Posters tegencriminaliteit Strenge controle op honden door incident met pitbull iftaM 'n t het waaigat Eendrachtig in opgewekte chaos een bank die zit. NJ VLAARDiNGS DA6BIAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT f Kredietbank wordt ondergebracht bij de sociale dienst Tonnen grof vuil uit Lange Haven Amateurkunst laakt plan welzijnswerk Holyziekenhuis opent patiënten- servicebureau wonen Ambtenaren zien af tijdens zeiltocht op Noordzee (1 Een wasmachine... Grotere opvolger voor De Eendracht II h 81 VRIJDAG 13 MEI 1S68 PAGINA 13 'l Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen De directie van f. de gemeentelijke kredietbank' j komt binnenkort in handen de 'A sociale dienst. Dat is althans het 1 voornemen van burgemeester A en wethouders naar aanleiding vart een nota van GSD-directri- if ceTh.M.van Miltenburg. 1 A Voor klanten van de bank zal de J wijziging nauwelijks gevolgen hebben. Alleen Schiedamse J 8 klanten zullen voor schuldbe- middeling en sanering voortaan niet meer in Vlaardingen te- b recht kunnen en aangewezen J l* zijn op hun eigen sociale dienst Het onderbrengen van de direc- tie van de kredietbank bij de GSD heeft vooral een praktische i f reden. Die directie berust nu bij 1 Sr het plaatsvervangend hoofd van Y de afdeling financien op het I f stadhuis, H. Bril. Die is echter C zelden op het bankkantoor aan f de Schiedamseweg. „Dat is dus 1c' geen goede zaak", vindt hij zelf. I Bovendien verrichten kredïet- K[ bank en GSD voor een deel het- zelfde werk. Voor schuldbemid- i deling kan men zowel bij de bank als bij de dienst terecht. „De sociale dienst heeft meer II deskundigheid op het gebied van schuldbemicldelïng. Het is dus 1 logischer als de GSD dat doet", aldus Bril. i c' Burgemeester en wethouders gaan er bij hun voornemen van uit, dat de-gemeente Schiedam zelf een voorziening treft voor haar klanten van de Vlaardingse kredietbank. Schiedam neemt nu nog deel in die bank, maar zou voornemens zijn die samen- werking te beëindigen. „Daar- mee wordt het draagvlak van de v kredietbank kleiner. Dat is weer een extra reden om de bank on~ der te brengen bij de sociale t dienst". Maassluis De schade door kleine criminaliteit In Maassluis loopt per jaar in de honderdduizenden gul dens. „Landelijk is het zelfs zes mil jard gulden per jaar", aldus korps chef Cees van Nieuwkoop. „En denk maar niet dat alle schade wordt ver goed. De gemeenschap draait indi rect voor de kosten op. De verzeke- De Maassluisse jeugd aan de slag in de burgerzaal van het stadhuis. De animo om posters te maken was ech ter gering. ringspremies gaan omhoog, de belas tingen stijgen en de produkten worden ook duurder". Daarom neemt de gemeente Maas sluis de bestrijding van kleine crimi naliteit fanatiek ter hand- Dé in het leven geroepen stuurgroep heeft al positief geadviseerd over het aan trekken van een straathoekwerker en nu moet een posteractie de bevol king van de Eerste Stad aan de Wa terweg warm maken voor de bestrij ding van de kleine criminaliteit, die ondermeer bestaat uit vernielingen en winkeldiefstallen. „Samen moeten we het probleem te lijf gaan", aldus Cees van Nieuw koop. „Niet denken: de politie pakt de daders wel Bij de bestrijding moeten we ook de jeugd betrekken. Vandaar de posteractie". Vorig jaar nog werd de eerste aanzet tot een posteractie op de Maassluisse scholen een flop. Slechts dertig affi ches werden toen ingeleverd. „We hopen nu op meer respons", aldus Cees van Nieuwkoop. Het is de bedoeling dat de jeugd van Maassluis de komende weken pos ters maakt, die betrekking hebben op de bestrijding van de kleine crimina liteit, De vier winkelcentra onder steunen de actie. Bij verschillende winkels zijn blanco posters af te ha len. En dat alles onder het motto: Maassluis voert strijd voor de leef baarheid. In de burgerzaal van het stadhuis werden