D66 wil af van malle kleuren in nieuwbouw Knallende première in 't ruïne-theater Spaarbanken extra beveiligd Veel mis met hygiëne en produkten Kolpabad 2 dagen eerder geopend Dienstencentrum en kruisgebouw in één waaiga wijziging telefoonnummer IF#^ VLAARDINGC DAEBLAO S COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Felicitaties met 't Spul van Joncker Franssen Oorloch Burgemeesters ontbreken bij Bevrijdïngsloop Spannende finale scholiërenquiz Opnieuw overval in Vlaardingen Spoelingschuit te bezichtigen Deens meesterwerk in:... teak en blank eiken 010-4.277.400 bondsspaarbank S WATERWEG Re9'onale redactie. Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardinsen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.435056? - sportredactie: 434520S VPJJDAG6MEIJS®- PAGINA 13 Schiedam Afschuwelijk vindt de D66-fractie de sig- naalkleuren, die tegenwoor dig bij veel nieuwbouwpro jecten in Schiedam worden toegepast. Voortaan wil frac tieleider Adri Reijnhout van elk nieuw project weten, wel- ke verfkleuren erbij gebruikt worden en als er nog meer gebouwen op schuimpjes of Engels drop gaan lijken, dan zal hij tegen stemmen. Reijnhout en zijn fractiegenote Coby de Ia Rie vrezen het ergste voor het Boerhaaveplein in Schiedam-Oost „Daar is qua ar chitectuur een mooi plan voor gemaakt, het ziet er goed uit, maar ze schijnen weer wat met kleurtjes te willen... Verschrik kelijk!" De twee D66-raadsleden horen onder de Schiedammers veel klachten over de signaalkleu- ren, vaak rose, gele, groene of blauwe tinten die net niet fluo rescerend zijn. Fractieleider Reijnhout: „Maar al reflecteren die kleurtjes niet, ze vallen wel op. Daarom heten het ook sig- naalkleuren. Alleen vind ik: een gebouw hoort er als geheel uit te In ijltempo werd gisteren nog gewerkt aan de opbouw van het 'r prachtige decor van Michel Snoep. door KOR KEGEL Schiedam Regisseur Bernard Bredere mag vaker in Schiedam ko men werken, De toneel- stukken zullen welis waar nog even geschre- ven moeten worden, maar de wijze waarop hij 't Spul van Joncker Franssen Oorloch heeft geregisseerd, vréégt om r' herhaling. Hij kreeg vannacht talrijke com- ,j plimenten en felicitaties te verwerken, terwijl de acteurs en andere mede werkers een vrolijke dronk namen op het welslagen van hun pre- I mière bij de ruïne van 1 het kasteel van Mathe- S - nesse. ■3 De gemeenteraadsleden en amb- «- tenaren, die zich in grote getalen onder het publiek bevonden, bleken na afloop in ieder geval ,.igeen centje spijt te hebben van de fikse subsidiëring van het ruï ne-spektakel. Uit de reacties kon worden afgeleid, dat de bestuur ders een volgend openluchtto neel van die allure eveneens zul- *- len honoreren. Zover is het nog 1 niet, want voorlopig wordt 't Spui nog driemaal opgevoerd: vanavond, zaterdag- en zondag- avond. Er worden pogingen on- <- dernamen om het toneelstuk te *s filmen, maar of dat lukt is de vraag. Een video-amateur haak- - te plotseling af. Vorig jaar lanceerde het CDA De première van 'tSpul was een belevenis. Maasland De burgemeesters van Schipluiden, De Lier en Maasland (Waaijer, Van Bocho- ven en Bloemendaal) ontbraken gisteren op de deelnemerslijst van de derde Bevrijdïngsloop. Van Bochoven en Bloemendaal waren geblesseerd, terwijl Waaijer een dag eerder dan aan vankelijk in de bedoeling lag met vakantie was vertrokken. Het gemis van de drie notabelen deerde de drie organiserende Oranje-verenigingen echter al lerminst, want het aantal deel nemers was weer groter dan vo rig jaar- De Bevrijdingsloop trok ditmaal zo'n 550 deelnemers. Zij waren verdeeld over 250 individuele prestaöelopers voor de achttien kilometer en driehonderd esta fettelopers, die ieder zes kilome ter hadden te gaan. Daarnaast was er ook nog een wandeltocht over achttien kilometer, maar daarvoor viel de belangstelling met slechts een kleine vijftig deelnemers behoorlijk tegen. Het startschot in Schipluiden werd geleverd door loco-burge meester Wil van Paassen. De op brengst van de Bevrijdingsloop, ongeveer 1300 gulden, gaat naar Amnesty International. het