'Werken aan alternatieve oplossing voor de haven' Nieuwe directeur haalt aannemer uit het slop Kankeronderzoek start deze maand Bij Ons Kunt U Uitgebreid Nakaarten. v\ Casino Rotterdam. *n avondje op vakantie. D66: VOORZICHTIG MET ENGE PLEKKEN VLAARDINGS DA6BLAB SGHIfDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT "t Hoofd blijft zorgenkindje Maassluisse politiek Voorlichting op vijf plaatsen Van der Waal moet toontje lager zingen Nieuwe Waterweg loopt voorop Mickey Mouse staat nu niet meer alleen Tasje vergeten; 1200 gulden weg Harde klappen voor reiziger Zes dieven, één gepakt WATERWEG DINSDAG 10 MET 1988 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Teieloon: 010-4543229, 4352066, 4350557 - sportredactie-, 4345209 door CH RIS WOÉRTS MaassluisWat te doen met de haven van Maassluis, nu de bepalingen in de hinderwet zo zijn aange scherpt, dat van goed ondernemerschap bijna geen sprake meer kan zijn? Het overslagbedrijf Cotrano was vorige week het eerste slachtoffer van de ver-* gaande regelgeving, Maar wat staat Maassluis verder te wachten? Smit-Tak heeft al sinds jaar en dag een vestiging aan de Govert van Wijnkade; investeerde veel geld in nieuwbouw en met grote regelmaat meren de wat kleinere schepen nog af in de haven. Wat te denken van scheepswerf De Haas en de SDMM, bedrijven die alleen optimaal kunnen functioneren bij een haven op diepte? Bedrijven ook waar veel Maassluizers hun dagelijks brood verdienen. Of het zand- en grindbedrijf Keyzer meteen kleine 50 mensen in dienst. De boten van het bedrijf kunnen slechts met moeite de binnenhaven bereiken. Een vergunning om de kranen en de zand- treehters te verplaatsen naar de buitenhaven werd doorB en W niet verstrekt: teveel overlast voor de be woners van de Burgemeester De Jonghkade. Niemand weet eigenlijk een oplossing voor het pro bleem. Het college van burgemeester en wethouders niet en de gemeenteraad laat het ook al afweten. „We mogen ons dat best aanrekenen. Ook wij zijn niet bij machte geweest om een oplossing te vinden voor het gebied. Maar eerst moet nu de havennota op tafel ko men, dan kunnen we het beleid gaan bepalen. Anders blijven we zwalken met de haven", zegt John Scheer stra, fractievoorzitter van de VVD in Maassluis. Vorige week nog stelde Pieter Hoogenraad, gemeen teraadslid voor de PvdA, dat wonen én werken op 't Hoofd niet samengaan. „Of de wijk afbreken, of de haven dempen", stelde hij toen niet zonder overdrij ving- Die opmerking is vooral slecht gevallen bij de werk nemers, die afhankelijk zijn van een goed functione rende haven. „Er zal een tussenoplossing gevonden moeten worden", stelt John Scheerstra zich diploma tiek op. „Feit blijft dat de bepalingen in de hinderwet steeds strenger worden. Voor bedrijven wordt het dan ook steeds moeilijker om goed te functioneren in de haven. Je kunt je echter afvragen of voor een be drijf, dat de haven van Maassluis de rug toekeert, ook direct een soortgelijk bedrijf moet worden aangetrok ken. Je kunt ook aan een alternatieve oplossing den ken. In het verleden is wel eens het idee geopperd om de haven een meer recreatief karakter te geven. Voor de pleziervaart en als thuishaven voor ondernemin gen, die bijvoorbeeld zeiltochten organiseren. Dat kan een serieuze oplossing voor het probleem van de haven zijn". Blijft over het probleem van het uitbaggeren. De ha vengelden in Maassluis zijn gelijk aan die van een we reldhaven als Rotterdam. Ook daar klagen onderne mers over. Immers, door het jaren niet baggeren kun nen schepen nauwelijks de haven binnenlopen. „Als bedrijven veel geld betalen, dan moet daar ook iets te genover staan", meent John Scheerstra. „De vraag is alleen of het geld, dat geïnvesteerd wordt in het uit baggeren van de haven, wel goed besteed is. Je praat dan immers over miljoenen guldens. Baggeren is pri ma, maar er moet dan we] zekerheid bestaan over de vraag wat we met de haven gaan doen. Anders is het goed geld naar kwaad geld brengen. Maar de werkge legenheid is ook belangrijk. Je kunt toch moeilijk te gen een bedrijf als Smit Tak zeggen: bedankt voor de leuke samenwerking, maar we gaan de haven dicht gooien, zoek maar een andere haven. Dat kun je als gemeente niet maken". Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Op vijf plaatsen in de regio worden deze maand voorlichtingsbijeen komsten over baarmoeder halskanker. Dat gebeurt in Vlaardingen in dienstencen trum Holy (16 mei) en het kruisgebouw aan de Maris- straat (17 mei). ïn Schiedam wordt aan de hand van dia's tekst en uitleg gegeven in het kruisgebouw aan de Van Swjndensingel (24 mei) en het kruisgebouw aan het Bach- plein (25 mei). De voorlich ting in Maassluis gebeurt op 31 mei in het kruisgebouw aan de Haven. Alle bijeen komsten beginnen om half tien 's morgens en duren tot elf uur; alleen in Holy is het tussen twee en drie uur 's middags. Er is ook voorlichtingsmateri aal in het Turks en Marok kaans beschikbaar. Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De regio Nieuwe Waterweg- Noord is er als een van de eerste gebieden in Nederland in geslaagd overeenstemming te be reiken over opzet, orga nisatie en financiële af handeling van een be volkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Dat betekent dat binnenkort de eerste groep vrouwen een uitno diging thuis krijgt voor het laten maken van een uitstrijkje. De eerstkomende drie jaar krijgen alle vrouwen van 35 tot 55 jaar in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zo'n schriftelijke uit- nodiging. Daarna wordt weer van voorafaan begonnen. Vertegenwoordigers van ver- 8 schillende, bij het bevolkingson- derzoek .betrokken -disciplines, waren gisteren naar Vlaardin- gen gekomen om tekst en uitleg te geven. Dat was uitsluitend voor de pers. In de tweede helft van mei worden op verschillen de plaatsen in de regio voorlich tingsbijeenkomsten gegeven. Hoewel baarmoederhalskanker volgens mevrouw H. van der Drift van de stichting samen werkende Delftse ziekenhuizen (SSDZ) een betrekkelijk zeldza me ziekte is, zijn er vorig jaar naar schatting 300 vrouwen aan overleden. „Het belang van dit onderzoek is", meent J. Span- jersberg van de GGD, „dat vroe ge ontdekking de kans op gene zing op bijna 100 procent brengt". Een controle eens in de drie jaar is ook volgens de huis artsen voldoende. „De kanker groeit niet zo snel", verduidelijkt de Maassluisse huisarts D. Pas man de frequentie van het on derzoek. Borstkanker Suggestiesom gelijktijdig onder zoek te verrichten naar borst kanker worden om verschillen de redenen van de hand gewe zen. J.J. Paulides van het Inte graal Kankercentrum Rotter dam noemt twee belangrijke: „Die vorm van kanker kan zich ook nog op hoge leeftijd manifes teren, 2odat we daaraan bij een Onder anderede huisartsen D.Pasman en W.AJ.BIoot, J. Spanjersberg van de GGD en J.J. Paulides van het IKR gaven gisteren tekst en uitleg. eventueel bevolkingsonderzoek geen bovengrens willen inbou wen. Bovendien zou je borstkan ker eens in de anderhalf jaar moeten onderzoeken". Sinds 1975 is ïn drie proefregio's, waaronder Rotterdam, ervaring opgedaan met het onderzoek naar baarmoederhalskanker. In de opzet, die nu is gekozen, maakt de huisarts het uitstrijkje. Pasman noemt dat een goede zaak vanwege de vertrouwens relatie tussen arts en patient „Daarnaast heb je als huisarts de mogelijkheid meteen een