kinderen woensdagmiddag in de gelegenheid gesteld om de eer ste posters te maken. De belangstel ling was niet overweldigend: slechts een handjevol kbideren nam pot lood, viltstift of verf ter hand. Het is voor de stuurgroep kleine criminali teit te hopen dat de komende weken de posters wel aftrek vinden bij de winkeliers. Meer dan tien ton grof vuil en enkele tonner» oud ijzer heeft het transport- en overslagbedrijf A. Geerling in de afgelopen weken uit de Schie damse Lange Haven gevist. De baggerwerk- zaamheden, die drie weken geleden begonnen, moeten de haven weer goed bevaarbaar maken. De laatste jaren bleken steeds meer boten onvrij willig In aanraking te komen met oude troep op de bodem van de gracht. Nu wethouder Aad Wieg man, die het Schiedamse havenbeleïd in zijn por tefeuille heeft, de watersport wil bevorderen, leek het hem een goed idee de haven eens flink uit te Het grootste gedeelte van het karwei zit er onder tussen op, waardoor de vele historische schepen zondag met een gerust hart aan de vlootschouw deel kunnen nemen. Om het belang teonderstre- pen, dat het stadsbestuur aan de komst van de oude schepen hecht, zal burgemeester Reïnier Scheeres zaterdagmiddag het laatste stukje meevaren met één van de vier historische sche pen, die permanent in de Lange Haven komen te liggen. Voor dit doel werden onlangs steigers ge bouwd in de Lange Haven. De dreggers besluiten volgende week hun werk zaamheden in de havens. Op woensdag 18 mei wordt de Appelmarktbrug voor dit doel twee uur opengezet, teneinde de troep in het water onder de brug op te ruimen. Tussen tien en twaalf uur's ochtends is de brug voor het verkeer gestremd. Vlaardingen De overleggroep amateuristische kunst heeft het onaanvaardbaar uitgesproken over het gemeentelijk plan wel zijnswerk 1989-1992. In dat plan worden forse kortingen op subsi dies aangekondigd. „De limiet is bereikt", schrijft de werkgroep in een brief aan an dere instellingen in de welzijns sector. Die instellingen worden opgeroepen om ook hun onge noegen te laten blijken. De werkgroep bestaat uit Marco Burger, Judith Kroesen, Jaap van Krimpen, Henk de Ruiter en Cees Romers. Zij vertegen woordigen toneelverenigingen, muziekgroepen en een zang koor. Van Krimpen zal maan dagavond proberen de commis sie voor sociaal-cultureel werk tot de standpunten van de werk groep te bekeren De leden van de werkgroep vin den dat de amateuristische kunst al veel heeft moeten slikken en desondanks veel medewerking heeft gegeven aan het bezuini- gingbeleid tot nu toe. „Dit is de druppel die de emmer doet over lopen", schrijven zij over het welzijnsplan. Als hun pleidooi voorde commissie geen resultaat heeft, zullen zij zich begin vol gende maand tot de gemeente raad wenden. Schiedam Naar aanleiding van het inci dent meteen.pitbull-terrier, waarbij een peu ter in de speeltuin van het Beatrixpark on langs ernstig gewond raakte, studeert de ge meente op maatregelen tegen agressieve hon denrassen. In eerste instantie wordt gestreefd naar een strikte handhaving van de algemene politieverordening, die de bewegingsvrijheid van alle honden sterk aan banden legt. Mocht deze maatregel onvoldoen de succes hebben, dan overweegt de gemeente een algemeen muilkorfgebod op te leggen, of in het ui terste geval een verbod om met agressieve honden op straat te verschijnen. Met de politie en justitie voert de gemeente overleg om de mogelijkheden, die de verordening biedt om tegen honden op te tredenstrenger te gaan toepassen. In de politieverordening komt naast een aanlïjngebod voor alle honden op de openbare weg ook het verbod voor om met een hond gazons en speelplaatsen te bezoeken. Honden die reeds agressief gedrag vertonen moeten bovendien worden ge muilkorfd. Het overleg met politie en justi tie is volgens gemeentewoord voerder Rob van der Noll nodig, omdat de controle