renovatie tot nu toe Anita Bulten wint tekenwedstrijd Wild en vogels beschermd tegen loslopende honden HET IS TIJD OM UIT UW WINTERSLAAP TE ONTWAKEN! 'JeugdRijmnondband één van de oudste jongeren' Johannes en Mattheus Passion tijdje gered Zestig jaar getrouwd VLAAMSS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Een lor, dat goed is voor de open haard' Avalance kandidaat voor lege kantine Hogere snelheid is geen reden tot bezorgdheid Rockfestival iiï Harmonie Willem Brouwerstraat: Gu stow^%4s| 2 Rötterdart*i -"'T'el^jf 0^738899 Richard de Groot overhandigt de burgemeester het jubileumboekje. Schiedam De meest ingrijpende renovatie, die de Schie- damse stadsvernieuwing tot dusver heeft gekend, zal zich zo mogelijk voordoen in de Willem Brouwerstraat en de Hoofd straat. Alleen dc draagmuren blijven dan staar,: verder wordt alles uit de woningen weggebroken, tot en met plafonds en vloeren toe. De Willem Brou werstraat 2oals zij is... Schiedam Met het overhandi gen van het jubileumboekje door de 15-jarige tamboer-maitre Ri chard de Groot aan Schiedams burgemeester Reinier Scheeres werd gisteren het startsein gege ven voor de jubileumactiviteiten van één van de oudste jeugd- korpsen van Nederland, de JeugdRijnmondband. Het hoogtepunt van het jubi leumprogramma, dat de vereni- ging heel dit jaar in haar ban zal houden, vindt plaats op zaterdag 28 mei, wanneer de burgemees ter op het oude stadhuis een"défi lé afneemt, waaraan 405 jeugdi ge muzikanten uit zeven ver schillende jeugdkorpsen zullen deelnemen. Na het défilé, ver- kaissen de. muzikanten naar het Hema-plein, waar zij een drie uur durende jeugdparade zullen opvoeren. In het jubileumboek, dat dankzij de hulp van enkele sponsors de komende week huis aan huis in Schiedam wordt bezorgd, valt te lezen dat de basis voor de Jeug- dRijnmondband al in 1929 werd gelegd met de oprichting van de Ylaardingen De uitvoerin gen van Johannes en Mat theus Passion in de Grote Kerk in Vlaardingen zijn tot 1991 veilig gesteld. Burge meester en wethouders zijn teruggekomen op hun besluit om de 12.000 gulden subsidie aan de Passies te schrappen. .Dus u kunt weer tevreden zijn", zeiden leden van de commissie sociaal-culturele zaken gister avond tegen vertegenwoordi gers van koren en muziekvere nigingen. Maar die schudden heftig van 'neen'. Kei schrappen van de subsidie voor de uitvoering van de twee Passions in de Grote Kerk was voor de sector amateuristische kunst aanleiding om bij de poli tiek de noodklok te luiden. „Daarmee schrapt men tevens een van de heel weinige culture le hoogtepunten in deze stad", zei woordvoerder Jaap van Krimpen. „Liefhebbers van deze muziek worden naar Rot terdam verbannen". Maar B en W waren al zo ge- schrokken van alle kritiek, dat zij besloten hadden de bezuini ging op de Passions voorlopig maar te vergeten. „Wij hebben er een mouw aan weten te pas sen", meldde wethouder Arij Maarleveld. „Het geld is gevon den. Maar in 1991. komen wij weer in de problemen/want dan komen er nieuwe "bezuinigingen oponsaf'. Van Krimpen had meer kritiek op het kunstbeleid van de ge meente. Hij vroeg de commissie leden of zij nog wisten hoeveel initiatieven van de amateuristi sche kunst zij in het verleden hebben gesteund. „Is het niet zo, dat u aan de vingers van één hand genoeg hebt om ze te tel len?" Hij hekelde het subsidiebe leid, dat verenigingen naar het faillissement zou leiden.. Maarleveld vond dat Van Krim pen zich schuldig maakte aan overdrijving. „De amateuristi sche kunst is bij de bezuinigin gen redelijk ontzien". Henny Pe- tray (PvdA) vond Van Krimpen maar zwartgallig. Haar partijge noot drs. Bert Kandel