Amateurs scoren met professioneel Spul m Keyzer dreigt: weg uit Maassluis Provincie eist geid terug rm Bekvechten over sanering VLAABOINGS DAGBLAD mï COHAN! NIEUWE WATERWEG COURANT Historisch strijdgewoel slaat in als bom Schiedamse dagmavo volwassenen dicht Zandschepen kunnen binnenhaven niet meer bereiken Vlaardingen: kansloos in schoonheids- wedstrijd Commissie dwingt Goudriaan tot haast Horeca brengt de Molennacht met boottocht onder aandacht pSSI8Ü8 laiüttft Kettingbotsing Getroffen door bint Vlaardingse kabelnel vol wasserij-concern c? Fraude met 1700 giro's mnfflVEG WOENSDAG 4 Mem Havenstraat 6. SISIJCjtegingem Postbus 110, 3130 AC Vteardinsen. Telefoon: 010-43W5g9, 4352066. 4350357 PAGINA IS door PETER DE LANGE en C AREL VAN DER VELDEN SchiedamHet publiek, dat de komende dagen het histo rische toneelstuk 't Spul van Joncker Franssen Oorloch bezoekt, staat een ongekend spektakel te wachten. Het door de Schiedamse archivist Sjef Jansen herontdekte dra ma beleefde gisteravond een zeer succesvolle try-out in de historische setting van de ruïne van Mathenesse. Hoewel de organisatie ook van daag en morgen nog hard nodig zal nebben om het gigantische decor af te bouwen, en de belich ting nog wat moet zoeken wie van de zeventig amateur-acteurs en figuranten op een bepaald moment de spotlights verdienen, maakte het stuk gisteren al veel indruk op de circa tweehonderd genodigden. Een minutenlange ovatie was de verdiende belo ning voor de Joncker Frans- ploeg, toen het doek tegen twaal ven voor de eerste keer over de produktie viel. De regie trakteerde het lachgra- ge publiek op prachtige vond sten als een boodschapper met een postbodekarretje, een fiets pomp om de ballonjurk van een dame op te pompen en een set knalrode plastic koffers, getorst door haar pages. Het heden werd soms zo herkenbaar uitgebeeld, dat een vrouw bii naderend trompetgeschal zelfs spontaan uitriep: „Daar komt de Rijn mondband!" Het meest opvallende aan het openluchtspel, dat een door re gisseur Bernard Bredero be werkte versie is van het histori sche drama van de belegering van Schiedam in 1489, is het pro fessionalisme dat het over de hele linie uitstraalt. Zowel kos tuums en muziek als het meters hoge decor met levende poort wachters dragen ertoe bij, dat het publiek zich in de historische gebeurtenissen kan inleven, on danks de vele knipogen naar het heden. Ook de acteurs kunnen de toets der kritiek best door staan. Met name de poortwach ter en Anna, de Vlaamse hulp in de huishouding, slagen er in le vensechte personages neer te zetten. De baljuw en kapitein Wittenhorst doen nauwelijks voor hen onder. Het stuk gaat over de rebellie in Rotterdam tegen de heersende vorst Maximdiaart, die ertoe leidt dat Schiedam in twee kam pen verdeeld raakt Namelijk in een kamp van vrijheidslievende burgers, die in de opstand een prima aanleiding zien om zich ook af te zetten tegen de Duitse vorst, en in een groep die er alles voor over heeft zich tegen jonc ker Frans, die als een ware bruut bekend staat, te beschermen. Schiedam Volwassenen uit Schiedam die bun mavo-diplo ma willen halen, moeten daar voor in het vervolg naar Vlaar- dingen. Vanwege het teruglo pende leerlingenaantal heeft avondscholengemeenschap Mereurius besloten de Schie damse vestiging te sluiten. De leerlingen, die les krijgen in Groenoord, worden overgehe veld naar de schoaL in Vlaardin- gen-Hoïy, die wel door Mereuri us gehandhaafd wordt De gemeente Schiedam betreurt het vertrek van de onderwijsin stelling. maar heeft er wel begrip voor. „In meerdere plaatsen zijn de dag-mavo's al verdwenen omdat de belangstelling inzakt. Na Berkel en Rozenburg is nu Schiedam aan de beurt', zegt een woordvoerder nuchter. Overigens blijft de dag-meao van Mereurius, eveneens in Groenoord, wel bestaan. De be langstelling voor dit onderwij- stype is aanmerkelijk groter dan voor de mavo. De organisatie zal ook vandaag en morgen nog hard nodig heb ben om het gigantische decor af te bouwen. Schiedam blijft in het stuk wei nig bespaard. Huurlegers, ver raad, moordpartijen, het kan niet op. Hoewel