volle- dig gynaecologisch onderzoek te doen, Dat vergt maar één mi nuut, maar de kans op ziekte wordt zo nog kleiner". Risico Op de vraag welke groepen vrouwen verhoogd risico iopen, heeft de medische wereld nog geen passend antwoord gunnen vinden. De leeftijdsgroep 35 tot 55 jaar is het meest vatbaar. Ver der ziin er aanwijzingen dat veel wisselende seksuele contacten de kans op kanker verhogen. Of bepaalde virusinfecties ook een ongunstige invloed hebben, wordt momenteel wetenschap pelijk onderzocht. Met veel sla gen om de arm zegt mevrouw Van der Drift tenslotte, dat het percentage kankergevallen on der de economisch zwakkeren waarschijnlijk iets hoger is dan onder andere groepen. Het onderzoek is voor zieken fondspatiënten gratis. Particu lier verzekerden moeten soms betalen. Dat is afhankelijk van de soort verzekering, die is afge sloten. Als zij moeten betalen, komt dat neer om 75,30 waar van 28,50 voor het dokterscon sult; de rest is voor laboratoriu monderzoek. Vlaardingen Roelof Jan van Bruggen (40), ex-direc teur van Bouwmaatschappij Van Wijnen Roos, heeft de Vlaardingse aannemer Van der Waal Beheer uit het slop getrokken. Van Bruggen heeft 900.000 gulden gesto ken ïn het bedrijf, dat 1987 af sloot met een verlies van 4 miljoen gulden. Hij werd daarmee mede-eigenaar en mede-directeur van het be drijf, waar Henk van der Waal 26 jaar alleen de scepter zwaaide. Van Bruggen bezit een derde van het aandelenkapitaal, even veel als Van der Waal. De overi ge aandelen zijn ondergebracht bij de Verenigde Beheers MaaD schappij in Dordrecht. Als het bedrijf zich goed ontwikkelt, worden die aandelen aan het einde van 1989 weer terugge kocht 'Ovef het bouwbedrijf, met 290 werknemers op de loonlijst en 40 arbeiders in dienst op contract basis, deden de laatste maanden de wildste geruchten de ronde. Het zou op de rand van faillisse ment staan, er zou al surséance van betaling zijn aangevraagd. „Er was grond voor die geruch ten", gaf Henk van der Waal (53) gistermiddag toe. „Het bedrijf heeft vorig jaar een fikse deuk opgelopen. Het eigen vermogen zakte weg naar 2,2 miljoen gul den". Met een bedrag van 27 mil joen gulden op de balans, legde Van Bruggen uit, was dat ver be neden de maat „Nog minder dan tien procent". Zonder een financiële injectie, zegt Van der Waal, zou het be drijf danig hebben moeten in krimpen. „Ik had als een haas te rug gemoeten. Als een geruch tenstroom op gang komt over je marktpositiedatje met verlies werkt dan komt er terecht een geur om je bedrijf te hangen: het gaat niet goed. Dat is funest voor een bouwer. Banken worden angstig en leveranciers willen boter bij de vis". Het eigen vermogen is met de komst van Van Bruggen opge krikt naar 4 miljoen gulden. Een deel van het bezit van het bedrijf is verkocht, waardoor de balans werd ingekort tot 25 miljoen gul den. „Van der Waal Beheer U '/vrfwSÈI Hilton Hotel, Weena 10.- Holland Casinos: Amsterdam - Breda - Rotterdam - Schcveningen - Valkenburg- Zandvoort. Aannemer Henk van der Waal (rechts) voor zijn bedrijf met de nieuwe directeur en redder in nood. Roelof Jan van Bruggen. heeft gezonde vooruitzichten en de banken zijn weer bereid om krediet te verlenen", aldus de nieuwe directeur. Onstuimig Van Bruggen weet wel, waarom het Van der Waal vorig jaar zo slecht ging. „Het bedrijïis te on stuimig gegroeid. De omzet groeide in vijf jaar van 35 mil joen naar 70 miljoen gulden. De organisatie was daaraan nog niet aangepast". Reden voor de twee koppige directie om te besluiten voorlopig pas op de plaats te ma ken, De directeuren gokken voor het komende jaar op een omzet van 50 miljoen gulden. Van Bruggen: „Wij zullen niet meer koste was het