'Kopj es trillen van tafel als de j vrachtwagens voorbij komen'! FATALE MISSER VAN EDWARD KOUDIJZER WATERWEG 17 SPDBT Eotterdains Nieuwsblad üup Bewoners 't Hoofd zijn o verlast vrachtverkeer beu Zwervers snel op rozen Martinit eenvoudig Nachtje rock 'n' roll Nieuwe tekeningen Spaarbank verhuist Test voor scholieren Cadeaumarkt in centrum Fotovlucht Aquarellen in hotel Moeders voor moeders WK in ban van Nieuwsblad Cup Arrogant Fortnna met de hakken over de sloot tegen taai VDL CKC gastheer Halve finale Herkansing Hollandiaan SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad woensdag 4 mei 1988 Schiedam Er zit duidelijk een stijgende lijn in de concerten, waarvoor Jan van Asten zowat een wan delende reclamezuil is. De Schiedammer heeft zich op vrijwillige basis min of meer ontpopt tot woord voerder van de Westcoast Rockabillies, die de con certen in de stijl van de jaren vijftig in Schiedam or ganiseert- Jan signaleert een stijgende behoefte aan rock 'n' roll uit de jaren vijftig enbegin jaren zestig. Vandaar dat de organisatie het nu aandurft van zaal Beatrix naar het grotere Irene te verkassen. Zater dag vindt hier een grote R R-happening plaats, waar Jan van Asten zeker driehonderd toeschou wers verwacht. „Er komen drie bands, die tot de late uurtjes zullen spelen", zegt de karateleraar van pro fessie. „Verder vinden er danswedstrijden plaats en komen er standjes om attributen uit het rock roll- tijdperk te kopen". De Westcoast Rockabillies begonnen verleden jaar hun activiteiten in Schiedam, toen zij een optreden organiseerden met Ronnie Nightingale the Jay- hawks. Ruim honderd mensen waren toen aanwezig in zaal Beatrix. Bij het tweede evenement in Beatrix was dit aantal bijna verdubbeld. „Wij organiseren daarom nu een veel groter evene ment", aldus Van Asten. „Er spelen drie bands en er is een grote danswedstrijd". Naast The Wildcats, die onlangs ook in Schiedam concerteerden, komt in ie der geval Jiving Ted naar zaal Irene. „De derde act houden we nog even geheim", aldus Van Asten, wiens kornuiten heel Schiedam ondergeplakt heb ben met een aankondiging van het evenement. Tussen de optredens door draait een dise-jockey on vervalste 78-toerenplaten, om aan te geven dat de nostalgie hoogtij viert bij de Westcoast Rockabillies. „Daarmee sluiten we prima aan op de huidige trend", denkt Van Asten. „Op straat zie ie ook steeds meer vetkuiven en meisjes in petti-coats Van Asten, die hoopt dat veel bezoekers van de Alet- da-fcesten 's avonds uitwijken naar zaal Irene, denkt dat het wel eens op een latertje kan uitdraaien. „Roc kers zijn echte nachtvlinders. Wij houden er dan ook al rekening mee dat het feest tot drie uur gaat duren. Maar als het nog later wordt, zou mij dat niets verba- Medewerkers van het R R-festrjn van 7 mei verza melen zich in de Schiedamse binnenstad. Vlaardingen De cartotheek in Vlaardingen is uit gebreid met een nieuwe serie van vier tekeningen van de Vlaardingse kunstenares Dini van Leeuwen. De historische teksten zijn geschreven door Harm- Jan Luth, voormalig medewerker van het stadsar chief. Op twee afbeeldingen zijn boerderijen te zien. Eén tekening toont de boerderij van Cors in 't Hout aan de voormalige Broekweg die in de Tweede Wereld oorlog door bommen werd getroffen. Op een andere tekening is Broekkade 1 en 2 vereeuwigd. Dat pand wordt nu voor recreatieve doeleinden gebruikt. Op de twee andere tekeningen 2ïjn het Kolpabad en het Windmill gebouw te "zien. De serie is te koop bij het streekmuseum. De opbrengst komt ten goede aan Vrienden van het streekmuseum. Schiedam/Vlaardingen Tachtig