de spanning voelbaar is, met joncker Frans buiten de poort en Duitse huur lingen als 'beschermers' in de stad, bleef de uiteindelijke aan leiding tot bloedige schermutse lingen toch enigszins duister voor het publiek. De gevechten waren er echter niet minder spectaculair om. Alleen jammer dat de knap uitgekiende valpar tij van zeker vijf meter in het massale strijdgewoel nauwelijks uit de verf kwam. Een spotlight zou het beoogde dramatische ef fect sterk verbogen. Het onverwacht grote succes be tekende een enorme opsteker voor regie en acteurs. Tot het moment dat het licht aanging voor de try-out verkeerde ieder een nog in nerveuze spanning. Eerst sloeg de politie alarm, toen acteurs tijdens een repetitie het kanon afvuurden. Vervolgens brak lichte paniek uit, toen de onderdelen voor de tribune veel te laat arriveerden. Ook de lift van het stadskantoor, die met enkele hoofdrolspelers aan boord bleef hangen, en de ondui delijke weersvoorspellingen, droegen niet bepaald bij tot de gemoedsrust van René van der Most, de grote regelneef achter de schermen. Gezien het wisselvallige weer hadden veel toeschouwers een regenjack aangetrokken en een Een succesvolle try-out van 't Spul van Joncker Franssen Oor loch. paraplu meegenomen. Een war me jas was beter geweest, want aan het einde van de voorstel ling, tegen middernacht, was er nauwelijks een druppel geval len. maar zat menigeen te rillen van de kou. „Een Schiedamse borrel zou er wel ingaan", meen de iemand. Desondanks verscheen Bernard Bredero na de voorstelling pare lend van het zweet op het podi um. Onzeker over het succes vroeg hij enkele toeschouwers om hun reacties. De regisseur had enkel oog gehad voor tech nische zaken als licht en geluid. „Op wat schoonheidsfoutjes ha ben ik heel tevreden, dolblij zelfs, we hoeven alleen nog aan de perfectie te schaven", zei Hij opgelucht- Spelers sloegen hem geestdriftig op de schouders, Zij noemden 't Spul een ervaring die zij voor geen miljoen hadden willen missen. Vlaardingen Voor de tweede keer in korte tijd krijgt RPF-raadslid Cor de Jonge nul op request. Zijn voorstel om mee te doen aan de strijd om de titel 'schoon ste stad van Nederland' is door burgemeester en wet houders van de hand gewe zen. Vlaardingen dong kort gele den wel tevergeefs mee naar het door de minister van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu ver kende predikaat 'milieu- stad'. Maar Ben W zien al bij voorbaat geen heil in pogin gen om 'de schoonste stad' te - worden. Er is niet voldoen de geld beschikbaar voor een grondige schoonmaak beurt van de stad, schrijven B en W aan De Jonge. Vlaardingen zou kansloos zijn. Een ander verzoek van het raadslid voor de RPF, om bordjes met het opschrift loodvrije gemeente aan de stadsgrenzen te plaatsen, werd onlangs ook al niet ge honoreerd. Een van de argu menten van De Jonge was deze keer, dat het meedoen aan de wedstrijd begrip bij de Vlaard ingse bevolki ng op zou leveren nu vele wegen zijn opgebroken en onze stad min of meer chaotische situ aties kent'. Burgemeester en wethouders zien dat ver band niet Vlaardingen In een roerige vergadering heeft de commissie voor stadsontwikkeling gisteravond wethou der Bas Goudriaan gedwongen om haast te maken met de bestrijding van de wateroverlast In de Babberspolder. Goudriaan werd door alle partijen onderdruk gezet. „Wij praten al sinds november en er is nog geen donder gebeurd", zei VVD'er George Neijssel. Ook PvdA, CDA en SP vonden dat maatregelen te lang op zich lieten, wachten. De wateroverlast zou in de extra vergadering druk bezocht door bewoners van de 410 noodwoningen, die het afgelopen jaar drie keer onderstroomden aanvan kelijk niet eens besproken worden. Er lag alleen een no titie over herhuisvesting van de bewoners. Ambtenaar A.M.C. Besters legde uit, dat de wateroverlast pas eind juni aan de orde zou komen. „M'n sokken", zei Neijssel. 