zei over de amateuristische kunst wat laat dunkend: „Voor Vlaardïngen doen we toch redelijk ons best met z'n allen". En ae overleg groep amateuristische kunst ging ontevreden naar huis. Fluitclub Harmonie. Vijfjaar la ter'werd de club opgesplitst in een jeugd- en een volwassene nafdeling, zoals we die nu nog steeds terugvinden in de Rijn mond- en de JeugdRijnmond- band. De naam Rïjnmondband onstond in 1966, waardoor de jongeren, altijd al aan de seniore- nafdeling gelieerd geweest, hun naam ook veranderden: van Jong Harmonie in JeugdRïjn- mondband. Momenteel telt het korps vijfen dertig jeugdleden, die allemaal van het mannelijke geslacht zijn. Volgens woordvoerder Klaas de Wit stemt, dit aantal tot tevre denheid, maar is het, toch zaak om continu de ledenwerving in de gaten te houden. Als de leden de leeftijd van 17 jaar bereiken, mogen ze niet meer in het korps meespélen, waardoor ër regel matig gaten opgevuld moeten worden. Hoewel het plezier in het mu- ziekmaken en het onderlinge contact volgens Klaas de Wit vooropstaat, wordt er wel dege lijk aan prestaties gewerkt Met succes, want de laatste jaren scoorde de JeugdRijnmondband hoge ogen bij het In hoog aanzien staande concours in Rijnsburg. De laatste twee jaar kon men zelfs met een eerste prijs naar Schiedam terugkeren. Zaterdag 28 mei worden de krachten weer gemeten, onder andere met het Vlaardingse korps Jong Avalance en Jong Excelsior uit Delft. Later dit jaar wordt de onderlinge band ver der aangehaald middels tripjes naar de bioscoop en een bow lingwedstrijdje. De kosten zullen vergelijkbaar zijn met dié van nieuwbouw. Waarom dan toch voor renova tie wordt gekozen, is omdat in dat geval de huren rond de 100 a 150 gulden lager komen te liggen dan bij nieuwbouw het geval zou zijn. Dat heeft te maken met de verschillende subsïdietoewijzi- gingen. De gemeente is op die manier in staat relatief goedkope woningen te behouden, aldus de projectleider voor de stadsver nieuwing in Schiedam-Zuid, Jan Goed. Renovatie is evenwel alleen haalbaar, als enkele vooronder stellingen blijken te kloppen. Op voorhand wordt aangenomen, dat de funderingen onder de wo ningen goed zijn. Bovendien zal het schonen van het binnenter rein uit een ander potje gefinan cierd moeten worden en dus bui ten de renovatiebegroting moeten blijven. Zijn echter de funderingen wel aangetast en blijven andere potjes voor het binnenterrein gesloten, dan kan renovatie wel definitief worden vergeten. In dat geval staat de Willem Brouwerstraat sloop te wachten, en dat geldt ook voor de panden aan de Hoofdstraat tot aan de winkeltjes van de familie In 't Hout. Er komt dan een plan voor nieuwbouw. Het zou betekenen dat van het vroegere complex van de gasfabriek met de hier omheen gebouwde woningen al leen nog het blokje rond café Plantage overeind staat: van timmerfabriek Maij tot aan auto dealer Jaap Beumer. Akkoord Of de bewoners ook in meerder heid akkoord 2ullen gaan met renovatie, laat zich nog even aanzien. Maar Goed wil ernaar streven vóór 1 september de rijkssteun aan te vragen. Dat be tekent dat al snel een opdracht aan architect Pieter Weeda moet worden verstrekt De politiek zal alleen niet over één nacht ijs gaan. De peperdure renovatie aan de Brugmanstraat in Sehïedam-West heeft de com missie stadsvernieuwing de ha ren te berge doen rijzen. Wet houder Hans van Kleef kondig de aan, dat de gemeente wel haar les zou trekken uit de situatie aan de Brugmanstraat Als de renovatie aan de Willem Brouwerstraat toch doorgaat zal het resultaat doen denken aan een vergelijkbare situatie in de Rotterdamse Bospolder, In de Albregt Engelmanstraat knapte