Hoogtevrees, dat kent 't Spul niet Bewoners 't Hoofd eisen duidelijkheid Organisatie van marathon Schiedam op volle toeren Julianabrug was in 1963 al gammel Noodwoningen niet toegankelijk voor nieuwe huurders VLAABDINGS DAGBLAl SCHIEDAMSE CQURANl NIEUWE WATERWEG CQURAN1 Wandeling door Maassluis Spektakel over Joncker Franssen Oorloch Drukte op ruïué Nieuwiand wilgeen nieuwbouw Bank overval: weer verdachte aangehouden Hardrijder op de bon hKRRWEG DINSDAG 3 MEI! S6 PAGINA I Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352056. 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis Burgemeester Hans van Es stak zijn bewondering voor het werk van Els Kap niet onder stoelen of banken tijdens de presentatie van een boek van haar hand over de geschiedenis van Maassluis. Een fraai album met prentbrief kaarten dat een goed beeld van Maassluis geeft van het wonen en werken in de stad vanaf de eeuwisseling. Korte verhaaltjes completeren het geheel. Het boelc Iaat zich lezen als een soort wandeling langs de mooiste plekjes die de stad telt De burgemeester kreeg gisteren op bet stadhuis van Maassluis het eerste exemplaar uitgereikt van het fraaie uitgevoerde druk werk. Ook de schrijfster toonde zich ingenomen met het naslagwerk, een uitgave van de Belgische uit geverij Streek werk. Vijftien jaar geleden begon Els Kap met het verzamelen van prentbriefkaarten van Maas sluis. Zij bouwde een indruk wekkende collectie op en lang zaam maar zeker ontstond het idee om een boek "samen te stel len. Haar man steunde haar door dik en dun. Els Kap heeft het boek dan ook aan hem opgedra gen. Goedkoop is de uitgave ech- ter niet. De goedkoopste uitgave kost 5 2 gulden, de duurste 67 gul- 4 den. Schiedam Terwijl de kermis bazen op het Emmaplein druk doende 2ijn hun spullen af te breken, worden nauwelijks hon derd meter verderop koortsach tig andere steigers opgebouwd. Leerlingen van de Rijnmond- mts werken sinds donderdag on vermoeibaar aan een stalen raamwerk, waartegen beeldend kunstenaar Michel Snoep afge dankte deuren en raamkozijnen uit slooppanden schroeft. Ze symboliseren een herberg en een baljuwwoning en andere de cors voor 't Spul van Joncker Franssen Oorloch. Met dit open luchtspel herdenkt Schiedam deze week de bevrijding en het einde van de Tweede Wereld oorlog. Gisteren werden de contouren van het vijftiende eeuwse Schie dam langzaam maar zeker zicht baar. Met een echte middel eeuwse ruïne op de achtergrond vond Snoep het niet nodig om heel groot en gedetailleerd een realistische stad op het doek te zetten: „We houden het een beetje abstract, we beelden de middeleeuwen uit met een knip oog naar het heden. Maar te ab stract, te onherkenbaar kunnen we het ook weer niet maken, dan voelen de acteurs zich niet meer thuis in het decor". Vanavond beleeft het histori sche drama over het beleg van Schiedam door Rotterdammers, tijdens de Hoekse en Kabeljauw se twisten, de voorpremière. Re gisseur Bernard Bredero, die af gelopen nacht met een groot aantal medewerkers de belich ting testte („dat kan alleen 's nachts, anders zie je niet wat je doet"), denkt dat er weinig fout zal gaan tijdens de try-out van 't Spul. Alles is tot in de finesses doordacht, van de kostuums en de muziek tot de vechtscènes en het 'sterven' van de acteurs toe. Voor de spectaculaire 'dood' van enkele medespelers deed Brede ro een beroep op het stuntteam van Bram Wijers. Evengoed moeten de acteurs zo nu en dan. een zwaar beroep doen op hun eigen behendig heid, en mogen ze geen last heb ben van hoogtevrees, want Snoeps decor torent vele meters de lucht in. Het publiek bevindt zich tussen deze stadsmuren waarop de handeling zich af speelt, volgens Bredero om de toeschouwers het gevoel te ge ven dat ook zij door een vijandig leger zijn omsingeld. De offieöle première is donder dag 5 mei. Daarna wordt 't Spul nog opgevoerd op 6, 7 