijkbewo ners. Donderdagavond nog pikten de bewoners van 't Hoofd het niet langer en braken zij het wegdek van de Burgemeester De Jong- hkade open. De actie was be doeld om het vrachtverkeer te hinderen. „Maar het gaat nog steeds om een vrije haven, waar vrije la ding kan worden aangeboden. Dat mag en de havenmeester geeft daarvoor toestemming. Anders kun je wel een stuk hout voor de ingang van de haven plaatsen. Dan komt er geen schip de haven meer binnen". Het conflict tussen de bewoners en de bedrijven, die actief zijn in de buitenhaven, spitst zich toe op het laden en lossen van 2and. De vrachtwagens rijden af en aan en dat ervaren de bewoners als uiterst hinderlijk. „Maar wat moet ik?" vraagt de wethouder zich in alle ernst af. „De firma Keizer heeft een hin derwetvergunning aangevraagd voor het plaatsen van een kraan en twee zandtrechters op de kade. Dat verzoek hebben wij af gewezen. De zaak ligt nu bij de Raad van State. Keizer heeft ons besluit ter vernietiging voorge dragen. Dat er nu toch zand wordt gelost, is juist. Het gaat hier om een ander bedrijf, dat de begraafplaats in De Lier aan het ophogen is en de haven van Maassluis heeft uitgekozen voor de aaflvoer van het zand. Een vaste kraan is niet m gebruik, Tegen dat soort werkzaamheden kunnen wij toch geen bezwaar maken. De havenmeester heeft toestemming gegeven. Dat is zijn goed recht. Hij hoeft niet vooraf bij het gemeentebestuur aan te kloppen met de vraag: mag dit allemaal wel?" Weemoed Met weemoed denkt de wethou der dan terug aan de tijd dat er volop bedrijvigheid was in de haven van Maassluis. De tijd dat er vee werd gelost ligt al ver ach ter ons, evenals de eontainero- w van het bedrijf Van Geest. „Toen hoorde je de men sen niet klagen", aldus Van der Knaap. „Iedereen was blij met zoveel leven in de haven. Daar is een haven toch voor? Ik geloof niet dat de mensen dat nu zo goed beseffen". Vorig jaar nog moest de wethou der een bedrijf teleurstellen, dat gespecialiseerd is in de overslag van fruit. „Het bedrijf had al kantoorunits op de kade ge plaatst, zo blij waren die mensen met Maassluis. Alleen de com-, pressoren moesten 's nachts ook draaien om het fruit te koelen. Dat leverde voor de omwonen den teveel overlast op, waardoor we moesten besluiten om de compressors 's nachts uit te laten. Dat werkte natuurlijk niet. Het fruit ging rotten. Ik geloof dat er m totaal twee schepen in de ha ven zijn geweest van dat bedrijf. Daarna was het over en sluiten. Maar ik zeg in alle bescheiden heid: in een haven moet toch ge werkt worden?" Izaak van der Knaap betreurt het, dat de bewoners nu de weg hebben gekozen van actie: „Waar gaan we op deze manier naar toe?" aldus de wethouder. WAAR KWALITEIT NOG VOOROPSTAAT verwarming •anitair lat-en konatruktiewerk onderhoud van alle gaiapparatuur CalfenburgatrMI 80 VlaardlnQen Telefoon 010-4343098 HUSQVARNA SPECIAALZAAK Uw vakman voor HUSQVARNA NAAIMACHINES OOK VOOR KLEINVAKARTIKELEN EN2. Van 's-Gravendijkplein 37a Vlaardingen - 010 - 4341693 RFPARA1IT VAM ALLE MERKEN - NAAIMAQHinrs IN .EIGEN WERKPLAATS 600 mï markl 39 vlaardingen 010-4601691 tbcwroom Vlaardingen—De I mei-vie ring in zaal De Harmonie is zelden zo druk bezocht ge weest als gisteravond. Het werd er broeierig warm, door alle drukte. „*t Werd eens een keertje tijd", zei Jan Vons (CPN), ,,'t Werd eens tijd", zei ook PvdA-wethouder Arij Maarte veld, die ver in zijn herinnering moest teruggaan om er een Dag van de Arbeid te vinden die zó veel publiek trok. De samenwerking tussen PvdA, radicaal links, het Nivon en de vakbonden wierp zijn vruchten af. Maarleveld zag al het licht van verdergaande linkse samen werking gloren aan de horizon. „Nou moeten ze een paar jon gens in een hok zetten en een ge zamenlijk plan voor de verkie zingen in 1990 laten maken", zei de wethouder. Spreekster Ina Brouwer, oud-kamerlid voor de CPN, vond de eensgezindheid in Vlaardingen 'hartverwarmend'. De viering van de Dag van de Arbeid trok een gemeleerd pu bliek, Oude PvdA'ers herken den zich in de historische