personeelsleden van de Bondspaarbank Schiedam/Vlaardingen gaan verhuizen naar een nieuw hoofdkantoor. Maandag 9 mei neemt de bank de twee bovenste etages van een vijf verdiepingen tellend kantoorgebouw aan de 's- Gravelandseweg in Schiedam in gebruik- AIs centrale vestiging fungeerde tot nu toe het bank gebouw aan de Lange Nïeuwstraat. Algemeen direc teur Klaas van de Geest zag zich na de fusie van. de Vlaardingse en Schiedamse spaarbanken vorig jaar januari genoodzaakt op zoek te gaan-naar een ruimer onderkomen. Het hoofdkantoor aan de 's-Grave- landseweg gaat dienst doen als administratief cen trum. Het is niet voor het publiek toegankelijk. Op 18 mei vindt de officiële opening plaats door me vrouw A.J. Vogelaar, algemeen directeur Vrij Uit Reizen en uitgeroepen tot zakenvrouw van het jaar 1987. Vlaardingen In totaal 788 leerlingen van 39 scho len doen op dinsdag 17 en donderdag 19 mei mee aan de praktische verkeersproef. Zowel scholieren uit het basisonderwijs als het speciaal onderwijs laten hun kennis van het verkeer testen op speciaal daar voor uitgezette routes. Dinsdag wordt de proef afgenomen in de Westwijk en in Holy, donderdag gebeurt dat in de Oostwijk. Maassluis Oude ambachten, een kleine kinder boerderij, muziekgroepen en talloze kramen zijn de ingrediënten die samen de cadeaumarktvormen, die zaterdag in de Maassluisse binnenstad wordt gehou den. Het centrum is voor die gelegenheid voor alle verkeer gesloten. De organisatoren verwachten dat ongeveer honderd kramen langs de vlieten, op de Markt en in de Nïeuwstraat worden opgesteld. Schied am Tot eind deze week is in de aula van het Stedelijk Museum nog de fototentoonstelling van Gerard van Soest te zien. Van Soest maakte 37 foto's van oud en nieuw Schiedam, molens en havens, rust en actie, opbouw en afbraak. Vlaardingen In het Deitahotel zijn tot 30 juni aquarellen van de kunstenares Willy Somer-Ken- niphaas te zien. Zij exposeert werkstukken waarin de natuur centraal staat Voor de getoonde werken liet zij rich inspireren door de landschappen van Ne derland en Indonesië- Vlaardingen Juist in de week dat moeders eens extra in het zonnetje worden gezet vraagt de orga- nistatie Moeders voor Moeders aandacht voor vrou wen die geen kinderen kunnen krijgen. Ongewild kinderloze vrouwen worden met name in deze pe riode geconfronteerd met hun handicap, want zo be schouwen rij het kindloos rijn veelal. Hoewel veel vrouwen definitief onvruchtbaar rijn,, bestaat er ook een categorie vrouwen die geholpen kunnen worden door andere vrouwen die zwanger zijn. In de urine van zwangere vrouwen bevindt zich namelijk een zeldzaam hormoon, dat veel onvrucht bare vrouwen juist zou kunnen helpen om toch zwanger te worden. Vandaar dat zwangere vrouwen worden opgeroepen hun urine op te sparen- Een me dewerkster van Moeders voor Moeders haalt de uri ne vervolgens op bij vrouwen die aan de actie deel willen nemen. Mevrouw Roodenburg, de dame die dit project in Vlaardingen coördineert, is bereikbaar onder telefoonnummer 010-4346030 door CHRIS WOERTS Maassluis De Haven van Maassluis. Eens de slagader van de Eerste stad aan de Water weg. Nu inzet van heftige dis cussies. Een haven in verval, een andere conclusie kan bijna niet worden getrokken. Al jaren wordt de haven niet meer op diepte gehouden. Alleen met hoog water kunnen schepen binnenlopen. Waar vroeger veel Maassluizers hun brood ver dienden, schepen af en aan voeren, daar is nog slechts plaats voor een enkel bedrijfje. Dat doet pijn. Wethouder Izaak van der Knaap beseft dat ook. Als geen ander heeft hij zich het lot van de