Pieter Weeda al eerder huizen op. Hoewel de uitvoering tech nisch vernuftig is, lopen de sma ken over zulk een aanpak uit een. De gevels, waaraan men ge wend is, veranderen compleet van uiterlijk en karakter. En hoewel er ook met nieuwbouw in,een oude wijk het nadeel kan zijn, dat de stedebouwkundige aanpassing te wensen overlaat, kan renovatie hetzelfde ontsie rende effect hebben. Toch zijn dat perikelen, waarover wel standscommissies in het alge meen minder moeilijk doen dan over een enkel bouwplan voor een duiventil. Gaat uiteindelijk de renovatie dopr en slaagt de gemeente erin. nog enkele panden aan de Hoofdstraat aan te kopen, dan zullen de hier gevestigde win keltjes verdwijnen. Het ligt vol gens Jan Goed veel meer voor de hand om daarin dan ook woon ruimte te creëren. ...en de Willem Brouwerstraat als zij kan worden: deze situatie vin den we in de Bos polder in Rotter dam. Burgemeester Fred van Lier en zijn echtgenote zijn gisteren op de koffie gegaan bij het echtpaar Bol Raap-Twigt. Daar was alle reden toe, want het In Rotterdam geboren echtpaar vierde het zestigjarig huwe lijksfeest. Uiteraard bracht het in dat opzicht minder ervaren echtpaar Van Lier een presentje mee namens het gemeentebestuur. Schiedam Jan Pieters, de te-, kenleraar van De Erker, leek het wel een leuk idee om de pres taties van zijn leerlingen te on derwerpen aan het oordeel van een deskundige jury. De uitslag van de wedstrijd, die Pieters tot het laatste moment voor zijn leerlingen geheim had willen houden, werd gisteren bij de opening van de tentoonstelling bekendgemaakt. Bijna unaniem werd het werk van Anita Bulten als beste gekozen. Haar houts kooltekeningen, onder andere een portret van een man met baard, maakte het meeste in druk op de jury, dié onder lei ding stond van Marcel van Oor schot, tevens voorzitter van De Erker. Voor Jan Pieters was 't het twee de seizoen als tekenleraar in De Erker. Bij Pieters, die zelf stu deerde aan de koninklijke aca demie voor beeldende kunsten in Den Haag, staat de lol in de cursus voorop: zonder al teveel pretenties hoopt hij de cursisten in een gezellige sfeer wat bij te brengen op het kunstzinnige vlak. Pieters is echter wel van mening dat zijn leerlingen trots mogen zijn op hetgeen zij in zo'n jaar produceren. Vandaar dat de vrucht van een iaar tekenen tot 13 juni in De Erker wordt geëx poseerd. Als extraatje verzon Pieters dit jaar het competitie-element. Omdat het afmeten van de pres taties aan die van anderen tij dens de cursus zelf geen enkele rol speelt, en volgens Pieters ook geen rol mag spelen, lichtte hij zijn leerlingen niet in over deze competitie. Een kennis van Pie ters praatte echter zijn mond voorbij, zodat menigeen toch al op de hoogte was. De meeste van Pieters' leerlingen hadden hun stillevens, portretten en land schappen toen al lang klaar, zo dat zij niet meer door het compe- tïtievirus aangestoken konden worden. De jury had hel gisteravond moeilijk in De Erker. Het onderlin ge kwaliteitsverschil van de leer lingen van Jan Pieters was zo ge ring, dat het moeilijk was de uit slag te bepalen. Vlaardingen Om de rijke vogel- en wild stand te beschermen heeft de gemeente Vlaardingen besloten een aanlijngebod voor honden in te stellen in het middengebied van de Broekpolder, De maatregel'geldt in het gedeelte van de polder dat alleen toegankelijk is voor voetgangers, fietsers en ruiters. Met name de laatste jaren ont wikkelt de Broekpolder zich tot natuurgebied meteen rijke vogel- en wildstand. De rust, die reigers, kauwen en winter koninkjes hier zoeken, wordt echter regelmatig verstoord door loslopende honden. Ook het