en 8 mei, tenzij het weer roet in het eten gooit. „Maar zoals het er nu naar uitziet, zal dat ons niet in de steek laten", zegt Bredero opti mistisch. r m Burgemeester Hans van Es is zeer ingenomen met het boekwerk over Maassluis. Ook Eis Kap is blij met het boek. De laatste keer, dat het zo druk was bij de ruïne van Mathenesse in Schiedam, was in 1975. in dat jaar vierde Schiedam zijn 700-ja- rig bestaan als stad. Deze archief foto dateert van 5 mei '76, toen het met bevrijdingsdag een druk te van jewelste was. Rond de ruï ne stonden kraampjes: er was een grote manifestatie op touw gezet. Nu, precies dertien jaar fa- ter, is een spektakel georgani seerd dat ook veel voeten in de aarde zal hebben. De historie staat centraal. Het gaat om de Hoekse en Kabeljauwse twisten tussen Schiedam en Rotterdam, Vlaardingen Bijna 25 jaar geleden, in september 1963, besloot de Vlaardingse ge meenteraad al dat de Prinses Julianabrug over de Oude Haven moest worden vervan gen. Een deugdelijke opknap beurt zou 600.000 gulden kos ten. Voor die kapitale investe ring voelde de gemeenteraad niets. Rijkswaterstaat werd medewerking gevraagd bij het ontwerpen en bestekklaar maken van een nieuwe brug. De verkeersdeskundige van de PvdA, Gerard Boender, is nauwelijks verbaasd als hij hoort van het besluit van 25 jaar geleden. Er worden wel vaker besluiten genomen en vervolgens jarenlang niet uit gevoerd. „Ik zat toen nog niet in de raad. Dat besluit zaTlater wel weer teruggedraaid zijn". De PvdA'er vindt dat de raad het er een beetje bij heeft la ten zitten. Boender pleitte onlangs in do raadscommissie voor ve en vervoer voor een brug over de Oude Hat oude Julianabrug were, maart afgesloten voor alle au toverkeer, omdat de dragen de delen van de brug verrot zijn. Pas in 1391 wordt de nieuwe brug over de haven in gebruik genomen. In 1963 stond het er met de brug, zo blijkt uit notulen van de raadsvergadering van sep tember, niet veel beter voor. De brug kon nog net vijf ton dragen. Brugdek en hekken waren hard aan vernieuwing toe. „Wanneer de brug thans geschikt zou moeten worden gemaakt voor een 10 tons-as- belasting een norm, ge noemd in het concept Voor schrift Ontwerp Stalen Brug gen 1963zou de brug gerui me tijd buiten gebruiken moeten worden gesteld en zou een krediet nodig zijn van 600.000", schreven burge meester en wethouders aan de raad. „Alsdan is achter nog geen afdoende verbetering verkregen". De raaa steunde unaniem een '-irstel van B en W om de voor 35.000 gulden op te ien en een plan voor een ■ve brug te gaan maken, ardingen krijgt nieuwe vuianabrug", schreven de kranten in augustus 1963. Schiedam Inwoners van Schiedam-Nieuwland blijven grote moeite houden met wo ningbouwplannen in hun wijk wethouder Hans van Kleef, die voor aannemer Rehorst de eer ste paal sloeg voor 18 vrije-sec- torwonlngen aan de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan, werd bij de bouwplaats geconfron teerd met spandoeken. 'Tot hier toe en niet verder', luidde de tekst. Een ander protest waar schuwde tegen verdere aantas ting- van het-,groen in Niéuw- land. Desondanks gaat de ge meente door met de plan ontwik keling voor nog eens 54 wonin gen langs de Burgemeester Van Haarenlaan (ook wel bekend als het plan voor beneden aan de Vlaardingerdijk), De PvdA-bestuurder negeerde vrijdag de kritiek, omdat vol gens hem de w{jk geen prijs stelt op redelijk overleg met ae ge meente. Hoewel het stadsbe stuur 13 premiewoningen aan de Dr. Kuyperlaan schrapte en ver plaatste naar een tweede lokatie aan de Burgemeester Honnerla ge Gretelaan, reageerde de buurt uiterst gegriefd. „Hun eis was: helemaal geen woningbouw in Nieuwiand", aldus Van Kleef. Op die eis zal de gemeente niet ingaan. Nieuwiand heeft vol gens de plaatselijke overheid dringend behoefte aan meer wo ningtypes dan enkel portiek- flats. Vandaar dat het plan-Van