kost werk gaan halen". Van der Waal beaamt die woorden. „Het is heel markant. Tot een omzet van 50 miljoen gulden kon ik het allemaal nog overzien. Daarna werd het mij teveel. Ik ben een paar jaar gele der al gaan omzien naar een mede-directeur, met wie ik de verantwoordelijkheid kon de len. Ik kon hetniet meer alleen". Van der Waai kreeg de grootste klap bij een renovatie in het Oude Noorden in Rotterdam. „Op de organisatie van dat pro ject heb ik mij behoorlijk verke ken. Op de dag, datje met de re novatie zou beginnen, woonden er vaak nog mensen in het pand. Het duurde heel lang voor wij dat karwei aan het rollen had den. Dat heeft veel verlies opge leverd". De Vlaardingse aannemer heeft daaruit zijn les getrokken. Van der Waal en Van Bruggen laten de dure renovaties in de toe komst aan zich voorbijgaan. Vol gens de plannen zullen zij nog maar vijf procent van de order portefeuille mogen uitmaken. Het accent wordt gelegd op bouw van koopwoningen en op de sociale woningbouw en de utiliteitsbouw. Wereldprijs Van der Waal zegt dat hij Roelof Jan van Bruggen al vier jaar Sn de markt heeft bekeken. „Ik zat dringend verlegen om een twee de aannemer, iemand met wie ik het leven als ondernemer zou kunnen delen. Van Bruggen kwam op het moment, dat ik een toontje lager moest gaan zingen. Hij heeft geen wereldprijs voor de aandelen hoeven betalen", verklaart Van der Waal. „Dat bewijst al dat het een goede on dernemer is". De grootste aannemer van Vlaardingen lijkt alleen maar voordelen te zien aan het bin nenhalen van een tweede direc teur. „Ik heb 26 jaar lang in mijn eentje moeten knokken voor de zaak. Dan laatje je niet altijd van je aardigste kant zien. Je moet scherp zijn. Ik heb mensen tegen mij in het harnas gejaagd. Nu er een tweede directeur is, kan ik wat gezelliger, wat normaler worden". De staf van het aannemingsbe drijf, die naast Van Bruggen be staat uit de adjunct-directeuren Nico van Rijen Hans Talie, heeft Van der Waal vier weken met vakantie gestuurd, „Wij hebben spannende tijden doorgemaakt. Ik heb mij nogal druk lopen ma ken", legt Van der Waal uit „Maar ik ben en blijf een tim merman. Een bevriende aanne mer zei: je kunt die man met va kantie sturen, maar geef hem dan wel een timmerkïst mee". Als Van der Waal terugkomt van die vakantie, gaat hij zich wijden aan de privatisering van de afdeling gebouwenbeheer van do NOB,, het Nederlands Omroep Produktiebedrijf. Het Vlaardingse bedrijf is daarvoor nadrukkelijk in de markt. Over enkele weken zouden de con tracten worden getekend. „Een nieuwe uitdaging", zegt Henk van der Waal gretig. „Ik kan na tuurlijk gemakkelijk opstappen en naar Frankrijk verhuizen om dear te gaan kijken hoe de drui ven groeien. Maar dat zit niet in mijn bloed". Schiedam Uit een Nijmeegs onderzoek blijkt volgens D66, dat maatregelen om enge plek ken minder eng te maken vaak averechtse effecten hebben. Ge meenteraadslid Coby de la Rie is via haar werk als directeur van een Leids welzijnsinstituut aan de nota uit Nijmegen gekomen, en zij vindt de inhoud van be lang voor de Schiedamse situa tie, onder meer omdat op dit mo ment het plan actueel is voor drie flats langs de Burgemeester Van Haarenlaan (beneden aan de Vlaardingerdijk). Deze flats komen aan de rand van een speelweide, waar het volgens een nota van de Schie damse Vrouwenemancipatie Or ganisatie 'eng' is. Over het plan vindt overleg plaats tussen de gemeente Schiedam en betrok- en bewonersorganisaties. Wet houder Hans van Kleef zei vori ge week in een informele bijeen komst, dat hij van die inspraak ronde goede resultaten ver wacht De aanvankelijke weer stand tegen het bouwplan zou aan het minderen zijn. Niettemin