plannetje om de ruïne met een glazen bol te overkoepelen. Entoen gisteravond bleek, dat er liefst 500 toeschouwers pasten op een stelling die nog niet een der de van de oppervlakte van de grote zaal van het passagethea ter beslaat (ook daar kunnen 500 mensen in), toen was er reden om dat ideetje nieuw leven in te blazen. Het ruïne-theater, werd het in de wandelgangen al ge doopt. De afgebrokkelde kasteelmuren bleken, onder een heldere hemel met stralende sterren, een sfeer vol gegeven in het speelse en ge raffineerde decor van Michel Snoep, die na afloop van de pre mière bekaf bleek. Dag en nacht hebben hij en zijn rechterhand Henny Kok gewerkt om het de cor tijdig af te krijgen en net lut tele uren voor de voorstelling was dat gelukt. In de regie van Bernard Bredero was de tribune geïntegreerd in het spektakel over de strijd, die de Schiedam mers eeuwen geleden voerden tegen de Rotterdamse bende van jonker Frans van Brederode. De toeschouwers kregen het gevoel, alsof zij in het bedreigde kasteel vertoefden. Rondom riepen de poortwachters, dat er legers op komst waren. Van alle kanten kwamen acteurs het toneel op. Bovenop de ruïne bevonden zich schutters leden van het stunt team van Bram Wijers die zich na heftig heen en weer ge knal dramatisch naar beneden lieten storten. Een toeschouw ster schrok vreselijk, toen een op de tribune gericht kanon werd afgevuurd en een grote rook pluim op haar af kringelde. 't Spul van Joncker Franssen Oorloch laat een voortreffelijk staaltje van samenwerking zien tussen Schiedammers met uit eenlopende artistieke kwalitei ten. Het openluchtspektakel was een synthese van toneel, muziek (zeer goede overigens), proza, zang, poëzie, samengesmeed tot een flitsende geschiedenisles. Maassluis De finale van de scholierenquiz in Maassluis wordt een spannende aangele genheid. In aanwezigheid van wethouder Liesbeth Snoeck strijden drie basisscholen, de Pata Rhei, de Wevershoek en de Kardinaal Alfrinkschool, om de wisselbeker, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt Voor de finale heeft de werk groep die de quiz organiseert, Jos Groeneboom, Otto Zeegers, Lou Boer, Nelleke Pons en Rien Koe ne, enkele compleet nieuwe spelletjes en activiteiten be dacht. De finale wordt gehouden op 18 mei in de Schuurkerk. De scho lierenquiz, die dit jaar van start ging, is een groot succes geble ken. Hoewel er nog geen concre te plannen bestaan voor de vol gende aflevering, neemt het Maassluise onderwijs aan dat alle basisscholen in 88-89 weer een gooi mogen doen naar de wissel beker. springen, en niet alleen de ge verfde delen daarvan". Afleiden Coby de la Rie zegt bijna te gaan vermoeden, dat het afwijkend kleurgebruik de aandacht moet afleiden van de kwaliteit van de betreffende nieuwbouw. „Wordt de onmacht van architecten soms verdoezeld met schuimpje- sachtige kleuren?" Reijnhout: „Ik zeg het ondiplo matiek, maar als ik in de Sta tionsstraat loep, wat op zichzelf mooie bouw is, dan zakt mijn broek af van die kleuren. En dan zakt ie tot op mijn knieën. Maar als ik dan in de Gorzen kom, in de Hagastraat, dan zakt ie tot op de grond. Wat maken ze nieuwe panden gauw lelijk!" D66 eist dan ook minder preg nante kleuren. „Ouderwets mis schien, maar ik vind standgroen nu eenmaal mooier. Of een war me bruine kleur. Ik heb drie jaar gewacht met mijn mening over die kleuren te zeggen, want ik dacht: het zal wel een rage zijn, 't gaat wel over, en misschien ligt het gewoon aan mij, want sma ken verschillen. Maar ik hoor het van veel meer mensen. De appreciatie van nieuwbouw zou bij de mensen veel groter kun nen zijn, als er normale kleuren werden gebruikt". Omgeving De twee D66'ers in de Schiedam - se gemeenteraad vinden dat het kleurgebruik bij nieuwbouw moet aansluiten O] „Een school in dreigde in zwart, grijs en geel ge verfd te worden. Ik moet er niet aan denken. Dat stéét toch niet in het Westen? Het zou niet pas- D66 zou best een brede maat schappelijke discussie willen los maken over de Verkleuring' van Schiedam. Jaren geleden, was het PPR-raadslid Herman