Haarenlaan wordt doorgezet. De drie flats, die Eurowoningen, daar wil neerzetten, tasten vol gens de bewonersverenigingen uit Nieuwiand en Schiedam- West de belevingswaarde van het groen ernstig aan. Met een maquette wil de gemeente de be- wonersverenigingen binnen kort overtuigen, dat het park weinig van de bouw te lijden zal krijgen. Vlaardingen Niet eerder dan jn 1990 kan de gemeente nen met de plannen voor en vervanging van de 410 1 woningen, m de Babberspoider. „Er is thans op mijn afdeling on voldoende personele capaciteit beschikbaar", aldus Maarten Ouwens, het hoofd van de afde ling stadsontwikkeling. Ouwens verwacht dat planvor ming, sloop, nieuwbouw en her huisvesting vele jaren in beslag zullen nemen. In een rapport uit 1980 werd zelfs een termijn van 18 jaar genoemd. Maar dat is Ou wens te lang. „Zeker gelet op het feit, dat op geen enkele wijze maatregelen kunnen worden ge nomen, die het complex bij forse regenbuien vrijwaren van wate roverlast". Zolang er nog geen sloop- en nieuwbouwplannen in de maak zijn, mogen alleen huizen van een .'aanvaardbare' kwaliteit nog worden verhuurd. Alleen men sen die al in het buurtje wonen komen voor die huizen in aan merking. Ouwens stelt voor het complex, „in principe ontoegan kelijk te maken voor woning zoekenden van buiten het com plex". De eerste slechte huizen in de Babberspoider zijn al dichtge timmerd. Dat zijn vooral die hut zen, die bij hevige regenval on der water liepen. Directeur F.M. Melis van het gemeentelijk wo ningbedrijf had voorgesteld die huizen nog wel uit te geven op basis van om-niet contracten. Maar dat zou de gemeente ver plichten ook voor de nieuwe huurders vervangende huizen te vinden. Bij de herhuisvesting van de be woners van de '410' voorziet Ou wens grote problemen. In de buurt wonen vooral mensen met lage inkomens. Die hebben nu een goedkope eengezinswoning met een tuintje. Zulke huizen voor die prijs rijn elders in Vlaardingen niet te vinden. „Aan een wens van '410-bewo- ners* tot het beschikbaar stellen van een goedkope tot zeer goed kope eengezinswoning kan op geen enkele wijze tegemoet worden gekomen", aldus het hoofd van de afdeling stadsont wikkeling. „Het proces van her huisvesting zal uiterst moeizaam zijn". Schiedam Gebogen over het beeldscherm zitten Jan Ouweneel en René Bont nog maar eens een keer de route beschrijving te analyseren. De organisatoren van de eer ste Sehiedamse marathon zijn er nu al bijna van over tuigd, dat hen in organisatori sche zin niets kan gebeuren op zaterdag 29 oktober, wan neer het spektakel moet plaatsvinden. Aan alles lijken de enthousiaste vrijwilligers gedacht te hebben: politiebegeleiding, EHRO-pos- ten (twee per kilometer), route begeleiders en opfrispunten, waar hardlopers een hapje en een drankje kunnen krijgen. Maar helemaal zeker kun je in zo'n vroeg stadium natuurlijk nog niet zijn, vandaar dat Bont en Ouweneel met de rest van het bestuur regelmatig bijeenkomen om de finesses door te spreken. Vlaardingen In verband met de overval op de Bonds spaarbank aan de Vette- noordsestraat heeft de politie een 21-jarige Vlaardinger ge arresteerd. Hij wordt er van verdacht samen met een al - eerder aangehouden 19-jari ge stadgenoot op 31 maart on- Vgevêer 32.000 gulden bij de 'bank te hebben geroofd. Van de buit is tot nu toe slechts 7000 gulden terecht. In de - woning van.de tweede ver- 1 'dactate vondïde politie een riotgun metmunitie. BAD GROENOORD GEOPEND van 8 mei tot 3 september 1988. VOORVERKOOP abonnementen, 30.- Na het inleveren van de Invulstrook, verkrijgbaar op de voorverkoopadressen, en een goed gei ij kende pasfoto kunt u het abonnement direkt, na betaling, meenemen op de vol gende adressen. V.V.V. Buitenweg, Zwembad Zuid, Westfrankelandsedl/k 3, Bondsspaarbanken In Schiedam, Bondsspaarbanken in Vlaardingen. Wlnkallraeve (Hol,) Bad Groenoord. Alléén in de voorverkoop, du# vóór 8 mei a.8. 