op deze maat regelen dè laatste jaren nogal in de versukkeling is geraakt. „Als de politie weer processen- verbaal gaat uitschrijven, moet het natuurlijk niet zo zijn dat ze bij justitie op een grote stapel be landen", aldus Van der Noll. „Vandaar dat we overleg met het justitieel apparaat hebben. Zij moeten natuurlijk wel iets met die processen-verbaal gaan doen. Anders is de maatregel zinloos". „Eigenlijk zou de landelijke overheid maatregelen tegen- agressieve honden moeten ne men", vindt Van der Noll. „Een fok verbod en een bezits verbod behoren tot de mogelijk heden die het rijk heeft, maar daar hebben wij als lokale over heid weinig over te zeggen". Juridiscb liggen er echter nogal wat moeilijkheden om tot een fokverbod of een algemeen muilkorfgebod over te gaan. In de wet moet exact omschre ven worden welk ras of welke rassen onder de maatregel val len. Een groot probleem, want in C Vlaardingen - Mieke Masthoff en Elly Fontein zijn vanaf 25 mei de vraagbaak en praatpaal voor patiënten, familie en anderen in het Holyziekenhuis. Op die dag - i opent het Vlaardingse zieken huis een patiëntenservicebu reau. De twee verpleegkundigen c zullen vragen beantwoorden, misverstanden proberen op te helderen en klachten aanhoren. •- „Maar hun voornaamste taak is klachten en misverstanden te voorkomen", legt het hoofd van 1de interne dienst, W. van Beek, uit. Het kantoor voor het servi- r cebureau is al gebouwd: naast de - balie van de portier in de centra- le hal. Als voorbeeld heeft een gelijksoortig bureau in het Sint Maartensgasthuis in Venlo ge- - diend, „Patiënten worden steeds mondiger en het ziekenhuisbe- drijf steeds ingewikkelder. Daarmee groeit de behoefte aan goede informatie en voorlich- - ting", stelt Van Beek. „Het bu- V, reau zal duidelijk in een behoef te voorzien". Patiënten kunnen nu nog alleen schriftelijk hun klachten indie- nen bij de directie van het Holy ziekenhuis. deze bank is strak maar toch vriendelijk van ontwerp. verkrijgbaar als fauteuil, 2-zits- en 3-zitsbank. leverbaar o.a. in stoffen zoals effen, ruit, diagonaal, gestreept; en leer. GO BÖB 0Ë8B0 lj i D u nmnnaan markt 57 - vlaardingen - 010-4343685 Nederland komen zeer weinig pitbulls van het zuivere Ameri can Staffordshire Terrier-ras voor. De kruisingen met Engelse bull dogs, bouviers en herdershon den zijn schier oneindig, waar door een verbod op honden die als pitbull-terrier worden be schouwd, volgens sommigen bij na synoniem is aan een verbod op alle honden. door PETER DE LANGE Schiedam Je afzonderen is er aan boord van de Eendracht niet bij. De enige plaats van jezelf op dit 35 meter lange en 8 meter brede zeilschip is je kooi. Maar ook in de hut, die je met min stens drie anderen deelt, ben je nooit alleen. Slapen doe je in ploegendienst, net als eten, wachtlopen, een borrel drinken. Kameraadschap aankweken, met dat doel werd deze twee master gebouwd en in de vaart genomen. Want zonder samen werking kom je op zee niet ver. Aanpassen en aanpakken is het motto. Wie klassebewust is, kan beter aan de wal blijven. Of een voorbeeld nemen aan oud-mi nister-president Piet de Jong. Die legde graag alle status af om een tocht te kunnen meemaken. Niemand die zo goedgemutst het dek van de Eendracht schrobde als deze inschikkelijke ex-pre- mier en gewezen marine-offi cier. Voor zover de 23 kersverse be manningsleden, die zich maan dag inscheepten, niet van de re putatie van dit schip op de hoog te waren, voelden ze die intuïtief aan. Ondernemers, overheids dienaren, raadsleden en journa listen, allemaal leverden ze bij het aan boord gaan bijna gretig hun onafhankelijkheid in. ■Ze verdrongen zich rond jonge kwartiermeesters om bij een wachtgroep te worden ingedeeld en orders aan te nemen. Ze po pelden om de trossen los te gooi en en te laten zien dat ze een drachtig de handen uit de mou wen wüden