'Sne!maatregelen tegen wateroverlast1 Goudriaan, die bij voortduring zei dat de gemeente tot eind juni nodig zou hebben om maatregelen voor te be reiden tegen nieuwe watersnoden in de Babberspolder, werd door alle raadsleden belaagd. „Alle partijen zijn het erover eens, dat er iets gedaan moet worden", zei SP'er Remi Poppe. „Waarom gebeurt er dan niks?" Wj] van Rijn van D66 had ook al geen zin in een discussie over de herhuisvesting en sloop van de noodwoningen. Want er was maar één probleem, zei Van Rijn, en dat was de wateroverlast. Daar moest snel iets aan gedaan worden. „Die praat een beetje voor de tribune", mom pelde Goudriaan tegen zijn ambtenaren. Maar toen ook Neijssel, CDA'er Aart Kool, en zijn eigen partijgenoten Gerard Boender en drs. Bert Kandel zich in de strijd mengden, moest de wethouder wel door de knieen. Want hoe hij ook betoogde dat er eind juni een pakket maatregelen zou liggen, dat die nog 'voor de re gentijd' zouden worden uitgevoerd en dat het echt niet sneller kon; de commissie hield voet bij stuk. Zij wilde dat er in de eerste week van juni een voorstel aan de raad zou worden gedaan. „Het lukt niet", sputterde Goudri aan nog. „Het is godsonmogelijk". Maar zijn verzet hielp niet. Maassluis Het Maassluisse zand- en grindbedrijf Keyzer Zn. overweegt om de activiteiten In de binnenhaven te staken en uit te wijken naar een andere haven. Problemen met de overslag van zand nopen de directie tot die stap. Het bedrijf telt ruim 50 werknemers. Schiedam De Schiedamse horeca ondernemers zijn, in tegenstelling tot sommige Lange Haven-bewoners, geen tegenstander van ple- ziervaart. Dat bleek gister middag. Zo'n vijftien Schie damse cafébonzen verzamel den aan boord van Guus Klepkes schip De Blauwe Kiel voor een bedevaart stocht naar molen De Palm boom, waarvan de herbouw vrijdag start. j Volgend weekeinde beleeft i Schiedam de Eerste Molennacht, S met live-m uziek in twintig cafés. I Jan Leerm akers van café Proos- je en Joop van Hees van De Kuil ■i toonden zich aan boord optimis tisch over de gezamenlijke eve nementen. Als de cafés daarmee doorgaan, verwachten rij dat binnen driejaar het uitgaansle ven volledig tot bloei zal zijn ge komen. Net als die molenstomp, die binnen enkele jaren, ook weer in oude glorie moet herrij zen. Sommige leden van de Horeca Ondernemers Schiedam, die naast onafhankelijke uitbaters in het festijn participeren, toon den zich aan boord zo tevreden over de inspanningen van Peter m De schepen van Keyzer kunnen alleen bij hoog water de binnen haven bereiken. Gisteren lag ge durende acht uur een boot voor de havenmond van Maassluis te wachten, omdat door de lage wa terstand de ligplaats niet kon worden bereikt. Een schadepost van enkele tienduizenden gul dens. „Dit kan zo niet langer", stelt di recteur A.C. Keyzer. „Een ver gunning om in de buitenhaven te lossen, is door het college van Maassluis geweigerd. Wij mogen geen vaste kraan plaatsen. Nu zie ik dat een ander bedrijf wel zand mag overslaan- Dat is voor mij onbegrijpelijk. Voor iets wat wij niet mogen, krijgt een ander bedrijf wel een vergunning. De weigering tot het verlenen van de vergunning zullen wij tot aan de hoogste instanties aanvech ten. Als er een democratisch be sluit wordt genomen, leggen we ons daarbij neer. Maar dan zul len we wel onze conclusies trek ken". De bewoners van 't Hoofd vroe gen gisteren tijdens de vergade ring van de gemeenteraad nog eens om aandacht voor de pro blemen. De geluidhinder is der mate hoog dat de bewoners wil len dat de huidige activiteiten in de buitenhaven worden ge staakt Momenteel wordt zand overgeslagen. Vrachtwagens rij den af en aan om de grond te transporteren naar De Lier, waar het materiaal gebruikt wordt voor het ophogen van de begraafplaats. De bewoners kla- ;en steen en been over de herrie, lie wordt veroorzaakt door de kraan en de vrachtwagens. De gemeenteraad had veel be grip voor de protesten. „We zul len een keuze moeten maken. Als we concluderen, dat wonen en werken niet samengaan in de haven, dan moeten we kiezen tussen de afbraak van de woon wijk of het dempen van de ha ven. Het is misschien wat ge chargeerd gezegd, maar zo lig gen de zaken wel", aldus Pieter Hoogenraad (PvdA). Wethouder Izaak van der Knaap (CDA) zegde de raad toe, dat