30.- voorvier maanden zwemmenlll Tel. Informatie 4 26 16 82 De voorverkoop duurt van 25 april t/m 7 mei. René Bonte, Jan Ouweneel, diens vrouw Jeanne en Wira ten Hove, werken nu al weer enkele maanden aan de voorbereiding van de marathon. Hoewel zij met dit evenement als marathon-or ganisator hun debuut beleven, hebben zij 2eer veel ervaring in het organiseren van andere sportevenementen. Als voorzitter van de gyrrmastie- kafdeüng van de Nederlandse Culturele Sportbond organiseer de Ouweneel bijvoorbeeld groot schalige internationale turn- wedstrijden. In Schiedam was het viertal al enkele malen actief ris organisator van de triathlon: Bons en de Ouweneels als verte genwoordiger van Arma, de Sehiedamse gymnastiekvereni gingdie aangesloten is bij NCS. „Organisatorisch kunnen wij dit dan ook zeker aan", aldus Jan OuweneeL „Ook met de triathlon hebben wij te maken met grote deelnemersaantallen. Wij zijn ons er dus zeer van be wust, dat er heel wat bij zo'n ma rathon komt kijken' Hoewel de organisatoren dezelf de Culturele Sportbond-achter grond hebben, wordt dit evene ment pertinent niet onder de vlag van de CSB georganiseerd. „In de culturele Sportbond ko men wij met name op voor de sport in de breedte. Het gaat ons met name om de recreatieve sporter, die onder de vlag van één organisatie met tal van sporten in aanraking kan ko men. In het geval dat een sporter er in één tak van sport bovenuit springt, dan raden wij hem be slist aan zijn heil bij een gespeci aliseerde sportbond te vinden". Met de marathon heeft het vier tal vooral de bedoeling om de stad Schiedam een sportevene ment met een uitstraling tot ver over de stadsgrenzen heen te be zongen. Vandaar dat er wordt ge streefd naar een zo groot moge lijk deelnemersveld. „Uiteraard willen we ook zoveel mogelijk li centiehouders aan de start laten verschijnen", aldus Jan Ouwe- heel. „Ook proberen wij enkele namen aan de start te krijgen, die een tot de verbeelding spre kende tijd kunnen lopen". Met een begroting, die voorlopig uitgaat van 50.000 gulden, weten de organisatoren maar al te goud d at de kans, dat er topatleten aan de start verschijnen, niet al te hoog moet worden ingeschat Als lichtend voorbeeld dient dan ook niet zo zeer de loop van Rot terdam, waar de absolute mara thon-elite aan de start ver schijnt, als wel de Westland-ma- ratbon, een goed georganiseerde happening, die landelijk veel uitstraling heeft Voor de organisatie van de ma rathon is uiteraard veel geld no dig. Zeker als er ook wat start- gefden uitgekeerd moeten worden aan toplopers. Vandaar dat het comité Marathon Schie dam al in een vroeg stadium con tact zocht met plaatselijke nota- Drie van de organisatoren tonen de route van de marathon, die in oktober voor het eerst Schiedam op stelten moet zetten. beien uit de politiek en het za kenleven. „Zeven van deze mensen zitten in het comité van aanbeveling. Met name voor het aantrekken van fondsen zijn zij van onschat bare waarde. Het is gewoon een feit dat voor deze mensen heel meer deuren open gaan dan bij voorbeeld voor onszelf". Dit comité bestaat naast burge meester Rei nier Scheeres uit wethouder voor sportzaken Luub Hafkamp, bankdirecteur Klaas van de Geest, Novotel-di- recteur Reimers, distillateur Remy de Kuyper, commissaris Piet van den Hengel en een me dewerker van notaris Cor van der Valk. „De laatste zorgt voor de statu ten van het comité Marathon", aldus Jan Ouweneel. „Pas als die zijn goedgekeurd, mag het eve nement onder de vlag van de KNAU worden georganiseerd". Ondanks de aspiraties op het ge bied van topprestaties in Schie dam blijkt toch duidelijk de CSB-aehtergrond van de organi satoren. Zo is er in het parcours speciaal rekening gehouden met invaliden. „Wij hebben zo wei nig mogelijk obstakels en drem pels in deroute opgenomen. Spe ciaal om hel ook voor de