reewild, dat sinds enige tijd zijn territorium in de Broekpolder vindt, schrikt zich zo nu en dan een hoedje als een loslopende viervoeter blaffend door het gebied rent. De meeste mensen gaven tot dusver wel gehoor aan de op roepen van de gemeentelijke jachtmeester om de dieren aan te lijnen, maar toch komt het regelmatig voor dat mensen de hond los laten lopen in het ge bied. Vandaar dat de gemeen te een algemene aanlijngebod heeft ingesteld. Het gebied, waarbinnen de maatregel geldt, wordt met borden gemarkeerd. In het resterende deel van de polder mogen de honden wel, vrij rond blijven rennen, onder de restrictie dat de hondenbezit ter moet vermijden, dat het huisdier daar de jacht op wild opent de compleetste d.h.z. in rotterdsm V«rv«ng uw oud* cv*k»t«1 NU! 11 Een nieuwe energiezuinige cv-keiel la een verstandige Investering, die snel is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. WIJ zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder, warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voor looptt Valitarrt l»;miiI3iy.l WMHIWEG DINSDAG 17 MEI 1983 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Vloer aangeveegd mei rapport over sociale diensten Schiedam Een trap In de lendenen. Zo typeert wet houder Chris Zijdeveld in een brief de niet bepaalde malse kritiek, die wordt geuit in een onderzoeksrap port van Konsumenten Kontakt. Daarin wordt bet functioneren van verschillende sociale diensten ver geleken. Schiedam komt met een povere score uit dat onderzoek en wordt door KK als een matig functio nerende dienst neergezet De raadscommissie voor sociale zaken sloeg gister avond "tijdens een uitvoerige discussie genadeloos hard terug. Het rapport is een lor, oordeelden vrijwel alle leden. Zij hadden er dan ook een ongewone be stemming voor op het oog: 'het cylindrisch archief of de open haard'. Vlak na het uitkomen van het rapport hadden diver segemeenteraadsleden al laten weten er niet op uit te zijn rigoureuze veranderingen bij de dienst te zullen eisen. Met Zijdeveld en directeur Gérard Smits van de sociale dienst zetten zij vraagtekens bij de juistheid van de uitkomsten. Inmiddels hebben zij tijd gehad het vergelijkend onderzoek, waarin Rotterdam wel goed naar voren komt, door te spitten. Gisteren werd dan de vloer aangeveegd met de slecht onderbouwde studie van Konsumenten Kontakt, die de Schiedamse dienst volledig onterecht in een verkeerd daglicht zou plaatsen. ,Jk heb het zelden zo betreurd om aan een onderzoek mee te werken", meent Chris Zijdeveld, die zo een flink aantal lage scores kan opsommen, die niet op feiten zijn gebaseerd. De commissieleden hadden gis teren met name moeite met de volgens het rapport povere manier, waarop bijzondere bijstand wordt verstrekt KK zou slechts op basis van een gering aan tal criteria een oordeel vellen. „Maar", zo meent Bart de Leede (PSP/PPR), „het gaat hier om een warrig en heel ondoor2ichtelijk veld. Het gemak, waarmee Konsumenten Kontakt conclusies trekt is dan ook niet terecht". Overigens behoort De Leede niet tot de groep raads leden die het louter over een lor hebben„Ik. Hoop dat we ook de positieve onderdelen van het onderzoek niet uit het oog verliezen. We moeten ervoor waken het rapport niet alleen maar neer te sabelen, maar ook proberen verbeteringen aan te brengen". De commis sie lijkt daar wel oren naar te hebben, wantgisteren is afgesproken binnenkort op een aantal netelige aspec ten terug te komen. Zo wordt de bijzondere bijstand doorgelicht en komt een evaluatie van het effect var» allerlei folders aan de orde. De Leede hoopt bovendien dat er een diepgravende discussie volgt over wat