er streng toezicht zal worden ge houden op het naleven van de afgegeven vergunning aan het bedrijf, dat nu overslagwerk zaamheden in de haven ver richt: „Houdt het bedrijf zich niet aan de afspraken, dan trek:. ken we de vergunning direct in", dreigde de wethouder. „Ik heb begrepen dat er al een nieu( we kraan wordt geplaatst. Die zal minder overlast geven: Klachten over overlast zijn er al tijd al geweest en ik geef toe: dui delijkheid moet er nu eens ko men. Maar wat te doen als je oiè haven dempt? Dan word je ge confronteerd met schadeclaims van bedrijven, die al voor miljoer nen hebben geïnvesteerd". De verschillende partijen in dê raad drongen aan op een snelle bespreking van de havennota. Jan Storm (D66): „Er moeten snel afspraken gemaakt worden over de soort activiteiten, die in de haven kunnen plaatsvinden. Het is de hoogste tijd voor een vi sie bepalende discussie". John Sch eerstra (WD): „De raad vraagt al jaren om een havenno ta, die moet er nu snel komen". Zie ook pagina 17. Pijpers, dat hij als een belangrij ke kandidaat wordt beschouwd voor de vacante voorzittersfunc tie van de HOS. Pijpers, zelf werkzaam in Podium, was orga nisator van het boottochtje en is de grote animator van de Eerste Molennacht, Bij de brugwachter kan de Schiedamse Horeca in ieder ge val geen kwaad meer doen. Voor het opendraaien van de Ooievaarsbrug kreeg de man als beloning een aantal blikjes bier toegeworpen. De horeca-ondernemers aan boord. Peter Pijpers, kandidaat voor het voorzitterschap van de HOS, zit op de kajuit. 1 Vlaardingen Drie auto's raakten gistermiddag zwaar beschadigd bij een kettingbotsing op de A 20. Rond vijf uur ontstond een file op de rijbanen in de richting Maassluis. Een 32-jarige Schiedammer zag dat te Iaat. Hij probeerde nog te remmen, maar raakte in een slip. Zijn auto botste tegen een tweede auto, die weer op een derde auto schoof. Een inzittende, een 40-jarige man uit Spijkenïsse, klaagde over rug- en nekklachten. Hij werd onderzocht in het Holyziekenhuis, maar kon meteen weer naar huis. Vlaardingen Een 28-jarige man uit voorburg heeft gister morgen bij een arbeidsongeval op de Waterleidingstraat een hersenschudding opgelopen. De man kreeg een stalen U-bint op zijn hoofd, toen hij de laadklep van een vrachtauto opende. De arbeidsinspectie is van het onge-* val in kennis gesteld. Vlaardingen De Vlaardingse kabelabonnees blijven voorlopig verstoken van nog meer kijkgenot Bij gebrek aan ruimte op het net heeft de gemeente aanvragen van Music Television Europe en Chil- drens Channel om hun programma's via de cai te mogen versprei den, afgewezen. (Verreweg de meeste Vlaardingse kabelkijkers kunnen momenteel 17 zenders ontvangen. Daarmee is hetcai-net, op één reserve-kanaal na, vol. Het gemeentelijk energie- en waterleidingsbedrijf, exploi tant van de cai, bekijkt nu de mogelijkheid om het net verder uit te breiden. Technisch is het doorgeven van maximaal 30 kanalen mogelijk. Dat vergt echter een forse investering. Het GE WB is bezig een kostenbe- reking te maken en zal deze aan het begin van de zomer voorleggen aan de politiek. De gemeenteraad beslist daarna of het Vlaardingse kabelnet wordt uitgebreid, en zo ja, met hoeveel kanalen. Schiedam Ondanks een ge schil over de kosten, start de pro vincie binnenkort een onder zoek naar de bodemverontreini ging onder de voormalige wasse rij Spring Grove aan de Waran de/Nieuwe Haven. De gemeente Schiedam heeft hierop aange drongen omdat de eigenaar van de leegstaande wasserij, Nepro- ma BV uit Arnhem, niet gene gen zou zijn, zelf maatregelen te treffen. Ofschoon de gemeente .zegt dat er geep direct gevaar voor de volksgezondheid be staat, heeft de provincie het on derzoek hoog op de prioriteiten lijst van 1988 gezet Bij een eerder onderzoek wer den in de bodem onder andere olieresten, perchloorethyleen en tolueen aangetroffen. Neproma zegt alleen voor de olie en per verantwoordelijk te zijn. De rest van de vervuiling zou uit andere bronnen komen en door de Nieuwe Haven volgens Ne proma 'een open riool zijn aangevoerd. „Dat kan niet an ders, want