rolstoel gebruikers aantrekkelijk te ma ken", aldus Jan Ouweneel, die zijn sportmanie tien jaar geleden opdeed nadat hij uit de horeca was gestapt, Jarenlang was Ou weneel disc-jockey in café De Posthoorn, in de Hoofdstraat in Schiedam-Zuid. Ondanks de grote hoeveelheid EHBO-posten heeft de organisa tie toch nog wel een beetje de schrik in de benen van een treu rig incident tijdens de triathlon van verleden jaar. Ook toen was de medische begeleiding uitste kend, maar dat kon toch niet verhinderen dat een 24-jarige deelnemer tijdens het evene ment overleed. „Pal achter hem liep een dokter, die hem direct trachtte te reanimeren. Helaas lukte dat niet. Ondanks dat wij er als organisatie niets aan kon den doen, voel je je toch verant woordelijk", aldus Jan Ouwe neel „We dachten er toen ook sterk over om ermee te stoppen. Veel atleten en ook de familie van de jongen dachten er anders over. De dokter zei dat als de jon gen 's avonds naar de disco was gegaan, het ook had kunnen ge- Na rijp beraad besloot het viertal dan ook door te gaan met dat soort evenementen. Niet alleen met de triathlon, maar dit jaar dus ook met een heuse mara thon. „We proberen er hét Sehiedamse sportevenement van het jaar van te maken", al dus een optimistische Jan Ouwe neel. Maassluis De bewoners van 't Hoofd in Maassluis zul len vanavond gebruik ma ken van het spreekrecht voorafgaande aan de verga dering van de gemeenteraad om de raadsleden nog eens te wijzen ep de problemen die op de burgemeester De Jong- hkade worden veroorzaakt door het af- en aanrijdende vrachtverkeer. Afgelopen donderdag kwamen de bewoners al spontaan in actie] tegen de overlast. Zij begonnen, sn de avonduren met hetopbre- ken "an het wegdek. Op dezej manier wilden zij aandacht vra gen voor de problemen. In de buitenhaven worden mo- menteel zandschepen gelost. Het zand wordt met vrachtwagens afgevoerd naar De Lier. De werkzaamheden zijn een doorn in het oog van de bewoners. „Je trilt je woning uit ris zo'n wagen voorbij komt denderen", aldus John van Baarle, één van de be woners. „We zijn het zat om steeds maar weer in actie te moeten komen. De firma Keijzer heeft geen hinderwetvegunning gekregen voor het plaatsen van een vaste kraan en laadbakken voor het zand. Met dat besluit waren wij erg ingenomen. Nu blijkt dat een andere firma pre cies hetzelfde werk doet Dat kan toch niet. Wij zijn het zat om op ad hoc-basis steeds procedu res te moeten starten. Er moet een duidelijk havenbelefd ko men met scherpe richtlijnen. Ie dere vorm van duidelijkheid ontbreektnu". Niet alleen is de overlast voor de bewoners enorm, ook de huizen lopen de nodige schade op. „Het is echter heel moeilijk te bewij zen dat het komt door het af- en aanrijden van de vrachtwagens die het zand vervoeren. Maar feit blijft dat de scheuren in de woningen steeds groter worden", aldus Van Baarle. Al jar enlang wordt actie gevoerd tegen de overlast van in de bui tenhaven werkende bedrijven. „Wij zijn helemaal niet tegen ac tiviteiten in de haven", stelt John van Baarle. „Als het er maar op een redelijke manier aan toegaat. Vorige week liepen de emoties zo hoog op dat we niets anders konden doen dan actie voeren. De hele donderdag hebben mensen naar de gemeen te gebeld om te klagen over ae overlast. Niemand was genegen om een kijkje te komen nemen. Je1 begrijpt dat niemand daar enig begrip voor kan opbren gen". Vlaardingen - Op de A20 heeft een automobilist gisteren een be keuring van 400 gulden gekre gen wegens te snel rijden. De snelheidsmeter wees 142 kilo meter aan. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 100 kilo meter. Een andere automobilist ging op de bon omdat hij onder invloed van drank achter het stuur was gekropen. De politie reed de be stuurder klem op de Day er. De 48-jarige man weigerde een ademtest

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1