nu precies het begrip econo mische eenheid inhoudt In het rapport wordt het Schiedamse beleid, wederom op basis van een aantal slecht onderbouwde veronderstellingen, als tamelijk cliënt-onvriendelijk op dat punt afgedaan. „We moeten er maar eens goed over praten", meent De Leede, „wantje merkt dat het voor betrokkenen een wat schimmige materie is, die meer vraagtekens op roept dan antwoorden geeft". Ondertussen blijven Zijdeveld, Smits en de meeste commissieleden met een kater zitten. Konsumenten Kontakt maakte wereldkundig dat Schiedam geen noodfonds heeft, maar mondjesmaat aan schuldhulp verlening doet, en dat ook de voorlichtingsactivitei ten mager zijn. Smits heeft op die punten een rectifi catie geëist Hij deed dat in een volgens Zijdeveld 'be grijpelijkerwijze wat wilder' brief. Hoewel over de toonzetting geen uitspraak werd gedaan, is de com missie het met de inhoud van Smits1 boze brief eens gebleken. Vlaardingen De gemeen te overweegt muziekvereni ging Avalance een repetitie ruimte te bieden in de.kanti- ne van voetbalvereniging De Hollandiaan. De velden van die vereniging in park *t Nieuwelant komen na de herstructurering van de voetbalsector wellicht vrij. „Maar 't is nog niet meerdan een hersenspinsel", waar schuwde wethouder Arij Maarleveld erelid Marco Burgers van Avalance. Burgers kwam Maarleveld om opheldering vragen, om dat collega-wethouder Jan Madern op 23 april bij de viering van het 40-jarig be staan van Jong Avalance had gezegd dat de herhuis vesting van de muziekvere nigingen voor 99,9 procent zeker was. Het huidige on derkomen van Avalance, het Weeshuis, staat op deno minatie om te worden ge sloopt „Maar wij denken dat u met uw nieuwe huisves ting heel tevreden zult zijn", zei Madern op 23 april. Maarleveld vond het opti misme van Madern wat al te groot. Hij nam gas terug. „Het besluit om het Wees huis te slopen is nog niet ge nomen en over herhuisves- I ting van Avalance wordt I nog nagedacht Collega Ma- I dern heeft dat op zijn geheel I eigen wijze vertaald. Gaat u Idus alstublieft niet morgen. I met een duimstok de kanti- I ne van De Hollandiaan op- I meten, want zover is het nog I lang niet". Vlaardingen De bezorgdheid van het inmiddels ex-gemeente raadslid Arnold van Kalken (CPN/PPR/PSP) over de moge lijk nadelige effecten voor Vlaardingen van de hogere maximumsnelheid is ongegrond. Dat valt op te maken uit.de ant woorden van het college van B en W op vragen van het onlangs afgezwaaide raadslid. Van Kalken schreef eind maart bang te zijn, dat de hogere snel heid voor meer decibellen zorgt. Daarom zouden wellicht geluid- werende maatregelen moeten worden getroffen. B en W antwoorden dat op Vlaardings grondgebied alleen op het weggedeelte van rijksweg 20 ten noorden van de Westwijk 120 kilometer mag worden gerer den. Daarvoor moeten welis waar afschermende maatrege len worden getroffen, maar het ministerie heeft daarvoor al fi nanciële steun toegezegd. De werkzaamheden worden daar eind volgend jaar of begin 1990 uitgevoerd. Vlaardingen Vlaardingen on the rocks. Die naam is gegeven aan het Vlaardingse mini-rock festival, dat vrijdagavond in de Harmonie wordt gehouden. Vanaf acht uur treden daar drie bands van eigen bodem op. Het spits wordt afgebeten met Amerikaans georiënteerde rock van Vicar Smiley. Daarna is het de beurt aan Cinema. Die groep was tijdens de koninginnedag feesten al in de stad aanwezig met melodieuze rock. Het festi val wordt afgesloten door het symfonische gezelschap Sinister Street. De optredens van de groepen worden aan elkaar ge praat door een gast-discjockey.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1