Noordegraaf, die er bij burge meester en wethouders op aan drong wat meer kleur in de stad te brengen. Schiedam dreigde grauw en saai te worden, Noor degraaf wilde daar vrolijkheid tegenover stellen zelfs lang voordat de PPR aankondigde Vrolijk links' te willen zijn. In derdaad is vanaf dat moment de gemeente meer afwijkende kleuren gaan gebruiken. Het Gemeentelijk Woningbeheer begon ermee bij flats in Nieuw- land. Nu is het bij elke nieuw bouw de gewoonte. Reijnhout: „Ik weet pertinent zeker, dat Herman Noordegraaf niet zulke kleuren heeft be doeld". Vlaardingen Bottertje voor houders van een zomerabon- nement in het Kolpabad: zij mogen twee dagen gratis zwem men. Bedrijfsleider Ruud Bulthuis,, van het Vlaardïngse zwembad heeft besloten het buïtenbad'lüdit weekeinde open Eigenlijk zou het abonnement pas aanstaande maandag in gaan, maar gezien het stralende weer is dat met twee dagen vervroegd. „Je kunt het niet maken onder zulke omstandig heden dicht te blijven", meent Bulthuis. J Ofschoon het weer zich al enkele weken leent voor een frisse duik, vond Bulthuis het onverantwoord het buitenbad eerder te openen. Dat was het zwembad op een forse energiereke ning komen te staan, want ook het buitenwater moet ver warmd worden tot een temperatuur van 21 graden. Het Kolpabad gaat morgenochtend (zaterdag) om tien uur open. Ook zondag kan er vanaf tien uur gezwommen worden. Keuringsdienst: meer aandacht voor vakkennis Schiedam/Vlaardingen/Maass- luis In de ondernemersoplei- dingen' voor de detailhandel moet meer aandacht aan vak kennis en hygiëne worden be steed. Tot die conclusie komt de rijkskeuringsdienst van waren in het jaarverslag over 1987 voor Rotterdam en het Waterwegge bied. Steeds meer startende on dernemers zijn onvoldoende be kwaam, luidt de harde conclusie van de dienst. Tijdens de 21.671 inspecties, die werden uitgevoerd, moest de keurmeester regelmatig (4518 keer) corrigerend optreden. Zo als ieder jaar stuitten de keur meesters weer op de meest uit eenlopende wantoestanden, hoewel het dit jaar in het verslag vergeefs zoeken is naar muizen in pakken melk en aanverwante zaken. Bij de controle van vis en vispro- Schiedam/Vlaardingen Om de kans op overvallen te verklei nen gaat de Bondsspaarbank Schiedam/Vlaardingen alle fili alen met camera's uitrusten. De camera's worden eerdaags geïn stalleerd. Dezie extra vorm van beveiliging alle vestigingen zijn reeds uitgerust met inbraak alarm kost de bank ongeveer 300.000 gulden. Algemeen directeur Klaas van de Geest maakte dat gisteren be kend, nadat voor de vierde keer in een maand tijd een spaar bankfiliaal doelwit was gewor den van een gewapende overval. In het filiaal aan ae Van Baerle- straat in Vlaardingen kwam om kwart over tien 's morgens een man met een pistool in de vuist de bank binnen. Hij bedreigde een vrouwelijke cliënt met het wapen en eiste geld van de cas- sière. De buit bestond uit een be drag van ongeveer 10.000 gul den. De man, die tussen de 25 en 30 jaar oud was, circa 1,75 meter lang, donkerblond haar en een snorretje had, wist te voet te ont komen. Een poiitie-onderzoek in. de buurt leverde geen sporen van de dader op. Volgens directeur Van de Geest is er een simpele verklaring voor het feit, dat er juist op de Bonds spaarbank zo dikwijls overval len worden gepleegd. „Van alle banken heeft de onze de meeste kantoren. In Vlaardingen in Schiedam zijn bet er totaal zes tien. Grote kans dat overvallers dan bij ons uitkomen". Van de Geest begint zich langza merhand ernstig zorgen te ma ken over de toenemende angst onder het personeel. Al geruime tijd krijgen de medewerkers re gelmatig instructies, hoe zij moeten handelen bij een over val. „Dat doen we met video films. Maar of dat helpt in de praktijk moet je afwachten. Ik weet ook niet wat ik zou doen als iemand plotseling met een pis tool voor me staat. Ik verwacht meer van camera's, daar gaat een preventieve werking van uit", aldus de bankdirecteur. Vlaardingen Het activitei tencentrum voor ouderen In de Babberspolder wordt ge combineerd met een kruisge