steken. Verschillen in maatschappelijke functie de den opeens niet meer ter za ke.,,0, je bedoelt Reinier", rea geerde kwartiermeester Anne- mieke Rutten, toen iemand haar na twee dagen tijdens de honde- wacht terloops meedeelde dat die man met die wollen muts op, die in de regen op de uitkijk stond, de burgemeester van Schiedam was. Chaos De opvarenden van reis 525 had den als voordeel dat ze elkaar al min of meer kenden. Van hun werk, uit de politiek, of via een gemeenschappelijke vrienden kring, Ze hoefden zich nauwe lijks aan elkaar aan te passen. Ook met de discipline hadden ze weinig moeite. De vaste beman ning legde geduldig uit wat er van hun werd verwacht. De grootste problemen leverden hel a> schip en de zee. Zelfs degenen f met een behoorlijke dosis zeiler- varing moesten erkennen dat een schoener over de Noordzee s loodsen wel even iets anders is^ dan met een plezierjachtje op het 2 Sneekermeer kruisen. s De eerste dag verliep in een op gewekte chaos. Nog niet ver trouwd met het dienstrooster, liep iedereen elkaar enthousiast voor de voeten. De windstilte zette een lichte domper op de vreugde. Op motorkracht tufte de Eendracht een spiegelgladde zee op. Pas mijlenver uit de Hol landse kust liet schipper Hu- brecht van de Weele de zeilen hijsen. Voor velen het sein om laarzen aan te trekken en hun bril met een touwtje zeevast aan de hals te binden. Terwijl een flauw briesje het schip met een snelheid van vier knopen voor uit duwde, werden herinnerin gen opgehaald aan eerdere zeer eizen. Het bleek dat de grotendeels uit het Waterweggebied afkomstige matrozen allemaal wel enig zee- mansbloed hadden. Reinier Scheeres toonde een monster boekje, overgehouden van zijn reizen als messbediende in de kinderkamer op een lijnboot van de ENSM, Adri Reijnhout had jarenlang gevaren op het bin nenschip van zijn ouders. Aad Wiegman kende de zee alleen van een oversteek met de ferry naar Engeland, maar had wel minstens één maritieme voorva der. Haar knalrode zeilpet maakte overduidelijk dat Els Hellwig graag de zilte horizon opzocht. Jacob Wiersma, van Friese oorsprong, verhaalde met weemoed over zijn vroegere zeiljacht. Bert Kaptein had een schip liggen in de Schiedamse Spuihaven, zijn stadgenote Yvon Gotte zwoer bij het water, even als de Dordtenaar Hugo Schou ten. Van de Vlaardingers IJs brand van der Velden en Bert Kandel doorspekte alleen de laatste zijn idioom met zeeman staal. Een magere score voor de vissersstad, grinnikten de Schie dammers. Alle ervaring ten spijt werd me nig gemoed beheerst door ang stige voorgevoelens. Het gesprek ging al gauw over middelen te gen zeeziekte. De vaste beman ning had diverse probate recep ten. Eerste stuurman Pieter de Visser: een stukje ranzig spek aan een touwtje door je slokdarm op en neer halen. Of een water glas vol Bokma door je keel gie ten. Als dat niet helpt: twéé wa terglazen Bokma. De befaamde pleisters achter het oor beïn vloedden het gezichtsvermogen je kon beter een acupressuur- bandje om je polsen binden, meende kwartiermeester Her- Reinier Scheeres staat op de boegspriet om een zeil vast te zetten. Schiedam Adri Reijnhout, telg uit een geslacht van binnen schippers, organiseerde een driedaagse zeereis met de schoener De Eend racht Reijnhout, werkzaam bij de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en lid van de Schiedamse gemeenteraad voor D66, nam een twintigtal kennissen, collega's en bevriende politici mee. Onder de opvarenden burgemeester Reinier Schee res en wethouder Aad Wiegman (beiden PvdA) en de raadsle den Els Heilwig (CDA) en Jacob Wiersma (PvdA). De Vlaar dingse poiitiek werd vertegenwoordigd door de PvdA'ers Bert Kandel en IJsbrand van der Velden (tevens voormalig wethou der). Aan boord was ook de Schiedamse ex-wethouder Bert Kaptein (ex-D66, nu CDA). Iedereen rekende op een plezier tochtje, maar