verpauperde haven aangetrok ken. Tot vaak emotionele debatten heeft dat geleid in de gemeenteraad. Maar het resultaat bleef uit. De ene na de andere onderneming heeft Maassluis verlaten. Even, in 1980, dacht de gemeente het lek boven te hebben, maar een draagvleugel bootverbinding tussen Maassluis en Lon den bleek een illusie, Het werd stil rond de haven van Maas sluis, maar vooral bij de bewoners van 't Hoofd bleef het ongenoegen sluimeren. Want de weinige bedrijfjes die actief zijn in de haven, zorgen voor de nodige over last. Vrachtwagens die af en aan rijden, fluit schepen die 's nachts de compressors laten draaien: zij zijn een schrikbeeld van de be woners. Jarenlang pleit de wijk voor een duidelijke visie op de haven. Maar tot op heden is daar niets van. terecht gekomen. Daarom voeren de bewoners actie. Omdat ze het wachten, het steeds maar weer vooruitschuiven van beslissingen door het gemeentebestuur, beu zijn. „Wij krijgen nu de zwartepiet toege speeld", zegt John van Baarle, één van de bewoners. „Dat is volkomen onterecht. Vorige week voerden wij actie, maar wij voeren geen acties tegen bedrijven. Dat moet heel duidelijk rijn. Wij zijn ook niet tegen een stukje werkgelegenheid, maar wel tegen werk waar geen gelegenheid voor is. Dat moet de gemeente Maassluis beseffen". Werkgelegenheid Bij het horen van het woordje werkgele genheid, schiet bewoner Koos Elema spontaan in de lach. „Welke .werkgele genheid, vraag ik me dan af. De werk zaamheden in de haven zijn niet van structurele aard. Neem het lossen van de Een beeld van de Maasslulse haver» rond 1965. De goederenwagons staan klaar om ge laden te worden. Het is druk in de Maasslulse buitenhaven, die vat Jlgt met schepen. Tegenwoordig is er vele minder bedrijvigheid aan de Burgemeester de Jonghkade. De wijkbewoners (van links naar rechts) Renê van der Linden, John van Baarle, Hans Ravelli, .Koos Elema en Cees Meijers hebben alle tijd om rustig te poseren, in de buitenhaven ligt geen schip afgemeerd. fruïtschepen. Niets was geregeld voor het personeel- Ze moesten plassen in de steeg jes, hun boterhammetjes opeten in het café. De douane moest het werk buiten doen. Er werd een keet geplaatst, maar daar is nooit gebruik van gemaakt. Als er koelhuizen op de kade worden geplaatst, goede voorzieningen worden getroffen voor de mensen die er werken, dan kun je spreken van het bevorderen van de werk gelegenheid. Nu niet. De meest aftandse schepen komen de haven binnen. De fruitschepen waren rijp voor de sloop. Mo derne boten met goede koelinstallaties zie je hier niet. Die kunnen de haven niet in omdat het te ondiep is. Nee, alle mooie praatjes over werkgelegenheid gaan niet op". Als de vrachtwagens af en aan rijden, dan trillen de kopjes van de tafel. „Niet nor maal meer", zegt Rene van der Linden. ,3et is om gek van te worden. Je kunt el kaar niet meer verstaan. De emoties in de straat liepen vorige week zo hoog op dat er wel actie moest komen. Echt, wij zijn heel rustige mensen, die niet snel tot actie overgaan. Onze wijk is een toonbeeld van .rust. Criminaliteit kennen wij hier niet. Als je een keer vergeet je auto op slot te doen, dan is er niets aan de hand. Zo is de sfeer in de wijk. Daarom voeren wij niet graag actie. Wij beseffen dat er in een ha ven gewerkt moet worden, maar wel op een redelijke manier. Niet dat de mensen constant overlast hebben. Wij hebben vo rige week op een nette manier actie ge voerd. Het verkeer hebben wij bijvoor beeld niet in gevaar gebracht. Zo hoort het ook, vinden wij". Uitbaggeren Het uitbaggeren van de haven vormt voor de gemeente