wil D66 de Nijmeegse bevindingen aankaarten. Coby de la Rie, fractiegenote van Adri Reijnhout, zegt dat juist waar in Nijmegen enge plekken zijn 'be streden', de criminaliteit is toe genomen. „Door specifieke maatregelen werd de aandacht juist op het enge gevestigd", zegt zij, hopend dat dat niet met de speelweide aan de Vlaardinger dijk gebeurt, D66 blijft sceptisch over het bouwplan. „Als je een speelwei de bebouwt met het argument, dat het zo'n enge plek was, is het eind 2oek. Met hetzelfde argu ment kun je de Plantage bebou wen of het Sterrebos, of de sin gels van de Stadhouderslaan dempen..." Vlaardingen Speel-o-theek Mickey Mouse krijgt er na acht jaar een concurrent bij. De men sen, die het uitleeninstituut van speelgoed aan de Surinamesin- gel bestieren, hebben het echter liever niet over een concurrent, maar over een welkome aanvul ling. De tweede speel-o-theek in Vlaardingen, die in wijkcen trum De Heipaal wordt onderge bracht, wordt woensdag 18 mei officieel geopend. Jaren terug werd er al over een tweede vesti ging gesproken, toen bleek dat Mickey Mouse de vraag nauwe lijks aan kon. Speelgoed is onontbeerlijk voor een kind, maar vaak ook schreeuwend duur. Dat was de reden, waarom in 1980 tot het opzetten van Mickey Mouse werd besloten. Mickey richt zich op alle Vlaardingse kinderen, gehandicapten en anderstaligen incluis. Jarenlang bestonden er plannen om in Holy een depen3 dance op te zetten, maar die ver dwenen toen vorig jaar in het kader van het onderwijsvoor rangsbeleid er een samenwer king ontstond tussen basisschool De Vogelhoek, de Heipaal en het stedelijk instituut voor samenle vingsopbouw. Uit die krachten bundeling groeide op de school het project leren, waaruit nu weer de nieuwe speel-o-theek voortvloeit. Hoe de nieuwe speel-o-theek gaat heten, wordt pas woensdag om elf uur bij de officiële ope ning bekend gemaakt. Schiedam Een' 31-jarige man uit Spijkenisse, die in een tele fooncel aan de Vlaardingerdijk in Schiedam stond te bellen, ver gat na het beëindigen van het ge sprek 2ijn polstasje uit de cel mee te nemen. De man keerde nog wel terug, maar toen was het tas je al verdwenen. De man werd gedupeerd voor een bedrag van 1200 gulden. Het tasje is later nog wel door agenten leeg terugge vonden. Schiedam Een 18-jarige Schiedammer, die bij station Nieuwland op de tram stond te wachten, werd gisteravond door vier mannen gesommeerd om zijn jack af te geven. Toen de jongen dat weigerde, werd hij door het viertal ïn el kaar geslagen. De mannen slaag den er bovendien toch in om het jack te ontvreemden. Daarna sloegen zij op de vlucht: met de trein wisten zij te ontkomen. De politie heeft nog geen spoor van de daders. Het slachtoffer kon slechts een vaag signalement ge ven van de overvallers. Schiedam Door de ruit en een toegangsdeur te forceren, kregen drie mannen van nacht toegang tot het kle dingbedrijf Coby's Fashion aan de Boerhaavelaan in Schiedam. De onverlaten na men jassen uit de rekken weg. Toen de politie om half drie bij het pand arriveerde, waren de daders al gevlogen. Een winkelier van een schoe nenzaak aan de Hoogstraat werd maandagmiddag benadeeld voor een bedrag van 400 gulden, toen klanten een greep in de kas de den. De eigenaar van de winkel was even naar het magazijn ge gaan om schoenen te halen, toen twee mannen hun kans schoon zagen. Zij wisten de kassa te ope nen. I De politie betrapte vannacht een' 17-jarige jongen op heterdaad bij het stelen van een autoradio. Uit een aan de Burgemeester "Van Haarenlaan geparkeerde wagen wilde de jongen de apparatuur stelen. Oplettende agenten sloe gen hem in de boeien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1