de woelige Noordzee eiste onverbiddelijk zijn tol. „Net of je in een wasmachine zit", zei een opvarende. Een reis verslag in twee delen. man Brinkhorst, een afgestu deerd filosoof die als vrijwilliger meevoer. Yvon Gotte hield het toch liever op een eenvoudig wa tje in het linkeroor. Scheepsarts Rolf Jan Nienhuïs, „meer beva ren dan ervaren", deed er het zwijgen toe. Hoogst verontrus tend, vonden sommigen. Het avondmaal van ex-marine- kok Jan Neuteboom, bietjes met blinde vinken, werd in een paar happen verorberd. Zeelucht maakt hongerig, en als je toch zeeziek moet worden, kun je be ter een goed gevulde maag heb ben. Vrije tijó-marathonlope- Bert Kandel legde het nut van veel koolhydraten uit. Die ener gie kon je ook op een schip goed gebruiken. Evengoed hoefde nog niemand enige inspanning te leveren. De Eendracht kruiste nog steeds voor de Hollandse kust, wachtend op een gunstige wind. Alleen een verdwaalde duif, die op de voorplecht neer streek, zorgde voor wat opwin ding. De nerveuze gedrevenheid om in actie te komen leek weg te ebben. Benedendeks werd in collegiaal overleg besloten maar eens een pilsje te nemen. Uitdaging Een paar uur later was de stem ming totaal omgeslagen. Bij toe nemende wind was de Een dracht onverwacht aan de over steek begonnen. Het schip schommelde vervaarlijk, in de kombuis kletterde het bestek op de vloer. Tegen middernacht schrok de bemanning wakker door een ijzingwekkend lawaai. Aa n dek was de hel losgebarsten de liereïi waarmee de zeilen werden vastgezet kreunden en gilden, de herrie die tot in de hutten doordrong leek de deu ren uit hun sponningen te drij ven. Leden van de 'witte wacht' kwamen kermend naar beneden en verdrongen zich rond de toi letten. Nu werden de woorden van Jacob Wiersma bewaarheid: „Iedereen vindt het een uïtda- ging, maar vrijwel niemand weet waar hij aan is begonnen", In een oogwenk was de ploeg ge decimeerd tot twee man: zelfs de doorgewinterde kwartiermees ter Timo ter Berg gaf er bij het wisselen van de kluiver kokhal zend de brui aan. Bootsman Ge rard Waalwijk werd gepord, om dat er niemand was overgeble ven om het karwei af te maken. De 'blauwe wacht' nam het om vier uur 's morgens met knik kende knieën over. De woelige zee, de snijdende wind, de ijzige koude en de sterke deining dre ven Scheeres meteen naar de re ling, Later viel hij, staande aan het roer, uitgeput in slaap. De anderen verging het nauwelijks beter. Ze spraken elkaar moed in en gaven mokken sterke koffie door. De kameraadschap, die tot dusverre hoofdzakelijk uit ge zellig babbelen had bestaan, was opeens echt. Gelachen werd er om het verhaal, dat een vrouwe lijke opvarende in de kombuis betrapt was op het stelen van vlees uit de soep voor de volgen de dag. Onvoorstelbaar dat ie mand op zo'n moment aan eten kon denken! {Wordt vervolgd.) Scheveningen Schoener De Eendracht werd in 1974 in de vaart genomen. Oorspronkelijk zou het schip dienst doen als opleidingscentrum voor de koopvaardij. Maar de reders zagen er geen brood in: zeezeilen was uit de tijd. De eigenaar van De Eendracht, de Haagse stichting Het Zeilend Schoolschip, werd omgedoopt in de stichting het Zeilend Zeeschip. Sindsdien kan de tweemaster door groepen worden afgehuurd. De stichting or ganiseert ook individuele reizen. Iedere opvaren de is automatisch lid van de bemanning, die onder leiding staat van ervaren zeelui. De stichting heeft slechts drie vaste werknemers: de kok, de machi nist en de bootsman. De rest van de Vaste' beman- ningbestaat uit vrijwilligers en oproepkrachten. De Eendracht wordt binnen afzienbare tijd ver kocht De stichting wil een nieuw en groter schip kosten 8 miljoen guldenlaten bouwen om meer mensen in de gelegenheid testellen een tocht meteen zeilschip te maken. q Vragen? Bel 02521-19144. 3 "P"j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1