bouw. De stichting Raad voor het Ouderenwerk en de kruisvereniging Vlaardingen hebben over dat plan over eenstemming bereikt. Als de geschiktste plek voor het gebouw zien zij het grasveldje op de hoek van de Van Hogendor- plaan en de Rotterdamseweg. De ouderen hebben die plek zelf al lang gekozen, menen stichting en kruisvereniging. „Men kan de ouderen daar steevast elke dag op en bij de bankjes aantref fen". De gemeente is ingenomen met de samenwerking tussen stich ting en kruisvereniging. Burge meester en wethouders hebben in de meerjarenbegroting al een bedrag opgenomen voor het dienstencentrum annex kruisge bouw. Zij willen met beide clubs om de tafel gaan zitten, als die begroting is vastgesteld. Dat ge beurt in juni. De raad voor het ouderenwerk onderzocht al in 1984 de behoef te aan een dienstencentrum in de polder. Vorig jaar heeft staf functionaris Marie-José Davids dat onderzoek nog eens geactua liseerd. Van de 13.259 bewoners van de wijken Babberspolder en VIaardinger-Ambacht zijn er 3378 ouder dan 55 jaar. Volgens de norm zou elke buurt met meer dan 2000 ouderen een dien stencentrum moeten hebben. Dat de kruisvereniging in het zelfde gebouw komt, zal de ou deren welkom zijn. Want de ou deren verwachten dat zij in het dienstencentrum, zo bleek uit het onderzoek, ook terecht kun nen voor bevolkingsonderzoek en om hun bloeddruk te laten meten. Verder zullen er de voor een dienstencentrum gebruike lijke dingen als gymnastiek, yoga, dansen, klaverjassen, bil jarten, bingo en soos worden ge houden. dukten bleek er heel vaak iets mis te zijn met gerookte en ge-' stoomde vis. In. 47 procent van de gevallen moest de keurmees ter de ondernemer op z'n minst vermanend toespreken. „Een triest toppunt van de laatste acht jaar", meldt het verslag. Andere sectoren die slecht scoorden waren de slagers- en bakkersbranche. Op hun toch ten door de regio troffen de keurmeesters regelmatig schim mels, kakkerlakken en sterk vervuilde apparaten aan, De brood- en banketbakkers kregen 1321 onaangekondigde bezoeken. In 431 gevallen klopte er iets niet. Heel vaak in een kwart van de onderzochte geval len bleken er te weinig melk- bestanddelen in melkbrood te zitten. In de slagerijbranche werden 2434 inspecties uitgevoerd, waarbij in 765 gevallen aanmer kingen moesten worden ge-! maakt. Dat er over de gehele linie steeds vaker een loopje wordt genomen met de voorschriften, blijkt uit het feit dat maar liefst 6354 waarschuwingen en 803 proces sen-verbaal werden uitgedeeld tegen respectievelijk 3814 en 617 in 1986. Schiedam Hoewel de Schie- damse Molendagen pas volgend weekeinde in alle hevigheid los barsten, wordt er dinsdag al een voorschot op die feestelijkheden genomen. Bij de Noordvest wordt dan een oude, geheel op geknapte spoelingschuit afge meerd. Het schip kan tot het eind van de feestweek door ie dereen worden bezichtigd. Wet houder Luub Hafkamp geeft daarvoor 's middags om drie uur het startsein door een officiële handeling te verrichten. De spoelingschuit nam vroeger een belangrijke plaats in in de keten van activiteiten die met de jeneverindustrie te maken had den, De spoelingschuiten dien den om afvalprodukten van branderijen en distilleerderijen naar boerderijen af te voeren- Dat afvalproaukt, de spoeling, werd daar als veevoeder ge bruikt. Een tijdloos Deens ontwerp, waarbij kwaliteit en komfort zichtbaar en voelbaar zijn. leverbaar met hoge en lage fauteuil, 2-zits en 3-zitsbank, Kussens in verschillende wollen stoffen of leer. Waai eens aan en bekijk onze zeer uitgebreide kohektie in teak en Mank eiken. Tot ziens BB ana'- OD 88033969 "'II markt 57 vlaardingen - 010-4343685 Als gevolg van de ingebruikneming van ons nieuwe hoofdkantoor en de plaatsing van een nieuwe telefoon centrale is het telefoonnummer van onze bank in Schiedam en Vlaardingen met ingang van 9 mei 1988 als volgt gewijzigd: Onder dit nummer zijn alle afdelingen en onze kantoren bereikbaar. Bij u In de buurt Is de bank bJnrwt loopafstand Schiedam Vlaardingen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1