Maassluis een immens pro bleem. Het slib is zwaar verontreinigd. Ook al zou de gemeente besluiten tot het uitdiepen van de haven, dan nog zit Maas luis met het probleem dat de specie ner gens opgeslagen kan worden. „De haven is nu zo ondiep dat de zand schuiten de hele dag de motor moeten Ia- ten draaien om niet vast te komen zitten. Het is gewoon een ramp", aldus Koos Ele ma. En John van Baarle; „Het enige con sequente van de gemeente Maassluis ïsdat er al jaren geen duidelijk beleid wordt ge voerd ten aanzien van de haven. Met een beetje goede wil zou je dat natuurlijk wél een beleid kunnen noemen. Wij als bewo ners willen nu eens duidelijkheid. Met succes wordt geageerd tegen het afgeven van een hinderwetvergunning voor de firma Keyzer en dan blijkt dat een ander bedrijf werkzaamheden van dezelfde aard wel mag uitvoeren. Als bewoners moet je steeds weer in actie komen. Dat zijn we zat. Het moet toch mogelijk zijn om goede afspraken te maken over hetgeen wel en hetgeen niet mag in de haven. Is dat nu echt zo moeilijk?". De bewoners zijn door de gemeente Maas sluis herhaaldelijk gevraagd om mee te denken. „Wij hebben zelfs een ontwerp gemaakt voor de inrichting van de Burge meester de Jonghkade. Vul het zelf maar in, liet de wethouder ons weten. Dat heb ben we gedaan. Wij gingen alleen niet uit van de vestiging van bedrijven. Met dat ontwerp is dan ook nooit iets gedaan", al dus Koos Elema. „De gemeente voert een zwalkend beleid", stelt John van Baarle vast. De gemeente Maassluis had volgens de be woners veel problemen kunnen voorko men als de activiteiten van de bedrijfjes in de buitenhaven zouden worden verplaatst van de Burgmeester de Jonghkade naar de Govert van Wijnkade. Op die suggestie is de gemeente nooit ingegaan, hoewel het een voor de hand liggende gedachte is. Immers, aan de Govert van Wijnkade is al een groot aantal bedrijven gevestigd en binnen afzienbare tijd komt er een royaal industrieterrein vrij. Koos Eelema: „Over het boe en waarom kun je slechts gissen. Wij denken dat er met bestaande bedrij ven afspraken zijn gemaakt Dat er bij voorbeeld nooit een kraan geplaatst mag worden aan de Govert van Wijnkade. Bij woonhuizen mag het blijkbaar wel". Overlast Vroeger, in de jaren vijftig en zestig, was de haven van Maassluis nog een echte ha ven. De overslag van vee, later het trans port van containers, altijd was er iets te doen. Klachten over overlast vielen er toen niet te noteren, „Logisch", aldus René van der Linden. „De laadvermogens van de vrachtwagens en de schepen wa ren toen heel anders. Dat beseft geloof ik helemaal niemand. Wij zijn geen rad draaiers. Het punt van ae haven ligt heel gevoelig in de wijk. Een hoop mensen hebben er ooit gewerkt of voelen zich er nog steeds mee verbonden. Neem Key en Kramer. Als de buizen voor dat bedrijf worden gelost, dan geeft dat ook overlast, maar geen bewoner van de Burgmeester de Jonghkade zal klagen. Waarom niet? Omdat veel mensen uit de wijk bij die on derneming hun boterham verdienen. Het lossen van de buizen is ook te overzien. Na een dag of drie is het over. Met de zand- schepen is dat anders. Weken achter el kaar is er overlast. De gemeente moetkie- zen: of de wijk een woonfunctie geven, of een functie waarin bedrijven hun gang kunnen gaan. Het gevolg is wel dat wonen dan onmogelijk wordt. Misschien is de ge meente daar wel op uit. Wil ze de wijk slo pen om er een keurig industrieterrein van te maken. Het liefst zou de gemeente de zand en grindfirma Keyzer uit de binnen haven zien vertrekken naar de buitenha ven. Dat kan nu nog niet. Wel als de wijk