tolueen is een stof die geen enkele Nederlandse wasse rij kan achterlaten", aldus C. Pons van het Neproma-concem. Het opruimen van die 'vreemde* stoffen wil Neproma niet voor zijn rekening nemen. Gemeente, provincie en Nepro ma bekvechten al geruime tijd over de vraag wie er voor de on - derzoeks- en eventuele sane- ringskosten moet opdraaien. Toen Spring Grove enkele jaren geleden verhuisde naar een nieuw pand in de 's Graveland- sepolder kreeg het bedrijf van de dverheid- een forse som geld. Voor deze Verhuispremie" van enkele honderdduizenden gul dens werd als tegenprestatie ge elst dat Spring Grove/Neproma saneringsmaatregelen" zou tref fen. Omdat er tot nu toe niets ge beurd is, willen gemeente en provincie het geld via de rechter terugvorderen. Op het Schie damse stadskantoor sluit ambte naar gemeentewerken Jilles de Klerk niet uit dat er een dubbele claim zal worden ingediend: „De* onderzoekskosten en die van de sanering, als het daar van komt, moeten tenslotte ook betaald worden". De totale kosten kun nen volgens De Klerk wel eens in de miljoenen gaan lopen. De plannen voor een bodemon derzoek door de provincie zijn volgens Pons bij Neproma niet bekend. Het Arnhemse bedrijf zegt in februari een sanerings plan te hebben ingediend bij de gemeente "en nog steeds op ant woord te wachten. Dat plan voorzag in de aankoop van grond en lege bedrijfsruimte door een projectontwikkelaar, die er woningen, showrooms en een parkeergarage zou bouwen. De grond zou tot vijf meter diepe worden afgegeraven en vervol gens worden afgedekt met folie en een laagbeton. Bi; dit voorstel moest Neproma al een flinke veer laten, 2egt Pons: door de sa rt erjngskosten moest de vraag prijseen eind omlaag- Overigens zou de intentie-overeenkomst met de projectontwikkelaar nog steeds van kracht zijn. Bewoners van de Warande en de Nieuwe Haven hebben inmid dels met de bewonersvereniging Schiedam-Zuid een werkgroep gevormd om het onderzoek en de sanering te begeleiden. Om dat het grondweater is veront reinigd, overweegt de gemeente omwonenden te adviseren geen groente en fruit uit eigen tuin meer te eten. In 1984 legden de openbare nutsbedrijven een nieuwe, koperen drinkwaterlei ding in de Warande aan omdat gevreesd werd dat de oude kunststofleiding door de veront reiniging was aangetast. Rotterdam Wegens fraude met 1700 girobetaalkaarten is te gen een 44-jarige Schiedammer twee jaar gevangenisstraaf ge ëist, waarvan zes maanden voor waardelijk. Een man uit Capelle aan den IJssel kreeg de eis van drie jaar te horen, tegen een Rot terdammer werd een jaar geëist. Hoewel de advocaten de Rotter damse rechtbank duidelijk pro beerden te maken dat de drie slechts loopjongens zijn, sprak dë officier van justitie van ernstige vergrijpen. De drie verdachten zeiden in opdracht te opereren van een man uit Rotterdam, die tot op dit moment echter uit de handen van justitie heeft weten te blijven. Officier van justitie mr, De Jong vond dat de Schie dammer in de fraude het groot ste aandeel had, omdat hij aé toe- ristenkaarten vervalste. Tegen de man uit Schiedam, die met deze affaire ruim 20.000 gul den rijker werd, eiste ze de zwaarste straf: namelijk twee jaar cel. „Zijn aandeel Is nog gro ter omdat hij met het vervalsen van toeristenkaarten de fraude mogelijk heeft gemaakt", ver klaarde de officier. De Schiedammer vervalste op verzoek van de 'baas' in de2e ge hele zaak, ruim tweehonderd toeristenkaarten, Hij voorzag ze van een stempel van de Com missaris van de Koningin en bracht een pasfoto aan van dege ne, die de betaalkaarten moest gaan verzilveren. Dat werk deed hij allemaal^thuis: De man ont kende daarentegen zelf ooit ge stolen betaalkaarten te hebben verzilverd, zoals hem ten laste was gelegd en zoals ook door de Capellenaar was verklaard. Evenals de andere twee, zei ook de Schiedammer financiële pró- - blemen te hebben- Het geld had hij nodig om schulden af te los sen en om zijn gezin te onder houden. Sinds enkele jaren zat hij zonder werk. De rechtbank doet uitspraak Qp 17 mei.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1