schets, die burgemeester Fred van Lier gaf van 1 mei door de eeuwen heen. Toen hij sprak van de ge boorte van het AJC in 1918, Koos Vorring, de meiboom en de manchesterpakken, knikten zij: ja, zo was het. „Wij hebben echt gedacht dat het snel zou gaan", besloot hij zijn toespraak. „Wij hebben echt gedacht dat het snel zou gaan. Vrienden, voorwaarts, en met vergeten". Van Lier werd beloond met een donderend applaus. Net als de Turkse groep Bans, net als het koor van Vlaardingen tegen apartheid, net als Ina Brouwer, die pleitte voor een brede linkse samenwerking. Een vertegen woordiger van de bonden deelde in de vreugde. Hij sprak van een 'historische dag'. Ook in FN V-gebouw De Kern in Maassluis werd de viering van 1 mei druk bezocht. Maar in die stad is dat traditie. Bij die altijd ongedwongen bijeenkomst ston den de toespraak van mr. Schel- to Patijn, commissaris van de ko ningin, en het 1-mei-cabaret centraal Vooral de grappen en grollen van de cabaretgroep vielen zeer in de smaak. Cor en Coby van Aalst, Hans en Annemarie de Bruin, Sjanie Spruyt en Pieter Roelofs trakteerden de aanwezi gen op een gezonde dosis cynis me. Vooral het CDA, de eigen wethouder Anton Wustrow en de verschillende gemeente raadsleden moesten het daarbij ontgelden. Veel belangstelling was er voor een parodie op het in Maassluis verschijnende huis- aan-huisblad De Schakel. Onder de titel De Brakel maakte de ca baretgroep een alternatieve uit gave. Veel aandacht tijdens het caba ret ook voor een eigen plan van de PvdA: het enge-plekkenplan. Vorig jaar vol trots gepresen teerd, maar voorlopig in een bu reauiade op het statige stadhuis verdwenen, In een volle zaal werden, onder de nodige hilari teit, de enge plekken en enge mensen die Maassluis telt nog eens onder de loep genomen. Maassluis Met de arrestatie van een 17-jarige inwoner van Maassluis heeft de politie de diefstal van sloffen sigaretten en shag uit het voorraadmagazijn van een self-service benzinesta tion opgelost. De jongen bleek al een jaar lang in opdracht van een echtpaar uit Maassluis de rookwaren te ste len. In de twaalf maanden wist de jongen voor ongeveer 100.000 gulden weg te nemen. De jeugdi ge Maassluizer werd vorige week op heterdaad betrapt bij een poging 34 sloffen sigaretten en shag weg te nemen uit het magazijn. De jongeman kon een jaar lang zonder enige vorm van verdenking functioneren, omdat hij het vcllc"dige vertrouwen ge noot van het personeel van het benzinestation. De helers werden ook door de politie ingesloten. De 47-jarige man is in verzekerde bewaring gesteld. Zijn vrouw werd na het opmaken van proces-verbaal heengezonden. De heler leverde de sigaretten ook aan een 47-jarige inwoonster van Maassluis. Zij zorgde ervoor dat de rookwaren verder wer den doorverkocht. Aanvankelijk viel de verden king van de diefstal op de chef monteur-bedrijfsleider. Hij had het beheer over het magazijn. De 17-jarige jongen had echter kans gezien om de sleutels van de be heerder in zijn bezit te krijgen en tekopieëren. De jongeman is voorgeleid voor de officier van justitie in Rotter dam, die belast is met jeugdza ken. Na verhoor is hij heenge zonden. Vlaardingen Het rijbewijs van een 59-jarige Vlaardinger is na een verkeersongeluk tijdelijk in gevorderd. Volgens de politie was de man met te veel drank op jachter het stuur gekropen. Schiedam Alerte omstanders zijn er zondagmiddag in geslaagd een tasjesrover aan te houden. Rond half drie 's middags rukte een 15-jarige Schiedammer plot seling het tasje van een 81-jarige Schiedamse weg, die met haar vriendin in het Beatrixpark liep te wandelen. Door luid te gillen wist de bejaarde dame de aan dacht van omstanders te trek ken, die de wegrennende iongen tegenhielden. Even later kon de tasjesrover aan de politie worden overgedragen. Bij de politie is nog niet bekend, of de jongen iets te maken heeft met de golf tasjesroven, die de stad al tijden teistert Voor verhoor is hij nog steeds ingesloten in het hoofdbu reau van politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1