geen woonfunctie meer heeft". Schiedam De Schiedamse afde lingsclub VVK heeft gisteravond in de kwartfinale van de Nieuws blad Cup verrassend TOGB uitge schakeld met 5-2. De formatie van trainer Frans Beun domineerde de hele wedstrijd en gaf TOGB geen moment de gelegenheid om daad werkelijk gevaarlijk te worden. VVK, uitkomend in de eerste klas se zaterdag van de RVB, werd in de eerste minuut flink wakker ge schud. TOGB rende na het eerste fluitsignaal met veel spelers naar voren, waarna een lange trap volg de. De Berkelaren maakten ge bruik van de onoplettendheid ïn de Schiedamse verdediging, maar de arbiter keurde de treffer we gens buitenspel af. De Schiedamse 'runner up' kwam verder niet meer in gevaar. Gerard Heijdra bracht de afdelingsclub op 1-0. De van een blessure herstelde Theo Smit voerde de stand op naar 2-0, maar TOGB forceerde door een eigen doelpunt van WK'er Marcel Keijzer nog voor rust de aansluitingstreffer. Henk ten Hoe ve brach t, TOGB aan het begin van de tweede helft langszij. Na deze gelijkmaker nam WK het initiatief over. De thuisclub zette de opponent vast op eigen •helften creëerde enkele goede mo gelijkheden, waaruit Gerard Heij dra, Marcel Keijzer en Ronald 'Roos' van Harmeien scoorden. De laatste doelpuntmaker was de ab solute uitblinker. Oefenmeester Frans Beun is er van overtuigd dat het in deze vorm stekende VVK volgende week ook Zwervers beentje kan lichten. door TON DELEEDE Maassluis Onder bijna ideale omstandigheden, een zacht avondzonnetje schijnend op een vochtig veld met jammer genoeg iets te hoog gras dat rem mend werkte, werd de kwartfinale om de Nieuwsblad-cup tussen de zondag-vierde klasser VDL en tweede klasser Fortuna VI gespeeld. Bei de ploegen konden hun ambitieuze competitie plannen enkele weken geleden in het vriesvak opbergen en niets leek gisteravond een zalig potje bekervoetbal in de weg te staan. De toeschouwer J kwam echter weer eens g bedrogen uit. Na negentig j minuten doelpuntloos ge- freubel viel de beslissing f na de veertiende straf- f schop in het voordeel van Fortuna. Vlaardingen De finale van de Nieuwsblad Cup in het district 2 (clubs buiten Rotterdam ten noor den van de Nieuwe Maas) wordt dinsdag 17 mei gespeeld op het ter rein van CKC. De vierde klasser uit Kralingseveer, waarvan gezel ligheid het handelsmerk is, is mo menteel intensief bezig met de fes tiviteiten rond het zeventigjarig bestaan en het bestuur toonde zich gaarne bereid deze eindstrijd in de jubileum-activiteiten op te nemen. In het eerste half uur viel het in verdedigend opzicht verzorgde spel van de thuisclub op, met laat ste man Dirk van Rijsoort en ter riër Mart Fastenau —die de te veel pratende Fortuna-spits Jerry Monkau op faire wijze uit de wed strijd speeldein de hoofdrol en het met een misplaatst superiori teitsgevoel spelende Vlaardingse team. Van klasseverschtl was geen sprake, hoewel optisch gezien For tuna meer op de helft van de te genstander bivakkeerde en het heil vooral in afstandschoten werd gezocht (Wim van den Berg en Ar jan van der Slot), was de gastheer via 'oermens' René Verhagen en de ietwat irritante, levensgevaar lijke Gerard van den Hoek. Pantelic Echt getest werden de keepers John van der Meij en de wel erg re laxed en a la Pantelic graaiende Remy Leerdam niet. Ook in de tweede helft was er weinig opwin dends te beleven. Voor VDL was Verhagen in de tweede rondgang drie maal (een gave inzet bij de eer- De mee opgerukte vleugelverde- ste paal en twee geschampte kop- diger Peter Sonneveld heeft geen ballen) dichtbij een treffer, terwijl jast van de door Ben de Waal te laat voor de gasten invaller Clerence ingezette sliding. Engel age een gave crosspass a- technich behandelde en Ron Ber- veling zijn kopsterkte verre van bewees. kon niet ander dan foutief (slechts op de lat!) aflooen... Berkel Eigenlijk zonder noemenswaardige inspanningen drong Zwervers gisteravond door tot de halve finale van de Nieuwsblad Cup. De Capellenaren bleven in Berkel de gelijk namige zaterdagclub met 4-1 de baas. Paul Wennekes opende al na tien minuten de score voor de be zoekers. Jan van der Horst maakte er 2-0 van, maar een treffer van Pleun Lok gaf de thuisclub weer hoop. Patrick van Loo en Johan Bol om ei j zorgden er voor dat Zwervers moeiteloos de laatste vier haalde. De uitstekende scheidsrechter Louis Harreman uit Schiedam moest het bekerduel vanaf de stip laten beslissen. Voor Fortuna mik ten Van den Berg en Engelhage raak en voor de thuisploeg scoor den Michel de Bruin en Van der Mey. Zowel Fortuna (Monkou, Leerdam en Struys) als VDL (De Haan, Ouwendijk en Van Rijsoort) produceerde drie grandioze mis sers, waardoor het "drama' straf schoppen nog moest worden ver lengd. Na voltreffers van de Fortu- nezen Visser en Sonneveld en VDL'er Brinkman, werd invaller Edward Koudijzer —naar voren geduwd door trainer Wim Pou- lus-geslachtofferd. Zijn gedwon gen gang naar de eenzame kalkstip Schiedam Twee clubs uit het Waterweg-gebied kunnen zich volgende week plaatsen voor de finale van de Nieuwsblad Cup. Fortuna VI gaat in Lekkerkerk op bezoek bij de gelijknamige vierde klasser, die zich voor de halve eindstrijd plaatste nadat SFC zich had teruggetrokken. Het beker-geschiedenis schrij vende VVK ontvangt het Capel- se Zwervers. Beide wedstrijden beginnen dinsdag 10 mei om 19.00 uur. Vlaardingen De Hollandiaan heeft nog steeds uitzicht op een plaatsje in de halve finale van het Vlaardings kampioenschap. In de nacompetitie tussen de beste num mers twee van de voorronde ver sloeg De Hollandiaan gisteravond door doelpunten van Peet van der Waal (2x) en Ger van der Pijl het bezoekende TSB met 3-0 (rust 2-0). De Hollandiaan komt nu in aktie tegen de winnaar van HVOFor tuna VI, welk duel morgenavond wordt gespeeld. Na afloop hiervan wordt via loting het thuisvoordeel vastgesteld. Schiedam Martinit ontdeed zich gisteravond in de strijd om het Schiedams kampioenschap moei teloos van PPSC. De 'burenruzie' tussen de Thurlede-bewoners ein digde na een 0-2 voorsprong bij rust in een 0-4 zege voor de jubile rende zondagclub. Jan Doejaaren en Frank Klerks tilden Martinit naar een 0-2 voorsprong, waarna Friso Löke en opnieuw Doejaaren de marge verdubbelden. Tip* voor deze rubriek kunl u doorgeven aan do aportredaktle van deze krant, post bus 110, 3130 AC Vlaardingen. De aportre daktle Ie overdag telefonisch bereikbaar onder nummer 010-4345509 en In deavond uren onder nummer 010-4058509. WOENSDAG 4 MEI Waterpolo: Kolpabad Vlaai dingen: 21.15 VL klnfl'60WIK (d, ZRO-beker); Zaalhandbal: Rijnmond-toernooi om Nieuwsblad Cup voor damesteams |n Mar grielhal: 19.00 Actief— DWS. De Holland laanSnetwtek. 20.15 UVGSalumua. CHi Intua—Rotterdamse se lectie, 21.00 ActiefDe Hollandlaan, Sneë wtek—DWS. 22.00 Qulntua-UVQ. r Rotter damse selectie—Salumua. DONDERDAG 5 MEI Voetbal: Competitie: 19.00 Excelsior M D5VR. 19.00 ORZDilettant; Schiedam* kampioenschap: 1B.45 Otympua SWK; Vlaardings kampioenschap: 18.45 HVO Fortune VI. Zaalvoetbal: De wielewaal Rot terdam: 19.45 Afrikaan der Boys—M W27 (d). VRUDAG6 MEI Voetbal: 18.30 Jublleumwedstiljd Martinit: huidige eereta etttel tegen oude glorie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2